GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. voor de eerste 10 gram, tnclusief het gewone porto, Het gewone port voor de landmail zou verhoogd worden in Indie van 12% tot 17% cent, zoodat voor lichte brievtn het verschil tusschen luchtmail en landmail zeer gering zou worden. De Nederlandsche administratie der P.T.T. kan voorloopig nog geen mededeeling doen over het tarief vap Ncderland uit, omdat haar voorstel nog niet alle instanties is gepas- seerd. PLEOHTIGHEID IN DE NIEUWE KERK TE DELFT. In opdracht van den Sultan van Djokjakarta heeft diens delegatie, welke thans hier te lande .vertoeft, zich Vrijdagmorgen naar de Nieuwe Kerk te Delft ibegeven, waar de oud- ste dochter van den Sultan, Ratoe Pembajoen, een tuil witte bloemen bij het igraf van Konin- gin Emma .heeft gelegd. De zoon van den Sultan, Pangeran PakoeningTat, legde een krans bij het graf van Prins Hendrik. De tourgemeester van Delft, Mr. van Baren, was bij de plechtigheid aanwezig. Vergadering van Donderdag 17 December 1936, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer Mr. P. H. W. F. Tellegen, burgemeester. Tegenwoordig de leden: L. J. Geelhoedt, D. Schnele, C. A. Verlinde, N. J. C. Lambrechtsen van Ritthem, D. E. de Kraker, J. Duurinck, E. L. van He eke, H. J. Colsen, L. J. van Driel, J. N. 't Gilde, M. de Vos, J. den Hamer en A. de Bruijn. Afwezig de heeren D. van Aken en Pvan Cadsand. (2. Slot.) 5. Vaststelling verordening regelende de jaarwedden van het personeel in dienst der gemeente. De verordening regelende de jaarwedden van het personeel in dienst der gemeente, dateert van 19 Mei 1921 en is geven burge meester en wethouders te kennen, door ver- schillende wijeigingslbesluiten dusdanig ver- ouderd, dat de vaststelling van een nieuwe verordening om administratieven redenen noodiig wordt geacht. In deze verordening is ook opgenomen de invoering van de een-jaar- lijksche verhoogingen der ambtenaren. In verband met dit laatste dient ook gewijeigd te worden de verordening voor de ambtenaren der gemeentepolitde. Op beide hierbij gevoegde ontwerpen is de commissie van Georganiseerd Overleg voor ambtenaren, werklieden en politiepersoneel ge- hoord, die zich daarmede heeft kunnen ver- eendgen. In verband met het ibovenstaande stellen wij u voor het besluit te nemen tot vaststelling der hierlbij gevoegde verordening en van het besluit tot wijziging der verordening voor het politiepersoneel. VERORDENING regelende de jaarwed den van het personeel in dienst der gemeente Ter Neuzen. Hoofdstuk I. Van de ambtenaren ter secretarie en den gemeente-bode. Artikel 1. 1. De jaarwedden van de ambtenaren ter gemeente-secretarie bedragen: Voor den hoofdeommies f 2400, den com mies 2000, den adjunct-commies 1600 en de klerken 1200, te verhoogen met 8 een- jaarlijks.che verhoogingen voor den hoofd eommies van f 75, voor den commies, den adjunct-commies en de klerken van 50. 2. De jaarwedden van den gemeente-bode bedraagt f 1100, te verhoogen met 8 eenjaar- lijksche verhoogingen van f 50. 3. Diensttijd als ambtenaar ter secretarie en als gemeente-bode in andere gemeenten, in overeenkomstige betrekkingen doorgebracht te beoordeelen door burgemeester en wethou ders komt ten voile in aanmerking voor de jaren doorgebracht na de intreding van het 18e ievensjaar. 4. De gem^nte-bode in dienst der ge- meente van een eigen rijwiel gebruik maken- de, ontvangt jaarlijiks f 25 als schadeloos- stelling voor het gebruik van dat rijwiel. Artikel 2. De bedragen in artikel 1 worden verminderd voor den ambtenaar, benoemd tot bezoldigd ambtenaar van den burgerlijken stand belast met alle werkzaamheden, behalve het voltrek- ken van huwelijken, met de bezoldiging als ambtenaar van den burgerlijken stand. Hoofdstuk II. Van de ambtenaren bij gemeente-werken. Artikel 1 De jaarwedde van de gemeente-bouw- meester bedraagt 2400 en van den ambte naar S1200 te verhoogen met 8 eenjaarlijk- ache verhoogingen van respectievelijk f 75 en J 50. 