Sport AXEL. SLU IKIL. ZAAMSLAG. SAS VAN GENT. VOETBAL. gaarne genieten van mooien zang, dat er in de to-eko-mst meerdere gelegenheden zullen komen, dat dezs vereenigingen, die elk in hun kring de zangkunst be-oefenen, elkaar zullen kunnen vinden, om te genieten te geven, bet moole, dat de aanwezigen en de luisteraars j.l. Woensdag hebben genotm. Toen deze bijeenkomst was beeindigd, waren in de straten de schitterende verlichtingen ontstoken en be-woog zich een groote menigte kijkers door de versierde straten. Er zat een optimistische feestelijke stemming in. Deze werd nog verhoogd, toen te 6 uur, voorafgegaan door het muiziiekgezelschap „De vereenigde werklieden" een lichtstoet gevormd door vele fakkeldragenden en enkele transpa- ranten ,door de staid troik. Tegen het eind van den ommegang zij moest er wel iets door bekort worden kiwam weer een regenbui los. Kort daarop was het weer droog en gedu- rende den avond Ibleven velen zich door de straten bewegen voor het bekijken van het vele moois dat te zien was, terwijl tegen 8 uur veler belangstelling uitging naar de mid- denhaven, waar, op de beerbrug de schitterend verlichte fontein weer in werking was ge- steld. Hier-mede was het programma van den eer- sten feestdag aifgewerkt. DONDEBDAG. De dag van gisteren begon heel wat mooter. Het was droog en de wind iblies de wolken weg, zoodat, toen tegen 9 uur van af de ver- schillende scholen de kinderseharen, begeleid door onderwijzeressen en onderwijzers, met vlaggetjes of getooid met oranje naar de Markt marcheerden, de luch-t helde-r was en de traditioneele oranjeizon een vroolijk kleurig tafreel bescheen. Toen dan ook het plaatselijk muziekkorps ter plaatse kwam, kon vlug de stoet worden gevormd, en onder de -lustige tonen vap ,,De vereenigde werklieden" ving de tocht van de een zeer langen stoet uitmakende kinder- schaar door een groot deel van de versierde straten der stad aan. De belangstelling in deze stoet van de zijde der ingezetenen was bijzonder groot. Waaruit bij vemieuwing te constateeren viel, dat, wanneer men iets on- demeemt waarbij kinderen te pas komen, men steeds 'bijna altijd op succes kan rekenen. Na afloop van den stoet togen de kinderen weer naar hun respectieve scholen, voor het in ontvangst nemen van hunne cadeaux en versnapering. Toen was het tijdstip aangabroken, dat men zich rond den luidspreker schaarde, om mee te lev en met het groote gebeuren in Den Haag. De maatregelen aldaar genomen, ble- ken uitstekend te kloppen. Het geheele ge beuren, de feeststemming onder de in Den Haag vertoevenden, het instijgen van het bruidspaar en de deelnemers aan den volg- stoet, de aankomst aan het stadhuis, de plech tigheid zelve in de trouiwkamer, de vragen, de antiwoorden, kortom het geheele gebeuren ontrolde zich aan onze ooren en men kon zich weer opnieuw dankbaar gestemd gevoelen over het wondere en het bezit van de radio, die technische uitvinding, die dit mogelijk maakt. Tegen half 3 begaven velen zich naar de plaats waar de demonstratie met zweefvlieg- tuigmodellen zou worden gehouden. Dit ge- schiedde op het schietplein. Van het voome men tot het houden van een geordenden wed- strijd moest, wegens den sterken wind, wor den af gezien. Ben 25-tal jongelui hebben echter eenigszins aan de toeschouwers laten zien, wat op dit gebied mogelijk is. Men heeft echter de vliegtuigen wat gespaard, om daarmede bij bet ere gelegenheid, te starten. Ten slotte was des avonds het tijdstip ge naderd van de feestvoorstellingen in de ver- schillende zalen. Wij vols-taan er thans mee te vermelden dat alle zalen goed, enkele zelfs zeer druk, bezocht waren en dat de uitvoerin- gen goed zijn geslaagd. DE VEBLICHTING. We meen-en goed te doen, nogmaals de aan- dacht te vestigen op de algemeene verlichting der stad, die de verwachtingen verre over- treft. De lichtzuilen die thans des avonds in vele straten in hun vollen glans stralen, vor- men een mooie versiering. Ook zijn enkele eerepoorten, met name die in de Axelsche straat, mooi verlicht. Zeer de aandacht trekkenld is die van de trambrug over den Qostkanaalarm, zoowel in geslpten als in geopenden stand. Van die zijde komende trekt o-ok de bijzondere aandacht de