Gemengde Berichten Dam- en Schaakrubriek Feuilleton-vertellingen hpHim 9/ W/ Burgerlijke Stand m HEN SCHOENENDIEF AANGKHOIDEN. DAMMEN. w\////f/Mvzm-wrn 'MWm SCHAKEN. INGEZONDEN STUKKEN.. LOOP DER BEVOLKING. iff mi fi A 25 JAAR RHEUMATISCHE PIJNEN. Verbaasd aver snelle beterschap. .Ongeveer 25 jaar geleden voelde ik voor bet eerst lichte rheumatische pijn in arm en schouder. Langzamerhand werd alles erger, totidat ik stekende pijnen kreeg in armcn en lend en en. Ongeveer 12 maanden geleden koeht ik voor bet eerst een flacon Krusehen Salts en tegen den tijd, dat deze op was, werd ik aangenaam verrast door een lichte verbete- ring. Na de tweede flacon was alle prjn ver- ctwenen en deze is sindsdien nimmer meer teraggekeerd." T. R- Krusehen Salts is een comfoinatie van 6 minerale zouten, die, door Uw afvoerorganen tot krachtiger werking aan te sporen, alle schadelijke afvalstoffen, als het gevaarlijk urinezuur, dat xnaar al te vaak de oorzaak is van rheumatische pijnen, geregeid uit XJw Inahaam verwijderen. Krusehen Salts is ver- krygfoaar bij alle apothekers en erkende dro- gisten a /0.40, 0,75 en 1,60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de fleseh, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. Adv. HulstBreskens. Door den grooten voorsprong van de oranje- heanden is deze ontmoeting, evenals van de andere uitgeschreven wedstrijden, zonder eenig belang geworden. Reide clubs staan in de midden-moot en geven elkaar weinig toe. Bres- kene bleef thuis spelende met 32 overwin- naar op Hulst en best mogelijk, dat nu de eer der overwinning aan Hulst kan worden uit- geneikt. IJzendijkeBiervliet. Evenals IJzendijke heeft ook Biervliet het tot nu toe slechts tonmaal tot een overwin ding weten te brengen, doch IJzendijke mag gerust de meerdere van de bezoekende club worden genoemd en zoo is een overwinning voor de thuiscub voor de hand liggende. OostburgTemeuzen 2. De reserves van Terneuzen zullen het te Oostburg zeer lastig krijgen temeer waar zij wel nie't volledig de re is zullen kunnen aan- vaarden en hun elftal met spelers uit het dende elftal zal moeten worden aangevuld. Te Oostburg heeft iedere club op krachtigen tegenstand geatuit en moesten zij alle zeilen bijtzetten om een kleine overwinning te be- baJen. Dit in oogenschouw nemende geloo- ven wij dat de thuisclub er in zal slagen om de plaats in den ranglijst met de reserves van Terneuzen om te wisselen. Zeeuwsche Voetbalbond. De reserves van Breskens krijgen op be- aoetk de Com Boys, de club die nog altijd de eerste plaats in de ranglijst van deze klasse- etfdeeling inneemt. Het gelijke spel tegen Schoondijke zal of kan voor Breskens H aan- leiding zijn om zich eens extra in te spannen waardoor de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat zij aan den drang van de gasten weer- stand zal kunnen bieden. Groede is de gast- heer van de reserves van Axel, die in eigen huin hun gastheeren met 51 naar huis zon- den. Niet onmogelrjk is het dat Groede eens revanche zal nemen. De Ter Neuzensche Boys zien zich al heel vlug geplaatst tegenover hun tegenstanders van vorige week, want nu komen de reserves van Biervliet naar Ter Neuzen, waar zij wel