TER NEUZEN, 25 JANUARI 1937. ZAAMSLAG. HOEK. jpsv.c- an 7 ■i w ()tJ (ivr -^-Q-- yar trokken regeling zullen worden aangetast, I maimen, samen 297, die er opeengepakt als iii.rt+ I Ha l-irto-ci-i in #xpn tr»n vert nef den HEGISTKATIE EN DOMEINEN. Met ingang van 1 Februari is benoemd tot surnumerair der registratie de heer A. J. de Ridder te Ter Neuzen. BENOEMING. Tot tijdelijk onderwijzeres a an de R.K. jon- gensschool albier ,is benoemd mej. G. Diele- man albier, zulks in verband met de ziekte van mej. D. van Nuenen. PLEOHTIGE H. OOMMUNIE. Heden is de voorbereiding begonnen voor die plechtige H. Communie, die dit jaar gehouden wordt op Zondag 14 Maart e.k. Aan de plech tige H. Communie kunnen deelnemen de leer- lingen van de 6e klasse en de jongens en meis- jtes van lagere klassen, mits ze voor 16 Maart 13 jaar zijn geworden. UITVOER1NG. Gisterenavond werd in het Patronaatsge- bcuw een uitvoering gegeven, weike verzorgd werd door ,,iDe Jonge Werkman". Opgevoerd werden drie kluchben: ,,Van een kapper", ,,Van een schilder", ,,Van een professor". "De leuke stukjes vielen bijzonder in den smaak van de aanwezigen, die voorloopig voor enkele maanden uitgelachen zuilen zijn. Jammer voor de jeugdige spelers, die zoo goed bun best hebben gedaan, dat de zaal zoo slecht Ibezet was. gv HUISHOUDCURSUS. Uitgaande van bet R.K. Jeugdwerk in het bisdom Breda wordt ook bier een hnisboud- cursius gegeven. De belanigsteliing bijzonder gropt. Er gaven zicb niet minder dan 34 cur- sisten op, zoodat de leerlingen in 2 groepen moesten worden gesplitst. NEDERLANDSCHE VEREENIGING VAN HUISVROUWEN. Op Donderdag 21 Januari hield de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen, Afd. Ter Neu- zen, baar goed bezochte jaarlijksche ledenver- gadering. Na opening en voorlezing der notulen bracbt de secretaresse baar uitgetirei- de jaarverslag uit; evenzoo de penningmees- teresse en de kascommissie. De aftredende bestuursleden, de dames NoeSellemans en TimmermanBalkenstein, werden berkozen. Op de algemeene vergadering, die bet hoofd- bestuur met de 90 afdeeiingen in April hoopt te houdem te Zeiist, zal de Afd. Ter Neuzen zich doen vertegenwoordigen door mevrouw Noe, zoonoodig te vervangen door mevrouw Stelling, en door mevrouw Van der Giessen. Na een levendige gedaehtenwisseling over het punt „Wijkbuisboudkundige" werd besloten tot instelling diaarvan, zoodat de afdeeling van af heden tegen vastgesteld tarief de hulp van een of meer beschaafde jongedames be- schdkbaar stelt, die goed op de hoogte zijn met de huishouding, waardoor zij ingeval van ziekte of afwezigheid van de huisvrouw deze kunnen bijstaan of vervangen. Ook niet-leden kunnen van deze hulp gebruik maken. Nadere inlichtingen zijn verkrijgbaar bij het bestuur der N. V. v. H. albier. Daar niet in elk gezin goede hulp aanwezig is, waaraan bij omtisitentenis van de vrouw des huizes huishouding en kinderen kunnen wor den toevertrouwd, hoopt de N. V. v. H. met deze instelling.ook in Ter Neuzen nuttig werk te doen. In verschillende groote steden wordt er reeds met succes gebruik van gemaakt en blijkt zij in een behoefte te voorzien. Voorts wordt verwezen naar de in dit num- mer voorkomende advertentie. VENT VERGUNNIN GEN. Een belangrjjke koninklijke beslissing. ,,De Zeeuw" sobrijft daaromtrent: Over de verstrekking van ventveigunningen door de gemeentebesturen is al heel wat te doen geweest. Eenerzijds was er een streven om de plaatselijke winkeliers zooveel mogelijk te beschermen tegen concurrentie van buiten anderzijds was er een waken voor een te ver gaande plaatselijke protectie. Dezer dagen is op dit terrein een belanig- rifke Koninklijke beslissing verschenen. De gemeenteraad van Heinkenszand had! n.l. ge- tracht het koord wat strakker aan te halen. In de gemeenteraadsvergadering van 29 Juid '36 is dan ook de plaatselijke politieverorde- ning op dit punt aangevuld. 