ALGEMEEN NIEUWS- EN AOVERTENTKBUD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No. 9557 tweede blad WOENSDAG 20 JANUARI 1937 77e Jaargang Binnenland Feuilleton Het Geheim van de Zeven Schoorsteenen Buitenland. De burgeroorlog in Spanje f K r-n|^,,..1fTTrr«r,.«Ml.L.IWLJ i ..jLii.nKLiniiuwiiiiaBi—ifiiWiiwiHiiiiiiii mi "Hi'i ~ii -'iiiiiMiiriniHrTr7riiTfiiiin['-~inrT--rn-TrmOTi i iiii'im m■Trir"nrin rrriTf—iirnn- --- TER NEUZENSCHE COURANT OONOBRT VAN JAN KIEPURA. Volgens een berioht van het A. N. P. uit Warschau, melden de bladen, dat de beroem- de zanger Jan Kiepura op 22 dezer te Krynica zal aankomen, om daar een concert te geven ter eere van Prinses Juliana en Prins Bern- hand. MEMORANDUM DPR NOORSCHE REGEERING. Minister Koht heeft den Nederlandschen ministers een memorandum overhandiigd over de positie van Noorwegen, waarin verklaard wordt, dat de regeering hoopt, dat de itarief- munen geleidelijk zullen kunnen worden ver- minderd en dat de regeering ten deze zal kun nen toestemmen in hetgeen de conventae van Ouchy, in 1932 gesloten tusschen Nederland, Bejgie en Luxemburg, in principe belichaamt. Bijgevolg wil de Noorsche regeering er toe meldewerken, dat met het oog op het leggen van een solide basis voor een rationed ruil- verkeer nieuwe onderhandelingen zullen wor den aangeknoopt. Koht voegde daar aan toe, dat voor derge- Ipke onderhandelingen zorgvuldige voorberei- dinigen noodig zullen zijn. Wij moeten ons her- inneren, dat in de laatste jaren tarieven van veel minder belang zijn geweest dan quota en clearing. Ik denk niet, dat andere landen het systeem van quota zullen willen opgeven, doch ik ge- ioof, dat een soepeler systeem van quota kan worden verkregen. !Naar mijn meening, aldus besloot de minis ter, zal de wereld nooit terugkeeren tot het oude vrije goederenverkeer, maar ik denk, dat de wereld zich zal ontwikkelen in de richting van een meer rationeel ruilverkeer. GASMASKERS VOOR DE BURGER- BEVOLKING. Het A.N.P. meldt: Aan de gewone gasmaskers, welke in geval van gasaanvallen de burgerbevolking moeten beechermen, zijn eenige bezwaren verbonden, welke het nut van deze beschermingsmidde- len voor sommiige categorieen van personen problematisch maken. De gewone maskers z(jn een last voor den gebruiker, in het bijzon- der voor ouden van dagen en zijn slechts bij zeer nauwkeurigen pasvorm betrouwbaar, waardoor het gevaar voor zeer jonge kinderen groot blijft. De finaa Loos en Co. te Amsterdam heeft nu octrooi aangevraagd op een masker, dat be- rust op een systeem van overdruk. Bij dit sys teem moet de lucht niet door dq kracht der menschelijke longen in het masker worden ge- zogen, doch wordt zij er door een handpompje in geblazen. Er ontstaat in het masker zoo- doende een verhoogde luchtdruk, welke voor- komt, dat verontreinigde lucht van buiten het masker door reten en naden naar binnen- stroomt. Het masker wordt als een zak over het hoofd geplaatst en behoeft niet nauw aan fee sluiten. Het toestel dat voor een of meer personen wordt geleverd, is uitgerust met het stan- daardfilter van de artdllerie-inrichtingen aan de Hembrug. De directie van dit staatsbedrijf heeft aan de fabrikante na proefneming een gunstige verklaring verstrekt, nadat bij een proef neming was gebleken, dat iemand gedurende een uur in een gaskamer met traangas kon verblijven, zonder eenigen last van het gas te