THANS Da burger-ooriog in Spanje Sport TEGEN TROTSKY GEDEMONSTREERD. TER NEUZEN, 15 JANUARI 1937. SPUI. VOETBAL. gelezen, die te Berlijn voor het diplomatieke corps is afgelegd. Samenwerking en verzoening, daar moet het keen. Engeland kan in deze wereld, .die zich snel bewapent, niet anders doen dan eveneens zijn bewapening op peil brengen. -Het is echter niet de weg, waaraan wij de voorkeur .geven. Nauwkeuriger gezegd: Wij hebben liever boter dan kanonnen en wij zijn bereid ons best te doen om door economische samenwer- king en door te werken voor een kalmeering der gemoederen in Europa te bereiken dat an- deren in deze wereld, die geen kanonnen van nobde heeft, eveneens boter hebben. Den volkcren staan twee wegen open: door de intemationale saamhoorigheid te doen groeien, door vrije samenwerking .tusschen de volkeren, door een verlaging van de tolmu- ren, die den handel en de intemationale be- trekkingen in den weg staan, door oprecht ,te pogen, onze gevoelens yoor deze of gene ideo logic te onderdrukken, kunnen wij, alduis Eden, den internationalen toestand verbeteren en dan voorspoed en het geluk der wereld doen toenemen. Indien wij ons daarentegen in ons zelf terugtrekken, indien wij ons indi- vidueel isolement doen toenemen en indien wij doorgaan met de bewapening tot het maxi mum onzer economische draagkracht en zelfs daarboven op te voeren, zullen de kwalen waaraan wij thans lijdan, ten eeuwigen dage hlrjven bestaan en brengen wij de wereld dichter bij een ramp, die zelfs nog grooter zou zijn dan die waarvan wij ons juist begin- nen te herstellen. DE STEM EENS ROEFENDEN Na de felle spanning, die er de laatste dagen van de vorige we.k geheerscht had tenge- volge van de berichten over de Spaansche in- filtratie in Marokko, heeft, schrijft de N. R. Crt., de verklaring van Hitler aan den Fran- schen ambassadeur te Berlijn, dat Duitschland het Spaansche grondgedied zal ontzien, een aanmerkelijke ontspanning gebracht, niet het minst door den tegemoetkomenden toon, waar- in Hitler's meedeeling vervat was. Ook de vergunning, door de rechtscbe regeering in Spanje aan den Fransohen militairen attache verleend om zich ongestoord door Spaansch Marokko te bewegen, heeft een belangrijk aandeel in deze ontspanning gehad. Deze ontspanning betreft intusschen meer de heerschende stemming dan den zakelijken toestand. Nopens het vrijwilligersvraagstuk ontbreken nog de antwoorden, de kwestie van de controle op den wapeninvoer in Spanje is nog niet verder gekomen. Over de Fransch- Duitsche toenadering wordt veel gepraat, maar is nog niets concreets voorhanden. Toch hecht men aan de ,,geestelijke" ontspanning van het oogenblik groote waarde en dat is begrijpelijk. Wil mgn zich er inderdaad toe zetten door intemationaal overleg de thans in Europa drdgende gevaren op te ruimen en voor den komenden tijd een minder dreigen- den toestand te scheppen, dan moet er aan het onderlinge wantrouwen, aan de onder- linge verdachtmakingen vooral, een einde wor- den gemaakt. Dat is ook de strekking geweest van de rede, die Eden Woensdag heeft gehouden aan het banket van de buitenlandsche pers te Lon- den. Zijn devie# van voorzichtigheid en be- grip, zal door alle welwillenden gedeeld war den, al zullen er velen zijn, die vein meening zijn, dat doortastendheid daarvan een wel- kome aanvulling zou zijn geweest. Aan Eden's goede bedoelingen zal wel nie- mand twijfelen, zoomin inzake de Spaansche kwestie als in zijn streven naar intemationale samenwerking. Men mag ook aannemen, dat de Engelsche staatsman oprecht is als hij ver- klaart, dat Engeland slechts nolens volens den weg van wapening opgaat. Met zijn ver klaring, dat de Engelschen boter verkiezen boven kanonnen en bereid zijn het hunne te doen door oeconomische samenwerking