2 Diensttijd in andere gemeenten, in ovei- eenkomstige betrekkingen doorgebracht, te beoordeelen door burgemeester en wethouders komt ten voile in aanmerking voor de jaren doorgebracht na de intreding van het 18e levensjatar. Hoofdstuk III. Van de gemeentewerklieden. Artikel 4. De werklieden worden onderacheiden in: vaklieden loopgroep IV; halfvaklieden loongroep III; routinearbeiders loongroep II; ongeschoolden loongroep I. Artikel 5. 1 De jaarwedden der werklieden in het voriz artikel genoemd bedragen per week: V^r de vaklieden 22,50, de halfvaklieden f 21 de routine-arbeiders 20 en de onge schoolden f 18,50, te verhoogen met 6 denjaar- lijksche verhoogingen van /I per week. 2 Het hoofd- van den reinigingsdienst ihalfvakman) ontvangt ter zake een verhoo- pfins van f 50. 3 Bij aanstelling of overgang van een werkman in een andere rubriek wordt ^mi nimum der jaarwedde in die rubriek verme Bij overgang daalt de jaarwedde niet beneden het reeds genoten salaris. De verhoo- ging der jaarwedden gaat in met de week waarin den lsten der maand valt waarin een dienst van 1, 2, 3, 4, 5 of 6 jaar is volbracht. 5. De uitbetaling der jaarwedden ge- schiedt per week, waarbij het jaar gerekend wordt op 52 woken. 6. Als diensttijd komt in aanmerking de tijd doorgebracht in deze en een andere ge meente. Artikel 6. Hetgeen door een werkman aan ongevallen rente, hetzij tijdelijk, hetzij voortdurend wordt genoten, komt in mindering op zijn jaar wedde. Artikel 7. Overgangsbep aling Een werkman, die onder de oude loonrege1 ling het maximumloon nog niet heeft bereikt, geniet onder de nieuwe loonregeling een loon, waarbij de afstand in geld tot het maximum dezelfde blijft als onder de oude loonregeling. Hoofdstuk IV. Van den gemeente-geneesheer. Artikel 8. De jaarwedde van den gemeente-geneesheer. bedraagt 1200. Hoofdstuk V. Van de vroedvrouwen. Artikel 9. De jaarwedde van de vroedvrouw in de kom en van die te Sluiskil bedraagt f 1000. Hoofdstuk VI. Van den keuringsveearts. Artikel 10. De jaarwedde van den keuringsveearts be draagt 1500, te verhoogen met 8 eenjaar- lijksche verhoogingen van 100. Hoofdstuk VH. Van de ambtenaren by de Arbeidsbeurs. Artiikel 11. De jaarwedde van den directeur bedraagt f 2300 en van derv ambtenaar 1400 te ver hoogen met 8 ddnjaariyksche verhoogingen van respectievelijk f 62,50 en 50. Diensttijd in andere gemeenten, in overeen komstige betrekkingen doorgebracht, te be oordeelen door burgemeester en wethouders, komt ten voile in aanmerking voor de jaren, doorgebracht na intreding van het 18e Ievens jaar. Hoofdstuk VIH. Slotbepalingen. Artikel 12. Met uitzondering van de salarissen van de gemeente-werklieden genoemd onder hoofd stuk HI dezer verordening, wordt op de sala rissen van alle ambtenaren 2% gekort. Artikel 13. Deze verordening treedt in werking met in- gang van 1 Januari 1937. Alsdan vervalt de verordening regelende de jaarwedde van het personeel in dienst der gemeente Ter Neuzen van 19 Mei 1921, zooals die nadien is gewij- zigd. Met algemeene stemmen vastgesteld. De gemeenteraad van Ter Neuzen; gehoord de Commissie van Georganiseerd Overleg voor ambtenaren, werklieden en poli tiepersoneel in dienst der gemeente Ter Neuzen; besluit: 1. De verordening regelende de rangen, het aantal, de