0.m. werd be- paald, dat het opnemen'of vragen van bestel- lingen van voorwerpen of waren van wel'ken aard ook, hetzij op of aan den openbaren wag hetzij aan de huizen, zou zijn verboden zonder vergunning van B. en W. De' Kroon heeft deze bepaling tbans vemie- tigd, daai'bij o.m. overwegende, dat bet geens- zins' onmogelijk moet worden geacbt, onder- scheid te maken tusschen de verrichtingen van den winkelier die, voor wat zijn bezig- heden buiten den winkel betreft, zich in het algemeen bij het ophalen van bestellingen en^ het bezorgen van de bestelde waren tot het bedienen zijner vaste clientele beperkt, en den venter, die of aan den openbaren weg zijn waar tracht te slijten of zulks huis aan huis doet en zich dus tot het publiek in het algemeen richt-. Ook kan niet worden in go- zien, waarom het tot het treff.en van- een' be- j| hoorlijke regeling inzake het venten li-bodza- kelijk zou zijn, daarin ook de houders van winkels te betrekken. Door bedoelde aanvul lends regeling kunnen de houders van winkels emstig in de uitoefening van hun bedrijf wor den bemoeilijkt. Door deze regeling worden meer beliangen aangetast, dan met het oog op een regeling van het venten noodi-g is. Bedoelde regeling is klaarblijkelijk tevens in het leven geroepen om de concurrentie tegen te gaan, die ven ters en winkeliers in de gemeente Heinkens zand ondervinden van het grootbedrijf; dat, zoo er al aanleiding zo-u bestaan tot ingrijpen in de concurrentie-verhouding tusscben groot- en kleinfbedrijf, dit toch in ieder geval niet aan den plaatselijken wetge'ver zou kunnen worden overgelaten, aangezien het hier een vraagstuk van meer algemeen belang betreft. Verder was door den gemeenteraad be- paald, dat het dengene, die geen in de ge meente Heinkenszand gevestigde zaak heeft, verlboden zal zijn zonder vergunning van het gemeentebestuur voorwerpen of waren hetzij op of aan den openbaren weg hetzij aan de huizen, te verkoopen. Ook deze bepaling is gedeeltelijk door de kroon vemietigd, om- reden bezwaar bestond tegen de opneming van de belemmerende bepaling omtrent de buiten de gemeente Heinkenszand gevestigde winkeliers en van het woord verkoopen De Kroon overwoog te dien aanzien, dat het mo gelijk met geacht worden, aan deze bepaling ©en zoodanigen uitleg te geven, dat hieronder ook verstaan kunnen worden de verrichtingen van winkeliers en hun bedienden, die bij het rondgaan langs de huizen van die vaste klan- ten om te vememen, wat dezen noodig heb ben, aLsdan tegelijkertijd de verlangde waren leveren; dat zoo opgevat, deze bepaling een emstige belemmering zal kunnen beteekenen ten aanzien van de buiten de gemeente Hein kenszand gevestigde winkeliers, terwijl in dat geval wederom meer belangen door de be' dan met het oog op de regeling van het ven ten noodzakelijk is; dat bedoeld bezwaar al- leen afdoende zou kunnen worden ondervan- gen door de betreffende regeling uitdrukke- lijk nief van toepassing te verklaren ten aan zien van houders van winkelneringen en hun bedienden; dat dan ook de bepalingen om trent het niet hebben in de gemeente Hein kenszand van een gevestigde zaak, wegens het daaraan ten grondslag liggend streven naar plaatselijke protectie, niet in stand kan blijven. De vemietiging heeft plaats gehad wegens strijd met het algemeen belang. Wie niet heelemaal vreemd is op dit ter rein, weet, dat het in dezen een proef gold. HET STREEKPLAN VOOR DE WESTELIJKE KUSTPLAATSEN VAN WEST ZEEUWSOH-VLAANDEREN Op -die secretarien der betrokken gemeen- ten, n.l. Breskens, Groede, Nieuwvliet, Cad- ziand en Retranchement, ligt, zooals wij in ons vorig nummer melden, ter inzage het uitvoerig plan zooals dit voor de streekplancommissie is samengestel'd door ir. De Roosenburg en Jhr. ir. J. die Ranitiz, beiden te Den Haag. Het voornaamste van het streekplam is de nieuw geprojecteerde hoofdweg. Het doel van dezen weg is drieledig en w-el 1. Het snelv-erkeer te kunnen opnemen, 2. de noodige afwisseling te hebben om de aan- trekkelijkheid als itoerweg te verhoogen en 3. de bestaande en ontworpen badplaatsjes te verbinden. De Vliss. Crt. deelt hieromtrent