Gemengde Berichten Laatste Berichten FAILLISSEMENTEN. VOETBAL i'r-Q BILJARTEN. EEN MERKWAARDIG JUBILEUM. TWEE OPLICHTERS AVNGEHOUDEN. VERNIELDE AUTO'S HOUDEN DEN TREIN OP. WEER VER WACHTIN G. DE AANVARING VAN DE KERTOSONO. waaronder hij, door een raam klimmende, aan de achterzijde der woning, die woning is bin- nengelkomen. Hij geeft ook toe eenige revol- verschoten te hebben gelost om schrik aan te jagen, maar zegt, dat hij, toen hij hoorde roe- pen ,,haal het revolver"', op den man te heb ben geschoten om deze buiten gevecht te stel- len. Verdachte zegt 4 of 5 schoten te hebben gelost. De brandkast kon hij niet open krijgen, wel vond hij in ladekasten een bedrag van ongeveer f 25. Na het plegen der feiten is hij per fiets naar Goes gegaan en den volgenden dag naar Apeldoom. De revolver heeft hij in laatstgenoemde plaats aan iemand waarvan hij eerst den naam niet kende, in bewaring ge geven. De president vertoont vervolgens aan ver dachte de revolver en de verder ter terecht- zitting aanwezige voorwerpen, die door ver dachte worden herkend als in izijn bezit te zijn geweest. Het getulgenverhoor. Als eerste getuige werd gehoord de wed. VerschuerenMahu. Getuige verklaart, dat men als gewoonlijk om 8 uur des avonds naar bed was gegaan, na vooraf de raamluikerv en deuren te hebben gesloten. 's Nachts om 12 uur hoorde zij twee keer bellen. Zij verliet het bed om in den gang te gaan kijken, daar zij vermoedde dat het haar zoon was. In den gang gekomen, zag zij plotseding een vrij lan- gen man voor haar staan met een laken over het hoofd geworpen. S'lechts een klein gedeelte van diens gezicht was zichtbaar. Zij is in de kamer teruggeloopen en heeft de deur nog kunnen grendelen. De man, die nog in de gang stond riep: ,,maak open, want ik moet geld hebbeiv. Hij is toen een paneel van de deur gaan wmielen en get. heeft toen de deur ver- sterkt door er een tafel en andere voorwerpen voor te schuiven. Plotseling viel er een schot. Haar man, die nog te bed lag, hoorde zij daar- op roepen: „ai, ai, mijn been is af." Verdachte riep toen, „geef me den sleutel van de brand kast, dan doe ik vender niets". Get. was van meening, dat de sleutel van de brandikast niet in huis was, doch nadien bleek dat zulks wel het geval is geweest. Aan get. wordt het ont- vreemde goud vertoond, wat zij als haar eigen- dotm herkent en dat zij zegt gedeeltelijk nog afkomstig te zijn uit haar ouderlijk huis. tdit het koralen beursje miste zij 8 rijlksdaalders. Getuige heeft door het gat van de deur gezien dat zij door verdachte met een revolver werd bedreigd. 'Haar man, die ziek te bed lag en die door verdachte in de zij werd getroffen, is sindsdien overleden. De getuige Jeremiasse, brigadecommandant der Kon. Marechaussde te Hontenisse, geeft een omstandige omschrijving van den toestand waarin hij den morgen van de inbraak de boei ten huize van het echtpaar Verschueren aan- tnof en hoe het onderzoek in deze zaak ver- liep. Aan de hand van een stuk paneel van de deur dat door get. werd uitgezaagd en waarin een kogelgat was, demonstreert get. hoe ver dachte met zijn wapen heeft gemanoeuvreerd. Het eenige doel van verdachte was, aan geld te ikomen. Het requisitoir. De officier van justitie zegt, dat de voor werpen die ontvreemd werden, ter zitting aan- wezig zijn, al zijn er enkele van in vemielden staat, die door getuige en verdachte worden herkend. Ook de geuite bedreigingen, het los- sen der schoten, kortom alles staat vast. Vol- gens den officier kan ten aanzien vein de be- wezen verklaring, er verder het zwijgen toe worden gedaan. Het feit is uitermate ernstig. De man Verschueren) is overleden, maar des- kundigen hebben het oorspronkelijk verband tusschen diens dood en het door verdachte op hem geloste schot niet kunnen vaststellen. Daarom kon dat aan