Gemengde Berichten SCHEEFVAARTBEWEGING. provinciale regeering in de streek er in had- den en die geleid hadden tot het verstrekken van aanzienlijke finantieele bedragen, besloten wend tot niet voortzetten van de begonnen uitvoering der plannen. Dat is een zwarte bladzijde in de geschie- denie van iiet overigens zoo trouwe, verstan- dige en kloekmoedige en toch in zijn wezen lang niet pietlutterige kleine Zeeuwsch-Vlaan deren. En het zou nu eenige moeite kosten den goeden naana en de hartelijke sympathie, noodig voor de medewerking aan de algemee ne Zeeuwseh-Vlaamsche belangen, te herwin- nwi. De zaak was op een dood punt gekomen. IntuKSchen ibleef de behoefte aan een drink- waterleiding bij bepaalde gemeenten levendig bestaan. Inzonderheid in Ter Neuzen en in 3bs van Gent werd dat gevoeld. De Commissaris der Koningin, die in Zee- land altjjd wakker is wanneer het de belangen van het gewest of een zijner onderdeelen be- treft, was ook ten deze opzichte waakzaam. De leidemde personen en uit den kring der vennootscbap bn uit het rijksbureau voor drinkwatervoorziening waren van oordeel, dat gestreefd moest worden naar een georgani- seerde actie van vele vooraanstaande perso nen en corporaties in Zeeuwsch-Vlaanderen, die, o.a. op grand van het gunstig rapport der cammissie van onderzoek, de tot standkoming der waterleiding voor het geheele gewest noo dig oordeelden, welke actie bevolking en ge- meenteraden andermaal zou moeten trachten te overtuigen van de ongegrondheid der motie- ven, die de oppositie met zooveel kracht in- gang had doen vinden. Onder leiding nu van den Commissaris der Koningin had op 8 April 1930 een bespreking plaats, maar ook vooraanstaande personen zagen geen heil in die actie, wenschten er niet aan made te werken en verwachtten slechts succes van den bouw van een waterleiding van kleinen omvang voor de enkele gemeen ten, die trouiw waren gebleven of opnieuw waren geworden. De opzet zou dan zoo moeten zijn, dat latere udtbreiding zonder overwegende bezwaren mogelijk zoude zijn, terwijl men in het bestaan van een dergelijke waterleiding tevens een kxachtig propagandamiddel zoude zien voor de andere zich terugtrekkende of nooit toegetre- den gemeenten Van dit gevoelen was ook de Kamer van Koophandel. Het toleek opnieuw dat het dik- wjjLs gemakkelijk er schijnt bergen te verzetten ftan menscbelij'ke opinies. Het rijksbureau ontwierp een plan, het z.g. plan 1930", 'twelk een opzet inhield voor 8 gemeenten, met mogelijkheid tot uitbreiding, want van meet af werd b.v. verwacht dat Axel, hoe groot daar ook de oppositie altijd was, aanstonds zijn Ibelang zou inzien en wan neer men eenmaal begon, zou meedoen. In het land van Waes leeft een gezegde: alfl alles op is en wij ten einde raad zijn en niet meer weten wdt te doen, dan zullen wij naar Axel met wijwater gaan leuren. •Vfa.ar zoo was het nu hier niet. De ligging van Axel, de ontwikkeling von landbouw en Industrie, de gezonde denkwijze der bevolking. gaven waarborg genoeg dat Axel zich spoedig boven de oppositie zoude verheffen. En de praktijk van het heden heeft die verwachting niet beschaamd. Zoo werd dan een gewijzhgd, minder econo- misch, plan ontwoipen, waarin aan later toe- tredende gemeenten in sommige gevallen hoo- gjere eischen zouden moeten worden gesteld dan aan de in het plan opgenomene. Dat was een plan O. en W., ma..w. voor Oost en West. Maar behalve dit, werd ook een plan ontwor- pen uitsluitend voor 3 gemeenten, Ter Neuzen, Hiulst en Sas van Gent (plan O.). Sas van Gent was onder leiding van Hoef- nagels altijd trouiw gebleven. Sedert het spook bij den groenen vijver aan den weg naar en bjj Sas van Gent tot zwijgen was gebracht, liep Sas altijd in 't gelid. Toen hoorde men in het duister altijd de klagende vraag: „Waar zal ik mjj neerleggen, waar zal jk mij leggen", tot eindelijk een dronken persoon er langs komend, bruut antwoordde: Leo- je, wat mij. betreft, op den duivel zijn nek!" Toen