Griep, Influenza. ZAAMSLAG. Het minste tand bederf, IVOROL RECHTSZAKEN. PROVIN CI ALE STATEN VAN ZEE I AND. wing over Dickens, wiens Kerstverhaal hij aanhaalde als bij uitnemendheid te zijn een vooifbeeM van het letterkundig leven der Kerstgedachte. Spreker beschiouwde Dickens' kenmerkenden stiji vrij uitwoerig; hij wees op de gave van dozen schrijver in het schilderen van personen met sterk sprekende karakter- trekken, zich uitende in opvallenae eigenaar- digheden en veelal met een zekere eigenizin- nigheid doorgezette meeningen. Alles teekent Dickens te sterk, te gekleurd; hij is daarin en in zijn neiging cim aan stoffelijke voorwerpen cm hem heen een eigen leven toe te kennen gericht naar de romantiek. Het is onder meer dit, dat den modemen mensch, meer dan ver- zadigd van zakelijkheid en techniek, in Dic kens aantrekt. te herstellen, zijn eenpaarMijnhardt'sPoeders. Per stuk 8 ct.; doos 45 ct. Bij Uw drogist. (Ingez. Med.) Spreker kwam nu tot zijn eigenlijk onder- werp. Hij meende de Kerstletterkunde te kun- nen sp'litsen in tiwee groepen, eenerzijds om- vattende de vertelling van bapaalde lotgeval- len, gepaard gaande met een ibekeering, vaak onder den invloed der KerStgedachte, ander- zijds weergeivende het Kerstverhaal zelf, ge- zien vanuit het gewone leven. Als vooribeeld van de eerste soort Kerstver- halen noemde spreker den bundel „Kerstklan- ken". Hij haalde hieruit naast verdienstelijk werk onder meer een verhaal aan, dat hij noemde als een staaltje hoe een Kerstvertel- ling niet behoort te zijn en waaraan inder- daad al'le wijding ontlbrak. Zeer gelukkig was daarentegen een als voor- beeld der tweede soort Kerstverhalen ge- noemd boekje ,,Het wordt weer Kerstmis" door E. B. A. Poortman, geschreven voor kin- deren van 6 tot 9 jaar. De spreker las uit dit geschrift gedeelten voor, treffend van een- voud en gevoel, sterk sprekend ook tot het hart van volwassenen. De eenvoud van dit boekje deed het verhevene der gedachte zoo- veel te meer uitkomen. Voorts noemde de spreker een bundeltje opnieuw uitgegeven Kerstliederen uit de 14e en 15e eeuw, getiteld ,,Ons is geboren", waar- in de sobere, vrome taal der middeleeuwen praehtig tot uiting kwam. Ook werden eenige stichtelijke Kerstuitga- ven venmeld, „Kerstboodschap naar Bethle hem" door Ds. Koningsberger en „Advent- en Kerstgroet" door Dr. J. H. Gunning J.Hzn. Ofschoon spreker zich had beperkt tot de zeer aotueele letterkunde, wilde hij tenslotte niet nalaten te noemen en warm aan te be- velen „Zegen der goedheid" door Anton Coo- len. Het is niet toevallig, zeide hij, dat Coolen in dozen tijd opkomt. Ooolen schept ons legen- darische persoonlijkheden en aan niets heeft de moderne, zoo zakelijk schijnende mensch naar sprekers meening meer behoefte. Spreker wees op de tegenstelling tusschen de figuren van Anton Coolen en Menno ten Braak, de eerste die zou kunnen zwijgen wil het niet, omdat hij zich voelt de drager van een zending van Hoogerhand; de tweede, ge- laden, vervolgd door zijn vemuft, waarvan hij om be1 vrij ding smeekt, zou willen zwijgen, maar kan het niet. Spreker eindigde met den wensch, dat de door hem gegeven wenken mochten ibijdragen tot verrijking van het Kerstfeest der aanwe- zigen en met te wijzen op den bijzonderen glans die dit feest dit jaar in Nederland over- straalt, door de groote gelbeurtenis van het aanstaande Vorstelijk huwelijk. GE VON" DEN VOORWERPEN. De inspecteur van politie alhier maakt be- kend, dat omtrent onderstaande gevonden voorwerpen inlicbtingen te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen. Hologe, J. Riemens, Schoolweg 27. Portemcnnaie met inhoud, glace handschoen (bruinWollen dameskoue, heerenrijwiel, zak- spiegeltje, bureau van politie. Wit konijn, F. Eekman, Tholensstraat 20. Zakmes, Ph. de Bock, Tramstraat 22. Paar handschoenen, A. Tollenaar, Axelsche- straat 123. Zak foruine boonen, A. Naeije, voerman, Axel. Wollen deken, A. P. Frederiksen, O 35. Dames handschoen, A. Hoek, Steenkamp- laan 18. Portemonnaie met inhoud, Ververs, Noord- straat. Rijwiellbelastingmerk, v. Pamelen, Steen- kamplaan 58. Duimstok, J. A. Adriaansen, Nieuwediep- straat 52. Autoped (hout), P. v. d. Hout, Tramstr. 