ALGEMEEN NIEUWS- EN AOVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN ASPIRIN No. 9556 MAANDAG 18 JANUARI 1937 77e Jaargang Binnenland. Feuiileton Het Geheim van de Zeven Schoorsteenen TWEEDE BLAD M &9B BBL SB ;.m| helpt snel en zeker buisjes Van 20 tabl. - 70 cent zakjes van 2 tabl. - 10 cent s&WMKsasaMlMKas NEUZENSCHE COURANT WIJZIGING VAN GEMEE-NTELI JKE EN PROVINGIALE ADMINISTRATIVE. Ingediend is een wet3on twerp tot wijziging van de Gemeente-, Provinciate- en Kieswet en do intrekking van de Gomeente-borgtoch ten- wet. •Het strekt in de eerste p!a^.ts tot vereen- voudiging van de gemeentelijke administrate daamaast echter -behelst het ontwerp, mede met -htet oog op het nauwe verbamd tusschen verschillende hepalingen van de Provinciate wet en de Gemeentewet, eanige voorstellen met betrekking tot de provinciate adminis- Van de gelegenheid is voorts gehruik ge maakt om enkele dubia en leemten, welke in de praktijk tot moeilijkheden aanleiding heh-. ben gegeven, te ondervangen. Vervulling van het ontvangersambt in meer gemeenten door djenzelfden per soon. In vel-e kleine gemeenten zrjn de aan het ontvangersambt verbonden werkzaamheden van zoo geringen omvang, dat het slechts aJs nevenfunctie lean worden vervuld. Vervul g van zoodanig ambt in twee of meer gemeen ten door denzelfden persoon kan dezeneen volledige dagtaak en voldoende hezoldig g Voorgcsteld wordt aan de Kroon bevoegd- heid te geven gemeenten aan te wijzen, die denzelfden persoon tot ontvanger hebbeni te benoemen. Bestaat tusschen de besturen dezer gemeenten geen overeenstemming omtrent be- 6 nnfoioff dan moet be- noeming, schorsing en ontslag, slissing door Gedeputeerde Staten gewenscht worden geacbt. t Met betrekking tot den ontvanger is het aantal inwoners van de gemeenten gezamen- lijk, waar het ontvangersambt door denzelf den persoon bekleed kan worden, van 10.000 on 15.000 gebraoht. De omvang van de werk zaamheden, aan dit ambt verbonden, laat toe de grens iets hooger te stellen dan voor de betrekkingen van burgemeester en van secre- tar is. De benoeming en toelating van gemeenteraadsleden De kennis-gevin-g en de aanneming van be noeming van gemeenteraadsleden zijn thans eenigszins omslachtig geregeld. Voorgesteld wordt nu, dat de toezendmg van het bericht van benoeming geschiedt bij aangeteekenden brief of als daaraan de voor- keur wordt gegeven tegen gedagteekend ont- vangbewijs. Dit bericht van benoeming vormt den geloofstorief. De benoemde deelt aan den voorzitter van den raad mede of hij zijn be noeming aanneemt, met bijvo-egmg van den geloofstorief. Desgewenscht kunnen deze mede- deeling en de opgaaf van bygevoegde stuk- ken geloofslbrief en bijlagen van den geloofs- brief in een formulier worden samengevat. Inzending van den geloofsbrief zonder uit- drukkelijke mededeeling van aannemmg de benoeming kan overigens zonder bezwaar tevens worden aangemerkt als de aanneming der benoeming te omvatten. Ingeval de benoemde reeds eerder zittmg had is overlegging van een getooorte-extract overbodig aangezien dan het hereikt hehben van den vereischten leeftijd vaststaat. Aan den burgemeester kan worden opge- dragen de verklarimig van ingezetens-chap bij den geloofsbrief te vo-egen. Bij penodieke af- treding kan dan met een collective verkla- ririiP' worden volstaan* Bij de raadsverkiezingen in 