GEMEENTERAAD VAN AXEL. Voor bet thans in uitvoering zrjnd gedeelte -van het werk zouden de termijnen dan, zoo- Tang de uitvoeringskosten niet nauwkeurig bekend zijn op de ronde bedragen van 5000 voor de provincie en f 4000 voor de gemeente Ter Neuzen kunnen worden gesteld. Ik verzoek U mij mede te deelen, of door Uwe provincie en de gemeente Ter Neuzen met een en ander wordt ingestemd en dus op jaarlijksche betaling van de bijdragen kan worden gerekend overeenkomstig de voorge- stelde regeling, de eerste maal in Januari 1937 Burgemeester en wethouders stellen zich waar gevraagd wordt de gemeentelijke bijdra- ge in 20 in plaats van in 30 jaren te betalen op het standpunt, dat, waar elke uitgaaf boven de thans geraamde bedragen zeer be- zwarend is voor de financien der gemeente, het bedrag ad 80.000 over een zoo groot mo- gelijk aantal jaren moet worden verdeeld. In verlband met het bovenstaande stellen zij ■-to.Ti ook voor het besluit van 12 September 1929 te wijzigen in dien zin, dat de gemeente gedurende 30 jaren een bijdrage zal verleenen van rend f 2666. De heer DE VOS wijst er op, dat een zeer groot gedeelte van het werk voor het maken dier nieuwe haven is uitgevoerd als werkver- schaffing tegen z.i. te lage loonen, omdat het hier een normaal werk betreft. Zelfs wanneer dat werk op normale wijze wijze tegen de gel- dende loonen zou zijn uitgevoerd, zou nog een belangrijk voordeel boven de oorspronkelijke raraiing zijn verkregen. Er is dus voor dat laten werken tegen lagere loonen geen aan leiding geweest. Hij is van oordeel, dat men in dezen tijd niet zoo heel veel werken door het Werkfonds als werkverruiming moet laten uitvoeren. In vele gevallen betreft het nor male werken, die toch moeten geschieden en waarvoor dan ook normaal loon taehoort te worden betaald. Hij verzoekt dan ook, wan neer men eens zou besluiten tot het bouwen van een nieuiw stadhuis, hiermede rekening zal worden gehouden. De heer DUURINCK verklaart, dat hij zich volkomen met het voorstel van burgemeester en wethouders kan vereenigen. Hij spreekt voorts den wensch uit, dat het spoedig zou mogen gebeuren, dat de omstandigheden die een belemmering zijn voor het verkeer op onze haven, zullen worden opgeruimd en deze ha ven dus ook aan de bedrijvigheid zal ten goede komen. (Het voorstel van burgemeester en wethou ders wordt met algemeene stemmen aange- nomen. 11. Ontheffing schoolgeld dienst 1936. Naar aanleiding van ingekomen verzoeken oan ontheffing van schoolgeld voor den dienst 1936, stellen burgemeester en wethouders voor: ite handhaven den aanslag van L. A. F. le Mat; ontheffing te verleenen aan: D. Bakker, Amsterdam 2,50J. J. Boots- gezel S 4,68, B. v. d. Stigchel f 1,67, L. J. Brederode 6,25, C. Faas, Axel /2,50, G. v. d. Velde 2,60, W. Verdoom f 1,34, J. van Ham 1,44, J. J. van Leeuwe 6,N. P. Meijs 10,83, G. A. Vantricht f 1,F. Bisio 1,87, E A. Cortvriendt f 6,75, H. R. R. v. Oote- gi&em f 4,67, M. Nijssen 2,67, M. J. C. van Pienbroek f 5,P. M. D. v. d. Pijl 5,33, C. de Ridder 3,33, J. J. Hangoor f 2,67, G. H. Kooman 18,L. den Uijl f 4,17, J. Wieles 12,P. F. de Bakker f 8,R. Stofferie f 16 Th. Stubbd f 5,—, S. P. Vaal f 2,60. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 12. Ontheffing hondenbelasting dienst 1936. Naar aanleiding van ingekomen verzoeken om ontheffing van hondenbelasting. voor den dienst 1936, stellen burgemeester en wethou ders voor te handhaven den aanslag van D. P. de Jong, en ontheffing te verleenen aan J. J. Bliek f 2, Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. De heer DEN HAMER verlaat de vergade- rihg- 13. Benoemen leden der commissie van ge- organiseerd overleg. De VOORZITTER stelt aan de orde het be noemen van 2 leden en 2 plaatsvervangende leden der commissie van georganiseerd over- leg, wegens periodieke aftreding der leden P. van Cadsand en C. A. Verlinde en der plaats vervangende leden A. de Bruijn en M. de Jonge. Burgemeester en wethouders stellen voor de aftredenden te herbenoemen, met uit- aondering van den heer M. de Jonge, die geen deel meer van den raad maakt. In diens plaats stellen zij voor te benoemen den heer N. J. C. Lambrechtsen van Ritthem. De VOORZITTER verzoekt de heeren Ver linde en Lambrechtsen van Ritthem voor deze en de volgende stemmdngen met hem het stembureau te vormen. Bij de eerste stemming wordt herbenoemd de heer Van Cadsand, met 9 stemmen. 