GEMEENTERAAD VAN HOEK. VeSrheer J. A. MEERTENS V6D^e heir JANSENMisschien wel, misschien van het Midden-Westen dezen winter heeft ge- troffen. President Roosevelt heeft een regeerings- comimissie geinstalleerd, die een bezoek zal brengen aan het geteisterde gebied en doar- over ten spoedigste rapport zal uitbrengen. De leden van de commissi e vier in getal zullen begin volgende week hun tocht aanvan- gen en daarvoor Memphis als uitgangspunt ge- bruiken. De nieuwe dredging. Zij zullen met name hum aandacht wijden aan den benedenloop van den Mississippi. Want de ingenieurs mogen dan vertrouwen hebben in hun techniek, de regen waarvoor ook zij bevreesd bleken kan voor een wel zeer onaangename verrassing zorgen. De weer- deskundigen (laten op dit punt geen plaats voor optimisme: onverbiddelijk hebben zij den bewoners van de oeverstaten nieuwe reden tot ernstige bezorgdheid gegeven door te voor- spellen, dat men hoogstwaarschijnldjk in de komende etmalen met nieuwen neerslag reke- ning zal hebben te houden. Roosevelt he-eft na het vernemen van deze sombere tijding besloten onverwijld ter plaatse een nauwgezet onderzoek te doen instellen. Overigens zullen de leden van de watersnood- cammissie zich eveneens bezighouden met het opstellen van een gedetailleerd plan om de ondergeloopen gebieden zoo snel mogelijk weer bewoonbaar te makenook zullen zij schema's ontwerpen voor financieelen steun en sanitaire maatregelen. Er zal ontzaglyk veel werk te verrichten zijn. De gezondheidstoestand van het enorme geteisterde gebied eischt voor het oogenblik de grootste aandacht. Van heinde en ver komen berichten over ziektegevalen, die beschouwd moeten worden als een onmiddellijk gevolg van den watersnood. Vooral de situatie te Louisville baart bijzondere zorg. Wel zwaar heeft deze stad het te verduren gehad, en ook nu de algemeene toestand ietwat gunstiger schijnt te worden, blijft het noodlot Louisville volgen. Een nieuwe ramp dreigt namelijik: de meeste zakengebouwen zijn n.l. door het water der- mate ondermijnd, dat vele op het punt van instorten staan. Het gevaarlijke terrein is door troepenafdeelingen omsingeld. Duizen- den verlaten nog steeds de stad. Vrachtauto's, booten en vliegtuigen worden gebruikt bij deze evacuatie. Aan sommige levensmiddelen is een nijpend gebrek. De onverlichte straten werken voorts de misdaad in de hand en zelfs de uiterst strenge consignes, die politie en Nationale Garde hebben (zij1 moeten onmiddellijk en zon- der pardon op plunderaars schieten), hebben niet kunnen verhinderen, dat het aantal dief- stallen en rooverijen de laatste nachten on- rustbarend is toegenomen. 25 K.M. breed. De rivier bij Louisville is op het oogen blik 25 kilometer breed. Men constateert de laatste uren echter val. Overigens blijkt volgens de allerlaatste be richten, dat het „hoogtepunt" van de over- strooming ondanks het feit dat men aan den Mississippi den druk van het water reeds duidelijk voelt nog steeds in het Ohio-dal gelegen is, ni. bij Evansville. Dit treedt op merkwaardige wijze aan het licht, wanneer men den toestand te Louisville, waar men het ergste dus achter den rug heeft, vergelijkt met de situatie te Memphis; in eerstgenoemde stad eep omvangrijke evacuatie, te Memphis een voortdurend toestroomen van boeren uit de omliggende gebieden naar de stad, waar zij zich voorloopig althans veiliger voelen. Men heeft te Memphis reeds 30.00 vluchtelingen geteld. Een eigenaardige moeilijkheid is nog ontstaan door het feit, dat tienduizenden stuks vee naar de stad worden overgebracht. Twaalf- duizend varkens heeft men naar de stad ver- voerd en 15.000 runderen. De voedering van deze groote hoeveelheden vee kost den auto- riteiten veel hoofdbrekens. Ook het pluimvee wordt bij tienduizenden door de bezorgde boeren naar Memphis ge- bracht met het gevolg, dat de stedelingen thans