1935 beeft zich in enkele gemeenten het geval voorgedaan, dat omtrent toelating van de meuwe leden op den eersten Dinsdag van September nog rnet onherroepelijk was beslist. Voor zoodanig geval behoort een voorziemng te worden ge- troffen Het meest voor de hand ligt, den zRtingsduur van dm ouden raad te verlengen totdat meer dan de helft van het vereischte getal leden kan zitting nemen, hetgeen wordt V°^Trmde dezen tijd aanvaardm de wegens periodieke aftreding verkozen leden trekking niet. Indien in den geprolongeerden raadeen plaats openvalt, wordt daarm voor- zien op gelijke wijize als zou zijn geschied, Sin ii voor den eersten Dinsdag in Septem ber zou zijn opengevallen. Meermalen heeft het geval zich voorgedaan dat in de raadsvergadering over een voorstel omtrent toelating de stemmen staakten en moeilijkheid ontstond, doordat, hccwel he. voorstel tot toelating of tot niet-toelatmg ge- acht moest worden te zijn verworpen, met tevens geacht kom worden, dat tot het tegen- overges-telde van hetgeen was voorgesteld was besloten. Ter voorkoming van dergelijke moeilijkheid voor het vervolg wordt het ge- wenscht geacht in het gestelde geval de be- slissing te leggen in nandei. van Gedeputeerde Staten. Bepaald wordt, dat een raadsvergadering, welke door het vereischte getal leden wordt aangevraagd, binnen veertien dagen moet worden gehouden. De stemming in een gem een te raad IHet nemen van besluiten is in een gemeente bij herhaling onmogelijk gemaakt doordat vodr de stemming een aantal leden zich vtiwijder- den. Voorgesteld wordt, dat de stemming m zoo- danig geval geldig is, ongeacht het aantal leden, dat er aan heeft deelgenomen. Het- zelfde geldt voor een vergadering, waarin over een voorstel, ten aamzien waarvan in een vroe- gere vergadering een stemming nietig was, opnieuw wordt gestemd. De verplichting tot zekerheidsstelling voor den gemeente-ontvanger. De wet van 7 Juni 1919 heeft de verplich ting tot het stellen van zekerheid door rijks- ambtenaren ten behoeve van den staat opge- heven. Voor den gemeente-ontvanger is de verplichting tot zekerheidsstelling ten be hoeve van de gemeente tot dusver Iblijven be- staan. Voor andere gemeentelijke comtabele ambtenaren schept de wet zoodanige verplich ting niet. Het wordt niet noodig geacht in dezen vorm waarbong tegen benadeeling van de gemeente door den ontvanger te doen voortbestaan. De verouderde vorm van zekerheidsstelling door den ontvanger worde vervangen door verzeke- ring bij verzekeringsinstellmgen. De raad wordt verplicht een regeling vast te stellen omtrent deze verzekering tegen -benadeeling door plaatselijke amfbtenaren en bedienden of door anderen. Een voor gestelde aanvulling van artikel zzo vordert goedkeurirug van Ged. Staten op de -besluiten van den raad betreffende de verze kering van geimeentieigel'CDen. Deze besluiten kunnen zoowel inhouden een regeling betref fende de gemeentegelden in het algemeen als betreffende gelden onder het beheer van be- paalde ambtenaren in het bijzonder. Voorgesteld wordt de verplichting tot het uitbrengen van een vijfjaarlijksch of jaar- liiksch verslag over den toestand der gemeente te doen vervallen. Het nut van dit verslag kan over het aligemeen niet geacht worden op te wegen tegen daaraan verbonden arbeid en kosten. De terinijn voor goedkeuring van raadsbesluiten door