Ter Neuzensche Courant Binnenland Feuilleton Het Geheim van de Zeven Schoorsteenen Gemengde Berichten Maandag 1 Febr. 1937 No. 9562 TWEEDE BLAD TER NEUZEN, 1 FEBRUARI 1937. VAN DE LUST DER C. D. TJ. De Chr. Democratische Unie zal voor de a.s. Tweede Kamerverkiezingen in alle kieskringen de volgende candidatenlijst indienen: 1. H. v. 'Houten, Groningen; 2. H. PoStuma, Leeuwar- dem; 3. R. van der Brug, Gouda; 4. 'H. Steke- tee, 's Gravenhage; 5. J. J. Geitz, 's Graven- hage; 6. Ds. I. Faber, Schoonoord; 7. A. D. Veenhof, Groningen; 8. L. P. du Boia, Am sterdam; 9 J. K. Riemersma, Enschede; 10. S. Noordhoff. Zwalle; 11. G. B. Neering, Ouder-Amstel12. E. de Haan, Heerenveen. VEROORDEELDEN VAN „ZEVEN PROVINCIEN" IN VRIJHEID. Een aantal veroordeelden van „De Zeven Provincien", die tweederde van hun straf heb- ben ondergaan in de bijzondere strafgevange- nis te Leenwarden, zijn Zaterdag voorwaarde- lijk in vrijheid gesteld. Zij profiteerden van de gratieverleeniing ter gelegenheid van het hu- weiijk der Prinses. Met den trein van 8.28 zijn de mannen naar bun woonplaatsem vertrokken. DE B.V.L EN DE N.S.B. Aan bet Voorloopig Verslag der Eerste Kamer nopens de begrooting van binnenland- scbe zaken wordt ontleend Enkele leden (blijikbaar de beide N.S.B.-ers Red.) merkten op dat de bijzondere vrijwillige landstorm meer en meer een partijleger wordt, waartoe wel naar eenzijdige ontwapening stre- vende en dergelijke personen, doch niet leden der nationaal-socialistische beweging, die bet communisme bestrijden en voor een sterk leger ijveren, mogen beboorem. Men bereidt op deze wijze een strijd tusschen de burgers van bet eigen land voor, doch vergeet de ver- deddging tegen bet buitenland. Hiertegen werd van verscihillende zijden opgemerkt, dat de bijzondere vrijwillige landstorm in geen enkel opzicht bet karakter van een partijleger" draagt, doch een voor de bescherming der volksvrijheden in hooge mate gewenscbt insti- tuut is, dat ten doel beeft, zoo noodig, de bin- nenlandsche rust en orde te bandbaven, ook tegenover de nationaal-socialistisohe bewe ging, zoo deze die mocht pogen te verstoren. EEN MILLIOEN RADIOLUISTERAARS IN ONS LAND. Volgens de voorgeschreven aangifte aan de postkantoren waren op 31 December 1936 622.228 personen in ons land in bet bezit van een radio-ontvangtoestel. Meer dan een derde gedeelte van deze toestellen bevond zicb in de drie grootste steden. Vergeleken bij den stand vein 31 December 1935 is bet aantal toestel- bezitters toegenomen met 30.295 of ruim 5 procent. Het aantal aangeslotenen aan de radiocen- trale beliep op 31 December j.l. 366.887. Ver geleken by het vorige jaar beteekent dit een toeneming met ongeveer 3,4 procent. Het totaal aantal raddoluisteraars op 31 December j.l. bedroeg derhalve bijna een mil- lioen of 116 per 1000 inwoners (op 31 Decem ber 1935 112 per 1000 inwoners). DE VERBINDING ZEELAND—MOERDUKBRUG. Dezer dagen zijn naar de „Tel." meldt de trace's der wegen van het rijkswegenplan welke Zeeland, West-Brabant en Belgie aan- sluiting geven op de Moerdijkbrug definitief vastgesteld. Het trace van den weg Moerdijkbrug Zeeland is als volgt vastgesteld. Beginnend bij bet station Lage Zwaluwe, gaat de weg in Zuidwestelijke richting, passeert ten Noor- dien van Zevenbergen de Roode Vaart, buigt ten Westen van Zevenbergen (na de bestaan- de verbinding ZevenbergenKlundert te heb- ben gekruist) naar bet Zuiden af, overbrugt even bezuiden Standdaarbuiten de haven van Oudenboscb, passeert de gemeente Oud- Gastel en snijdt na ook nog de Roosendaal- scbe en Steenbergscbe Vliet te hebben over- brugd, den Rijksweg RoosendaalWouw. Door den weg dan nog verder Zuidelijk door te trekken wordt de bebouwde kom van Wouw vermeden. Dan komt de eerste spoorweg- overgang in den weg, doordat men de spoor- lijn RoosendaalVlissingen moet passeeren en parallel met dezen spoorweg mondt de nieuwe weg ten slotte, even ten Westen van het sta tion Wouw, uit op den Rijksweg Wouw— Bergen op Zoom. Een afta.kking van dezen nieuwen weg zal gaan via Steenbergen naar het Anna Jacoba- veer (St. Philipsland)Het kan echter nog jaren duren eer met den aanleg van deze we gen begonnen zal kunnen worden. door AGATHA CHRISTIE. 