a s i i^TC ill, ^11| I Damrubriek. i Jm„m, mm Vraag 2: Zoo ja, waren burgemeester of wethouders daarvan op de hoogte gesteld. Als vraag 1 met ja moet beantwoord wor- den, wat denken burgemeester en wethouders dan in het vervolg te doen, daar het geld ook ten deele van onze belastingbetalers moet komen, en onze middenstand hier weer in wordt uitgeschakeld. In verband met deze vragen is bij de stuk- ken gevoygd een schrijven van het Plaatselijk Grisds-Comite B, luidende als volgt: Naar aanleiding van de door den heer H. J. Colsen aan uw. college gestelde vragen betref- fende net buiten Ter Neuzen inkoopen van goederen voor werkloozen, welke vragen door den Birecteur der Arbeidsbeurs aan onderge- teekende ter afdoening ter hand werden ge steld, zij het volgende medegedeeld: Tot voor kort werdien alle goederen voor het crisis-comite bij Ter Neuzensche winkeliers betrokken. In begin 1935 werd onzen penningmeester door een Rijkscontroleur bij het nazien der boeken een opmerking gemaakt over de hooge prijzen, welke hier werden betaald voor werk kleeding en schoenwerk. H3erbjj zij opgemerkt, dat het grootste deel van de ter beschikking gestelde gelden door het Rijk worden gevoteerd. Over 1935 was het totale bedrag f 7140 t.w. J 5640 van het Rijk en 1500 van de gemeente Ter Neuzen. <Deze 7140 zijn geheel besteed bij de Ter Neuzensche middenstand. Het Departement had uiteraard geen be- zwaar dat de goederen in de gemeente werden betrokken, integendeel, doch hierbij moest nauwlettend worden toegezien, dat geen hoo- gere prijzen werden betaald dan door comity's in andere gemeenten. Onze pennningmeester heeft toen getracht een grootere korting van de plaatselijke leve ranciers te verkrijgen. De firma Fonteijn, cfe grootste leverancier voor werkkleeding, was uiteindelijk genegen 5 korting bij con- tante betaling toe te staan, onder voorwaarde, dat vrijwel al de benoodigde werkkleeding bij haar werd aangekocht. Voordi-en werfl 3 korting gegeven. In totaal heeft de firma Fonteijn over 1935 voor f 1268,90 aan ons ge- leverd. Wat het artikel schoenen betreft, hierop kon onze penningmeester niet meer dan 3 korting bij contante betaling verkrijgen. Bij een tweede bezoek van den rijkscontro- leur werd de penningmeester weer gewezen op de prijzen voor werkkleeding en schoenen, •peciaal werkschoenen. Deze prijzen waren: Werkpak le kwaliteit 11,70, 2e kwaliteit f 9,30 met 5 Werkschoenen van 4,50 tot 5,25. Hierbij wordt opgemerkt, dat door ons somite steeds kleeding van goede kwaliteit wordt verstrekt. Voor mindere kwaliteit zou- den de prijzen bijgevolg lager zijn. Op verzoek van den tcontroleur werd door onzen penningmeester een volledige prijslijst van de door ons verstrekte goederen bij het Departement ingezonden. Hierop werd mede gedeeld, dat niet accoord werd gegaan met de prijzen van werkkleeding en werkschoenen Indien het comite deze artikelen niet goed- kooper kon inkoopen, dan zouden deze goede ren rechtstreeks vanwege het Nationaal Cri sis-Comity in Den Haag worden toegezonden. In verband hiermede heeft onze penning meester zich in verbinding gesteld met eenige fabrikanten en werd, na toezending van eenige monstercollecties door ons comite besloten een bestelling in schoenen en werkkleeding buiten Ter Neuzen te plaatsen. De prijzen waren thans: Voor werkpakken 9,90, 7,25 en f 6,77 werkschoenen 3,03. Ons comity was van meening, dat de kwa liteit ad f 7,25 en 6,77 beter was dan de kwaliteit van 8,83 van Fonteijn, terwijl de eerste kwaliteit van 9,90 zoo al niet beter dan toch minstens even goed was als die van 11,11 van Fonteijn. Hoewel de werkschoenen ad 3,03 niet zoc goed waren als die welke hier werden ge kocht voor /4,255,25, waren ze toch van goede kwaliteit, terwijl in Ter Neuzen geen goede werkschoen voor f 3 kon worden ge kocht. In