Vuurwapenwet Wapenwet Visscherjjwet 1 Jaehtwet Arbeid vreemdelingen Loopen spoorweg Crisiswetten 3 Politieverordening 39 Verhooren 3 Nachtverblijven 23 Leerplicht 24 Verzoeken om mlicht. 37 Staten van inlicht. 51 Arrestanten dronkenschap 19 gesignaleerden 50 e. Een schrijven van mej. J. Dekker, lui dende: Hiermede neemt ondergeteekende de vrij- heid u beleefd te verzoeken om een subsidie van f 10 voor een cursus in Huishoudelijke Voorlicbting die 9 December 1936 zal begin ner) te Sluiskil. De vrouwen, die dezen cursus zullen volgen kunnen niet alle onkosten aan ingredienten, verlichting en verrwarming betalen. Met zou erg jammer zijn, indien de cursus om deze reden niet door kon gaan, want de kennis van veedselfoereiding in het algemeen en van ziekenverzorging in het bijzonder (wat op deze cursus geleerd zal worden in aan- sluiting op den juist afgeloopen cursus in win- termaaltijden, die van 28 October tot 2 December duurde) is absoluut ontoereikend om het gezin behoorlijk te verzorgen met de beperkte middelen waarover zij beschikken. Ik hoop dan ook ten zeerste,_dat uw college dirt verzoek zal willen toestaan. Bu rgemeester en wethouders stellen voor, dit verzoek in te Willigen. De heer 't GILDE vraagt, in welk lokaal die lessen gegeven worden. De VOORZITTER: Naar ik meen in het lokaal der Zondagsschool. Het in de open- bare school beschikbaar lokaal bleek voor het doel niet geschikt. Met algemeene stemmen wordt overeenkom- stig het voorstel van burgemeester en wet houders besloten. f. Een schrijven, luidende: Geeft met verschuldigden eerbied te ken nen: W. R. V. Wteijers, secretaris van de com- missie van voorbereiding tot oprichting van een Nationalen Waarschuwingsdienst ten be- hoeve van de Luchtbescherming en als zoo- danig handelende voor en namens deze com- missie dat een proef, genomen bij de Luchtbescher- mingsoefening van 16 Mei 1936 in Noord- Brabant en Zeeland, het groote nut van een waarschuwingsdienst als bovenbedoeld, onom- stootelijk heeft bewezen dat het voomemen tot vorming van een permanent waarschuwingsnet over geheel Nederland voor bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen reeds tot uitvoering is gekomen dat het plan daarvoor momenteel in studie is genomen zoowel bij den Generalen Staf van bet Leger, als door den Inspecteur voor de bescherming der bevolking tegen luchtaan vallen; dat door de leldende burgerlijke en militaire autoriteiten de2e wijze van waarschuwen van de bevolking bij luchtaanvallen als de ideale methode werd geroemd; dat bij het ontbreken van een goed georga- niseerd intercommunaal waarschuwingsnet men nooit het voile profijt van de moeite en kosten aan de overige onderdeelen van den luchtbeschermingsdienst besteed, kan hebben; dat de leden van de Nederlandsche Vereeni- ging voor Intemationaal Radio-Amateuriame (N.V.I.R.geheel belangeloos hun tijd en ap- paratuur voor dezen waarschuwigsdienst be schikbaar stellen; dat van deze leden bezwaarlijk gevergd kan worden, dat zij bovendien nog bijdragen in de noodzakelijke kosten van de organisatie; dat het van groot nut is voor de gemeente voor de bescherming harer burgerbevolking voorzien te zijn van een snel en zeker wer- kenden waarschuwingsdienst. Reden waarom adressant, namens boven- vermelde commissie, de vrijheid neemt zich tot uwen raad te wenden met het eerbiedig verzoek een kleine subsidie te willen verlee nen ter bestrrjding van de noodzakelijk te maken onkosten. Burgemeester en wethouders stellen voor, op dit verzoek afwijzend te beschikken. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. g. Verzoeken van L. de Bruijne, A. F. Voerman en C. G. Ramselaar, tot aankoop van het gedeelte onbebouwd terrein aan de Scfael- dekade. ^Burgemeester en wethouders stellen voor, deze verzoeken aan te houden. De heer VAN HECKE stelt voor, dit perceel grond bij inschrijving te verkoopen, mis&chien kunnen dan 2 gegadigden er ook naar mee- dingen, om het in combinatie te koopen om er twee woningen te bouwen. De VOORZITTER merkt op, dat de grond nog aan de provincie behoort, zoodat het pri- mair zou zijn, er thans reeds over te beschik ken. Als de grond weer aan de gemeente is gekomen, zullen burgemeester en wethouders waarschrjnlijk den weg bewandelen die de heer Van Hecke noemt, maar het college kan zich daarover thans niet binden. Met algemeene stemmen wordt overeenkom- Btig het voorstel van burgemeester en wet houders besloten. h. Een verzoek van den volgenden inhoud: Geeft met verschuldigden eerbied te kennen MiP. H. W. F, Tellegen in zijn hoedanigheid vail voorzitter van en als zoodanig voor en namens de commissie welke gevormd is voor de organisatie van feestelijkheden in verband •net het huwelijk van H. K. H. Prinses Julia na op 6 Januari 1937; dat een belangrijk piunt van het uit te voe- ren feestprogramma wordt gevormd door de verlichting van de belangrijkste straten der kom Ter Neuzen van Woensdag 5 tot en met Eaterdag 9 Januari 1937; dat voor deze verlichting het initiatief is uitgegaan van de commissie die daarbij de mogelijkheid van uitvoering in hoofdzaak heeft laten afhargen van de in de te verliich- ten straten voor dit doel gevormde buurtcom- missies; dat deze buurtcommissies ook wel gelden bij de bewoners hebben opgehaald, doch dat bij de verdere uitwerking der plannen is ge- bleken, dat niet gedekt zijn de kosten welke de P.ZE.M. in rekening brengt voor stroom- verbruik, zijnde een bedrag van ongeveer 200; dat de gelden door de feestcommissie bijeen- verzameld evenmin toereijcend zijn om dit etroomverbruik te betalen; dat de feestcommissie nochtans van oor- deel is dat de stad Ter Neuzen met de komen- de feestdagen op waardige wijze moet worden versierd en verlicht waartoe immers het jaar- getijde zich bij uitstek leent en zooals ook in de meeste andere plaatsen van Nederland zal geschieden; dat de commissie van oordeel is, dat het hier een gemeentebelang betreft weshalve zij de hiulp van uw college inroept; dat zij ter adstructie van haar standpunt moge verwijzen naar andere gemeenten waar eveneens een bedrag door den raad werd ge- voteerd voor de versiering en feestelijke ver lichting van de stad; dat ook het Rijk ten deze voorgaat door voor alle rijksgebouwen een bedrag voor ver siering en feestverlichting toe te staan; op alle welke gronden ondergeteekende nomine ut supra met verschuldigden eerbied verzoekt, dat het den raad van de gemeente Ter Neuzen moge behagen, een bedrag van 200 (twee honderd gulden) toe te staan aan de genoemde commissie voor de feestelijk heden teneinde daaruit de kosten voor een feestverlichting te bestrijden. De meerderheid van burgemeester en wet houders stelt voor de gevraagde subsidie te verleenen, doch wenscht daaraan de voor- waarde te verbinden, dat de gelden van het feestcomite niet gebruikt zullen worden voor vuurwerk. De heer VAN HECKE verneemt uit het adres, dat de feestcommissie ,f 200 vraagt voor het bestrijden van de kosten van electrische stroom voor de feestverlichting tijdens het huwelijksfeest van Prinses Juliana, en dat burgemeester en wethouders dat geld willen geven, evenwel onder de bepaling, dat de com missie dan geen vuurwerk zou mogen geven. Wanneer hij in aanmerking neemt wat men volgens de berichter. in de bladen in andere steden van gemeentewege doet voor versiering en verfraaiing der stad tijdens de feesten, meent hij, dat er alle aanleiding is1 om van gemeentewege ook wat te doen. Hij zou aan de feestcommissie de gevraagde 200 willen geven, zonder voorwaarden, en bovendien van wege de gemeente de stroom voor de feest verlichting betalen. Hij acht het op den weg der gemeente te liggen, dat deze zorgt voor een feestelijke versiering van straten en plei- nen, gedurende de komende feestdagen. Krijgt de commissie dan nog een extra-bedrag, dan kan zij haar voorgenomen programma uit- voeren. De VOORZITTER: Welk bedrag zoudt u dan voor de electrische stroom willen uittrek- ken? De heer VAN HEOKE kan daarvoor, als zijnde niet bekend met de hoeveelheid stroom die noodig is niet juist zeggen, doch zou dan willen voorstellen de gevraagde subsidie met f 200 te verhoogen. De VOORZITTER wenscht omtrent het door hem als voorzitter der feestcommissie ingezonden verzoek