versiering van het kantoor der Zeeuwsch- Vlaamsche Waterleidingmaatschappij. Van die zij-de stadwaarts gaande -ziet men van uit de Noordstraat de bijzondere verlichting met gasfakkels van het kantoor der Kamer van Koophandel, vervolgens vergt het stadhuis de aandacht. Ongebwijfeld trekt het lichtschijn- sel van de Markt ie-ders aandacht. Daar staan opgesteld de bekende groote lichtzuilen, ter- wf-1 bovendien het voorfront der Rijks H.B.S. en het Kantongerechtsgefbouw in een zee van licht stralen, door de daarop aangebrachte verlichting. Deze is zeer bezienswaard. De Burg. Geillstraat doorwandelende trekt ons oog het winkelhuis van den heer I. Guequierre en links-om slaande dat van den heer Verpoor- ten in de Nieuwstraat, waar ook een balkon- versiering is aangebracht bij den heer J. A. van Rompu, lid van Ged. Staten. Aan de rechterzijd 3 vraagt een lichtrversiering van het gelbouw der Z.V.T.M. de aandacht. Aan de Westkolkstraat was verder een prachtige lichtinstallatie aangelbracht aan de gevel van het winkelhuis der firrna Gebr. Rilbtoens, het- geen met het daarlboven geplaatste zeil- zeil-scheepje een aardig effect gaf. Verder trok de aandacht de verlichting bij den heer J. A. Struijk aan de Axelschestraat en de woning van den heer Noe aan de Vluchthaven, die een verlichting van de zoo aardig effect makende illumineerglazen hadden aangelbracht. Er zijn inderdaad veel mooie schitterende zaken -te bewonderen. gemusiceerd, en vanaf half 3 tot omstreeks Morgen, Zaterdagavond, zal al dat moois voor het laatst worden ontstoken, aangezien die dag de laatste is van het programma der f ee stelijkheden Zooals reeds gemeld, wordt dien avond t-e 8 uur een, blijkens het in het vorig nummer opgenomen programma, gTOot schitterend VUURWERK ontstoken op den havendijk aan de Midden- sluis. Door de mondharmonicavereeniging „Bravo" zal Zaterdagnamiddag in de straten worden gemusicieerd, en vanaf half 3 tot omstreeks 4 uur door hare zustervereeniging ,,Arbeid Ad-elt". Te 6 uur zal een muzikale wandeling wor den gehouden door het muziekgezelschap ,,'D-e verdenigde werklieden". Mogelijk wordt het programma van dien dag ook nog op andere wijze aangevuld. Veni Creator. Op hetzelfde uur hield Ds. Four- nier in de Ned. Herv. kerk een korte bid- stond. Donderdagmorgen werd begonnen door In ter Nos, die de schoolkinderen van de Chr. en openbare scholen om half 9 afhaalde en naar het Stationsplein bracht, waar inmiddels de fanfare met de kinderen der R.K. scholen was aangekomen. Daar werd nu onder leiding van den heer Vercauteren een door hem gecompo- waarna de kinderen en zeer vele ouders en Oe- langstellenden zich verzamelden op het plein der R.K. school. Daar werd onder leiding van den heer Vercauteren een door hem gecom- neerae cantate uitgevoerd door de kinderen der 3 hoogste klassen van alle scholen. In deze cantate waren verwerkt de volgende lied-eren: Wilhelmus, Wij willen Holland houen, Wilt inden nu treden, 't Is plicht, O Heer die daar, O schitterende kleuren, Kent gij het land, Voor Neerland een lied, Wien Neerlandsch bloed, Neuzenlied, O dierbaar plekje grond en het Zeeuwsche Volkslied. De cantate werd bijge- woond door den eerevoorzitter van h-et comitd, burgemeester Tellegen en zijn echtgenoote, die na afloop den heer Vercauteren c-oimpli- menteerden voor zijn werk. 's Middags werd de lichtstoet gehouden, die helaas door den wind veel te lijden gehad heeft Het bleek onmogelijk de kaarsen in de lampions der schoolkinderen brandende te houden, terwijl de wasfakkels, die het comite deed uitreiken, veel sneller opgebrand waren dan normaal het geval is. Het gevolg was, dat een groot deel van den stoet het grootste deel van den weg in donker moest afleggen. Het enthousiasme werd daardoor echter niet ge- temperd, omdat de drie muziekkorpsen, te weten de fanfare, Inter Nos en het harmonie- gezeiSchap uu Zaamslag onder leiding van den heer 'H. Wtisse, de stemming er wel in wis- ten te houden. Het laatstgenoemde gezelschap speelde na het ontbinden van den stoet op het faLationspiiem nog enxeie nummers. Dezelfde jury, die ook in de etalagewed- strijd de keuring had verricht, had inmiddels de verschiuenae groepen beoord-eeid en rap- porterde