weinig gelegenheid zul len geboden worden om hun toen geleden nederlaag om te zetten in een overwinning. F.F.N dure botsing. Hen vrachtauto uit Landsmeer, geladen met eieren, reed Woensdagmoren op het Fre- .Jeriksplein te Amsterdam tegen een tram- paaJ De auto kreeg belangrijke schade en een groot deel van de eieren, naar schatting voor een waarde van 100, ging verloren. Een vrouw, die naast den chauffeur zat, sloeg door den schok met haar hoofd door de voor- ruit. De snijwonden werden in het O. L. Vrouwegasthuis verbonden. JONGEN TE VENLO GEWOND. Toen de zoon van de famdlie P. aan den Btraalschenweg te Venlo Woensdagavond bezig was met het nemen van proeven is een hoeveelheid phosphor met een hevigen knal tot ontploffing gekomen. Met emstige kwets- uren aan de beenen is de jongen per auto mar het ziekenhuis vervoerd. Woensdagnacht was C. V. er op uit getrok- fcen om in te brekfen in een schoenenwinkel 459. Oplossers wedstrijd. Na onze mededelingen in de vorige rubriek volgen hier nog enkele opmerkingen van al- gemene ^ard. Er zullen hoogstens 50 protolemen ter op- loesing worden gegeven. De opgave is steeds: ,,Wit speelt en wint ook als dit er toevallig eens niet bij vermeld wordt. Problem en met eventuele bijoplossingen vervallen en worden door nieuwe vervangen. De dieelname aan deze wedstrijd staat voor kedereen open. Oplossingen moeten binnen 14 dagen na de plaatsing der problemen in ons bezit zijn. Men kan dus, om portkosten te sparen, de oplossingen van twee weken tegelijk inzenden. Vooral ten behoeve van de beginners leggen we de nadruk op twee ztor belangrijke spel- regels, die in vele problemen verwerkt zijn en die vaak verrassende uitkomsten opleveren. We bedoelen de volgende: 1. Meerslag gaat voor! a. De schyven mogen pas na de slag van het bord genomen worden en men mag slechts ton keer over dezelfde sehijf slaan. De prijzen, die hoofdzakelijk zullen bestaan uit boekwerljen en abonnementen, zijn aan- trekkelyk als steeds. Het aantal prijzen stel- len we echter afbankelijk van het aantal deel- nemers aan de wedstrijd. We hefbben reeds die beschikkimg over de volgende boeken, die blijkens de vriendelijke toezeggingen van enige uitgevers nog slechts een klein gedeelte van het aantal prijzen ver- tegenwoordigen. 1. ,jHet Damspel'' door A. K. W. Damme, het bekende standaardwerk van dezen groten theoriekenner. 2. „Voor het dambord" door de Haas en Battefeld, 2e druk bewerkt door Damme. 3. Het nieuwe boek van Ph. de Schaap, dat binnenkort versehijnt, n.l. ,,25 jaar dambewe- ging in Nederland". 4. „De nieuwste damproblemen", naar motieven gerangschikt door Cremer. aan bet Westeinde te 's-Gravenhage. Hij sloeg de winkelruit stuk, waarbij hij een vrij emstige snijwond opliep. Met een buit van negen paar schoenen maakte hij zich uit de voeten. Om 6 uur viel het eenigen voorbijgangers op, dat de winkelruit stuk was geslagen. Zij waarsehuwden de politie. De twee recher- cheurs, met het onderzoek belast, hadden wei nig moeite den dief in te rekenen. V. had een bloedspoor op straat achter gelaten van de plaats van de inbraak naar zijn woning, op korten afstand van den winkel. Daar ar- resteerden de rechercheurs V., die