Oam- en Schaakrubriek Burgerlijke Stand Pluimvee-Rubriek bedriegers-per-telefoon. DAMMEN- LOOP DER BEVOLKING. SCHAKEN. KIND DOODGEREDEN. Bdj Franeker is Ddnsdagavond een 6-jarig aoontje van den landbouwer D. Westra op den weg van school niaar huis bij het plotseling ovei-steken van den Tzummerweg door een aurto aangereden. Het kind kreeg een schedel- breuk. waaraan het is overleden. iDe secretaris van den Armenraad te Am sterdam schrijft: Een stadganoote wordt opgebeld: U spreekt met kapitein West uit Bloe- mendaal. Mag ik bij u aanbevelen een aller- dringendst geval van armoede, waar ik op bet oogenblik zelf niet volledig helpen kan en waarvoor ik nu een beroep zou willen doen lop' u. De kapitein" doet nu een hartroerend ver- haal: de in-nood-verkeerende is een veel te fatsoenlijk man om zelf om hulp te vragen, maar kapitein West" kan den behoeftige ten voile aanbevelen. Er is dringende haast bij de hulp, anders gaat een leven reddeloos ver- loren. Over een uurtje zal zijn protege bij de stadgenoote de benoodigde tien gulden in ont- vangst komen nenien. De dame, wier hulp op deze wijze is ingeroepen, is wel wat ver- baaisd; zij kent ..kapitein West" niet en kreeg ook geen antwoord meer door de telefoon, 'toen zij iets naders vroeg. De man, die het geld kwam halen leek echter sympathiek, ach- teraf is zij toch gaan twjjfelen, zij vraagt den Armenraad en dan komt uit, dat de kapitein" en zijn protege of denzelfden man of twee bondgenooten zijn en dat zij haar geld heeft gegeven aan een sluwen welda'digheidsexploi- tant. [Het is wonderlijk hoe dikwijls deze oude true opgaat. Wie opbelt geeft zich een voor- naam cachet door zich te tooien met een adel- lijken titel of met den naam van een bekend stadgenoot of roept, door een legerrang aan te duiden de suggestie op, dat men te doen heeft met het Leger des Heils. (Dikwijls is er al gewaarschuwd tegen deze bedriegerijen-per-telefoon, maar altijd opnieuw vindt het kunstje nog toepassing. Vandaar dat ik opnieuw nog eens met nadruk moge ■waarschuwenGa nooit op zulke telefonische verzoeken van onbekenden in en geef nooit aan onbekenden zonder den armenraad even te hebben geraadpleegd. DE ERFENIS VAN NEELTJE PATER. De erfgenamen van den Broeker millionaire Neeltje Pater, hebben te Amsterdam him eer ste jaarlijksche vergadering gehouden. Het aantaJ aanwezigen moge aanmerkelijk ge- ringer geweest zijn dan vorige malen, de bij- eenkomst kenmerkte zich nu toch meer dan doit te voren door een sfeer van gegronde hoop. De besprekingen stonden niet meer op losse schroeven. Men moest wel het idee krij- gien, dat de vereeniging klaarblijkeiyk op den goeden weg is, om zich in het bezit te stellen van de onverdeelde erfenis. Het voomaamste punt op de agenda werd wel gevormd door het bestuiursvoorstel pm een proefproces aanhangig te maken op kosten van de vereeniging, waartoe het batig saldo van het eerste jaar 332,22) haar in staat stelt, wilde het bestuur een gerechtelijk onder- zoek instellen met een familie-tak of bepaald wiens afstamming volledig bekend is. De vereeniging wordt, aldus het voorstel, door dat lid schriftelijk gemachtigd om het proces te voeren. Alle voordeelen en nadeelen daar- uit voortvloeiende komen ten bate of ten laste van het algemeen belang. Op deze wijze hoopt men zekerheid te kijgen of de eventueel nog niet uitgekeerde nalaten- eohap aslnog kan worden uitgekeerd indien de afstamming bewezgn wordt. Men meent zoo te kunnen nagaan, in