een toelichting te geven, die naar zijn meening een opheldering kan zijn voor de besprekingen. De zaak staat aldus, dat de feestcommissie voor het vieren van het Prins elijk huwelijk een schema daarvoor heeft opgemaakt, van hetgeen zij meende te kun nen uitvoeren. Daarna zijn bij de ingezetenen lijsten gepresenteerd voor het inzamelen van gelden. Daarna heeft de commissie weer ver- gaderd en hebben de verschillende subcom- missies mededeeling gedaan van de bedragen die voor de verschillende punten van het pro gramma noodig zijn en bleek dat er 200 te kort was, een bedrag dat de icommissie voor de verlichting der verschillende buurten voor bestrijding der kosten van den electrischen stroom noodig heeft, en dat op het oogenblik op geen andere wijze is bijeen te brengen. De commissie doet in verband daarmede voor dit doel een beroep op steun van de gemeente, de bedoeling is dus, dat de commissie voor de verlichting er mede gebaat is. In verband met de besprekingen in de vorige raadszitting gehouden, bestond er bij burge meester en wethouders twijfel, of de raad be- reid zou zijn uitbreiding te geven aan het be drag dat van gemeentewege reeds in verband met het huwelijk voor een tractatie der school- kinderen is gevoteerd, en heeft de meerder heid gemeend het voorstel te moeten doen, zooals het thans luidt. Overigens is spreker ook van oordeel, dat, aangezien de ingezetenen over het geheel reeds op verschillende wijze een aanzienlijk bedrag voor de feestviering hebben geofferd, men de gevraagde subsidie aan de commissie zou kunnen geven en het aan haar kan over- laten hoe zij de gelden wenscht te besteden. Bij het doen van het voorstel, om de sub sidie toe te staan, mits geen vuurwerk zal worden gegeven, zat ook de overweging voor, dat er wellicht onder deze tijdsomstandigheden ook de voorkeur aan moet gegeven worden om de gelden aan een andere ontspanning te besteden, waar men in dezen tijd meer aan hebben zal. Wanneer de bijdrage zonder voorwaarde wordt toegestaan, kan men aan de commis sie overlaten te beslissen hoe zij daarover oor- deelt. De heer 't GILDE verklaart in de eerste plaats, dat hij persoonlijk om een vuurwerk niets geeft, hij heeft reeds zoo dikwijls groot- sche vuurwerken gezien, dat deze hem niet meer interesseeren, maar als er en dat blijkt het geval andere menschen zijn, die er graag naar gaan kijken, dan wil hij die dat genoegen niet onthouden en al zou het zijn dat er maar een derde onzer ingezetenen ge noegen in had, zou hij zeggen, laat ons de ge vraagde subsidie geven zonder eenige ristric- tie. Hij wenscht dit namens zijn fractiegenoo- ten, die er ook zoo over denken, voor te stellen. De heer DEN HAMER vraagt, of onder die 200 ook is opgenomen de verlichting van de gemeentegebouwen en het stadhuis. De VOORZITTERHet stadhuis wordt aan- gesloten brj de verlichting van de Noordstraat, de andere gemeentegebouwen worden niet ver sierd. De heer DEJN HAMIER verklaart, het^niet eens te zijn met de heeren die zich tegen het voorstel van Burgemeester en wethouders heb ben uitgesproken. Toch is hij geen tegenstan- der van vuurwerk, maar de kosten daarvan moeten niet worden gedragen door de ge- meentekas. Dat behooren de particulieren, die daarvoor gevoelen, zelf te doen. Spreker wenscht voorts nog een vraag te doen. Er is 500 toegestaan voor de school- kinderen en hij heeft er geen bezwaar in, dat desnoods ook nog iets hooger gegaan wordt. Is het aan burgemeester en wethouders al be kend, hoe groot het bedrag zal zijn, dat ze daarvoor noodig hebben? De VOORZITTERDat blijft ongeveer /500. De heer DEN HAMEREn een extra-be- deeling van de armen, geschiedt dat vanwege de feestcommissie, of gaat dat van wege het burgerlijk armbestuur? De VOORZITTER: Dat geschiedt van wege het burgerlijk armbestuur. De heer DEN HAMER acht dat niet den goeden weg, daar behoorde het comite voor te zorgen. De heer CODSEN moet er bij dit voorstel van burgemeester en wethouders den wethou- der op wijzen, dat deze bij behandeling der be- grooting in de vorige vergadering bij verschil lende posten, als over verhooging van uitgaven