Ged. Staten. De artikelen 230 en 231 van de Gemeente wet veroorzaken aan de provinciale griffien en aan de gemeente-secretarieen veel onnoo- dig werk. De in art. 23-1 bepaalde automati- sche goedkeuring van raadsbesluiten, voor het geval binnen dertig dagen geen beslissing en ook geen verdagingSbesluit is ingezo-nden, noodzaakt, ook al wegens het niet dagehjks bijeen zijn van de vergadering van Ged. Sta ten, tot het zekerheidshlalve alvast nemen van verdagingshesluiten, waarvan naderhand soms blijkt, dat zij niet eens noodig waren geweest. In een groot aan-tal andere gevallen wordt on- middellijk na het inkomen van het raadsbe- sluit een verdagi-ngsbesluit genomen en aan het gemeentebestuur toeigezonden, omdat te vorcn vast staat, dat de termijn van dertig dagen, als regel gesteld voor het nemen van een beslissing, te kort zal blijken te zijn voor het inwinnen van de noodige adviezen, voor onderzoek in de eigen administrate en voor voldoende overwegimg. Thans wordt voorgesteld': eenerzijds den ter- mijn van dertig dagen te vervangen door een van twee maanden; anderzijds bevoegdheid te -geven, dezen termijin met 'ten- hoogste een maand te verlengen, maar dan ook aan niet- inachtneming van den tot ten hoogste dne maanden verlengden termijn het gevolg van goedkeuring ex lege te verbinden, en betref fende verdagi-ng van de beslissing omtrent de het gemeente-begrooting, motiveering van verdagings-hesluit verplicht voor te schrrj-ven. -Een andere wijziging toeoogt buiten twijfel te stellen, dat in der. verordening meer dan edn belasting geregeld mag worden. WijKiging van de .Kieswet. Wat de wijziging van de Kieswet betreft, wordt het volgende opgemerkt. Er bestaat niet langer voldoende reden, aan hen, die overigens aan de vereischten voor kiesbevoegdheid voor Tweede Kamer, Staten en raad voldoen, nog bovendien den niet van willekeur vrij te pleiten eisch te stellen van inwoning gedurende aohttien maanden in het rijk of een jaar in de provincie of de gemeente. Die ei's-ch, steunende op veronderstelde bekend- heid met toestanden in rijk, provincie of ge- meente eerst na verloop van zekeren tijd, heeft in deze tijden van openbaarheid en snelle berichtgeving niet meer in voldoende mate reden van bestaan. Maar zelfs, indien men aan bedoelde gedachte nog eenigszins wenscht vast te houden, wordt daaraan genoegzaam tegemoet gekomen door de bepalingen van de Kieswet, welke het hezit van de vereischten vorderen op 1 Januari en de kiezersUjst eerst van kracht doen worden op 1 April. Worden als ingezetenen van rijk, provincie en gemeente aangemerkt zij, die op 1 Januari werkelijke woonplaats hebben onderscheiden- lijk in het rijk, provincie en de gemeente, zoo- als in het onderhavig-e ontwerp wordt voorge steld, dan wordt een belangrijke vereenvoudi- ging verkregen in het opmaken van de kie- zerslijst. -Aan vermeltfing van de voomamen der kie- zers bestaat voor de praktijk geen behoefte. Met de voorietters kan worden volstaan, be- houdens in zeer bijzondere -gevallen, bijvoor- beeld gelijkheid van naam, voorletter en ge- boortedatum. Ook het afschrrjven van de op- roepingskaarten, die alleen de voorietters be- hoeven te bevatten, wordt er ge-makkelijker door gemaakt. Vermelding van ge-boorteplaats en dagteekening van naturalisatie kan even- zeer worden gemist. Voorgesteld wordt