SCHEEPV A ARTBE WEGIN G. Alhoewel wij het met deze opvatting niet sens zijn, vermits het bovengeno-emde lid 4 van art. 63 deze bepaling vermeld als ©en voor den inspecteur der belastingen geldend voorsehrift en dit dus niet inhoudt dat in klassen oneven bedrag en worden genoemd, stellen wij U voor aan het verlangen van den Minister te vol- dmen en de cijfers f 15, 18, 21, 97, 105, 113, 121, 129 137, 145, 153; en 161 te vervangen door /14, 16, 20, 98, 106, 114, 122, 130, 138, 146, 154 en 162 en de verordening tot heffing em irrvordering opnieuw vast te stellen. Met algemeen-e stemmen wordt aldus beeloten. 6. Behainleliiig adres feestcommissie lui- dende: Qndergeteekende respectievelijk voorzitter as secretaris van het feestoomite, tot het vie ren van het huwelijk der Prinses, waarvan de feestelrjkheden zullen plaats vindien op 8 en 9 Januari a.s. wenschen U.E.A. College het na- volgende onder uwe aandacht te brengen. Om behoorlijk feest te vieren en de ontwor- pen plannen eenigszins tot hun reoht te latem komen, heeft de feestcommissie besloten, om aan het bestuur der gemeente een subsidie te vragen van 500. Uit deze subsidie zouden de kosten van de opgeveer 600 schoolkinderen bestreden kunnen worden en -verdere onkosten der feestviering. (Daar de werkzaamheden der feestcommissie van dien aard zdjn, dat verdere afhandeling van de aanhangige plannen afhangit van het al of niet toekennen der subsidie, verzoeken wij UEA. College te willem verleenen, om tijdig met onze plannen gereed te kunnen zijn. Hopende dat Uw College, dit verzoak gun- aiig zal adviseeren en U bij voorbaat dankend voor de welwillende medewerking (get.) F. C. Wisse en C. J. van Vessem. Het aantal leerlingen dat de versohillende acholen bezoekt bedraagt 481 terwijl aan die .scholen verbonden zijn 15 leerkrachten. Burgemeester en Wethouders zijn van oor- •cfeel dat met een bedrag van 40 cent per kind ©en behoorlijk aandenken kan worden ge- geven, zoodat voor dit doel een bedrag benoo- tfigd is van plus minus 200. Waar de commissie naar bekend is heeft opgedaan een bedrag van plus minus 780 en de verschillende buurtcommissies voor versie- ring enz. van hun eigem straten zorgen, komt bet Burgemeester en Wethouders niet nood- zafkelijk voor aan de commissie bovendien nog een bedrag ter beschikking te stellen ter be- etrijding van verdere kosten der feestvie ring". Waar bovendien de meest mogelyke moeite aal moeten worden gedaan om voor dit bedrag de,Irking te vinden, stellen zij daarom voor een bedrag van f 200 beschikbaar te stellen met bet uitdrukkelijk bedinig dat hieruit de kosten voor het geven van eene herinnering aan de sehoolkinderen dienen te worden bestreden. De heer FLORUSSE merkt op, dat toen hij de agenda voor deze vergadering in handen kreeg en zag dat de feestcommissie- een ver zoek had gedaan om een subsidie van J 500 voor de feestelijkheden, hij by zichzelf de op- merking maakte, dat het scheen, dat de ge- meentefinancien er goed voor stonden. Een paar dagen later werd vernomen, dat f 780 was opgehaald voor de versiering en verlich- ting van het vierkant van het dorp. Spreker is er verbaasd over, dat de feestcommissie met een dergelijk verzoek durft te komen, waar bij verschillenden in de gemeente ar- moede voor de deur staat. Burgemeester en Wethouders wenschen thans voor te stellen een bedrag van /200 beschikbaar te stellen voor de tractatie van de schoolkinderen. Spreker zou geen van beide willen doen. "Hrj kan zich onder 66n voorwaar.de wel vereeni gen met het voorstel van Burgemeester en Wethouders en dat is, dat het te voteeren bedrag zal worden verdeeld onder de slacht- offers van de crisis. Nu echter nog f 500 gaan voegen bij de 780 die de feestcommis sie reeds heeft opgehaald, acht spreker pure onzin. Wat betreft de tractatie aan de schoolkin deren, spreker komt wekelijks in vele gezin- isen en heeft ervaren, dat deze menschen aan de feestcommissie een offer hebben gebraeht voor de tractatie van de schoolkinderen. Dit sou dus reeds in het bedrag, dat is opgehaald geconverteerd zijn. Van zijnentwege moet men voor het adres der feestcommissie geen Hfceun verwachten. De heer WISSE deelt mede, dat het Oranje- ©omite echt teleurgesteld was over het ant woord van Burgemeester en