Kerknieuws DE HERTOG VAN WINDSOR EN MEVR. SIMPSON. TER NEUZEN, 8 FEBRUARI 1937. re'lasting. HOEK. ZAAMSLAG. AXEL. MIDDELBURG. RECHTSZAKEN. sijnsche bank, daar de bezetting weliswaar den naam van verovering heeft gekregen, maar niet erkent wordt door den Volkenbond en door de Britsche regeering. De Daily Express wist Zaterdag uit Wee nen te melden, dat de hertog van Windsor eind April met mevrouw Simpson in het hu- welijk zal treden. De hertogen van Kent en York zijn uitgenoodigd een eenvoudige huwe- lijksplechtigheid bij te women, welke waar- schijnlijlk op kasteel Enzesfeld of te Weenen zal pilaats vinden. Hetzelfde blad meldt, dat mevrouw Simpson 24 April uit Cannes op En zesfeld zal aankomen, terwijl ook de Star haar aankomst omstreeks dien datum verwacht. Tot de genoodigden zouden verder behooren baron en barqnes Rothschild (de gastheer en de gastvrouw van den bertog), de beer en me vrouw Rogers '(bij Wie mevr. Simpson te Can nes beeft Ventoefd) en lady Mendl (de Ame- rikaansc.be echtgenoote van den persattacbd der Britsche ambassade te Parijs). Het staat vrijwel vast dat bet een burgerlijk huwelijk zal zijn. In vertaand met deze geruchten verluidt in welingelichte kringen te Weenen, dat de voor- spellingen samenbangen met bet verstrijken van den termijn, aan het einde waarvan de echtscheiding van mevrouw Simpson van kracht wordt. De voorloopige scheidimg is dit- gesproken op 27 October. In dezelfde kringen zegt men dat plaats en tijdstip van het huwe- lijk niet worden vastgesteld v66r bet bezoek van de Princess Royal. De geruchten, dat de hertog de installatie van de orde van den Kouseband zal bijwonen, zijn volgens de Evening Standard voorbarig. Wei wordt de bertog uitgenoodig, docb zijn aanwazigheid is niet vereischt, zoodat het aan hem staat de uitnoodiging al dan niet aan te nemen. MUITERIJ DER ROODEN IN SIANFOE. De agitatie onder de muiters te Sianfoe, de boofdstad van de provincie Sjensi, duurt on- verminderd voort. Het scbijnt dat de com- munisten, die zicb verzetten tegen een wapen- stilstand met de regeering te Nanking, de overhand hebben. In bet militaire hopfdkwar- tier der Centrale regeering te Toengkwan, op ruim dertig mijl afstand van Sianfoe, is bet kanongebulder duidelijk hoorbaar. In Toengkwan aamgekomen vlucbtelingen hebben meegedeeld, dat behalve Wang-Gi- tsje, een der hoofdofficieren van maarscbalk Tsjiang Sjoe-liang, nog drie andere officieren die Wang wilden verdedigen, zijn vermoord. Verder hebben deze vlucbtelingen verklaard, dat de extremisten een vereeniging van jonge officieren hebben gevormd, om te verbinderen dat de bepalingen van den wapenstilstand worden uitgevoerd. Deze bepalingen omvatten o.a.het terugtrekken der rebelleerende troe- pen van Sjensi uit de voorste stellingen, ont- ruiming van de door de muiters bezette ge- deelten van den spoorweg naar Loengbai, en benoeming van vertegenwoordigers uit Nan king op de hoogere posten der provinciale regeering van Spensi. In politieke kringen te Nanking is men van meening, dat indien de Centrale regeering niet spoedig een einde maakt aan de muiterij, bet Japansche leger dit zal doen, terwijl Japan dan tevens het bestuur o.ver de provincie Spensi in handen zou nemen, „onder bet mom van den strijd tegen bet zich uitbreidende communisme". EEIDER ROOSEVELT. Roosevelt beeft, schrijft de N. R. Crt., on- verwachts een boodschap gericht tot het Con- gres, waarin bij voorstelt bet mechanisme van de recbtspraak te wijzigen, hetgeen vernieti- gend is voor de beteekenis van de beslissingen van het Hooggerechtshof in constitutioneele kwesties en daarmede in feite een beslissende wijziging van. de positie van den president inboudt. In de practijk van bej. Amerikaansche staatsbestuur beeft-de president een macbtige positie. Hij is meer dan een president, m werkelijkheid is hij de leider van bet Ameri- kaansche volk. Woodrow Wilson heeft het eens zoo uitgedrukt, dat de capaciteit van den president de grenzen