22) Vervolg. Die eenvoudige vraag bleek Lord Cater- ham zeer te verontrusten. Hij deed een, twee maal zijn mond open en sloot hem daama weer. Na een paar ke^r op die manier naar lucht te betoben gehapt, vroeg bij, met een benepen stem: ,,Bedoelt u... dat u wilt weten... eh... hoe by heet?" ,,Ja, mylord." ,,Tja", overdacbt Lord Caterbam, terwijl bij, op zoek naar een gelukkige ingeving, de ka mer rondkeek, „tja... hij beet... o ja, positief, zoo heet hij... graaf Stanislaus." De geheele manier van doen van den beer en meester van „De Schoorsteenen" was zoo eigenaardig, dat de inspecteur met schrijven opbield en hem met groote, ronde oogen aan- keek. Gelukkig voor de gemoedsrust van den ouden heer werden ze op dat oogenblik ge- stoord. De deur ging open en een jong meisje kwam de -kamer binnen. Het jonge meisje was groot en slank en heel donker. Ze bad een aantrekkelijk jongensach- tig gezicht en zeer besliste manieren. Dit was Eileen Brent, bijgenaamd Bundle, de oudste dochter van Lord Caterbam. Ze knikte Dr. Cartwright en den inspec teur en zijn helper vriendschappelijk toe en wendde zicb tot haar vader. RADIO-AMATEURISME. Radio-amateur?" Nooit van gehoord", ziegt „the man in the street" en hij schakelt baloorig zijn ontvangtoestel uit, omdat er zoo'n. weergasche seiner tusschendoor ge- komen is. Radio-amateurzegt neef Nurks. „Dat is iemand die er zicb met hart en ziel op toe- legt om bet radiogenot als we tenminste van genot kunnen spreken van zijn buren op afdoende wijze te verstoren". En de radio-amateur Hij zwijgt, maakt verbindingen met Australie, Noord-Amerika, Oosterbierum en Piershil, beluistert s.o.s.- seinen, experimenteert bij nacbt en ontij, ont- dekt dat de 20 meter kortegolfband zoo uit- stekend geschikt is om| er practisch onbe- grensde afstanden mee te overbruggen, en... Ergens in bet Noordpoolgebied is een film- expeditie vastgevroren in het eeuwige ijs. Op eanigen afstand van het schip, een but, waar- in de marconist zijn rapporten aan de bewoon- de wereld doorgeeft. Op een rotsachtig eilan-dje in de Stille Zuid- zee, op meer dan 9000 Engelsche mijlen van de poolhut, een radio-amateur, die op afge- sproken tijden verbinding beeft met den mar conist. Op zekeren dag beluistert Laughlin, de ama teur, het rapport dat marconist de Vienna uit- seint. Eensklaps aarzelen de morse-teekens, om plotseling geheel op te houden. Laughlin is er zeker van dat den marconist iets over- komen is. Snel scaakelt bij zijn zender in, doet een algemeenen oproep, krijgt contact met een luisteraar te Honoloeloe, geeft een s.o.s. door en Honoloeloe bereikt draadloos een amateur op Teller Island, op geringen afstand van de Poolhut. De amateur van Teller Is land springt in zijn hondenslede, rijdt in razen- den vaart naar de hut en komt juist op tijd am de Vienna het leven te redden. Een kacbeltje dat tot verwarming van de hut diende, bad kolendamp verspreid en den mar conist bedwelmdIn minder dan tien mi- naiten was deze redding over een afstand van ruim 16.000 kilometers tot stand gekomen. Een bezoek aan een ,Jhanishack". „U kunt wel binnenikomen", zegt ons een Zorgzame huismoeder, ,,maar U moet stil wezen. Mijn zoon zit ergens boven, gaat U de trap maar op." We trachten onboorbaar de trap te bestij- gen en verwenschen de treden die op bijna menschelijke wijze onder onze voeten kreunen. In het halfduister van den zolder ontwaren we een afgeschoten gedeelte. ,,Opkamertje" is een te grootscbe uitdrukking. Met wat kraal- deelen en bet schuine dak als plafond is bier een boekje afgezonderd waar onze amateur zijn stille