mede: De bochten van den weg zijn ontworpen met een straal van 500 meter of meer en de verharde breedte is 6 meter met 2 rijbanen, die tot 4 zijn te verbreeden. In het traverse zijn scherpe bochten ver- meden en dit bracht met zich mede, dat op sommige plaatsen de weg scihuin door de pol- Jders -geprojecteerd moet worden (Chethein, Baenst en Ademixpold-er) Deze polders worden daardoor in tweeen gesplitst en het Noordelijke en minder vrucht- bare dee!l bestemd voor bebossching. De weg komt afwisselend op -dlen voet en op de duinen te liggen, waarbij de noodige afwisseling wordt verkregen, Langs den 'hoofdweg mag alleen bebouwing plaats hebben, wanneer een groote onderlinge afstand tusschen de gebou- wen onbebouwd blijft. Er is een mogielijkheid voor het hebben van boerenhofsteden e.d. op- genomen, mits deze 40 meter of meer uit de as van den weg verwijderd blijven. Voor bur- g-erwoningen en villa's is op emkele plaatseu bouwgelegenheid open gehouden. Het fietspad Retranchement—Breskens volgt vrijwel geheel het tracee door de Rijwielpadcommissie be- paaJd en loopt grootendeels op de duinen en zeedijken. Bij Breskens volgt :de weg gedeeltelijk den bestaanden weg. De weg -loopt langs den voet en gedeeltelijk op den zeedijk, welke -de kom van h-et dorp Breskens ten deeie afsnijdt aan de zij-de van de Schel-de. Bij de Zoute Kr-eek is een kolonde met wat groen geprojecteerd in aansluiting met een zeer fraai duint-errein en een van de mooiste landscbapsbeelden, het Zwarte Gat. De weg loopt van hier door de gemeente Groede West- waarts. Aan de Zuid-Westzijde van het duin- terreiD bij bet Ziwarte Gat is door een enkel woonwegje nog wat bouwterrein voor villa's beschikbaar. Op het gebied der gemeente Nieuwviet loopt de weg dwars door de polders en ook hier zijn te midden van ontworpen groen nog bouwterreinen geprojecteerd. De weg gaat dan even op den dijk om den ge- inundieerden polder en de weggebruiker zal dan een zeer fraai ultzicht op dit schoone ge- deelte van de streek krijgen. Zijn hier ook enkele bouwterreinen ontsloten, h.et igrootste complex bouwterreinen ligt in de gemeente Cadzand Vlaminkpol-der en Kievittenpolder) De weg loopt hier aamvankelijk langs (Vla- minkpoldier) maar gaat dan Zuidelijk, langs den Strinkweg. Op het gebied van Retranchement touigt de weg langs de Strinkweg af en loopt dwars door den Willem Leopoldpolder naar het af- voerkanaal. Vlak bij het dorp Retranchement een brug over dat afvoerwater geprojec teerd en -de weg buigt dan naar den bestaan den weg, waar hij op Belgisch gebied mede samen zal vloeien. Ook in Retranchement is, in aansluiting met het plan in den Kievitten polder bouwterrein ontsloten De weg zal een afwisselenden toerweg wor den, geschikt voor snelverkeer en zal zich langs de bestaande en ontworpen badplaatsjes slingeren. Door dezen weg en de groene stroo- ken en bosohjes zal de aantrekkelijkmeid van dit kustgebied zeer verhoogd kunnen worden. De bebouwing is gegroepeerd en geschiedt zoo, dat deze ni-e-t bet landschapsbeel-d -zal ver- storen, integendeel zal bijdragen tot een leven- -dig silhouet. Uit de plannen blijkt, dat de commissde geen voorstander is van een dijk voor afsluiting van het Zwin, waarlangs de weg dan zou kunnen loopen. Men zou dan moeten afwadhten of ook op Belgisch grond- gebied een weg van Knocke zou worden aan- "elegd. Nu krijgt men direct aansluiting op een bestaanden weg en is vlak bij het Vliegveld Le Zoute. DIAMANTEN BRUILOFT haringen ip een ton vertoefden. Mecewerkihg werd verleend door modern Amgterdamsch kleinkunst-ensemhle, onder lei- ding' \An Is- Romijn. H-etgeen dit gezelschap zOowfel op muzikaal als op ander terrein ten beste gaf, viel bij alle aanwezigen ten zeerste in den smaak. Bovenal was zulks het geval met hetgeen de violdiste, Rie Vos deed genieten, daaraan zal lang de herinnering voortleven. Voorts was tegenwoordig de districtsbe- stuurder, de heer Akkerman, die in een glo?d- volle rede alle aanwezigen boeide, en daarvoor aan het