reeds kippen kunnen koopen voor (naar NederlandsChe munt omgerekend) een dub- beltje het stuk. Cairo is in een eiland herschapen met aan den eenen kamt den Mississippi en aan de an- dere zijde de Ohio. In steden als Cincinnati, Wheeling en Ports mouth wordt met man en macht gewerkt aan het herstel der aangerichte schade. Vele hui- zen moeten gestut worden wegens acuut ge- vaar van instorten. De temperatuur wordt er naiuwkeurig gevolgd, want een dal-en van het kwik kan onder de h.uidig'e omstandi g"h e den nieuwe gevaren medebrengen, waarvan het ..explodeeren" der huizen onder den druk van bevriezend water het voornaamste is. Te Cin cinnati heeft men het electriciteitsnet weer in zoover weten te herstellen dat het licht op sommige pur ten. weer -brandt. In de omgeving van New Madrid staat reeds een gebied van in totaal ongeveer 300 vier- kante kilometer blank als gevolg van plaatse- lijke overstroomingen. Vergadering van Dinsdag 26 Januari 1937, des voormiddags 9 uur. Voorzitter de heer Mr. J. A. van Tienhoven, Burgemeester Tegenwoordig de leden J. D. Haak, A. Meer- tens, P. Scheele, J. A. Meertens, D. J. Jansen, J. de Kraker en J. den Hamer, en de Secreta- ris J. Dregmans. De VOORZITTER opent de vergadering en stelt aan de orde: 1. Notulen. De vaststelling der notulen van de verga dering van 28 December 1936 wordt aange- houden, daar deze nog niet zijn verschenen. 2. Ingekomen stukken. a. Het raadsbeslui-t van 28 December 1936, tot wijziging der begrooting voor den dienst 1936, voorzien van bewijs van goedkeurmg door Gedeputeerde Staten. b. Proces-verbaal van de op 4 Januari 1937 gehouden opneming van boeken en kas van den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt, da. het batig slot van het dienstjaar 1935 be- draagt f 2721,14, de inkomsten van den dienst 1936 tot op datum hebben bedragen 88709,48, samen 91430,62; de uitgaven over den dienst 1936 tot op datum hebben -beloopen f 87316,35, zoodat in kas moest zijn 4114,27. Blijkens de opgenomen, zich in kas bevindende waarden is het sal do 4114,28, een verschil alzoo van f 0,01, hetgeen de ontvanger verklaarde toe te schrijven aan verkeerd wisselen. Aangenomen voor kennisgeving. c. Een schrijven van Gedeputeerde Staten van Zeeland, houdende besluit van de ver- daging hunner beslissing op de ingezonden be grooting voor den dienst 1937. Het gem een t ebestuur wordt voorts gemach- tigd, om te beschikken over de helft van de op die begrooting voor gewone uitgaven ge- raamde sommen en te innen de op die begroo ting geraamde inkomsten, voorzoover die uit gaven ook op de begrooting voor het vorige jaar voorkomen. Aangenomen voor kennisgeving. De VOORZITTER richt zich vervolgens tot de bezoekers van de publieke tribune en waar- schuwt, dat hij geen interrupties van die zijde zal accepteeren, doch indien zulks mocht voor komen, onmiddellijk de publieke tribune zal doen ontruimen en tegen de interrumpanten proces-verbaal zal doen opmaken. 3. Wijziging begrooting dienst 1936. Burgemeester en Wethouders stellen voor, de begrooting voor den dienst 1936 te wijzigen als volgt onder de uitgaven te verhoogen de posten: belooning en premien aan brandmeesters en brandspuitlieden 10,25; kosten van verzeke- ring tegen brandschade en stormschade 0,70; onderhoud van wegen'en voetpaden 150; on- derhoud en administratie van bezittingen, niet voor den publieken dienst gebruikt, of van werken en inrichtingen buiten de gemeente f 10,05, teruggaaf van portokost-en en andere kleine uitgaven aan schoolhoofden 0,11; sub- sidien aan armbesturen 330; en te verlagen de posten: onderhoud van straten en pleinen f 150; kosten van de ge- meentereiniging, voor zoover niet vallende on der hoofdstuk xni f60; kosten instandhou- ding sohoolgebouwen, alsmede van terreinen voor onderwijs in lichamelijke oefening 86; vergoeding kosten instandhouding bijzondere scholen, als bedoeld in art. 101 der L. O. wet 1920 150; onvoorziene uitgaven f 55,11. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 4. Wijziging begrooting dienst 1937. Burgemeester en Wethouders stellen voor, de begrooting voor den dienst 1937 te wijzigen als volgt: onder de inkomsten te verhoogen den post uitkeering uit het werkloosheidssubsidiefonds wegens gewone bijdrage in de kosten van steunverleening en werkverschaffing aan werkloozen (met uitzondering van de tege- moetkoming in de kosten van controle op werkloozen /4653; onder de uitgaven te verhoogen den post: kosten van werkverschaffing door of vanwege het rij'k ondemomen 10.000; en te verlagen de posten: steun aan werk loozen f 5000; onvoorziene uitgaven f 347. De VOORZITTER licht toe, dat de stand van de gemeentelijke financien in het vorig jaar zoodanig was, dat niet meer dan 5 men- schen in de werkverschaffing konden worden uitgezonden. Voor 1937 hadden Burgemeester en Wethouders het plan geen menschen in de werkverschaffing uit te zenden. Inmiddels is ingekomen de rekening van de subsidie van het rijik en deze blijkt zoodanig mee te vallen, dat het verzekerd geacht kan worden, dat het geheele jaar door 15 menschen zullen kunnen worden uitgezonden. De bedoeling, die Bur gemeester en Wethouders Ihebben, is, dat er rekening mee zal worden gehouden, dat in den drukken tijd, als alien werk hebben, geen men schen uitgezonden zullen worden, doch zulks alleen zal plaats hebben gedurende den tijd, dat er niet veel werk is. De bedoeling is, dat er in den zomer, als er veel werk is, minder dan dit aantal en in den winter meer zullen worden uitgezonden. De heer JANSEN acht dit een goed idee. De heer DEN HAMER vraagt, voor hoe lang de betrokkenen uitgezonden zullen wor den. Is dit voor 4 weken? De heer HAAK deelt mede, dat deze voor denzelfden termijn uitgezonden zullen worden als vorig jaar. Toen eohter kwam het er op neer, dat de helft voor rekening van de ge meente was. Inmiddels hebben Burgemeester en Wethouders een conferentie gehad met den Inspecteur der Werkverschaffing, waar de Voorzitter niet bij tegenwoordig was en is thans de situatie aanmerkelijk verbeterd. Voor elke f 28 die de gemeente thans betaalt, ontvangt zij er /72 uit het werkloosheids subsidiefonds. Het is dan thans ook te ver- antwoorden, meer menschen in de werkver schaffing uit te zenden. De heer DEN HAMER hoopt, dat de rege- ling niet alleen gunstiger zal zijn voor de ge meente, doch ook voor de menschen. Hij vraagt of de wandelweken er thans ook bij be- rakend zijn. Als de betrokkenen zooals voor- heen na 4 weken werken een wandelweek moe ten maken, schieten zij er niet mee op. Gedu rende den tijd dat zij in de werkverschaffing werken hebben zij dan 2 k f 3 meer, doch dit haalt niets uit, als zij dan, terugkomende uit de werkverschaffing, een week moeten wandelen. Ze zouden dan net zoo goed crisis- steun kunnen blijven trekken. De heer HAAK merkt op, dat er rekening mee gehouden moet worden, wat verdiend is. Het gemiddeld loon mag niet hooger zijn, dan zij normaal zouden verdienen. De heer DE KRAKER vraagt, of deze rege- ling eerst door Gedeputeerde Staten moet wor den goedgekeurd. De heer HAAK bevestigt, dat de wrjziging der begrooting eerst de goedkeuring van Ge deputeerde Staten moet hebben verkregen, voor ze uitgevoerd kan worden. De heer DE KRAKER is er voor, deze wij ziging dan zoo spoedig mogelijk in te sturen. Hij zou het jammer vinden als de goedkeurmg lang mocht duren. De heer HAAK herhaalt, dat deze eerst door Gedeputeerde Staten goedgekeurd moet wor den Dit kan evenwel spoedig geschieden. De heer A. MEERTENS noodigt den Secre- taris uit, zich met betrekking tot de wandel week te uiten. De Secretaris kan precies ver- tellen hoe de regeling is. Als de menschen weken gewerkt hebben en f 11 verdiend en ze moeten