Dam- en Schaakrubriek m JH1 Burgerlijke Stand Pluimvee-Rubriek EEN TROEP SOLDATEN DOOR EEN LA WINE BEDOLVEN. PREIN GEKANTELD DOOR HEVIGEN SNEEUWSTORM. DAMMEN. LOOP DER BEVOLKING. SCHAKEN. I mi fflm. "VIJBGTUIGONGELUJi lil.l MANOEUVRES TE SINGAPORE. Bij de manoeuvres te Singapore is een vhegboot kort na te zijn opgestegen, gevallen. Ben der inzittenden kwam om het leven, de vier anderen werden gewond. EEN LYNCHGEVAL. Uit Alabama wordt gemeld, dat een woe- deaademenigte een negerjongen van 18 jaar, Johnson, heeft gelyneht, die beschuldigd werd aanslag te hebben gepleegd op een blank raneisje. Zijn lijk werd aan een boom gehang.en en daarna met revolverkogels doorzeefd. Het bericht van de Parijsche Excelsior, dat een patrouille van 23 man van het twee- <ie regiment Alpenjagers bij Dronero in het Macra-dal door een lawine bedolven is, blijkt helaas juist te zijn geweest. Volgens een offi- cieel bericht hebben slechts vijf van de 23 man er het leven afgebracht. Een officier, 2 onderofficieren en 15 man zijn in de sneeuw omgekomen. De bevolking van de streek, die ben zeerste onder den indruk is van het onge- lufc, heeft besloten de slachtoffers een waar- dige begrafenis te bezorgen. Deze plechtig- heid zal te Dronero geschieden in bijzijn van de hoogste politieke en militaire autoriteiten uit deze streek. In het Noordiwesten van Japan en op het eiiand Hokkaido woedt een zware sneeuw- storm. In de prefectuur Jamagata is een trein gekanteld, waarbij dertig personen wer den gedood. DE LUTINEUND KEIN ENDE. Men schrijft aan de N. R. Crt.: Na de misiukte poging van den heer Beckers om met behulp van een z.g. kegel- vormigen toren de schatten van de Lutine op te delven en de al evenmin met suoces be- kroonde poging van ir. Jansen, een vroegeren znedewerker van den heer Beckers, wordt thans aangekondigd, dat de oud-Terschellin- ger de heer Tj. Stobbe te Rotterdam, een poging zal doen am de schatten van de Lu- tine die voor een bedrag tusschen 14 en 20 milioen aan baar goud op den bodem der zee zouden liggen naar boven te brengen. Omtrent het nieuwe plan kunnen wij het volgende melden. De heer Stobbe heeft een wierktuig samengesteld, waarop reeds octrooi as aangevraagd. Deskundigen hebben het werktuig gunstig beoordeeld. Het is, behalve voor het bergen van gezonken en bedolven sdbepen, ook dienstbaar te maken bij brug- en tunnelbouw. Om tactische redenen is aan de uityinding tot dusver geen ruchtbaarheid ge- geven. Op dit oogenblik echter een naam- looze vennootschapdie de methode van den heer Stobbe in bedrijf zal brengen, zal opge- richt worden is gehedmhouding niet langer noodig. De vinding is reeds gedemonstreerd in aanwezigheid van deskundigen. Het toe stel wordt geschikt geacht om op gezonken sdhepen, gelijk de Lutine, te worden gebruikt. Omtrent de werking van het nieuwe toestel kan worden gemeld, dat het zonder veel moei- te en in korten tijd door de zandlaag heen- zinkt; daarna werpt het automatisch het zand uit. Vervolgens kan men op de piaats zelve het wrak nauwkeurig afzoeken. Het toestel kan later zonder veel moeite uit het zand wor den vferwijderd. Een dergelijk onderzoek kan meermalen op een dag worden herhaald. EEN STANDBEEUD VOOR EEN KAASHANDELAARSTER. Te Vimoutiers in Normandie is een stand- beeld voor madame Harel, de uitvindster van •dte