welke handen het niet aan de rechthebbenden uitgedeelde millioenen- bedrag wel is gekomen. De heer C. Pater (Haarlem) vertelde uit- voerig van de door hem als secretaris opge- dane ervaringen, concludeerende, dat er in 1823 en 1836 geld was, dat niet uitgekeerd werd. Hij schetste de erfeniskwestie als een kansspel, waarin vals gespeeld werd. Als wrj aerlijk spelen, zullen we de overwinning be- reitoen. zei spreker. Het voorstel werd met algemeene stemmen aanvaard. Bij de besprekingen bleek wel, dat enkelen de vrees koesterden, dat de familie, welke uitgekozen wordt voor het proefproces, met de winsit zal gaan strijken. Hen stelde het bestuur gerust door te wijzen op de schrifte- ttjke volmacht. Naar de heer Vroegop, voorzitter van de vereeniging vernomen had, kan de Koninklijke goedkeuring van de statuten dezer dagen de vereeniging bereiken. Het onderzoek is reeds geeindigd. De president van de rechtbank had in een kantteekening brj de statuten op- 463. Competitie Oost Zeeuws- Vlaanderen. De 5e ronde van de vriendschappelijke .com petitie der Oost Zeeuws-Vlaamse damclubs heeft enige verrassingen opgeleverd, die in beide afdelingen de nodige spanning hebben gebracht. We bedoelen de 128 nederlaag, welke Eaamsiag II leed tegen Axel II en... de 119 aederlaag van Ter Neuzen I tegen Hoek I. Zowel in de le als in de 2e groep is het nu een open vraag geworden, welke club als eer ste zal eindigen. Dat de laatste ronde thans met de allergrootste spanning tegemoet ge- zien wordt, behoeft dan ook geen betoog. De and ere ui'tslagen waren vrij normaal. Axel I verloor met 812 tegen Zaamslag I en Hoek H verloor met 812 van Ter Neu- Ben II. De overwinning, welke Hoek I ,,op eigen terrein" bevocht op Ter Neuzen I, was, we zei- den het al, een grote verrassing, maar zij was volkomen verdiend en wij wensen het zege- vierende le tiental van Hoek van harte geluk met <3it fraaie succes. Het einde van het ,,wedstrijdseizoen" is in Bicht, maar de damen'thousiasten praten weer al over de volgende winter. We hopen, dat ook Sluiskil dan van de partij zal zijn. Er wor den, naar we vernamen, plannen uitgebroed om te komen tot stichting van een Zeeuws- Vlaamse Dambond". De belangstelling voor het damspel blijft groeien en het spelpeil gaat omhoog. We hebben tijdens de verschillende wedstrijden gelegenheid te over gehad om het te constateren. De dammers bezuiden de Schelde kunnen trots zijn op hun welgefundeerde organisatie! Ziehier de stand der le tientallen na de 5e ronde. HOUDT ZICH GOED ONDANKS ZIJN 70 JAAR. Eens hulpeloos door rheumatische pijnen. Een oude man vrijwaart zich voor goed van rheumatische pijnen: ,,Mijn vader gebruikt Kruschen Salts reeds gedurende een paar jaren en zou er voor geen geld ter wereld buiten willen. Vroeger was hij beslist hulpeloos door de rheumatische pijnen, doch ik kan ge rust beweren, dat Kruschen Salts een nieuwe man van hem gemaakt heeft. Hij is bijna 70 jaar en dat hij kras is nou, dat beloof ik U." Mevr. F. G. Kruschen Salts is een mengsel van zes mi- nerale zouten, waarvan elk een directe of in- directe werking heeft brj de bestrijding van rheumatische aandoeningen. Een enkele fla- con Kruschen Salts zal U overtuigen, dat rheumatische pjjnen eenvoudig niet bestaan kunnen in een lichaam, dat zijn ,,kleine da- gelijksche dosis" krijgt. Kruschen Salts is ver- krijgbaar bij alle apothekers en erkende dro- gisten k 0,40, /0,75 en 1,60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree lHandels Mij.. Amsterdam, voorkomt. Adv. gemerkt, dat de v6dr 1811 uitgedeelde bedra- gen onaantastbaar waren. In dit verband vestigde de heer Vroegop er de aandacht op, dat het geenszins in de bedoeling ligt om sen- satie te maken. Niet zal geeischt worden, dat de families, wier voorouders op oneerlijke wijze aan delen van de erfenis zijn gekomen, deze bedragen weer afstaan. Spreker had dergelijke families reeds bij zich op bezoek gehad, doch ook haar kon hij geruststellen. De vereeniging Neeltje Pater wil alleen weten of er nog geld is, dat niet verdeeld werd en of haar leden, wier af- stammeling bewezen is, daarop aanspraak kunnen maken. Een juridischen adviseur heeft de vereeni ging zich nog niet gekozen. REIZIGER IN KOEK BENADEELDE ZIJN FIRMA. Te Lekkerkerk heeft de politie een 47-jarige reiziger aangehouden, die bij een koek- en banketfabriek daar ter plaatse in betrekking was en zijn finma voor een bedrag van ruim 1100 heeft bestoden. De man was bij zijn reizen tevens belast met het innen van kwitanties en hij hield er daarbij eigenaardige methoden op na. Uit het kantoor ontvreemdde hij bianco kwitanties. Als hij kwitanties ter inning kreeg schreef hij er enkele op de bianco formulieren over en plaatste er een valsche handteekening onder. Op de valsche kwitantie inde hij het geld, dat hij zich toeeigende. De echte kwitantie gaf hij aan zijn patroon terug met de mededeeling, dat de afnemer niet betalen wilde. De firma schreef dan de menschen aan en stelde hier- van den reiziger op de hoogte, die op zijn beurt de klanten, die verwondert vroegen waarom zij zoo'n brief kregen, terwijl ze toch betaald hadden, vertelde, dat de boekhouding niet in orde was en dat ze op den brief maar niet moesten antwoorden. Aldus gebeurde, tot er iemand was, die wel antwoordde. Hiermede kwam de zaak aan het rollen. Het bleek, dat de reiziger reeds anderhalf jaar zoo ,,gewerkt" en in totaal een bedrag van ruim 1100 in zijn zak gestoken had. Het geld gebruikte hij zelf om te drinken en te kaarten. Aan zijn gezin, vrouw en zes kinderen, van wie nog vier thuis, heeft hij niets afgedragen. De betrokkene is vroeger wegens verduistering voorwaardelijk veroordeeld. Zijn proeftijd was inmiddels ver- streken. In zijn vorige woonplaats ging hij voorts failliet. Hij was, naar de Crt. meldt, zes jaar bij de koekfabriek in dienst. Verdacht van diefstal, valschheid in ge- schrifte en verduistering in dienstbetrekking is de man ter beschikking van de justitie ge- steld en naar het Huis van Bewaring te Rot terdam overgebraeht. DE VRIJER IN DE TURFKIST. Een 21-jarige jongeman beleefde dezer da gen een hevig avontuur te Loosduinen. Op be zoek bij zijn uitverkorene, had hij bij naderend onheil zijn toevluoht gezocht in een oude turf- kist, welke in het achterhuis stond. Toen hrj na enkele oogenblikken het in zijn schuilplaats te benauwd kreeg, wilde hij door het deksel te lichten zich wat lucht verschaffen. Dit bleek hem echter onmogelijk, daar het deksel in de sluiting gevallen was en deze niet anders dan van buiten kon worden geopend. Heel lanig kon hij zich over zijn gevaarlijken toestand niet bezorgd maken, want binnen enkele mi- nuten verloor hij bij gebrek aan zuurstof het bewustzijn, terwijl zijn aanstaande in de keu- ken een vroolijk versje zong. gesp. gew. gel. verl. bordp. Ter Neuzen I 5 4 1 66—34 Eaamslag I 5 3 1 1 57—43 Hoek I 5 2 1 2 46—54 Axel I 5 5 31—69 Oplosserswedstrjjd. De cijferstand van probleem 