totaal werd voor 378 aan werkschoenen en voor f 496 aan werkkleeding buiten Ter Neuzen gekocht. Alle andere goederen zijn hier aangekocht. •ok dekens. Voor dit laatste artikel is wel prijsopgave aan enkele fabrikanten gevraagd, doch vrijwel dezelfde dekens konden hier voor 10 a 15 meer ingekocht worden, wat bij ons comity uiteraard geen bezwaar ont- ■aoette. Uit bovenstaande zal uw college kunnen op- aiaken, dat door ons comity steeds zooveel Biogelijk in Ter Neuzen wordt gekocht, doch dat in dezen, om erger te voorkomen, ook ter- dege rekening dient te worden gehouden met de wenschen van de Regeering. Nog kan worden medegedeeld, dat door ons comite bij verdere behoefte aan werk kleeding en werkschoenen eerst weer prijs opgave van de Ter Neuzensche leveranciers zal worden aangevraagd, daar ondergeteeken- den zich vanzelfsprekend verplicht achten de leverantie van het crisis-comity aan de Ter Neuzensche leveranciers te gunnen, indien sulks mogelijk is. Doich ons comite acht zich niet verantwoord goederen in Ter Neuzen te koopen, indien deze bij zelfde kwaliteit elders belangrijk goed- kooper zijn te verkrijgen. Namens het Plaatselijk Crisis-Comity B, get. P. Tellegen, Voorzitter. get. C. A. Kaan, Secretaris. De heer COLSEN verklaart, dat hij in plaats van het schrijven van het crisis-comite liever zou gezien hebben een antwoord van burgemeester en -wethouders wat wenschen burgemeester en wethouders in dit geval te doen? Dat was de reden van zijn vraag. Hij is wel overtuiigd, dat, indien burgemeester en wethouders niet voomemens zijn wat te doen, de zaak stop staat. Het betreft hier toch gelden die ook voor een groot deel uit de ge- meentekas komen De VOORZTTER merkt den heer Colsen op, dat, indien burgemeester en wethouders zich aan de letter van de vragen zouden heb ben gehouden, de heer Colsen heelemaal geen antwoord zou hebben gekregen, want hij noemde in zijn vraag den directeur van de Arbeidsbeurs, en die heeft hier niets mede te maken. Burgemeester en wethouders meen- den, dat de heer Colsen echter ingelicht wenschte te worden. Daarvoor hebben ze overgelegd de inlichtingen door het crisis- comite verstrekt. Hij wijst er voorts op, dat het bestuur van dit comity zich moet richten naar hetgeen het Rijk zegt. De heer COLSEN verklaart, dat het hem is gebleken en hij kan dat met bewijzen sta- ven dat hier even goedkoope schoenen zijn te krijgen, als die welke thans van elders zijn aangevoerd. Maar het spreekt van zelf, dat, als een werklooze een bon krijgt voor eer>] paar schoenen en daar staat geen prijs op, deze- bij den winkelier niet de goedkoopste schoe-; nen neemt. Dan neemt zoo'n werklooze geenj schoenen van 3, maar van f 3,50 of 3,75. Als gevolg daarvan is echter in dat rapport neergelegd de bewermg, dat de schoenen hier zooveel duurder zijn. Spreker verklaart bij al de schoenenwinke- liers te hebben ge'informeerd en dat deze alle hebben geantwoord, dat zij ook goede werk schoenen voor f 3 tot 3,25 kunnen leveren. Hij gelooft dat, als aan de werkloozen dus een bon was afgegeven met den pros dien de schoenen mochten kosten, de.controleerer.de ambtenaar niet tot de conclusie zou gekomen zijn, dat de hier gelevcrde scboenen te duur waren. Een winkelier vtrklaarde een boelt te kunnen laten zien van koopers van zullye goedkoope schoenen, maar dat waren geen werkschoenen, dat waren schoenen naar het model zooals spreker ze draagt. Als onze winkeliers zegt spreker een briefje krijgen waarop een prijs-lun.et staat aangegeven, kunnen ze wel schoenen leveren die nog minder dan f 3 kosten. Ik heb er geen verstand van, maar de winkeliers hier ver- klaren, dat ze voor f 3,08 en f 3.25 goede werkschoenen kunnen leveren, als men maar te kennen geeft, die te verlangen. Het is. beschamend voor onze winkeliers, als men ziet