Camembert-kaas, opgericht. Het is het eenige standbeeld, dat ooit ter wereld van de giastronomische prestatie van een vrouw, werd onthuld. Zelfs mere Poulard op den Mont Saint-Michel, waaraan wij de beroemde omelette te danken hebben, wacht nog steeds op een besoheiden plaquette. De Normandische boerln heeft daaraan beetaat geen twijfel op haar boerderij den eerste goudgelen Camembert vervaardigd en wel in het revolutiejaar 1791. Booze tongen, (fie den v.rouwen den roem van een uitvinding niet gvmnen, beweren, dat zij het geheim aan een geestelrjke, die zich in haar huis verbor- gen had om aan zijn achtervolgers te ontsnap- pen, te danken heeft. Alsof slechts de man ner veretand van goed eten hebben! Madame Harel uit Camembert droeg op een dag haar kaas naar de markt van Argen- 4€2. Ben leerzaam stukje partijspel uit de wed- ntrijd van de le groep der damclub alhier. Het be vat enige bekende positiefouten, waartegen we vroeger al meer waarechuwden. Wit Zwart K 34—30 17<21 Het symmetrische antwoord, dat even sterk m als het theoretische 20—25. Trouwens, ook 1®23 of 1923 is goed. 3328 1823 S. 3127 1218 4. 3933 2024 37—31 1420 Thans is een normaal-stelling der Hollandse ■pening ontstaan. 44—39 7—12 X 41—37 Niet 3126, wegens 2429! enz. met schijf - winst voor zwart (2934). 7. 2126! Ewart kon hier niet 2025 spelen. Wit had dan een schijf gewonen door 27—22, altijd ge- •wxlgd door 2217. 8. 3025 17 Deze zet is zwak. Vroeg of laat moet zwart 1117 spelen en dan haalt wit door 2722 schijf 6 van zijn piaats (het „tientje" uit de boek, zoals Broekkamp die schijf noemde). Het symmetrische 1014 is veel en veel beter, omdat wit zich ten alien tijde eerst moet ver- klaren. Zwart 1217 ging natuuriijk niet, omdat wit door 2721 twee schijven zou winmen. 25X14 9X20 10. 4034 49 Beter is 2429, waama zwart zijn lange vleugel zeer goed in het spel kan brengen. 11. 3430 li17 IZie de opmerking bij de 8e zet. Overigens badden wy hier de voorkeur gegeven aan 20—25. 12. 27—22 18X 27 13. 31X11 6X17 14. 3025 1721 Zwart is de opening dus niet ongeschonden doorgekomen. Met deze zet houdt hy een tan en ziethaar ronde Camembents vielen zeer in den smaak. Toen zy de volgende maal weer op de markt veracheen, had zy niet vol- doende kaas bij zich, zoo groot was de vraag. Het duurde niet lang, of de roep van de nieu we kaas breidde zich over geheel Normandie uit. In 1813 kreeg het nieuwe zuivelproduct z.g. stadsrechten in Caen, de hoofdstad van de provincie Calvados. Een bloedverwant van madame Harel ves- tigde in Lessaard een fabriek tot vervaardi- ging van Camembert en al spoedig volgden nog vier andere. De Camembert van Nor mandie is op het oogenblik wereldberoemd en tevergeefs heeft men zoowel in de oude als de nieuwe wereld getracht dezen kaassoort na te maken. Waarom dit nimmer gelukt is? Het ge heim is in de melk gelegen. De koeien van Normandie kennen geen stal. Zy blijven het geheele jaar door op de vruchtbare weiden van Normandie grazen. Dientengevolge is de melk zeer vet en vrij van alle stoffen, die de mek van stalkoeien meestal inhoudt. Uit deze melk worden niet minder dan 21 kaassoorten vervaardigd, om nog maar te zwijgen van de Normandische bo ter, die in Frankrijk even- eens een grooten roem bezit. Uit 500.000 liter melk worden in Norman die op het oogenblik dagelijks 250.000 Camem- kaasjes