1 stem is uitgebracht op ieder der heeren Van Hecke, Colsen en Den Hamer. Bij tweede stemming wordt herbenoemd de heer Verlinde met 11 stemmen 1 briefje is bianco. Bij derde stemming wordt als plaatsvervan- gend lid herbenoemd de heer De Bruijn, met 9 stemmen; op de heeren 't Gilde en Lam brechtsen van Ritthem is 1 stem uitgebracht. Bij vierde stemming wordt als plaatsvervan- gend lid benoemd de heer Lambrechtsen van Ritthem met 10 stemmen; 1 stem is uitge bracht op den heer Den Hamer en 1 briefje is bianco. 15. Benoemen leden der eommissles van bjjstand. De VOORZITTER noodigt den raad uit, over te gaan tot het benoemen van de leden der commissie van bijstand voor de gemeente- werken, wegens periodieke aftreding der heeren P. van Cadsand, C. A. Verlinde en J. Duurinck. Herbenoemd wordt de heer Van Cadsand met 9 stemmen; op de heeren Van Hecke, Colsen en Den Hamer is 1 stem uitgebracht. In de tweede vacature wordt herbenoemd de heer Verlinde met 11 stemmen; 1 briefje is bianco. In de derde vacature wordt herbenoemd de heer Duurinck met XI) stemmen; 1 stem is uitgebracht op den heer De Bruijn. Vervolgens stelt de VOORZITTER aan de orde het benoemen van 3 leden der financieele commissie, wegens periodieke aftreding der heeren D. van Aken, Js N. 't Gilde en J. den Hamer. Voor de eerste vacature worden uitgebracht op de heeren De Kraker 4, Lambrechtsen van Ritthem en Colsen ieder 2 en op de heeren Van Hecke, De Bruijn, Den Hamer en 't Gilde ieder 1 stem. Bij tweede vrije stemming wordt in deze vacature benoemd de heer De Kraker met 7 stemmen; op den heer Colsen zijn 3 stemmen uitgebracht en 1 op de heeren Lambrechtsen van Ritthem en Den Hamer. In de tweede vacature wordt met 11 stem- men herbenoemd de heer 't Gilde; 1 briefje is bianco. In de dierde vacature wordit met algemeene stemmen herbenoemd de heer Den Hamer. 16. Benoeming van leden der commissie van toezicht op de Arbeidsbemiddeling en werkloosheidsverzekering. De VOORZITTER noodigt den raad uit, over te gaan tot het benoemen van 2 leden van de commissie van toezicht op den gemeen- telijken dienst der arbeidsbemiddeling en werkloosheidsverzekering, wegens periodieke aftreding der heeren H. van der Velden en A. N. Hamelink. De heeren Van der Velden en Hamelink worden herbenoemd met algemeene stemmen. 17. Omvraag. De heer 't GILDE vraagt, hoever bur- 14. Benoemen lid der commissie tot wering van richoolverzuilfi. De VOORZITTER stelt aan de orde, de be noeming van een lid der commissie tot wering van schoolverzuim. Op de aanbeveling zijn geplaatst 1. Kr. Dees, Schoollaan 23, 2. Fr. Herrebout, Nieuw- straat 30a. De heer 't GILDE vraagt, of burgemeester en wethouders niet genegen zijn, deze voor- dracht terug te nemen. In de eerste plaats blijft er, aangezien de heer Herrebout reeds heeft verzocht niet in aanmerking te komen, er maar 1 eandldaat iter benoeming over. Xn de tweede plaats voldoet de commissie, voor wat hare samenstelling betreft, niet meer aan den eisch van art. 21 der wet, waarin om- schreven is, welke categorien daarin moeten vertegenwoordigd zijn. Vermoedelijk is de af- tredende heer De Vries indertijd benoemd als onderwijzer bij het openbaar onderwijs, doch dit was hij sinds lang niet meer. Ook de heer De Kraker, die deze categorie vertegenwoor- digde, behoort daartoe niet meer. Er zijn ook leden benoemd als vader van een schoolgaand kind, terwijl dat kind niet meer sichoolgaat of althans den leerplichtigen leeftijd heeft over- schreden. Deze hooren er niet meer in. Zij kunnen wel vertegenwoordigen de categorie burgers, doch dan blijven