dan een wandelweek doormaken, heb ben zij gedurende die 4 weken ongeveer f 3 per week meer verdiend dan wanneer zij steun trekken, zoodat zij er niets mee opschieten. De heer DEN HAMER gaat na, dat zij dan 4 x 3 is 12 meer verdiend hebben. Als zij dus een wandelweek moeten doormaken heb ben zij f 1 voordeel. De heer A. MEERTENS wijst er op, dat deze regeling niet afkomstig is van Burge meester en Wethouders, doch van den betrok- ken Minister. De SEORETARIS deelt mede, dat de door de betrokkenen door te maken wandelweek verschillend is. Voor de een zal het 2 weken zijn, terwijl een ander niet wandelen moet. Dit hangt geheel af van het totaal inkomen van den betrokkene in verband met gezins- inkomsten. De heer HAAK merkt op, dat wordt nage- gaan wat het gezin verdient in totaal en hier- naar wordt de tijd die „gewandeld" worden moet, berekend. De heer DE KRAKER geeft te kennen, dat de regeling hiervoor aan Burgemeester en Wethouders kan worden overgelaten. De VOORZITTER is van meening, dat het een moeilijk onderwerp betreft, dat Burge meester en Wethouders nog eerst moeten be- spreken. De heer DEN HAMER is van meening, dat de regeling van veel door hoogerhand aan Bur gemeester en Wethouders wordt overgelaten. Hij verzoekt, met het door hem naar voren gebrachte rekening te houden. De beer HAAK zegt toe, dat er rekening mee gehouden zal worden. De heer DEN HAMER is hierdoor bevredigd. Met algemeene stemmen wordt overeen- komstig het voorstel van Burgemeester en Wethouders besloten. 5. Benoeming lid algemeen burgerlijk arm- bestuur. Burgemeester en Wethouders deelen mede, dat het lid van het algemeen burgerlijk arm- bestuur J. Dregmans is afgetreden. Uitgebracht worden 7 stemmen, waarvan op J. Dregmans 7 stemmen, zoodat de heer Dregmans met algemeene stemmen is her- kozen. 6. Omvraag. De heer SCHEELE heeft een kleine vraag, naar aanleiding van den rondgang voor het electrisch licht in den Goeschen polder. Hij wenscht te vragen of hiervan nog iets komt. De VOORZITTER deelt mede, dat er wei- nig men^ciben zijn, die willen aansluiten. De heer J. A. MEERTENS is van oordeel, dat hier een verkeerd stelsel wordt toegepast. De P.Z.E.M. wil steeds trachten, meer aan te sluiten, ook gemeenten, doch op een wijze waarmede spreker niet steeds accoord gaat. Het bezwaar betreft hier evenwel de garan- tie die verleend moet worden. Spreker is er van overtuigd, dat die garantie voor de be trokkenen geen beetje bezwaar zal opleveren, doch de menschen zijn benauwd om er voor te teekenen. Dit is hier zoo en was ook zoo op het Boeragat, terwijl daar gebleken is, dat er geen enkel bezwaar was, want toen het net er eenmaal lag, hebben er van lieverlede zooveel menschen op aangesloten, dat tot het aanspre- ken van de garantie niet moest worden over- gegaan. De menschen foeschouwen dit ver keerd. Er is medegedeeld, dat ze 20 K.W.U. garantie moeten stellen en nu zijn ze de over- tuiging toegedaan, dat ze deze beslist zullen moeten gebruiken. Dit is niet het geval, want het is zoo, dat ik b.v. 10 K.W.U. zal gebruiken, en de Voorzitter 30, dan komen we samen toch ook aan 40 K.W.U. Zoo wordt dit be rekend, doch niet persoon voor persoon. Er zullen er zijn, die niet aan de hoeveelheid van de garantie zullen komen, doch ook die veel meer gebruiken zullen dan waarvoor garantie is geteekend. De heer HAAK merkt op, dat Burgemeester en Wethouders een vergadering hebben be- legd van de belanghebbenden. Hiervan waren er 4 opgekomen. Dat was zeer jammer, want een deskundige van de P.Z.E.M. was expres overgekomen om dit met de menschen te be- spreken en nader toe te lichten. Daarbij heeft hij tevens gezegd hetgeen de heer Meertens in het midden gebracht heeft. Het is jammer, dat de opkomst zoo klein was, de kosten waren niet zoo groot, de aansluiting van de perceelen zullen de belanghebbenden zelf moe ten