stelt voor de mogelijk- beden van bet presidenitschap. In een opzicht echter waren aan bet onbe- perkte leiderschap nog belemmeringen in den weg gelegd. De rechterlijke macht beeft bet toetsingrecbt, de bevoegdheid dus om de wet- ten te toetsen aan de constitutie. En het was Roosevelt, die de activiteit en waakzaamheid van de Amerikaansche rechterlijke macht heeft moeten ondervinden. Tijdens zijn vorige bestuursperiode heeft bij de klassieke banen van het oeconomisch- beleid willen verlaten en heeft hij getracbt maatregelem toe te passen, welke zeer diep ingrepen in het oeconomische leven. Het Opperste Gerechtshof echter heeft Roosevelt's ordeningspolitiek niet willen aan- vaarden. Stuk voor stuk vielen de door Roosevelt uitgewerkte maatregelen als gevolg van de besluiten der rechterlijke macht, die strijd met de constitutie aanwezig aehtte. Wij hebben toen het schouwspel kunnen ga,deslaan dat de rechterlijke macht afbrak, wat wet- gevende en uitvoerende macht tezamep had- den opgebouwd. Een sftuatie, die in ons land ondenkbaar zou zijn geweest, maar die slecbts mogelijk was door het toetsingsrecht en de driedeelige staatsleiding, welke daarvan het gevolg was. Het is begrijpelijk, dat de weerstand van de rechterlijke macht een ergemis geweest moet zijn voor een man, wiens maatregelen zoozeer waren gebaseerd op gedachten, die ver stonden van alles, wat men tot idusverre algemeen als juist aanvaandde. Roosevelt kon zich echter tegen het einde van zijn vorige zittingsperiode daartegen niet verweren. Het gebruikelijke euvel van het Amerikaansche staatsrecht, dat de president in het laatste jaar van zijn presi- dentsohap meer aandacht moet besteden aan zijn herkiezing of de verkiezing van een op- volger, dan aan het werkelijke bestuur van het land, deed ook hier zijn invloed gelden. Roosevelt was er niet zeker van of inderdaad de meerderheid van het Amerikaansche volk achter zijn radicaal, maar wat de consequen ts betreft volkomen in nevelen gehuld oeco- nomisch systeem stond. De verkiezingsuitslag bracht hier de besiis- sing. Roosevelt kreieg een overweldigende stemmen-meerderheid, zoo groot zelfs, dat hij haar zonder bezwaar als een bianco volmacbt der kiezers kon beschouwen. Het valt dus niet te verwonderen, dat Roosevelt als onmiddel- lijke reactie hierop de maatregelen wenscht ite nemen, die datgene zullen verwijderen, dat aan zijn werkelijk volledig leiderschap nog in den weg stond. Hij speculeert daarbij op de psy- chologie van het volk. De verkiezingsuitslag heeft hem de hoop gegeven, dat het volk zijn gesrtie niet zal beschouwen als het grijpen naar de totale macht, maar dat het deze po- ging zal zien als het buiten werking stellen van een macht, die de plannen van den presi dent en van het volk dwarsboomt, als het op- ruimen van iets, dat niet meer in overeen- stemming is met den wil van het Amerikaan sche volk in de uitvoering van den wil belem- mert. De rechterlijke macht heeft, wij weten het reeds, het recht de staatswetten aan de grond- wetten te toetsen. Roosevelt stond daar machteloos tegenover, omdat de rechters voor het leven worden benoemd en dit orgaan dus op zekere hoogte buiten de partij-politiek stond. Het wetsontwerp, dat nu is ingediend, maakt het mogelijk, in het opperste gerechts- hof een zoodanigen invloed aan de partij van Roosevelt te geven, dat ook de rechterlijke macht een partijorgaan is geworden. Het Opperste gerecbtshof bestaat op het oogenblik uit negen leden, die door den presi dent voor het leven zijn benoemd. Roosevelt stelt nu voor hem te machtigen, dit aantal op 15 te brengen, terwijl hij bovendien de be voegdheid vraagt een extra- rechter te benoe- men, als de zittende rechter 70 jaar zal zijn geworden. Waar op het oogenblik vier van de zittende rechters den 70-jarigen leeftijd hebben be- reikt, beteekent dit, dat Roosevelt, dit wets- ontwerp eenmaal wet geworden zijnde, de be voegdheid heeft tien rechters in het opperste gerechtshof aan