wat onze middenstanders met sucices doen om koopend publiek naar Ter Neuzen te trekken, dat dan vanwege officieele gemeente- lijke instellingen met voorbijgaan van onze winkeliers elders wordt gekocht. Als ik zie, dat bij Fonteijn voor f 1268 gekocht is De heer GEELHGEDT: Die heeft dan toch geen klagen! De heer OOLSEJNDat zeg ik ook, maar er zijn nog meer winkeliers dan Fonteijn, er zijn verschillende winkeliers -in werkkleeding- en ook in schoenen. En is het waar, mijnheer de voorzitter, dat die schoenen geleverd zijn door die schoen- fabriek, die gesteund wordt door het rijk en onze middenstanders alzoo met ons eigen geld concurrentie aandoet Ik spreek ten deze met meer ondervinding, aangezien wij, slagers, gelden moeten opbrengen, om groote bedrij- ven te steunen. Komen die schoenen van die fabriek, die wij met onze helastingpenningen Steunen. Ohidat wij slagers dat zoo goed gevoe- len, omdat wij weten, hoe het bij verschillen de middenstanders gesteld is, waaronder er zijn bij wie het nog slechter gesteld is, dan bij sommige werklooizen, kom ik hier voor hen op. Ik vraag daarom beleefd aan burgemeester en wethouders: laat dien aankoop buiten Ter Neuzen stoppen, laat het college daarvoor een schotje steken. Als de menschen werk hebben komen ze bij ons, bij den middenstand, koo pen, ddt zijn onze klanten, terwijl de yiite den middenstand miskent en voor een groot deel elders zijn aankoopen doet. Dat is onze grief, mijnheer de voorzitter! De VOOiRZITTER: Er zijn aileen schoenen aangekocht. De heer COLSEN bepleit voorts, dat burge meester en wethouders een regeling zoude: treffen, dait de werkloozen vajn Sluiskil ook d hun toegewezen schoenen of werkkleeding hi] winkeliers van Sluiskil zouden kunnen krijgen Sluiskil is, dat zeide toch ook de wethoude de heer Scheele, geen dorp meer. Laat da: de werkloozen van Sluiskil, die daar overigens hun goed koopen, ook die zaken hij de winke liers aldaar halen, in plaats dat ze er voor naar Ter Neuzen moeten komerk"A Spreker hoopt van burgemeestN^-n wethou ders, dait ze zullen zeggen: tot hiertoe en nie verder! Laat dan het crisis-comite, als ze de men schen een bon geven, een briefje, waaruit blijkt, dat maar schoenen van 2,95 of f 3,03 mogen helbhen en geeft dan ook den winkelier op, op de levering van hoeveel stuks hij ongeveer zal kunnen re'kenen. Als hij maar 1 of 2 broeken verkoopt, kan hij niet zoo goed- koop leveren, dan wanneer het geheele kisten meit broeken zouden worden. Spreker kan ook veel goedkooper ineens 1000 K.G. vleesch leve ren, dan wanneer hij dat per kilogram moet uitwegen. Hij heeft dat van een winkelier zwart op wit. Hij heeft ook getracht, een paar der door het crisiscomity aangekochite schoe nen mee te mogen nemen, om die eens. door deskundigen te laten beoordeelen, doch dat werd hem niet toegestaan. Hij heeft echter wel schoenen van winkeliers alhier, van 2,95 en 3,15 en laat men die dan maar eens verge- lijken met die schoenen welke ontvangen zijn, om te zien of deze slechter van kwaliteit zijn. Hij doet daarom een beroep op burgemeester en wethouders, omdat hij het gebeurde eer aanslag acht-op onzen plaatselijken midden stand en daaraan een eind behoort te komen en al moeten daarvoor ten slotte alle midden standers uit Ter Neuzen op de Markt bijeen komen om te protesteeren, het zal moeten ophouden. Er wordt wel ehp beroep gedaan op de controle van uit Den Naag, maar spreker kan verzekeren, dat dit elders in Zeeuwsch- Vlaanderen niet voorkomt, noch te Sas van Gent, noch te Axel, noch te Hulst is zoo iets gebeurd. En wanneer het hier voorgekomkn is, dat schoenen zijn geleverd van 4 of meer, dan is dat de schuld van het bestuur, dat geen prijs op de bons aangaf, doch dat kunnen de winkeliers niet helpen. Als ze schrijven dat ze schoenen van 3 moeten