tf—CSl WetH. T.«r de afvoer van huis- en hemelwater is door den raad aangenomen. TER NEUZEN, 28 DECEMBER 1936 ZAAMSLAG. HOEK. De openbaring en de aankondiging van de verschrikkingen van hetgeen in Europa en op de wereld wordt voorbereid, indien men niet onmiddellijk en afdoende zijn toevlucbt zoekt tot verdeddging en geneesmiddelen, zijn duidelijk zichtbaar. Onder hen echter, die zich tot eerste bestrij- ders van bovengenoemde vij'andige kraohten opwerpen, zien wij zuiken, die zien in de keuze van hun middelen laten beheerschen door ideeen, welke valsch en noodlottig zijn, welke de opvoeding van de jeugd bedreigen en de kerk durven voor te stellen als den vijand van den voorspoed der natie en die juist door hun verkeerde middelen van bestriding, die krach- ten helpen bevorderen op wier bestrijding zij zich beroepen. Wij herhalen onzen oproep en aanbeveling aan de geheele wereld aan de prelaten, gees- relijkheid en leeken en gedenken vooral de jeugd en de zieken." Vervolgens memoreerde de Pauis zijn eigen ziekte en bracht verder zijn dank voor de vele bewijzen van liefd^, die hij heeft ontvangen. „Mijn lijden is igering bij het lijden der wereld en het lijden van Ghristus. Wij aan- vaarden het offer in overeenstemming met zijn heiligen wil, voor de bekeering der dwa- lenden, den vrede en het welzijn der kerk en vooral van het zoo zwaar beproefde en juist daarom ons zoo dierbare Spanje". - Vervolgens memoreerde de Paus de gebeur- tenissen van het afgeloopen jaar. De feeste- lijke intrede van zijn tachtigsten levensjaar, het congres der katholidke journalisten, de tentoonstelling der katholieke pers, de opening van het paleis der congregaties, de Pauselijke academie van wetenschappen, het negentiende eeuwfeest der bekeering van Paulus en het zestiende eeuwfeest van den dood van den H. Sylvester. Hij eindigde zijn toespraak met een vurige opwekking tot vrede en met een smeekbede tot de regeeringen om de ,,rust der orde", welke smeekbede de Paus zeide ,,neer te leg- gen voor de kribbe van den Vorst des Vredes, die kind heeft willen worden, om op deze wijze meer bemind te worden." OPLUCHTING IN CHINA. Tsjiang Kai-Sjek in vrijheid. Juist op den eersten Kerstdag is, naar uit Nanking gemeld werd, maarschalk Tsjiang Kai-sjek onvoorwaardelijk in vrijheid gesteld. Dat zou geschied zijn 5 uur voordat het ulti matum, door de Chineesche Regeering gesteld, was afgeloopen. De maarschalk vertrok daama per vlieg- tuig naar Lojang, verbleef daar een dag, en reisde daarop door naar Nanking, waar hij Zaterdag met zijn vrouw en zijn raadsnian Donald arriveerde. Het eerste wat de maarschalk na zijn in vrijheidsstelling heeft gedaan, was het bevel aan de regeeringstroepen tot het staken der vijandelijkheden en het ontruimen door hen van Sjensi. Doch ook Tsjang Sjoe Liang, die den maar schalk gevangen had genomen, is te Nanking aangekomen, zoodat men vermoed, dat Kai-sjek waarborgen voor diens persoonlijke veiligljeid heeft gegeven. Verscheidene vliegtuigen waren het toestel van den bevrijden generalissimus tegemoet ge- vlogen. Driehonderd vooraanstaande personen waren ter begroeting aanwezig. In geheel China worden betoogingen van blijdschap ge- houden over de bevrijding van Tsjiang Kai- sjek. Bij zijn aankomst te Nanking verklaarde maarschalk Tsjiang Kai-sjek: ,,Dat ik ben vrijgelaten is grootendeels te danken aan den moed en de tact van mijn vrouw." Op het vliegveld werd de maarschalk door 200.000 menschen toegejuicht. Twee uur na hem lcwamen zijn zwaiger Soeng en Tsjang Sjoe-liang aan, eveneens per vliegtuig. Zij begaven zich naar de woning van Soeng. Tsjang Sjoe-liang richtte een schrijven aan Tsjiang Kai-sjek, waarin hij zegt: ,,Ik ben natuurlijk een ruwe en onopgevoede boer en daarom heb ik deze misdaad begaan. Als boetvaardige ben ik U thans naar Nan king gevoigd teneinde mijn straf voor mijn misdaad af te wachten. Ik zal zelfs den dood aanvaarden indien deze nuttig is voor mijn land. Laat