en door het venzekeren van den Europeeschen vrede ook anderen boter te verschaffen in een wereld, die geen behoefte zal hebben aan kanonnen, heeft Eden zich rechtstreeks tot Duitschland gericht. Zijn woorden houden eehter ook een vermaning tot anderen in; tot vrijwel de gansche wereld als hij aandringt op de wegruiming van de belemmeringen, welke aan den handel en aan de intematio nale betrekkingen in den weg staan, tot zeer bepaalde staten als hij aandringt om ,,onze gevoelens ten gunste van de een ofj andere ideologie te onderdrukken". IHet is vooral op deze punten en met name op het eerste, dat wij geneigd zijn aan Eden's devies den raad van doortastendheid toe te voegen. Hoelang is het al niet geleden, dat de oeconomische conferentie de bezwaren van de handelsbelemmeringen in het licht stelde en wat is er sindsdien gedaan om daarin ver- beteripg te brengen? Eer het tegengestelde is geschied. Verschillende andere staten zijn doorgegaan met zich in zichzelf terug te trek- ken, met hun bewapening te vermeerderen tot zelfs boven de grens van hun oeconomi sche vermogen en de ramp, die men daardoor volgens Eden oproept, hebben zij steeds nader gebracht. Het moge goed zijn anderen een spiegel voor te houden, men verzuime ook niet zich zelf in dien spiegel te bezien. Wat heeft En geland zelf gedaan om aan de oeconomische euvelen, die Eden de wereld voor oogen houdt, een einde te maken Zeker, het heeft het zijne bijgedragen om de politieke rampen, die dreigden, af te wenden. Terecht mocht Eden zich berospen op de uitwisseling van de ge- ruststellende verzekeringen tusschen Engeland en Italie; ook heeft Engeland er het zijne toe bijgedragen om de verde.ling van Europa in aanhangers van tegengestelde ideologien tegen te gaan. Dat zijn dingen, die met dankJbaar- heid erkend mogen worden. Men mag daar- tegenover echter niet de oogen sluiten voor het feit, dat inzake bet wegnemen van de grondoorzaken, die Eden nog eens duidelijk in het licht gesteld heeft, ook van Engelsche zijde tot dusverre bitter weinig is geschied. Slechts indien men met kracht die kwesties zal aanpakken, zal er een vooruitzicht ont- staan op een blijvende ontspanning, heel wat ruimer en vooral ook heel wat gefundeerder dan die, waarover men zich thans reeds meent te mcigen verheugen. Zoolang men voor door tastendheid op d'it gebied blijft terugdeinzen, zullen vriendelijke en vermanende woorden van weinig nut zijn. Moet Eden's stem die blijven van den roe- pende in de woestijn? Hijzelf zal mede ge- roepen wezen daarop een antwoord te geven. De communisten in Mexico hebben tegen Trotsky ged.monstreerd, de politie moest charges uitivoeren, waarbij een groot aantal betoogers werd gearresteerd. De communistische partij heeft een verkla ring geputoliceerd, waarin zij er op wijst, dat Trotsky de belofte welke hij heeft gedaan, zich van alle politieke activiteit te zullen ont- houden, heeft geschonden. Men zal niet ophouden de uitzetting van Trotsky te eischen en zal weten te verhinde- ren dat Trotsky in het openbaar een politieke activiteit zal kunnen ontplooien. EEN NIEUW MASSA-PROCES TE WU1PPERTAL. De Daily Herald meldt, dat heden een nieuw massa-proces zou beginnen te Wuppertal, waar een jaar gsleden 600 socialisten terfecht stoifden wegens hoogverraad. De beklaagden zijn alien Joden en de bedoe- ling van het proces is te bewijzen, dat de Joden de schuld zijn van de lage loonen en de lange werktijden welke in het industriegebied nog heerschen. Men hoopt op deze wijze de ontevredenheid der bevolking in anti-semietische banen te leiden in plaats van in anti-nationaal-soeialis- tische. De beschuldiging is hoogverraad. O.a. worden de verdachten er van beschul- dgd gelden te hebben verzameld voor de ver- dediging van socialistische gevangenen in ver schillende processen. TOOH EEN BLOKKADE? Dinsdag heeft minister Eden op het Foreign office ten onderhoud gehad met sir Samuel 'Hoare, den minister van marine, en admiTaal sir Ernie Chatfield, den eersten zeelord der admiraliteit. De Morning Post" meldt, dat Eden tijdens deze conferentie het plan inzake de controle van de Spaansche kusten door een intematio nale strijdmacbt heeft bestudeerd.