bekende en daama op het hoofdbureau van politie in ar rest werd gesteld. De gestolen schoenen ston- den onder de tafel in V.'s kamer. OPIUM. Rechercheurs van de Ned. Centrale tot be- strijding van den smokkelhandel in verdooven- de middelen hebben in den nacht van Maan- dag op Dinsdag, tijdens zijn verblijf in het ge- bouw van de Chineesche Vereeniging te R'dam aangehouden den 52-jarigen Chinees L. S., wonende in de Lombokstraat, die in het bezit bleek te zijn van niet minder dan 45 pakjes bereide opium. Bij een later in zijn woning ingesteld onderzoek trof de politie nog aan een hoeveelheid ruwe opium tot een totaal- gewicht van twintig Engelsche ponden. De opium vertegenwoordTgde een waarde van on geveer 1000. Tevens vonden de rechercheurs een tweetal revolvers, met 1000 bijb'ehoorende patronen, alsmede ingredienten tot het berei- den en gebruiken van opium. De Chinees is in bewaring gesteld. DIEFSTAL, VAN EEN AUTO. Te 's Gravenhage is Maandagavond aange houden de 18-jarige S. uit Delft, op het oogen- blik, dat hij een auto wilde verkoopen, dien hij dienzelfden dag uit een garage te Delft had ontvreemd. Het reservewiel van den wa- gen had hij reeds te voren verkocht. Woens- dag Is in verband hiermee te 's-Gravenhage gearresteerd de 34-jarige G., die S. bij zijn paging den wagen te verkoopen behulpzaam zou zijn geweest. De aangehoudenen en de in beslag genomen auto zijn ter beschikking van de politie te Delft gesteld. BRABANTSCHE BRIEVEN. Ulvenhout, 11 Januari 1937. Amico, Eindelijk dan toch 'nhelder win- terke! Eindelijk nouja. Bij ma- nier van zeggen, want veur Drie- koningen is nie anders dan natten duister te ver- wachten. 't Zonne- ke mot eerst toch de laagste schreef gepasseerd zijn al- eer het de loch- ten proper kan gloeien! En d'eer- de glorifieeren mee de witte glanzings van 't nieuwe licht, dat uit den strakken hemel beeft. Gistermongen, als Trui naar de Hoogmis was, stond den Zondag in ons huiske te gloren als 'n wit festijn. Den blaauwen smoor van m'n pijp stond in den huis als 'n deurschijnend plafond. En op den witten muur schaduwde in mug- gendans de warmte van de zachtgloeiende plattebuis. 't Was stil. Op den erf roerde geen windeke. Alleen wat kippenlawijt tokte deur den stillen Zon- dagmorgen. De velden achter mijnen erf ver- nevelden in witten zonneschemer en aan't end yan die velden floerste de breeje, pastel- blauwe streep van de bosschen. Kleurenwon- deren zijn al gebeurd in den buiten, die weer opgerezen is, uit den kleffen duister van den Advent, 't Nieuwe jaar huivert in witten zonnegloei van de hooge lochten. 't Dome eikenblad, hard lijk porcelein, vlamt z'n bruine kleuren deur de heggen. De Mark, bestikt mee gouwen zonnegit kloddert deur de kristalijnen stilte. Kleur, kleur van 'n teerheid, die ge denkt dat z'aan oew vingers zal gaan hangen, kleuren zoo zacht als stuifmeel poeieren deur den wintersche buiten, waar nou en dan we- rendig al 'n voorjaarsuurke te bespeuren is! 5. ,,De nieuwste damproblemen" door W. Hoekstra. 