er voor de andere groepen leemten. Het zou daarom overweging verdienen, de commissie eens geheel te her- zien, in overeenstemming met de wet. De VOORZITTER: Burgemeester en wet houders nemen deze voordracht terug. gemeester en wethouders staan, met betrek- king tot de voorziening in het dak van school C. Is al opdracht gegeven voor herstelling? De VOORZITTER: Burgemeester en wet houders zijn er mee bezig, te onderzoeken op welke manier voorzieningen zullen kunnen worden getroffen, zonder dat het al te duur wordt. Er wordt dus aan gewerkt. De heer't GILDE veronderstelt, dat het on- derzoek heeft plaats gehad, dat betreft dus, wat gebeurd is. Wanneer zal echter een be- slissing worden genomen? De heer GEELHOEDT wil opmerken, dat burgemeester en wethouders bij hunne be- slissing ook moeten zoeken naar een tijd waar- op het werk kan gebeuren. Zij zoeken er voorts ook naar, om 'het werk op de goedkoop- ste manier uit te voeren. De heer 't GILDE heeft tegen dit laatste geen bezwaar, mits het geen afbreuk doet aan de doelmatigheid. Hij vraagt, of in de drie eerste maanden van het volgend jaar een be- slissing zal kunnen worden tegemoet gezien. De VOORZITTER: De beslissing zeker. De heer 't GILDE wijst er op, dat het dak nog geregeld nat is, hoe langer het duurt eer de herstelling wordt uitgevoerd, hoe erger het zal worden, aangezien het houtwerk door het doorsijpelen van het water zal gaan rotten. Dit zou dan verwaarloosd zijn door te lang wachten. Het is gewenscht, dat de reparatie zoo spoedig mogelijk plaats heeft. b. De heer 't GILDE herinnert, dat hij in het begin van het jaar de leden van den raad al eens in overweging heeft gegeven, zich op de hoogte te stellen van het Plan van den Arbeid. Men heeft daarover in verschillende bladen beschouwingen kunnen lezen. Het plan was wel uitgestippeld, maarhet geld was er niet, het was dus, volgens de bestrijders niet uitvoerbaar. Wanneer men e«chter nagaat wat zich dezer dagen in de geldwereld afspeelde, zal men dat bezwaar toch niet meer kunnen volhouden. De inschrijving voor de 3 Staatsleening werd met 328 millioen overteekend, de inteekenin- gen van f 100 werden geheel, die van 500 voor 20 en die van f 1000 slechts voor 14% toegewezen. Daaruit bleek, dat iets meer dan f 200 millioen is toegewezen. Door de gemeente EnschedS werd een 4 leening uitgesehreven die ook met 1 millioen 384 duizemd gulden werd overschreden en ook een door de gemeente Amsterdam door bemidde- ling der Bank van Nederlandsche gemeenten uitgesehreven leening kon slechts voor een ge- ring percentage worden toegewezen, terwijl door een bankier nog 10 millioen werd aan- geboden. Als er nog critiek op het Plan van den Ar beid wordt uitgeoefend, zal het standpunt, dat er geen geld is, er buiten moeten blijven, er blijkt geld genoeg te zijn. Indien er dus nog critiek op het Plan bestaat, hoopt spreker, dat men die aan zijn partijbestuur zal inzen- den, zij willen daarvan graag notitie nemen, om na te gaan of die critiek gegrond is en daarin voorzien kan worden. De VOORZITTER: Welk belang is hierbij voor de gemeente betrokken? De heer 't GILDE: Het belang, dat, wan neer dit Plan het plan der regeering wordt, een algemeene opleving zal komen, en dit ook van groot belang is voor de gemeenten. In de eerste plaats zullen er dan 200.000 werkloo- zen aan het werk komen, zoodat de gemeen ten dan die menschen minder te verzorgen zullen hebben. Het geld moet rollen, dan zul len alien gemakkelijker komen te zitten. Hoe meer er verdiend wordt, hoe beter het ook de gemeenten gaat, dan zullen zij zich weer rui- mer kunnen bewegen, in plaats van zooals in de nu achter ons liggenden crisistijd steeds van de hoogere regeering den duim op den neus te voelen. Er is nu naar spreker vermeent geen moei- lijkheid, om met het Plan mee te gaan en daarvan de voordeelen te trekken, die men daarvan ook in andere landen getrokken heeft. Ziet naar Amerika, naar Denemarken, naar Noorwegen en Zweden, waar men door