39. Ketting met horloge, W. Rouw, Baandijk 30 Kanarievogel, v. Strien, Brouwerijstraat 7 Passer-etui met inhoud, A. Lensen, Kazer- nestraat 11. Boodschaptasch met zegelboekje, R. Nefors Dokweg 15. Zwarte handschoen, P. van Tatenhove Noordstraat 86. Broche, M. Adriaansen, Nieuwediepstr. 52. Heerenhandschoen, M. Kaijser, 'Hoogen- dgk 4. LUXOR-THEATER. „Merijntje Gijzen's jeugd". Met een minimum van pufbliciteit en een maximum van bescheidenheid is ,,Merijntje Gijzen's jeugd"' in de hoofdstad geannonceerd en misschien is het juist hierdpor dat de zon- der veel ophef vertoonde film na zooveel kla- terende premieres van nieuwe Nederlandsche filmiwerken een duibbele verrassing is gewor- den. Er waren geen verwachtingen gesugge- reerd, die overtroffen moeten worden, de pre miere, alboewel zij gepaard ging met eenige feestelijkheid, was in alle sdberheid georgani- seerd. Kleurloos, nuchter bijna werd de film ons voorgezet met niets anders dan de popula- riteit van den roman van A. M. de Jong als intnoductie. Men heeft nu eens het werk voor zichizelf laten spreken en er zal wel niemand in de zaal geweest zijn of de taal van deze film moest hem door haar welsprekendheid verras- sen. Ben nieuwe Nederlandsche filmddn waarbij er nu eens niets door de vingers ge- zien behoeft te worden, een film, die zonder ook maar in 't minst met Elstree, Hollywood of Neubabelsiberg te willen concurreeren, met eigen middelen, eigen atmosfeer, eigen ont- roering, een bij uitstek Nederlandsch werk is geworden in den foesten zin van het woord. Toewijding, vakkennis en zuiverheid van ar- tistieke intentie mogen wij na het zien van deze film bij de makers er van veronderstel- len. Het is geen sensatiefilm, maar er is de sensatie van een vaak ontstellende zuiverheid, de film is niet geestig, maar de geest van den eenvoud is over haar vaardig, ze is niet an ders spannend dan door de spanning van een volkomen eerlijkheid, en als zij niet royaal is van allure dan is zij soms majesteitelijk van simpele menschelijkheid. Zij is niet amusant dan door de trekjes van een zeer fijnen en na- tuurlijken humor, zij is niet brillant dan door den adel van het vanjzelfsprekende gebaar en als zij dramatisch is dan brengt zij als Ket ware onopzettelijk het grootste drama van alle tijden en alle menschen: dat van de een- voudigen van harte. Dit alles is Holland op zijn breedst". Het is wel merkwaardig, dat een regisseur van niet-Nederlandsche origine de regie van Merijntje Gijzen in handen heeft gehad. Wij twijfelen er niet aan of Kurt Gerron heeft, zooals de heer A. M. de Jong op de premiere vertelde, het toezicht op de Brabantsche sfeer aan den schrijver overgelaten. Maar bij alle locale bescheidenheid, die wij yah een goed vakman terecht mogen veron- derstellen, blijkt toch telkens weer, dat Ger ron hier als een fiimkunstenaar van het zui- verste water aan het werk is geweest. Voor het eerst bijna zien wij hier het resultaat van een regie, die Nederlandsche acteurs echt fiimspel heeft weten te suggereeren, dat in zijn terughouding en soberheid van effecten niet op de Biihne maar op de camera is in- gesteld. Wat een actrice als Mimi Boesnach, een acteur als Piet Bron, beiden gewend aan de routine van het tooneel, in dit opzicht heb- ben leeren presteeren mag waarlijk een groote verrassing genoemd worden. De Janekee van Mimi Boesnach, mooi Brabantsch boerinnetje, levend in de voile zon van haar rijpe, zelfbe- wuste vrouwelijkheid, de ,,Kruik" van Piet Bron, strooper