triomfen viert. Nauwelijks hebben we bet deurtje dat toe- gang itot dit beiligdom verleent, behoedzaam geopend, of onze gastbeer, die gewapend met koptelefoon aandacbtig zit te luisteren en te schrijven, wijst met uitgestrekten arm naar een wandbordje waarop meer duidelijk dan artistiek, het woordje „silence" is geschilderd. Amateurs werken internationaai, bedienen zich van de Engelsche taal om zich in de lucht verstaanbaar te maken en rekenen met Green wich tijd. Een zekere nervositeit maakt zich van ons meester, bang als we zijn om gerucbt te maken. Een kleine, vreemde wereld doemt voor ons oog op. In het vertrekje is een tafel geplaatst waarop de vreemdsoortigste voor- werpen in de meest schilderachtige wanorde zijn verstrooid. Ons leekenoog aanscbouwt een drietal radio-toestellen zonder eenig „com- fort". Geen keurig afgewerkte mahoniehouten kasten, geen afzonderlijka stijlvolle luidspre- kers, geen verlichte afstemschalen, kortom de grootste soberheid is bier ibetracht. En naast en op deze toestellen, schroevendraaiers, tan- gen, ander klein gereedschap, een tabakspot, pijpen, lampvoetjes, eindjes draad, een passer, boeken, een scbaar, potlooden en tal van voor ons niet nader te definieeren, scbijnbaar on- misbare voorwerpen die des amateurs zijn. "Fin verderdraad, veel draad. Dikke draden, dunne, groene, zwarte, roode, enkele en gevlochten. Draden die naar de toestellen gaian, draden die naar een stopcontact gaan alwaar ze als een bijenzwerm in elkander klu- wen. Middels een veelwegstekker levert dit stopcontact stroom aan een acculader, plaat- spanningsapparaat, onvangers, zendinstallatie, electrische kachel en theelichtje. En dan dra den die naar buiten loopen en verbonden zijn met de antennepaal, een goedgetuide Riga- spar die been en weer zwiept onder den druk van den stormacbtigen Zuidwestenwind. De ruwgetimmerde wanden van het ver trekje zijn behangen met tallooze kaarten die bedruikt zijn met groote letters en namen. Het geheel maakt een rommeligen indruk op ons en we kunnen niet begrijpen hoe onze ama teur zoovele kostbare uren in dezen Augius- stal kan doorbrengentotdat hij een tipje van den sluier oplioht die -kortweg aether wordt genoemd en een wondere, bedrijvige wereld aan ons geestesoog voorbijtrekt. „Ik heb 'm", kondigde ze aan. Het had weinig gescbeeld of inspecteur Badgworthy was, in de meening, dat de jonge dame voor hem den moordenaar in haar een- tje gevangen genomen had, op haar toege- stapt" Maar gelukkig drong het nog bijtijds tot hem door, dat ze iets geheel anders be- doelde. Lord Caterham zucbtte verlicht. „Dat hij onmiddellijk hierheen zou komen. En dat we ons zscr gereserveerd moeten hou den." Haar vader liet een geknor van ergernis booren. „Dat is weer iets voor George Lomax. Zegt altijd van zulke idiote dingen. Enfin, laat hij maar komen, dan ben ik van de verantwoor- delijkheid af." Bij die gedachte helderde zijn geheele ge zicbt op. „De naam van den vermoorden man is dus graaf Stanislaus, niet?" vroeg de dokter. Vader en dochter wisselden een blik. Dan zei de eerstgenoemde, met zekere waardig- beid: ,,Ja, dat heb ik zooeven gezegd, nietwaar?" ,,Ik vroeg bet, omdat u er zooeven niet be- paald zeker van was", legde Cartwright hem uit. Bij dat antwoord kwam er even een oolijke tinteling in zijn oogen. Lord Caterhem keek hem verwijtend aan. ,,Ik zal u eerst maar eens naar de Vergader- zaal brengen", zei hij geanimeerd. Achter hem aan liepen ze de hal en een korte gang door. Inspecteur Badgworthy vormde de achterhoede. Onder het loopen keek bij *met adelaarsoogen rond, alsof bij in de schilderijen of achter de deuren aanwijzingen zocht. Voor de massief houten deur bleef Lord Caterham staan, haalde een sleutel uit zijn zak en sloot de deur open. Nu zagen ze een groote, met eikenhout beschoten kamer, die met drie openslaande deuren op het terras De seinsleutel staakt haar lied