derge- lijke regelingen het werkloosheidsvraagstuk voor een groot deel heeft opgelost, terwijl ook in Belgie door het plan van minister H. de Man het aantal werkloozen met 50 is ver- minderd, terwijl men in Nederland nog het voile gewicht der crisis ondergaat. Als het 't rijk goed gaat, gaat het ook de gemeenten goed. Er zal dan zonder bezwaar meer belas- ting kunnen worden opgehracht en gaan we een goed vooruitzicht tegemoet voor alle ge meenten. De uitgaven voor de werkloozen- voorziening zullen dan zoowel voor het rijk als voor de gemeenten met minstens de helft kunnen worden verminderd. De werken zullen kunnen worden uitgevoerd tegen de op de markt bestaande normale loonen en wanneer zoo goed als alien inkomen hebben, zal ook veel uitgegeven worden. Op die manier krijgen wij betere toestanden. Spreker herhaalt, dat de voorstanders van SkiMed v het Plan van den Arbeid gaame gezonde op- bouwende critiek zullen vememen, bij de Ceni trale van het Plan van den Arbeid te Amster dam om na te gaan of er iets onjuist is, Het boek is naar spreker vermeent, tegenwoordig voor 1,25 verkrijgbaar. Op verzoek zal de centrale gaame inlichtingen verstrekken om- trent hetgeen niet duidelijk voorkomt. Het Plan zal, in verband met de trjdsomstandig- heden iets gewijzigd moeten worden, maar het is iets levends en zou op een betere wijze dan thans geschiedt door het Wlerkfonds, ons het doel doen bereiken, n.l. het geheele volk uit den crisistoestand helpen waarin het is geraakt. c. De heer DE BRUIJN zou iets willen zeggen, naar aanleiding van de laatste woor- den van den heer 't Gilde. Men weet dat de rioleering van het lage gedeelte van Ter Neu zen slecht is. Hij zou zich tot het Werkfonds willen wenden om met behulp daarvan een betere rioleering aan te leggen. d. De heer VAN HECKE deelt mede, een bazoek te hebben gebracht aan school C, om dat dak ook eens te bekijken. Weliwillend is hij daartoe in de gelegenheid gesteld. Hem is daarbij gebleken, dat het dak indertijd door de ambachtslieden op vakkundige wijze is ont- worpen en gemaakt. Ook het onderhoud is door vaklieden goed uitgevoerd, de pannen zijn keurig aangestreken, daar mankeert dus niets aan, maar de pannen zelf zijn lek. De VOORZITTER: Dat is bekend. De heer VAN HECKE: Ik wilde, in verband met de mededeeling van den heer Geelhoedt, dat burgemeester en wethouders zoeken naar een goedkoope oplossing, in overweging geven, het dak inplaats Van ntet pannen, te laten dekken met blauwe asbest-tegels, met 10 c.M. overbedekking. Die as'bestleien zouden voor de benoodlgde oppervlakte worden geleverd ei) gelegd voor f 747,50; indien men de voorkeur zou geven aan roode, zouden deze f 812,50 kostem. Men zou dan meer latten in het dak noodig hebben, waarvoor ik 175 raam, zoodat dan als men de duurste leien neemt, het werk f 987,50 zou kosben en daarvoor is school C dan goed opgeknapt. De pannen welke voor het dak van school C zijn gebruikt, zijn handvormpannen, welke zeer poreus worden. Ik geloof niet, dat we voor de geringe kosten, die volgens mij verbetering van het dak moet kosten, van de uitvoering Ibehoeven af te zien. Het is aldus voordeeliger, doch ook een betere oplossing, dan wanneer men dakbeschot zou aanbrengen en daarop de pannen weer gebruiken. De plafonds zijn ook niet gescheurd als ge- volg van een minder goede constructie. Deze zijn indertijd gemaakt met riet en sterke spe cie. Dit materiaal en het onderhoud der pla fonds met die specie, veroorzaken het scheu- ren. Tegenwoordig wordt daarvoor ander ma teriaal, o.m. celex-platen, gebruikt. Ik geef daarom in overweging, het werk overeenkomstig mijn denkbeeld, op de goed- koopste wijze te maken. Bij mijn bezoek is mij gebleken, dat het houtwerk niet versleten is, dat ziet er best uit en de spanten staan nog geheel recht. Met weinig kosten is volgens mij het dak grondig en soiled te vemieuwen. Indien men een dakbeschot zou willen aan brengen, kost dit alleen al meer dan de door mij opgegeven raming van