verdachte in de dagvaar- chng niet worden tenlaste gelegd en zal de dood van den man voor de toemeting der straf niet in aanmerking kunnen komen. Wel moeten wij in het oog houden dat ver dachte schoot op een man van 84 jaar, die bo vendien gebrekkig was. Verdachte ging te werik volgens een vast plan en voerde het zonder aarzeling uit. Van 's avonds 11 uur tot 's nachts 3 uur heeft hij de beide oude menschen in angstige spanning gehouden. De oude vrouw moest uren lang achter een tafeltje achter de deur staan om hem buiten de slaapkamer te houden. Zij zelf stond ook aan groot gevaar ihloot, haar leeftijd in aanmerking genomen. Geluk- kig bleek zij krachtig genoeg om dat alles te kunnen doorstaan. De officier bespreekt de zgn. levensbeschrij- ving die verdachte te boek heeft gesteld. Het- geen hij daarin schreef was evenwel het O.M. uit opgevraagde rapporten bekend, en welke rapporten de officier aan de rechtbank over- legt. Verdachte komt uit een milieu dat voor hem slecht was. Vermoedelijk is hij erfelijk beiast en is hij grootgebracht in een sfeer van liefdeloosheid. De gevolgen bleven niet uit. HQ wendde eens 'n inbraak voor en daaruit is ge- bleken dat zich toen al in verdachte verscho- len de comediant en de simulant. Hij zat 10 jaar in een Rijksopvoedingsgesticht,, van zijn llde tot zijn 2le jaar. Hij kreeg daar een goede kans. Hij was nog maar 11 jaar en dus nog kneedbaar, waardoor van hem nog lets goeds viel te maken. Hij wist ook daar zjjn handen niet thuis te houden. Later werd hij voorwaardelijk in vrijheid gesteld, doch het gmg weer niet goed. Vervolgens ging hij weer naar het gesticht, werd later uitbesteed, doch weer ging het mis. Ook tijdens zijn militairen dienst ging het niet goed, hij kon zijn handen niet thuis houden. Zijn strafblad vermeddt dan ook verschillende veroordeelingen wegens dief- stal. toen kWam hij in relatie met een zekeren Langenkamp. Verdachte was niet zoo ervaren en geslepen als deze. L. zeide niet, dat moet je niet doen, maar dat moet je anders doen. Deze L. heeft verdachte's oogen geopend voor allerlei trucjes en listigheden en heeft hem van dief tot inbreker opgeleid. Verdachte zegt zelf door L. te zijn opgeleid en dat indien dat niet het geval was geweest, deze feiten niet zouden zijn voorgevallen. Ten slotte kreeg hij met L. oneenigheid over de verdeeling van de opbrengst van gestolen goed. Verdachte is naar Antwerpen gegaan om een revolver te koopen om met nuchter en kalm hoofd de feiten waarvoor hij terecht staat, te plegen. Op het feit staat als maxi mum 12 jaar gevangenisstraf. 'Een groot berouw heeft verdachte niet ge- toond, doch des te rijkelijker is hij met groote woorden. De officier beschouwt verdachte als zeer ge- vaarlijk voor de maatschappij en eischt een gevangenisstraf van 7 jaar. De verdediger, mr. Goedbloed uit Middel- burg, vroeg een onderzoek naar de geestver- mogens van verdachte. Verdachte, het laatste wooid verkrijgende, aqgt liever gestraft te willen zijn en liever niet naar de geestvermogens te worden onderzocht. Getuigenverhoor in de zaak van de medeplichtigen. Vervolgens werd de hoofdverdachte P. als getuige gehoord in de zaak van de medeplich tigen de gebr. de W. Hij verklaart dat hij met L. de W. afsprak, dat, als deze ergens iets wist te halen, hij P. er gaarne bij zou willen zijn. L. de W. zeide, dat hij te Kloosterzande wed wat wist, maar dat zijn broer J. de W. er wel meer van wist. Later kwam P. met een zeke ren Langenkamp te Kloosterzande, en raakten zij toen ook in relatie met verdachte J. de W. Er is toen gesproken over de plaatsen waar wat te halen zou zijn. P. blijft bij deze verkla ring en de president gaat nog eens het ver- loop der zaak en het ontstane contact tus schen den hoofddader in deze trieste zaa'k en de overige medeplichtingen