gesproken werd, te kennen gaf, dat er geen geld was. Hij zou eigenlijk aan burgemeester en wethouders hulde moeten brengen voor hun voorstel, want nu wij pas de begrootingsbe- handeling achter den rug hebben en meer- malen de waarschuwing werd gehoord, dat we misschien al spoedig tot de noodlijdende ge meenten zouden behooren, blijkt, dat er nu in eens wel geld is. Spreker wil wel een bedrag van 200 toe staan en desnoods meer, wanneer dit ten bate komt van de werkloozen en de armen. Maar het spreekt wel van zelf, dat, indien een ex- tragift van het armbestuur moet uitgaan, de gemeente dat ten slotte toch betaald, dat zal nu zonder meer uit het toegestaan bedrag worden betaald, maar als het armbestuur aan het eind van het jaar tekort komt, vraagt het toch van de gemeente het tekort aan te vullen. Spreker heeft ook geen bezwaar gehad tegen het bedrag dat voor de schoolkinders is ge- noemd. Hij zou werkelijk aan burgemeester en wet houders, voor die 200 worden gegeven, willen vragen, wat de arme menschen zullen krijgen. Hij meent, dat dit niet van wege het armbe stuur kan geschieden. ,gr zijn toch buiten de bedeelden ook menschen die het niet beter hebben dan die bedeelden en die moeten toch ook geholpen worden. Dan komt men met f 500 voor de schoolkinderen en die menschen niet toe. De VOORZITTEIR geeft te kennen, dat de gave aan de armen alleen zal betreffen de menschen die van wege het burgerlijk arm bestuur worden ondersteund. De heer GOL.SENMaar de werkloozen moe ten toch ook wat krijgen? De VOORZITTER: Die krijgen een extra- ui'tkeering van het rijk. De heer COLSRNDan zal de gemeente er dus reeds f 1000 aan kwijt zijn. En als de com missie uit de kom nu npg f 200 van de ge meente vraagt om de kosten van het feest te bekostigen, kan ik toch niet zeggen, dat ze hier in de kom zoo feestelijk gestemd zijn, als ik dan naga wat er in Sluiskil voor het feest is opgehaald. De SECRETARIS: 139. De heer COLSENAlles bijeen f 390. De VOORZITTERMaar dan is er in de kom ook heel wat meer opgehaald dan het bedrag waarover de feestcommissie (beschikt. De heer COLSENIk zou liever wat meer aan de arme menschen geven. Ik zal tegen stemmen. De heer DUURINCK wit zich aansluiten bij de woorden van den heer 't Gilde en voor een deel bij die van den heer Van Hecke. Hij acht het niet juist, om het door de feestcommissie ge.vraagde bedrag alleen te verleenen onder voorwaarde, dat zij geen vuurwerk zal laten afsteken. De feestcommissie vraagt f 200 voor kosten van de feestelijke verlichting. Hij is er voor die te geven, maar is van oordeel, dat men het aan de commissie moet overlaten om de gelden die zij heeft ingezameld voor het uitvoeren van een voorgenomen feestprogram ma te besteden zooals zij dat wenslcht. Van af het begin heeft een vuurwerk op het pro gramma gestaan en daarna is de commissie gaan collecteeren. Men moet de commissie daarin vrijheid laten. Hij wenscht de f 200 on- voorwaardelijk voor het gevraagde doel te vo- teeren. De heer LAMBRECHTSEN VAN RITTHEM stelt in het licht, dat, toon besloten werd tot het houden van een feest, een algemeene op- roep tot de ingezetenen werd gericht om daar over een vergadering te houden. In die verga dering werd in groote trekken uiteengezet welk programma men zich voorstelde uit te werken. Er gingen slechts van een paar aan- wezigen stemmen tegen een of meer onderdee len van dat programma op, die bij de aanwe- zigen echter geen instemming vonden, zoodat het ontwikkelde programma werd aanvaard. Men kan dus zeggen: dat dit een uiting was van de bevolking die daar tegenwoordig was. De commissie heeft hare werkzaamheden tot uitwerking van het programma aangevangen en nu blijkt, dat zij daarvoor f 200 te kort komt, die zij thans aan de gemeente vraagt. Spreker is van meening, dat er geen be zwaar tegen kan zijn, aan het verzoek te vol- doen. Het betreft een feest ter viering van een feit voor het geheele land van het grootste belang en dien ter aanvulling van de vrijwil- lige bijdragen der ingezetenen. Hij wijst op Sas van Gent, waar de gemeenteraad zonder eenig bezwaar 700 heeft gevoteerd om feest