van punt en streep, de koptelefoon wordt afgezet en de amateur wendt zich tot ons. ,,Ik had juist verbinding met Australie", zegt onzen* radio-amateur. ,,Machtig interes- sant. Daarom verzocht ik U stil te zijn. Doch ga zitten". Een stoel wordt van den zolder gehaald en met het oog op het plaats- gebrek nemen we in de deuropening plaats. Hij vertelt ons hoe een verbinding tot stand komt en dat het de gewoonte is om elkaar na iedere communicatie een z.g. Qsl-kaart toe te zenden, dezelfde kaarten die we in zoo'n grooten getale aan den wand hebben zien prijken. ,,Ziet U die kaart daar?" Dat is SM6VA, dat zijn de roepletters van de 78- jarige Mr. Karlson uit Gotenburg, de oudste radio-amateur ter wereld. Daar hangt ON4KD, de man uit Lokeren die de zwakke seinen van den Italiaanschen generaal Nobile opving, toen deze met zijn luchtschip op weg was naar de Pool en gedwongen was een nood- landing te maken. In bonte volgorde hangen hi-er de kaarten van Duitschers, Russen, Ita- lianen, Spanjaarden, Finnen, Nederlander3, kortom de wand is een staalkaart van alle mogelijke landen ter wereld. We luisteren even beneden de 200 meter golf waar de draadlooze telefonie hoogtij viert. Tengevolge van den zwaren Zuidwes- terstorm heerscht hier heel wat bedrijvigheid. Kuststations zijn in verbinding met loodsiboo- ten en vuurschepen. Vlissingen geeft tele- grammen door. Een vuurschip meldt dat men vanwege het slingeren het licht beeft laten zakken. „We benne een paar maal een piet- sie schuin gegaan", zegt de schipper. 'Het was op dezen dag dat het lichtschip ,,Elbe I" kapseisde en de ,,Sch. 68" bleef. Verder zwoegt het Duitsche stoomschip ,,Nordburg" aan de Hollandsche kust tegen den zwaren storm op. Onze amateur gaat over op de scheepvaartband en beluistert de sleepboot „Hollan-d" die uitgevaren is om het stoomschip hulp te verleenen. ,,Konnen Sie uns sehen?" seint de Hollander die dicht bij het in nood verkeerende stoomschip zit. Ook de red- dingsboot ,,Brandaris" is buitengaats en ver- zoekt Scheveningen de juiste positie van het stoomschip op te geven. Een binnengekomen loodsboot rapporteert te IJmuiden dat ze een mast boven water heeft zien uitsteken, dicht bij de haven. En onze amateur neemt de seinen op. Rijen van letters komen op het papier, die woorden vor- men welke wij niet kunnen begrijpen. Wel begrijpen we dat de eeuwenoucje strijd die ons volk steeds met zijn vriend en vijand de zee gestreden heeft, hier nogmaals in alle heftig- heid gevoerd wordt, dat langs de geheele kust dappere mannen den gezichtseinder afturen en met de radio, het modeme hulpmiddel, luisteren of er bijstand verleend moet worden, aan hen die in nood verkeeren. ,,Doch nu moet ik weer in de lucht", zegt onze amateur. „Ik heb n.l. een afspraak met Middelburg, we hebben nog vereenigingszaken te bespreken". We nemen afscheid en geheel onder den indruk verlaten we den zolder waar PAOSS in een handomdraai verbinding heeft met de geheele wereld, waar vriendschaps- banden worden aangeknoopt en waar men niet let, op stand, afkomst, ras, politieke gezind- heid, en wat ons menschen meer scheidt. Slechts een kleinen blik hebben we in deze groote, onzichtbare en bedrijvige wereld mogen werpen. Het idee dat we er van mee- dragen, stemt ons tot nadenken. Nog beter begrijpen we de zegeningen die de radio voor ons kan meebrengen. Als weer een parel aan den kroon der Neder- landsche zeesleepvaart is toegevoegd en het in nood verkeerende stoomschip behouden de haven is binnengesleept, zet PAOSS met een zucht van verlichting de koptelefoon af. Het seinverkeer dat tijdens de worsteling van het stoomschip heeft stilgelegen, wordt vrijgege- ven. Het leven gaat verder. SMGKKELEN IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. De grensscheiding tusschen Zeeuwsch-Vlaan- deren en Belgie, die op sommige plaatsen mid den door de dorpsstraten loopt zoodat men als