geen gevoel van vriendschap U weerhouden mij te behandelen als ik verdien." Vermoedelijk zal maarschalk Tsjiang Kai- sjek binnenkort een verklaring publiceeren, waarin hij wijst op de loyaiiteit van Tsjang Sjoe-liang en Jang Hoet-sjeng, den pacificatie- commissaris van Sjensi en waarin hij aan- toont, dat hun daden niet moeten worden be- schouwd als opstand of muiterij. Ook zal in de verklaring worden ontkend dat de kwestie door middel van geld wordt geregeld. Gene- raal Tsjiang To-jun, minister van binnenlanid- sohe zaken. die tagelijk met Tsjiang Kai-sjek werd gevangen genomen, is eveneens in vrij heid gesteld. De staat van beleg in Nanking en de overige Ohineesche steden is opgeheven. De Chinee sche pers beschouwt de ontwikkeling van den toestand als ©en overwinning van de openbare meening op het militairisme. Vermoedelijk zal Tsjang Sjoe-liang te Nanking blijven en men acht dit een bewijs dat hij geheel verzoend is met Tsjiang Kai-sjek. Tsjang Sjoe-liang heeft uitgelega, dat de opstand het gevolg was van een thans ver- dwenen misverstand. Naar hij verklaart heeft Ail in de onjuiste meening verkeerd, dat Tsiiang Kai-sjek hem wilde ontheffen uit zijn functie en zijn troepen afdanken. Daarom heeft hij, om zichzelf te beschermen, Tsjiang Kai-sjek gevangen genomen. Tsjang Sjoe- liang voegde hieraan toe, dat Nanking zijn troepen niet op tijd soldrj heeft uitbetaald, doch dat nu is komen vast te staan, diat een zijner onderbevelhebbers zich de voor dat doel ontvangen gelden had toegeeigend. Tsjang Sjoe-liang heeft niet gezegd, dat er nolitieke kwesties in het spel waren. Havas meldt nog uit Nanking dat maar- schalk Tsjiang Kai-sjek een aantal offideele nersoonlijkheden heeft ontvangen. Hi] was bleek doch ongedeerd. Hij verklaarde dat toen Taking Sjoe-liang hem 12 dezer gevangen nam hij hem zes eischen voorlegde, welke dellijk moesten worden mgewilligd. Kai-siek antwoordde, dat aangezien geen p S dictatuur in China bestaat, hi] zich tot nitts kon verbinden en bovendien weigerde hij onder de gegeven omstandigheden be|pre ^ang nam toen een minder starre houding aan en erkende zijn foub Zetts vergoot hij enkele tranen toen hi] m het dag boek van den opperbevelhebber las boe deze SJCn dacht De voigende dagen werd Tsiang Sjoe-liang niet bij Tsjiang Kai-sjek toe°"elaten, totdat deze eindelijk van zijn be- rouw overtuigd was en er in toestemde hem te ontvangen. Hierna werden de besprekingen gevoerd, welke eindigden met de onv^rwaar- delijke invrijheidstelling van Tsjiang Kai-sjek. Japan bezorgd voor mogelijke voor- waarden bij invrijheidstelling. De woordvoerder van het Japansehe mims- terie van oorlog te Tokio, verklaarde oi^erust te ziin ten aanzien van de overeenkomst tus schen maarschalk Tsjang Sjoe-liang en de re geering te Nanking. Hij zeide verder, dat het Japansehe leger bereid is maatregelen te nemen om het hoofd te bieden aan den thans gesohapen toestand. In de kringen welke in relatie staan tot het departement van buitenlandsche zaken toont men zich, volgens een bericht van het agent- schap Domei, verheugd over de bevrijding van Tsjiang Kai-sjek en zijn terugkeer te Nanking. In diplomatieke kringen is men echter van meening, dat Japan de verdere ontwikkeling van den toestand in China zeer nauwlettend moet volgen; hoewel een klaarblijkelijk ge- inspireerd bericht uit Nanking meldt, dat de maarschalk onvoorwaardelijk in vrijheid is ge steld, vreest men, dat er compromis-voorstel- len zijn gedaan, die voor Tsjang Sjoe-liang zeer aannemelijk moeten zijn geweest, temeer daar deze beseft moet hebhen, dat bij aan po- pulariteit heeft ingeboet door den zeer bemin- den generalissimus te arresteeren. Wanneer echter de regeering te Nanking zekere voorwaarden van Tsjang Sjoe-liang moeht hebben aangenomen, nopens samen- werking met communisten en anti-Japansehe actie, dan voorziet men nieuiwe spanning in de Japansch-Chineesche betrekkingen. TEGENSPRAAK VAN DE GERUCHTEN OVER EEN VERLOVING