kosten, terwijl men dan daarbij nog nieuwe pannen zal n'oodig hebben, omdat de voorhanden pannen van slechte kwaliteit zijn. Met asbestleien is het een goede oplossing. De VOORZITTER: Burgemeester en wet houders zullen bij het overwegen van hunne beslissing van het hier gehoorde gebruik maken. e. De heer COLSEN merkt op, dat gerui- men tijd geleden door den raad een subsidie is toegezegd voor verbetering van den weg aan St. Anna. Er was toen sprake van, dien weg rechtstreeks door te trekken naar de Coegors- straat. Hebben burgemeester en wethouders daarvan inmiddels nog iets vernomen? De VOORZITTER antiwoordt ontkennend. f. De heer LAMBRECHTSEN VAN RIT THEM moet weer eens terugkomen op riolee ring van de Westelijke waterleiding loopende langs Sluiskil. Indien we dit konden bereiken, zouden de bewoners van Sluiskil ontslagen zijn van den ondraaglijken stank dier water leiding, die telken jare valt waar te nemen trjdens het werken der suikerfabrieken, doch het zou ook een mooi werkobject zijn. Hij ver zoekt burgemeester en wethouders, dit zoo spoedig mogelijk in studie te willen nemen. g. De heer DE VOS wil, naar aanleiding van hetgeen de heer De Bruijn zooeven vroeg, te kennen geven, dat hij geen bezwaar heeft, dat men zich voor het uitvoeren van werken met het Werkfonds in verbinding stelt, doch wenscht wel, dat voor die werken, die als nor male werken te beschouwen zijn, ook normale loonen zullen worden betaald. Door den heer Scheele is het hier al terecht gezegd, dat de loonen bij het particulier bedrijf werkelijk laag *zijn, zoodat er toch zeker geen aanleiding is, om voor normale werken die loonen nog eens extra te gaan verlagen. h. De heer LAMBRECHTSEN VAN RIT THEM wijst er op, dat door den ambtenaar Will van gemeentewerken veel werk buiten kantoortijd is verricht. Hij wil burgemeester en wethouders vragen, of deze op grond van het ambtenaarreglement in verband daarmede voor het ontvangen van een gratifieatie in aanmerking kan komen. De VOORZITTER zal dit bij burgemeester en wethouders bespreken. i. De heer LAMBRECHTSEN VAN RIT THEM vraagt nog, of burgemeester en wet houders de kwestie van hfet-regelmatig drijVen van koeien door de straten en de verontreini- ging die daarvan het gevolg is, al hebben be- sproken. De VOORZITTER sluit de vergadering. Vergadering van Donderdag 17 Dec. 1936, des namiddags kwart over twee ure. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden J. M. Oggel, P. J. van Bendegem, F. Dieleman, A. P. Essel- brugge, J. Fanoy, A. Th. 't Gilde, C. Hame link, A. van 't Hoff, P. de Jonge, A. P. de Ruijter, B. Seghers, C. van Bendegem en C. Th. van de Bit, benevens de Secretaris J. L. J. Maris. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformulier. Notulen. Burgemeester en Wethouders stellen voor, de notulen der vergadering van 27 October vast te stellen, zooals deze in druk zijn ver- schenen, en de vaststelling der notulen van de vergadering van 24 November 1936 aan te houden tot een volgende zitting. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 2. Ingekomen stukken. a. Het raadsbesluit van 27 October 1936 tot het aangaan van een geldleening van 39000, voorzien van bewijs van goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. b. Een schrrjven van Gedeputeerde Staten van Zeeland, houdende bericht van ontvangst der verordening als bedoeld in art. 208 der Gemeentewet. (Verordening, vaststellende, welke strafverordeningen geldig zijn). Aangenomen voor kennisgeving. c. Een adres van F. N. Hiemstra e.a, van den volgenden inhoud: In antwoord op uw schrijven d.d. 25 Nov. '36 no. 24/103 deel ik U voor den juisten gang van zaken beleefd nog het volgende mede: le. dat mijn schrijven) van 20 Mei 1935 be- trekking heeft gehad op de 60 M'-t, die op 13 Nov. '36 door de gemeente gekocht en betaald zijn; 2e. dat wij van 26 Juli 1935, ondanks her- haald verzoek tot 13 Nov. '36 op de be taling van die 60 M2. hebben moeten wachten; 3e. dat de gemeente alleen die 60 M2. heeft