Wethouders op zijn verzoek, door voor te stellen een bedrag van f 200 beschikbaar te stellen terwijl het comite van meening was, dat het gevraagde bedrag noodzakelijk was voor de verlichting en versiering van het dorp. Het comite had zich voorgesteld, indien deze 500 zou wor den verleend, een optocht te doen ihouden, volksspelen te organiseeren, hetgeen van de 200 die thans worden voorgesteld, niet zal kunnen. Dan is er nog een raming voor vuur werk, terwijl er toch ook muziek bij behoort. Al met al was het comite van oordeel, dat een bedrag van 500 niet teveel gevraagd was. Verder moet spreker opmerken, dat de mede- deelingen van Burgemeester en Wethouders in de memorie van toelichting op het adres van het comite niet geheel juisit zijn. Mede- gedeeld wordt, dat door de commissie is ver- zameld een bedrag van 780, doch dit is niet dit bedrag, doch onigeveer 750. Het aantal leerlingen der scholen nemen Burgemeester en Wethouders op 481, doch het Oranjecomito Jrwam aan een totaal aantal schoolkinderen van ongeveer 600, daar dit ook de leerlingen dei bewaarscholen onder het totaal had be- rekend. Burgemeester en Wethouders hebben de kosten berekehd op 480 kinderen A 40 cent, Derwijl het comito berekend heeft 600 kinderen k 50 cent. Het bedrag van 40 cent per kind zou juist zijn, indien van gemeentewege de kinderen werden gehaald en thuisgebracht. Burgemeester en Wethouders wenschen ver der bij de verleening van ©en subsidie van 200 het uitdrukkelijk beding te maken, dat van deze 200 een blijvende herinnering zal unorder) verstrekt aan de schoolkinderen. Het Oranjecomito is spreker herhaalt het van oordeel niet teveel te hebben gevraagd. Zaamslag staat bekend om zijn versiering en feestviering en spreker is van meening, dat men thans ook niet beschaamd mag staan. Het is een unieke gelegenheid om feest te vieren, niet alleen voor de inwoners van Zaam slag, doch voor het geheele Nederlandsche volk. Ook Zaamslag wil daaraan oprecht en dankbaar deelnemen en deelen in de hulde, die het Koninklijk Bruidspaar wordt bereid. De heer HAAK kan zich, al is hij het niet geheel met den heer Florusse eens, toch in groote trekken met diens betoog vereenigen. De heer Florusse heeft gezegd, dat vele ge- ■innen in de gemeente door armoede zijn ge- troffen en waar spreker heeft vernomen, dat het ook de bedoeling is, dat een vuurwerk zal worden afgestoken, is bij hem de vraag ge- vezen, of het in deze moeilijke tijden verant- woord is, in enkele minuten voor een groot bedrag in de luoht doen vliegen. Spreker voelt daar weinig voor. Ulteraard heeft de raadl niet to beoordeelen, op welke wijze de gelden, die gegeven zjjm, zullen besteed wor den. bit ligt in de competontie van het Oranjecomit6. Spreker wil den wenk geven: zie af van het vuurwerk. Het is er niet den tijd voor. ook niet wat betreft het jaargety en spreker voelt er dan ook weinig voor, dat in enkele oogenblikken voor een groot bedrag de lucht in zal vliegen. Burgemeester en Wethouders stellen voor, een bedrag van 200 te verleenen voor een tractatie aan de schoolkinderen. Spreker voelt daar veel voor en kan daarmede ook eenigszins inistemmen. Men moet in dezen niet achteraan komen. Hij acht de uitgave van een bedrag voor dit doel gerechtvaardigd en kan er ook mee accoord gaan, dat aan de schoolkinderen een herinnering zal worden verstrekt. Er zijn lepeltjes in den handel met de fotos van de Prinses en Haar aanstaande, bekers, ook met foto's en deze zijn voor ge- ringe kosten naar hij meent f 0,11 per stuk verkrijgbaar. Burgemeester en Wethou ders hebben hun berekening gebaseerd op pirn. 500 schoolkinderen, dat zijn dan de kinderen die de lagere school bezoeken en zijn hierbij niet gerekend de kinderen die naar de bewaarsoholen gaan. Ook aan die zou spre ker de tractatie en de herinnering willen ver leenen. Spreker weet wel, dat hem dan zal worden tegengeworpen, dat hiervan alleen profiteeren de kinderen uit de kom der ge meente, die naar de bewaarscholen gaan, daar er van buiten de gemeente geen kinde ren deze inrichtingen bezoeken, terwijl, indien alleen de kinderen uit de gewone lagere school getracteerd worden, dit alle kinderen uit de gemeente zijn. Spreker zou in dit geval daarover willen heenstappen en de voorwaarde eraan