Predikbeurten Feuilleton-vertellingen Gemengde Berichten Laatste Berichten SCHAKEN. BRABANTSCHE BRIEVEN. INGEZONDEN STUKKEN. WEERVERWACHTING, SCHEEPVAARTBEWEGING. kail wel zonder eenig belang worden geacht want ofsohoon het verschil tusschen deze chibs en de vereenigingen die onderaan in de ranglrjst bengelen niet groot is, toch kunnen beide zich wel aan den veiligen leant rekenen. Oak deze eerste ontmoeting tusschen Bleijer- heide en NAC bleef onbeslist (11), zoodat ook hier niet veel te voorspellen valt. TVeede klasse. De ZeeuwenBBC. Voor de Zeeuwen gaat het er langzamer- band op aan komen want alieen Zeelandia staat nog iets slechter, daar deze club bij een gelijk aantal punten een wedstrijd meer heeft gespeeld. Nu hebben De Zeeuwen in den loop van deze competitie voor verrassingen geaorgd door juist heele sterke tegenstanders te kloppen, doch ook R.B.C. kan hierop bogen, zoodat de balans wel gelrjk is en toch geloo- ven wij dat R1BC er in zal slagen een kleine averwinning te behalen. GoesVlissingen Vtissingen begon het seizoen werkelijk heel sleeht, doch langzamerhand herstelde deze aloude club zich tengevolge waarvan zij thans wel in veilige haven is beland, hetgeen van Goes in geenendeele kan gezegd worden. Nu was de onverwachte, zij het dan ook kleine, overwinning op De Zeeuwen dubbed welkoin voor Goes en kan zij hieruit wel eenige moed putten, maar zij za,l wel door- (irongen zijn van het feit, dat nog minstens 2 overwinningen noodig zijn om een zucht van verlichting te kunnen slaken. De komen- de strrjd tegen Vlissingen is dan ook van groot belang voor haar, doch al kon Goes te Vlissingen spelende een gelrjk spel verkrijgen, thans zien wij een nederlaag voor de thuis- club in het verschiet. Derde Klasse. HulstHoofdplaat. In deze klasse is het pleit reeds beslecht en dienen de nu nog volgende wedstrijden al ieen om het programma af te werken. Voor de clubs is de spanning er wel uit, maar dat oeemt niet weg dat men er toch een eer in zal stellen om zoo goed mogelijk voor den dag te komen en het is daarom dat wij aan Hoofd plaat de overwinning mogen toedenken, ge- zden haar veel beter resultaat dan Hulst, dat dtt seizoen een zwakken indruk heeft ge- roaakt. OostburgIJzendyke. W4j hebben Oostburg alhier aan het werk gezien en zij heeft'een goeden indruk achter- gelaten, dit in tegenstelling met Uzendijke bi) welk elftal het in alle linies rommelde. Nu heeft Oostburg te Uzendijke wel een nederlaag geleden, doch wij mogen wel aan- nemen dat de gasten toen een slechten dag hadden, zoodat wij thans een volledige revan che van Oostburg verwachten. ZeeuMsche Voetbalbond. In dezen Bond is nog een flink aantal wed- strjjden te spelen en zoo ligt het voor de hand dat men een volledig programma heeft opge- steld om niet al te zeer achterop te geraken. Hulst 2 ontvangt de reserves van Hoofdplaat en al staat de thuisclub zeer slecht geboekt toch heeft zij eenige kans om het tot een gelijk spel te brengen zoo zij maar volledig in het krijt treedt. Biervliet 2 krijgen de a.s. kampioenen de Com Boys te bekampen en wij verwachten dat het een herhaling zal zijn van de vorige ontmoeting waarbij de reser ves van Biervliet met niet minder dan 80 werden verslagen. Temeuzen 3 moet naar Groede en zal het daar kwaad te verantwoor- den krijgen want op de mooie 61 overwin ning moeten zij maar niet te vast bouwen, dit hebben o.a. ook de Ter Neuzensche Boys ondervonden. Het is dan niet ook niet on- denkbaar dat ditmaal Groede de overwinning zaj verkrijgen. Schoondijke ontvangt de Ter Neuzensche Boys en verwachten wij een kleine averwinning voor de gasten. Breskens 2 Oostburg 2 zal naar onze meening wel een averwinning voor de thuisclub