vervaardigd; ieder kaasje vereischt dus twee liter melk. De opbrengst van deze kaasindustrie beloopt 600.000 franc per dag of 220 miliioen franc per jaar. DE STAKING IN DE AUTOMOiBIEUNDUSTRIE. Drieduizend stakera hebben fabriek no. 4 van Chevrolet te Flint (Michigan) hezet, na- dat een tevoren in het wenk gestelde poging een andere fabriek te bezetten ge^indigd was met relletjes en gevechten. Twintig personen zijn daarbij gewond, twee hunner emstig. Volgens een, bericht uit Flint aarzelt gou- vemeur Murphy nog met het afkondigen van den staat van beleg, hoewel de streek thans is bezet door 1200 soldaten van de nationale garde, die gewapend zijn met maehinegeweren en traangas, aangezien aangekondigd! is, dat binnenkort ,,stootroepen" zullen aankomen, bestaande uit aanhangers van Lewis, den vak- vereenigingsvoorvecbter in de Vereenigde Staten. Deze stoottroepen zijn aangeworven onder de mijnwerkers en staalarbeiders in verschillende Amerikaansche staten. Dinsdagnacht om twee uur posteerde de nationale garde zich rondom de Chevrolet- fabrieken. De gouverneur heeft den soldaten bevel gegeven niet door te dringen in de ge- bouwen, tenzij zich relletjes mochten voor- doen. Men verwacht, dat zich nog meer ordever- storingen zulen voordoen in Detroit en andere steden, wanneer de General Motors zullen tracshten hun te kennen gegeven voomemen uit te voeren en alle gesloten fabrieken zullen openen. Voorts vemeemt men, dat de General Mo tors een klacht heeft ingediend bij rechter Gadola, met den eisch, de stakera, die ,,on- wettig" talrijke fabrieken hebben bezet, daar- uit te laten verwijderen. Tweeduizend werknemers van Buick en 8600 van de Belco-fabriek in den staat India na hebben het werk hervat. De vrouwen, zusters en vriendinnen dier sta kera in de automobielindustrie hebben, nadat de troepen gearriveerd waren, een brigade gevormd. Zij dragen roode mutsen en rood- witte armbanden. Het is haar voornemen tot het uiterate haar verwanten en vrienden, die de fabrieken bezetten, te verdedigen, wanneer de troepen tusschenbeide mochten komen om hen uit de werkplaatsen te verwijderen. SMOKKELAARS VOOR DEN DUITSCHEN RECHTER. Te Keulen is voor de groote rechtskamer een proces begonnen tegen eenige bekende Nederlandsche smokkelaars. De verdachten hebben geprofiteerd van de bepalingen, die in Duitschland bestaan voor den uitvoer van boter en margarine naar Nederland. Negen mannen, die alien in het grensgebied Marienberg-Kerkrade en Scherpenzeel wonen, hebben in de jaren '33 en '34 Duitsche „export- margarine" opgekocht in groote margarine- fabrieken in West-Duitschland en daarmee een listigen handel gedreven. Deze export- margarine is uitsluitend voor uitvoer bestemd. Zij zochten ze in Keulen, brachten ze naar de grens, lieten de margarine de Duitsche douane passeeren, en zich daar uitvoerpapie- ren geven. Doch voordat zij de grens waren zwakke open rult op 9, zodat lange en korte vleugel beide gehavend worden. Daarom ach- ten we 1014 hier sterker. 15. 25X14 9X20 16. 36—31 10—14 17. 31—27 v 5—10 18. 46—41 12—18 19. 50—44 7—12 20. 41—36 24—30? Dit is wel de beslissende fout. Zwart geeft vrijwillig zijn hele centrum prijs. Deze voort- zetting ziet men nog zo vaak spelen in Hol landse partijen en zy is vrijwel altijd zwak, zedr zwak. Met 2025, 1420 en 1014 was een behoorlijke stelling op te bouwen. 