die buiten de enge gemeen- schap van het dorpje dicht bij de aarde en dicht bij de dieren leeft, met al de ruwheid en het sentiment van den gewezen matroos, dit zijn creaties die wij niet licht zullen kunnen vergeten. En dan is er de kleine Mercel Krols, de .Merijntje" bij uitnemendheid met de slor- dige, expressieve tronie van Boefje", en al de ontroerende liefheid van een doodgewoon dorpsjongetjedat zich zelf speelt, met schuwe gabaren en een heesch stemmetje, geen aankomend acteur van het witte doek" als Jackie Cooper of de „groote" actrice Shir ley Temple, maar een kind, waarvan men het innerlijk als het ware heeft opgevangen en geprojecteerd. En als ook hier het woord raf- finement genoemd mag worden, dan is dat het raffinement van een staf van kunstenaars, die met elkaar een kinderlijke wereld hebben weten op te bouwen om deze Merijntje heen, een wereld die zod is als een kind haar be- ziet, vol met wonderen, zooals het avontuur- lijke ,,roovershol" waarin de Kruik huist, zoo als de heele figuur van de Kruik zelf met haar ruwe charme van ouden zeerob, of den zachtzinnigen nimbus om het hoofd van den humanen pastoor. Een wereld van wonderlijk vergroote properties, met de teederheden, de effecten, het rijke leven van een warm kin- derhart, omgeven door de vitale mystiek, de kleurige religie van een Brabantsch dorpje, waar de hemel heel dichtibij Merijntje is, als hij door de drijvende wolken heenkijkt Wij willen deze bespreking niet beeindigen zonder drie momenten van zeer verrassende ontroering te releveeren, waarin de hoogte- punten van Merijntje Gijzen" besloten lig- gen. Allereerst de prachtige speelscene van Piet Bron in het bureautje van den kapitein te Antwerpen, als de Kruik wil monsteren, en zich slechts door de smeekbede van Me rijntje laat weerhouden om naar zee te gaan een vriendschapsdienst, die voor hem nood- lottig zal worden nu hij zijn hartstoehten niet is ontloopen. Een uitzonderlijk filmisch hoogte- punt was het Brabantsch cameval in al zijn ronde luidruchtigheid, dramatisch vertoroken, door het spel van den door jaloezie gemartel- den Kruik, die het gordijn van serpentines met dronken handen doorscheurt en tenslotte den feestroes dralend laat plaats maken voor de verschrikte stilte van den moord. Het einde van de film is een climax, bereikt met zuiver artistieke middelen zonder eenig goedkoop effectlbejag: Merijntje, zich verlaten voelend door alle goede vrienden, doet in zijn eentje den langen tocht naar Breda langs stoffige autowegen, om zijn vriend, de Kruik, in de ge- vangenis te bezoeken, instinctieve daad van een in zijn sentimenten hulpeloos kind. Aan het einde van zijn weg vindt hij niet zijn groo- ten vriend, maar alleen het gebouw van de ge- vangenis, rond, in zichzelf besloten, dreigend en vol van donkeren afweer. En zijn radeloos snikken gaat verloren tegen de hooge bak- steenen muren. Een praehtig slot, niet senti- menteel maar magistraal in zrjn grootsche verlatenheid. CONCERTGEBOUW. ,^De Stroornan". Na heel veel tijd weer eens een film met Harold Lloyd. De stroornan is een parodie op de misstanden in sommige Amerikaansche ge- meenten, waar het bestuur geheel onder in vloed van gangstertoenden gekomen is. Harold Lloyd is de zoon van een zendeling in China, die argeloos naar zijn vaderland ge komen, om een vrouw te zoeken, in handen valt van politici, die hem als stroornan zullen gelbruikan om de verkiezing van hun candi- daat te verzekeren. iBzechiel Cobb, zoo heet onize jonge man, heeft trouwens de candidatuur alleen aange- nomen, omdat men hem verzekerd heeft, dat hij toch geen kans heeft. Maar het loopt an ders. Hij wordt gekozen en nu gaat hij half in zijn onnoozelheid, maar allengs meer, om een goeden indruk in de oogen van miss Pet te maken, tegen de misstanden in de stad op krachtige wijze in. Wel loopt, hij nog