worden, want de reserves van Breskens staan op een be- hoorlijke plaats in de ranglrjst, hetgeen van Oostburg 2 niet gezegd kan worden. Vriendschappelijke wedstrijd ZaamslagHulst. Gisteravond had in het Vereenigingsgebouw te Zaamslag een vriendschappelijke ontmoe ting plaats tusschen een 10-tal spelers der piaatselijke schaakclub en eenzelfde aantal der sohaakclub „D. I. T. O." te Hulst. De voor- Bitter der thuisclub, de heer G. A. van Breen, sprak een hartelijk welkomstwoord, waarvoor bij monde van den heer H. de Moor namens de gasten vriendelijk dank werd gebracht. De wedstrijd kenmerkte zich door een uitermate gezellig en sportief verloop, waardoor een hechte vriendschapsband tusschen deze ver- eenigingen is ontstaan. De volledige uitslag dezer ontmoeting, welke in een 73 over-win ning voor ,,D. I. T. O." eindigde, en waarbij de spanning tot het laatste toe bleef behou- den, waarbij opgemerkt zij, dat de thuisclub aan de oneven borden de zrwarte stukken voer- •de, Irridt als volgt: Zaamslag Hulst 1. J. DeurwaarderJoh. Klaassen 01 2. P. M. R. de BoerP. v. Waesberghe 10 .3. K. A. SlotemaH. de Moor 01 4. W. LerisenP. de Meurichy 01 5. J. A. van DixhoornL. de Jong 01 6. G. A. van BreenF. Verpalen 01 7. Jac. de GrootJ. Scheuwe 10 8. Jac. WisseH. Bruijnooge 10 9. M. MoensH. A. Jansen 01 JO. J. TollenaarP. Heerema 01 Totaal Zaamslag 3 p., Hulst 7 p. ZONDAG 7 FEBRUARI 1937. Ned. Hervorrnde Kerk. TER NEUZEN. 9.30 u., Dr. L. J. Cazemier, Inleiding van den heer Dagevos; 2 u., de heer B. Dagevos, Intree. HDTJISKIL. 9.30 u. en 2 u., de heer W. J Poumier. AXEL. 9.30 u. en 2 u., Ds. Van Oeveren. HOEK. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams. ZAAMSJxAG9 u., de heer I. Verduijn, van Breskens; 2 u., Ds. A. Dronkers, van Kloosterzande. KLiOOSTERZANDE. 9.30 u., Ds. A. Dronkers. SAS VAN GENT. 9.30 u., Ds Akersloot van Houten Roos. PHILIPPINE. 1.15 u., Ds. Akersloot van Hou ten Roos. Gereformeerde Kerk. TER NEUZEN. 9.30 u. en 2 u., Ds. G. W. van Houte. AXEL. 9.30 u. en 2 u., Ds. Post. HOEK. 9.30 u. en 2 u., Ds. J. A. Vink. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. Kok. Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst. AXEL. 9.30 u. en 2 u., leesdienst. Chr. Gereformeerde Gemeente. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. Tolsma. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst. Evangelisatielokaal Othene. 6 u„ Ds. G. W. van Houte, van Ter Neuzen. Roomsch-Katholieke Kerk. TER NEUZEN. 7 u., 8.30 u. en 10 u., H.H Diensien; 2.30 u., Lof. Ulvenhout, 5 Februari 1937. Amico, Nou da's den lesten Zondag iets geweest Zoo'n 'nen ouwer- wetschen, slorzi- gen prop-en-voet- balmiddag op den atelier" van den bakker. Als den Fielp Zondagmorgen de centen opvischte in z'n collecte- zakske en hij kwam bij mij ik heb 't ,,hoeks- ke" in de dertiende rij dan fluisterde-n-ie in m'n oor, terwijl ie over me henen hong, om heel de rij ,,af te visschen": ,,wacht na de mis efkens op 't kerkplein." 'k Dee net of ik niks hoorde. „Na de mis op 't kerkplein, sufferd", blaasde-n-ie nog warmer in m'n oor. Toen trapte-n-ik maar 'ns per ongeluk op Z'n teenen en 't scheen goed aan te komen. Want 't belleke onder aan den punt van 't zakske klingelde heel de „gemoedsaandoe- ning" van den Fielp mee veul lawijt, deur den stillen tempel. Z'n voeten zochten efkens naar die van mij, maar daar was ik op verdacht... 