na. Tusschen hen werd af gesproken, dat P. het grootste gedeelte zou krijgen van de buit en de gebroeders de W. ieder een dee'l. Verhoor van verdachten. De verdachte J. de W. zegt met P. niet te hebben gesproken over het feit, dat hij in een in de buurt van de woning van de Verschue- rens staande gerage inbrekerswerktuigen zou kunnen halen. Hij ontkent oo'k, dat er zou zijn gesproken over het verschaffen van peper. Wel over sokken, materiaal en een mesje. De verdachte J. de W. zegt van niets te weten. Alleen heeft hij P. hooren zeggen, dat hij geld moest hebben. Ook was het hem niet be'kend, dat P. bij Verschueren zou inbreken. Hij heeft hem wel een revolver laten zien. Nader door den president ondervraagd, zegt hij wel peper aan P. te hebben gegeven, doch van sokken niets af te weten. Verdachte L. de W. ondervraagd, zegt met P. te Bergen op Zoom in aanraking te zijn ge komen. De W. schreef aan zijn moeder dat P. te Hontenisse zou komen. P. zelf verwees hij naar zijn broer Joos om nadere inlichtingen, die P. over de situatie van de Verschuerens wilde hebben. Later ontmoette hij P. te Hengstdijk en aangezien P. toen zonder geld was, is er toen over gesproken, dat P. bij het echtpaar Verschueren zou inbreken. De getuige Jeremiasse geeft nog nadere ver- klaringen over het verhoor van de medeplich tigen, waarmede hij uren en uren is bezig ge weest. Het requisitoir. Be officier van justitie requisitoir nemende brengt een woord van dank aan den opper- wachtmeester Jeremiasse, die in deze zijn plicht wist te doen en niet mis tastte met on- middellijk na den inbraak deze drie medeplich tigen, in te rekenen. Allen zijn medeplic'htig aan het feit. Zij ga- ven aan den hoofdverdachte P. alle gewensch- te inlichtingen en deze zelf wist ailicht van het bestaam van Kloosterzande niets af. De hoofdverdachte P. is er met Langenkamp per- soonlijk heengegaan om met de drie mede plichtigen te overleggen en de situatie te be- spreken. Men gaf P. peper, sokken en een mesje, welke voorwerpen hem van dienst konden zijn bij het tenuitvoerleggen van zijn voomemems. Een in de buurt staande garage werd P. aan- gewezen, alwaar hij inbrekerswerktuigen zou kunnen vinden. De rechtbank zal zich moeten afvragen, wat deze drie medeplichtigen voor menschen zijn. Daarom zijn aan het dossier door het O. M. toegevoegd een aantal stukken, waaruit hun persoonlijkheid nader blijkt. Zij zijn te be- schouwen als drie verfoeilij'ke creaturen. Aan vankelijk smokkelaars, later dieven en inbre- kers. De hoofdverdachte P. is dus bij de inbre- kers van Kloosterzande om inlichtingen ge komen. De officier acht ten aanzien van deze drie medeplichtigen voor eenig medelijden of ver- zachtende omstandigheden geen plaats. Alle drie 'zijn het valsche en onbetrouwbare lui, die, wat de hoofdverdachte P. deed, niet zouden aandurven, omdat zij daarvoor te laf zijn. 'De officier acht op dezen grond, hier een strenge straf o,p zijn plaats. Hij eischt tegen den verdachte J. de W. een gevangenisstraf .van 2 jaar en 6 maanden, evenzoo tegen den verdachte J. W. de W., en tegen den verdachte L. de W. 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. De verdediging. De verdediger mr. Goedbloed, zegt, dat de indruk die de medeplichtigen maken, inder- daad niet sympathiek is, doch het zijn geen misdadigers maar smokkelaars en daarom gaat het volgens verdediger niet op, hen te bestempelen als verfoeilijke creaturen en de hoofdverdachte P. als „monsieur le heros", Het is juist dat alle verdachten op den ver- keerden weg zijn. Pleiter acht de gevorderden eisch evenwel te hoog en verzoekt de recht bank de uiterste clementie te willen be- trachten. EEN PRINCIPIEELE KWESTIE. De rechtbank te Middelburg bevestigde het vonnis van den Kantonrechter aldaar, waarbij de heer C. W., directeur van de Waterleiding te Tholen, werd veroordeeld wegens het niet deimpen van het licht van zijn auto voor een wie.lrijder, die op een door bosschage van den rijweg gescheiden rijwielpad reed. Het geldt hier het uitlokken van een principieele beslis- sing. Het staat vast, dat cassatie zal worden aangeteekend. GEEN BELEEDIGING VAN HITLER. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft Don- derdaig uitspraak gedaan in de strafzaak tegen den hoofdredacteur van het dagblad ,,Het Volk", den heer J. F. Ankersmit, die terecht stond wegens beleediging van het hoofd van een bevrienden staat, in casu Hitler. Het Hof vemietigde het vonnis van de Rechtbank en sprak den verdachte vrij van het hem ten laste gelegde. In het blad was in Februari van het vorig jaar een prent verschenen, waarop Hitler was afgebeeld bij de begrafenis van den in Zwit- serland vermoorden agent der nationaal-socia- listen, Gustloff, plechtig verklarend temidden van zijn S.A.-troepen,,Wij brave nazi's heb ben nog nimmer een politiek tegenstander vermoord." Op de prent zag men voor den redenaar de grafzerken van Rathenau, Ertz- berger en Roehm. Het Gerechtshof overwoog, dat de plaat be- trekking heeft op een plechtige verklaring van het Duitsche staatshoofd Hitler, afgelegd ter gelegenheid van de begrafenis van Gust loff, waarbij hij te kennen gaf plechtig te con- stateeren, dat op den weg der nationaal-socia- listische beweging geen enkele politieke tegen stander was vermoord. De plaat had kenne- lijk ten doel, de onwaarheid van deze bewe- ring in het licht te stellen. Het is rechtens geoorloofd, zulk een kritiek te uiten. Ook den vorm, waarin ten deze de kritiek gegoten is, acht het hof niet beleedi- gend. Ook niet de zwerende houding, waarin Hitler is afgebeeld, omdat het Hof daarin slechts ziet een overdrijving van het plechtige der constateering, temeer nu er van een eigenlijke eedsaflegging uiteraard geen sprake was en er bovendien geen beleedigende op- of onderschriften voorkwamen. Bovendien heeft het Hof in de bundel carricaturen van Hitler, door den verdediger Mr. Mendels overgelegd, getiteld: ,,Tat gegen Tinte", en te Berlrjn in 1934 verschenen, met „Genehmigung" van Hitler uitgegeven, gelijk de voorrede vermeldt, een Fransche carricatuur uit de „Petit Pari- sien" aangetroffen, in wezen geheel gelijk aan de onderhavige, die Hitler ook in zwerende houding voorstelt en met het onderschrift: ,,Ik verklaar plechtig, dat ik den schrijver van ,,Mein Kampf' niet ken, waaruit dus zou kunnen worden afgeleid, dat ook in het Derde Rijk dergelijke teekeningen zijn toegestadn. Op deze gronden vernietigde het Hof het vonni's der 'Rechtbank en sprak den ver dachte vrij. UITGEVER VAN SFORTBLAD „DE VOETB ALEXPERT" VRIJ GESPROKEN De uitgever van het sportbiad ,,De voetbal- expert", de heer J. Polak, tegen wien de pro- cureur-generaal wegens overtreding van de Loterijwet op 21 Jan. j.l. een gulden boete eischte, is door het Gerechtshof vrijgesproken. De heer Polak had in zijn orgaan prijsvra- gen uitgeschreven waarbij voetbaluitslagen moesten worden voorspeld. In eerste instantie had de kantonrechter hem tot een boete van vijftig gulden veroordeeld. Verdachte's verweer berustte er op, dat er onderscheid bestaat tusschen zijn prijsvragen en de zg. pools. Deelnemers aan de prijsvraag kunnen z.i. met vrij groote zekerheid als zij voetbaldeskundig zijn de uitslagen van 'de wedstrijden voorspellen en dus 'invloed op den uitslag van de prijsvraag uitoefenen. In zijn vrijsprekand arrest achtte het Ge rechtshof het ten laste gelegde niet bewezen, speciaal niet dat de deelnemers geen overwe- genden invloed kunnen uitoefenen op de kans- bepaling. EEN ONMENSCH. De Rechtbank te Groningen heeft behandeld de zaak tegen een 20-jarigen bewoner van Stadskanaal, die op den avond