foetalen, wat gemiddeld komt op f 18 per woning. Hij herhaalt, dat het hem spijt, dat de opkomst zoo klein was, daar de deskundige speciaal was overgekomen om een en ander toe te lichten. De VOORZITTER constateert, dat de heer J. A. Meertens er sterk voor is. Hij' meent, dat een oplossing zou te bereiken zijn, als de heer Meertens en oak anderen de personen daar in die buurt eens opzochten. De heer SCHEELE merkt op, naar aanlei ding van de opmePking van den heer Haak, dat er zoo weinig menschen naar de vergade ring gekomen zijn, dat de menschen thans niet wachten op woorden, doch daden wen- schen te zien. Er zijn al meer vergaderingen gehouden, een resultaat hiervan is echter niet te zien en de menschen loopen er niet meer voor. De VOORZITTER is van oordeel, dat het dan toch aan de menschen zelf ligt. De heer SCpEELE antwoordt, dat de men schen in prinoipe bereid zijn, aan te sluiten, doch zij zijn huiverig van de garantie en wen- scben in de plaats hiervan een andere be- paling. De VOORZITTER is bereid, nogmaals een vergadering te beleggen, mits hij er dan van overtuigd kan zijn, dat de menschen ter ver gadering komen. Hij wil dan tevens een lid der P.Z.E.M. uitnoodigen, tegenover wien de menschen hun bezwaren kunnen uiteenzetten en waarin deze dan de gelegenheid zal krijgen, de bezwaren der menschen ondersteboven te praten. De heer SCHEELE meent, dat het nog eens te probeeren zou zijn. De VOORZITTER geeft in verband hier- mede den heeren J. A. Meertens en Scheele den raad de menschen nog eens af te gaan. De heer A. MEERTENS verwaoht weinig 'heil van een vergadering. De veldwachter heeft ook al eens uitgekeken hoeveel personen er wilden aansluiten en naar hij meent, bleek, dat er 10 waren die aansluiting wenschten. De heer HAAK deelt mede, dat er 11 be langhebbenden waren, die bereid gevonden werden del garantie te teekenen. Het is een formaliteit, het teekenen der garantie, anders moet men dit niet beschouwen. De aansluitin- gen moeten de betrokkenen zooals hij ge zegd heeft zelf toetalen, dit komt op gemid deld 18 per woning. De P.Z.E.M. moet ook verzekerd zijn, dat de onkosten voor het aanleggen van het net wor den goedgemaakt en daarvoor is dan ook de garantie noodig. De heer J. A. MEERTENS blijft er by, dat de P.Z.E.M. een verkeerd stelsel toepast. Bij gemeenten die zelf een electriciteitsbedrijf heb ben wordt er naar gestreefd, dit door de P Z E M. te doen ovememen, daar indien zoo veel mogelijk alle gemeenten aangesloten zijn, dit ook voor de provincie de beste uitkomsten kan hebben. Dan wordt soms een 20 a f 30.000 betaald voor .goodwill", zooals men dat noemt. Waarom kan thans de P.Z.E.M. zelf voor de aanlegkosten van het laagspan- ningsnet er niet eens een 1000 aan wagen. Spreker is ervan verzekerd, dat na verloop van tijd de menschen er allemaal bij zullen aansluiten. De heer A. MEERTENS merkt op, dat t by (je p.Z.E.M. niet alleen gaat om der, Goeschen polder en den Sluispolder, doch de P.Z.E.M. is in de eerste plaats koopman. Misschien wil de heer Jansen ook wel electrisch licht hebben en indien de weg gevolgd werd, die de heer J. A. Meertens aanwijst, zou de P.Z.E.M. ver- plicht zijn, hier een 1000 en bij den heer Jansen een 800 er aan te wagen. Als de menschen het voor het zeggen hebben zal iedereen wel electrisch licht willen hebben. De garantie dient er voor, dat de P.Z.E.M. er van verzekerd kan zijn, dat de minste afname in ieder geval voldoende zal zijn om de kosten te dekken. Dit kon dan ook door den deskun dige aan de menschen worden uitgelegd. Doch zij: komen niet. Spreker (betwijfelt dan ook sterk, of de menschen het wel zullen willen hebben. Een enkele zal het heel graag willen hebben, doch of dit bij het meerendeel der menschen het geval is, betwijfelt hij. De heer J. A. MEERTENS moet naar aan leiding van de voorstelling van den heer A Meertens, dat