'k had ze on der 't bankske geschoven. En hoe ik ook ver- diept was, toch voelde-n-ik hoe valsch ie me ,,hypnotiseerde", als ie rij twaalf ging af- dreggen naar centen en knoopen! Afijn. Als de kerk gedaan was, schuifelde- n-ik op m'n dooie gemakske, achter al 't volk aan en kwam ik als een van de lesten op de stoepen. ('k Denk, da'k 'n bietje 'n treiterbui had. Boven aan den trap nog, zag ik 't span al staan: d'n Blaauwe, d'n Joep, d'n Jaan, d'n Fielp. De propclub in plenum. D'n Blaauwe stand heimelijk te lachen, dus keek ie ,,buitengewoon gewoon". D'n Jaan wees mee z'nen dikken vinger naar mrj, als gepensioenneerd sherif ,,betrapt" ie alles op „heeterdaad", d'n Joep keek ongeduldig, want z'n vrouw en heur twaalf bloeien van kinders (waarvan hij d'n oudste is...!) zaten op hum te waehten mee d'n koffie. En d'n Fielp sprak teugen allemaal tege- lijk, welke redevoering eindigde, toen ik naderbij was gekomen, mee deuz' woorden:... ,,en daar ebben we de uichel^dr." ,,Ook 'nen goeienmorgen, jongens!" zee ik. „D'n Dre, d'n Dre, d'n Dre", was 't ant- woord en d'n Fielp groette: ,,zoow?" Hij was deftig in 't zwart en z'n bolhoeike stond op den punt van z'n neus. En toen ik me bukte om z66, onder den hoedrand in z'n oogen te kunnen kijken, lichtte d'n Blaauwe, achterlangs den Fielp z'nen rug, 't hoeike-n- af. En als d'n Fielp z'n eigen dan woeiend omdraaide, dan had den Blaauwe 't hoeike al naar den overkant gezeild, vlak voor den Fielp z'n winkeldeur! Z'n Kee, die sjuust 'ns kijken kwam, waar den baas bleef, raapte 't dingske nijdig op, keek efkiens, of er niks ,,aan" was en riep toen, zwaaiend mee 't hoeike: ,,komde nou haast of hoe zit 't, oewen koffie staat koud te worden!" „Verdraaid", zee d'n Fielp: „ik zou toch gezworen ebben, Blaauwe, da gij mee m'nen oed in oew in oew anden stond." „Ge wordt oud en lastig, Fielp", zee d'n Blaauwe, mee 'n vies gezicht: „d'n Dre, die nie wist wat 'r aan handje is, is daarom 'nen ...uiche!66r en ik, die gemoedereerd mee oe sta te klasjeneeren, ik zou oewen ...oed ge- mold hebben...! Gij wordt 'n achterdochtig ouwmanneke. Bedenkelijk keek den Fielp naar mij. En ik rimpelde m'n voorhoofd, trok m'nen kop schuin, zette 'n pruimemondje en beduidde z66: ,,'tja, den Blaauwe kdst wel 'ns gelijk hebben...!" D'n Joep keek altij nog ongeduldig, die had dus per ongeluk 'n tronie die uitgelegd kost worden als: ,,dat wist ik al zoo lang" en den Jaan keek 'n bietje verlegen den anderen kant op (tenslotte blijft er ook na 't pensioen nog 'nen zekeren distantde tusschen 'nen doodge- wocrn gendarm en 'n edelachtbaar raadslid...!) De oogen van den Fielp keken ons aan, of ze 'n zeker pimt in den mallemeulen volgden. Ze rolden door z'nen kop. Toen liet Kee 't hoeike maar even brengen. Want 't was koud en... ze is zuinig op d'ren bakker. Maar den Blaauwe, die overal oogen heeft, had 't hoeike al zien aankomen, dus hij nam 't aan en zette 't weer, achterlangs, op den Fielp z'nen gflibbert. D'n Fielp keek eerst omhoog. Toen voelde-n-ie op zijn hoofd. Toen keek ie naar den Blaauwe, maar hij had net zoo goed naar 't achterend van 'n verken kunnen zien en toen sprak d'n Fielp 'nen pas achteruitgaande, die diepzinnige woorden: ,,Vroest! Hallemaal!" Viel daarop z'n eigen in de reden en zee: ,,nog nie. Maar komt vandenmiddag om alf twee in de bak-kerij, dan proppen we daar, want 't is vandaag DuitschlandOlland. 'kZal m'nen luid-spiekert op den musterd- oop zetten. En nou stikt halle vier de lamp aan!" En schrikkelijk beleefd en voorkomend wierd nou natuurlijk geantwoord, vierstemmig: ,,goeien-morgen Fielp, smakelijk gebruik!" Toen lichtte-n-ie naar ons de slippen van z'nen jas op, onderwijle op 'n holleke naar z'nen kouwen koffie spoeiend. Ja, amico, als 't toevallig zoo mot zijn dat ze de koppen bij malkaar steken hier, dan zijt ge nog nie gelukkig! Dan vliegt ge 'r in, mee 'nen vieveflefors, om er draaierig van te worden. En Zondagmorgen had d'n Fielp dan de ,,beurt!" 