^ Het plan, dat thans onder oogen wordt ge- zien, zou bestaan in het doen stationneeren voor de Spaansche havens van oorlogsbodems, behoorende aan alle mogendheden, welke in de Londensche commissie voor de niet-inmen- ging zijn vertegenwoordigd, met als taak ieder schip, dat er van verdacht wordt, oor- logsmateriaal of vrijwilligers te vervoeren, aan te houden. VREEMDE GEBEURTENISSEN OP EEN MARINEWERF. Op de marinewerf van Devonport (Eng.) zijn, naar de Tel. meldt, radicale maatregelen genomen tegen eenige arbeiders, die zonder op^ave van redenen onmiddellijk werden ont- slagen en binnen tien minuten van de terrei- nen verwijderd. Volgens een officieel communique zijn er vijf arbeiders ontslagen. Vier daarvan waren werkzaam op de werf te Devonport, de vijfde te Sheerness. Zij waren nog niet lang in dienst. Het departement was van meening, dat een langer gebruik maken van de diensten van deze personen niet in het belang van de Marine zou zijn geweest. In deze officieele verklaring wordt niet ge- rept van de gebeurtenissen die tot dit ontslag aanleiding gaven. Volgens Sommige niet be- vestigde geruchten zouden deze arbeiders be paalde documenten in hun bezit heblben en verdacht worden van sabotage op oorlogs- schepen en het uitleveren van marinegehei- men. EEN OPLOSSING BEREIKT TE RIJSSEL. De ingenieurs en meesterknechts in de metaalindustrie te Rijssel hebben Woensdag, na een onderhoud met den prefect van het departement van het Noorden verklaard, dat zij besloten hebben Donderdagochtend bet werk te hervatten. Zij willen de gezinnen der arbeiders niet langer laten lijden onder den toestand. Hierdoor is aan alle arbeidsconflic- ten in de metaalindustrie in het Noorden een einde gekomen. BINNEI^KORT GASMASKERS VOOR DE GEHEELE ENGELSCHE BEVOLKING. In een radiorede heeft de onder-ministpr van binnenlandsche zaken Geoffrey Lloyd meegedeeld, dat de productie van gasmaskers in GrootiBrittannie op het oogenblik 150.000 per week is en weldra 2 millioen per maand zal zijn. Over het heele land zullen opslag- plaatsen van gasmaskers worden gevestigd. Volgens Lloyd zal Engeland weldra het eer ste land zijn met evenveel gasmaskers als in- woners. Hij eindigde met de verzekering te geven dat er op alle gebieden van de passieve ver- dediging en met name wat betrof de bescher- ming v der burgerlijke bevolking maatregelen waren genomen om aan iedere gebeurlijkheid het hoofd te bieden. De ondergang van Malaga. Malaga, de groote Zuid-Spaansche haven- stad, heeft in den burgeroorlog ontzaglijk veel te lijden gehad. Anarchistische elementen hebben in 't begin gansche straten verwoest, kerken, paleizen en winkels geplunderd, hon- derden menschen doodgeschoten. Eenige maanden is het toen tamelijk rustig te Mala ga geweest. Zoo nu en dan werd de stad door ,,rechtsche" vliegtuigen of oorlogsschapen ge- bombardeerd. Dinsdag hebben nationalistische vliegtuigen een buitengewoon hevig bombardement op Malaga uitgevoerd. Zddiets hadden de bewo- ners van de zoozeer beproefde stad nog niet beleefd. Terwijl de vliegtuigen boven de huizen cir- kelden en overal hun doodende projectielen lieten vallen, naderden tegelijkertijd twee na- tionalistisch kruisers de kust en richtten de loopen bunner kanonnen op de havenstad, waarna zij 200 schoten losten. Volgens de eer ste ramingen zijn er naar Reuter meldt, onge- veer 300 personen door dit bombardement