ondenvinden. De N. R. Crt. teekent hierbij aan: Een gasmasker gebaseerd op het scheppen van luchtoverdruk in het gelaatstuk, een me thod®, welke ook bij de bijzondere collectieve bescherming van schuilplaatsen toepassing vindt, kan voor sommdge categorien van per sonen, die van den gewoon gasmasker op de een of andere wijze bezware ondervinden, ze- ker aanbeveling verdienen. Intusschen zal men goeid doen de bezwaren aan het dragen van een gewoon gasmasker verbonden niet te breed uit te meten. Het is immers gebleken, dat zelfs kinderen zulk een gasmasker gemak- door AGATHA CHRISTIE. 18) Vervolg. Ze legde haar harden tegen haar slapen en irukte hard... „Ik moet denken," zei ze. „Ik moet den- ken." Wie had den man binnengedaten Elise natuurlijk niet. Als die onder deze omstan- digheden zooiets gedaan had, zou ze het haar dadelijk bij haar thuiskomst verteld hehben. Hoe langer ze over de zaak nadacht, des te ■aysterieuzer werd ze. Heusch, er was maar ddn ding, dat ze doen kon: de politie op- schellen. Ze stak haar hand uit naar den haak en... Aacht opeens aan George. Een man! die moest ze op dat oogenbiik bij zich hebben •en doodgewonen nuchteren, praktischen man, die de heele geschiedenis in de juiste proper ties zag en die haar dan zou kunnen zeggen, hoe ze handelen moest. Maar George niet. George kwam voor zoo iets niet in aanmerking. Die zou in de eer- ste plaats aan zichzelf en aan zijn positie den ken die zou het buitengewoon ondoordacht van haar vinden,, dat ze hem, George Lomax in een dergelijk obscuur zaakje betrok. Neen, George was niet de geschikte ptrsoon. Aha, daar had ze het! Bill natuurlijk! Dom, dat ze niet eerder aan dien goeierd gedacht had. Zonder een oogenbiik te aarzelen belde ze Bill Eversleigh op. „Mr. Eversleigh is ongeveer een half uur kelijk kunnen dragen, wanneer geen bijzon dere arbeidsprestaties van hen worden ge- vergd. REORGANISATIE NEDERLANDSCHE VEEHOUDERIJOENTRALE. Naar de N. R. Crt van bevoegde zijde ver- neemt, heeft de minister van Landbouw en Visscherij hesloten tot een algeheele reorgani- satie van het dagelijksch bestuur van de Ne- derlandsche veehouderij-centrale. Tengevolge hiervan is aan. alien, die als belanghebbenden kunnen worden beschouwd, ontslag aange- zegd. De heer Oonk, thans waarnemend directeur van de veehouderijeentrale, vroeger echter procuratiehouder bij Zwanenbergs fabrieken te Oss, heeft gemeend uit deze maatregelen de consequentie te moeten trekken dat continua- tie van zijn functie bij de veehouderijeentrale niet langer gewenscht is. Dienovereenkomstig heeft de heer Oonk tegen 1 Februari a.s. ont slag gevraagd en verkregen als waarnemend directeur van de Nederlandsche veehouderij eentrale. Het blad vemeemt verder dat het dage lijksch bestuur thans zal worden samengesteld uit vertegenwoordigers van de drie centrale landbouworganisaties, alsmede een vertegen- woordiger van den handel. Ir. W. de Jong zal als voorzitter optreden en daarmede zijn be- moeiingen met de teeltregeling weder her- vatten. Voor den R.K. Boeren- en Tuindersbond zal zitting hebben in het bestuur de heer P. J. van 'Haaren, tevens vice-voorzitter, voor den Chris- telijken Boeren- en Tuindersbond, de heer van Berkel en voor het Kon. Ned. Landbouw Co- mite de heer N. Kingma. De handel zal ver- tegenwoordigd worden door mr. Bertels. ONVERMENGDE MARGARINE EN GEHAKT IN BLIK AAN