's Middags was ik weer den leste, wat kwam, omdat Trui te laat mee 't eten was. Te laat, nouja, ik wou 'n uurke vroeger eten en bij Trui is alles z<5b geregeld, dat 't altrj moeilijk is, om van die regeling af te wijken. Precies kwart voor tweeen stapte-n-ik de bakkerij binnen. De kaarten lagen al gedeeld, de kameraads zatten om de werkbank en 't was er lekker droog-warm, zooals dat in 'n bakkerrj zijn kan. ,,Middag-samen", zee ik. ,,Middag-alleen", zee d'n Blaauwe. ,,D'n Dre", zee d'n Jaan. „Ook 'nen mid- dag", d'n Joep. En d'n Fielp groette: mid- dag, Baron". Als ik 'm vragend aankeek: „jawel, da's vandaag den tweeden keer, hekselensie, da'k op jou wochten mot." Ik zweeg maar. Toen weer: ,,ik zit al 'n kertier mee deus kaarten aan tafel en... stop, ze beginnen!" 't Wilhelmus wierd gespuld. „Nou komen onze mannen 't veld in", expliceerde d'n bak ker, die z'n eigen gastheer voelde: ,,oor maar ...'t wienneerlandschbloed." ,,Da's 't Wilheim..." wou 'k zeggen. ,,Kunde nou nie efkens stil zijn?" vraeg d'n Fielp lastig. Toen: ,,oor 's mannen... hoe ze meezingen d'Ollanders! 'k Schat, da's wel tweeduuzend man. Toemaar..., geld ge- nogt." ,,'t Zijn er twintigduizend, Fielp." ,,Kunde gij nou eelegaar niemeer zwijgen, Drd?" Na de Volksliederen, daar in Dusseldorp van weerskanten fanatiek meegezongen, wierd ons mee 'n omfloerste tranenstem door den luidspreker verteld, dat ,,wij" moesten sjotten mee drie invallers. ,,,En daar aal ik nou dat ding voor ier", viel d'n Fielp uit. En hij stond op, om d'n radio af te breken en de bakkerij uit te brengen. Maar daar kwam de heele propclub teugen op! ,,Denken guilie", vroeg d'n Fielp: ,,da'k hier ga zitten voetballen mee hallemaal hin- valdersDenkte da'k 't ier eb soms?" ,,Laat nou staan, dat ding, Fielp" vroeg d'n Blaauwe. ,,Ik denk 'r nie over! Ja, ik zal in mijn uis die Ofllanders mee moediwil laten hafma- ken daar in da Dusselendorf ,;En anders zijt ge zoo blij als ze 't verlie- zen", zee Janus nuchter. ,,Wiedes! As 't teugen m'n Belze kame raads gaat! Dhn, ja! Maar wat eb ik mee die Duitschers te schaften?" Toen trok ie den stop los. ,,Ziede nou, Fielp, dat ge 'n vervelend, brom- merig ouwmanneke wordt?" vroeg d'n Blaauwe: ,,'n wantrouwend, bang, zeurderig pietje-snot!" ,;Ehi gij zeg me datte in m'n heigen uis?" vroeg d'n Fielp fel. ,,Ja", zee d'n Blaauwe: ,,en morgen vertel ik 't heel UlVenhout rond. Ons beste raadslid wordt kindsch!" Stop er in!! En... ,,wij" waren in den' aanvail! Mann en, we speulen gelijk hop!" riep d'n Fielp nou enthousiast. We laten ons hei gen nie kullen! En... ik... pp... nou veuruit dan maar, ik piek!" ,,Ik pas". D'n Jaan lummelde, d'n Blaauwe riep: „piekmee" en d'n Joost paste ook. ,,Ik kom uit", riep d'n Fielp: ,,kwats, nie bang, d'n aas voorop!" Nou, dieen slag had ie! Allicht. Nou mocht ie geenen slag meer halen. Toen brocht ie v66r, harte-zes. D'n Blaauwe nam 'm mee d'n boer. „Die binne benne benne binne", zee-t-ie. Hij had 66k zijn en piek. Ik keek 'nshad geen harten meer. En 'k meende aan den Joep z'n berekenend muizengezicht te zien, dat die ook zonder harten zat. Wiij keken malkaar 'ns aan... we wisten genoeg! Als 'r harte gebrocht wier, spulden de piekers er malkander wel in. Maar den Blaauwe, ook nie gek, brocht klaver. De drie! D'n Joep gooide twee, ik had de vier... dus... als d'n Fielp klaver had, was ie zuur. En die had ie. Woeiend keek ie den Blaauwe aan, die er toch niks aan doen kost. En wat ik docht, gebeurde! D'n Fielp brocht nou, om den Blaauwe te tergen, 'n klein harteke. D'n Blaauwe nam 'm, zee: „den 66nen dienst is den anderen w66rd" en... smeet harte zeuven op tafel. D'n bakker... vrat 'm! Kwam weer terug mee 'n harteke... d'n Blaauwe beet er in! En zoo, amico, zaten die twee