6. Een fraai getoonden schaakwerk over Noteboom door Dr. M. Euwe. 7. ,,Praktiscbe schaaklessen" door Ridder- hof. 8. Abonnementen op het weekblad ,,Het Damspel" en op de Ter Neuzensche Courant, enz. enz. Voor elk wat wils dus! Zelfs de schakers zijn niet vergeten, zodat de schakende dam- mers onze wedstrijd kunnen steunen door eens een poosje dammende schakers te worden. Men kan trouwens het ene doen zonder het andere na te laten! De opgaven in rubriek 458 waren zo een- voudig, dat het wel niet nodig zal zijn, ze te herplaatsen. Hier volgen dus de nieuwe problemen, wederom vier in getal en ook nog heel ge- makkelijk! Toch bevatten no. 6 en 8 enige ,,genlepige" zetjes, waarvoor wie even menen te moeten waarschuwen WedstrijdprObleem no. 5. ZWART 1 26 WIT 47 48 49 50 Wit speelt en wint. Wedstrijdprobleem no. 6. Zwart: 7, 10, 12, 15, 17, 30. Dam op 18. Wit: 24, 28, 32, 33, 35, 38, 41, 48. Wit speelt en wint. 't Was 'n lekker, smeuig uur, dat Zondag- morgenuur bij de plattebuis, alleen mee de stilte en den klokketik; 't zonneke in den nek en 't kachelvuur tusschen de knieen. Zo'n uurke van rust, dien ge kneeen kunt, dat de „blazen" tusschen oew vingers builen. Ge kunt zo'n uurke goed gebruiken. Veur oew karkas en veur oew ziel, dat alle- bei den Zondag vieren wil. Daaraan dezelfde behoefte heeft. Te naauw zijn die twee ver bonden, dan dat anders mogelijk is, al wordt dat veul gedocht! Ziel en lichaam, gedragen zich, als 't vuur en de kachel. Brandt 't vuur fel, de kachel gloeit. Smeult 't vuur, de kachel wordt koud. Gaat 't vuur uit, de kachel is dood! 't Gaat mee malkaar op-en-neer. Den geest, de ziel zoogenaamd, „ontspannen" mee uren bovenmatigen sport, is de groote gekkigheid van deuzen tijd! 't Spant den geest z6o in, 't overspant 'm zoo, datvoetbalscheidsrechters nie zeker van d'r leven meer zijn! Overspannen licha- men, overspannen geesten! Want: 'n gloeien- de kachel is nie te denken zonder 'n laaiend vuur......! Maar allez, 'k ga geenen preek veur Zondagsrust houwen, 'k heb andere dingen op m'n plan staan veur deuzen brief! 'k Wilde alleen maar zeggen: na de afge- loopen, drukke week, dreef dieen amberen Zondagmorgen als zoeten olie over de moeie plekken in m'n ziel. Was den kne'baren rust als zalf veur 't moeie karkas. En dan vond ik, tusschen de kranten 'n oranje boekske, 't Ulvenhoutsche feestpro- gramma; Trui scheen 't gereed te hebben ge- legd, om 's middags nog 'ns deur te blaren; ge weet: Trui is zwaar, zwaar monarchistisch. Ge moest 'ns weten, wat ze uitgestaan heeft mee dien troonsafstand van den Edward. Ik beloof oe, hij mocht den hemel op z'n bloote kniekes bedanken, dat z'n Moeder Mary van Engeland en nie Trui van Ulvenhout was...! Neee, onder Trui was 't nooit zoo wijd geko men! En schudt nou nie zoo mee oew hoofd, amico! Zijt gij veertig jaren mee Trui ge- trouwd of ikIk ken heur kracht, man! Ojeeja! Trui zal efkens uit den weg gaan veur madama Simpson. Veur geen tien, als 't heuren zoon betreft. De Gouwen Koets? Toen ze 't prenteke op differente manieren in de krant had ge- zien, heeft ze 'r 's nachts van gedroomd. En den anderen morgen heeft ze veurgedaan, hoe ze ons prinseske uit de koets had zien stap- pen. „Kek, zoo", zee ze. En ze verschikte heuren denkbeeldigen bruidsiboekee, den dito- sluier, klom op de stoof, de gouwen koets dus, en toen stapte ze mee