voorts, de aanwijzing van de stemdistricten voor alle verkiezingen door den raad te doen geschi-eden. -De wet treedt in werking met in-gang van een door de Kroon te bepalen dag. MINISTER DECKERS EN MINISTER GELISSEN IN NOORWEGEN. De -Scandinavische correspondent d-er N. R. Crt. meldit: Het leidemdte conservatieve dagblad in Noor- wegen, Aftempostiein, wijdt ondleir de rubri-ek Bank en Beurs -een korte beschouwing aan heft bezoek, dat minister Deckers en minister -Gelissein 'thans als -gasten van -de Noorsche re-geerimg aan Oslo brengen. Het blad herin- nert daarin aan een dtergelij-k officieel hezoek uit Belgie verle-clen jaar en wijst er dan op, hoe zoowel ons land als Belgie tot de Oslo- staten behooren tot de groep staten, die vrij- -hieid voor ihet economische verk-eer voor elk laind afzo-n-derlijk -en voor de wereld in haar gehedl het -gumstigstle actoiten, terwijl in deze landen die meerd'erheid va-n -die bevolking „uit tradi-tie em -door ervarinig" democratisch is, hetgeen vooral thans e-en natuurlijke basis voor s-amenwerking vormt. Het blald spreekt de hoop uit, dat de Oslo-staten uit huh na tuurlijke eensgezindhid -de kracht kun-nen put- ten om ook in hun dadien een voorbeeld voor de wereld te zijn. In Arbeidersbl-adet, het hoofdorgaan van de Noorsche socialistische arbeiderspartij, dat ge- woomlijk ook alls het regeeringsorgaan wordt aangemerkt, stand dezer -dagen een niet on- dlerteekend, maar hoogstwaarschijnlijk door den maar een staats-ihandlelsmonopolie streven- dlen oeconomischen red'acteur Ole Coibj0rnsen -gleischreven stukje over d'e -bekende veiklarin- -°-en van Dr. Oolijm in het interview vam Svens- ka Dagbladet en enkele andiere Scandinavische bladiem. Uit die verklaringen van onzen minis- iterpresddent wordt afgeleid, dlat het o.a. diens bedoeling zou zijin, -den uitvoer van de andere Oslo-sta-ten naar Noorwegen, welks invoer uit deze staiten reeds tennaastebij -duhbel zoo groot zou zij-n als zijn export dlaarheem, nog vender ite vergrooten, -terwijl er voorts op. ge- wezen wordt, d-at Noorwegen, wat bescher- ming van de inheemsche nijverheid en regeling van -d-en invo-er batreft, verre bij -die andere Oslo-staten ten achter staat -en dlat Noorwe gen dus Ei'.'eit zoo ig-emakkelijk als die andiere fanden tot verla-ging van invoerrechten kan overgaam. Aften-posten, welk blad zich nog met eerder over de verklajringen van Dr. Colijn heeft uit- gelaten, teekent -nu bij deze opmerkingen in Arbeiderbladet aan, dat die -schrijver van het stukje, Dr. Colijn blijkbaar verk-eerd begrepen heeft, want -dat het Colijin's bedoelimg onge- twijfeld was, de Oslo-gedachte -te bevorderen, de gedachite, dat zoowel de.Oslo-s-taten als de wereld in -haar geheel op -den duur wel van gamenwerking, maar mdet van het zich op- sluiten achter tariefmur-en, handelsbeperkim- gem en gedwongen regelingen voordeeil hebben. Een -dergelijke samenwerking keert, al-dus het blad, zijn front naar buiten omdat men daar voor zijn idee moet vechten en d&ar het groote resultaat zou moeten bereik-en, dat d-e door Arbeidierblad-et gevreesde eventueele offers zou rechitvaanctigem. Het blad besluit met er aan tie bertaneren, diat -de Oslo-staten wel iets op die wereldmarkt te bet-eeken-en hebben, dat zij in 1934 10,21 procent van den wereld- handeil vertegenwoordigden, een percentage, dat -alleen