mailkaar af te maken Op 't end had den Blaauwe vijf slagen, d'n bakker zes en wij, d'n Joep en ik, twee. D'n Fielp was spierwit. ,,Zeg, stuk onge luk", vroeg ie zoetsappig: ,,Waarom moeste nou sjuust uitkomen in m'n zwakste kaart?" ,,Omda'k m'n klavers nie op kon eten, ver velend potje snert!" „Wel, nou istuit zek-koe!" En d'n Fielp sloeg op tafelk66661...!!" riepen ze deur den radio. En mee z'nen vuist in d'hoogte bleef d'n Fielp stijf zitten. ,,Voor wie, mannen? Voor wie??" En den Blaauwe, die langzamerhand trek in 'n borreltje begost te krijgen, zee: ,,veur ons, natuuiflijk!" D'n Fielp vloog op, riep naar den radio: ,,stakkers, wij zullen 't oe wel leeren" en toen ging ie den kruik halen. Als we geklonken hadden en geproefd, dan zee den Joep doodnuchter: ,,wij kunnen nog makkelijk gelijk maken v66r de rust." Weer zat d'n Fielp stijf. Mee bolle wangen, want hij vergat z'n slokske door te siikken! ,,Wat zitte gij verwaond te kijken...?" lee den Blaauiwe dat uit. D'n Fielp slikte door, kneep z'n oogskes half toe en vroeg toen kalm van ingehouwen drift: „Zeg, blaauwe ezel, hebt gij mij vemikkeld?" ,,Ja, 't wierd hoog tijdj dat er 'ns ingeschon- ken wierd", zee d'n Blaauwe: ,,zeg nou zelf, Fielp Beeckers, gastheer van janlekmevestje." ,,Dat noemt z'n heiges nouw oewen vriend, Dre...!" zee d'n bakker dramatisch. En even plechtig antwoordde-n-ik,,zeg mij wie uwe vrienden zijn en ik zal zeggen wie gij zijt." ,,Sloebersss!" siste-n-ie. En hij stond op, pakte de kruik, sloeg d'n stop erin, of ie er nooit meer uit hoefde en... brocht de kruik de bakkerij uit! ,,Juichen, juichen", fluisterde d'n Blaauwe; ,,want die kruik mot terugkomen." Wij juichten of de Koningin voorbij kwam! Op 'n kiepedrafke kwam d'n Fielp terug, de kruik in d'hoogte. .Gelijk, mannen?" Wij juichten door. (Hij mocht den radio nie hooren,,Is...'t...ge...lijk! bl66rde-n-ie. Wij knikten en joelden! ,,Uitdrinken"', commandeerde den Fielp. Wat we dalijk dejen. Als ie weer volgedaan had, dan... dan kwam den echten gelrjkmaker. ,,K6666!!!" brulde d'n radio. Dames en Heeren, vijf minuten voor de rust maken onze jongens gelijk" enz. ,,Hoe... hoe... wisten guilie dat vijf minuten gelejen al, opJichters? vroeg d'n Fielp. Afijn, amico, zoo hebben wij weer 'ns ge- propt-en-gevoetbald tegelijk! D'n Fielp moest 't heel den Zondag ontgel- den. Maar als d'n echten en besluitenden geljjk- maker kwam, dan hebben we gejubeld, ge- jubeld... of we eigens 'm gemaakt hadden. Wat w'er van meenden, we-et ik nie, maar in Dusseldorp hebben ze nie meer leut g'ad dan wij. Kom, ik schei er maar af, 't is wellekes zoo Veuil groeten van Trui en als altrj geen haarke minder van oewen t. a. v. DRE. EOHTFAAK VEBDBONKEN. Woensdagavond is een auto, komende van het Spui op den Singel te Amsterdam door de zware leuning die daar langs de gracht staat, in het water gereden. De wagen ver- dween onmiddellijk gehee'l onder water. Van het toesnellende publiek sprongen dadelijk drie burgers in het water. Zij doken, om te trachten de deuren open te krijgen en de menschen, die zich in den wagen bevonden, te redden. Hun pogingen slaagden niet, want zooals zij zeiden stond de wagen op zijn kop in de gracht en de deuren waren niet open te krijgen. Nadat de brandweer met behulp van een kraan eenigen tijd gepoogd had, de auto boven water te brengen, slaagde zij er na 25 minuten in, den wagen op te halen. Het bleek een kleine vierpersoonsauto te zijn, waarin zich de lichamen bevonden van den heer en mevrouw Da S.