was 'tgedaan en was de verlegde grenssteen weer op zijn plaats en Sas ^innfin zijn juiste palen en grenzen rustig. Ook Hulst was trauw. En nu mage men van de Hulstenaren we aeg-gen 'tis ne klapper uit de stad! Een briefke op zijn gat Elen briefke op zijn mouw omdat y nie meer klappen zou. Maar al klapte hij dan ook wel eens wat, Hulst Weef niettemin trouw en trouw aan de waterleiding-plannen, hoe ook van uit haar waUen krachtige oppositie memgeen zich ttoicn die planoien had doen verklaren. rli Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen werd de behoefte aan een drinkwaterleiding uit den aard der zaak dikwerf aan den lijve gevoeld in Breskens, met zijn belangrijke industne en iain groote visschersbevolking. De Bressianen Hjn hanen, ook al moeten zij wel eens wij ken voor die van Schoondijke. Zij blijven ook nu cog, kraaien den da£er^d de voile zon over him zal zijn opgegaan. ■de Oostburgers kan men nu wel, trots als zij Biin op hun mooie H. B. S„ windvangers noe- men, ook zij bleven bet belang der waterlei ding voor ontwikkeling der streek bepleiten. En het oude Aardenburg, weleer hoofdstad der Vlaamsche gouwe, met zijn kaai zonder water en zijn poort zonder deur, bleef mee- <joen. In 1930 kon men du'S nog aan op 3 gemeenten in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, nl. Ter Neuzen, Sas van Gent en Hulst, en op 5 ge meenten in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, ni. Biervliet, Aardenburg, Oostburg, Sluis en Breskens. Er werd een geheel nieuwe opzet voorbe- reid, waarin wel de N. V. zou blijven bestaan, maa'r het maatschappelijk kapitaal tot zeer geringen omvang zoude worden terugge- bracbt, dewijl men sedert de opri-chting der N V tot andere methode van financiering van waterleiding-maatschappijen was geko men. Het maatschappelijk kapitaal zou kun- nen worden teruggebracht tot 10.000 en de deelneming van elke gemeente bepaald wor den op 1 aandeel van f 100 per 1000 inwoners met een maximum van 6. Ware die opzet er geweest brj de oude N.V., dan zoude de rechtskundig veel zwakker hebben gestaan oppositie rechtskundig veel zwakker Hebben gestaan en het bestuur veel krachtiger om door te zetten, al zou toch ook dhn igerekend hebben moeten worden met de waarheid van het spreekwoord: Met onwillige honden is het moeilijk hazen te vangen. De gelden benoodigd voor de buizen zou de N.V. dan onder garantie der gemeenten kun- nen ieenen. Zij zouden dan niet door het maat schappelijk kapitaal bijeengebraeht worden, wat ook in de .gemeente-administratie versen- voudiging zou geven. Meer andere voordeelen waren aan dat ge- wijzi'gd systeem verbonden: b.v. het z.g. >'ver" plicht" dividend en het ..reserve kapitaal zouden vervallen. Een zeer ingrijpende statutenwijz'ging zou dan noodzakelijk worden, terwijl ook een nieu we risioogarantiewet noodig zou zijn, evenals een nieuw Statenbesluit. .Reeds hiervoor en om meerdere tactische redenen, werd geadvi- seerd, ook door iiet rijksbureau de oude N.V. te ontbinden en een geheel nieuwe N.V. op te richten. Echter kon dat plan 1930 ook weer niet worden uitgevoerd, dewijl van de gemeenten uit Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, Sluis en Biervliet er af vielen en het te kostbaar zou worden de G zuike uiteengelegen gebieden van uit St. J ansteen van water te voorzien. Er is toen uiteindelijk besloten moeten worden zich te bepalen tot het plan O. Dat is voor Ter Neuzen, Hulst en Sas van Gent met dadelijke mogelijkheid van aansluiting van anderen en tevens mogelijkheid van uitbreiding naar het Westen, wanneer daar meerdere gemeenten zouden willen aansluiten en het hierdoor ren- dabel zoude worden. Op 3 Januari 1933 toesloot de buitengewone algemeene vergadering van aandeslhouders van de oude N.V. tot hare ontbinding en liqui- datie. Tot liquidateuren werden benoemd de heeren Mr. P. Dieleman, voorzitter en B. Truffino, secretaris en de heeren P. Erasmus, L. Hoefnagels, B. I. Zonnevijlle, benevens