Die NACHT-HOEST zal ophouden! akker'S Abdijsiroop Gemengde Berichten Pluimvee-Rubriek het beproefde hoest-geneesmiddel aebbende onbillijkheden niet goed. Men moet niet ten halve, doch ten heele gaan. De beer ONDERDIJK zeide, dat minder in bet oog sprinigende toestanden toch even on- billijk kunnen zijn. Spr. herhaalde, dat de S.D.A.P. voor zal stemmen. "De beer VAN DEER FELTZ kan alleen mede gaan met een vroegere vergoeding mits men de onbillijkheid nader aantoont. Spr. hand- baafde zijn voorstel om te lezen 1935. De beer VAN 't HOFF staat voor een groot oeel aan de zijde van den heer v. d. Feltz en noexnt 't geheele voorstel ook 'n goochelen met cyfers. Op 1 Juli 1922 kwam er feitelijk geen verandering, die bet voorstel rechtvaardigt. Spr. zal zicb ecbter toij het voorstel neerleggen. De heer STIEGER verklaart zich bereid nog nader te ondenzoeken hoe elders de waterstaatsmenschen betaald worden, maar Iblijft er 'bij, dat de griffieambtenaren geen t.roetelkindjes zijn. De heer v. d. Feltz moet denken, dat bij aangehaalde zaken, daze hem bij nadere be- studeering wel eens anders toelijken, dan bij de eerste inizage. Spr. heeft blijkbaar het bevattingsvermogen der Statenleden te hoog aangeslagen. De verbetering van het salaris in de toe- komst werd zonder hoofdelijke stemming aan- genomen en dat inzake terugwerkende kracht tot 1 Juli 1922 aangenomen met 32 tegen 5 .stemmen. De heer v. d. Feltz trok zijn voorstel in. Aigemeen reglement voor de polders of watersehappen. Voorgesteld waren verschillende wijzigingen in het aigemeen reglement voor de polders of watersehappen en van het Polderambtenaren- reglement. De heer DE PAUW herinnert aan de toe- adgging van Ged. Staten, dat als er een amb- tenarenreglement is, er ook voor de arbei- ders een regeling moet worden getroffen en dat er reeds plannen in bewerking waren op de provinciale griffie en nu is er nog niets in bet ontwerp opgenomen. Van de zijde der re- geering gaat men ook aandringen op regeling voor de arbeiderscontractanten, en als men oiet spoedig aanpakt zal nog meer als in de Breede Watering ontslag plaats hebben. Spr. wil dit voorkomen door zoo spoedig mogelijk een voorstel in te dienen, waardoor ontslag a4s bedoeld onmogelijk zal worden. Spr. dient een motie ter zake in waarin Ged. Staten worden uitgenoodigd in de a.s. Zomerzitting met voorstellen ter zake te komen. De heer KODDE meende, dat de arbeiders contractanten reeds een bescherming genie- ten. Spr. meende, dat men het voorstel in zijn ajgemeenheid wel kan aanvaarden. Spr. hoopte echter, dat Ged. Staten niet alleen het polderreglement, maar ook het polderambte- narenreglement geheel te herzien. De heer DIBLEMAN zeide, dat de arbeiders- oontractanten weer andere personen zijn, dan de ambtenaren. Het gaat niet om de eerste zoo maar ambtenaren te maken. Ook met het oog op de pensioenen. De bepalingen der pol ders ter zake staan onder controle en beoor- deeling der Staten. Bij de Breede Watering was ten opzichte der ontslagenen nimmer een vaste aanstelling geweest Men kan de polders nimmer ver- plichten iemand op arbeidscontract aan te nemen; zy kunnen ieder werk ook aanbe- ateden. De motie heeft te verstrekkende beteekenis en is zoo niet aanvaardbaar, men zal juist het ontslag ook in andere polders en het niet meer aannemen bevorderen. Men zal meer en meer gaan aanbesteden. Zeker zullen Ged. Staten ook het Ambtenarenreglement wel nagaan, sulks aan de hand van een concept-reglement van de Polderbond, dat reeds is goedgekeurd door Ged. Staten en aan alle polders is toe- gezonden. Doen deze het niet binnen een be- paalden tijd, dan moeten Ged. Staten het doen. De heer DE PAUW meent, dat de tijd rijp te om er mede te beginnen. Zeker kunnen de menschen bjj de Breede Watering terug komen ate voorman, maar o.a. dan hetzelf moeten betalen der sociale verzorging onder veel minder gunstige