te vieren. Dan zal het toch zeker niet te veel zijn, als de raad van de grootste gemeente in Zeeuwsch-Vlaanderen /200 toe staat, om de vrijwillige bijdragen der ingezetenen aan te vullen. De heer VERLINDE geeft als zijn meening te kennen, dat in deze heele kwestie een ver- toon van krentarigheid schuilt. Om den goe den wil van den raad te toonen, zouden er toch eigenlijk niet zooveel woorden behoeven gewisseld te worden om een bijdrage van f 200 te verleenen in een feestviering ter ge- legenheid van het huwelijk van Prinses Ju liana? Wanneer de raad zich d&arin niet kan vinden, is daar weinig mee te doen. Spreker was ook tegenwoordig op de vergadering, waarop de gemeentenaren waren bijeengeroe- pen. De commissie heeft toen reeds vuurwerk op het programma geplaatst. Daar waren toen 1 of 2 stemmen tegen, maar verder vond het geen steun. Ook de heer Scheele heeft, door zijn inteekening zelf dat programma ge- steund, want hij zal toch bij het geven zijner bijdrage wel geen beding hebben gemaakt, dat die bijdrage niet aan vuurwerk mocht worden besteed. Trouwens, waar zou het geen, als ieder bij het geven vein een bijdrage voorwaar den ging gelden omtrent hetgeen niet mag of wel moet? Wat kan er overigens op tegen zijn, dat de feestcommissie een programma in elkaar zet, waarmede zij kans heeft volk naar Ter Neuzen te trekken? Met vuurwerk af te steken heeft men, blijkens de ervaring in het verleden, daarop kans. Als er een vuurwerk afgestoken wordt, gaan er zeer veel menschen naar kijken. Dan ontmoet men daar zelfs ook die menschen, welke verklaren er niets aan te vinden. En het bedrag dat de commissie vraagt, is toch niet zoo groot? Naar sprekers meening neemt de feestcom missie aan den gemeenteraad veel werk uit de handen, daar bij gebreke van een commissie uit de ingezetenen de raad gedwongen zou zijn zelf iets te doen. De leden besteden daaraan hun tijd en zorg. Het uiten van bzwaren tegen het verleenen der gevraagde bijdrage getuigt niet van waardeering voor het wferk der com missie. De feestcommissie kan er drt beetje Met meer brj krijgen, doch van de emeente kan het zonder bezwaar er nog- rAls de raad het niet toestaat, zou deze n;g kleiner zijn, dan de ingezetenen die de lijsten voor het feest zonder een bijdrage hebben lat n passee- ren. Hij vindt dat er thans, nu er zooveel over blijkt gepraat te moeten worden, de aardig- heid er eigenlijk al af is. Men had toch voor een enkele maal dat dit gebeurt, wel eens wat royaler kunnen zijn. Hij had nogal verwacht, dat de heer Colsen, nu er van Sluiskil ook een aanvraag is, wel zou gedraaid zijn, maar dit is blijkbaar nog niet het geval. Toont als gemeenteraad waardeering voor het werk der commissie en geeft het gevraag de bescheiden bedrag. De heer SCHEELE merkt op, dat men bij deze kwestie niet direct moet denken aan krenterigheid, zooals de heer Verlinde dat uit- drukt. Hij gelooft niet, dat men het uit dit oogpunt bezien moet. Het doel, waarvoor de bijdrage gevraagd wordt, is zeker bij alle hee ren sympathiek. Het gaat ook niet om dit ge- ringe bedrag. Zoo even werd Sas van Gent aan- gehaald, in verband met het bedrag dat daar van wege de gemeente is gevoteerd. Maar het betreft toch hier in Ter Neuzen niet een be drag van 200. Direct na de verloving hebben wij zegt spreker stilzwijgend aanvaard, dat er aandacht aan dat feit werd geschon- ken en toen op initiatief van den burgemeester eenige festiviteiten ter viering van den natio nalen feestdag werden georganiseerd, de daar aan verbonden kosten voor rekening van de gemeente werden genomen. De schoolkinderen zijn toen op een versnapering getracteerd en de arme menschen hebben een feestgave ont- vangen, hetgeen alles bijeen een uitgaaf van vijf a zeshonderd gulden heeft gevorderd, het geen de heeren later zullen zien als de af- en overschrijving der gemeentebegrooting aan de orde komt. !Bij het aanstaande huwelijksfeest zal van wege de gemeente weer een gave aan de schoolkinderen worden gegeven en ook aan de arme menschen, zoodat dan, ook zonder de gevraagde f 200 of de f 400, die de heer Van Hecke er van maken wil, van