in een val, die de bende van Morgan hem stelt, maar in de vler-en-twintig uur, die hem nog resten, neemt hij zulke drastische maatregelem, dat hij niet alleen het bewijs van zijn eigen on- schuld in handen krijgt, maar meteen alle vijanden van den staat hun eigen zondenregis- ter heeft laten invullen. Harold Lloyd speelt zijn rol zoo onverstoor- baar als ooit. De slotscene in den kelder van Tien Wang, herinnert eenigermate aan een vroegere film, die ook in een Chineezenwijk speelde, maar heeft desondanks nog alle be- koring van het nieuwe behouden. „In de catacomben van Parijs". De catacomiben waar het hier om gaat zijn nuchterlijk beizien riolen. En van Parijs vond Hollyiwoond zeer zeker wel eens beter afge- werkte imitaties Doch wat maakt het uit? Ge ziet den in- temationaal befaamden Charlie Chan van Warner Oland; den Chineeschen speurder uit de thrillers van Earl Biggers, en het filmka- rakter is volmaakt geslaagd. Een dik en traag en goedig Oosterling die moeilijk naar de woorden van zijn Engelsch zoekt en naar de juiste termen voor zijn dichterlijke beelden: een wat onbeholpen vreemdeling wiens over- groote bonhomie hem op den rand stelt van de sulligheid. Doch tegelijkertijd en onder dezen wereldvreemden mantel de onfeilbare detec tive die veel scherper ziet dan zijn collega's en die sneller, juister en doeltreffender dan zij, zijn moordenaar ontdekt. Het gaat in dit geval om nagemaakte obli- gaties en een bende schurken die behalve die vsrvalsichingen nog meer verschrikkelijks op haar geweten heeft. Direct wanneer hij Le Bourget betreedt, krijgt Chan ondubbelzinnige bewijzen dat zijn tegenstanders weten wat zijn planner zijn en dat zij zullen trachten hem v66r zijn ontdekking uit den weg te ruimen. Doch hij accepteert den strijd Het moorden vangt dan aan. Een danseres in een cafd-chantant die helperswerk voor Chan verricht heeft is het eerste offer, een be- diende van de bank waar Chan voor werk een tweede. En de speurder vindt, wanneer hij een en ander ondenzoekt, steeds in de buurt der misdaad de luguibere ein geheimzinnige riguur van een verminaten bedelaar, een man op krukken. Chan volgt het spoor van die v.erschijning. Zijn overtuiging is een andere dan die vein de politie, welke, oppervlakkig onderzoekend, zich met oppervlakkige bewijizen tegen oogenschijn- lijk-schuldigen tevreden stelt. Doch Chan ziet dieper en ziet juist De jacht op den verminkten bedelaar voert van de luxueuze kamers van een teekenaar en vogue door donkere en angstaanjagende rio len naar het ware do side werkplaats waar de obligaties zijn vervalscht. Daar is het dat de misaaad opgelost en het complot ontdekt en de verminkte bedelaar ontmaskerd wordt. Op nieuw is Chan den officieelen speurders voor geweest en een nieuwe overwinning siert de rij van zijn triomfen. DE ORANJEFEESTEN IN BELGlE. Te Gent is door de Nederlandsche Vereeni- ging van Weldadigheid en de Vereeniging van Nederlanders een comite gevormd onder het eere-voonzittersehap van jhr. J. Q. Bas Backer, consul der Nederlanden. Voorizitter is de heer J. J. van Silfhout, secretaris de heer L. Kuyk. Dit comite noodigt alle te Gent en omstreken wonende Nederlanders uit tot het bijwonen van een feestavond, die op Zaterdag 9 Januara, in de zalen van Royal Casino (Stadspark) zal plaats hebben. Als feestredenaars worden aangekondigd Ds. GanzenVoort en Pater Vallaert. Mede- werking wordt verleend door het gemengd koor van de Hervormde kerk te Gent en door een orkest -geleid door d«n heer L. Goudstik- ker. Tenslotte staat nog op het programma de vertooning van de allegorische revue: In Holland staat een Huis, met de medewerking van mevr. Nesna, van den Kon. Ned. Sehouw- burg te Gent. Bij de Nederlandsche Christelijke School voor 1. en mulo „Prinses Juliana" te Brussel, bestaan ook plannen tot het organiseeren van een mooi