samenstelling, de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van de ambtenaren der gemeentepolitie te Ter Neu zen van 10 Nov./29 Dec. 1932, goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 2 Maart 1933 no. 40, zooals deze nadien is gewijzigd by besluit van 17 October 1935, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 31 Januari d.a.v. no. 48, te wijzi- gen als volgt: Artikel 5. Het tweede lid eerste volzin van dit artikel wordt gelezen: 2. De aanvangswedde wordt telkens na 1 jaar verhoogd met een bedrag van 75 voor wat den inspecteur van politic betreft &n met een bedrag van f 26 voor wat de overige amb tenaren van politie aangaat, totdat het maxi mum is bereikt. Artikel 7. In het eerste lid van dit artikel wordt voor ,,tweejaarlijksche" gelezen,, 6enjaarlijksche' 2. De wijzigingen onder 1 treden in wer king met ingang van den dag waarop de Koninklijke goedkeuring op dit besluit zal zijn verkregen. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. InsO oh pc lectrA c iai VERORDENING op de heffing van I ro eho rechten, als bedoeld in.' de besmet- telijke ziektenwet 1928, Stbl. no. 26$. j usl I csv Artikel 1. Ter vergoeding van en ter tegemoetkoming in de kosten van de ten laste der gemeente komende 'kosten van vervoer, afzondering, on- derzoek, verpleging, reiniging en ontsmetting, als bedoeld in de besmettelijke ziektewet 1928 StJbl. no. 265, worden van belanghebbenden rechten geheven overeenkomstig de in de vol- gende artikelen vervatte regelen. Artikel 2. Het in artikel 1 bedoelde recht is verschul- digd wegens kosten van: b. d. der kosten; der kosten der kosten; der kosten; der kosten; der kosten; 6. Vaststelling verordening op de heffing van rechten, ingevolge de besmettelijke ziektenwet 1928 (Staatsblad no. 265). Burgemeester en wethouders deelen mede: Ingevolge artikel 19 van de besmettelijke ziektenwet 1928, Stbl. no. 265, draagt de ge meente de kosten van maatregelen, die krach tens die wet worden genomen en van tege- moetkomingen, zoo die worden toegekend door het gemeentebestuur aan hen, die door maatregelen van afzondering, waameming reiniging of ontsmetting, inkomsten derven Artikel 21 der wet bepaalt, dat met inacht- neming van de artt. 269273 en 287 der Ge- meentewet van de belanghebbenden met uit zondering van on- en minvermogenden een bijdrage in of vergoeding van de kosten van vervoer, afzondering, ondenzoek, verpleging, reiniging en ontsmetting wordt gevorderd. Gedeputeerde statem van Zeeland hebben bij schrijven van 9 October 1936 n<x 58, le afdee- ling, op vaststelling terzakb aangedrongen. In verband met het bovenstaande bieden wij u hierbij een desbetreffende verordening aan. In artikel 2 zijn de verscbillende verschul- digde kosten opgenoemd, waaruit u zal bltj- ken, dat wat de kosten van vervoer, afzonde ring, verpleging en onderzoek betreft, is uit- gegaan van het geldende tarief van het zie- kenhuis in deze gemeente. Inzake reiniging en ontsmetting is uitge- gaan van het tarief van de Provinciate Zeeuw- sche Vereeniging ,,Het Groene Kru'is te Vlis- singen. Betreffende dit laatste onderdeel moge wor den opgemerkt, dat het tarief van die ver eeniging is genomen, daar bij beschikking van den Minister van Sociale Zaken van 10 Augus tus 1936 een achttal ontsmettingsdiensten als noodzakelijk is aangewezen, w.o. ook boven- genoemde vereeniging. (Het is in het financieel belang van de ge meente, dat zij van dezen dienst gebruik maakt, daar ingevolge artikel 23 van het Koninklijk besluit van 1 October 1929 Stbl. no. 448, ter uitvoering van de besmettelijke ziektenwet voortaan slechts een Rijksbijdrage in de kosten van reiniging en ontsmetting