KASTREKKERS. Met betrekking tot de distributie van on vermengde margarine en gehakt in blik aan georganiseerde, ondersteunde of te werk ge- stelde werkloozen .gedurendte den tijd dat zij uitkeering uit hun bondskas ontvangen, heeft de minister van Sociale Zaken aan de ge- meentebesturen het volgende bericht: Onvermengde margarine. a. Aan werkloozen, die reeds voor ver- strekking van onvermengde margarine in aan merking kwamen voordat zij uitkeering uit de kas hunner organisatie ontivingen, kan deze worden blijven verstrekt ook gedurende laatst- genoemde periode, indien zij kastoeslag ont vangen of indien de kasuitkeering het bedrag, dat zij krachtens de steunregeling zouden ont vangen indien zij niet uit hun bondskas trok- ken, met niet meer dan ten hoogste 50 cent overschrijdt; b. Werkloozen, die voor de kastrekkings- periode niet voor verstrekking van onver mengde margarine in aanmerking kwamen, kunnen daarvoor tijdens deze periode niet in aanmerking warden gebracht, ook niet indien zij voor het overige verkeeren in de omstan- digheden als vermeld sub a. Zij zullen, alvo- rens voor de verstrekking van onvermengde margarine in aanmerking te kunnen worden gebracht, ongeacht de verdere vereischten, uit hun kas volledig moeten zijn uitgetrokken. Gehakt in blik. Aan werkloozen-kastrekkers kan gehakt in Mik worden verstrekt, ook gedurende de pe riode dat zij kasuitkeering genleten, dien zij kastoeslag ontvangen krachtens de uit het Werkloosheidssubsidiefonds gesubsidieerde steunregeling, of indien de kasuitkeering het bedrag, dat zij krachtens die steunregeling zouden ontvangen indien zij niet uit hun bonds kas trokken, met niet meer dan ten hoogste 50 cts. overschrijdt. De minister van Sociale Zaken heeft den gemeentebesturen medegedeeld, dat de ver strekking van varkensgehakt ook na 16 Ja- nuari aan ondersteunden volgens de Armen- wet kan worden gecontinueerd. Van 17 Jan. af kunnen aan gezinnen tot en met vier per sonen in plaats van Sen bus, twee bussen per week en aan grootere gezinnen in plaats van twee bussen, drie bussen per week worden geleden weggegaan. Naar „De Zeven Schoor steenen", vertelde een mannenstem haar. ,,0, ver... pof!" zei Virginia, terwijl ze den hoom op den haak sloeg. 't Was gewoonweg verschrikkelijk om met een dood iemand in een, practisch gesproken, leeg huis, alleen te zijn en niemand te hehben, die haar te hulp wou of kon komen. Op dat oogenbiik ging de bel van de voor- deur over. Virginia kreeg een schok van schrik. Met ingehouden adem bleef ze staan luisteren. Daar ging de bel weer... Elise was boven aan 't pakken die zou de bel wel niet hooren. Opeens besloten liep ze de hall door, haakte den ketting los en schoof al de grendels weg, die Elise in haar ijver ervoor geschoven had en deed de deur wijd open. Op de stoep stond de „werklooze" jonge man van een minuut of tien te voren. Uit pure opluchting deed Virginia iets, wat ze in normale omstandigheden zeker niet ge daan zou hebben. ,,Komt u binnen," zed ze overdreven voor- komend. ,,Ik heb werk voor u." Ze nam hem mee naar de eetkamer, bood hem een stoel aan, ging zelf recht tegenover hem zitten en staarde hem oplettend aan. „Ik zou graag willen weten," begon ze... dan: ,,neemt u me niet kwalijk, de vraag is een beetje gek, maar kent u... kent u...?" „Eton en Oxford," zei de jonge man. ,,Dat wou u toch zeker