van 23 Decem ber j.l. zijn moeder van haar woonschip te Ter y^pel heeft gelokt met de bedoeding haar neer te Slaan en te berooven en aan dat voomemen gevolg heeft gegevene door haar met een hamer in de Boschlaan neer te slaan, tenge- volge waarvan zij zware hoofdwonden en een hersenschudding kreeg. Hij heeft haar daar- na beroofd van den inhoud van haar beursje. Later werd de vrouw in bewusteloozen toe- stand geyonden. De eisch luidde zes jaar ge vangenisstraf. Mart. Dieleman, Poelstraat 24, Sas van Gent. Rechter-commissarisMr. J. H. F. Bloemers. Curator: Mr. G. Tichelman, Ter Neuzen. UITSLAGEN VAN ZONDAG. Vi Kon. Nederl. Voetbalbond. 2—4 3—0 0—3 0—0 4-3 -2—1 4^-C( 2^1| 2—0 4—4 8—3 3—0. 3—2 le klasse Afd. I. AjaxXerxes DFC.Exce lsior DHCStormvogels ROH—Blauw-Wit le klasse Afd. II. KFCHaarlem VSV—DWS SpartaHermes-DV'S HBS—VUC F eijenbor dZFC le klasse Afd. HI. NECEnschedescffe Boys Z ACW ageningen HeraclesTubantia Go AheadPEC EnschedeAGOVV Afdeeling IV. le klasse. De inhaalwedstrijden hebben alle doorgang kunnen vinden, zoodat thans het einde van de competitie voor de Eerste Klasse aanstaande kan genoemd worden. Juliana moet nog een wedstrijd spelen en de overige, met uitzonde- ring van NOAD, dat nog drie wedstrijden voor den bo'eg heeft, nog twee. N'OAD heeft Roermond een groote neder- laag van 51 toegebracht waardoor deze club haar goede positie blijft handhaveo en> dus nog een kansje maakt op de eereplaats. Eindhoven heeft het niet kunnen bolwerken tegen Juliana dat te Eindhoven met niet min der dan 14 de overwinning behaalde, tenge- volge waarvan de positie van Eindhoven zeer twijfelachtig begint te worden en Juliana zich behagelijker kan gevoelen, doch heelemaal bin- nen Is zij nog niet. Het is wel een dag van groote overwinningen geweest, want NAC sloeg Bleijerheide met verbazend groote cij- fers voor de eerste klasse, nj. 81, hetgeen wel een groot verschil is met de eerste pnt- moeting tusschen beide clubs, toen zij de pun- ten moesten 4^elen. doelp. gsp. gew. gel. verl put. v.—t. PSV 16 9 4 3 22 43—27 BW 16 0 2 5 20 5247 NOAD 15 8 3 4 19 50—30 NAC 16 8 1 7 17 3732 Blejjerheide 16 5 6 5 16 2940 Juliana 17 5 5 7 15 3543 Roermond 16 5 4 7 14 3345 ■Eindhoven 16 5 3 8 13 2742 DONGA 16 5 2 9 12 37—37 MW 16 5 2 9 12 34—42 2e klasse A. In deze klasse heeft slechts een wedstrijd plaats gehad, n.l. die tusschen De Zeeuwen en RBC, welke strijd eindigde zooals wij verwacht hadden, met een kleine overwinning voor RBC, dat met 12 haar plaats in de tweede klasse verzekerd Hefeft""eir nu De Zeeuwen onderaan heeft gebracht, gelijk met Zeelan- dia. daar beide clubs thans 9 punten uit 15 wedstrijden hebben. Voor de clubs Temeuzen en Goes zal die nederlaag van De Zeeuwen wel welkom zijn geweest, daar nu hun kansen daardoor eenigszins verbeteren. doelp. gsp. gew. gel. verl. pnt. v.t. Middelburg 16 11 2 3 24 7630 Breda 16 12 4 24 53—26 Hero 15 10 3 2 23 3520 Vlissingen 14 5 3 6 13 3535 RBC 14 6 1 7 13 41—46 TSC 15 6 1 8 13 38—39 Goes 14 3 4 7 10 2229 Temeuzen 14 4 2 -8 10 2040 De Zeeuwen 15 3 3 9 9 2045 Zeelandia 15 3 3 9 9 25—54 3e klasse A In de derde klasse A heeft geen-enkele wed strijd doorgang gevonden. doelp. gsp. gew. gel. verl. pnt. v.t. Axel 15 14 *1 28 75—12 Hoofdplaat 11 7 2 2 16 31—13 Breskens 13 7 1 5 15 §5—33 Sluiskil 12 6 2 4 14 2524 Hulst 11 5 6 10 2436 Oostburg 12 4 8 8 2631 Temeuzen 2 12 3 1 8 7 3543 Bienvliet 13 3 1 9 7 19—51 Uzendijke 11 1 3 7 5 1339 3e klasse B. Middelburg 2EMM Zeelandia 2Zeeuwsche Boys Vlissingen 2Hansweert 1—5 3—5 10—0 doelp. gsp. gew. gel. verl. pnt. v.