omstandigheden. Het gaat met om ben, die maar enkele dagen per jaar een waterschap werken. Waarom hebben Ged. Staten niet ingegre- pen bij de Breede Watering. De heer VAN 't HOFF zou gaame de motie nader willen kunnenj bestudeeren en daarom willen uitstellen. De heer VAN DER FELTZ heeft ook het bezwaar tegen de motie dat men haar niet voldoende kan overzien en voelt daarom voor uitstel. De heer VAN't HOFF stelde voor de motie- de Pauw te stellen in banden van Ged. Staten am advies. De heer KODDE vindt dat reeds voldoende te, dat Ged. Staten toezicht hebben en de Prov. Staten zich er buiten moeten houden. De heer GOOSSENS is huiverig voor de motie te stemmen, omdat hij de financieele gevolgen niet kan overzien. De heer PHELIPSE meent, dat ook het beste is de motie in banden van Ged. Staten te stellen. De heer DEKKER meent, dat de heer De Pauw verkeerd is ingelicht, de sociale verzeke- itng is naar spr. weet, goed geregeld. De heer De Pauw suggereert iets en moet beter de zaak nagaan. De heer DE PAUW dankt voor de wijze les sen en zeide, dat hij gezien de geluiden van heden genoeg heeft bereikt. Hij is voor het Btellen der motie in banden van Ged. Staten. De motie werd in handen van Ged. Staten .gesteld. De heer DEKKER heeft er bezwaren tegen, dat men ook door goedkeuring van Ged. Sta ten fraude niet zal voorkomen. Men zou iemand als te Borsselen toch zeker hebben goedgekeurd, het gaat er alleen om of iemand eerlijk is. Spr. stelde voor het betrokken deel van dit art. te schrappen. Het werd gehandhaafd met 31 tegen 6 stem- men, die der heeren Moelker, Van de Sande, Geelhoed, Erasmus, Dekker en Van Gorssel. De heer DE PAUW stelde voor te bepalen, dat een ontvanger-griffier moet gehandhaafd blijven tot het ambtenarengerecht uitspraak heeft gedaan. De heer DIELEMAN wees er op, dat zoo iemand toch ontslagen blijft; het gaat alleen om eventueele schadeloosstelling. Het werd verworpen met 27 tegen 10 stem- men. Capltulantenverordening. Voorgesteld werd een lijst van ambten en betrekkingen, die voor capitulanten in aan- merking komen. Aldus besloten. Capitulantenreglement 1935. Ged. Staten stelden voor aan de Kroon machtiging te vragen om het bepaalde in art. 13 van het Capitulantenreglement 1935 niet toe te passen ten aanzien van de polders en watersehappen in de provineie Zeeland, met uitzondering van het waterschap De-breede- TOEKOMST ZAG ER SLECHT UIT DOOR RHEUMATISCHE PIJNEN EN INDIGESTIE Nu van aile pijnen verlost. Wij laten den heer W. H. G. te G. zelf aan bet woord. ,,Toen ik 50 werd, kreeg ik aan- vallen van rheumatische pijn en van indiges- tie. De toekomst zag er slecht voor mij uit, en omdat ik handelsreiziger was, liep mijn pro- ductiviteit eveneens aanzienlijk terug. Ik nam de gebruikelijke middelen, zonder eenig blij- vend resultaat. Toen begon ik Kruschen Salts te nemen. Hoewel ik eigenlijk nogal pessimis- tisch gestemd was, ging ik mij toch spoedig anders voelen. Opgewekter, sterker en veel energieker, zonder rheumatiek, terwijl ik geen last meer had van indigestie. Ik blijf door- gaan met Kruschen Salts. Meestal. neem ik wat mee in een enveloppe als ik buitenshuis moet ovemachten. Op reis raad ik iedereen Kruschen Salts aan". Dikwijls is bij beginnende rheumatische pijn bet slachtoffer zich niet bewust van de oor- zaak. Immers, onbemerkt kunnen de afval- stoffen zich in Uw lichaam ophoopen, die niet alleen de oorzaak zijn van indigestie, maar waaruit dan langzamerhand ook de schade- lijke stoffen als urinezuur etc. ontstaan. Juist dit urinezuur is maar al te dikwijls de oor zaak van rheumatiek. De zes zouten, waaruit Kruschen Salts be- staat, sporen Uw afvoerorganen, lever, nieren en ingewanden, aan tot krachtiger werking, waardoor de afvalstoffen snel en volkomen op natuurlijke wijze worden verwijderd. Het bloed wordt gezuiverd, de eetlust keert terug en de rheumatische pijnen zullen afnemen, om tenslotte geheel op te houden. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0,40, f 0,75 en f 1,60 per flacon, omzetbelas- ting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. Adv. watering-bewesten-Ierseke, het waterschap Schouwen en den polder Walcheren. Z. h. s. aangenomen. Subsidie restauratiekosten kerk- gebouw te Haamstede. Het volgende voorstel was dat om aan de kerkvoogdij niet ten hoogste 2300, doch f 3000 subsidie toe te kennen voor de restau- ratie van het kerkgebouw te Haamstede. Na eenige dlscussie z. h. s. aangenomen. Herstel toren. Besloten werd overeenkomstig het voorstel van Ged. Staten om aan het gemeentebestuur van Stavenisde ten hoogste 160 subsidie toe te kennen als brjdrage in de kosten van herstel van den toren aldaar. Overneming wegen enz. Besloten werd tot het ovememen in beheer en onderhoud van de gemeente Haamstede een deel van het wegvak HaamstedeBurgh, van den polder Walcheren een brug in den weg Abeele-Souburg en van de polders Burgh en Westland en Westeren-ban-van-Schouwen weg Burgh-Westen-Schouwen. Overneming van het laagspan- ningsnet der gemeente Sas van Gent. Ged. Staten stelden voor aan de N.V. „P.Z.E.M." een crediet te verleenen van f 125.000 voor de overneming van het laag- spanningsnet te Sas van*Gent. Aldus besloten z. h. s. Provinciale Wegenfondsen. De vergadering vereenigde zich met voor- gestelde wijzigingen in de begrooting 1935 van het provinciaal wegenonderhoudsfonds. Dit zelfde geschiedde met de voorstellen tot vaststelling van de rekeningen over dat jaar van beide fondsen. Weren van inbreuken op natuur schoon. Ged. Staten stelden voor het adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden te Middelburg inzake toepassing van de Verordening tot het weren op natuurschoon met betrekking tot het plaatsen van reclameborden in hun banden te stellen ter afdoening. De beer DEKKER wilde wel eens dat men eens aanwijst waar op den weg tusschen Schore-Vlake 't natuurschoon zit. Men heeft daar toch een verbaal opgemaakt, omdat er een bord stond; maar meer uit spreekt een politieke actie, omdat het gold een bord met ..Mussert wint". De heer VAN DER FELTZ wees er op, dat ter zake Ged. Staten geen verantwoording verschuldigd zijn; doch de vraag is of de ver ordening niet te streng wordt toegepast door Ged. Staten bij het verleenen van een vergun- ning. De heer VAN DER WART gaat niet in op de insinuatie van den heer Dekker. Tot den heer v. d. Feltz zegt spr., dat er klachten worden genoemd, doch niet bewezen. Zie den droeven toestand in Belgie. De recla me is leelijk, groot en brutaal en wordt niet steeds handig aangebracht; er zijn plaatsen, waar 9 of 19 reclames worden toegestaan. Maar de kwestie wat natuurschoon is, is per- soonlijk. Men meet alom met dezelfde maten. Ged. Staten beoordeelen naar aanleiding van rapporten van den Waterstaat en van de schoonheidscommissie. Spr. roept ook de Kamer van Koophandel toe: helpt mede de reclames te handhaven met toepassing van de regels van de schoon heidscommissie. De heer DOMINICUS wees op gevallen, dat er geen sprake van natuurschoon was en toch geen toestemming werd verleend. Het voorstel werd z. h. st. aangenomen. Subsidie autobusdienst. Ged. Staten stelden voor te beginnen met 1 Jan. 1936 aan F. Picavet te Nieuw Namen subsidie te verleenen voor den autobusdienst Nieuw NamenHulst naar een maximum van 5700. Aldus besloten. Hiema werd de vergadering geschorst tot twee uur. Toen werd het voorstel inzake bongstellings- fondsen in de afdeelingen behandeld. (Zie verder het" Tweede Blad.) EEN K ERST MAN" IN BRAND GEVLOGEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag om- streeks half een heeft op een balmasquti te Apeldoorn een ongeluk plaats gehad, dat zich ernstig liet aanzien, maar ten slotte goed af is geloopen. In de groote bovenzaal van hotel De Poort van Kleef aan het Marktplein werd een bal- masque