te wijzen. Misschien is hij, dan verzekerd van de meerderheid in het Op perste Gerechtshof. De maatregelen, welke de president voorts nog voorstelt ten aanzien van de lagere recht- banken, zijn alle van denzelfden geest door- drongen. Zij komen er op neer, dat de hierarchische weg van de rechtspraak voor grondwettelijke kwesties wordt uitgeschakeld. Dit principieel oogenschijnlijk van weinig belang zijnde wetsontwerp, beteekent voor de eerstkomende jaren in de practijk de buiten- werkingstelling van een deel van de Ameri kaansche constitutie. Wei wordt de jure aan de plaats van de rechterlijke macht in het Amerikaansche staatsrecht niets veranderd, wel blrjft zij als zoodanig ,,de derde wetgeven- de macht" zooals Roosevelt hem genoemd heeft, maar haar onafhankelijkheid is zij kwijt en zij zal bij de uitoefenimg van haar grond wettelijke funeties een partijorgaan zijn zonder meer. Daarom houdt dit wetsontwerp, voor de practijk der komende jaren althans, een soort wijziging van de Amerikaansche consti tutie in. Wanneer dit wetsontwerp wet is geworden, en dat zulks het geval is, daaraan behoeft niet getwijfeld te worden, zal Roosevelt de onbe- perkte dictator zijn van de Vereenigde Staten, voor wie de eenige remmen zouden kunnen ontstaan uit de rijen van zijn eigen aanhan- gers. Dat Roosvelt het noodig oordeelde de rechterlijke macht, wier onafhankelijkheid toch in vrijwel alle landen vooropstaat, van haar onafhankelijkheid te berooven, is teeke- nend voor de mate van zijn verlangen naar de absolute alleenheerschappij. Niet minder betreurenswaardig is de wijze, waarop dit geschiedt. Had Roosevelt aan de rechterlijke macht haar beslissingsrecht wil len ontnemen, dan stond hem daarvoor den weg van grondwetswijziging open. Roosevelt echter ging langs den achterweg. Hij liet de constitutie in stand, maar stelde haar de facto buiten werking. Wat hij doet is een mate- rieele staatsgreep, een daad, die weliswaar met medewerking van de constitutie tot stand komt, maar tegen haar geest gericht is. Roosevelt, de totale heerscher van het Ame rikaansche bedrijfsleven; een gedachte, die ons gezien het verleden, slechts met grooten zorg en vrees kan vervullen. UITVAART DS. A. TIMMERMAN. Met de Prov. boot die te ongeveer 12 uur alhier arriveerde, werd het stoffelijk overschot aangebracht van wijlen Ds. A. Timmerman, em.-predikant, te Den Haag, die alhier meer dan 38 jaren als Ned. Herv. predikant den dienst vervulde. Aan de aanlegplaats waren aanwezig de Kerkeraad, Kerkvoogden en Notabelen, die gevolgd door de 4 volgauto's het stoffelijk overschot naar de Ned. Herv. Kerk brachten, terwijl de familie zich naar de woning van den beer L. Ch. Wabeke liet brengen. Onder het luiden der kerkklok arriveerde het stoffelijk overschot aan den ingang der Ned. Herv. Kerk, waar de lijkkist door den Kerkeraad naar binnen werd gebracht. Reeds geruimen tijd v66r den rouwdienst be- gon, verzamelde zich een groote menigte voor de kerk om den beminden herder de laatste eer te bewijzen, zoodat, toen de dienst begon het nuime kerkgebouw geheel gevuld was. Terwijl het orgel, dat bespeeld werd door den heer C. A. van Fraaijenhoven, het Aesus' Dood van Grieg liet hooren, werd de baar die tijdelijk in het voorportaal was opgesteld ge worden door den kerkeraad naar voren in den middengang der kerk gebracht en op een verhooging aldaar geplaatst, waarna Dr. Cazemier den kansel betrad. Nadat de predikant was voorgegaan in ge- bed, werden de geloofsartikelen voorgelezen en gezongen Gez. 3 2, waarna Dr. Cazemier voorlas Ps. 103 en 1 Cor. 15 5058. Dr. Cazemier ving zijn rede aan met te her- inneren hoe wijlen Ds. Timmerman gedurende 38 jaren de Ned. Herv. gemeente alhier had gediend met al zijn krachten en gaven. Thans is hij niet meer, want God heeft hem uit dit leven weggeroepen en is de gemeente in dit kerkgebouw samen om zijn stoffelijk over schot uit te dragen. Wij zijn niet bij elkander om na te gaan wat dezen trouwen