de P.Z.E.M. dan ook verplicht zou zijn, by den heer Jansen electrisch licht te brengen, opmerken, dat op de plaats, waar de heer Jansen woont, geen menschen wonen. Het is heel iets anders, of een complex wonin- gen staat op een korten afstand, dan of enkele woningen over een groot gebied verspreid staan. Het is toch te begrijpen, dat de aan sluiting van een complex woningen op een korten afstand minder kosten zal meebrengen dan de aansluiting van een klein aantal wo ningen op grooten afstand. In den Goeschen- polder is het eerste het geval, er staat daar een complex woningen behoorlijik dicht bij elkaar. De heer HAAK: 34 perceelen. De heer A. MEERTENS: vraagt zich af, wat er dan gebeuren zal, indien een eindje verder ook enkele woningen staan, waarvan de bewoners ook electrisch licht willen hebben. De heer J. A. MEERTENS voert hier tegen a,an dat dit er natuurlijk niet van komen zal, als van tevoren te bezien is, dat niet zal kun nen rendeeren. De heer A. MEERTENS is van meening, dat, als de P.Z.E.M. het voor de een doet, deze het ook voor de andere zou moeten doen. De heer JANSEN betwijfelt of de heer J. A. Meertens het wel by het rechte eind had, toen hij sprak over de aansluiting van spre- kers woning. Hij en de bewoners van zijn omgeving, hebben steeds op het istandpunt gestaan, dat alien mede-Hoekenaren zijn. En als men dan voor de aansluiting van het Boe- rengat geen garantie wenscht, moet men er ook niet voor terugschrikken, het voor zijn woning te doen. De heer J. A. .\1 EERTENS heeft niet ge zegd, dat er voor de aansluiting van het Boe- rengat geen garantie gewenscht werd. Deze is voor het Boerengat evengoed gestort moe ten worden, doch Burgemeester en Wethou ders waren er toentertijd van verzekerd, dat het op het Boerengat direct zou rendeeren, daar onmiddellijk rond 50 aansluitingen wer den verkregen. Omdat Burgemeester en Wet houders dit wisten, konden zij er ook toe over- gaan, de garantie voor rekening van de ge meente te nemen, en geen garantie van de menschen te vragen. De VOORZITTER merkt op, dat, indien z of 3 menschen niet zouden aansluiten, dit geen bezwaar zou zijn. De heer SCHEELE is het er mee eens, dat dit niet erg zou zijn. Zooals spreker reeds heeft doen uitkomen, willen de menschen in principe allemaal electrisch licht hebben. Er is evenwel over de kwestie reeds zooveel ver- eaderd, waar men niets mee opschoot, dat de menschen er geen heil meer in zien naar een vergadering te komen. Spreker heeft er geen bezwaar tegen, dat nog eens een vergadering zal worden belegd, waarin een en ander zal worden toegelicht. Hij stemt er mee in, dat nog eens een poging gewaagd zal worden, om de menschen op te roepen op een vergadering. De VOORZITTER heeft er geen bezwaar tegen nog eens een vergadering te beleggen. Hij geeft den heeren J. A. Meertens en Scheele in overweging, de menschen nog eens af te gaan en op te wekken ter vergadering te k°De "heer SCHEELE belooft, nog eens extra zijn best te zullen doen. De heer HAAK is er niet tegen nogmaals een vergadering te beleggen, mits men er van verzekerd is, dat de menschen aamvezig zuHen zijn. Men kan den deskundige van de P.Z.E.M. niet voor niets laten komen. De heer SCHEELE meent dat dit te onder vangen is. Men kan nagaan de toezeggingen van de menschen die op zullen komen. Is het aantal te miniem, dan kan de vergadering me d°DeSheer J A. MEERTENS moet, naar aan leiding van de opmerkdng van den heer Jan sen, er de aandacht op vestigen, dat het^Boe^ nogmaals wordt vindt dit een rengat zich niet heeft verkocht aan de P De1 heer JANSENEr is hier toch verschil. De heer J A. MEERTENS vervolgt, dat het Boerengat nog kon uitbreiden en Burgeme^- ter en Wethouders tevoren wisten, dat de aanleg van electrisch licht aldaar geen nadeel voor de gemeente zou opleveren. De heer JANSEN geeft te kennen, dat by de buitenwonenden