vragen, niet?" „Ja, tenminste, zooiets," gaf Virginia toe. „Gedeclasseerd alleen door m'n absoluut on- vermogen om volgens tredmolen-systeem te werken. Het werk, dat u voor me hetft... is, wat je noemt, een fatsoenlijk baantje, he!" Een flauwe glimlach gleed over Virginia's gezicht. ,,Nee, onder die categorie zou ik het ten minste niet rangschikken," zei ze. „Goed", zei de jonge man op tevreden toon. Virginia bekeek een poos lang zwijgend zijn gebruind gezicht, zijn breede schouders, zijn stevige, gespierde handen. verstrekt. Zulks geidt zoowel voor de onder steunde of te werk gestelde werkloozen als voor ondersteundtn volgens de Armenwet. DE VLEESCHPRIJZEN. Men schrijft van de zijde van den Ned. Sla- gersbond te Utrecht aan de N. R. Crt. Bij de intrede van de depreciatie van den gulden heeft de regeering een beroep gedaan op den Ned. Slagersbond en den r.k. Hanze- bond van slagerspatroons om medewerking te geven een prijsverhooging van vleesch en vet- ten zooveel mogelijk te voorkomen. Deze medewerking is door de bondsbestu- ren volledig gegeven. al moest de restrictie worden gemaakt, dat de vleeschprijzen af- hankelijk zijn van de prijsbeweging op de slachtveemarkt. De regeering deed in haar publicaties dan ook uitkomen, dat de vleesch prijzen naar gelang der marktprijzen verhoogd zouden mogen worden. Door den fellen concurrentiestrijd en tot be- houd van het reeds sterk verminderd vleesch- dehiet waren de vleeschprijzen in September 'October beneden het peil der slachtvee- marktprijzen, wat de besturen der slagers- bonden bewoog nog eens met klem bij de re geering aan te dringen de 10 pet. crisishef- fing op slachtrunderen en kalveren in te trek ken nu de kosten uit de afslachting van 245 duizend runderen nagenoeg uit de opbrengst der heffing konden zijn bestreden. Nu, ruim 3 maanden verder, rust de crisis- heffing nog op het rund- en kalfsvleesch en drukt zooveel te zwaarder, nu de prijzen van het vee met pl.m. 2<P\>er stuk zijn gestegen, waardoor de accrjns en crisisheffing ook weeir f 4 hooger zijn. Opnieuw heeft dezer dagen een deputatie uit de besturen van de beide slagersibonden op het departement in Den Haag de regeering den noodtoestand in het slagersbedrijf bloot gelegd en op afschaffing der crisisheffing aan- gedrongen. Eenige toezegging kon niet wor den verkregen, wijl de 'mmisterraad in deze aangelegenheid moet beslissen. Intusschen is de toestand in het slagersbe drijf bij de hestaande vleeschprijzen onhoud- baar geworden. Het aantal opgedoekt zijnde slagerijen is dan oo,k verontrustend. Dit heeft de besturen der hondeij doen he- sluiten aan de leden te adviseeren niet langer met de hoogst noodzakelijke verhooging van de prijzen van rund- en kalfsvleesch te wach- ten, daar de positie van de slachtveemarkt een tendens heeft van verdere stijging. Immers de aanvoeren krimpen in, liepen. op de drie voomame slachtvec mark ten Rotterdam, Am sterdam en Leeuwarden in ruim drie maanden tjjds met 11.7 pet. terug, vergeleken bij vorig jaar. Daarbij wordt »r lezen winter en ook nog in de komende maanden sldchtvee ge- kocht voor com ed-beef Jbe re id i ng met hestem- ming voor export. En dan is nog als kooper op de slachtvee markt opgetreden Sir Henry Deterding, die ons land van overtollige landbouwproducten wil ontlasten ten behoeve der noodlijdende Duitsche bevolking. Dr. Deterding is verkeerd ingelicht toen men