wege de ge meente in verband met de verloving en het huwelijk der Prinses f 1200 zal zijn geofferd. Het gaat er dus ten slotte niet om, of we op f 200 zien, maar wel is het bij mij de vraag, of de gemeente dat geld voor het gevraagde doel moet geven. Het is een druk bezochte vergadering van ingezetenen geweest. Daar is goedgevonden am een aangegeven programma uit te voeren. Men is toen rond gegaan om geld op te halen en het eind bedrag is te weinig gebleken men moet er ook rekening mee houden, dat er zooveel en van verschillende kanten gevraagd is, de eene commissie probeerde de andere voor te zijn, en wellicht ware het beter ge weest, als alles in edn hand had gezeten. Als men eens bij elkaar telt wat alle commissies hebben opgehaald, zou men wellicht tot de conclusie komen, dat hier een 2000, misschien wel f 2500 tot 3000 is geofferd. Er was op die vergadering ook besloten tot feestverlich ting. Dat was ook aanvaard. Later is men weer gaan vergaderen en tot de iconclusie ge komen dat men te kort kwam. Toen is het idee geopperd, om die f 200 voor de verlich ting van de gemeente te vragen, om het overig deel van het programma te kunnen uitvoeren. Nu is er voor dat doel ook nog een verzoek van Java gekomen omi 40 en van Sluiskil om f 50 voor een bijdrage in het feest. Men moet ook rekening houden met den tijd, en als er dan niet voldoende geofferd wordt om het feest volgens het voomemen uit te voeren, moet men het plan maar wijzigen en van alle onderdeelen iets afkappen. Men kan naar zijn meening evengoed instemming be- tuigen met een uitgave van f 600 dan een van 800, en daarom zal hij tegen inwilliging van het verzoek stemmen, doch doet dit niet uit krenterigheid. De heer DE KlRAKER vraagt zich af, of die /200 niet beter besteed kunnen worden. Hij meent, dat men voor dat bedrag wel een aar- dig straatje heeft. De heer LAMBRECHTSEN VAN RITTHEM meent, dat, hoe men ook redeneert, het een bewijs van gebrek aan medeleven zou zijn, indien de raad zou weigeren, aan de commis sie te geven wat zij tekort komt, tegenover de menschen die hun giften hebben gegeven, het- zij veel of weinig. Spreker heeft er zelf bij den rondgang met de lijst ervaring van, dat er menschen waren die iets gaven, hoewel ze het feitelijk niet konden missen, doch die dan toch 5 of 10 cent wilden bijdragen. Hoeveel werkloozen waren er niet, die toch iets gaven, en tegenover zulke menschen zou ik het geen houding achten, als de raad zich onthield van een bijdrage. De heer GEELHOEDT verklaart te hebben meegewerkt aan het voorstel der meerderheid van burgemeester en wethouders. Hij deed dit op 2 gronden, in de eerste plaats, omdat in de vorige vergadering door den raad bijna una- niem was verklaard, dat voor de feestelijk heden op ziichzelf geen gelden zouden worden gevoteerd, en in de tweede plaats, omdat hij niet wist, dat van den beginne af aan vuur werk op het programma had gestaan. Nu hij nader werd ingelicht, dat van meet af aan de bedoeling is geweest vuurwerk te geven, doch dat dit niet zou kunnen doorgaan, indien de feestverlichting ten laste der commissie moest komen, is de zaak bij hem in ©en ander licht verschenen en wijzigt hij zijn houding. Hij is er thans voor, de gevraagde subsidie te ver leenen zonder eenige ristrictie. De VOORZITTER: Consequent is dit niet. De heer GEELHOEDT acht zijn gewijzigde houding voldoende gemotiveerd. De VOORZITTER merkt thans op, dat de heer Van Hecke feitelijk het voorstel van de verste strekking heeft gedaan, nl. om de ver lichting voor rekening van de gemeente te nemen en nog 200 subsidie te geven. /De heer VAN HECKE zou in elk geval de 200 geheel vrij aan de commissie willen geven. Ze hebben den raad het werk van de schouders genomen, laat de commissie het programma netjes uitvoeren zooals zij dat wenslcht. Hij zou zelfs nog iets meer hebben willen geven, maar bemerkt wel, uit de hou ding der andere leden, dat daarvan niet veel komen zal. De VOORZITTER: Trekt u dus dat voor stel in De heer VAN HEOKE: Dat trek ik in. De VOORZITTER: Dan is van de verste strekking het voorstel van den heer 't Gilde, om de