16 in onze vo rige rubriek bevatte een fout, die door tal van oplossers reeds ontdekt is. Er moet n.l. een witte schijf worden bijgeplaatst op 40. De oplossingen der problemen 15 en 16 kun nen daarom gelijk met die der nieuwe vraag- stukken worden ingezonden, dat is als ge- woonlijk binnen 15 dagen na de plaatsing. Zij, die ons de goede oplossing van no. 16 al deden toekomem, behoeven die niet opnieuw in te zenden. Wedstrijdprobleem 15. wart: 6, 7, 9, 12, 13, 15, 18, 19, 23, 35. Wit: 20 28, 32, 33, 34, 37, 38, 42, 44, 47. Wit speelt en winl. Wedstrijdprobleem 16. IZwart3, 7, 8, 10, 14, 17, 19, 20, 25, 30 en een dam op 16. Wit: 18, 26, 28, 33, 34, 37, 40, 41, 42, 43, 49 en 50. Wit speelt en wtnt. Wedstrijdprobleem 17. ZWART 1 2 3 4 5 16 26 36 46 Toen zij even later het terrein veilig achtte, ijlde zij naar het achterhuis om haar verloof^e gelegenheid te geven zich uit de voeten te maken; Wie schetst haar ontsteltenis, toen zij de kist open.de en den jongeman als leven- loos aantrof. Op haar hulpgroep kwam de familie aangesneld. De bewustelooze werd uit de kist getild, naar de kamer gebracht en in een fauteuil neergezet. 'Gelukkig bleek zijn toestand gunstiger dan aanvankelijk werd ver- moed. De toevoer van versche lucht deed weer kieur op zijn bleeke wangen komen en al spoedig keerde het bewustzijn terug, zoodat de ijlings ontboden dokter het zuurstofappa- raat niet in werking behoefde te stellen, daar de jongeman uit eigen beweging en onder de vreugdetranen van zijn meisje normaal be- gon adem te halen en even later in staat was een glas wijn, tot algeheele versterking toege- diend, tot zich te nemen en op den goeden afloop van deze geschiedenis te ledigen. EEJJ ROMANTISCHE ZELFMOORD. De grafdelver van Guildford in Surrey vond op een van de graven het lijk van een man, met een leege flesch naast zich. De man had klaarblijkelijk door het innemen van vergif een einde aan zijn leven gemaakt. Hij lag op het graf van Hilda Whitbourn, een meisje, dat drie jaar geleden bij een auto-ongeluk met haar verloofde om het leven was gekomen en bleek deze verloofde te zijn, die toen onge- deerd is gebleven. De man had dadelijk na het ongeluk al gepoogd zelfmoord te plegen, doch was toen gered. Later was hij op raad van de ouders van het meisje getrouwd. Hij had zich een weduwe met een dochtertje tot vrouw ge kozen. VLIEGTUIG NEERGESTORT. Zondag is nabij een boerderij in de omge- ving van Louisburg in Noord-Carolina, een uit Florida afkomstig vliegtuig door onbeken- de oorzaak neergestort. De vier inzittenden kwamen om het leven. VIJFTIEN DAGEN IN EEN AUTCX VAN DE BUITENWERELD AFGESNEDEN. In Nevada zijn een vrouw en haar tweejarig dochtertje verlost uit een auto, waarmee zij waren ingesneeuwd en waarin zjj 15 dagen waren opgesloten geweest, afgesneden van de buitenwereld. De man van de vrouw had ook in den auto gezeten, doch was na acht dagen weggegaan om te trachten hulp te halen. Men heeft niets meer van hem gehoord of gezien, zoodat hij wel zal zijn omgekomen. De vrouw en haar dochtertje hadden dagen lang geleefd van wat havermout en water, doch waren de laatste drie dagen zonder eenig voedsel geweest. De vrouw bracht haar tijd zoek met lezen in den bijbel en het oplossen van kruiswoordraadsels. Moeder en kind bevinden zich thans in een ziekenhuis in Carson City. DOOR ZIJN TEGENSTANDER GRATIS GEOPEREERD AAN DE BLINDE DA KM. Te Atalanta (VjS.) kreeg een neger, Lewis Trammel genaamd, met een kameraad