hem mededeelde, dat wij hier in de eer- ste maanden van het jaar wel 10 a 15.000 stuks slachtvee over zouden hebben. De afne- mende aanvoeren en de strjgende prijzen op de slachbveemarkten wijzen op het tegenoverge- stelde. Er is een tekort aan slachtvee, als ge- volg der afslachting en veeteeltregelingen. Dr. Dijt, die de aankoopen voor Sir Henry Deter ding regelt, is dan ook wel tot de overtuiging gekomen, dat er geen groot surplus van slachtvee is en heeft den aankoop van runde ren voor Duitschland, die Vrijdag is begonnen, al sterk verminderd en zal weer geheel uit de markt treden, zoo deelde hij ons mee, zoodra blijkt, dat de aankoop voor Duitschland prijs- verhoogend werkt. Dr. Dijt, die 30.000 vette varkens aankocht, met de levering waarvan deze week is begon nen, zou beter meer varkens kunnen be trek ken, dan slachtvee doen aankoopen. Op dezen export van slachtvee wordt door de rgeering ook nog bij slag verleend, zoo als in het najaar op den uitvoer naar Zwitserland. En deze hijslag moet worden opgebracht uit de crisisheffing op rundvleesch, dus door de consumenten hier te lande. Nu de prijzen van het slachtvee voor den mester loonend zijn geworden en ook dezen zomer de vetweiderij winstgevend was, is het „De quaestie is deze," begon ze dan. „Ik zit op het oogenbiik in de klem en al mijn vrienden ja, hoe moet ik het zeggen - zijn vrijheidsminnaars. Ze hehben te veel te ver- liezen dan dat ze iemand in moeilijkheden en- thousiast willen helpen." - ,,Ik heb, godlof, niets te verliezen. Steek dus maar van wal. Wat is er aan de hand?" „In de kamer hiemaast zit ten man en die is dood," barstte Virginia uit. ,,Hij is ver- moord en nu weet ik niet, wat 'k moet be- ginnen." Die woorden kwamen er uit, of er stoom achter zat. Toen ze ze gezegd had, keek ze haar partner angstig aan. Maar de jonge man vertrok geen spier van zijn gezicht. Naar zijn manier van doen te oordeelen, was een der- gelijke kennisgeving de gewoonste zaak ter wereld. „Uitmuntend," zei hij goedkeurend. ,,Ik heb m'n heele leven er naar verlangd, eens een keertje detectieve te spelen. Zullen we het lichaam eerst gaan bekijken of wilt u me eerst vertellen, wat u wtet?" ,,Laat ik maar eerst vertellen, wat ik weet." Ze zweeg even blijkbaar overwoog ze, hoe ze het verhaal zoo kort mogelijk en toch zoo begrijpelijk mogelijk makm kon en begon dan rustig, maar in kort, hoekigs zinnen te spreken. ,,Gisteren kwam er een man hier. Voor den eersten keer. Hij had een pakje brieven hij zich; minmtorieven, die door mij... met mijn naam, onderteekend waren..." ,,Maar die u niet geschreven had," viel de jonge man haar rustig in de rede. Virginia keek hem in opperste verbazing aan. ,,!Hoe weet u dat?" „0... die conclusie trek ik maar. Gaat u voort." „Hij probeerde me door die brieven geld af te persen. En ik," bij die woorden keek ze hem smeekend aan, „ik weet niet, of u 't begrijpt..., maar ik liet me afpersen." Hij knikte haar geruststellend toe. toch al te dwaas de vleeschconsumptie hier te lande nog langer met crisisheffing te belas- ten' deels ten bate van export van slachtvee, dat we wel te weinig, maar niet te veel voor- handen hebben. WAPENSMOKKELARIJ. Ingaanide op een aanwijzing van de Rexis- tische groepeering, welke vemomen had, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag een transport van verhoden wapenen naar Brus- sel zou