het ware uit de voordeur op Hollandsch, door de achterdeur op Belgisch grondgebied terecht komt, biedt een bijzonder gunstige gelegenheid om smokkelwaar in grootere of kleinere hoe- veelheden onopigemerkt over de streep te brengen. Tijdens de Duitsche bezetting in Bel gie is het wel voorgekomen, vertelt de N. R. Crt., dat over de hoofden van de Duitsche grensposten pakjes smokkelwaar van de eene zijde naar de andere werden ge^orpen door de -dakramerx. Tegen deze Wijze van smokke- len had zelfs -de boven- en ondergrondsche electrische draad niet de minste uitwerking. Het Zeeuwsch-Vlaamsche land met zijn vele wegjes en boschrijke gedeelten, biedt bovendien alle terreinvoordeel aan de kleine smokike- laars, die hier opereeren. Want groote par- tijen zijn het meestal niet, die worden overge- bracht. Er zijn midden in het land wel opslag- plaatsen aangetroffen in oude schuurtjes, -doch de daders bleven meestal onvindbaar. Talrijk zijn degenen, die met smokkelen een aardige bijverdienste hebben of in hun huis- houdelijke behoeften trachten te voorzien. Voor laatstgenoemde doeleinden worden vaak uitkwam. In het midden stond een lange ref- ter-tafel en langs de wanden een paar heel bij zondere eiken kasten en verscheidene mooie antieke stoelen. De wanden zelf waren ver- sierd met schilderijen van verscheidene gene- raties, reedis lang tot stof en assche vergane Caterhams. Bijna tegen den wand, aan hun linkerhand, midden tusschen de ramen en de deur, lag een man, op zijn rug, met zrjn armen wijd uitge- spreid. Dr. Cartwright liep de kamer door en knielde naast het lichaam neer. Inspecteur Badgworthy ging naar de openslaande deuren en keek ze, een voor een, na. De middelste was dicht, maar niet afgesloten; op de ter- ras-steenen buiten waren voetafdrukken in verschillende richtingen zichtbaar. „Da's duidelijk genoeg", zei inspecteur Bad gworthy met een tevreden knikje, ,,maar bin nen moesten er ook voetstappen zijn. Op een parketvloer als deze zou je ze prachtig kun nen zien." ,,Daar is misschien een reden voor", zei Bundle. ,,Het kamermeisje heeft mij verteld, dat ze den halven vloer al gewreven had, voor ze het lichaam zag. Het was nog donker toen ze vanmorgen hier binnen kwam, ziet u... en toen is ze regelrecht naar de deuren geloo- pen, heeft de gordijnen opengetrokken en is gaan wrijven. Ze zag het lichaam pas, toen ze er vlak bij was." Ipspecteur Badgworthy knikte. ,,Nu... eh... Badgworthy", zei Lord Cater ham, verlangend om eraf te komen, „dan laat ik jullie hier, he? Als je trie noodig hebt, kun je me altijd vinden. Maar Mr. Lomax komt zoo dadelijk... hij logeert op Wyveme Abbey... en die kan je beter helpen dan ik. De zaak gaat hem meer aan dan mij. Waar- om, dat kan ik je nu niet uitleggen..., dat zal hij straks, als hij komt, wel doen. Adieu, hoor." IBn zonder een antwoord af te wachten verdween Lord Caterham overhaast door de kinderen er op uit gestuurd. Het is uiterst moeilijk dezen kleinen smokkelhandel tegen te gaan. De weinige ambtenaren kunnen de geheele grensstreek niet bestrijken en meer- malen worden ze ook door allerlei trucjes op een dwaalspoor gebracht. Rijikspolitie en crisis-ambtenaren verleenen steun, doch deze vertoonen zicih meestal slechts op de hoofd- wegen, waar aanihoudingen tot de zeldzaam- heden behooren, daar de smokkelaars over een voldoenden inlichtingendienst schijnen te be- schikken. Aanhoudingen in de dorpen en in het centrum geven veelal aanleiding van mis- noegen van het putatiek, dat met smokkelen niets uitstaande heeft. Een nadeel is ook, dat de vreemde hulpkommiezen weinig of geen ervaring hebben in de plaatselijke toestanden en terreinomstandigheden. Het is ook wel voorgekomen, dat personen werden aangehouden, die hun vrachtje aan- gaven als gevonden goederen, die dan bij een plaatselijken veldwachter als „gevonden" wer den gedeponeerd. Later werd het vrachtje dan weer