gekocht, (zie raadsbesluit van 21 Mei 1935, welk raadsbesluit door Ged. Staten is goedgekeund d.d. 26 Juli 1935); 4e. dat de meerdere grond thans door de ge meente nog niet is gekocht en dus nog ons eigendom is; 5e. dat wij onze toezegging, gedaan in de conferentie met Burgemeester en Wet houders d.d. 22 Oct. '36 voor dien meer- deren grond te verkoopen k f 2 per M2. hierbij intrekken; 6e. dat wij alsnog bereid blijven om dien meerderen grond tegen nader overeen te komen prijs te verkoopen; 7e. dat wij U hierbij doen weten, dat wij onder geen voorwaarden toestemming geven tot het verrichten van welke werkzaamheden ook in onzen grond hetzij het aanleggen van rioleeringen, electricteits-, water- of gasleidingen enz. enz. Burgemeester en Wethouders stellen voor, dit schrijven aan te nemen voor kennisgeving. De heer VAN DE BILT vraagt, hoe dit nu eigenlijk zit. Hij meende gehoord te hebben, dat deze zaak thans in orde was. De VOORZITTER antwoordt, dat dit niet geheel het geval is. Spreker heeft in de vorige vergadering medegedeeld, dat de akte voor een gedeelte van deze grond is gepasseerd. Burgemeester en Wethouders hadden deze akte reeds voordien aan de betrokkenen voor- gelegd. De akte die gepasseerd is, betrof het stukje van 60 M2., de kwestie loopt thans nog altijd over het meerdere, dat de gemeente in beslag genomen zou hebben. Nu zendt de heer Hiemstra c.s. dit schrijven, en schrijft daar in o.a. in sub 2: „dat wij van 26 Juli 1935, on- ,,danks herhaald verzoek tot 13 November ,,1936 op de betaling van die 60 M2. hebben moeten wachten". Nu zal de raad er met spreker wel van over- tuigd zijn, dat dit niet het geval was. De be taling hiervan is meermalen aangeboden. De heer VAN DE BILT vraagt, wat Bur gemeester en Wethouders thans denken te doen. De VOORZITTER deed! mede, dat dit door Burgemeester en Wethouders is besproken, en dat dit college op het standpunt staat, te moeten voorstellen, dit schrijven aan te nemen voor kennisgeving, en af te wachten hetgeen er verder gebeuren zal. De verdere trans- actie zal ingevolge het bepaalde bij art. 1524 van het Burgerlijk Wetboek plaats hebben. De heer VAN DE BILT vraagt, hoe dit artikel luidt. De VOORZITTER antwoordt, dat het hier- op neerkomt, dat de meerdere vierkante meters worden verrekend naar gelang de grootte. De heer VAN DE BILT vraagt of er kans is, dat dit in orde komt. De VOORZITTER weet dit ook niet. Hij wijst er op, dat bij het amendement Van 't Hoff aan Burgemeester en Wethouders door den raad werd opgedragen, alsnog te trach- ten, deze zaak tot een goed einde te brengen. In de eerste vergadering hebben hierover de stemmen gestaakt, terwijl bij stemming in de vorige vergadering dit amendement is ver- worpen. De heer VAN DE BILT is van meening, dat dit toch stagnatie geven zal. Men dient dan toch den toestand te laten zooals die is. De grond is dan geen eigendom der gemeente. De VOORZITTER gelooft dit niet. Men zal dienen af te wachten, wat er van komt. De heer ESSELBRUGGE wenscht ook een vraag te stellen, al is die misschien overbodig. Hij wenscht te weten, hoeveel c.A, de meer dere grond groot is. De VOORZITTER kan dit niet zeggen. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van Burgemeester en Wethouders aange nomen. d. Burgemeester en Wethouders deelen mede, dat krachtens door den raad verleende machtiging zijn verkocht de volgende per- ceelen bouwgrond: een perceel in de Wlhelminastraat, groot 146 c.A., aan J. Wlsse, tegen den prijs van 3,25; een iperceel aan het Bylocqueplem groot 41 c.A., aan C. Dieleman, tegen den prijs van i 2,50. Aangenomen voor kennisgeving. e. Burgemeester en Wethouders deelen mede, dat het principebesluit in de vorige ver gadering genomen, hen zich tot den Minister heeft doen wenden met het verzoek om de steunnormen en de maxima-uitkeeringen te verhoogen, omdat wanneer de maxima-uitkee ringen niet worden verhoogd de landarbeiders voor een groot deel niet van de verhooging kunnen profiteeren. Volgens