leveren, zal dat ook gelbeuren. Wat overigens in Zeeuwsch-Vlaan- deren niet gelbeurt, moet ook in Ter Neuzen niet voorkomen. De middenstand moet de klandi'zie van de werkloozen, die ook him cen- ten hij den middenstand besteden, behouden want van de groote lui, die elders koopen, kan zij toch niet leven! De heer DEN HAMBR kan zich niet geheel aansluiten bij den vorigen spreker, al is hij er ook voor, dat het crisis-comity zijn aankoo pen zooveel mogelijk in de gemeente doet. Er is echter van wage de overheid aanmerking gemaakt op het besteden der gelden. En dat is niet te verwonderen. Spreker zal ten alien tijde voor de belangen van de middenstanders uit de gemeente opkomen, maar als het 13 of meer in den prijs gaat verschi'llen, dan moet de middenstand het hem niet ten kwade duiden, als hij dan zegt: koop het buiten de gemeente. De gemeenteraad moet ook reke ning bouden met de belangen van de werkloo zen in de gemeente en dan eischt dat belang dat men voor het beschikbare geld zooveel mogelijk koopt, opdat men een grooter aantal menschen kan helpen. Wat spreker niet kan betwisten dat ver- keerd gedaan is, is, dat de aankoopen, b.v. van werkkleeding, slechts hij eyn man zijn gedaan Dat behoort meer verdeeld te worden. Er zijn meer winkeliers in werkkleeding en ook in schoenen. Ook is er slechts prijs gevraagd voor yyn paar schoenen en voor yyn werk kleeding. Men behoorde dat dan te vragen voor een kwantum. De heer Colsen heeft terecht opgemerkt, dat hij het vleesch per 1000 K.G. ineens geleverd, goedkooper kan geven dan per kilogram. Dat had het bestuur van het crisiscomity kunnen voorkomen. Ook is spreker van oord£el, dat men geen bonnen moet afgeven voor een filiaal-winkel, die moet men niet gelijk stellen met de plaatselijke middenstanders. Overigens wenscht hij de algemeene leiding van het comity niet te hestrijdin, en zegt: in dien gij goedkooper kunt, doe het dan goed kooper! Burgemeester en wethouders zullen, naar hij vertrouwt, zooveel mogelijk d-e belangen van den middenstand willen in het oog hou- den, en willen bevorderen, dat die billtjk be- handfeld wordt. Het behoort naar zijn mee ning niet voor te komen, dat men komt in- formeeren naar den prijs van schoenen, die per auto -meeneemt, maar daarna niets mee: laat hooren, zoodat de winkelier die schoener ten slotte op de Arbeidsbeurs nog moet later terughalen. Dat is geen methode. Ook spre ker heeft getracht zich omtrent de kwaliteit der schoenen te vergewiss-:n. Een vakmar heeft de gezonden schoenen met hier in win kels voorhanden schoenen vergeleken en sprak zich uit, dat het geen schoenen waren van 3,03. Ten slotte dringt spr:ker er bij bur gemeester en wethouders op aan, dat zij zul len zorgen, dat de juiste leiding aan de uit- voering van dezen criaisdienst zal worden ge geven. De heer VAN DRIEL deelt mede, dat in het begin der werkzaamheid van het crisis comity het verstrekken van klefeding van bovenaf werd geregeld. Er is toen al spoedig op gewezen, dat, hetgeen gezonden werd, voor wat de kwaliteit aamgaat, den schijn gaf, dat het uit zolderopruimingen bestond. Toen is gevraagd, of men het van boven af niet kon goedvinden geld te geven en dan goed te vin- den, dat hetgeen de werkloozen noodig had- den, kon worden betrokken van winkeliers te Ter Neuzen, voor wat de kleeding betreft bij Fonteijn de werkkleeding en hij De Ridder voor de dames. Dit betrof het A-comite, doch men wilde <Jit ook voor de B-commissie. Nu moeten de heeren bij het beoordeelen van deze kwe9tfi£-4net vergeten, dat de comity's het aan de heeren -uit. Den Haag kunnen vra gen, maar <ia,t nj^n,^et nog niet altijd eens wor.dtv. Er. is, naar ^jj^vermeent, voor ver- schaffen van kleecfing 2700 heschikihaar. Nu is het vanzelfgjtre'tfywd ook in het belang van de werkloozen;' dat daarvoor de grootst