21. 35X24 19X30 22. 28X19 14X23 23. 33—28 20—25 24. 28X19 13X24 25. 38—33 1828 26. 44 40 10—14 27. 49—44 23—29 Er dreigde 3329. Toch kan 2329 ons maar matig bekoren, want zwart werkt zich steeds verder naar de rand. Beter was 1419. 28. 43—38 1419 29. 33—28 15—20 30. 39—33 30—34 Aangewezen was 3035. 31. 40—35 25—30 gedw. 32. 4440 8—13 33. 28—22 Om 3328 en 3833 te laten volgen, waartegen geen verdediging is. 33. 13—18 34. 22X13 19X8 35. 33—28! En het is afgelopen. Zwart moet minstens een schijf verliezen. Op 3439 volgt 3833 en 32X14 (zw. 21X41); 3631 en 47X36 enz. Op 20—25 volgt 2823 met schijfwinst. Zwart speelde in de partij 2933, hetgeen eveneens verlies meebracht. LEen zeer leerzaam partijgedeelte, dat we ter bestudeering aanbevelen. Het zijn juist de schijnbaar kleine positiefouten, die een damspeler in moeilijkheden brengen en die men door studie en oefening leert voorkomen. OpKwserswedstryd. De standen der problemen in de vorige rubriek waren goed. Ook ditmaal slechts twee nieuwe opgaven, waarvan we vooral de aandacht vragen voor het tweede, dat een mooi voorbeeld is van de ongekende meeralag-mogelijkheden. Het genaderd, sloegen zij rechts of links af, Duitsch gebied binnen. Daar verkochten zij dan de margarine. Zij kochten hun margarine te Keulen voor 21 en 23 pf. per pond, legden op ieder pond 25 pf. belasting, doch deze 25 pf. lieten zij zich terugbetalen door de Duitsche douane. De margarine werd dus niet uitgevoerd, maar verstopt onder hooischelven in de buurt van het grensstation Marienberg. De Hollandsche smokkelaar De V., die met een auto met een dubbelen bodem zes- tot zevenmaal per dag iederen keer met 100 K.G. margarine de Duitsche douane passeerde, kreeg dan een biljet voor den uitvoer voor zijn Duitschen opdrachtgever, doch keerde, voor de grens bereikt te hebben, langs een omweg weer naar zijn opdrachtgever terug. De V. staat niet terecht, opdat zal worden uitgemaakt, of hij werkelijk boter naar Hol land exporteerde, maar omdat hij verdacht wordt 8000 gulden voor zijn smokkelaars- diensten ten nadeele van Duitschland van zijn opdrachtgever te hebben ontvangen. Het schijnt vast te staan, dat de boter- smokkelaars den Duitschen fiscus voor meer dan 50.000 Mark schade berokkend hebben. EEN AARDIGE KWEST IE VOOR JURISTEN. Harry P. Jones, een zakenman te Albany in den staat New-York, wil, schrijft de N. R. Crt., graag scheiden. Er zijn tusschen de echtelieden moeilijlcheden gerezen en nu wil de heer Jones wel, zooals men dat noemt ,,van zijn vrouw af". De zaak is zeer gecompliceerd. Volgens een wet in sommige staten wordt een man of een vrouw, die tot levenslang veroordeeld is, daardoor in civiel-reohtelijken zin, een doode. De tegfenwoordige mevrouw Jones was ge- trouwd geweest met een meneer Montgomery, die was ter dood veroordeeld. En op grond van dat vonnis ihad Jones en de vrouw van Montgommery, het niet meer bestaan van den echtelyken hand voor mevrouw Montgomery aannemende, een huwelijik aangegaan. Het huwelijk zou, op 14 Jnni 1923 in den staat Noord-Carolina worden voltrokken en Jones en mevrouw Montgomery trouwden op grond van het feit, dat een huwelijk in rechte niet meer bestaande kon worden geacht, met elkaar, en wel op 26 iMei 1923. Echter ver- klaarde op 11 Juni '23 de gouverneur van Noord-Carolina het doodvonnis