wordt verleend, indien de reiniging en ont smetting zijn verricht door een dienst, welke door den Minister is aangewezen. Een Rijks bijdrage wordt dus niet verleend, indien b.v. door de reinigingsdienst van de gemeente een woning wordt omtsmet. Daar thans door de Rijksbelasting-admini- stratie geen gegevens meer worden venstrekt omtrent het inkomen, doch slechts omtrent de vermengde hoofdsom van de gemeente- fonds- en vermogensbelasting is, evenals dit met de verordening op de heffing van school- geld is geschied, deze vermengde hoofdsom als leidraad in de heffingsverordening opge nomen. Wij stellen uw college dan ook voor om de hierbijgaande verordeningen op de heffing en invordering van besmettelijke ziektegelden vast te stellen. vervoer, volgens het geldende tarief van de ontsmettingsinrichting of van het ziekenhuis, waarvan gebruik wordt ge- maakt; afzondering en verpleging, volgens het tarief van het ziekenhuis voor verblijf en verpleging in de barak; o n d e r z o e ik, volgens het geldende ta rief van het ziekenhuis; reiniging en ontsmetting, vol gens het tarief van de Provinciale Zeeuw- sche Vereeniging ,,Het Groene Kruis" te Vlissingen. Artikel 3, In de kosten wordt tegemoetgekomen door de belanghebbenden, wier vermengde hoofd som van de gemeentefonds- en vermogensbe lasting bedraagt: 8 t/m 20 10 meer dan 20 t/m 36 15 me'ef dan f 36 t/m 50 25 meer dan 50 t/m 66 40 meer dan f 66 t/m 80 60 meer dan f 80 t/m 96 80 meer dan f 96 en hooger 100 der kosten; Artikel 4. .itr On- en minvermogenden zijn van de beta- ling der in het vorige artikel bedoelde recht vrijgesteld. Onder on- en minvermogenden worden voor de toepassing van deze verordening verstaan de belanghebbenden, wier vermengde hoofd som van de gemeentefonds- en vermogensbe lasting minder dan 8 bedraagt. Artikel 5. Onder „vermengde hoofdsom der gemeente fonds- en vermogensbelasting" wordt voor de toepassing dezer verordening verstaan de ver mengde hoofdsom volgens de laatste door de Rijksbelasting-administratie vastgestelde be dragen, met dien verstande, dat, indien van belanghebbende nimmer een vermengde hoofd som is vastgesteld, deze door burgemeester en wethouders wordt geschat. Artikel 6. Voor de toepassing dezer verordening wor den als belanghebbenden aangemerkt: a. ingeval van vervoer, afzondering, onder zoek en verpleging, zij die vervoerd, af- gezonderd, onderzocht of verpleegd zijn of hun verzorgers; b. ingeval van reiniging en ontsmetting de hoofdbewoner van de betrokken woning, het vaartuig of voertuig, respectievelijk de eigenaar van de gereinigde of ont- smette voorwerpen. Artikel 7 De invordering van de in deze verordening bedoelde rechten geschiedt overeenkomstig de desbetreffende verordening van heden. Artikel 8. Deze verordening treedt in werking met den eersten dag der maand, volgende op die, waarin de Koninklijke goedkeuring door bur gemeester en wethouders is ontvangen. Deze verordening wordt met algemeene stemmen vastgesteld. VERORDENING op de invordering van rechten als bedoeld in de Besmette lijke Ziektenwet 1928 Stbl. no. 265 Artikel 1. De'nnvordering der rechten als bedoeld in de Besmettelijke Ziektenwet 1928 Stbl. no. 265 geschiedt door den gemeente-ontvanger met inachtneming van de in de volgende arti kelen vervatte regelen. Artikel 2 De voldoening der rechten moet geschieden ten kantore van den gemeente-ontvanger bin- nen 14 dagen, nadat den belastingschuldige een aanslagbiljet, waarvan het model door burgemeester en wethouders wordt vastge steld, door den gemeente-ontvanger is uit- gereikt. Artikel 3. Van hem, die nalaat de verschuldigde gel- den te voldoen worden deze ingevorderd over eenkomstig de bepalingen van de artikelen 291 tot en met 295 der gemeentewet. Verschuldigde bedragen, waarvan de invor dering niet heeft kunnen geschieden kunnen door den gemeenteraad oninvorderbaar wor den verklaard. Artikel 4. Deze verordening treedt in werking tegelijk met de verordening op de heffing van rechten als bedoeld in de Besmettelijke Ziektenwet 1928 Stbl. no. 265.. Deze verordening wordt met algemeene stemmen vastgesteld. 