de thans gelden- de steunnormen voor die groep kan bij een gezin van 5 perspnen niet de voile norm wor den uitgekeerd, omdat het vastgestelde maxi mum lager is. Bij verhooging van die norm gaat die beper- king reeds in bij een gezin van 4 personen. De grootere gezinnen der landarbeiders val- len dus niet onder de beoogde verbetering. Aanneming van het voorstel beteekent ook, dat het verschil tusschen de landarbeiders en de anderen nog grooter wordt. Op grond van een en ander hebben zij zich tot den Minister gewend met bovenvermeld verzoek en om bericht voor den 15 December 1936 gevraagd in verband met deze vergade ring. De VOORZITTER deelt mede, dat juist dezen morgen hieromtrent een brief van den Minister van Sociale Zaken is ingekomen, waarin deze mededeelt, dat-hij hiermede niet accoord gaat. Hij geeft lecture van dezen brief. De heeren zullen den gedachtengang van Burgemeester en Wethouders in dezen wel be- grijpen. Burgemeester en Wethouders hebben in verband met deze vergadering gevraagd, antiwoord te zenden voor den 15en, opdat, in dien eventueel tot een verhooging zou beslo- ten worden, er zekerheid zou bestaan, dat deze goedgekeurd zou worden. Volgens de bestaan de steunregeling kan niet aan ieder gezin een verhooging van 0,50 per week op de steun- uitkeering worden toegekend, omdat men aan het maximum uit te keeren bedrag is ge- bonden. Burgemeester en Wethouders hebben thans den Minister verzocht, of een verhooging zijn goedkeuring zou kunnen wegdragen, zij had den hiermede ook kunnen wachten, tot in deze vergadering een meerderheid voor een of an der voorstel zou kunnen zijn verkregen, en daama het besluit ter goedkeuring kunnen inzenden. Zij meenden echter goed te doen, reeds direct dit verzoek tot de Minister te richten, opdat eenige zekerheid zou bestaan. Thans blijkt evenwel uit het antwoord, dat de Minister geeft, dat een verhooging voor de landarbeiders zijn goedkeuring niet zal kunnen hebben. De heer HAMELINK stemt toe, dat een .beslissing inderdaad nog niet was genomen. Hij moet Burgemeester en Wethouders prijzen voor hetgeen zij in dezen gedaan hebben, hij acht het ook goed gezien, dat zij hebben ge vraagd, hoe het gaan zal indien een besluit genomen zou worden tot verhooging van de steunnormen. Het frappeert hem sterk, dat de Minister zegt, een verhooging niet te zullen goedkeu- ren. Het is hem toch ook bekend, dat de uit- keeringen hier lager zijn dan in andere ge meenten. Men krijgt thans, nu er sprake is van een gemotiveerde verhooging, direct een briefje, dat dit niet goedgekeurd kan worden, terwijl wel goedkeuring werd verleend aan verlagingen, die niet noodzakelijk waren, en intusschen de verlagingen ook niet werden ingevoerd, omdat bleek, dat de uitkeeringen te hoog geweest waren. Hij acht dit dan ook een foutief besluit, en meent dat er alle aanleiding voor goedkeuring zou geweest zijn, indien de raad sprekers voorstel had aangenomen en de destijds ge- maakte fout had willen herstellen, nu de ge meente over de centen die daarvoor noodig zijn, de beschikking heeft. Ook op het feit, dat de loonen aan den zeer lagen kant zijn, antwoordt de Minister: ik doe het niet, met andere woorden, er is geen en- kele kans om een goedkeuring te verkrijgen dan op een besluit om verlaging. Spreker meent, dat het goed zal zijn, deze zaak nog eens te bekijken. Indien men zich hierbij zou neerleggen, zou de 'bestuursmogelijkheid van den raad feitelijk nihil zijn. Men zou ook de beslissing kunnen nemen en alsnog den Mi nister de kans geven, het besluit niet goed te keuren en dan meent spreker, dat er nog de mogelijkheid bestaat van verzet tegen deze beslissing. De VOORZITTER: Nou, nou! De heer HAMELINK vervolgt, dat hij wel ziet, dat er in deze vergadering geen besluit genomen zal worden. De argumenteering van het Ministerieele schrijven acht hij zwak. Hij meent, dat hij in verband met hetgeen in dezen gedaan is, het beste zal doen, zijn voorstel niet door te zetten, doch het even terug