slot een daverend applaus verwierf. Het succes van dezen avond, gaf het be stuur der federatie aanleiding, plannen te be- ramen om daaraan uitbreiding te geven, te meer, daar nog honderden wegens gebrek aan plaats moesten worden teleurgesteld. J aar vergaderin g De kolenvereeniging ,,'t V-ooruitzicht" hield op de bovenzaal bij mej. de Wed. Nieuwelink alhier, haar jaarvergadering, onder voorzitter- schip van den heer P. C. Dieleman. Uit het jaarverslag van den secretaris- pennin-gmeester den hfeer P. de Kraker bieek, dat 17 nieuwe leden waren toegetreden en 7 afgevoerd, zoodat de vereeniging met 10 leden v,,-as vooruitgegaan en taans 424 leden tei'de. levens dat was ontvangen over 1936 een be- drag van 8209,44 en uitgegeven f 8145,53 wat dus een goed slot beteekent van 63,91. Was in kas f 241,14, alzoo op 1 Januari 1937 in kas j 305,05. Op deze vergadering waren 50 leden aan wezig. De aftredende bestuursleden -de heeren P. C. Dieleman en Mart. Dieleman werden berkozen met 46 stehfcftien. De heer M. Die leman neemt zijn herbenoeming niet aan. In diens p'laats werd gakozen d'e heer Joz. de KrakerZegers en in de vacature-F. v. Es de heer M. MeertensKervink. Een voorstel van dlen heer M. Wieland om eerst de opgave van de leden binnen te halen dan adv.erteeren en dan pas aankoopen werd niet voldoende ondersteund. De heer F. de Braal deed een tegenvoorstel gesteund -door den penningmees- ter om de zaak op de oude voet voor te zetten. De heer Wieland trok hierbij zijn voorstel in, terwijl bet voorstel-de Braal aanvaard werd. Een voorstel van den heer J. den Hooglan- d-er om die lossers een borgstorting van b.v. f 2 te l'aten betaien wordt verworpen met 17 steinmen voor en 33 tegen. Een voorstel van den heer Jac. v. Es om de vervoerders een 'borgstorting te doen betalen vail b.v. f 5 werd aangenomen met 33 stem- men voor en 17 tegen. Tenslotte werd een voorstel van den heer A. Keukelaar om het salaris van den voorzit- ter jmet ,f 10 te verhoogen met algemeene stemmien aangenomen Hierna isluiting der vergadering. GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG. In het verslag der raadszitting van Zaam- slag is ten onrechte vermeld, dat de heer Florusse zou gestemd hebben voor het voorstel van' Burg, en Weth. tot het verleenen eener subsidie van 200 aan de feestcommissie. Deze heer heeft tegen gestemd. Tot de voorstemmers behoorde ethter de heer De Jonge, die als tegenstemmer vermeld staat. Ballonwedstrijd. Tijdens de huwelijksfeesten -werden alhier door de schoolkinderen ballons opgelaten, waaraan een briefkaart was bevestigd om door de vdnders van deze ballons te worden teruggezonden. De prij.zen zouden worden behaald door de kinderen wier ballon de verste reis had ge maakt. Te begrijpen is, dat de kleinen met belanigsteliing naar de terugontvangst van hun kaart uit zagen. De uitslag is als volgt: Ballon no. 19 werd gevonden te Bolsward, no. 35 te Vaassen, no. 95 te Bergen (Lim- burg), no. 49 te Kesteren, no. 7 te Berken- ■woude, no. 45 te Ouderkerk a/d IJ^el, no. 50 te Zuid-Beijerland, no. 47 te Ouddorp, no. 82 te Miid'delhamis, no. 94 te Melissant, no. 60 te Colijnsplaat, no. 93 te Cats, no. 89 te Lewe- dorp, no. 18 te Nieuwdorp, no. 79 Ni-euwdorp (van Citterspolder)no. 54 te Ellewoutsdijk. Zondag herdachten de heer P. Kortekaas en zijn ec'aitgenoote J. M. Kortekaasv. d. Wil-k den dag waarop zij voor 60 jaar in de echt werden verbonden. In hun woonplaats Middel- burg, en dat met name onder de familieleden en buurt-bewoners is deze diamanten bruiloft feestelijk herdacht, te meer omdat de 85-jarige bruigom en zijn 79-jarige bruid voor hun leef- tijd nog zeer flink zijn. Zaterdagmorgen be- gaf 'de bruid, die verled-en week bij het ver- richten van huiswerk een val had gedaan, zich per aangeboden auto naar de R.K. kerk, Zon- dagmorgen ging de heer Kortekaas. De buurt- bewoner-s e.a. gaven door bloemen en een ge- schenk in enveloppe blijk van hun medeleven met het gouden paar. Op de Zondagmiddag gehouden receptie kwamen zeer velen hun persoonlijke gelukwenschen aanbieden. Gemeenteraad. In de op Dinsdag 26 Januari 1937, des voor- middags te 9 uur, te houden openbare verga dering1 van den gemeenteraad alhier, komen de volgende pun ten in behandeling: 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel wijziging begrooting 1936. 