de heeren Geirnaerdt, Ivens, Sturm en Van Mazijk. Op 28 Nov. 1934 was deze liquidatie geheel beeindigd en waren alle goederen en rechten der oude N.V. overgegaan op een sedert nieuw gestichte Waterleiding Maatschappij „Zeeuwsoh-Vlaanderen" tegen betaling van alle schulden, die de oude Maatschappij voor hare werkzaamheden nog had moeten maken. Op dien 28 Nov. 1934 des namiddags te 2 ure werd in het hotel ,,Des Pays-Bas" te Ter Neu zen, alwaar de N.V. in 1926 was opgericht, deze als geheel geliquideerd verklaard, werd de liquidatierekening en werden commissaris- sen en liquidateuren geddchargeerd. Natuurlijk was het een groote teleurstelling. Alle plannen voor een watervoorziening voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen wai-en gereed. De gelden waren geplaatst, de directeur stond benoemd te worden, leveringscontracten waren voorloopig afgesloten, eigendommen waren in voorkoop, aanbesteding stond te geschieden en later dan ter elfder ure, valt het geheel in dudgen. Men spreekt in Zeeuwsch-Vlaanderen ,,van 't kw& gedwars" hetwelk zoo dikwjjls iets schoons mislukken doet. Wilt Ge dat weghouden? Dan moet Ge een nagel van een Paaschkaars onder den drampel doen. Dat had de oude N.V. vergeten. Maar: Le roi est mort. Vive le roi. De nieuwe ven nootschap nam de zaak over! Toch was er niet tevergeefs gewerkt. Werpt Uw brood uit op het water en Gij zult het vin den na vele dagen! Er is jaren lang voorbe- reid aan den moeilijk te bearbeiden akker. En er is geploegd, soms diep. Er is geegd en gezaaid en weder geeffend en gevoed en ge- mest en overgezaaid, waar kille atmosfeer het zaad versterven deed. De nieuwe N.V. nam met tact en beleid en stille werkzaamheid de taak over er Zeeuwsch-Vlaanderen heeft een waterleiding. En dat is altijd en overal als een grooten zegen beschouwd. De vriend van den lijder der oudheid, Elifaz, de vriend van Job, zeigt tot hem: dat het een zegen is, zoo het water wordt gevonden langs de straten. Het is als een zegen geacht wanneer iemands brood zeker en iemands water gewis is. En gelukkig, de nieuwe N.V. heeft „de kop- pen der draken in de wateren verbroken" en de gedrochten die tegen de waterleiding opston- den, om zinnebeeldig met den Psalmist te spreken, verpletterd. Het is het beeld uit de oude geschiedenis van Israel, betrekkelijk zijn ulttoci.t uit Egypteland. als zinnebeeld van den tegenstand en de afgunst tegen het goede. Goed, deugdelijk drinkwater, is noodzakelijk voor de gezondheid, voor de verheffing van het plattelandsleven, voor een ontwikkeling der streek op gebied van landbouw en vee- teelt en van Industrie. En Zeeuwsch-Vlaan deren zal spoedig genoeg de waardij van deze waterleiding inzien en aiomme zich daarbij aansluiten, berekend op het bevorderen van zijn welvaren. Fier verheft zich daar in Axel, als een nieuw centrum, de hooge water- toren, een sieraad voor het landschap en van welks hoogte men het schoone gebied der 4 ambachten voor een belangrijk deel kan over- zien. Een prachtwerk is tot stand gebracht. Door moeilijk-.eden kwam men tot de starren! Per aspera ad astra! Het moge voor ijdelheid en hoogmoed be- waren! gelijk de sage van het ronde putje bq Souburg ernstig waarschuwt tegen het ver- trouwen op het water en tegen de gevaren van zicb zelf in 't water te willen zien. Zij wilde zoo graag een gouden kap. Die zou haar zoo mooi staan. En daarom deed zij water in de melk. Zij kon er dan meer ver- koopen en zonder den boer minder geld af te dragen zich zelf bevoordeelen. Maar zegt de boer: Hoe komt die melk zoo dun en blauw? En puntig sprak ze snel: Ja baas! 