verbinden, dat aan de kinderen die de scholen bezoeken een klein aandenken zal worden verleend, dus ook aan de kinderen der bewaarscholen. Daarvoor behoeft men dan dezen post niet te verhoogen. Aangenomen, dat 0,20 wordt uitgetrokken voor een blij vende herinnering, dan blijft er nog f 0,20 per kind over voor een versnapering. Dit is naar zijn meening voldoende. Onder die voorwaar de zou spreker een bedrag van f 200 willen verleenen aan de feestcommissie. Hij zag ook liever, dat de post voor vuurwerk werd ge- schrapt en dat het bedrag dat Burgemeester en Wethouders voorstellen te geven, uitslui- tend zal worden bestemd voor het geven van een tractatie en een blijvende herinnering aan de schoolkinderen. Onder die voorwaarde kan spreker zijn stem aan het voorstel van Burge meester en Wethouders geven. De heer HAMELINK was bepaaLd verwon- derd, toen hij las, dat de feestcommissie een subsidie van 500 gevraagd had. Toen rond- gegaan werd om geld op te halen, werd door verschillende menschen gevraagd, of er ook wat gedaan werd voor de scboolkinders, waar- op geantwoord is, dat uit die bij dragon van de menschen een tractie voor de schoolkinderen zou worden bekostigd. Daarop hebben ver schillende menschen een bedrag gegeven, die anders niet of niet aooveel zouden gegeven hebben. In die verwachting', dat de kinderen iets zouden krygen hebben die menschen dus in hun zaJk getast en een zeker bedrag ge- offerd. Spreker heeft weinig verstand-van feest- vieren en gelooft ook wel, dat de commissie het wel zal kunnen gebruiken, doch wil toch den raad geven, het met minder te doen, want wenkelijk de toestand in de gezinnen is niet zoo rooskleurig. Feestvieren is mooi, maar het kost danig veel geld. Spreker is er niet tegen, wie feestvieren wil moet dit zelf weten. Het gem een tebestuur stelt ithans voor, een subsidie te geven van f 200. Hiertegen wordt gezegd, dat dit niet zooveel is als wel kon, doch spreker is daartegenover van meening, dat Burgemeester en Wethouders zich in dezen hebben uitgesloofdl. Spreker is er niet voor f 500 subsidie te verleenen, zooals hij het ziet is er niemand, die daar voor is, doch bovendien is 200 naar zijn gedacht nog veel. De heer MAAS kan geen vrijmoedigheid vinden, zijn stem aan het voorstel van Burge meester en Wethouders te verbinden. Het is zooals de heer Hamelin'k zegt, dat door de feestcommissie <bij de menschen geld is opge haald, onder de mededeieling, dat dit ook voor een tractatie voor de schoolkinders gebruikt zou worden en hierop hebben de menschen gegeven. Naar spreker voorts heeft verno men, wordt door het Departement voor de schoolkinders ook ies gedaan en daarom zou spreker zeggen): ,geef het geld aan de werkloozen, die komen stempelen". Feest vieren kost aUemachtig veel geld en de werk loozen kunnen deze j 200 best gebruiken. Daarom is spreker er voor, indien deze 200 moeten worden uitgegeven, ze aan de werk loozen te geven. De heer KOOPMAN wil hiervan ook een kleinigheid zeggen. Hij is niet van plan zich te mengen in de bevoegdheid van Burgemees ter en Wethouders, doch hij is er op zijn dood van, den post voor onvoorzien te spendeeren. De commissie zal waarschijnlijk, toen ze 500 vroeg, wel geweten hebben, dat zij dit niet krijge'n zou, doch de verwachting hebben ge- bad, dat zij, dan toch wel een beetje krygen zou, want zonder fimancien gaat het niet om feest te vieren. Spreker vindt, dat het niet meevalt, dit bedrag to geven, als men ziet, dat er in verschillende gezinnen gebrek is, hoewel er gelukkig geen honger behoeft te worden geleden, doah als het werk er niet is, dan is men ook niet in staat het noodige te koopen. Er is een opleving te bespeuren, ook voor den middenstand, en de peetjjd is de slechtste trjd niet, ook voor den middepstand, doch thans is dit weer afgeloopen. Spreker wil de gevraagde subsidiie wel geven, doch men moet dan ook in staat zijn, de eindjes aan Pikpar te knoopen. Dit valt garnsch niet mee en dan moet spreker ook zeggen, dat de ge meente geen f 500 kan missen, doch ook niet de 200 die worden voorgesteld. Spreker zou de commissie graag f 2000 geven, als de mo- gelijkheid bestond. Zaamslag staat er voor bekend, dat zij het dorp netjes kunnen optui- gen. Spreker zoiu het evenwel netjes gevon- den hebben