3. Voorstel wijziging begrooting 1937. 4. Benoeming van een lid van het alge meen burgerlijk armbestuur wegens periodieke aftreding van den heer J. Dregmans. 5. Rondvraag. Ned, Bond van Arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw en Zui- velbedrijf. Zaterdag j.l. hield d'e federatie der modeme landarbeiders Oost Zeeuw-sch-Vlaanderen een gezellige bijeenkomst in de gemeentelijke ge- hoorzaal. Deze is in alle opzic'iten -schitterend geslaagd. De zaal was overvol, getuige het aantal bezoek-ers, n.l. UITSLAGEN VAN ZONDAG. Hon. Nederl. Voetbalbond. Afdeeling IV. le klasse. PSrV-Bleijerheide 22 LONGA'MVV 2—3 JuliatoaNAC 42 RoermondBW 25 doelp. Vj— t. 43—27 52—47 4529 28—32 29—31 32—40 26—38 3142 37—37 34—42 gsp. gew. gel. verl pnt. 16 9 4 3 22 BW 16 9 2 5- 20 NOAD 14 7 3 4 17 Bleijerheide 15 5 6 4 16 NAC 15 1 7 15 Roermond 15 5 4 6 14 Eindhoven 15 5 3 7 13 Juliana 16 5 7 13 LONGA 16 5 2 9 12 MW 16 5 2 9 12 2e klasse A. HeroMiddelburg RBC—TSC ZeelandiaVlissingtefi - BredaTemeuzen GoesDe Zeeuwen Middel'burg Breda Hero Vlissingen TSC RBC Goes Temeuzen De Zeeuwen Zeelandia AxelBreskens BiervjietSluiskil HoofdplaatHulst Terneuzen 2Oostburg gsp- gew. gel. verl. pnt. 16 11 2 3 24 16 12 4 24 15 10 3 2 23 14 5 3 6 13 15 6 1 8 13 13 5 1 7 11 14 3 4 7 10 14 4 2 8 10 a4 3 3 8 9 15 3 3 0 9 3e klasse A 115 vrouwen en 182 Axel Hoofdplaat Breskens Sluiskil Hulst Ooatlburg Temeuzen 2 Biervliet Uzendijke Zeeuwsche Voetbalbond. Axel 2—Breskens 2 GroedeTern. Boys Temeuzen 3Oostburg 2 Corn BoysBiervliet 2. 2—2 2—1 0—6 6—1 2—1 doelp. v.t. 76—30 53—26 35—20 35—35 38—39 3945 22—29 2040 1943 25—54 9—0 (Axel kampioen) 3—1 7—0 1—2 doelp. v.t. 75—12 31—13 35—33 25—24 24—36 26—31 3543 19—51 13—39 gsp. gew. gel. verl. pnt. 15 14 1 28 11 7 2 2 16 13 7 1 5 15 12 6 2 4 14 11 5 6 10 12 4 8' 8 12 3 1 8 7 13 3 1 9 7 11 1 3 7 5 1—7 1—1 8—1 8—0 HET VERLOOP DER WKDSTKIJDEN. Eerste klasse. De spanning in afdeeling IV neemt bij het naderen van het einde voortdurend toe en het lijkt wel of de clubs het er op gezet hebben om den allerlaats-ten wedstrijd juist de be slissing te doen brengen. PSV, dat naar aller meening op eigen terrein wel in staat zou zijn Bleijerheide er onder te houden, kon het niet verder brengen dan een gelijk spel, 22, waardoor PSV een punt van haar voorsprong verloor. LONGAM1VV bracht ook een kleine verrassing, want MW dat zoo nabij zag het degradatiegevaar heeft kans gezien LONGA met 23 te kloppen, tengevolge waarvan ook in de staartploeg een groote onrust is ont- staan, want nu zijn er niet minder dan 4 of 5 clubs die nog in aanmerking kunnen komen om als laatste te eindi'gen. Juliana heeft NAC met een 42 nederlaag naar huis gestuurd en was de'ze ovenwinning voor de thuisclub dub- bel welkom, want Juliana's stand blijft on- danks deze vermeerdering van punten nog zeer gevaarlijk. RoermondBW kreeg een groote overwinning van BW tot uitslag, want Roermond werd met 25 geslagen. Nu PSV een punt aan Bleijerheide moest afstaan zal BW weer eenige moed helbben gekregen. De mogelijkheid dat PSV in de 2 nog te1 spe- len wedstrijden 2 punten zal verliezen is lang niet uitgesloten, want vooral de ontmoeting NOADPSV kan op een teleurstelling Uit- loopen. NiOAD zou dan wel een punt meer verkrijgen, doch zij moet nog 4 wedstrijden spelen, dus om onbedreigd het kampioenschap te halen moot zij deze ook alle winnen en dat is wel wat al te.gunstig voor haar beoordeeld. Men ziet dus, dat afdeeling IV zoowel in de hoofdgroep als in de onderste groep een span- nend einde zal brengen. Hoe het ook zij, de club die de degradatiewedstrijden zal moeten spelen is niet zwak te noemen en veel kans voor de kampioenen van de Tweede Klasse is niet in het vooruitzioht. Wij voorzien reeds nu, dat het slot van het liedje zal zijn, dat iedere club het volgend seizoen weer in haar oude klasse1 zal spelen. Tweede klasse A. HeroMiddelburg. 