't is vreemd, maar 'k vatte 't gauw, De blaerkop is niet wfel. En eindelijk kreeg zij den gouden spelde en toen wilde zij zich zelve zien. Vol zelfgenoeg- zaamheid en ijdelheid en alweer ging 't naar 't ronde putje. Zij boog ter weerspiegeling in 't water zich voorover, maar o wee, de schoone speld schoot los, zonk neer, verdween. Zij grijpt het na, het baat niet meer. Een stem roept uit den vloed: Wat van mij kwam, keert tot mij weer Nooit dijt gestolen goed. Maar: hier is eerlijk verkregen arbeids- resultaat. Die moge strekken tot in lengte van dagen, Zeeuwsch-Vlaanderen tot grooten zegen, zoodat i'r.et oude Vlaamsche land niet het m'inst door de watervoorziening tot in zijn verste hoeken tot rijke ontplooiing gekomen op gebied van ladbouw en veeteelt en In dustrie, de uitnemendste producten ter markt kunnen brengen en een nijvere, hartelijke vrij- heid lievende bevolking, zoo aan zijn bodem gehecht, waarop hij eeuwen woont, tot groot welvaren en geluk komen. Dan zal ieder die daaraan heeft meegewerkt zich met groote damkbaarheid in het hart verheugen. Water dat voorbij mij vaart En lonkt en lacht en groet mij, Staat een wiijle stille en laat U ook van mij gegroet zijn. Deze historische uiteenzetting, oogstte vooral ook om de wijze waarop deze werd voorgedragen, algemeenen bijval. Alsnu verzocht de Voorzitter Z. Exc. den Minister het bedrijf in werking te willen stellen. De ingebruikstelling door Z. Exc. den Minister van Sociale Zaken Mr. Slingenberg. Alvorens aan het verzoek te voldoen sprak Z. Exc. de M.nister van Sociale Zaken als volgt: tTT Met het in bedrijf stellen van de Water leiding Maatschappij .Zeeuwsch-Vlaanderen wordt een periode afgeslob.n in het leven en streven van dit gedeelte van de provincie Zealand, dat gedurende vele jaren de bevol king aldaar in beroering heeft gebracht. Wij h.bben de geschiedenis van het tot stand komen van dit bedrijf zoo juist hooren schetsen door den beer Mr. P. Dieleman, den man die meer dan 20 jaren daadwerkel\jk heeft medegewerkt aan de moeizam.; voorbe- reiding van dit werk. Ik zal mij na deze uitvoerige beschouwing mogen onthouden, daarop nogmaals in te gaan. Slechts wil ik erop wijzen, dat voor de tot standkoming van deze waterleiding naast den steun van hit Rrjk de medewerking der pro vincie Zeeland van zeer groote beteekenis is geweest. Die medewerking werd door de Staten verleend door de beschikbaarstilling van rentelooze voorschotten en een risico- garantie. Groote medewerking was er ook van Gedeputeerde Statin en in het bijzonder van den Commissaris der Koningin, aan wie alien ik terzake gaame de dank van de Regeering betuig. Dat een goede drinkwatervoorziening voor Zeeuwsch-Vlaanderen geen overbodige weelde is, bleek mij, toen ik 6en dezer dagen van den directeur van het Rijksbureau voor Drink watervoorziening een rapport hierover mocht ontvangem. Hieruit toch bleek mij, dat in Zeeuwsch-Vlaanderen niet alleen het open water van de kreken, maar ook het grond- water brak is, waardoor men op regenwater is aangewezen. In droge zomers kcm men dan ook aan- schouwen, dat een lange queue, honderden miters, van emmerdragers -zich ging opstel- len aan de havenkade te Ter Neuzen, om al daar van uit een schip Zuid-Bevelandsch lei- dingwater te bemachtigen. ook de Zeeuwsch-vlaamsche tram voerde gar. geld met transportschepen water uit Zuid- fceveiand aan, dat verder met waterwagens door geheel Zeeuwsch-Vlaanderen naar de locomotief-depots wird gebracht, om vandaar verder zqn weg. te vinden. Niet te veiwonderen was het dan ook, dat er reeds jaren geleden pogingen in het werk gestild werden om tot een goede drinkwater voorziening te geraken. Nu men daarin eindelijk ten deele is ge- slaagd, is er alle reden- om ook van Regee- ringswege er voldoening over uit te spreaen, dat althans voor mkele gemeenten, met name voor Ter Neuzen, Hulst, Sas van Gent, Axel en St. Jansteen, een betere toestand op het gebied der watervoorziening is ingetreden en dat enkele andere gemienten, n.i. Aarden burg, Breskens en Sluis, zich bereids in be- ginsel hebben aangesloten en slechts wachten op het oogenblik, dat rendabele exploitatie voor him mogelijk is, om deiadwerkelyK toe te treden. Van ganscher harte spreek ik den wensch uit, dat deze mogelijkheid spoedig zal aan- breken. Indien