door En-gelan-d met 13,85 procent overtroffen werd en -dlit is iets wat de woor- den of, zoo men wil, het voorbeeld kracbt bijzet. Het A. N. P. melidlt uiit Oslo d.d. 15 dezer: De Noorsche bond van indiustrieelen heeft ter -eere van de ministers Gelissen en Deckers een -diner aamgeboden, waarbij ook de minister van buitemlandsche zaken, Koht, en die van handel, Madsen, aanzaten. De voorzitter van den bond, Munthe Kaas, verklaarde, dat de bond zij-n instemming betuigrt met het denk- beel-d van minister Colijn met betrekking tot een -nauwere oecanomische samenwerking tus schen de noordelijke lamdlem, Belgie en Neder- lamd, doch Jit de practiscbe gevolgen daarvan hiet on-dieowerp moeten uiitmakea van diep- gaand-e bespreki-ngen. Minister Gelissen dank- te voor de ontvangst. WETSONTWERP TOT NIEUWE REGELING VAN DE PACHT. De vereeniging Het Gromdbezit, Het Friesch Grondbezit, -de Nedlerl. Bond van land- verpachters, die Roomsch-Katholieke Vereeni ging van -eigemaren en be(heeird-e:rs van lande- lijke bezittingen, de Vereenigling tot bescher- ming van -dten gro-nd'eigendom in de "Lang- straat en het Limburgsch Grondbezit, verte- genwoordiigemde voor zoover bekend, alle bij de pacbt betrokkem georganiseerde grondeigena- ren van Nederland, van verscbillende riehting en politieke overtuiging, heb-ben zich tot d-e Eerste Kamer gerich-t met een gezamenlijk adres omtrent -bovengenoemd wetsontwerp. Adressanten achten het gevaar aanwezig, d'at tevrad-enheid over de in het ontwerp aan- gebrach-te verbeteringan die aanidac-ht zou af- lei-dlen, van -die h.i. zeer g-evaarlijke strekking van -het ontwerp en van de eraam verbonden bezwaren, die van zoo principieelen en- emstd- gen aard zijn, dat het ontwerp h.i. onaan- vaardbaar is g-ebleven. De voomaamste bezwaren zijn, dat in het ontwerp inlet voldoende uitkomt, -dat de re geling slechts inhoudt een regeling van de lamdf>ach-t en dat als gevolg daarvan het recht van den aigemaiar om de besbemming van zijn grond aan te wijzen -niet voldoende is ontziem. De hoogst onzek-ere houdln-g door de Regee- ring aangenomen -ten aanzi'en van de bepaling, d'at de verpachter telkens na tden jaar vrij is die pacht na 'twee jaar -to doen eimdigen, geeft adressanten geen waarbong, dat -de Regieering het badoeld-e recht van de e'igenaar erkent. Ook d-e regeling van het continuatierecht is niet zoodanig, -dat d'e eigenaar de zekerheid heeft tusschentij'ds voor andiere -dOel-einden over zijn grond te kunnen beschikken. Adressanten vestig-en voorts de aanldach-t op het groote belang der uitvoeringsmaat- regellen, waartoe het ontwerp de Regeering die bevoegdheid geeft an waaromtrent veel te weimlig vastsitaait. Op tial van pumiten worden dtiidelijkie inlich- tingen van idle Regeering noodzakeiij k geacht. Oe vereenigitfigein meenen, dat het werkelijke Let op oranje band en Bayerkruis 41 Ingez. Med. belang van pachter en verpachter verwerpinig van het wetsontwerp vordert, opdat de moge- lijkheid tot een betere en -bevredigender rege ling worde geopend. OPBRENGST RUKSMIDDELEN. De directe betastingen hebben over het jaar 1936 opgeibracht 102.383.819,63 (de raming voo-r 1936 bedroeg 113.100.000, tegen f 99.435.800,74 over 1935. De overige midld'elen hebben opgebracht: Dec-ember 1936 33.684.921,32 1i2 der ra ming: 30.960.416,67) tegen December 1935 31.387.852,91 