moge- lijke hoeveelheid goederen Wordt aangekocht. Spreker heeft zelf een paar schoenen gehad van 2,95 en hij kent arbeiders die er heb ben van 5. En dan moet hij verklaren, dat die ook waar voor dat geld hebben. Als men die 2 soorten bij elkaar heeft, zal spreker ze wel uit elkaar kunnen halen, zonder dat de kwaliteit er op staat. De laatste zijn schoe nen, die er tegen kunnen, om er mee in het water te staan, terwijl men dat met die van 2,95 niet kan, zonder voortdurend natte voe- ten te hebben. Dat is dan ook het gevolg ge- weest, dat er bij het werk aan de nieuwe haven ten slotte waterlaarzen zijn verstrekt. Dat kwam goed voor elkaar. Hij neemt ook aan, dat men, als men hier een groot kwantum koopt, men dan ook wel goedkoop schoenwerk zal kunnen koopen, maar evenzeer staat het vast, dat men voor een hoogeren prijs, ook betere waar koopt. Dat er buiten de gemeente is gekocht, is een gevolg geweest van de strengere controle van de zijde van den Minister van Sociale Zaken. Voor kleeding werden manchesterpakken verstrekt, voor 7, j 8 tot 9. Die pakken werden verstrekt op een bon. De gezonden pakken zijn wel van dezelfde kwaliteit, als aileen zijn ze wat di-kker. Hetgeen gebeurd is, is een gevolg van de aanschrijvingen van boven af. Men heeft er in den aanvang niet zoo nauw op toegezien, omdat niemand heeft kunnen voorzien, dat we zoolang in de crisis zouden zitten. Nu het zoo lang duurt, begint men nauwkeuriger te controleeren. De heer 't GILDE geeft te kennen, dat hem lijkt, dat hier een blaam wordt geWorpen rop het crisis-comite. Hij kan over de kwali teit van de geleverde waar niet oordeelen, en. dat kan de geheele raad wel niet, waarom hij zou willen voorstellen, het benoemen eener .commissie van deskundigen van buiten de ge meente -die dus geheel vrjj staat opdat deze zou kunnen beoordeelen welke kwaliteit hier voor de genoemde prijzen kan geleverd worden en hoe zjch dit verhoudt tegenover hetgeen van elders is aangekocht door burge meester en wethouders of het crisis-comity. Pas na kennis te hebben genomen van de uit- spraak der commissie, zal de raad kunnen oordeelen, of al of niet goed gehandeld is. Dat zal wel eenig geld kosten, maar daar zou hij dan het noodige voor willen uittrekken. Men kan daarover de belanghebbenden zelf geen uitspraak laten doen. De heer SOHEBLE zou zoover niet willen gaan. Het steuncomity heeft gemeend naar beste weten te* handelen. Hij overweegt ook dat het hier ingezetenen betreft, die in dien handel hun dagelijksch brood vinden. Hij kan het wel goedvinden, dat burgemeester en wet houders die zaak nog eens nader zullen be- 458. Door verschillende omstandigheden is de verschijning van rubriek 458 langer dan we zelf wilden uitgesteld. We bopen nu echter weer regelmatig verder te kunnen gaan en we vragen in het nieuwe jaar opnieuw aller aan dacht en aller medewerking, in't bijzonder voor onze oplosserswedstrijd, waarmee we in deze rubriek 'n aanvang maken. Plaatsgebrek belet ons nadere bijzonderheden betreffende deze wedstrijd mede te delen. We verwijzen daar voor naar onze volgende rubriek en zetten thans de oplossers maar dadelijk aan het werk. Kunnen we op iedereen rekenen Spoort U vrienden, kennissen en familieleden aan tot d-eelname? Hoe meer oplossers des te meer prijzen! We beginnen als steeds met heel een- voudige problemcn, zodat elke beginner zon der bepaalde imspanning de oplossingen zal kunnen vinden, ook als ze naderhand wat moeilijker worden. Wedstrijdprobleem no. 1. ZWART 1 2 3 4 b 16 26 36 46 WIT 17 48 49 50 Wit speelt en wint. Wedstrijdprobleem no. 2. Ziwart: 4, 8, 9, 10, 13, 19, 28. Wit: 22,., 30, 33, 34, 37, 42, 43. Wit speelt en wint. spreken, en nagaan of hunne belangen kunnen bevorderd worden, zonder die der werkloozen te schaden. Overigens moet men in aanmer king