de andere gemeenten in Zeeuwsch- Vlaanairen hunne medewerking eerlang even- eens zullen verleenen, waaraan ik niet twij- fei en hetgeen ik in elk geval van ganscher harte hoop, zal zulks spoedig mogelijk zijn en dan zal voor dit zoo belangrijke deel van het gewest Ze.land een belangnjke verbete- rmg op hygienisch gebied zijn ingetreden. Met den wensch, dat hpt spoecng zoo moge zijn, is het mij een aangename taak, dit be drijf bij dezen in werkmg te mogen stellen." Z. Exc. dmkte aisnu,op .en knop waar door de electrisch gedrev'cn ponipen m wer king weraen 'gesteid, die het waier ter voor- ziening der aangeslotenen aan den bodem onttrekkin. Onthulling gedemkteeken door den Commissaris der Komngin. De Commissaris der Koningin, Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford, aisnu het woord verkrijgende, heette in de eerste plaats den Minister van Sociale Zaken harteljjK weikom namens Uet provinciaal bestuur en sluit zich verder aan bij het door den voorzitter gespro- ken woord van welkom. Niet alieen dat de komst van den Minister meer luister bijzet aan de plechtigheid van dezen namiddag, doch spreker is er van overtuigd, dat Z. ExceJientie ook gekomen is om blijk te geven van de be- langstelling die bij de Regermg bestaat ook ten opzichte van dit ianosdeel toeneden de Schelde, dat zich zoo nauw verbonden weet met het overig deel van Nederland en dat de Regeering daarom ook hartelijk deelneemt, in de voltooiing van dit belangrijk werk. Namens het provinciaal bestuur wenschte de Commissaris ook het bestuur der waterlei- dingmaatschappij daarmede geluk. Het is een werk dat niet alleen de belangen der particu- lieren dient, doch in verband met de hygiem- sche waarde ook voor de overheid beteekenis heeft, wier plicht het dan ook is, daaraan medewerking te verleerien. Het standpunt van het provinciaal bestuur is in dit opzicht niet altijd zoo geweest. Voor het jaar 1912 stelde dit zich op het standpunt, dat dit uitsluitend een hygienisch belang was, waarvoor alleen het rijk, en niet de provincie had zorg te dragen. Eerst in 1912 is men in dat opzicht van meening veranderd. Toen deden Gedep. Staten aan de Provinciale Staten het voorstel, tot het geven van een kleine bij- drage in de kosten van onderzoek en voorbe- reiding der Thoolsche plannen. In 1914 kwam men een stap verder, en stelden Gedp. Staten voor, deel te nemen in een risicogarantie voor Tholen. Vanzelfspreikend gaf de provincie ook steun voor Zeeuwsch-Vlaanderen. In d.t verband bracht spreker in herinnering de be- sluiten van 1923, 1926 en 1933, welk laatste besluit den steun behelsde aan de nieuwe op- geric.ite maatschappaj. Ho bracht hulde aan de 6 gemeenten, die het initiatief daartoe na- men, voor hun doorzettingskracht en sprak de hoop uit, dat dit voorbeeld, dat door 2 ge meenten reeds werd gevolgd, spoedig meer dere navolging zal mogen vinden. Mogen de voordeelen der waterleiding spoedig worden genoten door de igansche landstreek, zoowel voor de land- en tuinlbouw als voor de In dustrie. Moge het door deze gemeenten ge- geven voorbeeld, een prikkel zijn voor de anderen. Ten slotte wenschte spreker alien, die hun kraehten voor de oprichting hebben veil ge- had, nam-ens het provinciaal bestuur dank zeggen. Hij noemde in het bijzonder den hear Krul, met zijn staf, de heeren Mr. P. Dieleman en Huizinga, die thans als loon voor hun grooten ijver en toewij-ding thans een dag van satisfactie belerven. Spreker wil thans gevolg geven aan de tot Horn igerichte uitnoodiging om een gedenk- teeken te onthullen, zijnde een klok, gesteund door het rijiks- en het provincale wapen, om- geven door de wapens der reeds aangesloten gemeenten, en waarbij nog open vakken zijn gelatem, om daarin te plaatsen tegels met het wap-en der gemeenten die nog kunnen toe- treden. Zoowel de wdorden van- den Minister als die van den Commissaris en de door hen verrlchte handling, werd met apptaus begroet. Toen het dofic