plaats hehben, ging de rechter van instructie Zondag over tot een huiszoeking in een gebouw gelegen aan de Komedianten- straat te Brussel. Op een zoogenaamden val- schen zolder werden talrijke machinegeweren en snelvuurgeweren ontdekt. De bewoners van het perceel, de gebroeders v. d. Poei, die eeni gen tijd geleden te Luik waren verdacht van sluikhandel in wapenen voor Spanje en waren gearresteerd, maar onlangs weer in vrijheid waren gesteld, zijn opnieuw aangehouden en in de gevangenis te Brussel opgesloten. BELGISCHE MITRAILLEURS VOOR BARCELONA? De Nation Beige" vemeemt van gewoonlijk welingelichte zrjde, dat de generaliteit van Catalonie bij een Belgische firma een con tract heeft afgesloten voor de levering van 1000 mitrailleurs voor het bedrag van zeven millioen Belgische franken. De wapens wa ren eeirst bestemd voor Abessinie. Een der clausules van het contract bepaalt, dat de wapens onmiddellijk naar Spanje moe ten worden vervoerd. DE KRONING VAN DEN ENGELSOHEN KONING. Naar thans uit gezaghebbende hron wordt medegedeeld, zal koningin Mary aanwezig zijn bij de kroning van koning George VI en ko ningin Elisabeth op 12 Mei. Men meent, dat dit de eerste keer zal zijn in de Engelsche ge schiedenis, dat een koningin-moeder hij de kro ning van haar zoon aanwezig zal zijn. ILASTERPRAAT. De geschiedenis van den hertog van Wind sor met mevrouw Simpson heeft het Engel sche volk achterdochtig gemaakt ten aanzien van de .handelingen van de prinsen1 van het Koninklijk Huis. De hertog van Kent is daar, naar de Sunday Express meldt, het slachtoffer van .geworden. De heer en mevrouw Allen, die in Ierland wonen, hebben onlangs een bezoek aan Lon- den gebracht, waarbij mevrouw Allen ook de hertogin van Kent en haar pasgeiboren doch- tertje bezocht. Bij deze gelegenheid vertelde zij den hertog, dat zij een aispraak had ge maakt met een specialist in Fleestreet. Daar de hertog tusschen 3 en 5 des middags niet bij zijn vrouw mocht vertoeven, omdat de dokters haar gedurende deze uren volstrekte rust hadden voorgeschreven, bood hij aan, mevrouw Allen met zijn auto naar den ge- neesheer te brengen. Dit bezoek was natuurlijk niet onopgemerkt gdbleven en heeft aanleiding gegeven tot aller- lei lasterpraat. Zelfs werd beweerd, dat de heer Allen echtscheiding zou hebben aange vraagd. Na de bovengenoemde publicatie in de Sunday Express hoopt men, dat de zaak voorgoed uit de wereld zal zijn. BRAND OP HET VLIEGTUIGSGHIP FURIOUS. Zaterdag is er brand "uitgebroken in het ketelruim van het vliegtuigschip Furious, dat op de werf te Devonport ligt om nagezien te worden. Het vuur werd onmiddellijk ont dekt en kon gebluscht worden, voordat schade van eenige beteekenis was aangericht. Het schip, dat heden Devonport zou verlaten, zal echter enkele dagen later moeten ver trekken. In verband met de handelingen van sabota ge, welke den laatsten tijd bij de Britsche marine zijn voorgekomen, hetgeen reeds tot het ontslag van eenige arbeiders te Devon- port heeft geleid, is een gestreng onderzoek ingesteld. Volgens een nader bericht heeft het onder zoek uitgewezen, dat de brand niet aan sabo tage te wij ten is. Natuurlijk begrijp ik 't. Om te weten te komen, wat voor gewaarwording 't was." ,,Wat verschrikkelijk knap van u. Ja, daar- om was 't. „Ik ben knap," zei de jonge man nederig. ,,Maar hoor eens, er zijn maar heel weinig menschen, die