bijdrage te verleenen zonder ristrictie. De heer COLSEN: Als wij dat geld Met geven, komt er dan toch vuurwerk? Ja, de eene wethouder schudt van neen en de an dere knikt van ja, hoe staat dat eigenlijk? De VOORZITTER: Dat hangt van het be- sluit der feestcommissie af. Het verzoek geeft daaromtrent geen aanwijzing. De heer COLSEN wil zoeken het geschil, dat tusschen de twee stroomingen in den raad bestaat, te overwinnen. Hij zou er wel in kunnen toestemmen die 200 te geven, met dien verstande, dat geen vuurwerk zal worden afgestoken. Indien die zonder meer in de kas van de feestcommissie worden gestort, krijgen we misschien toch een vuurwerk. Men zal wel zeggen de feestcommissie vraagt daar die gel den Met voor, maar dan krijgt ze die 200 toch vrij en kan die voor wat anders besteden. De heer VERLINDE meent, dat het er ten slotte op uit zal komen, wat hij gezegd heeft. Er komt een vuurwerk De heer 't GILDE: Of er komt er geen! De heer VERLINDE vervolgt, dat hij nog van geen enkel geval heeft gehoord, dat iemand op de lijst heeft geteekend, onder voorwaarde dat er geen vuurwerk zou worden gegeven. Gaat de raad die voorwaarde stel len, dan treedt hij in de rechten van het be- stuur. De commissie heeft een program op gemaakt, heeft daarvoor gelden ingezameld en wens-cht het programma nu uit te voeren. Hij zou, als de raad in zijn rechten gaat tre- den al gauw zeggen: doet u't dan maar beter, en trekken zich terug. De menschen die aan de commissie gegeven hebben, hebben toch ook in de courant kunnen lezen wat het voor- nemen was, zij hebben daardoor steun gegeven aan de commissie, die nu haar werk zoo goed mogelijk wenscht uit te voeren. De kosten vallen eenigszins tegen, het programma is iets uitgebreider geworden door de verlichting en men wenscht te geven een mooie verlichting en een mooi vuurwerk. De heer Scheele zelf, zal zooals spr. reeds aanhaalde bij zijn gift ook wel geen voorbehoud gemaakt hebben. Laat dan de raad toch ook consequent zijn en geen voorwaarde aan het besteden der gelden verbinden. Laat nu toch in Godsnaam aan de feestcommissie, die haar best doet om een mooi feest te geven, zelf de beslissing hoe ze dat wil doen. Als men voorwaarden zou stel len, zou spreker dat in hoogq mate betreu- renswaard vinden. Er zou eigenlijk bij dit feest, over zooiets in het geheel niet gespro ken behoeven te worden. Hij noemt dit daar om een gebrek aan sympathie De heer SCHEELE: Onzin! De heer VERLINDE houdt vol, dat hij het niet anders kan beschouwen. Al was het, dat de commissie voor haar werk 500 had ge vraagd, dan had zij die van hem toch kunnen krijgen. De VOORZITTER meent, dat de raad thans wel kan overgaan tot stemmen. De heer DEN HAiMER wil tegenover den heer Verlinde er op wijzen, dat het een groot verschil maakt, of men als particulier iets geeft, dan wel van wege de gemeente. Van ge meentewege wil hij voor het feest niet verder gaan, dan gelden besteden voor het hoog noo- dige. Particulier heeft hij geen bezwaar tegen vuurwerk, maar als raadslid steunt hij thans het voorstel van burgemeester en wethouders. Als van de verste strekking komt eerst in omvraag het voorstel van den heer't Gilde om de gevraagde subsidie van 200 onvoorwaar- delijk te geven. Dit wordt aangenomen met 8 tegen 5 stemmen. Voor stemmen de heeren Van Driel, 't Gilde, De Vos, Geelhoedt, Verlinde, Lam- brechtsen van Ritthem, Duurinck en Van Hecke; tegen stemmen de heeren Den Hamer, De Bruijn, Scheele, De Kraker en Colsen. De heer COLSENNu stemt de wethouder tegen zijn eigen voorstel! De heer GEELHOEDT vermeent, zijn gewij zigde houding voldoende te hebben gemoti veerd. De VOORZITTER: Het voorstel van burge meester en wethouders is hiermede vervallen. Er is thans nog het verzoek van de buurt Java, waaromtrent is ingekomen: i. Een schrijven van D. de Kublber en A. M. van Fraeijenhoven, luidende: De ondergeteekenden, voorzitter en secre taris van de commissie voor de versiering van de buurt „Java" te Ter Neuzen, deelen aan uw college mede, dat plannen zijn gemaakt voor de versiering van de buurt Java ter gelegen- heid van het huwelijk van