van de feestcommissie, indien deze gezorgd had, de tractatie voor de schoolkinde ren moet -er eerst af, al houden we don geen cent over om te versieren. Men zou dan kun nen zien, wat er over was en had ook desnoods met 50 het dorp op kunnea kronen. In den oorlog was mentook wel genoodzaakt, dit met kaarsjes te doen. Dit is in het algemeen zoo, de een heeft veel geld noodig, een ander kan iets zonder geld klaarspelen. Als men spelie- tjes doet, hoort men ook wel eens iemand een dubbeltje vragen, terwijl een ander een spel- letje doet met een oude krant. Spreker wil hiermede maar zeggen, dat er zooveel geld niet noodig geweest zou zijn, als men een andere manier hiervoor had gevon- den. Het is niet de bedoeling,, dat het geld stukgeslagen moet worden. Spreker ziet ver der op de buurtcommissies en als hij ziet, wat die by elkaar gebraeht hebben, dan moet hij uitroepen: „Ze hebben allemaal zeer hun best gedaan, wat is er geofferd". En dan kan spreker zich ook niet voorstellen, dat de feestcommissie te weinig zou (hebben, als er behoorlijk wordt overlegd, wat zal worden gedaan. De iheer DE VISSER had liever gezien, dat de feestcommissie niet by de gemeente had aangeklopt om een subsidie. Hij had het beter geoordeeld, indien de commissie tot de con- clusie was gekomen, de burgerij te hebben uitgenoodigd, mede te werken aan het feest en dat de commissie het nu met het byeenge- brachte geld moet doen. Men kan ook feest vieren op een sobere manier. Het is niet noo dig, diat Zaamslag steeds de kroon spant, het moet geen soort concurrentiestrijd gaan wor den. Spreker gelooft ook niet, dat het noodig is, dat naar buiten bLijkt, hoe het innerlijk met ons gesteld is. Hij gelooft, dat het voldoende bekend is, dat de inwoners der gemeente zich geven, zonder reserve, voor onze constitutio- neele monarchie. Hij is het met den heer Haak eens, dat het thans geen tijd is voor vuurwerk, daar het seizoen daarvoor garnsch niet geschikt is. Dit vuurwerk zou dan moeten worden gegeven na 10 uur. Spreker heeft voorts vernomen, dat tot 10 uur een film zal worden gegeven. Hij acht dit een gelukkige greep en gelooft, dat het daarmede dan ook welletjes i$. Hy wil hiermede natuurlijk de vryheid van de com missie om te doen zooals zij goeddunkt, niet aantasten. De commissie is volkomen vrij, de gelden te besteden zooals zij dit noodig oordeelt. Hij acht het ook goed, dat geofferd wordt voor de dingen 'die in het volk leven, doch het is thans niet, alsof er gegeven is van den overvloed. Daarom zag spreker liever, dat het geld werd besteed voor het doel, waar- voor thans van de gemeente een subsidie wordt wordt gevraagd. Er is van verschil lende zijden al opgemerkt,' dat gewerkt is met de belofte, dat van de bijeengezamelde gelden de schoolkinderen mede bedacht zullen worden. Daarom is het thans gen argument, op dien grond ook van de gemeente een subsidie te vragen, daar de kosten voor een tractatie der schoolkinderen reeds in het bijeengebrachte bedrag zijn begrepen. De heer WISSE merkt op, het zijne over deze zaak reeds te hebben gezegd. Het valt hem veel tegen, dat de raadsleden van een ander imziclit blijken te zijn als de commissie. Indien de gevraagde subsidie niet wordt ver leend, zullen de schoolkinderen er buiten val- len. Laat men dit even vasthouden. Er is al gerekend op een subsidie van f 200. Dit be drag is ook reeds in de kosten van de feest viering berekend en indien het niet wordt ver leend, vallen de schoolkinderen er buiten. Al het andere noodige is reeds gerekend, berekend en aangekocht. De VOORZITTER geeft te kennen, dat ver schillende heeren him licht hebben laten schynen. Enkele zijn er definitief tegen. dat iets gegeven zal worden uit de gemeentekas, andere gaan met het voorstel van Burgemees ter en Wethouders accoord. Verschillende leden hebben zich reeds geplaatst op den stoel van de feestcommissie. In verband hiermede moet spreker opmerken, dat de feestcommissie zal uitmaken, hoe een en ander zal worden geregeld. Het is niet zoo gemakkelyk, een regeling te treffen en zeker niet er een te treffen, die een iedler zal voldoen. Naar aan- leidling van de heugelijfce gebeurtenis, die bij ons Vorstenhiuis te wachten staat, zijn er plannen gemaakt, deze gebeurtenis te