afgehaald. Er bestaat ook weil naijver onder de .smok kelaars, die blijkbaar goed op de hoogte zijn van elkanders handel en wandel. Het is wel gebeurd, dat in donkere nachten pseudo-kom- miezen opdoken, die anderen een vrachtje waar iets aan vast zat, trachtten afhandig te maken. Massaal wordt er in deze streek over het al- gemeen niet gesmokkeld, doch in het klein wordt er nogal wat aan gedaan. Te verwon- deren is dit eigenlijk niet bij de groote werk- loosheid, die in den winter in deze streek heerscht. Hier komt nog bij, dat velen het smokkelen beschouwen als een bezigheid, waar men nu eenmaal niet meer buiten kan, wil men het hoofd boven water houden. EEN SPOOK VAN VLEESCH EN BLOED. Een argelooze schilder, op zoek naar een onderwerp voor een nieuw schilderij, is, schrijft de Tel., ongewild oorzaak geweest, dat de be- woonsters van het Begijnenhofje te Leuven slapelooze nachten hebben doorgemaakt. Mat was n.l. het geval? Op de koude win- teravonden sloop een geheimzinnige gestalte door de nauwe straatjes van het hofje en hield zich op vreemde wijze bij de verlichte kruisbeelden op. Zoodra er echter iemand aankwam of er werd een raam opgeschoven, maakte het spook, zooals men de verschijning dra ging noemen, zich haastig uit de voeten. Ten slotte werd het den Begijntjes toch te bar. Zij riepen de hulp van de politie in. Deze die uit den aard der zaak niet aan spoken ge- looft, beloofde den doodelijk beangsten vrouw- tjes het raadsel te zullen oplossen. Eenige mannen der wet stelden zich op een avond verdekt op in een dear huisjes en wachtten daar op de dingen die komen zouden. Hun ge- duld werd niet te lang op proeF gesteld, want weldra verscheen het spook. De politiemannen snelden naar buiten en grepen het spook, dat onder de hardhandige aanraking van de agen- ten zelfs ,,au" riep, beet. Het spook kon dus praten, hetgeen ook bleek uit een hevig pro test, dat de geest uitte tegen zijn arrestatie Op het bureau kwam de zaak al spoedig tot klaarheid. Men bleek hier niet met een spook te doen te hebben, maar met een mensch van vleesch en bleed, of beter gezegd met een schilder, die de lichteffecten op het Begijnen hofje wilde bestudeeren. Thans is de rust op het Begijnenhof weergekeerd. EEN PARACHUTESPRIN1GER BRENGT SERUM TEGEN TYPHUS. De parachutespringer William Klier is bo ven Paducah in Kentucky in het overstroom- de gelbied omlaag gesprongen met 100 pond serum tegen typhus. De stad is geheel door het water ingesloten en vliegtuigen kunnen in de omgeving niet landen. Als gevolg van de overstroomingen dreigde een typhus-epide- mie uit te breken, zoodat men dringend be- hoefte had aan het serum. EEN ONGELUK IN DE OPERA TE NEW-YORK. Tijdens een repetitie in de Metropolitan Opera te New York heeft een bijzonder droe- vig ongeluk plaatsgevonden. De beroemde zan,- ger Lawrence Tibbet moest met een dolk naar den bariton Joseph Stemizi gebaren, doch hij had daarbij het ongeluk zijn beweging onjuist te berekenen, zoodat hij zijn collega inderdaad een verwonding toelbracht. Sterzini trok zich van het tooneel terug om zich te laten varbinden. Naar het oordeel van de dok- toren was de wond niet van ernstigen aard, zoodat men geneigd was het voorval als een klein ongeval te beschouwen.. De zaak heeft echter een emstige wending genomen, door dat vijf uur nadat het ongeluk was geschied, Sterzini overladen is. Later heeft de politie medegedeeld, dat de dood van den bariton Joseph Sterzini een na- tuurlijke oorzaak heeft gehad. De zanger Tib- bett is van alle schuld ontheiven. deur naar de gang. ,,Gewoonweg schandelijk van Lomax", mom- pelde hij, „om me voor zooiets te laten op- draaien. Wat is er, Tredwell?" De butler met het eerbiedwaardige witte haar was uit een van de deuren van de hal te voorsohijn gekomen en liep nu, een ander- halven pas achter hem, met hem mee. ,,Ik ben zoo vrij geweest, mylord, om het ontbijt, wat u betreft