gehouden van de Apeldoornsche mixed-hockey club. Ben van de deelnemers, de 17-jarige J. T., verkleed als kerstman, was gestoken in een costuum geheel bestaande uit watten. Ondanks de brandbaarheid van het costuum stak de jongen op een gegeven moment een sigaret aan. Op hetzelfde oogenblik vatte zijn balmasquepak vlam en als een brandende fak- kel bewoog hij zich eenige Oogenblikken door de feestzaal. Luid gillend van angst drongen de deelnemers aan het feest naar den uitgang. Twee ijlings toegeschoten brandwachts wier- pen den jongeman op den grond en trachtten de brandende kleeding te dooven. Hierbij raakten ecbter de serpentines op den dans- vloer eveneens in brand. Met behulp van mini- maxen slaagde de brandweer erin het vuur te blussohen. De jongeman had brandwonden aan handen en gezicht opgeloopen en is, na in het zieken- huis te zijn verbonden, naar zijn woning ge- bracht. 102-JARIGE TE BREDA OVERLEDEN. De oudste inwoonster van Breda, mevrouw de wed. K. van de WallBermann, is aldaar overleden ten huize van haar schoonzoon, generaal-majoor b. d. Mathol de Jongh. De overledene was ruim 102 jaar oud en werd 2 Januari 1834 te Weesp geboren, alwaar haar vader rijks-ontvanger was. Voordien was de heer Bermann ontvanger te Brugge, doch hij nam bij den Belgischen opstand in 1830 de wijk naar Engeland en voorts naar Noord-Nederland. De ontslapene trad in 1856 in het huwelijk met den officier K. van de Wall, die in later jaren commandant van het 6e regiment infan- terie was. Bij het regiment werd de herinne- ring aan den oud-commandant steeds levendig gehouden, hetgeen hieruit wel bleek, dat op den verjaardag van mevrouw de wed. Van de Wall, de regimentsmuziek haar steeds een serenade bracht. VERDRONKEN. Sedert Vrijdagavond werd het in de buurt Aduard wonende raadslid van Oldenhove, J. Soldaat. vermist. Zondagochtend is zijn lijk op- gehaald uit het Reitdiep te Dorkwerd, vlak bij de sluizen van het stoomgemaal Electra. Men vermoedt, dat S. door de duistemis misleid en te water is geloopen, waarbij hij is ver- dronken. SPIRITUS IN EEN HAARD GEWORPEN. Een zonderlinge wijze om een haard aan te maken heeft Zondag in een perceel in de Kijkduinstraat te Amsterdam een ontploffing veroorzaakt, die echter geen persoonlijke on- gelukken tengevolge had. Tegen zes uur was de haard vrijwel uitge- brand. Om het vuur aan te maken, gebruikte de bewoner een hoogst gevaarljjk middel. Hij goot er n.l. spiritus in. Enkele oogenblikken later volgde een vrij hevige ontploffing. De brandiweer werd gewaarschuwd, doch behoefde geen water te geven. Het bleek, dat de schoorsteen was ontzet. De bewoners van het geheele huis kunnen hierdoor hun schoorsteen niet meer gebruiken. NOTARIS TE GEMERT VAN FRAUDE VERDACHT. Terwijl op het raadhuis te Gemert de ac countants nog druk in de weer zijn de boeken en bescheiden van den gemeente-ontvanger M. P. te verifieeren, in verband met zijn ar- restatie op Dinsdag 1J., als verdacht van ver- duistering van een bedrag van zesduizend gulden aan gemeentegelden, is - volgens ,,De Telegraaf" in dit dorp nieuwe opschudding teweeggebracht door de huiszoeking van de justitie en politie in het kantoor van notaris V. te Gemert. De zaak is aan het rollen gebracht door een ingezetene uit Gemert, zekefen v. H., die arg- waan tegen den notaris had opgevat, nadat ter plaatse reeds geruimen tjjd eigenaardige geruchten over zijn manipulaties de ronde hadden gedaan. De heer v., H., had bg zijn crediteuren geinformeerd naar den stand van zijn schulden, waarop hjj by den notaris in de jaren 19331936 verschillende bedragen tot een totaal van ruim drieduizend gulden had afgelost. Tot zijn ontsteltenis moest hij vernemen, dat tot op heden geen enkele storting was ge- schied. Daarop deed de heer v. H. hiervan aangifte by de politie te Gemert. De chef- veldwachter stelde terstond een onderzoek in. Dit had al spoedig tot