aan het comitd, dat zij als mooiste groep beschouwde den praalwagen van Poly hymnia, welke de eerste strofe van het Wil helmus droeg van een eereboog, waarin het portret van het vorstelijk bruidspaar, dit alles geflankeerd d-oor 4 pages en vier dames, de lof der muzen verbeeidende. Als tweede groep k/wam de transparant van de Chr. school in aanmerking, terwijl als derde de R.K. Jeugd- vereeniging geldt. Het comitd overw^egt nog welke prijzen eventueel voor deze groepen zul len worden uitgereikt. Het slot der feesten vindt heden plants in de zalen Jacobs en Dhert. De feesten te Sluiskil zijn Woensdagavond ingewijd met kerkdiensten in de beide kerken ter plaatse. Om 7 uur werd in de R.K. kerk een plechtig lof opgedragen met Te De-urnhet- welk in opdracht der Bisschoppen in de plaats gesteld was van het oorspronkelijk bedoelde De bijzondere omstandigheden in aanmer king genomen, waarbij wij vooral op het oog hebben het zeer wisselvallige en zich voor openbare feestelijkheden minder gunstig lee- nende seizoen, zijn deze voor onze stad boven verwachting geslaagd. De inzet van het feest was hier ter plaatse de historische tooneeluitvoering vanwege en op initiatief der harmonievereeniging „Con- cordia" Woensdagavond in ,,Het Centrum" gegeven. Klaarblijkelijk tengevolge van een vergissing of misverstand stond deze opvoe- ring in het feestprogramma niet geannon- ceerd, hetgeen, gezien de minder groote op- komst van het publiek, zeer betreurd moest worden en waarschijnlijk meerderen weerhou- den heeft nu daarin door hen geen onderdeel van het feest werd gezien, om hun schreden aan den vooravond van het Vorstelijk Huwe- lijk van onze geliefde Prinses met Prins Bern- hard naar ,,Het Centrum" te riohten. Toen de voorzitter der harmonie de aan- wezigen bij de opening verwelkomde was dan ook alleen de benedenzaal voor driekwart ge- deelte bezet, terwijl op het balcon maar een tiental plaatsen bleken te zijn ingenomen. De heer Buma gaf in zij-n openingswoord een kort overzicht van datgene wat de door hem gesichreiven tooneelschets zou weergeven en lichbte de handeling eenigszins uitvoerig toe. Hierdoor vooral waren de aanwezigen volkomen op de hoogte van -datgene wat het rijk aan zorg en tdeurstellingen zijnde leven Juliana van Stolberg, de Moeder van onzen groc-ten Prins Wiliem de Zwijger, voor de roemrijke historie onzes vaderlands is ge- weest. Benige van de meest treffende episoden uit dit rijke en veelbewogen leven ontrolden zich achtereenvolgens aan ons oog en de vertolkers van de verschil-lende rollen oogstten met de niet zoo uitvoerig uitgesponnen schetsen zeer veel bijval. Stemmige zang die volkomen in de sfeer van het gebeuren fiaste gaf aan het geheel het noodige effect, hetwelk bovenal verhoogd werd door de rijke constumeering die verzorgd was door het be-ken-de huis de Gruy- ter te Gent. Slechts een ding voor het wel- slagen der opvoering viel te memoreeren dat hieraan eenigszins afbreuk deed en dat was het decor, hetwelk verre van volkomen aan de eischen kon beantwoorden die sfeer en om- geving der handeling in feite stellen. Voor het overige verliep de opvoering uitstekend en naar wen-sch en het applaus na elk der korte tafreelen aan het auditorium ontlokt bewees, dat de schrijver met de vruch\ zijns werks silcces had geoogst. Met een proloog en een epiloo-g waarin de Nederlandsche maagd de luister van „De Zeven Provincien" van wel- eer en „de elf" van heden bezong en waarbij deze op alegorisehe wijze door meisjes waren voorgesteld was deze episode uit deze va-der- landsche historie uitgebreid. Na de pauze draaide andermaal ,,De Molen van Sanssouci" en dit eveneens aan een histo rische gebeurtenis ontleende gegeven, waar- omheen A-rnor zijn pijlen doeltreffend richtte in een der weinige niet door oorlog en strijd gekenmerkte tijdperken van de regeer'ing van °den ouden Frits" (Frederik de Groote). De executanten die voor het meerendeel ten -der- den male dit uiterst dankbare en ietwat senti- mentee-le blijspel opvoerden, 'bleken met deze derde uitvoering qua spel de kroon op hun werk te willen zetten. Zonder nog over den inhoud waarov-er ook in deze kolommen den afgeloopen nazomer reeds werd geschreven nog