geden- ken. Burgemeester en Wethouders vonden daarin dan ook aanleiding, dezen post aan den raad voor te stellen. Het is van oudsher ge- bruik, 'dat bij een dergelyke gebeurtenis de schoolkinderen worden bedacht. Ook thans is dit het geval. Het Departement van On- dlerwijs stelt voor de schoolkinderen een ge- denkpiaat besdhikbaar, dit zal ook hier het geval zijn. Dit is een mooie herinnering voor later. Het is bovendien de gewoonte, dat de schoolkinderen op een kinderlijke wijze ge tracteerd worden. Burgemeester en Wethou ders (hebben geinformeerd naar de kosten en gemerkt, dat dit voor f 0,40 per kind behoor lijk verzorgd is. In verschillende gemeenten in Zeeland, niet alleen in deze streek, is ge- bieken, dat de kosten worden uitgetrokken op 0,50, 0,40, 0,35 en /0,30 per kind. Bur gemeester en Wethouders hebben gemeend, een bedrag van 0,40 te moeten uittrekkeft en dan alleen voor de kindleren van de lagere school, dit zullen er ongeveer 500 zijn. Indien echter de kinderen van de bewaarscholen ook zouden getracteerd worden, zou men tot een hooger aantal komen. Burgemeester en Wet houders hebben gemeend zich daarom alleen te moeten beperken tot -de kinderen die de lagere school bezoeken. Van de reden daar- toe heeft de heer Haak reeds een tipje opge- lieht, ml. dat de kinderen van buiten in den leeftijd van 4 tot 6 jaar er dan buiten zouden vallen. Indien men dus de bewaarschool- kin-deren er onder zou begrijpen, zou men bil- lijlklheidshalve genoodzaakt zijn, alle kinderen van 4 tot 6 jaar iets iets te geven, om aan gereoh-tvaardigde wenschen tegemoet te ko men. Doch dit is practisch onmogelijk. Daar om hebben Burgemeester en Wethouders dan ook .gemeend, te moeten blijven by een tracta tie voor de kinderen der lagere school en hebben Burgemeester en Wethouders ge meend, te moeten voorstellen, hiervoor 200 beschikbaar te stellen. De heer KOC|PiMAN moet naar aanleiding van het door den heer Wisise in iaatste instan ce en het door den Voorzitter ges-prokene toch iets opmerken. Nu wekt het eenigszins d£n indruk, dat, indien de gemeenteraad het voorstel van Burgemeester en Wethouders af zal stemmen, het dan aan den gemeenteraad zal liggen, dat de kinderen geen versnapering krijgen. Spreker wil trachten, dezen indruk weg te nemen. Hy heeft gemeend, dit te moe ten aanroeren, ©mdat dit niet aan den ge meenteraad ligt. Integendeel, hij kaatst dien bal terug naar de feestcommissie. De burgerij mag niet den indruk krijgen, dat het aan den raad zou liggen, indien de schoolkinderen niets zouden krijgen. De kosten daarvoor moeten eerst van het bijeengezamelde geld worden afgenomen, daarna kan de feestcommissie gaan oordeelen, hoe zij op een waardige wijze feest kan vieren. Het zal daarom ook niet de schuld van den raad zijn, als onverhoopt de schoolkinderen niets zouden krygen. De heer MAAS geeft den heer Koopman groot gelijk. Wie feest vieren wil, die feeste. Hij verkiaart met nadruk, dat, waar er zoo veel werkloozen zijn, die het noodig hebben, hij geen medewerking aan het vo':r-stel van Burgemeester en Wethouders zal verleenen. De heer DE JONGE wil hieromtrent ook iets zeggen. Spreker heeft deel uitgemaakt van de feestcommissie en indien men de ver gadering bijwoonde, kreeg men den indruk, dat het net kinders waren. Ieder greep naar het grootiste. Voor de verlichting was 400 uit getrokken. In de Iaatste vergadering heeft spreker gevraagd, of in dit bedrag ook de ver lichting van het gemeentehuis begrepen was. Daaraan had men niet gedacht, die f 400 waren alleen bestemd voor het ronde van de Markt. Het zal wel een mooi effect maken, dat de Markt verlicht zal zijn, terwijl het ge meentehuis in duistemis is gehuld. Nadat de huid van den beer verdeeld was, kwam men op het idee een optocht te orga niseeren. Dan is een goed jaar terug de feest commissie zonder steun van de gemeente an ders voor den dag gekomen. Spreker wil dit even zeggen, tusschen zyn functie van raads- lid en lid der commissie in. De heer HAAK wil den heer Wisse nog even een vraag stellen. De heer Wisse heeft doen uitkomen, dat die 750 beslist allemaal een bestemming hebben. Hieruit trekt spreker de conclusie, dat het vuurwerk ook reed's besteld is. Zou dit juist zyn, dan is -spreker daar ont- zettend tegen. Hy acht het