dienaar in al die jaren heeft tot stand gebracht, want hij wist zich alleen dienaar van Jezus Ghristus en dien gekruisigd. Schaduwen over zijn leven zijn ook hem niet gespaard gebleven en was zijn arbeid niet steeds zoo vruchtdragend als hij dit wel wenschte, doch hij bleef dan steeds op den achtergrond, daar hij dit noodig oordeelde voor het welzijn van zijn gemeente. Maar ook vele reden tot groote dankbaar- heid had hij, want in zijn langen diensttijd heeft hij slechts eenmaal wegens ongesteldheid het Woord des Heeren niet kunnen brengen. Ds. Timmerman stelde groot belang in alles wat zijn gemeente betrof. De stichting van de Hervormde School en de oprichting van de Vrou wen vereeniging ,,Lydia" stemde hem tot groote blijdschap. Zoo ook het slagen van zijn arbeid voor het verkrijgen van een nieuw orgel. In zijn aanteekeningen die Ds. Timmer man hield van de gebeurtenissen in zijn leven, kwam dit alles zoo duidelijk naar voren. Toen hij afscheid van zijn gemeente nam, herinner- de hij er aan hoe hij het vele goede dat be- reikt wdbd, alleen te darvken had aan God, die hem daarin deed slagen en hem hiervoor de krachten had geschonken. En nu bij zijn verscheiden denken wij dik- wijls teveel aan ons zelf en aan het verlies en gemis dat geleden zal moeten worden en wij denken dan aan de ledige plaats alsof dat het belangrijkste is bij het heengaan van deze aarde. Wij zien over het hoofd dat God het is die de versoheidene oproept naar Zijn Eeuwige Heerlijkheid. Wij zijn slechts pelgrims in dit leven en moeten steeds bereid zijn om afscheid te nemen van dit aardsche leven. Wij alien zullen den laatsten strijd te strijden hebben, en zien dan als de groote vijand de dood, die zoo groote macht over ons heeft, hetgeen voortspruit uit de zonde. Maar wjj hebben niet bang te zijn voor den dood,,,wanneer wij in de rechte verhouding tot onzen God staan, want Jezus heeft den dood overworinen en diens macht vernietigd. Ook daarom kon Paulus zeggen: dood waar is Uw prikkel, hel waar is Uw overwinning? Hij gelooft in het Woord door Jezus gespro- ken: Ik ben de opstanding en het leven. En wie in Hem gelooven zullen den dood niet vreezen. Ds. E. Raams uit Hoek die door ongesteld heid verhinderd was, zond hem de volgende woorden door Ds. A. Timmerman uitgesproken bij zijn 35-jarig ambtsbediening. Maar hoe het ook zij, hoe lang of hoe kort het ook zij, dat is de heerlijke troost der ge- loovigen: Ons leven en ons lot is in Gods hand, is in Gods hand veilig. De dood is niet het laatste. En wij weten en gelooven: De Heere Jezus heeft den dood overwonnen en het leven en de onverderfelijikheid aan 't licht gebracht. Ik leef, en gij zult leven, zoo sprak onze Heiland. En wanneer wij dat gelooven dan weten wij, dat Jezus sterker is dan de dood en de Heer ons zal schenken het waarachtige Leven. Hierna ging Dr. Cazemier voor in gebed en gaf hij gelegenheid om het woord te voeren. Allereerst nam de heer F. de Ridder uit Den Haag het woord, die getuigde hoe hij op 14-jarigen leeftijd tot Ds. Timmerman was gekomen en vanaf dien tijd hem als een vader heeft leeren hoogachten. Hoe hij steeds met raad en daad bijstond een ieder die zijn raad en bijstand in riep. Ook dankte hij mej. M. van Driessen en mej. A. M. C. Mechielsen voor de goede zorgen aan Ds. Timmerman besteed. Het leven van Ds. Timmerman zal hem steeds in dankbare herinnering blijven en besluit met de woorden die Ds. Timmerman tot de zijne heeft gemaakt: ,,Wat God doet, dat is welgedaan". Alsnu nam het woord Pastor Zauleck uit Wetter aan de Ruhr, die gietuigde van de groote liefde die van Ds. Timmerman uitging. Hoe hij medeleefde met zijn naasten en in oorlogstijd veel voor de Duitsche kinderen heeft gedaan en ook gezorgd heeft, dat hij en zijn gezin hier een liefderijk tehuis vonden. Dankbaarheid vervult zijn hart voor alles wat Ds. Timmerman heeft gedaan om het leed te verzachten en sprak veryolgens de verzen 1315 uit het Bvangelie van