gevolg, dat het par- ket uit Roermond verscheen. De justitie- ambtenaren hebben Vrij dag van halfdrie tot halfzeven op het notariskantoor vertoefd. Naar verluidt, zou een belangrijk tekort zijn geconstateerd. Er worden bedragen genoemd, varieerende tusschen 20.000 en 50.000. Zaterdagmorgen in de vroegte is de notaris per auto met onbekende bestemming vertrok- ken. Men vermoedt, dat hij naar Roermond is overgebracht. Het was bekend, dat de notaris, die 65 jaar oud is en sinds een tiental jaren hier ter plaatse zijn zetel heeft, onder zware financieele en huiselijke moeilijkheden gebukt ging. De geldschieters wisten den laatsten tijd onder deze omstandigheden betrekkelijk kleine geldbedragen los te krjjgen. Blijkbaar is de notaris den laatsten tjjd veel aangemaand tot het doen van terugbetalingen. Want al wekenlang hing er een bordje aan de woning, waarop vermeld stond ,,niet thuis". De bevolking wist ecbter maar al te goed, dat dit van den notaris slechts een voorwendsel was, om de geldschieters van het lijf te hou den, voor wie hij zich angstvallig schuil hield. De komst van het parket bracht groote op schudding teweeg. Tegenover 't woonhuis van den notaris, dat in de hoofdstraat van het dorp is gelegen, bevindt zich het stempelbureau van de gemeentelijke werkverschaffing en steunverleening. De ruim tweehonderd werk- loozen, die in dien tijd hadden gestempeld, zorgden er voor, dat het nieuws zich als een loopend vuurtje door Gemert en omgeving verspreidde. Toen het parket het kantoor ver- liet, stonden honderden langs den weg. Wjj vernemen nog, dat het particuliere leven van de notarisfamilie kostbaar was. De notaris had vaak groote zaken te rege- len. Nog onlangs is ten overstaan van een het groote landgoed „De Dompt" in Elzendorp on der den hamer gebracht, dat 165.000 op- bracht. De heer V., die tien jaar geleden uit Mill naar Gemert verplaatst was, genoot aan- vankelijk het voile vertrouwen. Dit vertrou- wen verflauwde naarmate het particuliere leven van de notarisfamilie luxueuzer werd. Steeds meer werd het bekend, dat het moei- lijk was eenig geld by den notaris terug te krygen en dat de heer V. onder zware finan cieele zorgen gebukt ging. Het notariaat van den heer V. was zeer uit- gebreid. Het omvatte de geheele Peel, een groot deel van de gemeenten Beek en Donk en Lieshout. Het kantoor had veel verkoopen van roerende en onroerende goederen, boedel- scheidingen enz., terwijl ook vele hypotheken door middel van notaris V. tot stand kwamen. Naar men ons nog mededeelde, was de zaak van notaris V. reeds bij de Broederschap van Notarissen in Nederland aanhangig gemaakt. Onder de gedupeerden, bevinden zich vele min- derjarigen, voor wie de gelden bij de notaris waren gedeponeerd. Voor vele noodlijdende boeren is het een ernstige schok thans te moe ten vernemen, dat van him geld vermoedelijk niets meer terecht zal komen. KETTINGBRIEFKANTOREN RIJZEN ALS PADDENSTOELEN UIT DEN GROND. ,,De Telegraaf" acht dit bedenkelijke philan- tropie". Het blad schrijft daaromtrent: ,,Doel is bevordering der algemeene wel- vaart door de macht van het kleine". Ziehier de sympathieke doelstelling van het Admini- stratiekantoor Ovar te Rotterdam. En daar het doel blijkbaar de middelen heiligt, exploi- teert het administratiekantoor in den vorm van postwisselkettingbrieven het bekende sneeuwbalsysteem. Bureaux, die dit kettingbriefsysteem exploi- teeren, rijzen als paddenstoelen uit den grond. Men heeft bureaux te Bussum, 's-Gravenhage, Rotterdam enz. Sommige bestaan reeds lan- ger, sommige, zooals Ovar, dateeren eerst van den laatsten tijd en zy trachten alle het ver trouwen van het publiek te winnen door het zwaartepunt te leggen op de controleerende functie, die zy .uitoefenen. Bij de politie heerscht echter dit vertrouwen geenszins. Wat denkt men er echter van als een pas opgerichte onderneming enkele honderden eer ste