VAN KONING LEOPOLD. In verband met de in omloop gebrachte ge- ruchten aangaande de verloving van Koning Leopold met een Deensche prinses heeft de secretaris van den koning, baron Capelle, de vertegenwoordigers van de pers ten paleize ontvangen en het verspreide bericht gelogen- straft. Op 6 April 1936 aldius baron Capelle zeide de Star dat de Koning verloofd was met Prinses Juliana der Nederlanden, op 13 Mei beweerde de Sunday Pictorial dat prinses Maria van Savoye in aanmerking kwam, en vier dagen later noemde het blad twee namen: Prinses Maria van Savoye en Prinses Juliana. Op 20 September sprak 1'Excelsior van Prinses Adelaide van Habsburg, op 13 December kwam zij nogmaals met dit bericht voor den dag eraan toevoegend dat de Koning zou af- treden. 1 4' Thans vermelden sommige bladen de namen van twee nichten van den Koning van Dene- marken. Dit maakt dus zes personen waar- mede Koning Leopold in het huiwelijk zou tre- den. Het is tamelijk normaal zeide baron Capelle dat een staatshoofd het voorwerp is van-de aandacht van alien die de openbare opinie willen inlichten, maar indien de persoon van 'het staatshoofd aan het land behoort, zoo staat zijn particulier leven daar buiten. Ook is bet met spijt dat de verspneiding van al deze geruchten wordt geconstateerd. Dit valt des te meer te betreuren, waar bet bier gaat om een vorst die in het hart nog een diepe en niet geheelde wonde draagt. Tot slot verzekerde de secretaris andermaal, dat aan het hof niemand geloof hecht aan een of ander der in omloop gebrachte geruchten, en sprak hij de hoop uit dat in de toekomst dergelijke berichten, die van alien grond ont- bloot zijn, door de Belgische pers niet meer zullen worden verspreid. GEEN BELGISCHE VRIJWILLIGERS MEER NAAR SPANJE. De Belgische Kamer heeft met 63 tegen 39 stemmen en 51 omthoudingen het wetsontwerp aangenomen, waarbij de aanwervmg van vrij- willigers voor buitenlandsche legers verboden wordt. BRITSCH-FRANSCHE DEMARCHE IN VIER HOOFDSTEDEN. De Britsche regeering heeft, naar Reuter meldt, haar ambassadeurs te Berlijn, Rome, Moskou en Lissabon opdracbt gegeven bij de regeeringen der landen, waar zij geaccredi- teerd zijn, aan te dringen op het nemen van maatregelen, om het itoestroomen van buiten landsche vrijwilligers naar Spanje een einde te maken. Elenzelfde demarche is ook namens de Fransche regeering in de genoemde hoofd- steden gedaan. BRITSCHE WAARSCHUWING AAN DUITSCHLAND? Reuter meent te weten, dat Minister Eden tijdens de besprekingen in het eind van de vorige week von Rihbentrop erop heeft ge- wezen, dat Engeland het zenden van vrijwil ligers naar Spanje door Duitschland als een zeer ernstig fedt beschouwt. Men verwaoht, dat von Rihbentrop, die thans in Duitschland vertoeft, dit Engelsche standpunt persoonlijk aan Hitler zal mee- deelen. DE INVOER VAN DUITSCHE BANK- BILJETTEN IN DUITSCHLAND. Men meldt uit Berlijn: Tot nu toe konden reizigers, die uit het bui- tenland naar Duitschland kwamen, bij het overschrijden van de grenzen 30 mark in bankbiljetten en 60 mark in pasmunt hij zich hebben Door een nieuwe verordening van den leider der Reichsstelle fur Devisenbewirtschaf- tung is thans van 1 Januari af elke invoer van bankbiljetten door reizigers geheel verboden. Zij mogen bovendien nog slechts voor 30 mark pasmunt in hun bezit hebben. Dit laatste be- drag kan in bepaalde gevallen en met bijzon- dere toestemming tot 50 mark worden ver- hoogd. SOMBERE KERSTMIS TE BETHLEHEM. Het geboortefeest van den Verlosser is in dit jaar op de plaats waar Hij het licht der wereld aanschouwde, niet bepaald een feest des vredes geworden. Op de wegen, waarlangs de drie koningen trokken. ratelen pantser- wagens en militaire vrachtauto's en in de onmiddellijke nabijheid van de kribbe van Jezus hoort men de marcheerende Bntsche colonnes. Waar Christenen op den heiligen a.vond zamen zitten en luisteren naar het luiden der klokken, die den vrede op aarde en den men schen een welbehagen