ruzie over een onbenullige zaak. Bij het daarop vol- gend handgemeen werd Trammel z66 emstig met een dolk in het onderlrjf gewond, dat overbrenging naar het ziekenhuis noodzake- lijk bleek. Bij ingesteld onderzoek kwamen de behandelende geneesheeren tot de ontdekking, dat de blinde darm precies was afgesneden op een wijze, die de chirurgen maar moeilijk zou- den kunnen verbeteren, vertelt de Maandag- morgen. De snede was precies toegebracht op de plaats waar ook de dokter bij een chirur- gisch ingrijpen had moeten ,,snijden". Boven- dien kwam vast te staan, dat zonder de tus- schenkomst van Trammels tegenstander bin nen korten of langeren tijd operatief ingrij pen noodzakelijk zou zijn geweest, daar de blinde darm een begin van ontsteking ver- toonde. De doktoren hebben de blinde darm even weggenomen, de wonde gezuiverd en ge- hecht en de neger is thans weer in zooverre hersteld, dat hij binnen enkele dagen het zie kenhuis zal mogen verlaten. WIT 47 48 49 50 Wit speelt en wint. HOEK. tHuwelijks-aangiften. 21 Jan. Johannes de Ritter, oud 25 j., jm. en Catharina Herrebout, oud 20 j., jd. Frangois Dieleman, oud 20 j., jm. en Margaretha van de Lavoir (van Graauw en Langendam) oud 19 j., jd. 28 Jan. Fieter van Driel (van Ter Neuzen) oud 22 j., jm. en Mechelina van Tatenhove, oud 21 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 28 Jan. Johannes Maria van Esch (van 's-Hertogenbosch), oud Wedstrijdprobleem 18. Zwart: 7 8, 9, 13, 14, 15, 17, 19, 23, 29. Wit: 27, 28, 30, 32, 35, 37, 38, 40, 43. Wit speelt en wint. Wedstrijdprobleem 19. ZWART 1 2 3 4 5 16 26 36 46 WIT 47 48 49 50 n&E Wit speelt en wint. Wedstrijdprobleem 20. Zwart: 2, 4, 7, 8, 9, 13, 14, 18, 20, 21, 35. Wit: 25, 28, 32, 34, 37, 38, 39, 41, 44, 47, 50. Wit speelt en wint. Correspondentie. F. de K. te SI. Op aw problemen komen we binnenkort terug. A. v. d. B. te L. En uw zetten? W. B. te M. Is het nu in orde? 31 j., jm. en Agnes Elisa Josephina Moort- hamer, oud 29 j., jd. Geboorten. 12 Jan. Sara Martina Francina, d. van Jacob Dieleman en van Janna Janneke de Jonge. Johanna, d. van Simon van der Hoofd en van Suzanna Maria de Bruijne. 17 Jan. Christiaan, z. van Johannes Neels en van Catharina Brouwer. 28 Jan. Willem Geerard, z. van Jacobus Dieleman en van Cornelia Haak. Overlijden. 6 Jan. Daniel Meeusen, oud 75 j., echtg. van Martina Dees. 14 Jan. Helena Kolijn, oud 52 j., echtg. van Pieter Meertens. 15 Jan. Maria de Groote, oud 72 j., echtg. van Petrus Klaassen. KOEWAOHT. Geboorten. 19 Jan. Annie, d. van F. Valent en van M. van Brussel. Overlijden. 18 Jan. Maria de .Vos, oud 64 j., echtg. van P. van den Berghe. SAS VAN GENT. Geboorten. 31 Jan. Enny Anna, d. van Al bert Gustaaf Inghels en van Irena Maria de Wit. 2JAAMSLAG. Geboorten. 4 Jan. Gillis Oornelis Martinus, z. van Cornelis Missu en van Ebrina Dekker. 18 Jan. Janna Tanneke, d. van Abraham An- thonij de fPooter en van Johanna Tanneke Koster. 20 Jan. Johannes Frangois, z. van Johannes Frederik Lensen en van Sara de Pooter. 22 Jan. Johanna Maria, d. van Isaac Cornelis de Kramer en van Jozina van Hoorn. Jozias Willem, z. van Pieter Cornelis den Beer en van Frangoise Jacoba de Bokx. 26 Jan. Cornelis, z. van Pieter Deurwaarder en van iSuzanna Jacoba Wieles. 29 Jan. Her- manus Johan Nicolaas, z. van Jan Cornelis Verhoef en van Debora Koster. 30 Jan. Hen- drik Jan, z. van Jacobus Johannis Dieleman en van Jacoba Scheele. Overlijden. 4 Jan. Andries Dieleman, oud 86 j., wedn. van Catharina Geelhoedt. 