thans de indruk wordt ge- T h.a.r,,,, helper, neeMhle. die daar terwijl die van hen thans n ^DeTeer A. MEERTENS merkt op, dat des- ni^t is overgegaan tot aansluiting va den Lovenpolder, omdat het complex woningen TV,," t„ klein was. lets anders zou dit ge- weest z?n X er kans geweest was, dat na weest zj een 70 woningen aan- SSnXud^ zijn.' Doch toentertijd i er zooveel op tekort gekomen^n dat er kunnen herinneren, dat er elk ]aa.r een Denheer JANSEN Xwoordt, dat ^•es^s "^OOMOTER^Mrmnert zich. dat toen overeen kwam met het cijie M Oe JANSEN herhaalt, dat °°«prom keWk de Lovenpolder hij het Ikierengat gere- Sfwerd. doch deze dat men toen de buurt waarover S°rS he^heeft, van het oorspronkelijke plan We[flgC<VooRZITTER merkt op, dat het toen niS een beetje scheelde, doch een beete hoeL De 'meer JANSEN weet de cyfers ook met ™De VOORZTITER herinnert zich, in elk geval onmogelijk was, mede tot aan sluiting van den Lovenpolder te k^n'. De heer J A MEERTENS licht m, dal begrooting is opgemaaktde kos. J A. MEERTENS licht in, dat des- tiids een begrooting is opgemaakt van de kos- ten vm aansluiting van Boerengat en Loven polder tot het Paradijs en ook een begroot voor het Boerengat alleen. Daarby toen uitgemaakt, dat het absoluut m het nadeel der gemeente zou zijn, het groote plan in zyn ge heel uit te voeren, waarom dan ook is over- gegaan tot aansluiting van het Boerengat af- zonderlijk. Anders had de gemeente ook nooit de garantie op zich kunnen nemen. Spreker herinnert zich ook nog goed den tijd, toen de Wulpenbek aangesloten is. De gemeente had toen een eigen centrale. De olie kostte toen een gulden de liter en toen hebben de bewoners van de Wulpenbek Burgemeester en Wethou ders igevraagd, om de Wulpenbek aan te slui ten. Een en ander is toen nagegaan, en toen bleek, dat ihiet volgens de ikracht van de ma chine nog zou kunnen. Maar... de bewoners moesten toen gezamenilyk een 1700 opbren- gen voor de kosten van aanleg. Dat is toen voor mekaar gekomen, omdat men er reke ning mee hield, dat de olie een gulden per liter kostte. Dat was zoo maehtig veel, dat men toen over die andere kosten heeft kunnen been stappen. De heer JANSEN wijst er op, dat ook toen, toen spreker ook dure olie moest koopen ook de menschen van buiten de anderen hebben moeten helpen. De heer J. A. MEERTENS is van oordeel, dat de menschen van buiten thans ook moeten helpen betalen aan een putje, dat op Hoek gesohept wordt. De heer JANSEN blijft er bij, dat naar zyn meening deze zaak nooit reeel behandeld is. Hij zegt: Wy hebben toen ook het dure licht op Hoek moeten betalen en moesten bovendien zelf dure olie s to ken. De VOORITTER is van oordeel, dat deze kwestie thans voldoende besproken is. b. De heer JANSEN vraagt, hoe het staat met de Tramstraat. De VOORZITTER deelt mede, dat Burge meester en Wethouders deze week er heen geweest zijn om een en ander op te aemes. Zij hebben verder De Feijter opdracht ge geven een begrooting op te maken. De heer JANSEN constateert, dat de kosten dus nog niet bekend zijn. Hij leidt uit bet antwoord van den Voorzitter verder af, dat Burgemeester en Wethouders genegen zijn een voetpad aan te leggen. De VOORZITTER herhaalt, dat Burge meester en Wethouders daarover doende zyn. De heer JANSEN herhaalt, dat nog niet bekend is, wat de kosten zijn. Hij vraagt of alle betrokkenen genegen zijn hieraan mede te werken. De heer HAAK deelt mede, dat Burgemees ter en Wethouders van plan zijn, daar een goot te leggen. Men moet zicto hiervan niet teveel voorstellen. De VOORZITTER deelt mede, dat de bedoe ling is, een goot aan te leggen, een opstaande kant te maken en het voetpad daartusschen aan te vullen met macadam. De heer HAAK wijst er op, dat men met het oog op den toestand der financien van de gemeente zeer voorzichtig zal moeten zijn. De VOORZITTER deelt verder mede, dat de