nemen, dat het crisis-comity van boven af geinstrueerd wordt, om zoo voordeelig mogelijk te koopen. Het is voor de werkloozen toch op den duur ook van belang, dat er voor het beschikbare geld zooveel mogelijk men schen kunnen voorzien worden. En als het in de prijzen 10, 12 of 15 pro cent gaat versche- len, wordt de schade voor de te begiftigen groep te groot. De heer Colsen heeft een goed hart voor da winkeliers, hij heeft toch ook wel een goed hart voor de werkloozen? En de laatsten moeten missen, hetgeen de midden stand aan winst rekent. Het is voor het steunorgaan niet altijd gemakkelijk om tus- schen de belangen van die twee groepen te kiezen, doch spreker is van oordeel, dat het niet aan gaat, dat de laatsten groote winst maken, ten koste van de werkloozen. De heer DE VOS vraagt, of het benoodigde niet bij kleine partijen bij inschrijving kan worden gekocht. Wanneer de kas van het crisis-comity het toelaat, zou men dan bin- nen de gemeente kunnen koopen. De VOORZITTER geeft te kennen. zooals de heer Scheele reeds heeft gezegd, het col lege zal overwegen wat mogelijk is, om een beteren toestand te scheppen. De heer 't GILDE: Moet ik uit dat ant woord afleiden, dat burgemeester en wethou ders niet zoover wenschen te gaan, als ik heb voorgesteld? Ik verwaioht, dat er dan steeds een onbehaaglijke stemming zal blijven be- staan. Een leek kan het niet beoordeelen, wanneer er kleine verschillen in de kwaliteit bestaan. Het moet er toch om te doen zijn, te beoordeelen of hier evengoed als elders kan worden gekocht en dat kan aileen een onpar- tijdige deskundige commissie. Wenscht men dat niet, dan ben ik hierover uitgepraat. De VOORZITTER zou de zaak liever nog eens door het college zien overwogen. De heer 't GILDE: Dan is de raad er van af en als er dan klachten komen, moeten we die verwijzen naar burgemeester en wet houders. De heer DEN HAMER is niet tegen een deskundige commissie, maar dat zou terstond weer heel wat kosten, want die commissies zijn niet goedkoop. Hij wil de zaak daarom liever stellen in handen van burgemeester en wethouders. Hij acht de beoordeeling va: schoenen niet zoo moeilijk. Men kan daar over een schoenmaker, die geen winkelier is laten oordeelen. Dat zal dan weinig kosten. Misschien kan dit met betrekking tot de werkkleeding ook door een kleermaker uit de gemeente worden beoordeeld en dan zijn dat sle'chts kleine kosterx De heer VAN HECKE slult zich aan bij het denkbeeld van den heer De Vos, om de leve ring bij inschrijving aan te besteden. Men kan dan alle ingezetenen uit een bepaald vak laten meedingen. Men kan dan in de voor- waarden ook precies omschrij-ven hetgeen men vraagt. De leveranciers weten dan wat men hebben wil in kwaliteit en kwantiteit. Dat is voor iemand die er kennis van heeft een klei- nigheid om te omschrijven. Spreker heeft van kleeding geen verstand, als hij nog eens lets wil koopen, komt zijn vrouw daar altijd tegen- op, en zegt, dat maar aan haar over te laten. Als echter wordt omschreven aan welke eischen de te leveren waar moet voldoen, is dat voor alle partijen gemakkelijk. De heer DE VOS merkt op, dat bij open- bare inschrijving van zelf eischen.-gesteld wor den, omtrent hetgeen gevraagd wordt. De heer VERLINDE vond de mededeeling van prijs en kwaliteit in het rapport eigenlijk een delicate kwestie. De controleur vond de korting te gering. Die was aanvankelijk 3 terwijl na onderhandeling 5 werd bedongen. Hij zou, indien daarop met een voldoende kor ting iets kon gevonden worden, het 't beste achten, dat kon worden gekocht met een be paalde korting op den winkelprijs. Komt men dan in een winkel en men koopt iets van b.v. f 9,dan weet men ook, dat dit de officieele winkelprijs is, en dat men ook iets krijgt dat voor i 9,verkooht wordt. Wanneer men dat bedrag te hoog