8 Jan. Jan Pieter van de Veke, oud 67 j., wedn. van Adriana Hendrika Stouthamer. 22 Jan. Pieter Marinus de [Putter, oud 54 j., z. van Jan (overt) en van Jacomina Haak. 24 Jan. Pie- ternella Dees, oud 68 j., echtg. van Leendert WTlemsen. 26 Jan. Jozias Willem den Beer, oud 4 dagen, z. van Pieter Cornelis en van Frangoise Jacoba de Bokx. SAS VAN GENT. Gedurende de week van 31 Jan. tot en met 6 Febr. hebben zich in deze gemeente geves- tigd: D. Hoogerwerf en gezin, fabrieksarbeider, van Westdorpe. J. de KeseJ, dienstbode, van Hulst. Th. de Schoolmeester en gezin, fabrieks arbeider, van IJzendijke. Schotsch gambiet. Wij bdhandelen de varianten van Ihet Noorsch met sommige van het Schotsche gambiet door elkaar, omdat in deze twee ope- ningen telkens dezelfde motieven voorkomen. Zoo kent het Noorsch gambiet verschillende Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonne's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Heemraadsingel 84 te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. OVER LEVERTRAAN EN WINDEIEREN. Vragen uit de praktijk. Een lezer vraagt het volgende: „Ik heh sterfte onder mijn kippen. Van de 60 zijn er reeds 5 dood. Eerst zat het onder de jonge, doch nu heb ik van de overjarige ook 3 dood. Nu ben ik in de veronderstelling dat het aan mijn voer ligt. De dieren hebben schitterend gelegd eerst 70 en nu 50 (de brief dateert van 22 Jan. j.l.) Het ochtendvoer, dat ik zelf meng, bestaat uit tarwegrint, gerste- meel, erwtenmeel, vischmeel, diermeel en 4 levertraan met 1V2 vetzuur. Bovendien geef ik karnemelk met boerenkool. Ik geef ze zooveel ochtendvoer aangemaakt met kar nemelk als ze maar lusten, ongeveer 50 gram per kip per dag. Daarnaast ongeveer 50 gram graan met 75 mais. Ik zou u ook willen vragen of het mogelijk is dat levertraan met 1% vrije vetzuren dik kan worden in een schuur waar het niet koud is." Ik moet zeggen dat ik verbaasd sta te hoo- ren dat iemand in deze schrale tijden nog 4 levertraan in zijn meelvoer mengt. Ten eer ste is dat veel te duur en ten tweede is het te veel voor de kippen, zoodat er ingewandstoor- nissen door kunnen ontstaan. Een der ge- storven kippen leed aan een leveraandoening en het lijkt mij beelemaal niet onmogelijk, dat voortzettingen, onderscheiden naar het aan- tal pionnen dat Zwart neemt. Dit komt ook bij inet Schotsch voor. Wit: Bilguer. Zwart: Schom. Beriijn 1839. I. e2e4 e7e5 2- Pg-1—f3 Pb8c6 3. d2d4 e5Xd4 4. Rflc4 Rf8b4| Deze zet, die Zwarts ontwikkelLng- niet be- yonder!, wordt thans met meer gespeeld. Met Rc5 is de Max-Lange-variant der Italiaansche partij ontstaan, en na Pf6 een gewone voort- zetting der Pruisische partij. 5. c2c3 d4 X c3 Hetzelfde motietf als in het Noorsch: offer van den heelen damevleugel. 6. 0—0 c3Xb2 7. iRcl X b2 Rb4f8 Dekt g7 en onttrekt den raadaheer aan mo- gelijke gevaren van Rf7:f en Dh3f, wat op het oogenhlik nog niet dreigde. AJLs het wer- kelijk de beste zet is, dan lijkt het geval van Zwart vrij hopeloos. Er kan ook Kf8 geschie- den. f6 geeft moeiiijikheden met de korte rochade. Verder blijft alleen nog Pf6, maar dat is slecht. Wit vervolgt dan met 8. Pg5 00 (als Pe5 maar ging!), 9. e5 Pg4 (een geestige uitvlucht; Pe8 heeft Dh5 tengevolge en 9. ...d5, wat anders een goede oplossing is, wordt weerlegd door ef6: dc4: 11. fg7: Te8, 12. Dti5), 10. Dg4: d5, 11. e6! dc4: 12. Pf7: (dreigt mat op g7) Tf7: 13. ef7:t Kf7: 14. Dg7:t met voordeel. 