7. Vaststelling verordening op de heffing van opcenten op de gemeentefonds- belasting. Burgemeester en wethouders deelen mede: De verordening op de heffing van opcenten op de gemeentefondsbelasting, vastgesteld op 14 November 1935 is goedgekeurd tot 1 Mei 1937. Deze verordening dient daarom opmeuw te worden vastgesteld. In de gemeente-begrooting 1937 is evenals voor 1936 ermee rekening gehouden, dat voor het belastingjaar 1937/1938 weer 75 opcenten zullen worden geheven. Naar aanleiding hier- van stellen wij U voor, het navolgende besluit te nemen. De gemeenteraad van Ter Neuzen: besluit vast te stellen de navolgende veror dening. VERORDENING op de heffing van op centen op de gemeentefondsbelasting in de gemeente Ter Neuzen Artikel 1. Er zullen jaarlijks, met ingang van het belastingjaar 1 Mei 1937 tot en met 30 April 1938 ten behoeve dezer gemeente op de hoofd som der gemeentefondsbelasting worden ge heven 75 (vijf en zeventig) opcenten. Artikel 2. De opcenten worden niet geheven op de aan slagen van hen, die binnen het Rijk geen vaste woonplaats hebben. Artikel 3. De invordering geschiedt overeenkomstig de verordening op de invordering vastgdsteld d.d 12 Jund 1933. Artikel 4. Deze verordening wordt herzien zoodra de gemeente voor de heffing der gemeentefonds belasting wordt gerangschikt in een andere dan de 3e klasse. Artikel 5. De verordening van 14 November 1935, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 14 Januari 1936 no. 13, blijft van kracht ten aan- zien van vorige belastingjaren. Deze verordening wordt met algemeene stemmen vastgesteld. 8. Vemieuwen huur eener gemeentewoning aan C. F. Kohler. Bij besluit van 13 December 1934, goedge keurd door gedeputeerde staten d.d. 4 Januari d.a.v. no. 86, le afd, is schrijven burge meester en wethouders aan den heer C. F. Kohler alhier voor den tijd van 2 jaar ver- huurd de gemeentewoning plaatselijk gemerkt Schoolplein no. 4. Deze huur eindigt per 1 Januari a.s. in ver band waarmede de heer Kohler verzoekt de huur te hernieuwen voor denzelfden huurprijs met wederzijds recht van opzegging op een termijn van 3 maanden. Uit administratieve overwegingen achten wij het wenschelijk de huurovereenkomst voor een langeren termijn aan te gaan en deze, gelet op Provinciaal Blad no. 54 van 1924, op maximum vijf jaar te stellen, tevens met het reicht van beide partijen de huur tusschentijds op te zeggen met een termijn van 3 maanden. In verband hiermede stellen wij U voor het volgende besluit te nemen. De raad der gemeente Ter Neuzen, gezien het verzoek van den heer Kohler om de huur van de door hem bewoonde gemeentewoning, plaatselijk gemerkt Schoolplein 4, wegens ein- digen van de huurovereenkomst per 1 Januari a.s. te wilten hernieuwen; overwegende dat voormelde gemeentewo ning bij zijn besluit van 13 December 1934 goedgekeurd door gedeputeerde staten d.d. 4 Januari d.a.v. no. 86 le afd. tot 1 Januari 1937 is verhuurd aan den heer Kohler voornoemd. besluit: 1. Onderhands te verhuren aan den heer C. F. Kohler alhier de gemeentewoning plaat selijk gemerkt Schoolplein 4 voor een bedrag van vier honderd gulden 400) per jaar. 2. De huurtijd ingaande 1 Januari 1937 te bepalen op maximum vijf jaar zoodat de huur uiterlijk zal eindigen 1 Januari 1942 met het recht van beide partijen de huur tusschentijds op te zeggen met een termyn van drie maan den. De heer DEN HAMER merkt op, van den heer Kohler te hebben vernomen, dat het on- derhoud der woning slecht verzorgd wordt. De VOORZITTER: Dat is in onderzoek. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. 9. Aanleg trottoir in de Nieuwe Kerk- straat te Sluiskil. Ingekomen is een adres van P. Meert en 27 anderen, wonende aan de Nieuwe Kerkstraat te Sluiskil, die daarin verzoeken, deze straat van een trottoir te willen voorzien. Adressan- ten meenen, dat het den raad wel bekend zal zyn, dat deze straat in een zeer slechten toe- stand verkeerd, vooral voor de voetgangers die de R. K. kerk, ziekenhuis en school willen bezoeken. Zij verzoeken hen in den kortst mogeiyken tijd van dezen onhoudbaren toe- stand te verlossen. Naar aanleiding van dit adres herinneren burgemeester en wethouders, dat zij in het afdeelingsverslag hebben toegezegd, deze zaak nog eens nader te zullen bezien, om te trachten in den toestand aldaar op eenigerlei wijze te voorzien. Zij zijn tot de conclusie gekomen, dat het noodig is, aldaar een trottoir te leggen. De gemeente-bouwmeester heeft ter zake een raming van kosten gemaakt. De lengte zal zijn 400 M. met een breedte van 2 M. De kosten zouden dan globaal beloopen ruim 1750. In verband met het bovenstaande stellen burgemeester en wethouders voor, aan he.t verzoek van adressanten te voldoen en de kosten te brengen ten laste van de kapitaals- uitgaven, te dekken door een geldleening. De heer VAN HECKE vraagt, of het de bedoeling is het werk in eigen beheer uit te voeren, dan wel of het kan worden aanbesteed. De heer CODSEN wilde dit ook vragen. De heer GEELHOEDT deelt mede, dat die vraag ook in de vergadering der commissie van bijstand is besproken en dat deze van oordeel was, dat het 't best zou zijn, als het werk werd aanbesteed. De heer DEN HAMER moet een woord van dank riichten tot burgemeester en wethouders dat zy met dit voorstel gekomen zijn en het in den kortst mogelijken tijd aanhangig heb ben gemaakt. Hij vraagt, aangezien er vol gens de begrooting maar 400 M. trottoirband is geraamd, of deze maar aan een kant wor den gelegd en het trottoir aan de andere zijde wordt opgesloten. De heer 9CHEELE wil toch nog een nadere toelichting geven, want het is op het oogen- blik nog niet uit te maken, wat in het belang der gemeente zal zijn. Er kan in het openbaar worden aanbesteed het leveren van tegels en kantsteenen, maar indien de gemeente voor het eigen straatmakerspersoneel, dat in vas ten dienst is, geen werk heeft, zou het niet aangaan die menschen leeg te laten loopen en hun salaris te betalen, en het plaatsen dier kantsteen en het leggen der tegels aan ande ren uit te besteden. Men moet in dit opzicht het college niet te'veel aan banden leggen en de gelegenheid open laten, om, als het zoo uit- komt, het werk met het eigen beschikbaar personeel uit te voeren. De heer VAN HEGKE vermeent, dat, alles samengenomen, openbare aanbesteding voor uitvoering van dit werk de voorkeur verdient, vooral omdat de begrooting nogal stevig is, er staat o.m. ook nog f 130 voor onvoorziene uit- gaven. Het werk kan aanbesteed worden met bijlevering van materialen het is toch gelijk of de gemeente of een particulier die materia len koopt en dan vermoedt hij, dat het voor de gemeente voor wat het eindcijfer betreft wel billijker zal uitkomen. De heer GEELHOEDT deelt mede, dat dit in de vergadering der commissie gistermiddag ook in den breede is