kettingbrieven de wereld instuurt? Wat denkt men er van als de oprichters van Ovar de Rotterdamsche vertegenwoordigers van het te Bussum gevestigde bureau zijn? En wat denkt men er van als op een door dit Bussumsche bureau gecontroleerden post- wisselbrief, waar normaal vijf namen op be- booren te staan, zes namen staan, omdat men vergeten heeft de bovenste door te schrap pen...... Vergissen is menschelijk, doch intus- schen int no. 1 dan toch maar de kwartjes, die hem niet toekomen en het toont in elk geval aan, dat het met) die controle niet zoo heel nauw genomen wordt. En wat denkt men er ten slotte van als bij nader onderzoek van de namen, die op dezen kettingbrief voorkomen, deze samen een kliek- je vormen, bestaande uit vrouw en zoon van den vertegenwoordiger en anderen, die nauw aan belanghebbenden bij dit bureau gelieerd zijn? En dat dezelfde vrouw van den ver tegenwoordiger van het Bussumsche bureau, die op dezen kettingbrief voorkomt, tevens voorkomt op een kettingbrief van het door dien vertegenwoordiger opgerichte kantoor Ovar? Duidelijk blijkt hieruit, dat de eerste gelden, die het publiek stort in handen van belang hebbenden, by dergelyke bureaux zelf terecht komen en dat verschillende bureaux elkaar den bal toewerpen. Men zy daarom nogmaals gewaarschuwd om niet op het postwisselket- tingsysteem in te gaan. De afdeeling Handelsinrichtingen van het hoofdbureau van politie is thans bezig met een uitgebreid onderzoek, waarbij thans wel is gebleken, dat het de exploitanten der ketting- briefkantoren nergens anders om te doen is dan om ziehzelf op minder oirbare wijze te verrijken aan gelden, gestort door goedgeloo- vige lieden, die de interne organisatie der kan- toren niet kennen en misschien nog gelooven in de philanthropic der „directeuren". Bevordering der algemeene welvaart", daarmede bedoelen de organisatoren waar- schijnlijk hun eigen welvaart. Inderdaad, zij varen er wel bij! OUDE MAN MET VERPLETTERDEN SCHEDEL OP DEN WEG GEVONDEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft men in de Krim in de (buurtschap de Scheere een vreeselijke ontdekking gedaan. Wat er precies gebeurd is, heeft men dienzelfden nacht niet kunnen ophelideren, hoewel de ryks- veldwachter Schuring, geassisteerd door marechaussee, onmiddellijk een diepgaand onderzoek ingesteld werd. De 60-jarige arbeider Jan Bool had zich des avonds te voet naar Coevordesn begeven, ver moedelijk om getuige te zyn van de feestelyk- heden in die plaats ter gelegenheid van de prinselijke ondertrouiw. Vrij laat in den avond keerde de man weer huiswaarts. Te bijna middemacht vond men den man naby de woning van den arbeider Meierink levenloos midden op den weg met een geheel verpletterden schedel. Voorbygangers uit Slagbaren hebben direct de noodige stappen gedaan, opdat een onder zoek ingesteld zou kunnen worden. Een zoon van het slachtoffer, die ook van de feestelijkheden terugkeerde, zag kort na de ontdekking zijn vader op den weg liggen. Een ontlboden geneesheer, Dr. Jager, kon niet an ders dan den dood constateeren, die volgens hem was ingetreden door geweld. Er was echter geen enkel vaststaand spoor waar te nemen, waarmede dit geweld was aangedaan, hoewel men onmiddellijk heeft ge- dacht aan een auto. Geen enkel autospoor kon men evenwel in de nabijheid van het slachtoffer aantreffen, dat eenige opheldering gaf. Het eigenaardige van het geval is bovendien, dat de man, die van de richting Coevorden kwam, voorover met zyn hoofd naar Coevorden lag. Zulk een zwaai tenge volge van een auto-aanrijding is moeilyk ver- klaarbaar, hoewel niet uitgesloten. Hiemaast treft nog weer het vreemd'e, dat het lijk even op de rechterhelft van den weg lag, gerekend in de richting van Slagharen naar Coevorden. De politie heeft zich onmiddellijk met ver schillende plaatsen in verbinding gesteld om op het autoverkeer te letten. Het lyk is later naar