8. Ddld5 Pg8—h6 9. Pf3-7-g5 Dd8e7 10. Phic3 d7—d6 II. i Pc3b5 Pc6e5 Dit is niet goed; er had Pb4 Dd2 Pa6 moe ten gebeuren. 12. Rb2Xe5 d6Xe5 IS. Pb5Xc7t De7Xc7 143 Talcl Dc7—ve7 15. Rc4-nb5f Rc8d7 16. Dd5Xb7 Ta8d8 Zwart heeft 'geen enkele keus. 17. Tal—dl! Het laatste witte stuk wordt ontwikkeld. 17. Rd7Xb5 Dit verliest terstond. Maar er was geen redding meer mogelijk: Dd6 staat gelijk met opgeven. deze ontstaan is door het te hooge levertraan- gehalte. Aan den anderen kant is deze pluim- veehouder wel goed op de hoogte, want de vermelding van het percentage vrije vetzuren bewijst dat hij daar op let. De vrije vetzuren in levertraan (en ook in het vet van diermeel) tasten de vitaminen in het voer aan en kunnen daardoor in kuiken- voer noodlottig worden, teTwjjl ze ook in fok- toomvoer schadelijk werken, juist omdat bij zulk voer het vitaminegehalte van veel belang is. En nu tenslotte de vraag over het dik wor den. Levertraan bevat vetten die bij lage tem- peraturen temperaturen stollen en deze vet- ten (stearine) bevat ten geen vitaminen. Bovendien is het dik worden van levertraan bij lage temperaturen uiterst lastig. Vandaar dat de betere soorten levertraan min of meer uitgevroren worden d.w.z. ze worden op lage temperatuur gebracht en dan gefiltreerd, zoodat alleen traan die bij lage temperatuur vloeibaar blijft, overblijft. Goede traan blijft dus bjj lage temperatuur vloeibaar, doch traan die dan dik wordt behoeft daarom nog heelemaal niet minderwaardig te zijn. Lever traan is geheel een vertrouwensartikel en men doet het beste deze alleen te betrekken van fabrikanten die garantie geven voor de kwa- liteitien het vitamine-gehalte. Vandaar dat ik het koopen in het klein afraad, dat loopt vaak op bedriegerij uit. De 2e vraag van deze week betreft wind- eieren. De lezer zegt dat hij geregeld mijn artikelen in zijn courant leest en dat zich nu gevallen bij zijn kippen voordoen waarvan hij nog nooit gelezen heeft in mijn artikelen (dat bewijst dat hij niet goed leest want ik heh daarover al verschillende malen geschreven). Maar met plezier bespreek ik het nog eens, daar het wel een belangrijke kwestie is. De jonge hennen zijn al 7 weken aan den leg en nu komen er veel windeieren voor, terwijl ze toch genoeg ,,scherp" in de ren hebben staan. De meeste keeren laten ze de windeieren 's nachts vallen. Wat is daarvan de oorzaak? Er zijn ook al twee gevallen voorgekomen dat de kippen 's morgens van achteren en in de beenen heelemaal verlamd waren. Als ze dan een of twee dagen in een warm hokje zitten knappen ze weer wat op, maar toch kwijnen ze er aan. Ze kunnen zich den gehee- len dag te goed doen aan ochtendvoer en tegen een uur of drie krijgen ze wat ge- mengd graan." Zooals deze lezer denken nog vele kippen- houders dat windeieren door een te kort am „scherp" veroorzaakt worden. Scherp of grit moet men echter in twee soorten onderschei den. Onoplosbare grit (steentjes enz.) helpen wel in de maag het voer fijn malen doch geven geen kalk aan het lichaam om eischalen van te vormem. Zulk grit is dus voor dit doel niets waard. Kalkgrit (gemalen schelpen) lost op in de maag, geeft dus wed kalk aan het bloed en daarvan kunnen" dus eischalen gevormd worden. Ik zeg kunnen", want bjj gebrek aan bepaalde vitaminen kan het lichaam de kalk niet verwerken. Het vita- mine D uit levertraan is noodig voor een nor mal e stofwisseling, vandaar dat men de wind- eieren-kwaal vaak genezen kan door in het meelvoer 2 levertraan te mengen. De