aanminnige weerdigheid van de stoof, boog, (keek dus den verkeerden kant op) en liep teugen de warme plattebuis aan En toen,,Censuur", zal 'k maar zeg gen! Maar ik ben den stal ingerend en heb daar mee m'n vuisten teugen den muur staan tim- meren, want ik wist van t lachen geenen raad! Afijn. Ik zee: ik vond dan 't boekske van de Ul venhoutsche feesten; allebei, boekske to fees- ten geregiseerd deur den Fielp. En als ik 't zoo op m'n dooie gemakske ns deurblaarde, altij 'n aardig werkske na 'n feest, (programma's zijn't aardigst na de uit- voeringen naar mrjn idee) dan ontdekte ik daar ineens, da 'k in 't Eere-Comitd had ge- zstsii. Nouja, den Fielp zou nie in de politiek zit- ten, als ie z'n dorp nie beschouwen zou als zijn eigenste schaakspul, waarop ie de stuk- ken verzet, sjuust zooals hum 't belieft en plaziert. Elken politieker is 'n klein dicta to rke en daarom is 't zoo moeilijk om groot-dictator te worden. Ge mot eerst 'n tienduuzend dic- tatorkes mee huid en haar opeten en daar is >nen grooten „slaai-emmer" veur noodig! Verder zag ik, dat den Fielp z'n eigen aan den ouwen stempel had gehouwen veur wat de Volksliederen betreft. ,,Wien Neerlands Bloed" veurop en dan pas „Wilhelmus". Neee, nieuwe modes gaan er hier nooit zoo g-reet in. Vandaar ook, dat wij veul modes kunnen overslaan. Want 't ouwe komt altij weer terug als de nieuwste mode! Wij voelen er altij nog meer voor om te „roemen den onverbreekb'ren band tusschen Vorstin en Vaderland", dan te „eeren den Coninck van Hispanjen", die ons rustig de klompen kan kussen In 't boekske staat ook nog n lied, waar ik den Fielp op aankijk. Het is getiteld: Wedstrijdprobleem no. 7. ZWART 1 2 3 4 5 16 26 36 46 49 WIT 47 48 Wit speelt en wint. Wedstrijdprobleem no. 8. Zwart: 8, 9, 10 en een dam op 25. Wit: 19, 20. 23, 24, 40, 41, 42. Wit speelt. en wint. 50 Competitie Oost Zeeuws-Vlaanderen. De wedstrijd Ter NeuzenAxel, die aan- vankelijk was vastgesteld op 11 Januari, is uitgesteld tot Maandag 25 Januari a.s. Voor de eerste week van Februari vermeldt het programma de ontmoetingen AxelZaam- slag en HoekTer Neuzen. Middengambiet. Wit: Winawer. Zwart: Steinitz. Neurenberg 1896. 1. e2e4 e7e5 2. d2d4 e5Xd4 Klaarblrjkelijk komt geen andere zet in aan merking. Men heeft wel eens 2. ...Pc6 aange- raden, waarop 3. dt> Pb8 zoowel als 3. de5: Pe5: 4. f4 aan Wit een kleinen voorsprong in ontwikkeling geeft. 3. Ddl X d4 Inplaats hiervan kan Wit ook dezen pion niet terugnemen (door Pf3, Rc4) en ook het ,Het Koninklijk jacht vaart uit". (Wrjze: ,,De Zilveren Vloot"). t Eerste couplet zal 'k oe efkens v66r- zingen. ,,Heb je al gehoord van 't Prinselijk paar, Waar wij zooveel van houen, Dat viert feest; de lieve Prinses Ging met haar Prins Bernhard trouwen! Nee maar! 