uit te wei-den, volstaan wij daarom met een woord van grootere lof voor de correcte vertolking van de versohillende hoofd- en bij- rollen in dit interessante stuk. Ook hier viel de costumeering te loven die aan het geheel een typisich schilderaoh-tig karakter gaf. Het mid'dernachtelijk uur was reeds verstreken toen dit om spel en inhoud zoo bekorende stuk werd beeindigd en het bijna stormacbtig ap plaus noopte den voorzitter daarbij de execu tanten te huliagen voor hun meesterlijk spel. De historische dag van 7 Januari was daar mede aangebroken en nog nauw vertoonde zich de dageraad aan de kimme of de blijken daarvan openbaarden zich allerwege in onze- straten door de versieringen en de bijna van huis tot huis bevlagde woningen. Een afdee- ling van de Burgerwacht was al bij het krie- ken van den morgen in de weer om op alle hoeken en kruisingen van straten salvo's te losesn, terwijl de Chr. Harmonie ,,Hosanna" met een korte, maar frissche muzikale wan- deling door eenige hoofdstraten de feestelijke stemming er in bracht. lit H Te 9 ure had een wij dingsplechtigheid plaats in de Geref. Kerk waar voor een meer dan stampvol kerkgebouw de3 geestelijke leiders hier ter plaatse een passend ieestwoord tot de in een he id vereenigde burgerij zouden riehten. Met 2 coupletten van het „Wilhelmus" staande door het tjokvolle kerkgebouw gezon- gen werd deze zeer indrukwekkende en voor de meeste Axelaars onveigetelijke ure ingezet. Het woord -was daarop aan Ds. Van Oeve- ren, de predikant der Ned. Herv. gemeente. Op btknopte wijze scietste deze de droevige ge- beurtenissen die in ons Kouinklijk hi lis tlians hadden piaats gemaak-t door deze overstel- pend blijde gebeurtenis van het huwelijk onzer teerbeminde Prinses, het kind van het land, met den man harer keuze Prins Bernhard. Spreker wees op het feit, dat alleen een ge beurtenis in het huis van Oranje als deze in staat is het saamhoo'righeidsgevoei der natie tot deze weergalooze hoogte op te voeren en .concludeerde dan ook dat de zegen van ons volk in en door Oranje van ontzaggelijke be- teekenis is. In de tweede plaats besteeg daarop de Weleerw. heer pastoor Goetstouwers den kan- sel, die eveneens de algemeene en spontane feestvreugde, reeds in de morgenuren zich al- gemeen openbarende memoreerde. Een Oranje- zon is alzoo weer doorgebroken, trouw en liefde aan het aloude en doorluchtige Huis en het volk in gevoel voor gezag in eendracht rondom het Koninklijk Paar geschaard, moe- ten wij ver in de historie teruggaan on zoo'n grootsch evenement te vinden dat h. r aan deze gebeurtenis anaioog is. Het e felijke nationale Koningschap is den van de giootste zegeningen, vooral waar de draagster daarvan het „le Christ avant tout" (Christus vooraan), tot haar lijfspreuk maakte en de grijze predi kant Ds. Welter het huwelijk van het jonge Koninklijke paar ook geestelijk zal inzegenen. Waar alle gezag van God is, stemt het hem wel bijzonder vreugdevol in ons Vader- land en Vorstenhuis te weten dat voor God in ootmoed de knie weet te buigen en spreker roept de Heere God toe izijn gebed te ver- hooren opdat het volk van Nederland een hernieuwden bloei van dit aloude Huis van Oranje mag belerven Tenslotte was het Ds. Post -die als predikant van de Geref. Kerk naar het Spreukenwoord dat zegt ,,door Mij heerschen de Koningen (Spreuken 8) een woord tot de imposante menschenmassa in het kerkgebouw sprak. Spreker achtte het zoo juist gezien van deze feestcommissie dat deze dag begonnen werd met de godsdienstige plechtigheid die onmis- baar is -ann een groot nationaal gebeuren als dit. Een in en door Oranje, zoo is en was het stems en spreker bewijst dit aan de hand van de historie, vanaf de groote Zwijger, vervol gens door Maurits die ook alleen stond en Fre derik Hendrik die geen nakomelingen had en daarop door Wiliem n die stierf voordat hij een kind -kreeg, zwak en teer weliswaar, maar later toch ook koning van Engeland. Zoo is het ook gegaan na den dood van Koning W u- lem III en wij gevoelden nu de vreeze, laat ons dit nu maar eerlijk bekennen al spraken wii dit nooit uit, dat ons geliefd Oranjehuis waarin wij nu alleen! nog die beide eenzame vrouwen zagen wel eens zou kunnen