-Q., wonende in de Vijzelstraat te Amsterdam. De toestand van den wagen, die met den radiotor naar beneden in het water had gestaan, wees er op, dat de inzit- tenden vergeefsche pogingen hadden gedaan, zich te bevrijden, in de auto werd een hamer gevonden, waarmee de voorruit was ingesla- gen, in het zeiildoek van de kap was een gat, waardoor de inizittende dame getracht had uit den wagen te komen. Men moest hij beide slachtoffers den dood constateeren. De oorzaak van het ongeval is thans nog onbekend. De auto heeft wel groote snel- heid gehad, doch is een eind verder dan de bocht, door het hek gevlogen. De heer en mevr. Da S. kwamen terug van een tocht naar Haarlem. De heer Da S., die aan het stuur heeft gezeten, gebruikte geen alcohol, zoodat de oorzaak niet in deze richtirag kan worden gezocht. In het Binnengasthuis heeft een zoon van de slachtoffers zijn ouders herkend. KLEURENPSYOHOEOGIE. Een goede kleur, Een goed humeur. Het is een even belangrijk als verheugend verschijnsel, dat er in de laatste jaren een toenemende interesse voor de kleuren is ont staan. Het getuigt van een ontwakende vreugde aan het beleven van de kleur, van het lichte, stralende, warme, maar ook van het diepe, emstige, dat de kleur in ons gemoed te voorschijn kan roepen. Groot is de invloed der kleuren op de stem ming, op het g.emoed, in het kort op het ge- heeie zieleleven. Wie voelt niet de vreugdevolle stemming, die het gouden morgenlicht op een landschap in ons wakker roept? Wie kent niet de rus- tige stille harmonie, die uitgaat van het veel- voudige groen van een bosch of van een wei- land, omzoomd door kreupelhout? Wie be- leeft niet de stille emst van het hemelsblauw op een stralenden zomerdag We kunnen van de kleur genieten door mee te leven met de sehoonheid van de natuur, de schoonheid van de vele kunstw.erken ook, die de groote schilders van alle tijden ons hebben geschonken. Een grootere kleurenvreugde brengt een sterker innerlijk leven mee. Maar een sterker innerlijk leven beteekent ook een diepere ver- bondenheid met onze omgeving. Een diepere" belangstelling voor alles, dat ons omringt! Ja, men mag zelfs in dit verband ook gewa- gen van een zekeren invloed op de gezondheid van den mensch, die van al de kleuren, wan- neer zij rein worden toegepast, direct of in direct kan uitgaan. Want de invloed van de kleuren op het geheele leven van den mensch is groot. Grooter dan men zou denken. Ver- schillende modeme onderzoekers, physiologen, psychologen en artsen hebben daarop reeds gewezen, soms gesteimd door overtuigende experimenten. Hoe wij ons dien invloed voor te stellen heb ben werd o.a. reeds door Goethe besproken in het hoofdstuk „Sinnlich-Sittliche Wirkung der Farhen" in zijn beroemde Farbenlehre. Ook andere onderzoekers hielden zich met dit in- teressante vraagstuk bezig. Het „Genootschap voor Practisch Kleuren- psychologie" werd in Maart 1936 opgericht, op initiatief van een kleine groep menschen, die, gedreven door hun liefde voor de kleuren, een oproep richtten tot alien, die zich voor dit moderne en belangrijke vraagstuk interessee- ren. De bedoeling was om te komen tot een groote groep van belangstellenden, die met steeds toenemende kennis en inzicht, voor de toepassing van goede kleuren op verschillen- de levensgebieden willen zorgen. Het was voor het Genootschap zeer ver heugend om van een belangrijke behangsel- papierfabriek het verzoek te krijgen, bij de samenstelling van een speciaal stalenboek te adviseer.en. Het behaalde resultaat is nog slechts een eerste schrede op het pad, die kon worden afgelegd door de commissie, die uit het Genootschap voor dit doel in het leven werd geroepen. Grootendeels werd een keuze gedaan uit de door de Firma Goudsmit-Hoff reeds ontwor- pen papieren. Hierbij ging het dus om een uit- zoeken van die papieren, die door het Genoot schap konden worden aambevolen. Echter werd ook een