zooiets begrijpen. Laat dat goed tot u doordringen." ,,Ja, daarin heeft u gelijk. Ik zei tegen den man, dat hij vandaag moest terugkomen, om zes uur. Ik kwam om dien tijd thuis en deed de ontdekking, dat iemand, uit mijn naam, een telegram gestuurd had, en dat al mijn bedienden, mijn kamenier uitgezonderd, verdwenen waren. Daarna ging ik de biblio- theek binnen en zag den man... Hij zat dood in een stoel." ,,Wie heeft hem binnengelaten?" ,,Dat weet ik niet. Als mijn kamenier het gedaan had, zou ze me 't wel verteld hebben." „Weet ze, wat er gebeurd is?" ,,Nee. Ik heb haar niets verteld." De jonge man stond op. ,,En nu gaan we het lichaam bekijken," zei hji zakelijk. ,,Maar dit zeg ik u vooraf nog 't is altijd beter om de waarheid te ver tellen. Een leugen maakt een hoop andere leugentjes noodig... en voortdurend liegen is zoo vervelend." ,,Dus u zult me dan wel den raad geven, om de politie op te bellen!" ,,Waarschijnlijk wel. Maar laten we eerst even gaan kijken." Virginia ging hem. voor naar de bibliotheek. Op den drempel bleef ze staan en keek om. „U heeft me nog niet eens gezegd, hoe u heet," zei ze. ,,Hoe ik heet? Cade, Anthony Cade!" Hoofdstuk IX. Anthony Laat „het lichaam" verdwjjnen. Anthony wandelde met een opg.swekt ge zicht achter Virginia aan, de bibliotheek bin nen. De gebeurtenissen begonnen elkaar wel Een onderhoud met generaal Franco. In het groote hoofdkwartier te Salamanca heeft een speciale vertegenwoordiger van Ha- vas een onderhoud gehad met generaal Franco die zich bereid verklaarde de hem gestelde vragen zonder omwegen te beantwoorden. Het onderhoud vond plaats in een salon van het bisschoppelijk paleis te Salamanca. De eerste vraag van den correspondent be- trof de berichten aangaande de onscheping van Duitsche troepen in Marokko. „Er zijn geen Duitsche soldaten in Spaansch Marokko", zoo verklaarde Franco. „Ik spreek de berichten betreffende de ont- scheping van Duitsche troepen of vrijwilli- gers in onze bezittingen in Noord-Afrika for- meel tegen. Er kan vandaag zoomin als gis- teren sprake van zijn, dat de nationale Spaan- sche regeering ook maar een enkel stukje na- tionaal grondgebied zal afstaan." De opm.erking van den correspondent, dat het internationale karaikter van den oorlog in Spanje onvermijdelijk onrust moet verwekken, ontlokte den generaal de opmerking: „Het in- ternationaal karakter van dezen oorlog is niet onze zaak. Wij hebben dit nooit gewenscht. Wij zullen slechts tot het elnd toe strijden, ten- einde de communistische machten van ons grondgebied te verdrijven. Italie en Duitsch land voeren elk op eigen wijze denzelfden strijd en hierin ligt het geheim van hun sym- pathie voor ons. ,,Weliswaar genieten onze legers den steun van een klein aantal buiten- landsche technici, doch aan het front vallen slechts Spanjaarden en Spaansche onderdanen en het zijn met uitzondermg van enkele vreem- delingen. die op regelmatige wijze in ons legioen zijn opgenomen, Spanjaarden, die voor God en vadeirland sterven." Op de vraag van den correspondent of de ontruiming van Madrid door de burgerbevol king verandering in zijn plannen heeft ge bracht tot het innemen van de hoofdstad, antwoordde Franco: .Madrid zal vallen! Er is niets veranderd. Madrid zal vallen zooals was voorzien. Het heeft weliswaar politieke beteekenis, doch van Madrid hangt het lot van den oorlog niet af. Het