het lijkenhudsje in de Krim ge bracht. Ongeveer 20 minuten na 't ongeluk was de politie aanwezig, zoodat eventueele autorijders nog niet ver verwijderd konden zijn. Daar het slachtoffer bekend stond als iemand, die nogal eens een borrel gebruikte, heeft men direct een nauwkeurig onderzoek in die richting ingesteld, doch by den man kon men geen enkel spoor van alcoholgebruik waarnemen, terwijl van betrouwbare zyde werd medegedeeld, dat de man zich den laat sten tijd van alcoholgebruik onthield. Des nachts kreeg de politie nog een mededeeling, die haar aanleiding gaf het onderzoek voort te zetten. De overledene laat een vrouw en twee vol- wassen kinderen achter. VEE GEKOCHT EN NIET BETAALD. Op de boerderij van getor. Meegdenburg te Deil (G.vervoegde zich dezer dagen een vee- kooper die zeven koeien kocht. Ze moesten op transport gesteld worden naar Amster dam. Toen het echter op betalen aankwam, bleek de veekooper geen geld by zich te hebben. Het zou den volgenden dag gezonden wor den en dan zouden ook de koeien worden af- gezonden, echter de koopman had dadelijk al graag de beschikking over twee der dieren. Na lang praten stemde de vCrkooper erin toe nog denzelfden dag twee koeien op transport te zetten. Den volgenden dag kwam geen geld en toen kreeg men achterdocht. De veekooper was niet te vinden en van M. ging naar Amster dam. Daar heeft hij zijn koeien geslacht op het abattoir teruggevonden. Zij waren het sigendom van een slager, die de dieren had gekocht van een veekooper. De zaak is in handen van de politie, die naar den veekooper zoekt. Nauwelijks hebt Ge U ler ruste begeven, of die kwellende nachthoest begin! weer Neem daarvoor nu de vanouds beproefde Akker's Abdijsiroop,welke door een nieuwe loevoeging van Apolheker Dumont thans nog sneller en nog krachliger werkl. Begin vandaag nog en vannachl reeds zull Ge rustig kunnen slapen door de bekende Verlaagde prijzen f 0.75, f 1.25, f 2.- per flacoft. (Ingez. Med.' VIJF GENERATTES. Te Thonon (Frankrijk) leeft een familie, bestaande uit vijf generaties, hetgeen geen alledaagsch geval is. De oudste generatie wordt vertegenwoondigd door de 86-jarige mevrouw Borges. De tweede is een harer dochters, die gehuwd is en een zoon heeft; deze heeft ook weer een zoon, wiens vrouw deizer dagen een dochtertje heeft gekregen. Hoe ingewikkeld de verhoudingen van dit huisigezin zijn, blijkt o.a. hieruit, dat de bet- overgrootmoeder tot haar dochter kan zeg- gen: „Kind, zeg tegen je zoon, dat het doch tertje van zijn zoon built!" Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonnd's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Heemraadsingel 84 te Rotterdam. Postzegel voor antwOord insluitea en blad vermelden. ONZE WERKZAAMHEDEN IN DEN WINTER. Zooals ik de vorige keer reeds vermelde eischt het voer in deze dagen extra zorg we moeten veel vitaminen toevoegen daar de dieren deze titans buiten niet vinden kunnen en bij flinke leg spoedig te kort komen. Dit geldt natuurlyk nog veel meer voor de kippen waanvan we eerstdaags willen fokken dan voor de legkippen. De kippen putten zich door het leggen uit en daardoor worden de eieren steeds zwakker als we het zoo noemen mogen. Ze bevatten steeds minder stoffen die voor de ontwikkeling van het kuiken van groot belang zijn. Dat geeft nu voor con- sumptie-eieren niet zoo veel, althans men merkt het niet, maar bij broedeieren merkt men het wel degelijk doordat de broedresul- taten slecht zijn en de kuikens die geboren worden klein en zwak. Wie dus in het voor- jaar broeden wil moet er thans met de voede- rinig der foktoomen terdege op rekenen en meer vitaminen en mineralen geven en min der eiwit. Het is meer om prima kwaliteit eieren te doen dan om de hoeveelheid eieren. Als graanvoer is vooral gele mais aan te be- «jvelen, daar daze naast een goede zetmeelbron ook een toron is van vitamine A. Om de kip pen bij koud