ui-tster- ven Maar God hergaf ons de hope die groeien- de is en die eenmaal en spoedig in blijde en hoopvolle vervulling moge gaan. Spreker citeerde ook nog een kernachtige uitspraak van H. M. de Koningin die aan haar d;®Pe godsdienstige gevoelens uiting geeft en be- sloot met een dankwoord, waarmede deze zeer indrukwekkende korte kerkelijke plechtighci^ die met .schoon orgefspel van den heer P. Brakrnan werd afgewisseld was besloten. Sen geestdriftig woord van dank werd daarop na deze godsdienstige plechtigheid nog gesproken door den heer F. Dekker Pz., die dank en hulde bracht aan de gansche bur gerij hier in eenheid en eendracht bijeen en ditmaal met eere worden genoemd. Daarmede was het programma voor het leeuwendeel afgewerkt en volgde de .,taptoo" door de plae.tselijke muziek- en zangvereeni- gingen. Beurtelingi gaven deze onder leiding van ht'n directeu- -en en de directri.ce eenige natio nale numners en marschmuziek uit hun repertoire. De beke l-d-e bas-zan-ger, de heer Jos. Moer- dijk uit Zuiddorpe, gaf, begeleid aan den vleu- gel, eenige zijner populaire liederen ten beste, die zooals gewoonljjk buitengewoon in den sinaak vi'len. Daarmede was de feestdag van gisteren besloten. In weerwil van de tamelijke gure weersom- standigli eden was het tot zeer laat in den avond lcvendig in de straten onzer keurig ver lichte stad. Voor heden en volgende dagen staan thans op het programma de filmvoorstellingen van het Vorstelijk Huwelijk en wat daaronder in de r- sidentie en elders in den lande is afge- ;pee i. Met het oog op de heden en morgen te hou den feestelijkheden ter gelegenheid van het huwelijk van H.KjH. Prinses Juliana en 'ZJD.H. Prins Bernhard van Lippe-Biesterfeld, kunnen wij melding maken van het feit, dat het geheele dorp in feestgewaad is gestoken. Reeds in het begin dezer week werd begonnen met het aanbrengen van de versiering langs straten en pleinen, waarbij talrijke eerebogen, zuilen en masten werden opgericht, waardoor aan alle straten een feestelijk aanzien werd gegeven, hetgeen met de van alle openbar^ -en vele particuliere gebouwen vroolijk wapperen- d-e nationale driekleur een stemmingsvollen aanblik oplevert, zoodat ons dorp zich weer als van ouds heeft opgemaakt om aan de- zen voor het Oranjehuis zoo gedenkwaardigen 7den Januari den noodigen luister bij te zet-~ ten. Niet alleen dat de bewoners van verschil- lende straten zonder uibzondering hun beste beentje hebben voorgezet, waarbij wij aanstip- pen, de treffende opschriften der eerebogen, welke naast de hulde aan het bruidspaar en de aloude verknochtheid aan het geliefd Oranjehuis., den ijver en de voortvarendheid der bevolking verraden, doch ook verscheidene winkeliers hebben hunne etalages smaakvol versierd, terwijl een bewoner van de zuidzijde van het dorpsplein zijn -geheelen winkelgevel van talrijke gloeilampen heeft voorzien, het geen vanwege de bijzonder fraaie schakeerin- gen en de op eenzelfde manier bewerkte let ters J. 3., prijkende boven den winkelingang, een feeerieken aanblik opleivert. Ten overvloe- de zij nog gemeld, dat het feestcomite en de vele buurtvreenigingen zich hoofdzakelijk heibben toegelegd op het doen aanbrengen van een behoorlijke electrische verlichting van straten en pleinen, hetgeen te oordeelen naar de gisteravond genomen proef zeer zeker het hare zal bijdragen aan het welslagan der beide feestdagen. IHedenmorgen te 8 ure werd het feest inge zet met het luiden der klokken gedurende een half uur, waarna te 9 ure de burgemeester, de heer S. van Hoeve, te midden van de leden van het feestcomite, vanaf de pui van het raadhuis, de volgende toespraak hield tot de vele op het dorpsplein verzamelde belangstel- lend-en Geachte feestgenooten, dames en heeren! een die de Koninklijke gratie roernde en ook de hoop en bede uitsprak dat zou worden verv-dd de hope van het Vaderland in meuwe loten aan den alouden Oranjestam. Rondom de middag was het merkwaardig stil in onze straten. Wij merkten wel dat alles om loudspeaker en radio vereemgdI zat om de hoogtepunten van de huwelijksplechtighei d door den ether werden verbeid in zich op T18™o "3 uur 30 hadden in de groote Concert- zal van Het Centrum" de zanguitvoeringen