Oranjefeest. Het bestuur der school begon reeds met een bedrag van 1000 francs beschiktoaar te stellen voor dit feest. Ook Hr. Ms. gezant Mr. Patijn, die enkele dagen gele- den de school bezocht, zegde persoonlijk 500 francs toe. Verscheidene andere giften zijn gevolgd of zullen nog volgen. Het is de be- dOeling niet enkel de kiinderen van de Neder landsche school maar alle te Brussel en om streken verblijvende Nederlandsche kinderen tot dit feest uit te noodigen. ZEEUWSOH TEOHNISOH INSTITUUT TE GOES. Excursie naar de Moerdykbrug. Het is vanizelfsprekend. dat het Zeeuwsch Technisch Instlituut, dat reeds een groot aan- tal opzichters en technische amlbtenaren vbn den Rijkswaterdstaat heeft opgeleid, voor dit belangrijk watenbouwkundig werk een extra belangstelling had. Begunstigd door goed weer werd per verwarmde autobus van den heer J. v. Fraassen te Goes door leeraren en leerlingen een excursie gemaakt. Allereerst werd beizocht het werk voor de nieuwe rond- weg te Roosendaal. De viaductlbouw over de Hulsdonksche weg, welke wordt uitgevoerd door de N.V. Albouw, werd eerst bezichtigd, waarbij de hoofdopzichter in de directiekeet een uitVoerige toelichting gaf op de teeke- ningen. Vervolgens werd in hetzelfde weg- trace bezichtigd de duikerbouw, uitgevoerd door de N.V. Zeeuwsch Betonmaatschappij te Vlake. De deelnemers aan de excursie kon- den hier bekijken bet aanlbrengen van dam- wand. Vervolgens werd het hoofddoel van de reis bereikt. Het is wel overbodig na de vele be- schrijvingen welke in de laatste dagen van dit imposante bouwwerk zijn gepubliceerd, hiervan nog een uitvoerige beschrijving te geven. De drukte op de bruig was wel het beste bewijs van het nut dezer schakel in ons wegennet. De sober gehouden construc- tie is hecht, doch niet in overeenstemming met de boogconstructie van de nabijgelegen spoorforug. Een plan, dat hierbij meer aan- sloot, kostte evenwel circa den millioen gol den meer, zoodat de financdeele kwestie door- slaggevend was voor de keuze van het tegen- woordig plan. Bij het terugrijden over Breda bleek wel de noodlzakelijkheid de aansluitende weg naar deze plaats nog belangrijk te moe ten verbeteren. We mogen vertrouwen, dat dit in de naaste toekomst zal gebeuren. Na eenig toeven in Breda werd welgemoed de terugrei's aanvaard, waarmee deze leeTzame dag werd besloten. Vergadering C. B. T. B. Donderdag j.l. hield de Gew. Afd. Zeeuwsch- Vlaanderen O. D. van den Chr. Boeren- en Tuinders Bond haar najaarsvergadering in het vereenigingsgebouw te Zaamslag. De vergadering, die onder leiding stond van den heer De Putter te Axel, was door een zes- tigtal leden bezocht. Nadat de voorzitter een gedeelte uit Ps. 91 had voorgelezen en voorgegaan was in gebed, heette hij alien hartelijk welkom, inzonderheid den bondssecretaris, Mr. W. Rip. De notulen werden goedgekeurd en door den voorzitter werden enkele mededeelingen ge- daan; hierna gaf hij het woord aan Mr. Rip, die sprak over ordening in den landlbouw. Hij zette in heldere trekken uiteen de orde- ningsgedachte zooals wij die als Christenfooer en -tuinder deze te zien hebben. Wij moeten deze verordening niet verwerpen (zooals het liberalisme dit gedaan heeft, die alles vrij wilde, omdat de mensch naar hun meening goed was en daagom zichzelf wel zou ordenen) maar uit den nood der tijden voort- gekomen en door onize zonden aanwezige toe- standen in de maatschappij zullen we de orde- ningsgedachte dienen te aanvaarden ook in de toekomst. Op sociaal gebied werden de collectieve ar- beidscontracten en de bedrijfsraden genoemd terwijl er op economisch gebied tal van orde- ningen zullen moeten blijven, immers, als naar we alien hopen en bidden de crisis eens een einde mag nemen, dan ook zal nog door de protectie-gedachte in de ons omliggende lan- den de ordening voor ons noodig blijven. Nu is het