—t. RGS 16 15 1 31 127—19 Vlissingen 2 15 9 3 3 21 53—21 Eiland Boys 15 9 2 4 20 60—29 Zierikzee 14 8 2 4 1'8 44—24 Middelburg 2 14 5 5 4 15 3445 Zeelandia 2 15 6 2 7 14 34—61 Z. Boys 14 6 2 6 14 35—38 Burgh 15 6 1 8 13 4141 EMM 14 5 1 8 11 35—50 Goesche Boys 14 1 1 12 3 13—72 Hansweert 15 2 13 2 15—82 le klasse Afd. V. FrieslandHoogezand afg. SneekVeendam 1—3 Be QuickLeeuwarden 7—0 VelocitasAchilles 4—5 Zeeuwsche Voetbalbond. Het derde elftal van Temeuzen had tegen Groede geen geluk. Bij de rust had Terneuzen met 20 de leiding, doch het einde kwam met 312 voor Groede. Ook de Tern. Boys verging het tegen Schoondijke niet beter. Met een vrijwel veilige 41 v-oorspfong bij de rust, moesten de Boys tenslotte toch nog met 65 het loodje leggen. Zaterdag had te Hoek in het cafe van de wed. Nieuwelink een vriendschappelijke wed strijd plaats tusschen de biljartclubs van Hoek en Philippine. Gespeeld werden partijen van 20 beurten elk. De uitslag van dezen wedstrijd, welke door de thuisclub met een verschil van 77 caram- boles werd gewonnen, is als volgt: A. WiskerkeD. Hamelink 4144 G. de MulF. Moorthamer 8045 EveraertL. Koole Abrzn. 5462 v. d. Hebel— Joh. W. v. Petegem 4560 AlbicherD. Pladdet 1935 R. Rammeloo-fPietersAdr. v. Alten 2762 P. RammelooA. de Feijter 1752 Totaal 283360 VAN DE KAR GEVALLEN. Te Wehl, is de 2'2-jarige Zweers, toen hij van zijn wagen sprong, gevallen en er onder gekomen. Het ongeluk werd eerst opgemerkt doordat paard en wagen zonder voerman thuis kwam. Een half uur later vond men den man in bewusteloozen en ernstigen toe- stand. Hij is een nabijgelegen woning binnen- gebracht en mag niet vervoerd worden. Hij heeft een hersenschudding, de linkerborstkas is ingedrukt en drie ribben zijn in de long ge- drongen. MATROOS OVERBOORD GESLAGEN EN VERRONKEN. Vrijdagmorgen is de matroos Bijl van de Marinetransportdienst, een sleep,boot, die achter de expeditieloods op de marinewerf in Den Holder lag, bij het waterscheppen over- boord geslagen en verdronken. Er is van dit ongeluk niemand getuige geweest. De schip- per van het vaartuig was beneden in het schip en heeft niets bemerkt. Toen men B. om 9 uur miste meende men aanvankelijk dat hij een boodschap was gaan doen; er werd hier en daar geinformeerd, doch zonder resultaat. Toen men ontdekte dat de waterschepper ver- dwenen was is men gaan dreggen. Na een half uur haalde men het levenlooze lichaam op. Het slachtoffer was 53 jaar en ongehuwd. INVAL IN SPEELHOL. Vrijdagnacht heeft de Haagsche politie een inval gedaan in het benedenhuis van perceel Valentijnstraat 116, bewoond door mej. E. H., op vermoeden dat daar gelegenheid tot hazardspel werd gegeven. Omstreeks het middemachtelijke uur dron- gen vijftien rechercheurs, onder leiding van commissaris W. Hoi, nadat de buitendeur ge- forceerd was, de woning binnen, waar men 19 bezoekers, onder v/ie vijf vrouwen, aan- trof. Blijikbaar kwam de overval zeer onderwacht, want de roulette was inderhaast in de kast geborgen, terwijl de fiches en ander speel- materiaal in verschillende hoeken waren weg- gemoffeld. Ook een hoeveelheid sterke drank werd in beslag genomen. Alle aanwezigen zijn per arrestantenwagen naar het bureau van de zedenpolitie gebracht, waar proces-verbaal is opgemaakt. De houdster van de gelegenheid, die inder- ,tijd een soortgelijke inrichting aan de Laan van Meerdervoort exploiteerde, is in arrest gehouden. De overigen zijn later op vrije voe- ten gesteld. OVER DE VERANDA GESLAGEN. In een woning op het J. J. Cremeiplein te Amsterdam is Vrijdagnacht een ernstig onge luk gebeurd. Een man van 85 jaar stond op een trap op de veranda. De trap kantelde en de oude man is over de balustrade van de veranda naar beneden geslagen. In zeer ern stigen toestand is hij naar het Wilhelmina- gasthuis vervoerd. Een merkwaardig gouden jubileum zal dp 19 Februari de heer Anton Kabelaar te 's-Gra- venhage vieren. Het zal op dien dag juist vijftig jaar geleden zijn, dat hijde Konin- gin het leven redde. Het was op 19 Februari 1887, den verjaar- dag van Koning