tenminste, eenigszins te vervroegen. Het staat in de eetzaal klaar." ,,Ik geloof niet, dat ik op het oogenblik iets kan eten", zei Lord Caterham neerslach- tig, terwijl hij van richting veranderde en naar de deur van de eetkamer ging. ,,Na alles van vanmorgen...!" Bundle stak haar arm door den zijne en ging met hem de eetkamer in. Op het buffet stond een half dozijn zwaar-zilveren schalen, die op een zeer vindingrijke manier warm ge- houden werden. „Omelet", zei Lord Caterham, terwijl hij edn voor een de deksels van de schalen nam. „Spek en eieren, gebakken nieren, gevogelte- hache, haddock, koude gekookte ham, koude fazant. Neen, geen van alle, Tredwell. Vraag den chef, om een paar eieren voor me te po- cheeren, wil je „Ja, mylord." Tredwell verdween. Lord Caterham bedien- de zich, in gedachten, overvloedig van spek en gebakken nieren, schonk zich zelf een kop koffie in en ging aan de lange eettafel zitten. Bundle zat al op haar plaats met een bord vol eieren-met-spek. ,,Verduiveld, wat heb ik een honger", zei Bundle. „Zeker door de opwinding." „Jij hebt gemakkelijk praten", klaagde haar vader. ,,Voor jullie jongelui is opwinding goed. Maar ik ben zwak, heel zwak. ,,Vooral niet tobben", heeft Sir Abner Willis gezegd, ,,vooral niet tobben... en geen zorgen..." Maar die heeft makkelijk praten! Die is baas in zijn eigen* huis, die zit in zijn spreekkamer in Harley Street en vertelt den menschen, hoe EEN PANIHK. Naar Renter uit Colombo (Ceylon) meldt, zijn daar honderden vrouwen, kinderen en oude mannen gekwetst bij een paniek, die ver- oorzaak werd doordat een olifant bij een Boed- dhistisch festijn omrustig werd. Het festijn ge- schiedde 's avopds bij voile maan voor den tempel nabij Kelaniga nabij Colombo. 25 prachtig opgetuigde olifanten, vergezeld van dansers en danseressen, toortsdragers, vaan- deldragers en vijftig priesters vertrokken van den tempel in een processie op het sein van het schot van een oud kanon. Ongeveer twintig duizend geloovigen keken vtoe. Toen de olifant onrustig werd, klonk plotseling de kreet: „Een dolle olifant!" waar op de toeschouwers holderdebolder alle rich tingen uit vluchtten. Verscheidene honderden menschen geraakten onder den voet en wer den min of meer emstig gewtmd. DE BEVROREN OOIEVAAR. In een besneeuwde weide bij Lubeck vond men, meldt de Telegraaf, eveneens met een dikke witte vacht omhuld, een merkwaardig beeld, dat men er enkele da.gen te voren niet had opgemerkt. Het stond er onbeweeglijk urenlamg in kou en sneeuw en het scheen wel iets weg te hebben van een vogelfiguur. Toen men de bevroren sneeuwlaag had verwijderd, bleek het inderdaad een vogel te zijn. Het was een ooievaar, die stijfbevroren op een kleine verhooging in het land stond. Boeren namen het beest mede- naar een fabriek in de nabijheid en hier gelukte het hun inderdaad den vogel weer te ontdooien EEN Zl'GEUNER SNIJDT ZIJN ECHTGENOOTE DEN NEUS AF. Roemenie is een van de weinige Europee- sche landen, waar de zigeuners nog vrij kun nen rondzwerven en hardnekkig weigeren hun Nomadenleven op te geven. Dit vrije leven is ook de oorzaak geweest, dat hun aloude ge- wponten hier zijn blijven bestaan. Hoe weinig deze gewoonten met onze Europeesche begrip- pen overeenkomen, blijkt uit een zeldzaam voorval, dat zich onlaxngs afspeelde in een Roemeensche rechtzaal. De zigeuner Alexander Varga had den neus afgesneden van zijn echtgenoote en werd hier- voor voor het gerecht gedaagd. Voor de rechtbank verklaarde zijn vrouw ■echter; Zonder mijn neus ben ik een verach- telijke vrouw; zoo zal ik voor de rest van mijn leven een trouwe echtgenoote zijn. Mijn echt- genoot heeft het recht om zijn mes te trek ken." Het verwonderde haar ten zeerste, dat de rechters niet naar haar verklaring wilden luisteren en haar man tot 6 maanden gevan- genisstraf veroordeelden. De verminkte, trou we echtgenoote heeft zich nu tot den minister