Johannes. Hiema dankte de heer Valkier uit Scheve- ningen als huisvriend van de overledene en de heer Hollebrandse namens de familie, ter wijl de heer J. de Bruijne als notabele den arbeid van Ds. Timmerman herdajcht. Nu verzocht Dr. Cazemier de gemeente te zingen Gez. 191 1 en 4, waarna hij den zegen uitsprak. Van den ring der predikanten was aanwezig Ds. Akersloot van Houten Rods uit Sas van Gent. Onder de tonen van ,,Wenn ich einmal soli soheiden" van Johan Sebastian Bach, werd de baar door den kerkeraad uit de kerk ge- dragen. Achter den stoet stelden zich op behalve het kerkbestuur, deputaties van 4e vrouwen- vereeniging Lydia, de Chr. Nat. Werkmans- bcrnd, de Hervormde School en de Hervormde jongeren en tal van belangstellenden. De kist was gedekt met een 9-tal kransen en nadat namens de familie was dankgezegd voor de eer aan den overledene bewezen, sprak Dr. Cazemier het Onze Vader uit, waarna die plechtigheid beeindigd was. RIJKS IN.KOMNTEN- EN VERMOGENS- De Rijksontvanger verzoekt ons te berich- ten dat eerstdaags een aanvang wordt geno- men met het vervolgen van de aanslagen In- komsten- en Vermogensbelasting 1936/37, ge- dateerd in de maand Augustus 1936, waarop nog niet vijf-achtste deel is betaald, en van de aanslagen gedateerd in November 1936 waar op nog niet twee-vijfde deel betaald is. S.S. CONDfi EN BULLAREN. Naar uit Antwerpen gemeld wordt is het Zweedsche motorschip „Bullaren", dat j.l. Dinsdagmorgen op de reede alhier is aange- varen door het Fransche stoomsehip „Conde", door experts onderzocht, die besloten voorloo pige herstellingen uit te voeren. Dit wexk zal drijvend geschieden op no. 405 der dokken. De ,,Conde ligt gemeerd op nr. 203 der dokken, waar de lading wordt gelost; daarna zal het Fransche schip in een droogdok worden ge plaatst. Het m.s. ,,Bullaren" is inmiddels Zaterdag van Antwerpen vertrokken. PROPAGANDAVERGADERING. De afdeeling Ter Neuzen van de R.K. Staatspartij heeft haar propaganda actie voor de a.s. Tweede Kamerverkiezingen ingezet met een vergadering in het Patronaatsge- bouw op Zondagnamiddag, waar als spreker optnad de weled. heer H. E. van den Brule uit Rotterdam. De spreker gaf een duidelijke uiteenzetting van de voomaamste politieke partij en en wees daarna op den plicht van een katholiek om zijn stem uit te brengen op een katholiek. Hij noemde de voomaamste tegenstanders en drong aan op eenheid. Hij somde een en an- der op, wat bereikt was door de R.K. Staats- partij en hoopte, dat ieder R.K. kiezer zou in- zien, dat ook zijn stem in deze van invloed is. Met een opwekking qm ten strijde te trekken voor de overwinning der R.K. Staatspartij, besloot hij zijn mooie rede. De voorzitter, de heer Van Rompu, dankte den spreker hartelijk en deelde verder nog mede, dat voor de verkiezingen nog eens een spreker zou worden uitgenoodigd. GEVONDEN VOORWERPEN. De inspecteur van politie alhier maakt be- kend, dat omtrent onderstaande gevonden voorwerpen inlichtingen te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen: Rijiwiel-belastingmerk, P. van Waes, Dek- kerstraat 53. Mantelband, P. van Meir, Donze-Visser- straat 126. Ring met sleutels, L. Doppegieter, Oost- kant 2. Lage zwarte heerenschoen, J. F. van Veen, Bernhardstraat 3. Rijwielbelastingmerk, W. Jansen, v. Steen- bergenlaan 60. Armband, W. Pichal, Molengang 3. Dameshandschoen, J. Deij, Piersenspolder- straat 33. Taschje met inhoud, K. Hamelink, Roeiers- gang 4. Paar bruine dameshandschoenen, J. Bogaert, v. Steenbergenlaan 39. ENG. S.S. „TERNEUZEN". Naar uit Setubal gemeld wordt, heeft de ka- .pitein van het gestrande Engelsche stoom sehip ,,Terneuzen" een bergingscontract afge- sloten met den bergingsstoomer Rescue. Het weer is op het oogenblik echter te ongunstig om met de werkzaamheden te beginnen. A^ANBESTEDING WATERSTAATSWERK. Op Woensdag 10 Maart a.s., des voormid- dags 11 uur zal, aan het gebouw van het pro- vinciaal bestuur te Middelburg worden aanbe- steed het onderhouden van het teer- en car- bolineerwerk van kunsbwerken, aanlegplaat- sen en verdere inrichtingen, behoorende tot het kanaal van Ter Neuzen en die: rijkswater- leidingen bewesten en beoosten het kanaal, en het uitvoeren van daarmede in verband staan- de werkzaamheden, gedurende die jaren 1937 en 1938, in 2 perceelen en in massa. (Raming voor perceel I 750 en voor perceel II f 1600, massa 2350 per jaar). STATENKRING HULST C. H. U. Vrijdagavond werd in het Herv. Zondag- schoolgebouw te Axel een algemeene vergade ring gehouden van de Statenkring vereeniging ,,Hulst" der Chr.