bedoeling van Burgemeester en Wethouders is, ook mede met het oog op de gemeente- financien van de bestaande rioolputten er elk jaar 1 of 2 te doen vervangen. De heer DE KRAKER hoorde zeggen, dat er een trottoirband zal worden gelegd in de Tramstraat. De SECRETARIS antwoordt ontkennend. Er zal geen trottoirband worden gelegd. De VOORZITTER deelt mede, dat de be doeling van Burgemeester en Wethouders is, een koplat te leggen. De heer DE KRAKER is van oordeel, dat een herziening in de buurt van het postkan- toor ook noodig is. Doch de Tramstraat moet in dezen voorgaan. De heer HAAK deelt mede, dat een en ander daar ook zal worden nagezien. De heer DEN HAMER meent, dat het in de Tramstraat ook wel harder noodig is. De Iheer DE KRAKER: Dat loopt wel af. De heer DEN HAMER: U zult toch aerlyk moeten bekennen, dat dat wel zoo is. Toen Burgemeester en Wethouders daar de zaak zyn komen opnemen, was het er een troep. De VOORZITTER legt er den nadruk. op. dat de bewoners zelf ook zullen moeten msde- werken, om daar een behoorlijken toestand te kunnen krijgen. De heer DE KRAKER is van meening, dat die hulp niet noodig is. Naar hy meent. zjjn de rioolputten gelegd op de scheiding tusschen gemeentegrond en den grond van de menschen zelf. De SECRETARIS bevestigt, dat de putteo gelegd zijn op de grens van den gemeente grond en die van de bewoners. De VOORZITTER wijst op de vele vieszig- heid, die daar in de straat door de paarden wordt achtergelaten. De heer DE KRAKER merkt op, dat hot niet gemakkelijk zal zijn, hierin verandering te krijgen. In Ter Neuzen is men al maandem bezig, om te probeeren de koeien buiten de gemeente te houden, doch dit lukt tot heden ook nog niet. De heer A. MEERTENS wijst er op, dat de Tramstraat al lang voor mekaar zou ge weest zijn, als de bewoners meegewerkt had den. Spreker is er al eens voor op surveillance geweest en heeft toen de betrokkenen mede gedeeld, dat zij direct een klinkerpad konden krijgen, als zij hun grond wilden afstaan. Er waren -er toen enkele die zeiden, dat de ge meente dan den grond maar moest koopen. Spreker zei hierop: wat hebben je er aan. je zijn toch beter met een klinkerpad. Het slot was dat er 3 of 4 liever den ellendigen toe stand van thans wilden hebben, dan dat ze een strookje van hun grond wilden afstaan aan de gemeente. Men moet er, nu de toe stand van de gemeentefinancien slecht is, niet meer mee komen. Burgemeester en Wethou ders willen thans enkel een goot leggen, am meer te doen zijn er de centen niet. Spreker zou er ook voor zijn, als er een trottoirband kon worden gelegd, doch als de eene zijn hekje niet wil verzetten en de ander zyn strookje grond niet beschikbaar wil stellen, zoodat het niet mogelijk is, een rechte lrjn te krijgen, is de eenige oplossing, dat er enkel een goot gelegd zal worden. De VOORZITTER meent, dat een oplossing toch nog wel mogelijk zou zijn. Hij geeft den leden in overweging, dan him invloed aan te wenden, bij de verschillende menschen, dat zij hun medewerking zullen verleenen, voorzoover dit nog noodig mocht zijn. Burgemeester en Wethouders zullen niet nog eens den betrok kenen gaan verzoeken, hun grond af te staan. De heer DE KRAKER vermeent, dat er voor het leggen van een goot, met een koplat, niets af te staan valt. De VOORZITTER maakt er op opmerk- raam, dat de bedoeling is, dat de kanteu eenigszins aangevuld zullen worden. De heer DE KRAKER twijfelt er niet aan, of alien zullen daaraan wel willen meewerken. De VOORZITTER verzoekt de leden, in ieder geval hun invloed ten goede aan te wen- £en De heer A. MEERTENS vraagt, indien de betrokkenen dit niet mochten willen den grond in een van de lage plekken in den weg te gooden. Spreker gelooft echter niet, dat de menscben dan rover zullen mopperen. De VOORZITTER sluit de vergadering

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 6