gevalldn'was, vertoonde zich de klok, omgeven door de mooi uitgevoerde rjjks-, provincie- en gemeentelljke wapens. (Er is plaats voor nog 24 van Oost en West!) Nadat nog enkele foto's waren genom-en, werd het pompstation noder bezdehtigd en vervolgens de anto's bestegem om een kijkje te nemen bij den watertoren, waar even werd gestopt. Vervolgens ging de rit naar Ter Neuzen, waar in het Hotel des Pays-Bas" een thee werd aangeboden. Omstreeks half 6 nam de Minister en de Commissaris, benevens andere genoodigden van boven de Schelde afscheid, om de thuis- reis te aanvaarden, welk voorbeeld ook eeni- gen tijd later door de gasten uit Zeeuwsch- Vlaanderen werd gevolgd. De herinnering aan hetgeen men heeft ge- zien, gehoord en beleefd, zal ongetwijfeld in de herinnering der deelnemers voortleven. DE BEM!ANNIN1G VAN DE JONGE JACOBUS GERED. Het A.N.P. meldde gisteravond uit Lissa- bon: De Jonge Jacobus, het Nederlandsche stoomschip, dat voor de Portugeesche kust in nood verkeerde, is gezonken. De bemanning is gered door het Nederland sche stoomschip Achilles van de Kon. Ned. stoomboot-maatschappij. Bij de redding sloeg een lid van de bemanning van de Achilles door een overkomende zee ovenboord. De man kon niet worden gered en is verdronken. AMELAND NOG STEEDS GEKSOEEERD. 'Het motortjalkschip Ondememing, dat Dinsdag van Ameland vertrok is op de Wad- denzee W.oensdag in het ijs vastgeraakt. De postboot Waddenzee zat nog steeds on- wrikbaar vast. Ameland is hierdoor al meer dan vijf dagen van de buitenwereld afgesloten. Het ligt in de bedoeling thans de post per auto-giro-toestel over te brengen. De levensmiddelenvoorraad Is voorloopig nog voldoende. Er bestaat nog geen enkele reden voor ongerustheid. ONVOORZICHTIG. In een werkplaats aan de Valentijnkade te Amsterdam had iemand een jas opgehangen waarin tien bankbiljetten van honderd gulden. Toen hij de jas weer aantrok, bleken de bank biljetten te zijn verdwenen. Bij de politie is aangifte gedaan. DEVIEZENSMOKKEiLARIJ. Het gerecht te Kleef heeft een dienstbode, die te Haarlem in betrekking was en met haar gespaarde loon van 1400 mark naar haar Duitsche woonplaats wilde vertrekken om daar haar uitzet te koopen, maar te Emmerik door de douanen werd aangehouden, wegens deviezensmokkelarij veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf en 350 mark boete Er werden 700 mark verbeurd verklaard. EEN ZIELIG GEVAL. De alleenwonende 74-jarlge weduwe den H. op de Nassaukade te Woerden la Dinsdagmid- dag in deemiswekkenden toestand aangetrof- fen, zittende op den vloer met een gebroken been. Sedert Zondagavond had zij in die hou- ding gezeten, zonder eten of drinken en ook zonder vuur. Per ziekenauto is zij naar het algemeene ziekenihuis vervoerd. SPEELGOFJDBALLONS KUNNEN GEVA.ARLU,K ZIJN. Ten huize vsun de fam. H. aan de Cornells Drebbelstraat te Hilversum ontplofte een ballomnetje, zooals die in bepaalde zaken bjj het doen van inkoopen ten geschenken worden gegeven. Vermoedelijk geschledde de exploisie doordat de ballon in aanraking met een bran- dende kachel kwam. Er ontstond een vrij groote vlam, waardoor het hoofdhaar van een anderhalfjarig dochtertje geschroeid werd. Voorts sprong in de kamer een ruit. De zaak is dus gelukkig afgeloopen. Het had veel bedenkelijker kunnen zijn. Terecht waarschuwt de commissaris van politie te Hil versum dan ook met deze voorwerpen niet in de nabijheid van brandende kachels e.d. te komen. MEISJE GESCHAAKT. Door de recherche te Amsterdam is Woens- dagavond aangehouden de minderjarige C. R.; zij bevond zich in gezelschap van een zekere P. uit Alkmaar. Het meisje had met Kerstmis de ouderlijke woning te Heiloo verlaten. P. zal waarschijn- lijk wegens schaking worden vervolgd. ERGERLIJ/KE KINDER,MISSHANDELING TE EDE. In Ede heeft zich een ernstig geval van kinderverwaarloozing voorgedaan. Het 6-jarig zoontje van het gezin V., dat klaarblijkelijk niet goed met zijn vader overweg kon, is op ergerlijke