behandeld. Ook is daar de vraag besproken, of er al of niet een goot van klinkers naast het trottoir moet komen. Hij vermoedt, dat, als dit het geval wordt, het bedrag nog wel iets hooger komen zal. verband daarmede is ook 130 voor onvoor- zien geraamd. De heer VAN HECKE meent, dat het aan- beveling verdient, er een goot van klinkers naast te maken. De heer GEELHOEDT deelt voorts mede, dat het wel de bedoeling is, dit werk aan te besteden, indien althans op het moment dat het werk kan worden uitgevoerd, de werk lieden van de gemeente ander werk hebben uit te voeren. In het andere geval zouden die aan dat trottoir te werk worden gesteld Maar eigenlij'k is de bedoeling: aanbesteding De heer VAN HECKE vermeent, dat men dan wel vaststaand aanbesteding zou kunnen toezeggen, want voor de straatmakers der gemeente behoeft toch waariyk niet naar werk e word n gezocht. Dan moet men de straten maar eens bekyken. De heer SGHEIELE: De tyd van het jaar kan er niet voor zijn, om werkzaamheden aan de straten te gaan uitvoeren. En bovendien, wanneer er aan de straten hier en daar wat mankeert, zijn dat gevolgen van het aanleggen der waterleiding, hetgeen door de waterlei- dingmaatschappij moet worden verzorgd. Het zou toch niet aangaan, dat de gemeente, die een straatmaker en twee helpers heeft loopen. deze onproductief werk liet doen, en voor de gemeente uit te voeren productief werk door een ander liet uitvoeren? De VOORZITTER geeft in overweging, de wijize van uitvoering maar over te laten aan burgemeester en wethouders. De heer VAN HECKE zou dit werk graag zlen aanbesteed, omdat het zoo wgd is ge raamd en hij dan de uitkomst van een aanbe steding wel eens zou willen kennen. 'Hij meent overigens, dat er voor de straatmakers ge- noeg te doen is, zonder dat men voor hen werk gaat zoeken. De heer VERLINDE merkt op, dat de heer Van Hiecke wel beweert dat de raming aan den hoogen kant is, doch dat is betrekkeljjk. Het is gewenscht bij zulk werk een ruimen post voor onvoorzien te ramen, omdat men niet alles wat men tegenkomen zal kan voor zien, als men in venband met stoepjes ene. van sommige perceelen bij het leggen van het trottoir voorzieningen moet treffen. Men heeft dat in de kom ook steeds ondervonden, dat er van die karweitjes bijkwamen. Het kan evengoed zijn, dat er weinig noodig is, doch dan biyft het bedrag over. Voor materialen is 1300 noodig, doch er is gerekend op le soort tegels, misschiem zou het met 2e soort iets goed'kooper komen, doch het is beter eer ste kwaliteit materiaal te gebruiken. De heer OOLSEN heeft er ook op gewezen, dat men tegels zou moeten gebruiken zooals die in Ter Neuzen. De heer LAMBRECHTSEN VAN RITTHEM zou de uitvoering willen overlaten aan het beleid van burgemeester en wethouders. De heer VAN HECKE: Daaraan wordt toch niet getomd? De heer DEN HAMER zou er voor zgn, dat burgemeester en wethouders het werk laten uitvoeren op de voordeeligste wijze. Ze kun nen de levering van tegels aanbesteden. We beschikken toch wel over va'kmenschen die de kwaliteit der tegels kunnen beoordeelen en kunnen zeggen wat die waard zijn. iDe heer VAN HECKE stelt in het licht, dat men zich over de kwaliteit niet ongerust be hoeft te maken. De fabrikanten van tegels zorgen er tegenwoordig wel voor, dat him pro duct voldoet aan de vastgestelde normale voorschriften. Alleen rijk en provincie stellen nog wat zwaarder eischen. Het is vrijwel uit- gesloten dat men minderwaardige tegels zou krijgen. Het voorstel van burgemeester en wethou ders wordt met algemeene stemmen aange nomen. 