verkondigen, dwalen hun gedachten af naar het dal in Judeas bergen, waar de Hedand geboren werd, de plaats, waarin Hij zonder huis was en alle menschen thuis zijn"; maar in Bethlehem zelf is er tijdens dit Kerstfeest al weimg van een stemming des vredes te bespeuren ge- W'&sst. Integendeel: haat en nijd heerschen nog al- tijd en eischen hun slaohtoffers; Arabieren en Joden bestrijden elkaar en de Engelsc e Tommies hebben bet Heilige Land tengevolge van hun pogingen om den vrede te herstellen, in een waar legerkamp moeten veranderen En daarom hebben de inwoners van Beth lehem betrokken gezichten en is er van eenige feestvreugde geen sprake Want de groote scharen pelgrims uit alle landen van reld die anders met de Kerstdagen naar de o-ehoorteplaats van Christus stroomen en de tawoners van Bethlehem flmk laten verdi- nen zijn ddtmaal zoo goed als geheel wegge- bleven En alsof dit nog niet genoeg was hebben ook de Christelijke Arabieren zich met hun Mohammedaansche stamgenooten solidair verklaard. Ook zij willen aan de Joodsohe immigratie m het Heilige Lan een einde maken en hebben zich derhalve bij den boycot aangesloten met het gevolg, dat ook zij geen pelgrimstocht naar Bethle hem ondememen. Bethlehem is op het oogen- blik verlaten meer verlaten dan ooit sinds dit allergrootste feest der Christenheid gevierd wordt. De vele berichten over gevechten, bomaanslagen en treinovervallen hebben de vrome pelgrims afgesehrikt. De weinlge Chris tenen, die ondanks dit alles too.i nog naar Bethlehem gekomen zijn, vieren het feest met de inwoners binnenshuis. Er is in de straten van Bethlehem bijna geen burger te zien; de straten behooren thans uitsluitend aan de Britsche soldaten en in de kerken overheerscht het khaki der uni- formen. Slechts een klein aantal moedige geloovigen verzamelt zich in de Geboorte- kerk, eeii van de weinige voorbeelden van Byzantynsche arohdtectuur, die in Palestina bewaard zijn gebleven. Voor de rest zijn de bezoekers meestal nieuwsgierige Tommies, die vrij-af hebben. En ook rondom de ster in de Geboortegrot, is ruimte te over. Slechts de Mohammedaansche bewakers staan als immer onbeweeglijk op hun plaats en ook zij herin- neren sjecbts aan den strijd want zij vor- men geen eerewaoht, maar moeten op grond van vroegere ervaringen vechtpartijen ver- hinderen. Want reeds meer dan eens is het op deze heilige plaats tot bloedige kloppartijen gekomen. BENOEMD. Door den gemeenteraad van Weesperkarspel is tot gemeente-architect benoemd, de heer I. Littooij, alhier. EEN AFSCHEID. Het was Woensdag, 23 December de laatste schooldaig voor mevr. J. de PauwMoes, onderwijzeres aan school A. Dat dit afscheid niet ongemerkt zou voor- bijgaan, stond reeds van te voren vast. Immers, die het leven en werken van deze begaafde onderwijzeres van nabij heeft aan- schouwd, zal tot de erkenning komen, dat met haar iemand uit de school verdwijnt, die al haar kunnen stelde in dienst van het op- groeiende menscbenkind, waaraan ze ruim 30 jaren haar beste krachhen wijdde. Regee- ringsmaatregelen inzake de gehuwde onder wijzeres noopten haar echter heen te gaan en we kunnen ons voorstellen, lioeveel leed baa;r dit moet hebben berokkend een geliefde werkkring vaarwel te zeggen. Voor de kinderen in vacantie-stemming de school verlieten beeft ze van ieder persoonlijk afscheid genomen, en hun dank gebracht voor het scbitterende cadeau, een prachtig thee- servies, waarvan ze lange jaren hoopt te ge- nieten en tevens als blijvend aandenken aan haar sehoolarbeid. Hiema volgde het offieieele gedeelte waar bij tegenwoordig waren Rurgemeester en Wethouders, de Oudercommissie vertegen- woordigd door de dames mevr. Brons en mevr. v. d. Straaten, het oud-hoofd der school de heer C. F. Kcfaler, het personeel van de U L.O. school en van school A. Alle op de bijeenkomst het woord voerende personen hebben woorden van hulde en dank gebracht aan deze scheidende onderwijzeres. Het tegenwoordigde hoofd der