wijze mishandeld en veronacht- zaamd, zoodat de politie het noodzakelijk acht- te, het kind naar het Juliana ziekenhuis over te doen brengen en daar ter verpleging te la- ten opnemen. Merkwaardig is, dat er nog verschillende andere kinderen in het gezin van V. thuis hoo ren, die nooit eenigen last van de ouders on- dervonden. De vader gaf als redan voor zjjn wreedheid op, dat het kind zoo lastig was. Den laatsten nacht was het jongetje zoo on- rustig en kon niet slapen. De ouders hebben het toen voor straf met een touw aan het bed vastgebonden, zoodat het den geheelen nacht v66r het bad op den grond moest liggen. De commissaris van politie verklaarde, dat, toen hij het jongetje uit de ouderlijke woning haalde, het geheel bont en blauw geslagen was. Den voogdijraad werd verzocht den vader en de moeder uit de ouderlijke macht te wil len ontzetten. Praces-verbaal werd tegen den vader opgemaakt. DE HEFBRUG TE VROEG GESLOTEN Donderdagmorgen omstreeks 9 uur waren zoowel de hefbrug als de Koningsbrug te Rot terdam geopend voor de schepen, die van en naar Rotterdam kwamen. Toen een juist stroomafwaarts gekomen Deensch schip de heflbrug gepasseerd was, heeft de brug- wachter, die ook rekening heeft te houden met den loop der treinen, de brug laten zak- ken. Uit tegenovergestelde richting kwam toen evenwel nog aan de motorschoener ,,Jos Maria". Het schip wilde nog onder de brug doorvaren, doch deze bleek reeds te ver ge- zakt te zijn dan dat dit nog mogelijk zou zijn. Het schip kwam in aanraking met den on- derkant van de brug, waardoor de mast af- knapte. Onmiddellijk Iiet men de motoren stoppen, dooh in verband met het afnemende tij stond er zoo'n sterke stroom, dat het sc: ip afdrsef. De Koninginnebrug, die toen de „Jos ook weer schip ook deze brug zou aanvaren. Zoover het evenwel niet gekomen. Weldra draalde df1 motor weer en toen heeft men het anker kun nen uitwerpen. Het schip lag dus voor anke* tusschen beide bruggen in. Later toen er ge- legenheid was om weer op te stoomen bleek evenwel de spil onklaar te zjjn geraakt, zoo dat men het anker niet kon lichten. De gebroken mast heeft geen persoonljjJse ongelukken veroorzaakt. De hefbrug werd niet besdhadigd. ANGSTIGE OOGENBLIKKEN IN DE LUCHT. De sergeant-vlieger G. Nijhuis van he! vliegkamp te Soesterberg, die Woensdagoch- tend om half negen met den^weerberidhtjager type Fokker D 7 no. 257 was opgestegen, heeft eenige zeer hachelijke momenten beleefd. De vlieger, die onder vrij gunstige weersoui- standigheden was gestart, bracht het toestel op een hoogte van ongeveer 5300 meter;, ten- einde de noodige weerberichtgegevens als druk, temperatuur en relatieve vochtigheid te verkrjjgen. Nadat op die hoogte eenigen tjjd in de omgeving van Soesterberg was rondgevlo- gen, beAerkte de vlieger tot zjjn schrik, dat plotseling een vrjj sterke mist was komen op- zetten, waardoor hem alle uitzicht werd ont- nomen. Zelfs op een hoogte van minder dan 50 meter was het niet mogeljjk zich behoorfjjk te orienteeren. De vlieger Nijhuis, die door de lage bewolking den juisten koers reeds was kwijt geraakt, verioor geen oogenblik zjjn te- genwoordigheid van geest. Door zoo laag mo geljjk te vliegen, met alle daaraan verbonden gevaren, bleek hij zich na orientatie te bevin- den in de nabijheid van Maarsbergea. Langs de spoorljjn, aldoor nog zeer laag vliegende. juist hoog genoeg om de toppen der boo men niet te raken, bereikte de vlieger Utrecht* waama hij den straatweg UtrechtZeist volgde om via Zeist en Huis ter Heide Soes terberg weer te bereiken. Het mag ongetwjjfeld een geluk heeten, dat de vlieger, gezien de slechte orientatie, het vliegtuig nog veilig aan den grond heeft we ten te zetten. DE DIEFSTAL VAN EEN POSTAUTO TE EINDHOVEN. Omtrent den diefstal van een postauto te Eindhoven, welke Maandagavond is gepleegd heeft de politie met acht rechercheurs een huiszoeking gedaan bjj twee personen, n.l. den 20jarigen J. M. O. en den 35jarigen