Willem III, toen Koningin Emma met Prins Wilhelmina waren uitgere- den voor 'n rijtoer door de residentie. Op Scheveningen sloegen de paarden van het rij- tuig waarin de vorstelijke personen gezeteh waren, op hoi. De postilions werden er afge- worpen, en de koetsier kon de beesten niet meer houden. De geheelen Scheveningschen weg holden de paarden ongetoomd voort en begaven zich, zooals die paarden dat doen, naar de stallen. Het zou niet te overzien zijn wat er gebeurd was, als de paarden met het rijtuig achter zich aan getracht zouden hebben de stallen binnen te rennen. Op het Noordeinde echter stond de koetsier Anton Kabelaar met het rijtuig van dr. Stein, in wiens dienst hij indertijd was, te wachten. Kabelaar bedacht zich geen oogenblik, toen hij de hollende paarden aan zag komen, sprong van de bok en pakte de brieschende paarden bij de teugels. Hij werd een eind meegesleurd, doch eindelijk gelukte het hem de beesten tot stilstand te brengen. Koningin Emma heeft den koenen koetsier dadelijk aangeboden in dienst te komen van het Hof. De koetsier heeft deze betrekking echter niet aangenomen, omdat hij zich te zeer aan dr. Stein gebecht voelde. Later, na den. dood van dr. Stein heeft hij getracht als gewoon koetsier den kost te ver- dienen, wat aanvankelijk nog wel ging, maar omdat rij.tuigen nu eenmaal uit de mode raak ten, hoe langer hoe minder opleverde. Hij ontving van de Koningin een fraai gouden horloge met inscriptie: „Aan Anton Kabelaar, 19 Februari 1887", dat hij nog steeds zorgvuldig bewaard heeft. Eenige jaren geleden heeft hij het koetsiers- vak er maar aangegeven ook al omdat hij er te oud voor werd. Thans is hij 76 jaar. De recherche te Groningen heeft twee per sonen aangehouden, beiden gehuwd, die met lijsten rondgingen om geilden in te zamelen voor werkloozen. Zij hadden hiertoe boven aan de lijst namen geplaatst van ingezetenen, die voor een groot bedrag hadden geteekend. Bij onderzoek is gebleken, dat de mannen het geld ten eigen bate gebruikten. Zij hebben dezelfde practijken ook reeds in het vorige jaar toegepast. Zij zijn ter beschikking van den officier van justitie gesteld. Zaterdagnacht heeft op den spoorwegover- gang te iScestduinen een emstige botsing tus schen twee luxe auto's plaats gevonden, zon der echter persocmlijke ongelulkken te veroor- zaken. Dit ongeluk was hieraan te wijten, dat een der auto's, een taxi uit Utrecht, ver- zuimde den anderen auto voorrang* te verlee- nen om den overweg te passeeren, met het ge volg dat beide tegelijkertijd op de spoorbaan aankwamen en een botsing onvermijdelijk was. Beide auto's, welke met groote snel- heid reden, werden zwaar beschadigd. Een en ander had tot gevolg, dat de trein, welke te ikwart voor een te R'dam passeert, op het station Soestduinen moest worden opgehou- den, 4ot de vemielde wagens van de lijn waren verwijderd, wat ongeveer 20 minuten vertra- ging tengevolge had. ERNSTIG VEBKEERSONGELUK TE ROTTERDAM. Op den grintweg in de gemeente Hillegers- berg, is Zaterdagnacht een ernstig ongeluk gebeurd dat aan twee menschen het leven heeft gekost. Na afloop van een feestavond in Lommerrijk liep een groepje feestgangers op weg naar huis op den grintweg, toen met groote snel- heid een motorrijder naderde. Deze schijnt het groepje niet gezien te hebben. Hij botste althans tegen den meest links, hoewel nog rechts van den weg loopenden, 21-jarigen jongeman uit Hillegersberg op, die werd mee gesleurd en eenige meters verder bleef liggen. Ook de motorrijder, een 25-jarige man uit Bergschenhoek, kwam te vallen en bleef liggen. Een dokter, die telefonisch werd gewaar- sehuwd, kon slechts den dood van beiden ten gevolge van schedelfractuur constateeren. Een dame, die naast de aangeredene had geloopen, werd licht gewond. BAARD op hol geslagen. Op de