22. Al zal de einduitslag wel de juiste verhou- ding van beide ploegen weergeven, toch zui len de Middelburgers teleurgesteld de terug- reis hebben aanvaard, want deze ontmoeting was voor hen de beslissende. Nu moeten de groen-witten maar hopen dat Hero in de nog 3 resteerende wedstrijden nog eenmaal zal struikelen, al was het maar dat het een ver- liespun.t zal veroorzaken. In dat geval komt er nog een beslissingswedstrijd en kunnen zij nog eens probeeren om Hero de eereplaats te onthiouden. Hero heeft dus een kleine voor sprong op haar concurrenten Middel'burg en Breda verkregen en zij zal in de resteerende wedstrijden wel geheel compleet uitkomen om zoodoende als kampioen van haar afdee ling te eindigen. RBC—TSC. 21. De Roosendalers he.bben een goede dag ge had, want door deze overwinning op TSC is hun positie zoodanig geworden, dat zij zoo goied als zeker het degradatiegevaar zijn ont- loopen. Het heeft in deze strijd niet aan span ning ontbroken, want beide ploegen gaven el- kaar niets toe en lang bleef de stand gelijk. Tegen het einde slaagde RBC er in het win- nende doelpunt te scoren en heeft zij revan che genomen op de simadelijke 50 nederlaag te Oosterhout. ZeelandiaVlissingen. 06. Deze strijd is op een groote teleursitelling voor Zeelandia uitgeloopen, want het wordt steeds donkerder voor deze club, die met 9 punten uit 15 wedstrijdien onderaan in de ranglijst staat. Weliswaar staan nog vele clubs in haar nabijheid, maar deze hebben nog minstens 6en wedstrijd meer te spelen en waar er ook voor hen zooveel op het spel staat, zullen zij wel trachten daaruit nog een paar punten binnen te halen. BredaTemeuzen. 61. Met iiwallers voor v. d. Wege, v. Hecke, J. Hamelink en Kouwijzer en tenslotte ook zon der Hofman, heeft Temeuzen gister een ver- diende, ofschoon met te groote cijfers, neder laag geleden tegen de kampioenspretendent Breda. Het spel van Breda was van veel beter gehalte dan enkele weken geleden door haar in Ter Neuzen werd vertoond; van het begin tot het einde was het van haar zijde ten vlug en open spel. Het spel van Temeuzen was bepaald slecht. Stuk voor stuk hebben de spelers wel hard gewerkt, maar er werd hoe- genaamd geen aandacbt geschonken aan het plaatsen van den bal,.men legde zich te veel toe op een ,,trap maar weg"-taktiek. Daarbij dan nog in aanmerking genomen, dat Breda geregeld drie spelers in de verdediging op- stelde was het dan ook te begrijpen, dat het iritiatief meestal van de zijde der thuisclub uitging. Scheidsrechter was*de heer Veth uit Til- burg, die geen moeilijke taak had, want het is een strijd geweest, waarbij geen enkele wan- klank is voorgevallen; tot het einde toe was de verhouding tusschen de spelers onderling zeer goied. Nadat door Breda den bal aan het rollen ./as gebracht, was het de eerste mjnyten slechts een verkenning van elkaars krach'ten. De bal kwam in den regel niet verder dan de Verdedigingen. Dan, na ,9 ,minuten spelen, heeft een Breda-speler pech, als hij zijn schot door den paal ziet gekeerd. Wanneer Temeuzen eerst een comer heeft genomen, richt Laurens een schot op doel, dat juist over de kruising van paal en lat uit gaat. Een kwartier is men aan d'en gang, als de Breda-midvoor een schitterende kans krijgt, van korten afstand schiet hij den bal echter nog hoog over doel uit. Een daama, uit een comer, goed voor het doel geplaatsten bal, wordt door den Jinks- binnen van de thuisclub juist naast gekopt. Aan de andere zijde geeft Laurens goed door naar de Cooker, deze laatste rent op het doel af, maar de keeper komt op het juiste mo ment uit zijn doel en werpt zich op den bal om hem daama weg te werken, Breda is er langzamerhand geheel ingekomen en voortdu rend worden de vleugels aan het werk gezet. De roodlzwarte verdediging weet echter tot nu toe elk verder