school de heer C. M. Weststrate kon dan ook in zijn slot- woord getuigen, dat hier een arbeid eindigde gesteld in dienst van alle christelijke en maat- schappelijke deugdefe. Vermelden wij nog, dat Oudercommissie en het oud-hoofd der school haar een bloemen- hulde aanboden, terwijl ze namens het perso neel een tinnen broodschaal ontving. Zichtbaar ontroerd danikte mevr. De Pauw voor de tot haar gesproken woorden en de stoffelijke blijken van belangstelling. Hiermede was deze plechtigheid ten einde. KERSTFEEST. Zondagnaaniddag werd voor de leden van de afdeeling Ter Neuizen van den R.K. Vrouwen- bond met bunne kinderen in 't Patronaatsge- bouw een Kerstfeest gegeven. De kinderen werden getracteerd, natuurlijk werden er ook Kerstliedjes gezongen, terwijl verder de heer But enkele filmpjes vertoonde. Zaterdag, 2e Kerstdag, was het Kerstfeest gevierd door de l'eden van het Meisjespatro- naat. Onder leidinig der Eerw. Zusters heb ben de meisjes een paar aangename uurtjes doorgetoracht AANVARIN G. Tijdens de vaart op bet kanaal van Ter Neu- zen is het van Ter Neuzen komende Engelsche stoomschip „Therese" in aanvaring gekomen met het van Gent komende Noorsche stoom schip „Regin". Laatstgenoemde boot bekwam averijaan den bakhoordsboeg. De „Regm" die een lading cokes in heeft voor Gefle (Zwe- den) heeft de reis naar genoemde plaats voort- gezet, alwaar een nader onderzoek naar de sohade zal worden ingesteld. VOOR HET KIND. Zijn Uw Nieuwjaarswenschen reeds verzon- denDan zijn ze toch zeker uitsluitend ge- frankeerd met Weldadigheidspostzegels Voor het Kind! Men mag deze gelegenheid, om aan een gelukwensch een kleine goede daad te ver binden, niet voorbij laten gaan. TOELATING VAN FIETSEN IN BELGIfi ZONDER SPECIALE FORMALITEIT. Sinds eenige jaren worden gebruikte rijwie- len in Belgie zonder meer toegelaten, met weglating dus van de speciale kaart, welke daarvoor vroeger vereischt was. Naar uit Brussel aan den A. N. W B. wordt bericht, zal de duur van deze vrijstelling, welke nog steeds als een voorloopige maat- regel moet worden beschouwd, en die op 31 December a.s. eindigde, voor het jaar 1937 verlengd worden, zoodat toeristen en grens- hewoners ook in het komende jaar zonder speciale formalitelt de Belgische grens kunnen overschrijden. ljjke wijze opende de heer C. Herrebout de vergadering. In zijn openingswoord wees hij op de wer- kelijkheid van het Kerstevangelie voor de leden. In vertoand daarmee wees hij op de ontaarding in Duitschland. Maar als Chris tus wederkomt zal de wereld moeten erken- nen dat Hij waarlijk Gods Zoon is. Na leizing der notulen kreeg de heer M. de Putter van Axel het woord tot het uitspreken van zijn red©': ,,Het parlementaire stelsel". Spr. behandelde in de eerste plaats de ont- wikkelingsgang van het parlementaire stelsel in de geschiedenis. Ten tweede sprak hij over de bevoegdheid der Kamers en in de laatste plaats be sprak hij de principieele zijde van de zaak, daarfoij wijzende op de artikelen 8 en 11 van het program van beginselen der A. R. partij. Bij de hieropvolgende bespreking werd be- sproken de kwestie van eventueele overibodig- heid der Eerste Kamer en de mogelijkheid van Ibestaan van een Belangenkamer. Na de pauze hield de heer P. A. Breure van Hoek een referaat ov.r: ,,De roeping der leden t.o.v. de vereenigingsarbeid". Spr. wees er op, dat het streven der leden moet zijn God in hun werk t: dienen sn dat werk zoo vruchtdragend mogelijk te doen zijn. De heer I. v. Bortel van Schoondijke lever- de een bijdrage: ,,Het bezoek aan de Ring- vergaderingen". Door de Ring werd vervolgens nog benoemd tot Ringrapporteur de h::er C. Quist van IJzendijke. Na het zingen van gezang 29 ging de heer A. v. Dixhoom voor in dankgebed. ERNSTIG AUTO ONGELUK TE MIDDELBURG. Twee dooden. Zaterdagnacht is te Middelburg een zeer ernstig ongeluk gebeurd. Een gezelschap uit Goes bestaande uit den 31-jarigen G. de Pan, diens edhtgenoote en schoonzuster, resp. de 29-jarige