nlaats van de beide plaatselijke zangvereem- gingen ,Asaf" en „Orelio" met hun beide km- deEe°nregeweldige belangstelling bestond ook voor deze uitvoeringen, zoodat de me^ten geen plaatsje in het ruime gebouw konden beniachtigenmaakte de -harmonie „Concordia" n muzikale wandelin-g door de stad. De avond zette daarop onze stad in een zee van duizenden en tienduizenden lichtjes die in de meeste straten het feestelijk aanzien met wetaig verhoogden. Ook vele parti cuhere en openbare gebouwen bleken schitterend zhn geillumineerd. Vooral het stadhuis was op zeer typische en als het ware feeeneke wijze verlicht en zoo als wij ons oude raadhuis daar gisteravond weer aanschouwden, moeten wii toch waarlijk ook bij al het gem is artistieke eigenschappen van bouwstijl beamen dat het oude gebouw in zijn sobere eenvoud toch een zekefe bekoring uitoefent waaraan nieman-d die het aanschouwt .en die gevoel heeft voor sfeer,' lijn en harmomsche rust kan 0nDe°Tichtstoet die te 8 uur werd opgesteld en met „Concordia" aan het hoofd een gro schen indruk maakte was het voigende punt van het programma dat stond verwezenlijkt tem°r^eniname hieraan was tenslotte zeer meeoevallen en dank zij de fraaie prijzen door" de feestcommissie waren uitgeloofd was door tal van vereenigingen bijzondere zorg aan dit onderdeel van -het programma ^esteed De uit de heeren M. Loof Jz., W. P. Antheu nis en M. v. d. Befg bestaande jury, die de toekenning der prijzen voor de framste en meest sprekende verlichting had te beoordee- len stond voor geen gemakkelijke taak. Na zeer rijp beraad en het meest mimmale pun- tenverschil werd dan ook de hoofdpnjs J 39, toegekend aan de voetbalvereeniging, die een miniatuur voetbalterrein dat met een voile-* dige verlichtings-installatie omzoomd was door juniores gedragen had uitgebeeld. Daar- achter volgden de beide eerste elftallen vol- lecijo- jji de sportieve clubkleedij uitgedoscht. De ikorfbalvereeniging „Rapide" verkreeg de 2de prijs, 20, met een fraaie zinnebeeldige voorstelling van deze sport. De buurtcommissie uit de Oude Wijk kwam uit met een fantastisch verlichte molen waar mede zij de 3de prijs behaalde, zijnde f 15, terwijl de 4e prijs 10, „Orelio" verkreeg met een fraai versierde wagen met van toepassmg op de edele zangkunst zijnde allegorisdhe uit- beeldingen. De firma Deij verkreeg de 5e prijs, 5, voor de met een koningskroon gesierde driewielige auto, die door de ledematen der bes-tuurders in beweging: werd gebracht Van de straatverlichting en -versiering mag de korte Pieter Paulusstraat zeer zeker ook 30 April 1909. Velen onzer, hoewel het bijna 28 jaren is geleden, denken in deze dagen niet terug aan dit tijdstip in onze jaartelling, toen alom in den lande vreugde en dankbaarheid zich spreidde met de geboorte van de eerste tedg uit het huwelijk van 'H. M. Koningin Wilhelmina en Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden. Groote blijdschap ontstond toen door het klokgelui den volke de gelukkige boods-chap bekend werd gemaakt, dat in het Koninklijk Huis een Prinses was geiboren en onmiddellijk was er hartelijke belangstelling, er werden dankstonden gehouden en grootsche feesten opge-zet ter eere van de geboren Prinsis en het groote geluk, dat de Koninklijke Familie te beurt was gevallen. Alom was er in den lande groote vreugde over deze geboorte, een nieuwe loot aan den Oranjestam, want hierdoor was de voortzet- ting van het aloude stamhuis weer sterk ge- worden. Thans staan we wederom aan den morgen van een feest, dit in verband met het gisteren geslo'ten huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana I met Z. D. H Prins Bernhard van Dippe-Bies- terfeld. Zaamslag wii, zooals altijd, ook getuigenis afleggen en hartelijke belangstelling toonen met deze heuglijke gebeurtenis in ons Vorsten huis-, zeer zeker van groote beteekenis voor ons volk en vaderland. Die hartelijke belang stelling hier en elders in ons land is voor ons Vorstenhuis niet vreemd. De band tusschen Oranje en Nederland is er niet een van jaren maar van eeuwen. De Oranj-elboom heeft in onzen vaderland- schen bodem breed en diep wortel geschoten en de stormen, die we ook op onze erve gekend hebben, hebben meer