van justitie gewend om gratie voor haar man te verkrijgen. AMERIKA BOUWT SNELLE VRACHTSOHEPEN. Naar verluidt, zijn de deskundigen der United Maritime Commission thans gereed gekomen met het aamgekondigde scheeps- bouwprogram. Volgens dit program zou men voorloopig veertig snelle vrachtschepen willen bouwen met een totalen inhoud van 360.000 ton en een snelheid van 16 tot 20 knoopen, waar- van de kosten op zestig millioen dollar wor den geraamd. Inzake de snelheden volgt Ame- rika het Japansche voorbeeld, want ook op het Japansche scheepsbouwprogram komen in de eerste plaats snelvarende vrachtschepen voor van middelbaar en zelfs klein formaat. Was de gemiddelde snelheid van een vrachtsehip tot dusver 11 tot 13 knoopen, thans valt het streven te bespeuren de snelheid tot minstens 15 knoopen op te voeren en nog eenige reserve te behouden. DE MISSISSIPPI GETEMD DOOR DE TECHNIEK? Zullen de dijken langs den benedenloop van den Mississippi het houden en zullen in de komende dagen de vele millioenen dollars, die indertijd werden gespendeerd aan den aanleg van een omvangrijk stelsel van waterweringen hun rente gaan opbrengen? In spanning wachten de Vereenigde Staten af. Het overstroomings-„veld" dat langzaam naar het Zuiden afzakt doet thans reeds zijn invloed op den benedenloop gelden ende ingenieurs slaan de komst van het water met kalmte gade. De dijken zullen het houden! hebben zij verklaard. De „01' Man river" ligt geketend aan onverbreekbare banden, die de modeme wetenschap smeedde. Het eenige, wat hun nog vrees inboezemt, is de mogelijkheid van nieu wen regenval. De komende dagen zullen het dus moeten uitwijzen, of de machtige rivier, die reeds zoovele malen haar oevers overspoelde, thans in de techniek haar meerdere zal moeten er- kennen. Intusschen houdt de verbetering in het Ohio-dal aan. Het klinikt als bittere ironie van verbetering" te spreiken, want juist nu het water langzaam zakt, treedt eerst duidelijk aan den dag, van welk een ontstellenden om- vang de catastrofe is geweest, die de staten hij het hebben wil... Maar hier! Hier speelt Lomax de baas, voordat je 't weet, levert hij je zooiets... iets als dit! Maar ik had ook flin- ker moeten zijn. Ik had bij 't eerste woord moeten zeggen: 't Gebeurt niet!" Lord Caterham schudde zijn hoofd in zelf- beklag, stond op en bediende zich verstrooid van de koude ham. ,,Ja, Codders heeft zich dezen keer leelijk in de vingers gesneden", overdacht Bundle met een zeker leedvermaak. ,,Je hadt hem door de telefoon moeten hooren! Stond gewoonweg te stotteren! En nu komt hij hier... om te sput- teren over voorzichtig-zijn en discretie-be- trachten en om het zaakje te sussen." Lord Caterham steunde bij dat vooruitzicht. ,,Was hij al op?" vroeg hij. ,,Ja", gaf Bimdle ten antwoord. ,,Ondanks al de narigheid heeft-ie nog tijd gevonden om me te vertellen, dat hij van zeven uur af al aan 't brieven-dicteeren en aanteekeningen- maken geweest was." ,,Trotsch erop natuurlijk", zei haar vader. ,,'n Ras-echte politicus! Nooit zulke onmoge- lijke, egoiste mepschen gezien. Laten him prive-secretarissen op de onmogelijkste uren van den nacht opstaan om hun den grootst mogelijken onzin te dicteeren. Er moest een wet gemaakt worden, waarbij hun verboden werd, v66r elven uit hun bed te komen Neem Lomax bijvooribeeldZou me nog zoo veel niet kunnen schelen als de man maar niet zoo'n onzin kletste. Altijd heeft-ie 't over mijn positie. Net of ik een positie heb! Wie voelt in den tegenwoordigen tijd er nog iets voor om groot-grondbezitter te zijn?" ,,Niemand", gaf Bundle ten antwoord. ,,Ze hebben tien keer liever een cafe, dat goed loopt..." Op dat oogenblik kwam Tredwell met een zilveren sehaaltje, waarop de gepocheerde eieren lagen, de kamer binnen. Hij liep on boorbaar naar de tafel en zette het sehaaltje naast Lord Caterham neer. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 5