Maria en de 21-jarige Cornelia van Hoorn, den 26-jarigen J. Braam en den taxi- chauffeur J. Pantus, hadden te Vlissingen en te Middelburg bezoeken aan dansgelegenheden gebradht, waama men te ruim elf uur naar Goes zou terug keeren. Men reed langs de Maisbaai te Middelburg, aan het einde van deze kade moet men rechtsom de Loskade op, doch in plaats van dit te doen reed P., die ter plaatse uitstekend bekend is, misleid door den mist, recbtdoor en geraakte met de voorste wielen van zijn wagen boven het kanaal. Hrj trachtte door krachtig remmen noig te voor- komen, dat de wagen in het water reed, doch het was te laat, de auto verdween met de vijf personen in het ongeveer 7 M. diepe kanaal. Braam, die naast den bestuurder had ge- zeten, wist de voorruit in te trappen, daar de deuren niet open te krijgen waren, hij kwam daardoor buiten en dit gelukte ook aan de beide andere mannen. De vrouwen, die even als Van Pan achter in den auto zaten, riepen bij het te water gaan, nog: „Wat gebeurt er". Zij geraakten bekneld en bleven met den auto onder water. De mannen wisten o.a. door hulp van een passeerenden man op het droge te komen. Eerst toen men de auto tegen den wal had getrokken wisten leden van de reddings- brigade de vrouwen die onder de kussens en voorbank lagen te bevrijden. Men bradht haar ten spoedigste aan wal, maar de aanwezige doktoren konden slechts den dood van beide vrouwen, van wie de oudste moeder van zes kinderen, van 12 tot 3 jaar oud, was, consta- teeren. De waamemende eommissaris van politie en andere politiemannen stelden direct een uit- gebreid onderzoek in, waaruit bleek, dat de chauffeur in de bezochte inrichtingen geen alcohol beeft gebruikt en dus aan drank- invloed niet moet worden gedacht. De mannen zijn na verhoor op het politie- bureau naar Goes teruggekeerd; de lijken der slachtoffers zijn naar het gastbuis overge- bracht, de auto is uit het water gehaald en daama naar een garage vervoerd. De lijken en de auto zijn voorloopig in beslag genomen. 20-JARIGE JONGEN DOOR EEN AUTO DOODGEREDEN. Op den avond van den 2en Kerstdag is meldt het Dbl. v. Z. de 20-jarige Willem Koppejan, wonende te Koudekerke, op den Kou'dekerkschenweg door een auto doodge- reden. Het slachtoffer was met een vriend op weg van Vlissingen naar huis, toen uit tegenover- gestelde richting een auto naderde, bestuurd door den iheer Siegens uit Westkapelle en in welke auto tevens gezeten was de opper- wachtmeester der marechaussee uit West kapelle. Door den mist was het uitzicht zeer slecht, waarom de auto slechts een matige snelheid had. Ter hoogte van de oude begraaf- plaats „Vredehof" maakt de weg een bocht, daar waar vroeger de weg meer naar links was gelegen. Op de plaats van den ouden weg is thans een plantsoentje, terwijl de boomen- rij daar nog recht door loopt. Dit laatste is den jongen noodlottig geworden, daar de be stuurder, door den mist misleid, deze boomen- rij bleef volgen. De jongens liepen aan de redhterzijde van den weg, dus waren op geen gevaar bedacht. Toen de auto dan ook plotseling op hen, af kwam, sprongen beiden op zij, ieder naar een andere richting. De bestuurder trachtte nog medewerking van het muziekgezelschap. Vr jd?.g 3 Januar; zullen volksspelen gehou- den worden, schoolfeesten gsorganiscerd en concerten gegeven worden. Des avonds wordt een kerkdienst gehouden en na afloop daar- van zal een lichtstoet door het dorp trekken waaraan ieder kan de:lnemen. Zaterdag 9 Januari zal op de Gehoorzaal de huwelijksfilm van 'H.K.H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bemhard vertoond worden. Het belooft dus wel wat goeds te worden. Jaarvergadering Zangvereeniging. De Chr. zangvereeniging „Excelsior" her- dacht Donderdag j.l. in een fdestelijke jaar vergadering haar driejarig bestaan. De voorzitter der vereeniging, de heer C. Zegers, opende de vergadering met gebed en het voorlezen van psalm 33 nadat gezongen was Ps. 66 1. In zijn openingswoord wees hij er