en over bet geheele jaar 1936: 370.925.387,91 (raming 371.525.000) tegen f 366.409.757,59 over 1935. De inkomsten ten bate van het verkeers- fon'ds hebben over 1936 bedragem: motor- rijtuigenblasting f 20.983.122 e:n rijwielbe- 1ssiting 7.632.455, totaal f 28.615.577 (ra ming resp. f 22.500.000, 7.500.000 en f 30.000.000). HET INITIATIEF VAN DR. H. COLIJN. De Times juicht in een artikel, dat geti- teld is ,,ibreuk in de muren", de pogingen toe van Scandinavie en de lage landen langs de Noord'zee om te komen tot een verlaging van de barrieres van den wereldhandel. Het blad is van meening, dat het thans door bezoeken van ministers zeker schijnt, dat de conventie van Oslo krachtig bevestigd -en naar alle waarschijnlijkheid uitgebreid is. In een hoek van de wereltf tusschen landen met een kleine bevolking, maar met groote staatsmanswijsheid bestuurd, zal de handel dan vlotter kunnen gaan, doch dat zal slechts een begin zijn, daar Nederland en Scandinavie -afhankelijk zijn van afzetge-biedien i-n grootere landen. Scandinavie, aldus de Times, is onze beste client in Europa en Nederland wil steeds meer van ons koopen. Dit zijn alle -belangrijke overwegingen, welke in Britsche oogen de waardeering moeten doen toenemen voor deze geste naar een vrijer han- delsverkeer. De Times -brengt in het bij-zonder hulde aan Dr. Colijn. HET INDISCHE LUCHTRECHT. In aansluiting op berichten aangaande het voorge-steidle Inld'ische luchtposlttarief, geme-ld. wordt dat hiet voorstel moet 1-uidlen: 20 cent door AGATHA CHRISTIE. VervoOg. Ze maakte met een kort, ongeduldig knikje een eind aan de dankbetuigingen van den m^n ging de stoep op, zocht in haar tasch naar' den huissleutel, herinnerde zich opeens, dat ze dien niet meegenomen had en drukte, geergerd om haar eigen vergeetachtigheicl, op het schelknopj-e. De deur werd niet dadelijk opengedaan en terwijl ze ongeduldig stand te wachten, kwam een jonge man de stoep op. Hf) was eenvoudig -ge-kl-eed en in z'n linkerhand had hij een pakje pamflettcn. 'Hij stak er ginia een toe, een roze papiertje met het op- schrift: W-aarom heb ik voor mijn land ge- stred-en? In z'n rechterhan-d had hij een col- 1-ecte-hus. Ik kan niet op een dag twe6 van die gru- wei-gedichten koopen," zei Virginia vero" schuldigend. „Ik heh er vanmorgen al een gekocht, heusch, met mijn hand op mijn hart. De i-onge man goo-ide izijn hoofd in zrjn nek en lachte luidop, aanstekelijk. Virginia moest meelachen of ze wilde of niet. Ondertus-schen Ham ze h-em, nonchalant we-g, eens op en -deed daarbij de ontd-ekking, dat hij een heel wat aantrekk-elijker type had, dan de ..doorsnee werkloaze. Hij had een intelligent gezicht en zijn lichaam zag er stoer en gehard uit. Een oogentolik kwam zelfs de gedachte bij haar op, dat het haar speet, dat ze geen betrek king voor hem had. Wat Maar op dat oogentolik ging de deur open. Virginia verigat alles, hiet werkloozenprobleem en den chantage-man, want in plaats van Chilvers, de toutler, stond haar kamemer, El-ise, voor haar. „Waar is Chilrvers?" vroeg ze scherp, on der het naar toinnen gaan. Chilvers! Chilvers is weg, madame, weg met de anderen." Wlelke anderen En waarnaartoe weg ,,'Naar Datchet, madame, naar het land- hu'i'sje, zoo als in het telegram stand." „iEen telegram? Welk telegram? vroeg Virginia. .Madame heeft toch een telegram