zeker aantal papieren .door de Firma Goudsmit-Hoff volgens aanwijzingen van het Genootschap vervaardigd. De wijze van groepeering der verschillende papieren wijkt belangrijk af van de gebruike- lijke groepeering in stalenboeken. De stalen werden namelijk naar kleurtoon gerangschikt, zoodanig, dat een van danker naar licht loo- pende rfeeks papieren in 6en kleurtoon telkens in e6n groep zijn samengevoegd. Bij elk dezer kleurtoongroepen werd een karakteriseering van den kleurtoon gegeven. Deze groepeerings- wijze en de karakteriseeringen zijn bedoeld om de keuze te veFgemakkelijken en om en- kele richtlijnen aan te geven. In het algemeen zal het streven zijn, voor de wandbekleeding een kleur te kiezen, die zich aangenaam laat combineeren met den kleurtoon, die in het interieur domineert. In dit verband kan de keuze zich meestal al di rect beperken tot een der kleurtoongroepen die in de verschillende schakeeringen verder nog voldoende bewegingsvrijheid biedt. Laten we hopen, dat zeer velen deze stalen boeken met belangstelling zullen bestudeeren. Misschien is het zelfs mogelijk dat het Ge nootschap naar aanleiding van dit boek eens iets hoort over zijn streven? Het Genootschap is namelijk op de praktijk van het leven in gesteld. Het wil geen theorieen verkondigen, maar in samenwerking treden met zooveel menschen als maar mogelijk is om te komen tot een werkelijk goede, schoone kleur, overal waar dit gewenscht is. Genootschap voor Practische Kleuren- psychologie, Mevr. I. FALKENBERG-LIEFRINCK. F. TER GAST. H. HEYENBROOK. Ir. S. DE LANGE. E. RIJGERSBERG. Jhr. W. S. 'H. B. SANDBiERG. Ir. W. K. DE WIUS. Dr. F. W. ZEYLMANS VAN EMIMIOHOVEN Krachtige tot matige, Zuidoostelijke tot Zuidwesten of Westen ruimende, later weer krimpende wind. Betrokken met regen, later opklarend, iets kouder. DIENSTRODE VEROORDEEUD. ASSEN. De rechtbank veroordeelde heden E. V., dienstbode te Meppel, die het vorig jaar op 23 Mei mevr. Stem heeft vermoord, tot 3 jaar gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest en ter beschikking stelling der re- geering. De officier van justitie had veroordeeling tot 8 jaar gevangenisstraf en ter beschikking- stelling geeischt, waarbij hij rekening hadi ge- houden met de verklaring der physiathers, dat beklaagde verminderd toerekenbaar moet worden geacht. DE OSLO-STATEN. DEN HAAG. De Regeeringspersdienst be- richt, dat de Nederlandsche regeering tot de regeeringen der Soandinavische landen, Bel- gie en Luxemburg de uitnoodiging heeft ge- richt, experts te willen zenden naar een aan het eind dezer maand te 's Gravenhage te houden formeele samenkomst om te onderzo^- ken de mogeiijkheid van nauwere economische saimenwerking tusschen de z.g. Oslo-staten en te overleggen in hoeverre in verband hiermede een programma zou kunnen worden ontwor- pen voor een ter zake te houden conferentie. DRAMA IN EEN LOGEMENT. TILBURG. In den afgeloopen nacht heeft zich in een logement aan de Anna Paulowna- straat te Tilburg een drama afgiespeeld waar van de 24-jariige vrouw M. P. de W. het slachtoffer is geworden. De vrouw, die vroeger met haar man, P., in de Anna Paulownastraat had gewoond, had, toen haar man in Breda hechtenisstraf onder- ging, alle huisraad verkocht en was naar Eindhoven vertrokken. Toen hij uit Breda terugkwam was de vrouw weer naar Tilburg gekomen en heeft zij met haar echtgenoot haar intrek genomen in ge- noemd logement waar ook zekere B. woonde. Met dezen heeft de vrouw eenigen tijd rela- ties gehouden. In den afgeloopen naciht kwam P. dronken thuis. Hij vond zijn vrouw niet op haar kamer en toog naar de kamer van B. waar hij zijn echtgenoote aantrof. Hjj sleurde haar naar het portaal waar hjj haar