op dat men op deze jaarvergadering niet optimistisch maar ook niet pessimistisch mag zijn. Spr. verklaarde vervolgens wat Psalm 33 ons te zeggen heeft. Het is een lofpsalm bij u-itne- mendheid. Allen zijn geroepen den Schepper te loven en te prijzen maar in 't ibijzonder zijn volk. Het pad ging niet op rozen maar toch is er stof tot danklbaarheid. Als ook de oude- ren gebleven waren dan zou er nu een' koor bestaan van ongeveer 40 leden. Tenslotte geeft spr. uiting aan zijn waardeering voor het werk van directeur Van der Peijl. De secretaris, de heer C. Scheele, was nog maar korten tijd lid der vereeniging, zoodat hij niet zoozeer met de interne aangelegen- heden bekend was. Hij spoorde in zijn jaar- verslag alien aan, om zich met liefde aan het werk te geven. Het financieele ovenzicht toonde aan, dat een batig saldo aanwezig was van 5,92 Hit verdere verloop der vergadering droeg een meer feestelijk karakter. Mej. Louiwerse droeg een paar stukjes voor in Zuid-Bevelandsch dialect. Ook de heer C. Scheele leverde een bijdrage. die helaas, vanwege het gedurige applaus en de ingewikkelde compositie voor ons moeilijk te volgen was. Afgevaardigden van verschillende vereeni- gingen ten corporaties brachten hun geluk- wenschen over. Een en ander werd afgewisseld door zang der vereeniging en van „De Lofstem" uit Ter Neuzen. De heer Louwerse sprak nog een slotwoord, waarin hij het bestuur dankte voor deze pret- tige avond. Hij wijst er op, dat de voorzitter een onverwoestbaar optimisme bezit, wat tot grooten steun voor de vereeniging is. Hij hoopt dat het komende jaar Excelsior" zal vooruithelpen. De zangvereeniging mag weer terugzien op een goed geslaagde jaarvergadering. En bij de moeilijkheden waarmee zij te kampen beeft kan misschien het woord van 6en der afge vaardigden haar tot steun zijn: ,,Wend altijd Uw aangezicht naar het licht dan vallen de schaduwen achter U". Door de afdeelingen Zaamslag en Othene van Volksonderwijs is op 21 en 22 December j.l. op de bovenzaal van den heer R. van de Veke alhier, een gecombineerde propaganda- vergadering gehouden, waarbij door de kin deren van de hoogste klassen van de open- bare school alhier, de kinder-operette ,,De Vroolij'ke Schoenmaker" werd opgevoerd, toe- nevens nog enkele andere stukjes. Te ongeveer 6% uur opent de voorzitter de heer Jansen Verplanke, hoofd der openbare school, in de feestelijk versierde zaal, de ver gadering. Spreker heet alle aarvwezigen wel- kom, hoopt dat hetgeen door de kinderen zal worden geboden naar waarde zal worden geschat en dat een genoeglijken avond alien I ten deel moge vallen. Het deed hem genoegen dat weer zoovelen aan den oproep geLoor hadden gegeven, waardoor diuidelijk tot uiting komt, dat de voorstanders van openbaar on- derwijs dit nog op waarde weten te schatten. Hij wekte de ouders op om de openbare school gezind te blijven en de zoo noodige steun te blijven verleenen. Ailsnu werd onder leiding van den heer Van Ameele, onderwijzer aan voornoemde school, door de kinderen een drietal liederen ten ge- hoore giebracht die zeer in den smaak vielen, wat viel af te leiden uit het daverend applaus. Hiema volgde onder leiding van den heer Jansen Verplanke, bijgestaan door mej. Smal- legange, onderwijzeres, de opvoering van de kinderoperette ,,De Vroulijke Schoenmaker". Met bijzondere aandacht werd deze opeirette gevoigd en na ieder bedrijf werd hartelrjk geapplaudiseerd, zoodat bij het einde daarvan de zaal daverde van de spontane toejuichin- gen. Een woord van dank aan de leiders voor deze opvoering. Hierna volgde pauze. Na afloop hiervan trad de heer Van Ameele, wederom bijgestaan door mej. Smallegange. voor het voetlicht tot het geven von enkele zangnummers en samenspraken door de kin deren. Dat ook dit in den smaak viel getuige het telkenmale gebradhte applaus, het een en ander was goed door de kinderen ingestu- deerd, zoodat het moeilijk zou zijn hier onder- scheid te maken. Namen van uitblinkers