-Hist. Unie, welke samen- komst zeer matig was bezocht. De voorzitter, de heer A. de Feijter opende de vergadering met gebed, waarna door den secretaris, den heer J. L. Maris, de notulen der vorige vergadering werden voorgelezen. De vergadering was algemeen van oordeel, dat er te weinig contact bestaat tusschen de Kamer- leden-afgevaardigden en de Statenkring. Na de gebruikelijke omvraag werd de samen- komst door den voorzitter met dankgebed be eindigd. GEEN DIEFSTJALLEN EN OVERVALLEN TE BIERVLIET. Te Biervliet gaian fantastische verhalen rond. Met naam en toenaam weet men het wonderlijkste te vertellen. Bij nader onder- zoek is geblelken, dat er niets van waar is en dat de gedupeerden van diverse diefstallen en overvallenhet ook hadden hooren zeggen. De berichtgeving, overgenomen uit de VI. Crt. was dan ook onjuist. Noch de gemeente-politie noch de marechaussee wisten van iets; de eerste heeft de zaken nagevraagd met ge noemd resultaat. Dat men diefstallen niet zou durven aangeven, is een sprookje. In werke lijke, ernstige gevalien zou dat wel anders blijlken, hetgeen trouwens een paar jaar ge leden in die buurt wel anders gebleken is. (Midd. Crt.) ZEDENMISDRIJF. Naar eerst thans bekend wordt, heeft de politie Donderdagavond te Vlissingen drie per- sonen gearresteerd wegens ernstige misdra- gingen jegens twee minderjarige meisjes. Een der aangehoudenen had, toen hij op het poli- tiebureau was ontboden, wel begrepen waar het om ging en heeft zich toen te water ge- worpen, maar de koude bracht hem spoedig tot bezinning. Hij heeft zich later op den avond op het politiebureau gemeld en is daar van droge kleeren voorzien. Tegen de drie betrokkenen wordt een Vervolging ingesteld. Zij zijn inmiddeils na verhoor door den com- missaris van politie in vrijheid gesteld. VERKIEZING LID KRAMER VAN KOOPHANDEL. Voor het .eerst zoolang de Kamer van Koop- handel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilan- den bestaat, is een stemming gehouden voor een lid van de afdeeling klein bedrijf. Het gold de voorziening in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer P. G. Laer- noes. Candidaten waren de heeren P. I. Ham ming te Vlissingen, gesteld door den algemee- •nen middenstand en P. A. Salome, candidaat van de bakkers, eveneens wonende te Vlissin gen. Van de 3108 kiezers in het geheele dis trict van de Kamer brachten er 651 hun stem uit, doch 114 leverden een biljet van onwaar- de in. Gekozen werd de jieer Hamming met 311 stemmen, terwijl de heer Salome er 226 bekwam. HET WERK .KAN BEGINNEN. Nog steeds was het wachten op een toe- stemming uit Den Haag om met de restaura- tiewerken aan den Abdijtoren te Middelburg te kunnen beginnen. Men liet het gemeente- bestuur maanden op een beslissing wachten. Thans is echter bericht ontvangen, dat de gun ning van het hoog noodige werk aan de firma M. K. Jeras en Zonen te Middelburg is goed- gekeurd. Men kan nu zeker spoedig het begin der werkzaamheden tegemoet zien. Op 4 Febr. li. hield de Konijnen- en Pluim- veevereeniging „Buiten Verwachting", alhier, haar jaarlijksohe algemeene vergadering op de bovenzaal bij de Wed. Nieuwelink. De idruk bezochte vergadering werd geopend door den voorzitter, den heer Th. Meertens. Hierop las de secretaris de notulen der vorige vergadering voor, welke onveranderd werden goedgekeurd. Daarna zette hij de toestand van de vereeniging