10. Wijziging raadsbesluit in zake bijdrage in de kosten van uitbreiding der ka- naalhavens. Ingekomen is een missive van gedeputeerde staten van Zeeland, dd. 27 November 1936 waarbij wordt toegezonden, met verzoek am bericht of met de aan het slot voorgestelde regeling wordt ingestemd, een schrijven van den Minister van Waterstaat, luidende als volgt In vervolg op het schrijven van 11 Januari 1930 No. 323 Afdeeling Waterstaat T, deel ik U mede, dat het westelijk deel van de Noord- oostelijke haven te Ter Neuzen sedert eenigen tijd in uitvoering is. Verwacht mag wordien, dat over enkele jaren de aanlegplaats voor diepgaande zeeschepen te Ter Neuzen met ongeveer 650 M. zal zijn vergroot. Met de aanlegkosten (zonder grondaankoop) zal naar schatting een uitgaaf van f 904.300 zyn ge- moeid. Na voltooiing van dit westelijk gedeelte van de ontworpen haven zal nader worden over- wogen, of dan het tijdstip is aangebroken om de uitvoering van het nog overblijvende deel van de noordelijkste haven ter hand te nemen dan wel of aan voortzetting van het werk nog geen behoefte bestaat. Voor de voltooiing van de noordelijkste haven moet aan aanlek- kosten zonder grondaankoop nog worden ge rekend op rond f 529.000. De to tale kosten van aanleg (zonder grond aankoop) zouden volgens deze ramingen be loopen rond 1.433.300, alzoo aanmerkeiyk minder dan zij in 1929 werden begroot 2.372.000). Bij uw brief van 20 September 1929 No. 81 werd medegedeeld, dat de raad van Ter Neu zen besloten had een bijdrage in de kosten van de werken te verleenen van 200.000 te verstrekken in 30 jaren en dat Uw college bereid was aan de Staten voor te stellen een bijdrage te verleenen van 250.000, eveneens te verdeelen over 30 jaren. Bij besluit van 2 December 1930 NO. 22 hebben de Staten deze bijdrage toegekend. Hoewel bepaalde bedragen zyn toegezegd, meen ik, dat, mi de uitvoeringskosten belang- rijk 1 anger 'blijken te zijn dan de raming van 1929, aanleiding bestaat om niet uitsluitend rekening te houden met deze toezeggingen doch ook met de bedoeling ten tyde der toe- zeggingen. Aanvankelijk was bet de bedoeling van net Rijk, dat de belanghebbenden 20 in de kos ten van aanleg of rond f 474.000 zouden by- dragen. In uw brief van 18 Juli 1929 No. 5 aan burgemeester en wethouders van Ter Neuzen werd het vertrouwen uitgesproken, dat de Regeering genoegen zou nemen met 450.000 te verdeelen over 20 jaren, met het oog op de geringe finantieele draagkracht van de be langhebbenden. Ten slotte is door belanghebbenden (Uwe provincie en de gemeente Ter Neuzen) toe gezegd 450.000 te verdeelen over 30 jaren. Werd met de bedoeling van de toezeggln- gen rekening gehouden en dus afgezien van het vorderen van 450.000, mi de uitvoerings kosten blangrijk lager zullen zijn, dan zou het subsidie van 450.000 als een maximum kun nen worden beschouwd en genoegen kunnen worden genomen met een bijdrage van provin cie en gemeente tezamen van 20 van de werkelijke kosten van aanleg. Als totale bijdrage in de aanlegkosten van de noordeiykste haven zou dan door Uwe provincie moeten worden gerekend op rond 5/9 X Vb X 1.433.300 159.300 en door de gemeente Ter Neuzen op rond 4/9 X 1/e X 1.433.300 f 127.400. Voor het thans onder handen zynde ge deelte van de noordelijkste haven zouden de biidragen worden: voor de provincie 5/u X 1/b X 904.300 rond f 100.000 en voor de gemeente Ter Neu zen i/0 X »/b X 904.300 rond 80.000. Daar gerekend werd op termijnen van f 8.333 en 6.667 bij verdeeling van de bjj- dragen over 30 jaren, zal het thans, nu de kosten zooveel minder zullen zijn, vermoede- lij.lt g-een bezwaar meer opleveren de bydragen in 20 jaren te betalen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 8