om- gekomen en men telt meer dan duizend ge- wonden. Blijkens de mededeelingen van het Deensche s.s. „Signe" en het Noorsche s.s. Saga", die langs de kade te Malaga gemeerd lagen heb ben zes vliegtuigen aan het bombardement deelgenomen. Naar schatting lieten zij onge- veer 100 brandbommen boven de stad va'.len. De schepen namen in allerijl de vlucht naar Gibraltar, daar ook zij niet meer veilig waren, vooral toen de twee kruisers hun kanonscho- ten op stad en haven afvuurden. Op beide schepen liepen eenige leden van de bemanning lichte verwondingen op. Van de talrijke gebouwen, die door de bom- men getroffen werden, heeft vooral de groote arena voor de stierengevechten geleden. Het gebouw, dat plaats bood aan 11 000 toeschou- wers, is geheel verwoest. De totale materieele schade, door het bombardement veroorzaakt, moet zeer groot zijn. De halve stad ligt in puin. Het offensief tegen Malaga duurt, volgens de laatste berichten, voort. Uit de richting van San Roque en Guadiaro heeft men hevig kanongebulder vernomen. De geruchten, dat Estepona door de opstan- delingen zou zijn ingenomen, zijn tegengespro- ken door de autoriteiten te Algericas, die voorts verklaarden, dat het voor het oog?nblik geenszins in de bedoeling ligt, een aanval op Estepona te ontketenen. Januari tijdens de reis van Bilbao naar San- tander was gevangen genomen, gezond en wel aan de Spaansche autoriteiten van het kust- plaatsje Lastres is uitgeleverd. De bemanning werd met drie sloepen van de ,,Koenigsberg", welke op 200 M. uit de kust meerde, naar wal gebracht. De bemanning werd begeleid door eenige Duitsche officieren. De Duitschers vertrokken, nadat zij den fas- cistischen groet hadden gebracht, terwijl d# Spanjaarden met den gebalden vuist den groet beantwoordden. Verontwaardiging in het Baskenland. In het Baskenland heerscht, aldus Havas, op het oogenblik verontwaardiging over het feit, dat de onderhandelingen over de uitwis seling van gijzelaars moesten worden afgebro- ken. Van Baskische zijde wordt beweerd, dat de nationalisten zelfs bezwaren maakten tegen het uitwisselen van burgers, die niets met den strijd te maken hadden. Van dezelfde zijde wordt nog bericht, dat de Baskische regeering het voorstel had gedaan in dezen den Brit- schen ambassadeur, een afgevaardigde van de Fransche republiek en den bisschop van Bayonne als bemiddelaars aan te wijzen, maar de nationalisten zouden deze bemiddeling heb ben afgewezen. De bemanning van de ,Marta Junquera" in vrijheid. Uit Gijon wordt gemeld, dat in den ochtend van den twaalfden Januari de bemanning van het stoomschip „Marta Junquera", welke door den Duitschen kruiser ..Koenigsfcerg" op 3 HOE DUUR WORDT HET NIEUWE GEMEENTEHUIS TE GROEDE? Over den bouw van een nieuw gemeentehuis in Groede is al heel wat te doen geweest, schrijft het „Handelsblad". Allereerst door het feit,' dat een buitenlander als architect voor den bouw werd aangewezen, hoewel het col lege van Gedeputeerde Staten van Zeeland aan een deskundige uit eigen land de opdracht wensohte te verleenen. Het besluit, dat een Belgische architect door den gemeenteraad met het uitwerken der plannen zou worden be- last, bleef gehandhaafd. Ook over de plaats, waar het nieuwe ge bouw zou verrijzen, kon men het niet eens worden. Ondanks het protest van de burgerij heeft men als terrein aangewezen een achter- af-gelegen perceel grond buiten de kom der gemeente. Het fraaie dorpsplein was blijkbaar voor een nieuw gemeentehuis niet mooi ge- noeg, naar het oordeel van den raad. Nu valt de bouwsom geweldig tegen. De buitenlandsche deskundige maakte een raming voor den bouw met inbegrip van verwarmings- installatie, meubilair, enz., ten bedrage van vpftienduizend gulden. Dit bedrag bleek al aanstonds veel te laag; men vroeg verhooging