't Is waar!... Jazeker is het [waar! De huw'lijksboot ligt ree, nu kiest ze voile [zee En aan de cade juicht Holland mee! (bis). Er zijn nog twee eoupletten en 't heele lied slaat tenslotte op 't trouweadeau, 't schip! En 't is daarom, da 'k er den Fielp op aan kijk. Want als hier 'nen jubilaris is, wat nog al 'ns voorvalt op Ulvenhout, dan dicht den Fielp bij 't cadeau altij 'n symboliek vers. En dan is de heele week, dat 't vers in den maak is, zijn brood nie te eten. Want den Fielp heeft dit met veul dichters gem een: hij dicht schoon, maar moeizaam! Schoone gees- teskinderen, zware bevallingen. Enz'n brood is slecht geweest voor ver- lejen week. Trui heeft 'm den bons weer ge geven Wat haar toch nie helpt, want den Fielp kcunt toch terug en legt z'n broojen dan de eerslP dagen na den bons, stiekum op de regentonEn Trui Wel die vergeet 'nen anderen bakker aan te stellen en is dan bij de broojen op de regenton te vinden! Neee, wat dat betreft: Trui zit sjuust zoo stevig aan den Fielp z'n brood getrouwd, als aan mijn kapotte sokken! Want van den eersten dag van trouwen af brocht den Fielp z'n brood. Mee dezelfde hardnekkigheid, als waarmee ik m'n sokken verslijt in m'n klom pen, heeft ie dat nou 41 jaren gedaan en zoo'n 41 jaar veegt ge maar nie uit, mee eenen grooten bek van Truie! Daar is meer veur noodig. Minstens eto uitvaart, amico! Maar om op 't feest terug te komen, den korten inhoud van H boekske luidt: 6 Januari, 2.30 uur: Te Deum in de Kerk. 7 Januari, 8 uur: Klokkengelui. 9 uur: Boomplanting in het Ulvenhoutsche Bosch door den EdelAchtto. Burge- meester. 13 u.: Ringsteken op 't Hoekje. Wedstrijden in het Dorp en Nieuwe Dreef. 2 uur: Kindermatinee: Zang, film, tractatie. 6 uur: Prijsuitreiking in de „Gouden Koe". 7 uur: Opstelling fakkeloptocht bij de Jon- gensschool. Ge ziet, dit is de officieele opsomming van den feestgids, er was zoo nog al iets gaande op ons dorpke. Want ge mot 'nen Brabantsche feestgids zod lezen: daar gebeurt buiten den gids om, gewoonlijk veul meer, dan vermeld wierd! B.v. om maar te beginnen bij meneer Pastoor eigens! Gisterenmiddag had den Fielp het er nog over, onder 't kaartspul, in de Gou wen". ,.Nog nooit", zee-t-ie: „nog nooit is de kerk z6o vol gewiest, as op den Trouwdag. (En dat wil hier iets zeggen, amico!) Meneer Pastoor had ons verrast mee 'n Mis-met- assistentie! „D'n Kuster", zee den Fielp „ad t ook nooit zoo meegemokt! En daarom eeft d'n Driek aan meneer pastoor gezeed: ad me toch centen laten op-alen veur de stoelen!" (Ge mot weten, d'n Driek heeft procenten van wat ie ophaalt!) ,,En", zee den Fielp: ,,h[j zou 'nen goeie gemokt ebben, jongens! D'n bakker komt over't feest nie uitgespro- ken! Wij, wjj hebben 'm gisteren 'n paar keer tot de orde motten roepen van 't kaartspul. Da's ook nog nooit gebeurd! ,,En wa zeggen guilie van mijnen haanspraak teugen den Bur- gemeester en den Outventer bij de boomplan ting? Was ie effe tof? Ik docht zoo, ik docht zoo, ik sleep er ok nog efkens meneer pastoor bij, docht ik, want die heeft 'n plumke verdiend. En al ad ie nie veul te maken mee dieen boom, de kwestie is deus, ik docht, ik laat meneer pastoor veur niks meerijen, docht ik. Was ik effen op dreef Jongens, ik voel de me zoo rustig, zoo sterk, ee! En wat 'n spontanerige fielsetaties kreeg ik, zagen gui lie da?" „'t Was 'n redevoering", zee den Blaauwe: ,,om koud van te worren!" ,,Ozoo! Ik heb ge-oord, nie over zabberen verder, da'k meneer pastoor kolossaal getrof- fen eb!" „Getroffen?" vroeg den Tiest streng! ,,Ja. Z'n, z'n, z'n gemoed tenminste". (D'n Fielp kreeg er 'n traan van in z'n oogen.) Ja, amico, die feestprogramma's vermelden hier altij maar de kleinste helft! B.v. ..Fakkeloptocht'Wat zee dat? Niks! gambiet een tweeden pion offeren (3. c3). Eigenlijk ikunnen wij aan den zet 3. Dd4: moeilijk den naam gambiet verbinden, maar het is nu eenmaal zoo. 3Pb8—c6 4. Dd4e3 In den laatsten Ujd is de voortzetting 4. Da4 aanbevolen. Deze is ook zeer sterk. 