vindt, zal de winkelier vermoedelijk wel goedkooper kunnen leveren, doch zal de kwaliteit minder zijn. Het is er naar spreker meent hierom gegaan, dat de controleur de bestede prijzen te hoog en de korting te laag vond. Laat men daaromtrent met de winkeliers overeenkomen. Hij veron- W-edstrijdprobleem no. 3. ZWART 1 2 3 4 5 26 36 46 WIT 47 48 49 51) Wit speelt en wint. Wedstrydprobleem no. 4. Zwart: 8, 9, 13, 18, 21, 22, 23, 24, 29. Wit: 20, 32, 34, 35, 37, 38, 40, 41, 50. Wit speelt en wint. De namen der auteurs en de -bron vermelden we bij de plaatsing der oplossingen. De beginners gelieven rekening te houden met de m e e r s 1 a g-regel. Oplossingen worden telkens ingewacht bin- nen 14 dagen na de publicatie der problemen. Dit geldt dus voor de gehele duur van de wed strijd. Correspondentie-adresDamrulbr. Ter Neu zensche Courant, Scheldekade 38, Ter Neuzen. Clubleden kunnen him oplossingen desge- wenst in yyn enveloppe inzenden. Overigens verdient het aanbeveling, dat oplossers buiten Ter Neuzen hun inzendingen op een briefkaart schrijven. Zie verder volgende rubriek. derstelt, dat de winkeliers even goedkoop zul len kunnen inkoopen dan het crisis-comite Indien de controleur dan nog zegt, dat het te- duur is, kan worden nagegaan hoeveel die kleeding in verband met de kwaliteit behoort betaald te worden. De heer COLSEN noemt die schoenen van i 3,03, welke het 'crisis-comitty heeft aange kocht niet van de beste kwaliteit. Hij heeft er hier van een winkelier van Ter Neuzen zich, die nog goedkooper zijn en in kwaliteit niet veel verschillen. Wanneer de controleurs aanmerking maken op schoenen waarvo*r 4,50 betaald is, dan lijkt dat 'n groot verschil, maar dat is het inderdaad niet, omdat die' schoenen per paar zijn ingekocht en de betrok ken personen de beste hebben genomen. Nu heeft de commissie schoenen gekocht van 3,03, maar bij onze middenstanders kunnen ook schoenen van f 3,03 gekocht worden Spreker beweert natuurlijk niet, dat dit de beste zijn. Hij zegt hartelijk dank voor de toezegging van burgemeester en wethouders, omdat bq daaruit concludeert, dat ze toch ook van mee ning zijn, dat het z66 niet gaan kan. Hij voor zich kan overigens ook niet toestaan, dat een middenstander te veel rekent en dat men daarom buiten de gemeente moet gaan. De VOORZITTER zegt toe, dat burgemees ter en wethouders een en ander nader zullen overwegen. Hij deelt mede, dat hij morgen een conference heeft met een afvaardiging van de middenstanders uit deze gemeente. Hij dacht aanvankelijk, dat de heer Colsen hun vertegenwoordiger eh spreekbuis was doch ze gaven te kennen liever zelf hun belangen te bespreken en voor te dragen, dan door be mid- deling van een raadslid. m. Een schrijven van D. van Aken, d.d. 16 December 1936, waarin hij te kennen geeft, van af dien datum ontslag te nemen ais lid- van den gemeenteraad. (Ter voorkoming van misverstand zij opge merkt, dat een lid van den raad wel kennis kan geven van zijn voomemen om van het lidmaatschap te worden ontslagen, doch fctij biyft lid, tot zijn opvolger is geinstalleend. Verslaggever.) De mededeeling wordt met algemeene stem- men aangenomen voor kennisgeving. 3. Benoeming ambtenaar van den Burgec- lijken Stand. Door vertrek van den heer C. J. v. Hoote- gem aldus deelen burgemeester en wethou ders mede is de bezoldigd ambtenaar van den burgerlijken stand J. Versprille, benoemd tot commies ter gemeente-secretarie en is hem een andere afdeeling opgedragen. In verband hiermede is het wenschelijk een andere ambtenaar te benoemen tot bezoldigd ambtenaar van den burgerlijken stand. 