tot achttienduizend gulden. Bij de thans gehouden aanbesteding wees het laagste biljet een bedrag aan van ruim acht-en-twintig duizend gulden, alleen voor den bouw, derhalve zonder verwanningsinstal- latie of meubilair. De gemeenteraad zal zich derhalve opnieuw tot Gedeputeerde Staten van Zeeland moeten wenden met verzoek, het bedrag voor den bouw van een gemeentehuis toegestaan, van achttienduizend tot acht-en-twintigduizend gulden te verhoogen, met daarbij nog een be drag voor de bijkomende werken. Terwijl men meende met vijftienduizend gulden gereed te zijn, zal men meer dan het dubbele noodig hebben LUXOR THEATER. „Alles voor een vrouw". In de regie van Alfred Abel is dit een film geworden, die op vlotte wijze, zonder merk- waardige trouvailles van regie, van bouw of uitwerking de geschiedenis vertelt van twee oorlogsvliegers, van wie de Duitscher den Engelschman eerst heeft neergeschoten en vervolgens uit het brandende vliegtuig heeft gered. Bij die gelegenheid en ook later heeft de Engelschman vergeten zijn naam te zeggen en dus leven zij onbewust van elkander, voort. Het is den Engelschman voor den wind ge- gaan hij heeft een groote vliegtuigenfabriek maar den Duitscher ging het niet zoo brj- zonder en dus heeft hij met zijn vroegere mechanician, die nog altijd geregeld in de houding springt ,,Herr Hauptmann" zegt, hoewel zij samen voor de soep zorgen, een ,,Tankstelle" geopend, die hem zoo'n beetje in het leven houdt. De vlieger, met zijn ,,Pour le Merite" in het kastje zijner oorlogsherinnerin- gen, liefhebbert door in de technische zijde der vliegerij en vindt het een en ander uit, doch daar is natuurlijk nergens een plaats voor hem en voor zijn uitvinding, want in Duitsch land wordt niet zooveel gevlogen of gecon- strueerd. Het is of er een datum op de film staat. Doch Paul Hartmann is de oorlogs- vlieger, rustig en zonder scherpheid een flinke kerel die zijn lot draagt en zijn mecha- nicien is Willj Sohur, die voor de komische noot zorgt. En dan op een dag komt er een Engelsche auto tanken de eigenaar wil wat nazien op de kaart en treedt het huisje binnen de mannen geraken in gesprek.en de twee lucht- vijanden van den wereldoorlog vinden elkander terug. Er worden plannen bestudeerd en de vliegtuigfabrikant Keyne biedt zijn nieuwen vriend, den vroegeren vijand, een plaats aan in zijn fabriek en de mechanicien gaat mee. De koele en schoone Charlotte Susa is de vrouw van. den fabrikant en zij heeft natuur lijk een „music-hall-verleden" dat zich af en toe op fatale wijze manifesteert, omdat haar vroegere partner, een zwakkeling met alien aanleg tot schoelje, zich voortdurend met haar in verbinding tracht te stellen. Van die om- standigheid maakt een bende gebruik die de plannen van de fabriek wil stelen er is een brief uit het verleden die gebruikt zal worden om mevrouw Keyne er toe te bewegen zich buitenshuis te begeven en de bende steelt de plannen. Er valt een schot en een man ligt dood in zijn kamer. Wie is de dader? Wie heeft den vroegeren danseur die aan lager wal is ge- raakt van het leven beroofd? De film laat er ons eenigen tijd naar gissen en degene die men er van verdenkt is het natuurlijk niet, want anders zou het slot niet deugen. En het deugt. „Een dojle nacht". Wanneer op den avond van den eersten ver- j jaardag van het overigens gelukkige huwelijk van den Rechtsanwalt de etiketten niet van de wijnflesschen losgeraakt waren, j dan zou de charmante echtgenoote van dezen Rechtsanwalt niet in zoo'n, laten wij zeggen, bovenste-beste stemming verkeerd hebben en dan zou er feitelijk ook geen reden geweest zijn voor een flim. Laat ons dus blij zijn, dat die etiketten zijn losgeraakt, want deze film is een genoeglijke en vlotte film. Zij laat u zien, wat er al zoo met een degelijk