brug over het Twentekanaal tus schen Eefde en Zutfen, sloeg het paard van een brik, op hol. Terwijl het paard den afrit afholde, sprong de in het rijtuig zittende vrouw, een 50jarige weduwe uit Eefde, in haar angst door het achterportier uit het voertuig, waardoor zij zoo ernstig kwam te va'llen, dat zij een schedelbasisfractuur op- liep. In ernstigen toestand is het slachtoffer naar het algemeen ziekenhuis te Zutfen ver voerd. Meest matige, Zuid-oostelijke tot Zuidelijke wind, betrokken tot zwaar bewolkt, in het Noorden en dbsten tijdelijk sneeuw, in het Zuiden en Westen regen, wellicht natte sneeuw. Temperatuur om het vriespunt in het Noord-Oosten, in het Zuid-Westen kouder. ONDER-VOORZITTER NED. HEIDE- MAATSCHAPPIJ. ARNHEM. In de Zaterdag gehouden verga- dering van den jRaad van Commissarissen der Nederlandsclie Heide Maatschappij is als op- volger van Dr. H. J. Lovink, die onlangs jot voorzitter benoemd werd, tot ondervoorzitter gekozen de heer J. A. C. M. v. d. Mortel te Tilburg, thans le secretaris. EEN CARNAVALSDAG TE EINDHOVEN. 'EINDHOVEN. De Eindhovensche cama- valsviering, die anders nogal rustig verloopt, is Zondagavond ingezet met een steekpartij, in het cafe ,,Rheingold". Zekere van Str. uit de Tulpstraat alhier, die onder den invloed van sterken drank ver- keerde, viel de bezoekers van dit cafe lastig. Toen een dezeT, zekere S., hierover een op- merking maakte, bedreigde hij S. met een mes. S. ontwapende den aanvaller, welke de deur werd uitgezet. Na een half uur kwam hij weer terug en viel toen onmiddellijk den kellner van den Broek aan, die weigerde hem toe te laten. Van den Broek werd aan den pols ge troffen en viel bloedend neer. Hij werd naar het St. Josephziekenhuis overgebracht en kon na aldaar verbonden te zijn, naar huis gaan. De dader vluchtte, doch werd later door de marechaussee achterhaald en in de mare- chausseekazerne opgesloten. fsw 'EINIDHIOVEN. Tijdens de carnavalsdagen wordt de politiebewaking van het stadsdeel -Stratum versterkt door een detachement ma rechaussee, waarbij zich ook bevond de 28-ja- rige A. van Boven, gestationeerd te Princen- hage. Gisteravond 8 uur zou v. Boven aan de brug over het Eindhovensch kanaal een col lege gaan aflossen. Deze zag v. Boven niet verschijnen en stelde hiervan de marechaus- seekazerne in kennis. Het bleek dat v. B. op tijd naar zijn post was vertrokken. Het on middellijk ingesteld onderzoek leidde tot geen resultaat. Het signalement, dat intusschen verspreid werd, luidt: lang 1.80 meter, flink postuur, bleeke gelaatskleur, blauwe oogen, lichtblond haar. v. B. was gekleed in dienstkleeding. ROTTERDAM. De directie van de Rotter- damsche Lloyd deelt mede, dat de Kertosono zwaar beschadigd is aan het voorschip. De voorpifek staat vol water. Er is een gat van 3 meter in den voorsteven. Het schip maakt geen water, doch maakt ten gevolge van de weersomstandigheden geen voortgang. Het stoomt langzaam achteruit in zee op, teneinde overmatigen druk op het aanvaringsvlak te voorkomen. Het zal van de weersomstandig heden afhangen, welke haven de gezagvoerder als noodhaven zal aandoen. De Malaya" en de sleepboot ,,Seefalke" blijven in de nabijhedd om eventueel hulp te verleenen. De gezag voerder geeft er de voorkeur aan, het schip naar Lissabon te doen opstoomen, daar er el ders in Portugal bijna geen gelegenheid is voor repa»atie. VERDAGHT VAN VERDUISTERING AANGEHOUDEN. NIJMEGEN. De recherche te Nijmegen heeft 3 jongens aangehouden. De knapen wa ren alien minderjarig en waren afkomstig uit Den Haag. Een hunner, J. H. C. B. wordt er van verdacht, ten nadeele van zijn patroon f 160 te hebben verduisterd, waarmede het drietal op stap is gegaan. Zij zijn tot Nijmegen gekomen, waar zij gearresteerd zijn. 9

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 3