weer wat lichaamsbeweging te geven hangt men in het hok een stronk kool of een biet op. Deze moet zoo hoog hangen dat ze er met moeite by kunnen komen, ze zijn dan voortdurend in de weer om er aan te pikken. Bovendien bevorderen groene kool- bladeren, bieten, eniz., ook de sprjsvertering. Men moet echter in geen geval groenvoer of bieten op den grond gcoien, ze worden daar vertrapt en bevuili en het strooisel is in den winter toch al gaUvV genoeg vuil en er is ook altijd al genoeg gelegenheid voor onderlinge besmetting in een kippenhok. Houdt dus het strooisel zoo droog en rein mogelyk. Vergeet in den winter ook het stofbad niet. Men :e zoo gauw geneigd om te denken, dat het met parasieten, 's winters zoo'n vaart niet zal loopen, doch wie goed oplet zal zien, dat luizen in den winter de kippen ook danig kunnen plagen. De kippen zullen daarom 's winters voor een flink stofbad ook zeer dankbaar zyn en we zien ze er met gretig- heid gebruik van maken. Hoewel alles in de natuur in rust is moeten we er toch om denken, dat we den broedtyd al weer hard tegemoet gaan. Ik heb straks al over het voer der foktoomen gesproken, doch nu moet ik het nog even hebben over de installaties welke we gebruiken om te broe den. Kijk de broedmachines met zorg na, vooral de lampen, verwarmingsbuizen, schar- nieren, thermometers en regulateurs. Daar hapert nog wel eens wat aan. Zet desnoods de machines eens een paar dagen aan en con- troleer of ze goed werken. Als er wat stuk is aan regulateurs, thermometers, enz., dan heeft men nu nog den tyd het rustig te be- stellen en de leverancier heeft tijd de bestel- lingen keurig uit te voeren. Wachten we tot het broedseizoen dan moet alles vaak op het laatste oogenblik hals over kop gaan en dan ontstaan er gemakkelijk abuizen of misluk- kingen. Zorg dus tegen den broedtijd kant en klaar te zijn. En als we nu de machines in orde maken, zorgen we vanzelf dat wat er inkoant aan eierenmateriaal ook prima is. Daartoe moe ten we de foktoomen met zorg samenstellen. Om te beginnen gebruiken we, voorzoover dat kan, alleen overjarige hennen voor de fokkery. Ik beschouw het als een der noodlottigste fei- ten voor de gezondheid van eene pluimvee- stapel dat men van eerste legs hennen fokt. Dat kan eens een paar jaar goed gaan, doch dan volgt de misfere van verloren weerstands- vermogen, overgeerfde degeneratieverschijn- selen, enz. Ten tweede moeten de hennen al dadelijk in hun eerste jaar een goede leg gepresteerd hebben van minstens 180 eieren van gemid- deld 57 gram en ten dorde moeten de hennen en hanen gezond zijn. Ruim alles op wat zwak of niet levenslustig is en laat alle die ren op pullorum onderzoeken. Wordt er meer dan 1 besmet gevonden dan moet het on derzoek eind Januari voor we gaan broeden herhaaid worden, want het bloedonderzoek is nooit voor 100 betrouiwfbaar. De pullorum- bedreiging is veel erger dan men denkt, jaar- lijks worden duizenden kuikenfokkers gedu- peerd met besmette kuikens. We kunnen op dit getoied niet voorzichtig genoeg zyn. Zorg dus alleen broedeieren te nemen van koppete die grondig op pullorum door een dierenarts onderzocht zijn. Ga niet zelf knoeien met het een of andere onderkenningsmiddel dat in kip- penkranten geadverteerd wordt, het loopt meestal op mislukking uit, evenals het inen- ten tegen diphtherie door de pluimveehouders zelf. Dat lijkt allemaal zoo gemakkelijk, doch op het oogenblik krijg ik hoopen goede kip pen, allemaal gestikt in de diphtherie en by navraag blijkt dan meestal dat de menschen heelemaal diphtherie verwachten, daar zij de kippen, zooals ze schrijven, zelf ingeent heb ben. De meeste entstoffen in den handel zyn als ze gebruikt worden te oud en alleen een dierenarts kan beoordeelen of de entstof goed gEweest is. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. Nadruk verboden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 3