Rechtsanwalt gebeuren kan, die tegen wil en dank aan de rol gaat en er j ten slotte ook pleizier in krijgt. Hij komt er I zelfs toe, „Monocle Freddy" in bescherming te nemen. Die Monocle Freddy" van Hans Olmen is IN KWALITEIT ONVERANDERD (Ingez. Med.) een fraai type. Hij heeft niets van de ietwat fatalistische verbazing, waarmede de als steeds vermakelijke Max Hansen zijn Anwalt speelt. Het oogglas geeft den gladden jongen van Olmen een zekere verloopen intelligentie en een verren zweem van inferieure gristocratie hij is een van die artisten, die hun plaats bij de film op het tweede plan hebben en vaak terecht, doch die u niettemin een constant vermaak bereiden. Hij heeft met zijn vrien- denschaar zijn intrek genomen in de villa van den Rechtsanwalt, die met zijn vrouw aan den boemel is. Hij ontvangt de familie die ge komen is om den huwelijksverjaardag te vie- ren en verontschuldigt de afwezigheid van den heer des huizes met een bijna aandoenlijke solidariteit en neemt verder de honneurs waar. Hiji houdt de familie genoeglijk bezig en de familie amuseert zich opperbest, totdat men op een gegeven oogenblik bemerkt, dat de plaatsvervangende gastheer en zijn vrien- den er met de sieraden van door zijn. Het komt alles ten slotte nog terecht, want het keukenmeisje heeft alle kostbaarheden door het puurste toeval in haar bezit gekregen en „Monocle Freddy" en zijn komuiten raken verzeild op het Polizeiamt, waar de Rechts anwalt een rolprent met een vlot muziekje uit het resultaat van een razzia en weer op vrije voeten gesteld, dank zij den vlotten poli- tie-commissaris van Tibor von Halmay. En als het dan zoover is hebt ge een amu- sante film beleefd van een wonderlijken en avontuurlijken nacht met Irene von Zilaby nog als de charmante echtgenoote van den Rechts anwalt een rolpent met een vlot muziekje op zijn tijd en een aangenaiam tempo. Gisteren werd ten huize van P. Groothaert alhier, de algemeene vergadering gehouden van de varkensvereeniging „Eendracht maakt Macht", onder voorzitterschap van den heer P. van Langevelde. Na voorlezing en goed- keuring der notulen volgt voorlezing van het verslag van den secretaris, waaruit blijkt, dat de vereeniging 94 leden en 14 donateurs telt. 3 leden werden af- en 6 bijgeschreven, 122 varkens ingespuit en 10 onteigend. Het verslag van den penningmeester gaf aan inkomsten 162,32 en aan uitgaven 327,15, alzoo een nadeelig slot van 164,83. Het bezit der vereeniging bedraagt thans f 2611,70. Besloten wordt met 44 tegen 31 steinmen weer tot spuiten over te gaan. De inleggelden zullen bedragen 1,50 of f 2- per jaar. 3 nieuwe leden gaven zich op. Alle aftre- dende bestuursleden werden herkozen, terwijl in de financieele commissie. werden benoemd C. Witte en J. van Drongelen. De voorzitter richt thans een woord van waardeering tot den heer Jan Mangold, die als mede-oprichter der vereeniging, nu reeds 35 jaar bestuurslid is en biedt hem onder ap- plaus als aandenken een wandelstok aan. Het bestuur stelt voor de uitkeeringen te regelen als volgt: Van 25—70 K.G. bij sterfte volgens markt- prijs en voor stijve varkens volgens markt- prijs. Zwaardere volgens marktprijs, alles met aftrek van 10 Dit wordt goedgekeurd. Na rondvraag sluit de voorzitter de goed bezochte vergadering. DE WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. Eerste klasse. Het einde van de competitie is dit jaar al heel vroeg in het zicht want zoo de vorst nog eenigen tijd uitblijft, zal de maand Februari reeds de laatste wedstrijd van de competitie brengen voor menige club. MW, dat nu haar strijd voor de tweede maal tegen NAC zal aanbinden, heeft dan nog slechts 2 wedstrij- den voor den boeg n.l. tegen NOAD thuis en uit tegen LONGA. Veel kans wordt haar dus niet meer gelboden om het degradatiegevaar