F. D., beiden wonende te Eindhoven. Beide personen zjjn in arrest gesteld. Zjj ontkennen alle schuld, doch de politic meent aanwijzingen te hebben om hen in ar rest te houden. DE OVERSTROOMINGEN IN DE VEREEN. STATEN. De toestand steeds e,rnstiger. De minister van oorlog, Woodring, heeft be vel gegeven tot onmiddellijke evacuatie van 500.000 bewoners van het dal der Missisippi, 35.000 militaire vrachtauto's en alle beschik- bare booten zjjn gerequireerd en verscheidene duizenden manschappen gemobiliseerd. Het benedengebied van de Mississippi wordt thans ernstig bedreigd. De ingenieurs hopen, dat een ajgeheele eva cuatie niet noodig zal zjjn, maar zjj verklaren dat de djjken het niet zullen uithouden, wan neer het water van de Mississippi de hoogte bereikt die men verwacht. Reuter vemeemt uit Louisville, dat de toe stand daar zeer zorgwekkend is geworden. Meer dan de helft van de bevolking is dak- loos. In verschillende deelen van de stad is brand uitgebroken. De politie heeft tal van gebouwen met dynamiet vemield om het vuur te stuiten. De burgemeester van Louisville heeft verklaard, dat de toestand ontzettend Is DE KOUDE IN POLEN. Nadat op het platteland de meeste schoien reeds gesloten waren, heeft de koude thans ook te Warschau genoopt tot het sluiten van twee gymnasia en verscheidene volksscholen. Het aantal griepgevallen te Warschau wordt op 120.000 geraamd. In Oost-Polen beginnen de wolven zich steeds dichter in de buurt van de bewoonde wereld te wagen. In de buurt van Stanislau hebben zij een boer, die op weg naar huis was. aangevallen en hem en zijn beide paarden verscheurd. GEHEEL POPiPSTATION IN DEN GROND VERWENEN. De Daily Telegraph bericht, dat Dinsdag- ochtend te Rode Heath nabij Sandbach (Ches hire) met donderend geweld een geheel pomp- station van een niet meer in gebruik zjjnd zoutwerk in den grond is verdwenen. Het gat is 30 voet in diameter en minstens 150 voet diep. De randen brokkelen nog steeds af en men heeft een hek geplaatst om de nieuwagie- rigen op een afstand te doen houden. Nog steeds stijgt een onderaardsch gerommel uit het gat op. 'Het zoutwerk is meer dan 100 jaar oud en is longer dan 14 jaar buiten werking, aange- zien door een ondergrondsehe aardverschui- ving de pompen onklaar raakten. Indien de aardstortingen voortduren, bestaat groot gevaar, dat een beek en een kanaal, welke in de nabijheid van het gat loopen, even- eens in de diepte zullen verdwijnen. De bodem van het ga.t kan men niet zien en toen men een steen omlaag wierp hoorde men deze na. drie of vier seconden in water terecht komen. Voor Sluiskll: 28 Jan. Noorsch s^. LYNG- HAUG, 1693, ledig, Antwerpen. Van Sluiskll: 28 Jan. Finsch s.s. YILDUM. 1891, cokes, Norrkoping; Eng. s.s. SHAFTEQ- BURC, 2663, ledig, Barry Docks. Van Selzaete: 28 Jan. Zweedsch s.s. RAN- JA, 867, cokes, Sarpstorg. Voor Riemen: 27 Jan. Eng. s.s. HELENA MARGARiETHA, 2063, fosfaat, Sfax. Van GentTer Neuzen: 28 Jan. Eng. ae. SHELDRAKE, 194, stukg., Londen. Voor Gent: 27 Jan. Duitsch ssa. KASSAR WIOK, 332, creosoot, Londen; Duitsch ss. VULKAN, 514, gem., Danzig; Zweedsch s.s. FLANDRIA, 803, steen, Lysekil; Zweedsch s.s. A. K. FERNSTROM, 534, ledig, Londen. 28 Jan. Noorsoh s.s. P. G. HALVORSEN, 663, erts, Requijade; Deensch s.s. BELGIEN, 1173, kolen, Gdynia; Noorsch s.s. AVANCE I, 768, erts, Requijade; Nederl. m.s. MARY, 8S, pekkolen, S ho r eh am. Van Gent: 27 Jan. Hongaarsch s.s. AL BERT, 346, jjzer, Grangemouth; Eng. sk. CLANWOOD, 1244, led!g, Tyne. 28 Jan Noorsch s.s. RIMAC, 460, ledig, Poole; Duitsch s.s. ILMENAU, 639, f^fM-t, Stettin; Duitsch s.s. G°THENHOFF 847, stukg Stettin; Eng. s.s. PINEWOOD. 1^82, s' - AUGUST j KASSAR ledig, Tyne; Noorsoh s.s. AUGUSTA L. 672, Maria" eenmaal gepasseerd was, dirhtp*edraai'd w,as," is toen- in allerijl w&3r ^e 11 opend', omdat er groote kans hestond, dat "het WICK, 332, ledig, New- cokes, Drontheim; Duitsch S3.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 8