onheil te voorkomen. Een door Geensen ver naar voren gespeelden bal weet A. Hamelink nog te bereiken en voor te geven; v. Pienbroek is bij zijn oploopen op het glibberige gedeelte van het terrein uitge- gleden en de Breda-verdediging is weer mees- ter van den toestand. Een half uur is er ver- streken als de keeper een schot van v. Pien broek juist van onder de lat tot comer kan verwerken. Deze wordt goed genomen en een Temeu'zen-speler weet te scoren. De scheids- rechter heeft echter een overtreding gecon- stateerd en kent aan Breda een vrije trap toe. Uit deze trap komt de bal bij den rechtsbui- ten, die een afgemeten voorzet geeft, waarna de iinksbinnen onhoudbaar bet eerste doelpunt in dezen wedstrijd scoort. 10. De Breda-keeper ziet dan nogmaals kans een goedgericht schot, difcmaal van den voet van M. Dooms, van onder de lat tot comer te verwerken. Vijf minuten na het eerste doel punt weet dan Breda, op vrij gelukkige wijze haar voorsprong te vergrooten. Een van kort- bij ingeschoten bal vliegt via Franken tegen het lichaam van den Bredaschen Iinksbinnen op en komt daama in het net terecht. 20. Temeuzen vsrandert haar opstelling en o.m. verhuist Geensen op de midvoorplaats. Elen hard door Laurens genomen vrijen trap wordt door den keeper gekeerd. Vijf minuten voor de rust weet Franken door resoluut uit te loopen, aan den Bredaschen midvoor een zekere kans te ontnemen. Twee minuten is het spel na de rust nog maar hervat als de Bredasche midvoor, na een voorzet van links, een open doel voor zich heeft, maar dan nog kans ziet den bal naast te schieten. Aan de andere zijde werkt de kee per een schitterende voorzet van Laurens comer. Na een doorbraak van Geensen wordt deze speler ongeoorloofd door twee tegen- standers aangevallen. Uit de toegekende vrije trap wordt de bal door Laurens hoog over doel gesichoten. Bij een Breda-aanval loopen twee spelers met den bal op het doel af. De eene weet te scoren, doch de andere is te vlug ge weest en bevindt zich daardoor in buitenspel- positie. Het doelpunt wordt dan ook terecht niet toegekend. Dit is echter slechts uitstel van executie, want onmiddellijk daarop wordt Franiken, ditmaal op correcte wijze, weer ge- passeerd en de stand is daardoor 30. Breda laat zich eenige malen in den buitem- epelyal lokken, terwijl zij zich ook enkele ma len bezondigt aan ongeoorloofd spel. Laurens is met zijn schieten met erg gelukkig, veelal zuekt hij heL doel veel te hoog, ook thans doet zich dit voor, nadat Hamelinlk een comer goed heeft genomen. Een half uur is er bdjna reeds weer verstreken, als een aan Temeuzen toe- gekenden vrijen trap bar slecht wordt geno men. De bal komt voor de voeten van een Breda-verdediger, die zijn voorhoede aan het werk zet en van rechts wordt dan, ver buiten het bereik van Franken, het vierde doelpunt gescoord. 40. Wanneer eenmaal de bal in de nabdjheid van het Bredasche doel komt, begrijpen Lau rens en v. Pienbroek elkaar niet, waarvan een verdediger een dankbaar gebruik maakt en den bal naar de andere zijde transporteert. Een schot van de Cooker komt in de veilige handen van den keeper. Er ontstaat dan we derom een gelukkig-doelpunt voor Breda. Als Franken een bal heeft weggetrapt, komt deze voor de voeten van den spil en nog voordat Franken zich in het doel heeft kunnen opstel- len, heeft de Bredasche speler, van verren af stand, er 50 van weten te maken. Eindelijk ziet dan Temeuzen haar zwoegen bekroond. Uit een voorzet van de Cooker is het v. Pienbroek, die van kortbij de ,,eer" weet te redden, 51, nadat even tevoren een Breda speler een penalty had veroorzaakt, wat echter blijkbaar aan het scheidsrechter- lijke oog was ontgaan. Temeuzen begint nu lets beter samen te spelen, doch nu zit ten slotte het geluk haar niet mee. Een vliegend schot van Geensen gaat juist naast de paal uit, terwijl een schot van Laurens nog juist door den keeper tpt comer kan worden ver- werkt. Enkele minuten later kan de keeper, door zich als een kat op den bal te werpen, een doelpunt voorkomen. Geensen wordt dan weer door twee spelers, juist buiten de be- ruchte lijnen, unfair aangevallen, maar ook nu levert de vrije trap niets op. EJen vijftal minuten voor het einde dan krijgt Breda een penalty te nemen, als de midvoor, die reeds door de verdediging heen is, door Dooms wordt gevloerd. Hard suist het leder in de touiwen en de stand is daardoor 61, met welken tenslotte ook het einde komt. GoesDe Zeeuwen. 