vastheid, meer kracht ge- schonken, aan wat reeds eeuwen een zegen voor land en volk bleek te zijn. Wie rondom ons heenziet, en ook over de gremzen van ons vaderland blikt, kan mis- schien vragen of het wel een geschikte tijd is voor een feest. Rondom ons land zijn wolken en d-onkerheid, oorlogen en geruchten ver- sc'hrikken ons, het Rijk der duistemis wordt heerschappij en dreigt geheele volken mee in het verderf te sleuren. Overal smeult het, broeders. van een volk bestrijden elkander met haat en wreedheid, welke onbegrijpelijk schij- nen, indien men niet in het oog houdt, dat ver- derfelijke beginselen haar drijfveer zijn. Ook ons land lijdt hieronder, met alle naties zuch-ten ook wij onder tot nog toe ongekende lasten. Is de materieele ellende in Ge wereld groot, niet minder is het de geestelijke. Al zijn we z:lf niet aangetast door al het kwaad, het bedreigt ons niet minder. Ondanks dit alles, dat verontrust, meenen we toch te moeten herdenken en feestelijk te vieren daze blijde gebeurtenissen in en met ons Vorstelijk Huis. Deze dag mag zijn een dag van vreugde, ook een dag van gelukwensch, maar bovenal een dag van dankizegging. Want het is zoo noodig dat wij bij alle donkerheid bij al wat dreigt en drukt, vooral niet ver- geten te dankan voor het vele goede, dat God ons Zijn gunst heeft geschonken. Waarlijk, het is Gods Hand, die ons Vorstenhuis en volk tot hiertoe bewaarde en Die zijn Zegen ons niet onthiel-d. Moge Zaamslag dan op waardige wijze dit alles gedenken en herdenken en mag ik deze woorden besluiten met de hartgrondige bede, en wensch, dat het pas voltrokken huwelijk van Prinses Juliana met Prins Bernhard tot riiken zegen gesteld moge worden voor 'Hen- z alve, voor Hun Koninklijke Moeder, onze ge- eerlbie-digde Koningin en voor het geheele Ne derlandsche volksbestaan. Moge -een gelukkig leven voor en met elkander tot in lengten van dagen Hun deel zijn. t Gaarne wii ik alsnog mijn dank uitspreken aan de Oranjevereeniging, de feestcommissie, de muziek, zoomede de buurtrve-reenigingen en alien die medewerking verleenden om dit feit op feestelijke wijze te gedenken. D'at ieder op zijn wijze meewerke om dit alles wel te doen slagen en wij alien met vol- d-oening mogen terugzien op deze ga-lukkige dagen. Nadat deze rede met hartelijk applaus was bezegeld, werd door de menigte, begeleid door muziek en zang, het Wilhelmus aangeheven, waarna een driewerf ,,Lang zullen zij leven" uit aller mond weerklonk. Na dit enthousiast begin was het tijdstip aangebroken, waarop in het gebouw der Ned. Herv. kerk een kerkdienst zou worden gehou den, bij welke gelegenheid het ruime kerkge bouw weldra ,,vol" stroomde. Deze dienst werd geleid door de plaatselijke predikan-ten Ds. A. B. W. M. Kok en Ds. J. Tolsma, benevens Dr. L. J. Caizemier van Ter Neuizen. Sas van Gent is nimmer in gebreke gebleven zijn trouw en aanhankelijkheid te betuigen, wanneer het gold zijn gevoelens te uiten ten opzichte van vorstenhuis en vaderland. Ook bij deze voor alle Nederlanders zoo blijde gebeurtenis, wij constateeren het met groote vreugde en voldoening, treden deze ge voelens weer duidelijk voor den da-g. nu het geldt feestelijk te vieren de voltrekking van het huwelijk van H.KiH. Prinses Juliana met Prins Bernhard van Lippe-Biesterfeld. Deze tirade uit de welsprekende rede van Mr. de Kerf, burgemeester dezer gemeente, van af het balcon van het stadhuis tot de samengepakte menigte van grooten en kleinen Donderdagmorgen toegesproken, typeert en karakteriseert volkomen de geestesgesteld- heid onzer bevolking aan het uiterste gebied van Nederland. Inderdaad aan nationale gevoelens en liefde tot het vorstelijk huis heeft het den Sassena- ren door alle tijden heen nooit ontbroken. En thans allerminst. Te oordeelen naar de emblemata, die als tolk dier gevoelens naar buiten uit zichtbaar geto-ond worden, zou gerust mogen gezegd worden, dat geheel Sas van Gent efenstemmig geweest is in drang om mede te leven met de heuglijke gebeurtenis van dezen dag. Nog nimmer, sedert ons bijna vijf-en-twintig jarig inwonerschap van Sas van Gent, is zulks beter en spontaner gebleken. Als om strijd hebben onder de auspicien van het feest comite alle vereenigingen