gestuurd. Dat kon geen vergissing zijn. Een uur ge- leden is het getoracht." ,,Ik hdb geen telegram gestuurd. stond erin?" Het ligt nog daar, la-toas, op het tafeltje. Elise ging de hall in, nam het telegram op en hield het haar mevrouiw met een triom- fantelijk gezicht voor. Voillh, madiame!" IHet telegram was geadresseerd aan Chil vers en luidde: Vertrek onmiddellijk met overige bedien- deii naar landhuis. Breng alles in gereedheid voor week-end daar. Neem trein 5.49. Dat was -een misleiding met kennis van zaken, want z66. op die betrekkelijk noncha- lante manier, liet ze het haar butler altyd we ten, als ze, door hier en daar een mvitatie een impromptu-week-end in haar landhuisj aan de ri-vier aan het organiseerf n was. Ze nam dan altijd haar geheele dienstpersoneel mee- een oude vrouw bleef als hu-istoewaarster achter. Chilvers had dus niets ongewoons m die nuchtere kennisgevijig -gezien, en was, als een goedgeschoolde bedien-de, met al zijn on- derhoorigen verdwenen. Ik ben getol-even," legde Elise haar uit, ,,ik wist, diat madame mrj zou wen-schen tie pakken voor haar." ,Wat een flauwe grap!" nep Virginia dnf- tig uit. „Je weet heel 'goed, Elise, dat ik van plan was naar „De Schoorsteenen" te gaan. Vanmorgen heto ik je t nog gezegd. Ik dacht, dat madame haar gedachten ver- anderd had. Zoo nu en dan dat gebeurt, n'est- ce pas, madame?" Virginia gaf de waarheid van deze ver- kapte beschuldiging met een glimlach toe. Maar ondertus-schen zochten haar gedachten al vliiti-g naar het „motief" achter deze schijn- baar flauwe grap. Elise kwam haar met een veronderstelling te hulp. „Mon Dieu!" riep ze uit, terwijl ze haar ha'nden in een gebaar van angst vouwde. ,,Als het boosdoeners, als het dieven waren. Zij sturen telegrammen en -zoo zij krijgen alle d-omestiques uit het huis en dan zij komen am het 'to berooven." „Ja, dat zou kunnen zijn", zed Virginia na- denkend. ,,-Oui, oui, madame, dat is zoo, zonder twij fel Elken dag leest men in de krant van zulke dingen. Waarschuw de politi-e, madame schel ze opvoor de booswichten, zij ko men om ons den hals af te snijden. ,,Wind je niet zoo op, -Elise. Ze komen ons niet op klaarlichten dag.^om zes uur 's mid- dags, den hals afsnij-den." Madame, ik bid u, laat me gaan naar bui ten en roepen een agent van politie. Waarom in 's hemelsnaam, Elise! Ste) je asjeblieft niet zoo aan. Ga naar tooven en pak m'n koffer voor „De Schoorsteenen" als je dat tenminste nog niet ge-daan heht. Mijn nieuwe iapon van Cailleaux, en m'n witte crepe maro- cai-n en... ja... -en dan m'n zwarte fluweelen maar... hij poliUek hoort zwart fluiweel, vin ig ni€t Madame ziet er verrukkelijk uit in haar eaii d-e Nil satijnen", kweelde Elise, nu weer op end' op de kamenier. Nee, die neem ik niet mee. En nu naar boven Elise, en voortmaken. We hebben met veel tijd meer. Ik zal Chilvers een telegram sturen en ik zal met den agent, die deze buurt heeft, over deze kwestie spreken... dan -zal hij wel een oogje in 't zeil houden. Begin nu asjeblieft niet weer met je oogen te rollen, Elise. Als je nu al zoo'n drukte maakt nog voor er i-eits gebeurd is, wat doe je dan als er stiraks uiit een donker -hoekje een mam. te voor- schij-n sprimgt en je met eem mes steekt?" -Elise liet een nerveus. piep-gelui-d hooren en verdween haastig naar hoogere regionen. En onder het naar