21. Het is De .Zeeuwen te Goes niet medegeloo- pen, want afschoon eg bijna voortdurend in de meerlderheid waren, werd het tenslotte een nederlaag, zij deze dan ook onverdiend. Dat Goes over deze overwinning juichte, laat zich begrijpen, want de laatste plaats zou in het tegenovergestelde geval door haar bezet zijn geworden. De Zeeuwen staan nu 6dn punt onder Goes en Ter Nieuzen en hebben alleen nog Zeelandia onder zich. Met Goes zullen deze clubsi nog een harde noot te kraken hebben. Derde klasse A. AxelBreskens 90. In het Axelsche kamp was het gisteren weer een gloriedag. Nog slecb-ts enkele eif- tallen in den K.N.V.iB. smaakten het genoe- gen reeds de kampioenswimpel te mogen hijschen en onder die weinigen heeft Axel zich gisteren op eervolle wijze gevoegd door haar opvolgende tegenstander op de ranglijst met 90 naar een lagere plaats te verwijzen. Met deze eclatante zege heeft Axel ditmaal den titel eens niet af moeten wachten van de elkaar bestrijdende andere gegadigden, maar het heele seizoen zelf haar lot in handen ge houden hebbende, deze stuk voor stuk en op radicale wijze hare superiorietijd getoond. waardoor zij met een sprekende puntenvoor- sprong bij het einde van de competitie wel met hoofd en schouders boven haar klassege- nooten zal uitsteken. Overigens zullen wij de dag ook hier niet prijzen voor het avond is en dit deden de oranjehemden gisteren door het tamelijk gemoedelijk op te vatten. Als het aanivangssein door de heer Gillisisen uit Middelburg wordt gegeven staan 5 a 600 toeschouiwers om de lijnen geschaard. De beide ploegen verschijnen au grand complet. Voor de wedstrijd worden beide op de gevoe- lig.c plaat vereeuwigd. Hard loopt de thuisclub van stapel en aan- stonds moet Verduijn de handen uit de mou- wen steken. Het lijkt een zeer aantrekkelijke wedstrijd te worden, daar beide partijen het spel flink open houden, maar de Axela^rs hebben reeds na 2 minuten succes geboekt als de spil fraai aangeeft aan den midvoor die van een tout van den rechtsachter der gasten profiteert, om daama via de paal keurig de leiding te nemen, 10. Dit doelpunt is als olie op het vuur en de Axelaars blijken de gasten technisch verre de baas en dank zij hun geducht overwicht weet binnen de 5 minu ten met een welgerichten schuiver M. Gans de voorsprong te vergrooten, 20. Dit fraaie doelpunt is de vrucht van een zuivere center van den linksuiterst. Breskens, hoewel eenigs- zins gedeprimeerd, weet een tweetal comers te forceeren maar Borgt en Dnonkens werken als duivels en last not least sipeelt Dieleman onder de lat weer zijn betrouwbaarste spel. De scbutterscapaciteiten van de gasten zijn niet evenredig aan hun snelheid en persoonlpk overwicht, dat bij bun uibvallen nogal eens gewicht in de schaal werpt. De Axelsche aanvallen blijven van opzet veel grondiger en gevaarlijker, maar de beide redhtervleu- gelspelers loopen elkaar bij een volgende kans finaal in den weg. Scbeele plaatst evenals zijn linksche collega bovendien wel eens te scherp voor. M. Gans weet eenmaal vallende de bal nog fraai om te halen maar dit harde schot gaat bezij'den het doel. Een comer op het Axelsche doel door de Visser genomen wordt prachtig door Neufeglise ingekopt maar even fraai door Dieleman onder applaus gestopt. Als een der Bressiaansche backs dan op onUctische wijze terugspeelt op zijn keeper maakt M. Gans daarvan toesnellend een gretig gebmik en eer 25 minuten ver streken zijn wijst het scorebord 30 en heeft de midvoor de hattrick verricht.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 2