uiteen, waaruit bleek dat het ledental met 7 leden en 4 donateurs was gestegen. De penningmeester bracht verslag uit over het afgeloopen jaar en deed tevens rekening en verantwoording van de gelden der vereeni ging. Alle aftredende bestuursleden werden met groote meerderheid herkozen. Daar deze vereeniging met de Kerstdagen een tentoonstelling zal organiseeren werden alle leden aangespoord om bij die gelegenheid goed voor den dag te komen met him dierem. Nadat nog enkele punten waren behandeld sloot de voorzitter onder dankzegging deze gezellige vergadering. De heer J. J. Dieleman alhier, slaagde te Utrecht voor het candidaatsexamen in de rechten. Chr.-Hist. Kiesvereeniging. Zaterdagavond hield de Chr.-Hist. Kiesver eeniging onder voorzitterschap van den heer A. de Feijter hare jaarlijksche algemeene ver gadering in het Vereenigingsgebouw alhier. Na de gebruikelijke plicbtcpiegingen had o.m. een verkiezing plaats van twee bestuursleden wegens periodieke aftreding van de heeren A. de Feijter en A. Haak. In de plaats van den benoeming in aanmerking wenschte te komen, werd bij meerderheid van stemmen benoemd de heer L. de Regt, terwijl de heer Haak werd herbenoemd. Tevens werden eenigie afgevaar- digden benoemd ter bijwoning van de Groeps- Statenkring- en Kamerkringvergaderingen, waarna een geanimeerde bespreking volgde. Deze matig bezochte vergadering werd op de gebruikelijke wijze door den voorzitter met dankgebed gesloten. Gemeenteraad. In de op Dinsdag 9 Febr. as., des nam. ten 2 urete houden vergadering van den ge meenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Voorstel tot benoeming van een com- missie van advies voor de stichting Zeeuwsch-Vlaamsch Borgstellingsfonds te Ter Neuzen. 4. Voorstel tot aanvulling van een alinea in de verordening op de heffing eener hondenbelasting. 5. Voorstel op de diverse reclames tegen den aanslag in de schoolgeldbelasting 1936/37. 6. Voorstel op de verzoeken van de bestu- ren van de bijzondere schoolvereenigin- gen om een voorschot op de vergoeding, als bedoeld in art. 101 der L. O. wet 1920. 7. Voorstel betreffende het verleenen van een toeslag op de Ziekenfondspremie, aan personen, die daarvoor in de ter- men vallen. 8. Voorstel op het schrijven van het Departement van Sociale Zaken be treffende het aanstellen van een oon- troleur voor werkverschaffing en steun- verleening. 9. Voorstel op het adres van den heer A. de Visser tot herziening van zijn jaar- wedde. Diefstallen. Den laatsten tijd worden er ten Z.O. onzer gemeente herhaaldelijk aan de grenskanten nachtelijke diefstallen gepleegd, waarbij zelfs des werkmanshave wordt niet ontfien. Verleden week werd bij den landbouwer J. de F., buurtschap Kijkuit, een 17-tal kippen r en 2 ihanen ontvreemd, waarbij de dieven zich door een nauw gaatje hebben moeten wringen, om bij den buit te kunnen komen. Zaterdag j.l. werd een bezoek gebracht bij den klein-landbouwer P. C., alwaar de fiets van het aochtertje ontvreemd werd, zonder dat de dieven eenig spoor achterlieten. Of er tusschen de diefstallen aan de grens en deze laatste mogelijk verband bestaat, is in onderzoek. Ged. Staten van Zeeland benoemde tot leden- werkgevers en leden-werknemers volgens art. 12 der Beroepswet: tot werkgevers J. A. van Doominck te Middelburg; L. Smit te Goes; A. Meaheere te 's-Heerenhoek en J. S. de Regt te Kats; tot plaatsvervangers Ir. A. A. Bre vet te Middelburg; J. de Visser te Vlissingen; A. J. van Miert te Middelburg en W. C. Al- laart te Serooskerke; tot leden-werknemers de Chr. Bank, D. Oorns, J. Tevel en J. C. Pee- man, alien te Middelburg; tot plaatsvervan gers J. Mondeel en J. H. van der Linden, bei- den te Middelburg; I. Wakker te Veere en J. le Clercq te Vlissingen. Benoeming lid van den gemeenteraad. De heer Chr. Bank, die in 1935 de plaats van den heer W. P. Comelisse voor de S.D.A.P. innam in den gemeenteraad, heeft zich door zijn doofheid genoodzaakt gezien ontslag te nemen en heeft de voorzitter