in dezen tijd niet verantwoorfl, dat er in enkele minuten voor een bedrag van f 100 a 150 de lucht in gaat. De heer WISSE antwoordt, dat indertyd het Oranjecomito het initiatief genomen heeft om bij de gelegenheid van het huwelijk van H. K. H. de Prinses een feest te organiseeren. Men moest hierdoor tijdig aan den gang gaan, omdat hieraan een veelomvattende voorbe- reiding vooraf gaat. Spreker is wel een beetje bevreesd geweest, omdat er geen raadsverga- dering gehouden werd, waardoor het verzoek van het comite betrekkelyk laat behan-deld kon worden. Het comite moest thans echter door- werken, men zal toch ook wel kunnen begry- pen, dat men hetgeen noodig is, niet op 5 of 6 Januari kan bestellen. Dit dient tevoren ge regeld te worden, zoodoende is -dit ook ge regeld. Met betrekking tot de schoolkinders had het comite ook een plannetje. Het wilde een bal- lonnenwedstryd organiseeren. Dit is voor de kinderen heel aardig en men had dan ook de verwachting, dat ze daarvan echt zouden kun nen genieten. Men is dus voor het een en ander aan het werk moeten gaan. Hoever men precies is, kan spreker thans ook niet zeggen, daar de uitvoering van de verschillende onder- deelen aan afzonderlyke commissies is opge- dragen. Spreker had verwacht, dat de raad op het voorstel van Burgemeester en Wethou ders gunstig zou beschikken, men had wel begrepen, dat er geen 500 verstrekt zou worden, doch had op 200 zeker gerekend, en hiermede is dan ook bij de werkzaamheden terdege rekening gehouden. In antwoord op de opmerking van den heer Koopman zegt spreker, dat het thans winter is, en dat derhalve een' verlichting met 1 im pious niet wel mogelijk is, men dient te be schikken over electrische verlichting-om een beetje behoorlijke verlichting te verkrygen. Opgemerkt is verder, datibet gemeentehuis in de verlichting met begrepen is, de installatie van een en ander kost veel geld, en het comite voor de versiering zai -dan ook zeer zijn best moeten doen, met het geld rond te komen. Spreker moet ten sterkste ontkennen, dat er met geld gesmeten zou zijn, -dit is niet het geval, doch men moet bedenken, dat het comite zich ^lles heeft moeten aanschaffen, het had geen vlaggen, geen oranjedoek en nog meer benoodigd'neden ontbraken. Iemand die er buiten staat kan er gemakkelyk over oor deelen, doch in de practijk blijkt voor iemand die erin zit, niet zoo eenvoudig. Het valt spre ker dan ook tegen, dat de heer De Jonge zich heeft uitgelaten zooals hij deed en gezegd heeft, dat er voor dit en dat w61, doch voor een optocht geen geld was. De heer DE JONGE merkt op, dat hetgeen hij gezegd heeft, de waarheid was? Dit was toch geen onzin. De heer WISSE antwoordt, dat een derge- lijke wijze van spreken voor een lid van de Oranjevereeniging niet op zijn plaats was De VOORZITTER Ik moet opmerken, dat hier geen leden van de Oranje-vereeniging zyn. De Voorzitter van den raad kerit op deze plaats alleen raadsleden! De heer WISSE vervolgt, dat indien het comite de gelden niet zou krijgen, dit niet alleen een teleurstelling voor het comite zou zijn, doch dat het gevaar dan zou bestaan, dat de kinderen er buiten zouden vallen. De heer HAAK herhaalt zijn vraag, of het geld voor het af te steken vuurwerk ook reeds besteed is. De heer WISSE antwoordt, dat verschillen de onderdeelen voor het feest reeds besteld zijn. Spreker brengt hier naar voren, dat met een bedrag van 750 niet zooveel gedaan kan worden. Het is niet zooals in 1919, toen men f 2000 ophaalde. In dit verband bezien, is een bedrag van 750 werkelijk aan den zeer lagen kant, terwijl thans een feest staat gehouden te worden voor een nationalen dag. Spreker kan zich dan ook de houding van de raads leden niet begrypen. Hij was in de verwach ting, dat een bedrag van f 200, zooals Burge meester en Wethouders voorstellen, toch zeker gegeven zou worden voor de vieriiA van dezen dag, als blijk van belangstelling en hulde aan ons Vorstelijk huis. Thans evenwel wordt hier- over gesproken alsof de zaak al geheel en al aan den kant is gezet. Ben noodlijdende gemeente, als Goes b.v. trekt nog een bedrag van f 0,25 per kind uit voor de feestviering en zoover is het in deze gemeente gelukkig nog met. De gemeente is gelukkig nog niet noodlijdend. De heer HAMELINKDoch