te ontwijken. Het wordt voor deze club dus hoogstens tijd om zich eens duchtig te gaan inspannen. De eerste maal verloor zij van NAC slechts met 32, zoodat de kans wel be- staat dat zij thuis-spelende er in slaagt de rollen eens om te keeren en zij met een kleine meerderheid de overwinning behaalt, temeer waar NAC het kampioenschap wel niet meer zal bereiken. NOADJuliana is voor beide clubs van groot belang daar NOAD nog een goede kans hteft op het beizetten van de eer ste plaats en Juliana in het degradatiegevaaT verkeert. Wij verwachten bij deze ontmoe- ting een overwinning van de thuisclub. Bleijer- heideBW zal van de bezoekers een extra inspanning vergen nu BW slechts met den ount verschil op de leidende club PSV volgt. Een verloren wedstrijd doet voor de Bossche club onherroepeiijk haar mooie kans teniet gaan en kan het seizoen voor haar als afge- sloten beschouwd warden. Waar BVV thuis slechts een 21 overwinning op Bleijerheide wist te behalen, is het niet te verwonderen dat deze strijd de algemeene belangstelling zal trekken. RoermondEindhoven brengt eveneens twee ploegen tegenover elkaar, die niet zoo heel veel in kracht verschillen, met Roermond iets in de meerderheid, doch het feit dat Eindhoven nog lang niet in de veilige zone is beland, zal haar invloed niet doen mis- sen op de prestaties van Eindhoven, voor wie een overwinninig tevens kan beteekenen een ontsnapping aan de degradatiewedstrijde*. Thveede klasse. In deze klasse zien wij het eigenaardig ge- val, dat er is een hoofdgroep van 3 clubs, n.l. Hero, Middelburg en Breda, en een staart- groep waartoe al de overige clubs behooren. Een miiddengroep, die niets meer te winnen of te verspelen heeft, onthreekt volkomen en dat terwijl het einde van het seizoen reeds boo nabij is! Niet minder dan 7 clubs verkeeren thans min of meer nog in het degradatiege vaar. De opvallende uitslagen van vorige week waarbij zoowel Middelburg als Breda 2 kostbare punten verloren zal aan. dit feit wel niiet vreemd zijn geweest en moet voor de lei dende vereenigingen een waarschuwing zijn voor de nog r€steerende ontmoetingen tegen de z.g. zwakkere clubs. BredaZeekindia. De meest verrassende uitslag was vorige week wel de nederlaag van Breda tegen De Zeeuwen, waaribij de betere techniek het af moest leggen tegen het enthousiasme van de thuisclub. Nu krijgt Breda wederom een van die z.g. zwakke clubs te bestrrjden en zal het voor Breda zaak zijn om direct zich ten voile te geven wil het niet tot een roemloos etnde van een hoopvol seizoen komen. Evenals De Zeeuwen staat Zeelandia slecht geclasseerd, het zou dus heelemaal niet te verwonderen zijn als deze club eens extra voor den dag kwam, temeer waar Breda bij de vorige ont- moeting slechts met 01 van Zeelandia wist te winnen. Niettemin verwachten wij bij Zee landia niet dat enthousiasme dat aan De Zeeuwen de overwinning hracht en zien due voor de bezoekers een komende nederlaag tegemoet. Hero—De Zeeuwen. De club, die zijde spon uit de nederlagen van haar emstige tegencandidaten, was Hero, dat op dien dag juist vrij was toen Middelburg en Breda struikelden, tengevolge waarvan Hero bovenaan in de ranglijst kwam te staan. Nu gaan De Zeeuwen op bezoek naar deze lachende derde en zijn natuurlijk vast vooroe- mens om met dezelfde vurigheid als vorige week Hero te gaan bekampen, gezien hebben- de, dat dit alleen voor hen de overwinning kan brengen, waardoor zij aan het degrada tiegevaar kunnen ontsnappen. Het zou wel een beroering brengen in de gelederen van de kopploeg zoo nogmaals een van hen de vlag zou moeten strijken voor een der hekkeslua- ters. Hero zal echter wel het consdgne: weest op uw hoede, aan al haar spelers uitreiken bij dezen voor haar zoo gewichtigen strijd. Middelburg—Goes. Middelburg, dat zoo