buiten kracht en wrjzigde het in levenslange gevangenis- straf. V De heer en mevrouw Jones bleven hij elkaar tot 1935, maar sindsdien werden de betrekkin- gen tusschen hen minder goed en bovendien kwam Montgomery vrij. Thans tracht Jones zijn huwelijk vernietigd te krijgen op grond van de overweging, dat een veroordeeling tot levenslang van een der partijen een bestaand huwelijk ongeldig maakt maar dat, toen hij met mevrouw Montgomery trouwde, er geen levenslange veroordeeling wa§, maar een doodvonnis, terwijl er geen bepaling bestaat, dat het huwelijk van een terdoodveroordeelde door dat vonnis als ontbonden kan worden beschouwd. In eerste instantie kreeg Jones gelijk, maar het Hof van Appel te Albany heeft thans de geldigheid van het huwelijk tusschen dep heer en mevrouw Jones gehandthaafd en dus uitge maakt, dat, toen het doodvonnis er was, Mont gomery in civiel-rechtelijken zin als dood mocht worden beschouwd. Daar mevrouw Jones niet in scheiding wil toestemmen, bijft zij getrouwd met Jones, omdat haar eerste man een tijdlang civiel-rechtelyk dood ge weest is, hoewel hij thans weer in vrijheid is en in de maatschappy is teruggekeerd. Zoo ooit, dan heeft men hier te dioen met ,een driehoeksgeval". Een der hoekpunten is een doode, die niet dood is, of om de ter- minologie van een bekenden Russischen schrrj- ver te gebruiken, „een levend lijk". EEN FABELAOHTIGE ERFENIS. Vele landen kennen de verhalen van fabel- achtige erfenissen. Die, waarmee de Fransche couranten zicli nu bezig" houden, g&at tot 1675 terug. Ze was bestemd voor een zekeren Jean Thierry en wordt nog door vele preten- denten opgeeischt. In 1890 werd de waarde op 31 milliard frank geraamd. Dezer dagen heeft een brief op gezegeld papier met post- zegel voor het antwoord minister Vincent Auriol verzocht eindelyk op te houden met het misbruik van vertrouwen, waaraan alle opvolgende regeeringen zich hebben schuldig gemaakt. Een Grieksch koopman te Venietie liet in het genoemde jaar zijn vermogen aan Thierry of nakomelingen na. Daar geen hun- is maar weinige zetten diep en juist daardoor zo verrassend. Wedstrydprobleem no. 15. ZWART 1 2 3 4 5 WIT 47 48 49 50 Wit speelt en wint. Wedstrydprobleem no. 16. Zwart: 3, 7, 8, 10, 14, 17, 19, 20, 25, 30 en een dam op 16. Wit: 18, 26, 28, 33, 34, 37, 41, 42, 43, 49, 50. Wit speelt en wint. Oplossingen binnen 14 dagen. Eindstryd meestertitel Ned. Dambond. Drie spelera eindigden met een gelijk aan- tal pimten. Ziehier de eindstand: gesp. gew. rem. verl. pnt. C. J. Lochtenberg 4 1 3 5 C. Suyck 4 13—5 F. J. Vos 4 13—5 G. Fors 4 12 14 A. Kotvis 4—131 Lochtenberg, de veteraan, heeft zijn piaats in de wedstrijd om het nationale kampioen- schap hiermee heroverd. De strijd om de titel zal nu in een herkamp van drie partijen worden voortgezet tussen Suyck en Vos. Kotvis valt na zijn fraaie voorwedstrijd wat tegen. Het is jammer, maar hij zal de moed WEKENLANG MET RHEUMATISCHE RUGPIJN IN BED. In zeer korten tijd weer op de been. „Vorig jaar had ik vreeselijke rheumatische pijnen in mijn rug en ik was drie weken lang volkomen hulpeloos. Toen schreef mijn moe- der mij, dat -ik beslist Kruschen Salts moest probeeren. Ik kocht dadelijk een flacon en kan naar waarheid verklaren, dat ik binnen twee weken weer op de been was". Dit schreef ons Mevr. A. G. Wanneer Uw afvoerorganen