besluit Madrid te verdedigen stelde ons voor de moei- lijkheid ons van de stad meesteir te maken en den dood van v.ele onscbuldigen te veroorza- ken, of den oorlog elders voort te zetten. We hebben de moeilijkheden anders opge- lost: We zullen Madrid nemen en niet verwoes- ten. De komende gebeurtenissen, waarover ik, zoo ge begrijpen kunt, niet kan spreken, zul len het u bewijzen. Ik wijs u er nog op, dat het de eerste keer is in de wereldgeschiedenis, dat een aanvaller een wijk heeft aangew.ezen, waarin de non- combattanten zich kunnen terugtrekken. Wij zullen den oorlog op militaire wijze winnen. Ik zeg niet, dat dit in een week of zes maanden zal geschieden, doch wel, dat wij hem geheel zullen winnen en op het geheele grondgebied." „Hoe zal het nieuwe Spanje er uit zien?" vroeg de correspondent verder en de generaal antrwoordde hierop: „Allereerst zal het een vrij Spanje zijn. In het buitenland vergist men zich nog steeds omtrent onze beweegredenenen stelt men ons voor als voorvechters van een klassenstrijd en als vijandtn van het volk. Wij zullen den klassenstrijd onderdrukken, willen den arbeid zijn waardigheid en vrijheid hergeven en met het volk tegen de sleehte rijken zijn. In dit opzicht h-bben wij reeds vele maatregelen ge- troffen, zoo met betrekking tot de werkloos- heid en de operubare gezondheid. Wij hebben een vakvereenigingsorganisatie gevormd, die zich later tot een corporatie zal ontwikkelen en zullen het land vrede geven." „Wat zal het toekomstig uiterlijk zijn van Spanje tegenover het buitenland?" vroeg de correspondent tenslotte. ,,Wij hehben van niemand iets te vragen. Wij wenschen zoo spoedig mogelijk de betrek- kingen te hemieuwen, die tevoren met alle landen zonder uitzondering werden onderhou- den. Wij zullen echter al onze krachten in- spannen nauwere betrekkingen aan te knoo- pen met de Spaansch-sprekende landen van Amerika." Het onderhoud, dat een half uur duurde, werd in de Frapsche taal gevoerd. snel op te volgen. Als dat zoo doorging, aha, daar had je het „lijk". Hij boog zich over de onbewegelijke gedaante in den stoel. ,,Hij is nog warm," zei hij opeens scherp. Langer dan een half uur kan hij nog niet dood zijn." ,,Dan is het gebeurd vlak vddr ik thuis kwam." „Ja!" Hq richtte zich op en keek met gefronste wenkbrauwen voor zich uit. Opeens keerde hij zich naar Virginia toe en deed haar een vraag, waarvan zij de bedoeling niet dadelijk begreep. ,,Uw kamenier is toch niet in deze kamer geweest, wel?" ,,Nee."' „Weet zij., dat u er in geweest bent..." „Ja... ja, natuurlijk! Ik ben hier de deur uit gekomen, toen zij de trap afkwam om me wat te vragen." Nadat u het lichaam gevonden hadt?" „Ja." „iEn u heeft niets gezegd?" „Nee. Zou u het beter gevonden hebben. als ik 't wel gedaan had? Ik was hang, dat ze flauw zou vallen, ze is een Franqaise, weet-u, nogal nerveus en opgewonden... en ik wou eerst denken... ik moest eerst weten, wat ik het beste kon doen." Anthony knikte. „U vindt 't niet goed; ik kan het aan uw gezicht zien." „Ik vind het jammer, Mrs. Revel. Als u met uw kamenier, samen dus, dadelijk na uw thuiskomst het lichaam hadt gevonden, zou de zaak heel wat eenvoudiger geweest zijn. Dan stond het vast, dat de man vddr uw thuiskomst doodgeschoten was." „En nu kan 't evengoed erna gebeurd zijn. Dat is zoo." (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 5