H.K.H. Prinses Ju liana met Z.D.H. Prins Bernhard; dat door de bewoners de voile medewerking is verleend, zoowel door bijdragen in geld als door toezegging voor het verrichten der werk zaamheden en dat het verzamelde bedrag vol doende blijkt te zijn voor het aanbrengen van een passende dagversiering in de verschillende straten van Java. Het komt de ondergeteekenden echter voor, dat in de straten van Java, die de doongaande verbindingen met andere stadsdeelen vormen (zij denken hierbij o.a. aan de Kazernestraat) het gewenscht zou zijn, ook een feestverlich ting aan te brengen, die in deze karakteris- tieke buurt stouten niet alleen voor de buurt, maar voor de geheele stad een attractie zou vormen. Deze verlichting, die ongeveer 40 zal vor- deren, kan evenwel niet uit de verzamelde gelden worden bekostigd, terwijl het een te groot offer voor de weinig kapitaalkrachtige bewoners van dit stadsdeel zou zijn, om hier- voor nog een extra-bijdrage te vergen. Mede in verband met de aanwezigheid van verschillende gemeentelijke gebouwen in deze buurt verzoeken de ondergeteekenden namens de buurtcommissie Java uw college dan ook beleefd om een bijdrage van 40 voor het bovenomschreven doel te willen verleenen. Burgemeester en wethouders merken hierbij op, dat het gevraagde bedrag uit het gevraag de subsidie van f 200 betaald kan worden. De VOORZITTER vervolgt, dat die 40 voor verlichting kunnen worden bestreden uit de aan de commissie toegestane 200. Dan is er nog het verzoek van de buurt Sluiskil, van den volgenden inhoud: j. Het comite van actie tot regeling van de feestelijkheden te Sluiskil wendt zich bij dezen tot den raad der gemeente Ter Neuzen, met het beleefd verzoek om voor de viering van het feest ter gelegenheid van het huwe lijk van M.K.H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bernhard een bijdrage te mogen ontvan- gen ter tegemoetkoming in de onkosten. Wel heeft de bevolking reeds een bedrag bijeengebracht, maar dit bedrag van honderd negen en dertig gulden 139) is niet vol doende om alle onkosten te kunnen dekken. Het comite heeft berekend nog ongeveer vijftig gulden 50) noodig te zullen hebben voor de uitvoering der gemaakte feestplannen en verzoekt den raad der gemeente Ter Neu zen beleefd deze som te zijner beschikking te willen stellen. Burgemeester en wethouders stellen voor, 50 toe te staan, onder bepaling dat de gel den van de feestcommissie niet worden aan- gewend voor vuurwerk. Met algemeene stemmen wordt dienover- eenkomstig besloten. De heer DEN HAMER vraagt, of er nu niet een bedrag van een paar honderd gulden kan besteed worden aan een feestgave voor de armen. De VOORZITTER: Daaromtrent kan nog geen voorstel worden gedaan, daarover wor den met het burgerlijk armbestuur nog be sprekingen gevoerd. Oe heer SCHEELE: Dat blijft trouwens toch hetzelfde. Natuurlijk zal het burgerlijk arm bestuur de kosten van die feestgave bestrijden uit de toegestane subsidie ad 40.000. Dat gaat dan af van het voor armenzorg beschik- bare bedrag, doch wanneer er tekort komt, komen ze op 't laatst van 't jaar met een suppletoire begrooting. De heer VERLINDE wijst er op, ter ken- schetsing van wat men elders van gemeente wege doet in verband met de vorstelijke brui- loft, dat er een gemeente is, waar alle ge meentenaren aan een bruiloftsmaal zullen kunnen aanzitten! k. Een schrijven van F. C. Herrebout te Ter Neuzen, luidende: Ondergeteekende heeft de eer u hierbij te berichten, dat hij niet voor een benoeming als lid van de commissie tot wering van school- verzuim in aanmerking wenscht te komen. Aangenomen voor kennisgeving. 1. Een schrijven van het lid van den raad H. J. Colsen, luidende: Ondergeteekende zou graag ingelicht wor den in de eerstvolgende raadsvergadering over het volgende; Vraag 1: is het waar, dat vanwege de Direictie der Arbeidsbeurs zijn ingekocht bui ten Ter Neuzen voor de werkloozen, schoenen, dekens, broeken en vesten. 1 1 2 1 4 3 7 1 2 1 A 1 2 4 2 5 7 4 37 41 38 60 2 3 7 18 20 19 29 19 20 11 12 35 40 38 31 45 47 53 49 16 27 20 9 49 16 41 48

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 7