bestaat toch voor -een groot deel uit noodlijdende menschen De heer WISSE vervolgt, dat indien zou be sloten worden, het bedrag van 200 onder de wertklooze menschen te verdeelen, dit tooh ook een bedrag zou Zijn, dat voor hen niet van beteekeni-s is. De heer DE JONGE: 0,75 per persoon! De heer DE VISSER constateert, dat de feestcommissie reeds als vaststaand had aan genomen, dat de gemeente een subsidie van het door Burgemeester en Wethouders voor gesteld© bedrag zou beschikbaar stellen. Hij acht deze veronderstelling ten eenenmaie on- juist. Hoe het ook geloopen zou zijn, indien de subsidie niet verleend zal worden, kan dit niet aan den raad verweten worden. De com missie mag er nu mee schermen, dat reeds dit en dat is aangekocht, doch spreker vraagt, naar aanleiding van de opmerkingen van en kele heeren, of het juist is, dat bij den rond- gang door de collectamten gezegd zou zijn, dat voor de schoolkinderen ook wat gedaan zou worden, en dat uit die oorzaak door de men schen gegeven of meer gegeven is dan anders gedaan zou zijn. Blijkbaar is, gezien deze uitlatingen, met dat idee gewerkt. Daar spreekt evenwel de heer Wisse niet over. De heer WISSE wil hier graag op ant- woorden. Persoonlijk heeft spreker een groot aandeel in de werkzaamheden van het comite gehad. Er is aan niemand gezegd, dat uit de gelden die opgehaald werden, een onthaal voor de schoolkinderen zou worden bekostigd. De commissie behoeft zich hierachter dus ook niet te versohuilen. Spreker heeft zelf ook in enkele wijken als colleetamt gefungeerd, doch heeft dit niet meegemaakt. Dat de bedragen, die zijn opgehaald, /750 beliepen, acht spre ker voor dez-e gemeente niet zoo groot, er zul len dan ook vele bijdragen geweest zijn, die zeer miniem zdjn geweest. De heer FLORUSSE heeft van alle zijden meeningen vernomen en hij kan zich grooten- deels vereenigen met de meening die de heer De Visiser heeft -doen uitkomen. Als men wil gaan bouwen, berekent men de kosten. Van- uit Den Haag wordt er steeds maar op aan- gedrongen, bescheiden aan te doen en te ver- soberen, te bezauinigen, dat zal ook wel blijken bij de Kerstuitkeering, die in de eerstvolgende 8 dagen uitbetaaid zal worden. Als men dan op bescfaeidener wijze te werk moet gaan, dan dient men dat ook in dezen te doen. De liefde voor Oranje moet van binnen uit komen, doch moet er niet buitenop zitten. De heer WISSE bestrrjdt, dat by deze ge legenheid bescheiden te werk gegaan wordtt. De gemeente Den Haag heeft voor de ver siering en feestviering een bedrag van 70.000 uitgetrokken. De heer FLORUSSE antwoordt, dat men daarmede in Zaamslag niets te maken heeft. Spreker is er tegen, dat indien dit gegeven zou worden, de gemeente nieuwe belastingesn zou moeten gaan heffen. De'heer HAAK zal het niet opnemen voor de feestcommissie. De heer Wisse is daarvan voorzitter en is best in staat de gestes van d© commissie te verdedigen. Dat er tijdig maat- regelen genomen moetenworden, geeft spre ker toe, doch hij is toch ook van meening, dat de commissie wel eenigszins hard van stapel geloopen is. Spreik-er heeft uit de woorden van den heer Wisse den indruk gekregen, dat de schoolkinderen niets zouden krijgen, indien er geen subsidie door de gemeente verleend zou worden. Spreker zou dit betreuren, want men dient de kinderen toch ook Oranje-gezind op te voeden. Voor dit geval zou spreker over zijn bezwaar he-en willen stappen en er ook de •foewaarschoolkinderen by willen nemen, dan komt men aan een totaal van 560 kinderen. Hij wenscht dan een bemiddelingsvoorstel in te dienen, daar hij van oordeel is, dat het voorstel van Burgemeester en Wethouders weinig kans zal hebben aangenomen te worden. Zijn bemiddelingsvoorstel is dan, dat de ge meente een bedrag van f 100 beschikbaar zal stellen, onder voorwaarde, dat het vuurwerk niet zal doorgaan. Voor de 150 die hiervoor besteed zou worden, met de 100 van de ge meente, zouden dan de schoolkinderen getrac teerd kunnen worden. Tegen /0,40 per kind komt men dan aan ongeveer f 225. Dan blijft er van de uitgetrokken kosten nog 25 over, 'die de commissie zou kunnen besteden als rouwkoop voor het niet doorgaan van het vuiuTwerk. De heer H. DE FEUTER zou het ook jam mer vinden, indien de schoolkinderen de dupe zouden worden. Deze