niet behoorlijk werken, zullen bepaalde afvalstoffen het lichaam verontreinigen en klachten veroor- zaken, als rheumatische pijnen, hoofdpijnen etc. Kruschen Salts is een onovertroffen mid- del om lever, nieren en ingewanden aan te sporen tot gezonde, geregelde werking. De ,,dagelijksche ijosis" Kruschen houdt U frisch en opgewekt als nooit tevoren. Kruschen Salts is verkrijghaar bij alle apothekers en erkende drogisten k f 0,40, 0,75 en 1,60 per flacon. Let op, dat ap het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rown- tree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. Adv. ner te vinden scheen maakte de overheid zich daarvan meester. Maar het geslacht Thierry Week achteraf niet uitgestorven te zijn en de nazaten van Jean deden den staat een proces aan. In 1932 is op last van den minister van jus- titie een lyst van de nog levende afstamme- iingen opgemaakt, het waren er vijf. De staat vroeg hun zich met een som van 20 miliioen Poincard-franken te laten afkoopen; vier de- partementen van algemeen bestuur zouden ter vermijding van een behandeling in de Ka- mers uit hun geheime fondsen elk vijf mil iioen storten. Maar daar is evenmin iets van gekomen. De zaakwaamemer, die voor deze zaak al fra. 40.000 uitgegeven heeft, wil het er niet brj laten en loochent, dat er van ver- jaring sprake is. GRAAUW. Huwelijks-aangiften. 22 Jan. Leo van Huf- fel, oud 29 j., jm. en Angela Paulina van Vliembergen, oud 26 j., -jd. Huwielijks-voltrekkingen. 20 Jan. Arthur Allphonsus Buijsse, oud 34 j., jm. en Elisa Sophia van Damme, oud 31 j., jd. Getboorten. 4 Jan. Angela Maria Pailina, d. van Josephus Petrus AJphonsus de Schepper en van Louise Elisabeth de Brurjn. 14 Jan. Angela Apolonia Petrus, z. van Desire van de Vijver en van Maria Petronella van Schepen- dom. 18 Jan. Alma Apolonia, d. van Lede- mon de Rooij en van Bertha Maria Kamoen. Overlijden. 3 Jan. Jacobus Taalman, oud 85 j., z. van Comelis en van Apolonia Volkerrjk. 21 Jan. Cornelia Durinck, oud 76 j., d. van Adriaan en van Comeilia de Clerk. SAS VAN GENT. Geboorten. 25 Jan. Walter Honore Aloy- sius, z. van Oamiilus Beaurain en van Maria Philomena van den Berghe. SAS VAN GENT. In de afgeloopen week heeft zich in deze gemeente gevestigd P. M. Oostdijk, timmerman, van Westdorpe. Vertrokken: L. H. v. d. Casteel, zonder naar Eecloo (B.). A. M. van Geel, zonder, naar Selzaete (B.). A. P. J. van Rooij, hoofd-onderwijzer, naar Aalst (B.). Yragen, deze rubriek betreffende, kimnen door onze abonnAs worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Heemraadsingel 84 te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. DE GROOTE INTERNATIONALE TENTOONSTELLING TE PARIJS. Eenige weken geleden kondigde ik aan dat er te Parijs een interessante tentoonstelling wel niet opgeven. De reizen naar Amsterdam en Den 'Haag blijven echter ver, en in Z.- Vlaanderen is nu eenmaal niet een gelegen- heid tot oefening en emstige training als boven de Moerdijk. We hebben het zelf ondervonden en we weten er dus van mee te praten. Niet- temin krijgt Kotvis een volgende maal op- nieuw onze beste wensen mee op zijn verre reizen. Noorsch Gambiet. Wit: Mieses. Zwart: A. Albin. Monte Carlo 1903. 