te nemen en nogmaals van alle kanten te bekij ken. Indien hij dan, na de inlichtingen, die hij zal inwinnen, de meening toegedaan is, dat er kans van slagen zal bestaan, zal hij nog met Zijn voorstel komen, met de motiveering er bij. Hij neemt dus zijn voorstel terug en zal af- wachten, wat er verder in dezen gebeuren zal. De heer VAN DE BILT vraagt zich af, of er wellicht de kans bestaat om een verhooging te verkrijgen voor de minstbetaalden. De VOORZITTER deelt mede, dat Burge meester en Wethouders een uitvoerig schrij ven tot den Minister hebben gericht en mede- deeld hebben, dat de landarbeiders het slecht- ste betaald worden. Met betrekking tot de andere groepen bestond er tegen de verhoo ging geen bezwaar. Het bezwaar van Burge meester en Wethouders was, dat de landarbei ders, die het minste betaald worden, niet naar boven kunnen. Indien de Minister bericht zou hebben, dat een besluit om hierin verhooging toe te passen, zou worden goedgekeurd, waren Burgemeester en Wethouders voornemens, het voorstel van den heer Hamelink over te nemen. Daarom hebben zij zich dan ook direct tot den Minister gewend, ter bespoediging. Het ministerieel schrijven is in Burgemees ter en Wethouders niet besproken, daar be doeld schrijven dezen morgen pas is inge komen. De heer DE RUIJTER wenscht alleen deze vraag te stellen: is er geen mogelijkheid en is het al eens geprobeerd de normen der landarbeiders naar boven te brengen? De heer OGGEL merkt op, dat juist daar over Burgemeester en Wethouders geschreven hebben. De VOORZITTER geeft te kennen, dat het juist ging om de normen voor de landarbei ders. Wat betreft de fabrieksarbeiders zou de Minister geen bezwaar hebben, daar deze niet boven den norm komen. Het is juist voor de categorie, door den heer De Ruijter bedoeld, dat Burgemeester en Wethouders hebben ver zocht, dd steunnormen naar boven te mogen brengen. De heer DE RUJTER meent, dat, indien be- sloten zou orden, de steunnormen voor de fa brieksarbeiders met 0,50 te verhoogen, deze dit zouden kunnen krijgen, daar ze niet boven den norm komen. De VOORZITTER herhaalt, dat Burgemees ter en Wethouders den Minister hebbet^ voor- gelegd hun vraag, of, indien de steunnormen voor de landarbeiders met f 0,50 zouden wor den verhoogd, dit zijn goedkeuring zou heb ben. Dit heeft echter de Minister bericht, niet te zullen goedkeuren. De heer DE RUJTER: En dat naar aan leiding van het principebesluit. De VOORZITTER merkt op, dat er eigen lijk geen besluit, ook geen principebesluit, ge nomen is. De heer SEGHERS merkt op, dat er hier steeds sprake is van de maximumbedragen. Daar komen de menschen toch aan. De VOORZITTER: Zeer zeker, anders zou den Burgemeester en Wethouders den Minis ter ook niet gevraagd hebben, of deze op een verhooging zijn goedkeuring zou verleenen. Indien deze het voile pond niet ontvingen, was dit niet noodig. De heer SEGHERS is van meening, dat waar de loonnorm 15 bedraagt, het maxi mum zou liggen bij de 11,50. Er wordt dan gerekend 7 voor man en vrouw plus 6 X 0,50 kindertoeslag. De VOORZITTER antwoordt, dat indien het voorstel van den heer Hamelink tot ver hooging der steunnormen met 0,50 zou zijn aangenomen, ingevolge de bepalingen der steunregeling reeds bij een gezin met 4 kin- deren het maximaal uit te keeren bedrag zou zijn bereikt, wat thans het geval is bij een gezin met 5 kinderen. De heer SEGHERS merkt op, dat men dus van deze regeling zou willen afwijken. De VOORZITTER merkt op, dat men thans in een kringetje blijft rondloopen. De fabrieks arbeiders kunnen een verhooging van 0,50 krijgen, daar zij niet aan de normen komen, de landarbeiders echter niet. Het is juist hierom, dat Burgemeester en Wethouders aan den Minister hebben geschreven. De Minister heeft hierop geantwoord, zooals spreker zoo- juist heeft voorgelezen, dat een verhooging van de steunnormen voor de landarbeiders met f 0,50 per week door hem niet zal worden goedgekeurd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 9