van het hoofd- stembureau den heer iL. P. J. Sulkers tot zijn opvolger benoemd verklaard. BEVESTIGING EN INTREDE HULPPREDIKER. Gisterenvoormiddag had alhier in de Ned. Herv. kerk de bevestiging plaats van den nieuw benoemden hulpprediker, de heer B. Dagevos, overgekomen van Kloetinge. De bevestiger, Dr. L. J. Cazemier, had tot tekst gekozen: 1 Cor. 4:1: ,,Alzoo houde ons een ieder mensch als dienaar van Christus en uitdeelers der verborgenheden Gods". De gemeente zong den nieuwen hulpprediker toe 'Gez. 215 4. Des namiddags hield de heer Dagevos zijn intree-predikatie naar aanleiding van 1 Cor. 2:2: ,,Want ik heb niet voorgenomen iets te weten onder u, dan Jezus Christus en dien gekruisigd. Aan het begin zijner predikatie richtte de nieuwe hulpprediker eenige hartelijke woor den tot Dr. Cazemier. In beide diensten was het kerkgebouw over- vol. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. De volgendie zaak werd behandeld: P. H. R., oud 42 j., koopman te Bergen op Zoom, gedetineerd, werd ten laste gelegd, dat hij in October 1934 te Breskens Zoetje Brakke heeft opgelicht voor f 34. Verdachte deed zich voor als oogarts en heeft haar oogen onder zocht en haar 2 brillen voorgeschreven ieder van f 17 per stuk, die zij betaald heeft. 2e. een zelfde misdrijf omsitreeks Novem ber 1934 toen hij weer kwam, naar hij zeide met een opticien-specialist, haar oogen heeft onderzocht en <je brillen heeft geruild, zeg- gende dat deze transactie 34 kostte, die zij betaald heeft. Eisch 8 maanden gevangenisstraf. Mr. Adriaanse, verdachte's raadsman, aeht te het ten laste gelegde niet bewezen en vroeg vrijspraak of bij eventueele veroordeeling lichtere straf. ROOFOVERVAL TE KLOOSTERZANDE lOmtrent de behandeling der zaak tegen den 25jarigen timmerman B. P., wonende te Doe- tinchem, die zich j.l. Vrijdag voor de recht- bank te Middelburg, ter zake van bovenge- nbemd feit te verantwoorden had, ontleenen wij nog aan het verslag der VI. Crt. Als verdacht van medeplichtigheid aan dezen roofoverval stonden terecht J. A. de W.. 21 jaar, L. A. S. de W., 26 jaar en J. de W., 23 jaar, kooplieden te Hontenisse, terzake in voorarrest in het Huis van Bewaring te Mid delburg. Blijkens de dagvaarding zouden deze ver- dachten aan den eigenlijken bedrijver van den roofoverval, middelen en inlichtingen hebben verschaft om dezen te plegen. Het zou hun n.l. bekend zijn geweest, dat P. voomemens was het feit te plegen en zij zouden hem speciaal gewezen hebben op het huis van het echtpaar Verschueren, hem over den toestand en den leeftijd der bewoners hebben ingelicht en ge- zegd hebben, dat daar veel geld in huis moest zijn. Bovendien hebben zij den verdachte P. aan een hoeveelheid peper geholpen, dienstig om eventueel te gebruiken tot het van het spoor brengen van een eventueel te bezigen politiehond, een paar sokken dienstig tot het onduidelijk malken van voetindrukken, en door welke inlichtingen en middelen genoemde P. werd in staat gesteld tot het plegen van het misdrijf. Verdachten werden onder strenge politie- beiwaking aan de Rechtbank voorgeleid. De hoofdverdachte -P. heeft n.l. toen hij in de marechausseekazeme was opgesloten, uit zijn eel weten te ontvluchten en naar Belgie uit te wijken, alwaar hij ten slotte weer is aange- houden, waarna hij nog eenige malen heeft ge- tracht door uit de eel te breken, aan zijn ge- vangenschap te ont'komen. Verdachten werden rechtskundig bijgestaan door mr. J. W. Goedbloed, advocaat te Mid delburg. Verhoor van verdachte. Verdachte, door den president ondervraagd, bevestigd zijn bekentenis voor den rechter- commissaris afgelegd, die de president hem nog voorleest. Hij zegt bij de gelegenheid van de inbraak een pistool, een zakje peper, een paar handschoenen enz. in zijn bezit te heb ben gehad, om een en ander zoo noodig te kun nen gebruiken. Vervolgens geeft verdachte een nadere opsomming van de omstandigheden,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 2