boven loopen keek ze bange- lijk, dan over den eenen, dan over den ande ren schouder. Virginia trok een gezicht tegen den ver- dwijnend-en ru-g, keerde zich om en liep dwars de hall door naar de zoogenaamd-e bi-bliotheek, een klein, knus-ingericht vertrek, waar ook de teUfoon was. Het was heter, om het politie- bureau even op te toelltn en d-e dienaren van den Heiligen Hermandad z6o om medewerking te verzoeken, dan de kan-s te loopen, dat de agent, die haar wijk had, straks niet op kwam dagen. Ze Idee-d -die deur open en li'ep -naar -d-e teie- foon. Maar, met haar hand al op den haak, hleef ze opeens doodstil staan. In den grooten stoel naast den haard zat een man in een eigenaardige houding, slap, half-ineengezakt. Door het zond-erlinge telegram had ze haar chantage-toezoeker geheel verge-ten. Blijkbaar was hij, moe en -verveeld door het wachten, in slaap gevallen. Met even een humoristischen trek om haar mooien mond ging ze naar den stoel. Maar opeens bleef ze staan; haar oogen werden grooter, de glimlach trok weg... De man in den stoel sliep niet. De man was dood! Ze wist het opeens, ze voelde het intuitier, nog voor ze het kleine, glimm-ende wapen pp het kleedje naast hem, het ronde schroei- gat, met den luguberen donkeren kring er- cmheen, de machteloos-weggezakte onderkaak gezien had. Met haar hand tegen haar hart gedrukt, bleef ze onbewegelijk staan. Daar kwamen vlugge voetstappen de trap af! Elise! „Madame! Madame!" ,,Ja, wat is er?" Virginia ging met bewegingen, die aan een automaat deden denken, naar de deur. Een ding was haar maar duid-elijk. Ten kost-e van alles, voor het oogen-blik althans dit dit gruwelijke te vebbergen voor Elise! Elise zou natuurlijk dadelij-k een -zenuwtoeval krijgen, en ,zenuiwtoevallen kon ze op dat oogentolik niet gebruiken. Ze moest tijd hebben am te den ken, om kalm te overleggen wat haar te doen stond. „Madame, zou het n-iet -beter zijn, als ik den ketting op de deur deed?. Deze booswich ten, elk oogenblik kunnen zij binnenkomen." ,,Go'ed! Ga j-e -gang maar. Doie maar, wat je wilt." iZe hoorde het rinkelen van den kettmg en even daama Elise's vlugge voetstappen, die weer snel de trap op en de gang af gingen. Onrwillekeurig slaakte ze een zucht van ver- lichting :Ze keek van den man in den stoel naar de telefoon en weer terug. Het was duidelijk. wat haar te doen stond. Ze moest de politie opbeliletn en haar van -de griezeaige- vond'st op de hoogte brengen. -Maar ze deed niets. Ze- bleef on-bewegehjk op dezelfde plaats staan; haar lichaam ver- lamd van schrik, haar tore in een draaikolk van voortdurend elkaar verdringende gedach ten. Dat telegram! Had dat misschien iets met... dit te maken gehad? Gesteld, dat Elise niet op haar was blij-ven wachten! Dan zou zij- de voordeur opengesloten hebben o-ewoonlijk had ze haar huissleutel bij zich in -dan zou zij op een gegeven oogenblik -alleen geweest zijn met een vermoorden man, een man die hij een vorige gelegenheid had ge- tracht haar gel-d af te persen. Voor zichzelf wist ze natuurlijk wel, waarom ze dat toege- laten had, maar hoe zouden anderen daarover denken? George Lomax bijvooibe-eld had de reden, die ze opgegeven had, puren onzm ge- von-d-en. En die brieven ze had ze natuurlijk niet geschreven, maar zou dat te bewij-zen (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 5