1. e2e4 e7e5 2. d2d4 e5Xd4 3. c2c3 d4Xc3 4. Rflc4 c3Xb2 5. RclX'b2 Dit is het Noorsche of Deensche-gambiet, dat Wit een geweldigen aanval geeft. Zwart hoeft echter noch pion c3, noch b2 te nemen. Wy komen daarop later terug. Nu zijn er een aantal verdedigingen. Het beste is 5. ...d5, 6. Rd5: Pf6, 7. Rf7:j Kf7: 8. Dd8: Rb4f, 9. Dd2 Rd2:t 10. Pd2: c5 en Zwart heeft sterke pionnen op den damevleu- gel. In aanmerking komt echter 6. ed5: Een andere verdediging is de normale ont- wikkeling 5. ...Pf6, 6. Fc3, Rb4, 7. Pf3 Pc6 (Pe4: is zeer gevaarlijk, maar misschien toch goed), 8. Dc2 d8, 9. 0—0—0 Rc3: 10. Dc3: met nog steeds zeer sterk spel voor Wit. Voorts zijn er een serie zeer abnormale ver dedigingen bedacht; zoo 5. ...De7, 6. Pc3 c6, 7. Dc2 d6, 8. 000 Re6 en Wit moet Pd5 cd5: ed5: riskeeren. Verder heeft men 5. ...Pih6 en 6. ...h6 aanbevolen. 5Rf8b4t Na 6. Pc3, wat het beste is, volgt dan Pf6 met de bovenvermelde variant. 6. Kelfl BlufZwart kan nu rustig Pf6 antwoorden, en na e5 volgtd5. Zwart vreesde echter 6. ,..Pf6, 7. Rf7:t Kf7: 8. Db3t, maar door d5! 9. Db4: Pe4: raakt Zwart in het voordeel. 6Rb4f8 7. Pblc3 Pg8h6 8. Pgl—f3 Pb8c6 9. Pc3d5 d7—d6 10. h2h3 Pc 6a5 11. Rc4d3 c7c6 12. Pd5—f4 f7—f6 zou piaats vinden. Deze heeft inmiddels van 2025 Januari piaats gehad en we kimnen gerust zeggen dat zij de verwachtingen verre overtroffen heeft. De tentoonstelling was beter in allerlei opzichten dan haar voorgangsters van de laatste jaren. Zij had piaats piaats in een der hallen van het tentoonstellingsterrein der stad Parijs, ge legen by de Porte de Versailles. Deze had, die naar mijn schatting zoowat 300 meter lang en 80 meter breed is, was vrijwel geheel gevuld door de gecombineerde tentoonstelling van de Centrale Organisatie voor Pluimveehouderij van Frankrijk en van de Centrale organisatie voor Bijenhouderij. De eerste vereeniging hield reeds haar 74ste show, de tweede haar 28ste De tentoonstelling werd geopend door den minister van Landbouw, wat haar direct een officieel cachet geeft. De organisatie staat trouwens onder goede leiddng want haar presi dent, de heer Achille Fould, was eenigen tijd geleden zelf minister van landbouw en be- kleedt verschillende functies in dat land. Het is iets eigenaardigs met het tentoon- stellingswezen, het kan bloeden terwijl toch de eigenlijke nut-pluimveehouderij zware tijden doormaakt. Zoo is het thans ook in Frankrijk, het voer is er duur en de eieren brengen naar verhouding lang hun prijs niet op. Gemiddeld brachten de eieren verleden jaar 15,50 op, doch het voer kostte gemiddeld 12,50 per 100 K.G. Vandaar dat verschillende fok- en legbe- drijven de zaak stopgezet hebben en zich zijn gaan toeleggen op het leveren van slachtkui- kens. Dat kost minder arbeidsloon dan het controleeren op den leg en brengt minder ri- sico mee van ziekten der oudere dieren. Aan deze tentoonstelling namen 37 speciaal clubs deel en 57 pludmvee-vereenigingen. Het aantal rassen in Frankrijk is groot en zoo waren er aanwezig 22 Fransche rassen, 29 andere rassen, 12 krielen rassen en 49 konij- nenrassen. Er waren ingeschreven 1326 Hum mers kippen, 198 eenden, 1791 duiven, 15 post- duiven, 1618 kanijnen, 29 marmotten, 28 gan- zen, 62 kalkoenen en 135 kooi- en siervogels. Bijzonder interessant was de inzending tafel- pluimvee. Prachtige bouten vormden een lust voor de oogen, alles mooi blank vleesch zon der eenig plekje en alien witte pooten. De zaal bevat een hoofdingang in het