verlammingsverschijnselen die de lezer opmerkte zijn ook meestal een gevodg van de windeieren. De kippen hebben groote mpeite deze te leggen en daarbij ontstaat druk op de beenzenuwen en verlamming, die meestal spoe dig geneest. Erger is echter dat de kippen vaak eileider- en eierstokziekten er door krij gen, met als gevolg buikvliesontsteking, jicht, enz. Ze gaan dan vaak kwijnen en zijn waar- deloos. Zoo zien we dus dat kleine oorzaken groote gevolgen kunnen hebben en dat we wind eieren tegen moeten gaan met kalkgrit (on- gewasschen gemalen schelpen) en levertraan. Overigens schiet ik met vele brieven weinig op als de lezers me alleen schrijven dat de kippen volop ochtendvoer krijgen. Dat zegt niets wat is ochtendvoer? Er zijn ma^sa's soorten, dure en goedkoope en daarm wordt van alles en nog wat gemengd. Het gaat er om wat er in het ochtendvoer zit en in welke hoeveelheid. Er zijn b.v. handelaren die zeg gen dat hun voer levertraan en gist bevat, doch daar deze stoffen erg duur zijn, zit er maar een spoortje van in. De kooper kan op die manier met een mooi etiket bedrogen wor den, maar de kippen niet. Die ondervinden „aan den lrjve" wat er in het voer zit en reageeren daarop met goede gezondheid en flinke leg of zwakke gezondheid en een slechte leg. Vandaar dus dat men brj de voedering steeds moet opgeven den aard van het meel voer en ook van het graanvoer, want het ver- schilt veel of men b.v. mais of tarwe voert. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. Nadruk verboden. 18. Db7Xb5f Td8d7 19. Tel—c8t De7—d8 20. Db5Xd7 mat. Ben grappige slotstand. Men kan zich edh- ter wel voorstellen, waarom deze variant (4. ...Rb4t) niet meer wordt gespeeld. Een versterking is te vinden in de zetten 4. ...Rb4t 5. c3 dc3: 6. 00 c2! Ooik dan krij'gt Wit een sterken aanval, die den pion waard is. Massakarnp HoekTer Neuzen H. Op het laatste oogenblik moest deze massa- kamp worden uitgesteild tot de volgende week: Dinsdag 16 Februari zal er dus in Ter Neuzen gekampt worden. Het is, voorzoover wij weten, de eerste keer, dat de schaakclub Ter Neuzen twee tientallan in (bet veld kan brengen. Schaakclub Ter Neuzen. De winterwedstrijd is afgeloopen en de spe- lers zijn op een ranglijst geplaatst in de volg- orde van hun speeisterkte, zooals 'die in de winterwedstrijd is tot uiting gekomen. Nu wordt er verder geladderd, zooals dat heet: door matches van drie partijen pogen de scha- kers elkaar voorbrj te streven en hooger op de ladder te komen. De gevechten zijn in vol- len gang en ihet clubbezoek evenaart de druk- ste oogenblikken van den winterwedstrijd. Deze ladderweds^fijd is de meest geschikte manier am mogeltj'ke fouten in de ranglijst te verbeteren. AVRO-Schaakcursus Dr. Euwe. Wij maken opmerkzaam op dezen schaak- cursus, die door den ieeraar wel de meeste aantrekklngskradit zal hebben, al zijn de schaakcursoissen der andere omroepvereem- gingen ook zeer voortreffelij'k. Men kan deel- nemen door 25 cent te storten op giro 128000, met vermelding van .beginner" of ,,gevorder- de". De cursus wordt gegeven om de veertien dagen, die voor beginners op Zondagmiddag en die voor gevorderden op Dinsdagavond. De deelnemers krijgen een premie: beginners een zakschaakbordje, gevorderden een boekje, •ge schreven door Dr. Euwe en voortreffelijk van inlhouid. Twintig combinaities, aan de practijk ontleend, en overzichtelijk gegroepeerd, vinden wij daarin.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 3