glorieus en schijnbaar onoverwinnelijk de competitie began, ziet zich thdns omringd door twee clubs, die haar de eereplaats tot den laatsten strijd zullen be- twisten en mogelijk is het dat aan de groen- witten ten slotte nog de kans woidt ontnomesn haar kleuren in de promotiewedstrijden te doen uitkomen. Niettemin de kans blijft haar nog ten voile geboden, want zij moet nog een- maal tegen Hero het veld betreden en dat moet haar groote strijd warden in deze com petitie. Middelburg mag echter niet meer haar supporters teleurstellen, want zoo zij nog eenmaal aan het kortste eind trekt, dan is het voorbij en wacht haar een nieuw seizoen in de Tweede Klasse, dat wederom haar teleur- stellingen kan brengen. Voor Goes zal het bij de komende ontmoeting dus een zeer laatige taak worden, aan de eene zijde het hard wer- kende Middelburg en aan de andere zijde haar slechten stand in de rangiest, die een over winding meer dan noodzakelijk maakt. Ben Middelburgsche overwinning is wel te ver wachten. TerneuzenVlissingea Er zijn van die optimisten, die maling heb ben aan krachtsverschillen, aan hooge of lage plaatsing in de ranglijst, aan hierop geba- seerde berekeningen of aan tradities, zij btg- ven in alle omstandigheden aan hun kleuren getrouw en voorspellen een overwinning van him club, zelfs dan wanneer alle factoren voor een aanst&ande nederlaag aanwezig zijn. Zoo iemand hebben wij vorige week ont- moet en werd ons de gelegenheid geboden om gratis dampende de nog resteerende thuiswed- strijden van Terneuzen bij te wonen. Wij zijn blij hiierop niet te zijn ingegaan want de uit slag van den strijd TerneuzenMiddelburg zou ons duur te staan zijn gekomen! Qm kort, te zijn, hij voorspelde een overwinning van de rood-zwarten en hij heeft gelijk gekre gen. Voor de eerste maal gelukte het aan Terneuzen om Middelburg een nederlaag toe te brengen en dat nog wel in een ontmoeting waarbij er voor Middelburg zoo heel veel aan gelegen was om de beide punten mede naar huis te nemen. Van hoe groot belang deze overwinning voor Terneuzen was, bleek toen ook de verdere uitslagen bekend werden en Goes met De Zeeuwen kans hadden gesaien hun tegenstanders eveneens te verslaan, waar door ook deze clubs hun stand konden ver beteren. Nu komt Vlissingen op bezoek en al mogen de rood-witten niet zoo sterk zijn als Middel burg, een niet te onderschatten tegenstander zijn zij voorzeker. Evtrials Terneuzen heeft Vlissingen een overwinning hard noodig en men kan er van overtuigd zijn, dat deze ploeg alle krac'hten zal inspannen om het tot een overwinning te brengen. Alleen dan wan- n.er Terneuzen zich even vastberaden als tegen Middelburg zal weten te verdedigen. gelooven wij dat de aanvalslinie van de thuis club de overwinning zal behalen. Derde Klasse. HoofdplaatSlulskU. Het is de vorige week op een telturstelling voor Sluiskil uitgeloopen bij haar strijd tegen Axel. Wel heeft het lang geduurd voor Sluis kil moest zwichten doch toen was het pleit beslist en hit werd voor haar nog een 04 nederlaag, tengevolge waarvan het door Axel behaalde aantal punten niet meer voor haar bereik'baar was. Alleen Hoofdplaat is nog de gelegenheidgeboden met Axel gelijk aan de eindstreep te komen, mits zij de nog restee rende 6 wedstrijden wint en Axel er niet in slaagt ook maar 66n puntje uit de 2 wedstrij den, die nog op haar programma staan, te halen. Een vrijwel hopelooze kans dus voor Hoofdplaat, maar zij bestaat. De strijd tegen Sluiskil zal reeds direct zwaar voor haar wor sen en het staat nog te bezien of het niet tot een verdeeling der punten zal komen, even- xls bij de eerste ontmoeting. Zoo dit het ge- val mocht zijn, dan is daarmede tevens de be- slussing voor het kampioenschap gevallen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 2