eenige messteken in haar hals toebracht. Intusschen had ook B. zich in het gevecht gemengd en kreeg van P. eenige steken in hoofd en beenen. Niettemin wist B. een eind aan de worsteling te maken door P. bewuste- loos te slaan. De vrouw was naar beneden gestrompeld waar zfl bewusteloos in elkaar zakte. Dadelijk werd een geneesiheer te hulp ge roepen die de vrouw verbond en haar naar het St. Elizabeth-ziekenhuis liet transporteeren. Hier is de vrouw in den loop van den nacht overleden. P. is gearresteerd. Hij zal naar Breda wor den overgebracht en ter beschikking worden gesteld van de justitie aldaar. I .EIDERS VAN LINKSCHE I'ART I,J EN GEVANGEN GENOMEN. CARRACAS. Op last van den president, die van de piaatselijke autoriteiten bericht had ontvangen over verspreiding van extre- mistisohe propaganda in het leger van Vene zuela, zijn gisteren 18 leiders van de linksche partijen in hechtenis genomen. LITVINOV EN STALIN. WARSCHAU. Volgens berichten uit Mon rovia heeft Litvinov onmiddelijk na zijn terug- keer uit Gen6ve een onderhoud gehad met Stalin, over de tot hem en zijn vrouw gerichte verwijten. Men verwacht dat Litvinov het commissa- riaat van buitenlandisohe zaken zal overdra- gen aan Krestinsky of aan Tairof en zelf ambassadeur te Londen, Parijs of Rome zal worden. TROTZKI IN MEXICO. MEXICO CITY. De communistische party heeft een protest gericht aan president Car- dinas, waarin wordt verklaard, dat Trotzki zijn belofte zich niet met politiek bezig te houden, heeft geschonden en lasterlijke aan- vallen tegen de regeering der Sovjetunie heeft gericht. TERECHTSTELLINGEN. LONDEN. De speciale correspondent van de News Chronicle te Bilbao meldt, dat de regeeringstroepen gisteren den Duitschen baron Wolff gang Ludwig Eynatten, die als strijder in de rijen der opstandelingen was ge- vangengenomen, hebben gefusileerd. De Duitsche vliegtuigbestuurder Gustaf Schmidt die op 4 Januari is gevangengenomen, zal on- verwijld terechtstaan. Voor Ter Neuzen: 4 Febr. Nederl. m.s. ARMA, 93, ledig, Vlissingen. Van Sluiskil: 3 Febr. Finsch s,s. SIGGY, 1006, cokes, Kalmar. Voor Riemen: 4 Febr. Ital. ^.s. SAN GUI- SEPPE, 2998, fosfaat, Sfax. Van Riemen: 3 Febr. Nederl. m.s. WIL- HF.LMINA, 198, olie, Londen. Van GentTer Neuzen: 4 Febr. Eng. s.s. PEREGRINE, 470, stukg., Londen. Voor Gent: 3 Febr. Zweedsch s.s. SKARA- BORG, 849, led., Antwerpen; Belg. s.s. ROSA, 828, ledig', Brugge; Eng. s.s. TEESWOOD, 446, slakken, Immingham; Noorsch s.s. RI- MAC, 460, pekkolen, Goole; Ekig. s.s. MICK- LETON, 364, pekkolen, Londen; Nederl. m.s. BRINDA, 95, pekkolen, Eling; Noorsch s.s. TRES, 460, steen, Immingham. 4 Febr. Russ. s.s. BAIKAL, 1382, stukg., Leningrad; Noorsch s.s. SKARV, 472, steen, Immingham; Fransch s.s. LE VIOLENT, 184, erts, Requijade; Nederl. m.s. OANBIA, 148, gem., Gdynia; Zweedsch m.s. MURJEK, 2870, erts, Narvik; Russ. s.s. KAMENETZ PO DOLSK, 3136, fosfaat, Moermansk; Eng. s.s. MASUNDA, 3286, erts, Vizagapatam; Eng. s.s. BLACKCOCK, 226, stukg., Londen; Spaansch s.s. EL CAUDAL, 491, erfs, Requi jade; Zweedsch s.s. TORSTEN, 694, hout, Geffle; Nederl. m.s. GRANDA, 125, pekkolen, Londen; Eng. s.s. BITTERN, 939, stukg., Antwerpen. Van Gent: 3 Febr. Zweedsch s.s. TYR, 881, cokes, Stockholm; Eng. s.s. TOWNELEY, 1692, ledig, New-Castle; Russ. s.s. ANDRE MARTI, 1344, ledig, Antwerpen; Russ. s.s. LENA, 800, ledig, Hamburg. 4 Febr. Panama. s.s. EVE5LLYN MARION, 437, ijzer, Grangemouth; Noorsch s.s. LYSA- KER 5, 888, ledig, Tyne; Eng. s.s. JACOBUS. 756, ledig, New-Castle; Eng. s.s. TRENT- WOOD, 360, ledig, Antwerpen; Eng. s.s. CHARLWOOD, 600, stukg., Londen; Eng. s.s. TEESWOOD, 446, ledig, Goole.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 7