en particulieren zoo eensgezind samengewerkt, om een harmonieus geheel tot stand te brengen, waaraan de her- mnering in latere jaren zich nog dankbaar zal kunnen te goed doen, waarop Sas van Gent dan ook zich met trots zal mogen be- roemen. De vreemdeling, getuige van de geestdrift die tijdens den geheelen dag de gemoederen heeft doen blaken, zal zich hebben kunnen vergewissen, hoe diep aanhankelijkheid en vereering voor ons vorstenhuis en vaderland wortel geschoten hebben in de harten van hen, die zich aan dezen uithoek onder Nederlandsch staatsgezag geregeerd weten. Het is waar, Zeeuwsch-Vlaanderen langs de grens is in veel, aat het lagelijksch leven betreft, in het bij- wonen van feesten en het zoeken naar aflei- ding grootendeels aangewezen op het buiten- land. Zijn natuurlijke ligging voert als het ware van zelf daarheen. Maar wanneer het betreft zijn ingeboren volksaard te ontplooien en in daden om te zetten, bij dergelijke gele genheden verloochent het zijn aard niet. Weinig zijn die gelegenheden aanwezig, maar wanneer zij -zich voordoen, dan, ja dan ook bestaat er aanleiding, zooals door dien burgemeester terzelfder plaatse gezegd werd, van officieele zijde voile medewerking te ver- 1CCT1CH Wie zal niet beamen, dat men hier niet alle krachten heeft ingespannen, om op waarlijk grootsche wijze het vorstelijk huwelijk mee te vieren. Van de kinderen, die in den morgen in lange vroolijke rij, onder de leiding van het onder- wijzend personeel langs de sierlijk gepavoiseer- de straten togen, terwijl de muziek hun in hun gezangen begeleidde. tot de grooteren, die in den avond aan den tooverachtigen lichtstoet deelnamen, alien hebben op dezen dag him be- looning gevonden voor het werk der dagen- lange voorbereiding, die in den prachtigen lichtstoet zijn apotheose vond. Voor den rustigen burger was na de be- zichtiging der grandiose verlichting van kaden en bruggen over 't algemeen het einde be- reikt. Maar het ei-genlijke slot van het feest bui tens hair voor de jongeren had slechts veel later piaats, op d-en dansvloer. Zo-o heeft dan Sas van Gent op waarlijk spontane wijze deelgenomen aan een gebeur tenis, die in de geschiedenis van het Neder landsche volk.als een historisch feit zal ge- boekstaafd worden en bij onze Sassche bevol king als een onvergetelijke herinnering zal be- waard blijven. DE WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. Eerste klasse. Als eerste ontmoeting staat vermeld de strijd tusschen Eindhoven en MW, twee clubs die elkaar niet veel toegeven en onderaan in de ranglijst staan. Voor beiden is er veel aan %elegen om te winnen om zoodoende zich wat veiliger te stellen. Daar Eindhoven in dm laatsten tijd zich van een betere zijde laat zien dan in het (begin van de competitie kan men wel een overwinning der thuisclub ver- wachten. Juliana- -Bleijerheide is voor de club die den naam draagt, welke deze week wel in de geheele beschaafde wereld tallooze malen zal zijn genoemd, van buitengewoon be- lang, daar het zoo zachtjesaan tijd begint te worden om de laatste plaats te ontloopen, maar of de thuisclub daarin zal slagen, is een andere vraag aangezien Bleijerheide een club is, die zich stevig in den middenmoot heeft genesteld. LONG A -Roermond zal naar de verwachting is wel eindigen in een over- winning van Roermond, dat weliswaar den laatsten tijd wel is afgezakt doch nog altijd een kansje behoudt. NACNOAD zal een antwoord geven op de vraag: welke club nog eenige verwachting op de eereplaats kan be- houden, terwijl bij een gelijk spel beid-e clubs wel als uitgescliakeM kunnen worden be- schouiwd, want dan moet de hoop geyestigd worden op een inzinking van PSV en BVV en dat is altijd zwak te noernen. In de eerste ontmoeting verloor NOAD met 2 3 van NAC. hetgeen er wel op wijst dat het krachtsver- schil tusschen beide clubs niet groot is. Maar nu komt voor deze clubs en trouwens voor het geheele Zuiden de belangrijke strijd tus schen BVV en BSV, waarvan de uitslag wel eens beslissend zou kunnen zijn, want zoo PSV er in slaagt evenals bij eerste ont moeting BW te verslaan, danheeftPSVzoo goed als zeker het kampioenschap te pakken.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 6