'Het eerst komt daarvoor in aanmerking de ad junct-commies ter secretarie H. J. M. Kwaak. Wij stellen U voor, deze laatste, met ingang van 1 Januari 1937 te benoemen tot bezoldigd ambtenaar van den burgerlijken stand en wel uit de navolgende aanbeveling 1. H. J. M. Kwaak, adjunct-commies ter gemeente-secretarie 2. J. R. v. d. Bent, klerk ter gemeence- secretarie. De ambtenaar J. Versprille wordt vanatf 1 Januari 1937 beschouwd als onibezoldigd amb tenaar van den burgerlijken stand. De VOORZITTER verzoekt over te gaan tot stemming en noodigt de heeren Den Hamer en De Bruijn uit met hem het stembureau te vormen. Met algemeene stemmen wordt benoemd de heer Kwaak. 4. Stemmen over het voorstel tot vorhoo- ging der jaarwedde van den ambtenaar der Arbeidsbeurs Jansen. In de vorige vergadering hebben de stem- men gestaakt over een voorstel van den heer Duurinck, gesteund door den heer Colsen, om de jaarwedde van den ambtenaar der Arbeids beurs Jansen, vast te stellen op f 1600 tot 2000 (burgemeester en wethouders haddon voorgesteld 1400 tot /1800). Het voorstel wordt aangenomen met 8 tagen 5 stemmen. Voor stemmen de heeren Van Oriel, 't Glide, De Vas, Verlinde, Lambrechtsen van Ritthem, Duurinck, Van Hecke en Colsen; tegen stem- men de heeren Den Hamer, De Bruijn, Geel- hoedt, Scheele en De Kraker. (Wordt vervolgd.) won met 128 van Zaamslag I. Ter Neuzen n en Zaamslag II speelden gelijk 1010. En tenslotte vond in het clublokaal der Ter Neu- zense damclub de uitgestelde wedstrijd Ter Neuzen II tegen Hoek H plaats, waarin de thuisclub met 164 de overwinning behaalde. De helft der competitie ligt thans achter ons, de wedstrijden hebben een aangenaam en spor- tief verloop, zodat we opnieuiw de dammers in deze streek kunnen gelukwensen met het wel- slagen der waarlijk vriendschappelijke ont- moetingen. Moge dit welslagen voor alle wel- willende dammers een aansporing zijn. op de ingeslagen weg voort te gaan. Na de derde ronde is de stand der le tien- tallen als volgt: gesp. gew. gel. verl. bordp. Ter Neuzen I 3 3 41-19 Zaamslag I 3 111 3327 Hoek I 3 111 27—88 Axel I 3 3 1941 Het overzicht der tweede tientallen hope* we een volgende maal te kunnen plaatsen Damcompetitie Oost Zeeuws-Vlaanderen. In de laatste maand van 1936 werden enige belangrijke wedstrijden gespeeld voor de vriendschappelijke competitie der Oost Zeeuws Vlaamse damclubs. Axel I v-erloor op eigen „veld" met 8—12 tegen Hoek I, terwijl in de ontmoeting Axel Htegen Hoek II met acht- tallen in plaats van met tientallen gespeeld werd. De uitslag was hier een gelijk spel 88. Te Ter Neuzen was een week later Zaam slag met 2 tientallen op bezoek. Ter Neuzen I Damclub Sluiskil. 9 Het deed ons genoegen te vememen, dat ook te Sluiskil een damvereniging is gesticht. De naam is S. D. C. We hopen, dat de nieuwe club tot bloei moge komen en dat het bestuur zich spoedig met de bestaande clubs in Oost Zeeuws Vlaanderen zal verstaan om in het verband der vriendschappelijke competitie te worden opgenomen, hetgeen het spelpeil onge- twijfeld ten goede zal komen. Eindstrijd meestertitel. De kampioen van de Zeeuiwse Dambond 1936, A. Kotvis te Zuidizande, heeft zich na een fraaie voorronde in de eindstrijd geplaatst van de wedstrijd om de meestertitel van de Ned. Dambond. Met hem zullen aan de strijd om de begeerde titel deelnemen G. Pors te Dord recht, F. J. Vos te Hilversum, C. Suyck. te IJmuiden, terwijl de ,,oude" dammeester C. J. Lochtenberg te Amsterdam aan dat viertal wordt toegevoegd op grond van de nieuwe be- palingen inzake deelneming kampioenschap van Nederland. Een verrassing voor geheel dammend Neder land was de nedferlaag, die de bekende Con- stant-speler Ph. J. Ham, kampioen van Zuid- Holland, tegen Kotvis leed in de voorwed- strijd. We wensen Kotvis, wiens spel we een tien- tal jaren lang van nabij hebben leren kennen, in de eindstrijd veel succes en we weten daar- bij te spreken namens zijn vele bekenden ten Zui-den van de Schelde.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 8