zullen wij ons niet aan wagen, maar toch willen wij edn even RAADSZITTING TE ZAAMSLAG. In het overzidht der raadsvergadering van Zaamslag op 21 December 1.1., verschenen m ons nummer van Woensdag 23 December, is abusievelijk vermeld, dat uit de door Bung- en Weth. voorgestelde verordening op de net- fing van precariorechten verdwenen de voui- steUen met betrekking tot bet gebruik van gemeentegrond en van afvoer van huis- en hemelwater. Dit is niet juist in zooverre, dat alleen ver- vielen de voorstellen met betrekking tot bet KING ZEEUWiSCH-VLAANDEREN VAN J. V.'s OP GEREF. GRONDSLAG. Bovengenoemde Ring hield Zaterdag haar bekende jaarlijksche Kerstvergadenng m de Landbouwschool te Axel. Op de gebruik vermelden en wel de vroolijke schoenmaker, Traom.Le noe al was het alleen maar aan de oolijke snuit I uii voorstelde en zijn ernstig blijven bij het door het stuur om te gooien, een aannjding te j voorsxeiae j voorkomen, doch Koppejan werd in de borst- crr^ kas gegrepen en tegen den grond gegooid. Hij trachtte nog op te staan, doch verloor het be- wustzijn. De inzittenden van de auto, die on middellijk stil stond, waren danig gescbrok- ken. De jongen werd onmiddellijk naar het dichtbij gelegen ziakenhuis „Rethesda" ver voerd, waar Dr. Wolters slechts den dood kon constateeren. Uiterlijk vertoonde het lichaam van den jon gen hoegenaamd geen sporen van geweld, doch waarschijnlijk is een rib in de hartstreek ge- drongen. Het onmiddellijk door de marechaussee m- gestelde onderzoek wees uit, dat dit ongeval aan een droeve samenloop van omstandig heden is te wijten. Het lijk is dan ook spoedig vrijgegeven en naar de ouderlijke woning te Koudekerke overgebracht Bekroningen. Op de tentoonstelling, gehouden door de Apeldoornsche Pluimvee- en Konijnenfokkers- vtreeniging (evenals Buiten Verwachting aangesloten bij de Ned. Bond van Kleindieren- teelt) behaalden de navolgende personen een orris. De heer Th. Meertens een le prijs en eere- nriis met Black-and-Tan ram. Met ldem- voedster won de heer D. Deij een 2e prijs en eereprijs. De heer I. Hamelink ^rwierf een 3e prijs en eereprijs met Blauwkras-doffer. In totaal waren ingezonden 708 dieren. Feestelijkheden Wii ontvingen dezer dagen het programma van d. feestelijkheden ter gelegenheid van het Vorstelijk huweldjk. Aangestipt kan worden dat Donderdag 7 Januari een volkszang zal plaats hebben met Het was middemachtelrjk uur geworden toen het einde van de opvoering werd aangekon- digd. De voorzitter dankte alle aanwezigen hartelijk en niet het minst den heer Van Ameele die voor het laatst deze propaganda- avond hijwoont, daar hrj benoemd is tot hoofd- onderwijzer te Stellendam. Eensdeel speet het den voorzitter dat de heer Van Ameele ons ging verlaten, maar daar hij toch met 1 Januari a.s. op wadntgeld zou worden gesteld. deed het hem genoegen dat hij als zoodamg was benoemd. De beer Van Ameele dankte den voorzitter voor de woorden tot hem gesproken en de ouders voor het vele vertrouwen dat m hem was gesteld gedurende den tgd dat hp te Zaamslag is geweest en voor de Pret^°® samenwerking; hij zou Zaamslag met gauw ^En^hiermede was het einde gekomen van deze welgeslaagde propaganda-avond. Stroo ptochteo Van welingelichte zijde vememen wij, dat den laatsten tijd in onze gemeente door on- bevoegden bij nacbt en ontij weer druk jacbt wordt gemaakt op hazen en komjnen, waar toe die stroopers zich bedienen van lichtbak en geweer. Zelfs vemamen wij, dat bij een in- woner van den Grooten Huijssenspolder tegen de vensters van zijn woning werd geschoten, hetgeen ons bet bewijs levert, dat de stroopers een buitengewone vrijmoedigheid aan den dag leggen. 'Het is dan ook niet te verwonderen dat door de jagers een algemeene klacht wordt geuit, dat het wild in deze gemeente bgzonder schaarsch is. Bazar ,fDe Volharding De j.l- Donderdag en Zaterdag in de Chris telijke Bewaarschool alhier gehouden bazar,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 2