mid den en twee breede zijgangen langs de wan- den. Daartusschen staan de kooien opgesteld langs dwarsgangen, waarvan ik er niet min der dian 90 telde. Men begrijpt wel, dat men zoo iets niet in een paar uurtjes afwerkt, dat kost feitelijk dagen. Daarbij komt dat ook de Industrie best ver- tegenwoordigd was niet minder dan 69 fir- ma's met diverse pluimvee- en konijnenbenoo- digdheden, 9 stands van fokkers en cluibs van bepaalde rassen en daamaast nog een massa andere stands op het gebied van voedselvoor- ziening en wijnbouw. Dat klinkt gek en toch is het praktisch. Als men eenige uren rondge- loopen heeft wordt men moe en een broodje met ham of worst, dat heel weinig kost, met een glaasje wijn, dat hier ook goedkoop is, is dan een welkome verfrissching. Moet men telkens naar een restaurant dan is zulks duurder en tevens tijdroovend. Boven dien krijgt men gelegenheid goede wijnen te proeven en kan daarop bestellen. Dat is na- tuurlyk geheel ingericht op het Fransche pu- bliek, doch de twee Duitschers die overgeko- men waren om deze tentoonstelling te bestu- deeren en ik zelf hevonden er ons ook best bij. Onder het pluimvee-materiaal viel mij de stand van een Gentsche firma met batterijen op, zoowel kuiken-batterijen als legbatterijen. Het legbatterijsysteem begint meer en meer in verschillende landen toe te nemen en ik heb al wel gezien dat veel afhangt van de inrichting der batterij en het voer. Een batte ry waarop ik tegenwogrdig proeven met een honderdtal kippen neem bevalt me niet best, de watervoorziening werkt niet naar mijn zin en de roosters, waarop de kippen staan, zijn ook niet goed ingericht. Bij de Belgische bat tery was dat alles veel beter in orde, de wa tervoorziening haperde niet en de roosters wa ren stevig van vierkant gevlochten ijzerdraad dat niet doorzakte. Interessant is in Parijs ook altijd de groote pyramide van kooien in het centrum der zaal. In deze pyramide zitten de dieren die met de hoogste onderscheiding bekroond zijn. De hoofdprijs van dit jaar een groote Sevres- vaas uitgeloofd doop den President der Re- publiek, was gewonnen door een pracht toom van 5 brons-mammouth kalkoenen. Ook de prijswinnende 5 Gatinais-kippen en 5 Sussex- kippen waren buitengewoon mooi. Over het algemeen waren de inzendingen der dieren zeer goed, beter <jan verleden jaar. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. (Nadruk verboden.) Rf8 moet eindelyk eens worden ontwikkeld. 13. Pf3d4 Ph6f7 14. Rb2c3 b7—b6 Wit heeft door kunstig maneuvreeren zyn stukken »goed geplaatst; Zwart heeft slechts de tegenkans Pe5. Dit kan nog niet, daar Pa6 verloren dreigt te gaan, nl. Pe5 Da4. Beter was b7b5, al gaat dan ook c6 verloren. 15. Rc3Xa5 b^Xa5 16. Pd4Xo6 Dd8b6 Zwart krrjgt even lucht. 17. Talcl Rc8a6 18. Pf4d5 Ra6Xd3t 19. DdlX<i3 Db6b7 Niet Db2 Tbl Da2: Pc7t. 20. Pc6Xa5 Db7—b2 Nu is dat toch gedwongen. 21. Tel—bl Pf7e5 22. Dd3dl Db2—a3 23. Pd5c7j Ke8d7 24. Ddl—d5! a bede fgh Stelling na 24. Dd5! Nu is de ruil van toren tegen twee paarden niet goed: Kc7: Da8: Da5: Tb7t en daarna mat. 24. Ta8c8 Wit kondigt mat aan in vijf zetten. 25. Dd5e6j Kd7X«7 Op Kd8 volgt 26. De8t Kc7: 27. Tb7 mat. 26. Tbl—b7t Kc7d8 27. Pa5o6t! Tc8Xc6 Of Pc6: Dd7 mat. 28. Tb7b8t en 29. De6c8 mat, wat gebeurt zoowel na Kc7 als Tc8.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 3