4Pg8f6 5. Pblc3 Rf8b4 In aanmerking komt 5. ...Re7, om zoo spoe- dig mogelijk d7d5 door te zetten. Zwart komt dan zeer goed te staan. 6. Rcld2 0—0 7. 000 Tf8e8 Nu kan Wit z\jn e-pion slechts op ton wrjze dekken, n.l. door 8. f3. Het paard op c3 dekt n.l. niet, want het kan ieder oogenblik door Rc3: buiten gevecht worden gestel'd. In een partij TsjigorinGunsberg (1890) volgde 8. f3 d5, 9. Red d4, 10. Df2 De7, 11. Pbl Rc5, 12. Rd3 Re6, 13. a3 Pe5 en Zwart staat overwegend. Aangezien 8. Rd3 met d5 wordt beantwoord, is Wit, wil hij niet in de verdediging worden gedrukt, wel genoodzaakt, een pion te offeren. Dit kan op verschillende wijze, o.a. door 8. Dg3 (MiesesCapablanca, Berlijn 1914). De zet die nu volgt, was door Steinitz aan bevolen: hij wordt hier met zijn eigen wapens bestreden. 8. Rflc4 Rb4 X c3 In annmerking komt 8. ...d6 en 9. ...Re6. 9. Rd2Xc3 Pf6Xe4 Niet Te4: wegens Rf6:! en wint een stuk. 10. De3f4 Pe4f6 11. Pgl18 d7—d6 12. Pf3g5 Rc8e6 13. !Rc4d3! De aanval op f7 heeft zijn nut al opgeleverd: tern poverties voor het zwarte paard. Ruil van den belangrijken raadsheer is zonde; daarom wordt hij op h7, een nieuw aanvalspunt, ge- rioht. 1 3b7h6 14. h2h4! Op deze manier kan het dreigende paard op g5 worden gehandihaafd. Natuurlijk leidt hg5: hg5: dadelijk tot verlies. 1 4Pf6d5 Een tegenaanval, die, naar Zwart meent, tot tempoverlies voor Wit moet leiden, waar- na de aanval wel tot staan zal komen. Wit offert echter verder. 15. Rd3h7t Kg8h8 Niet Kf8 wegens Pe6f Te6: Td5: Maar hier was 't dat den Fielp veur „de" verrassing gesiorgd had. Dat had ie stiekum gehouwen. Maar op 'n oogenblik, allee! Daar stond, onder 'n zee van licht (meneer pastoor had voor de verlichting gezorgd) daar stond op 'n oogenblik de heele Harmonie op 't Kerkplein teugen de Kerkdeuren aan en mid den op het plein stondin levenden lijve... het Prinselijk Paar! Nou den Fielp: Halle menschen vonden dit momenL schitterend. Veural mijnen haan spraak; ging er in as peperkoek! De men schen vonden 't zeer oogstaand! Speciaal me- vrouw X en de dochters van den Sjors ebben na mijn haangeving dit hallemaal voor mal kaar gebokst. Moeite noch kosten ebben ze gespaard! Was 't nie schoon? Allee, drinken juilie nog maar 'ns uit, dier- bare schaafloopers!" (Hij begint weer heel goed te praten, amico!) Afjjn, ik kan mee geen geweld daarover alles opschrrjiven. Want toen om tien uur 't feestprogramma was afgewerkt, toen zijn we eigenlijk pas begonnen te feesten! En als ik dat nou op ging schrijven, dan was ik van- nacht nog nie klaar en... in Holland snappen ze dat toch nie! Daar heb ik 'n stel van honderden jongelui ontmoet, dat liep gezamenlijk tetelle® Bij tien steeg de vreugd telkens ten top. Was toen negen uur en 't regende gelukkig Want stel oe veur, dat ge zoo de honderddvu zend mot voltellen. De feestvreugd om de 10 tellen wierd n drama in 10.000 bedrijven Veul groeten van Trui en als altij, g®611 haarke minder van oewen toet a voe DRe. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Geachte Redactie. Uw onderschrift was zeer juist by het stukje over het lange wachten ten postkan- tore alhier, want nooh de directie, noch. de ambtenaren kunnen hier de noodzakelyke ver- betering in brengen, want het komt van bovenaf n.l. van het hoofdbestuur. Ook hedenmiddag was het weer allertreu- rigst. Eto loket slechts open. Voor dat loket om 2 uur 19 personen. Om kwart over 3 waren er 12 menschen die nog geholpen moesten worden. Waren er om 2 uur onverrichter zakem teruggegaan dit was om drie uur weer zoo. Eneen zenuwachtig werken voor den dienstdoenden ambtenaar. Een beer stak zijn postwissels terug in den zak en zei, dan morgen maar weer eens pro- beeren of ik ze in geld zie omgezet. Menig zakenman zend zijn bediende er niet heen, omdat hij hem dan in het eerste uur niet terug ziet. Mede op verzoek van verschillende zaken- menschen, zal er een verzoekschrift voorzien van aangetoonde feiten hieromtrent naar het hoofdbestuur gezonden worden. In Littooij's Boekhandel ligt een lijst ter teekening om zoo veel mogelijk namen onder dit verzoekschrift te krijgen. Ik dank U voor de plaatsruimte me hier- voor verleend. D. H. DITTOOIJ Az. Ter Neuzen, 13 Januari 1937. SAS VAN GENT. Geboorten. 3 Jan. Ivonne Clara Nathalie, d. van Achiel Callemeijn en van Louisa de Greeve. Hendrica Maria, d. van Baldewijnus Mossel en v. Marguerite Alphonsine de Block. 9 Jan. Frits Leon Malvina, z. van Oscar Eduardus Vervaet en van Clementina Joanna Brijsens. Overlyden. 5 Jan. Volentina Maria Ram- meloo, oud 68 j., echtg. van Petrus Bemardus van Voren. SAS VAN GENT. Van 3 tot en met 9 Januari heeft zich in deze gemeente gevestigd: M. I. van Goetihem, dienstbode, van Clinge. Vertrokken: W. L. K. C. Teller en gezin, ingenieur naar Namen (Belgie). F. J. Vos en gezin, onderwijzer, naar Kats. r^mm a bede fgh Stand na 15. ...Kh8. 16. TdlXd5 Dit offer is niet heel diepzinnig, en het hoefde ook niet erg ver doorgerekend te wor den. 't Is Wits eenige kans, daar na Df3: Pc3: Dc3: Pe5 van een aanval niet veel over- blijft. 16. Re6Xd5 17. Rh7e4! Een mooie zet, die echter niet tot winst hoeft te leiden. Natuurlijk kan Re4: niet, wegens Pf7 :f en wint de dame. Bovendien dreigt Pf7:t Rf7: Dh6:f en Dg7: mat. Wij merken op, dat op den zestienden zet niet (inplaats van Td5:) had kunnen gespeeld worden Pe6: fe6: Dh6: wegens Pc3: met aan val op de dame. Daarom moest eerst het paard worden weggeruimd. Zwart had nu terug moeten offeren, en wel 17. ...Te4:! 18. Pe4: Pe5! en Zwart leeft nog. Evenmin leiden riskante ondernemingen als 17. ...Te4: 18. Pf7;f Kg8 of 18. Df5 Dg8! tot een voordeel voor Wit. Het qualiteitsoffer Td5: was eerst Wits eenige kans, nu was het eenzelfde offer Te4: Zwarts beste kans. 17f7f6 18. Re4Xd5 f6Xg5 19. h4Xg5 Pc6e5 20. g5g6! Opent den weg voor de dame naar h6. Elr dreigt nu Th6:t gh6: Dh6: mat, waartegen geen verdediging is. Pg6: verliest nog sneller, door Dh6: mat. Zwart geeft op.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 3