hebben blrjmoedig hum snoepcenten in het busje gestopt, in de over- tuiginig, dat zij getracteerd zouden worden. Hij herhaalt, dat hy het betreuren zou, indien deze kinderen dan de dupe van de zaak zou den worden en is van meening, dat de com missie dan beter iets anders zal kunnen ver- lagen. De VOORZITTER deelt mede, dat Burge meester en Wethouders uit den aard der zaak hij hun voorstel blijven. Hij gelooft niet, dat het voorstel van den heer Haak overgenomen zal worden en meent dat dus Burgemeester en Wethouders het beste bij him voorstel kun nen blyven. Spreker zou het bejammeren, indien het voorstel van Burgemeester en Wethouders zou worden verworpen. Het is van oudsher de ge woonte, dat bij gebeurteniissen, zooals die thans staan te gebeuren, den schoolkinderen iets gegeven wordt en Burgemeester en Wet houders zullen het dan ook op prijs stellen, in dien bij deze blijde gebeurtenis den kinderen een aandenken er aan en een tractatie wordt gegeven. Men moet te -dezen verder niet op merken, dat de commissie te voorbarig is ge weest. De werkzaamheden der commissi© moeten gebeuren en liefst zoo vroeg mogelijk. In September 11. is een oproep geplaatst voor het houden van -een vergadering, waarin tot het houden van een feest besloten is. Van de commissie zelf maken een betrekkedrjk klein aantal personen deel uit. Dit is het begin. Daarna volgt de colieote, waaruit blijkt of en in welke mate er bijval gevonden wordt voor de plannen der commissie. Hoe het daarbij gewoorilijk gaat, weten all© leden. Wat toch wordt er gezegd: ,,Wat ga je doen?" Hierop volgt een mededeeling van de plannen die geanyakt zijn, waarop weer -de opmerking volgt: „voor de schoolkinderen worden toch zeker ook iets gedaan?" „Ja zeker", is het antwoord. Dit is de loop der ge- schiedenis, zooals zich dit in den regel af- speelt. Men moet dan ook de mededeeling van sommigen als zouden -uitsluitend ten be- hoeve van de schoolkinderen sommigen een bijdrage hebben gegeven, niet te hoog aan- slaan. Dit is zoo de gewone gang van het ge- sprek bij een dergelijke gelegenheid. Nu zeg gen de heeren van de feestcommissie, dat, waar blijkt dat minder is gecollecteerd dan noodig geacht wordt, het billrjk te achten ia. dat zij ook by de gemeente hun stem laten hooren en de gemeente verzocht wordt, ook iets te doen. Spreker meent, -dat gewaardeerd moet wor den, hetgeen in dezen gedaan is. Er is door de commissie in korten tijd zeer veel werk verridht en naar sprekers meening is dit een woord van waardeering waard. De commissie heeft veel gedaan, veel gepresteerd, veel ge regeld. Spreker acht hiermede het voorstel van Burgemeester en Wethouders voldoende be- sproken. Het voorstel van den heer Haak wordt niet ondersteund en kan derhalve geen onderwerp van beraadslaging mtniaken. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt aangenomen met 7 tegen 4 stem- men. Voor stem-men de heeren Florusse, De Koeijer, H. de Feijter, Hamelihk, Haak, Wisse en A. de Feijter; tegen stemmen de heeren De Jonge, De Visser, Maas en Koopman. (Wordt vervolgd.) Voor Sluiskil: 18 Januari. Eng. s.s. MARS- DEN, 1691, kolen, New-Oasitle. Van Sluiskil: 19 Januari. Eng. s.s. MARS- DEN, 1691, ledig, Tyn-e. Van Riemen: 19 Januari. Ned. s.s. DRU- TURIA, 112, olie, Londen. Van GentTer Neuzen: 18 Januari. Eng. s.s. PEREGRINE, 470, stukg., London. Voor Gent: 18 Januari. Eng. s.s. PTAR MIGAN, 180, stukg., London; Lett. s.s. AB- GARA, 2821, vlas, Riga; Eng. s.s. BLYTH, 445, vlas, Goole; Ned. s.s. DEMOORAAT, 120, pekkolen, London; Lett. ss. AUSMA, 1190, hout, Riga; Eng. s.s. ABBOTSFORD, 839, kolen, Blyth. 19 Januari. Zweedsch s.s. LYDIA, 666, ledig, Zeebrugge; Amer. s.s. WEST TACOOK, 3841, stukg., Duinkerken; Noorsch s.s. MOS- NA, 769, erts, Requijade; Russ. s.s. LUGA, 1350, vlas, Leningrad; Belg. s.s. ALISE, 784, pekk., London. Van Gent: 18 Januari. Eng. s.s. RUD- MORE, 573, ledig, Tyne. 19 Januari. Amer. s-s. AQUARIUS, 3816, restant, Antwerpen; Russ. s.s. ARKTEKI, 1569, ledig, R'dam; Ned. s.s. DEMOCRAAT,. 120, cement, Exeter; Eng. s.s. MOORTOFT, 473, ledig, Middelsborough; Noorsch s.s. KAR MA, 661, erts, Odda; Eng. s.s. ABBOTFORD, 839, ledig, Tyne; Eng. s.s. BLYTZ, 445, ledig, Antwerpen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 3