juist de taak van onze organisatie deze zooveel zelf mogelijk in handen te nemen en onder hooger toezicht uit te voeren. Deze taak zal zeker moeilijk zijn, maar ook nu zal blijken dat ze toch wel mogelijk zal zijn indien ze met den bijfoel als grondslag en uit- gangspunt wordt toegepast; hiervoor is ech- ter noodig dat elke beleidende -Protestants Christelijke boer en tuinder zich schaart onder onze vanen. Op deze rede werden nog een tiental vra- gen gesteld, dewelke door spreker uibvoerig werden beantwoord. Vervolgens trad nog als spreker op een ver- tegenwoordiger der Amsterdamsche Superfos- "aatfabriek, die de nieuwe producten dezer "abriek zeer aanlbeval; het waren de A. S. F. korrels, deze zijn volgens spreker onovertref- "end, vooral voor pcotgoedtelers. Nadat hierover nog even van gedachten was Tewisseld en in de rondvraag nog de zuivel nis5re was besproken, werd deze wel geslaag- de vergadering vervolgens gesloten, nadat door den heer J. W. Bakker was voorgegaan in dankgetoed. Gemeenteraad. In de Maandag j.l. gehouden vergadering herdacht de voorzitter met een enkel woord den ondertrouw van H.K.H. Princes Juliana en Prins Bernhard van Lippe-Biesterfeld, en verzocht den raad machtiging op den huwe- lijksdag namens den gemeenteraad een tele gram van gelukwensch aan het ibruidspaar te verzenden. Dit verzoek werd met teekenen van instemiming begroet. Na vastst'ell'ing der notulen en mededeeling van ingekomen stukken, stelden burg, en weth. voor, opnieuw vast te stellen de ver ordening op de heffing van schoolgelden, daar de aanvankelijk vastgestelde verordening ten- gevolge van een technisch detail was terugge- zonden. Hiertoe werd met algemeene stemmen besloten. De feestcommissie richtte een verzoek tot den raad, waarin, om behoorlijk feest te vie- ren en de door de commissie ontworpen plan nen eenigszins tot hun recht te doen komen, een suibsidie werd verzocht van f 500. Uit die subsidie zouden de kosten van tractatie van ongeveer 600 schoolkinderen bestreden kun nen worden, terwiji hetgeen daarvan over- blijft kon worden aangewend tot verdere be- strijding van de kesten der feestviering. Burg, en weth. stelden, waar het aantal schoolkinderen in de gemeente 481 bedraagt en gelbleken is, dat de commissie een bedrag van f 780 heeft verzameld, v.erder overwegen- de, dat de meest mogelijke moeite zal moeten worden gedaan am voor dit bedrag dekking te vinden, voor een bedrag van 200 ter be- schikking van de commissie te stellen, onder beding, dat uit dit bedrag tevens zal worden bestreden het schenken van een blij'vende her- innering aan de schoolkinderen. Dit voorstel stond, zooals te begrijpen is, in het middelpunt der belangstelling. Ook bleef critiek aan de feestcommissie niet gespaard. Enkele leden betoogden, dat bij de inwoners door de collectanten geld verzameld was on der het motief, dat daaruit de kosten voor het tracteeren van de schoolkinderen bestre den zouden worden, waarvoor de ouders dan een offer hadden gebracht, dat zij anders niet of in mindere mate gebracht zouden hebben. Op het programma der feestcommis sie stond vender het geven van een vuurwerk. Dit kon evenmin de goedkeuring der leden wegdragen. Enkelen uitten zich, dat de nood reeds zoodanig hoog is, dat in sommige ge- vallen van armoede gesproken kan worden en dat het niet verantwoord is, dan in enkele minuten tijds voor een aanzienlijk bedrag de lucht in te zien gaan. De heer Wisse verdedigde het verzoek van de feesteommiissje en wees er op, dat deze commissie reeds geruimen tijd met haar werk- zaamheden bezig is. Ten slotte nadert de tijd, waarop de blijde gebeurtenis, waarvoor feest gevierd wordt, zal plaats helbben en dient men aan het werk te gaan om al hetgeen benoo- digd is, te bestellen en te installeeren. Door- dat de raadsvergadering eerst thans gehouden wordt, zijn reeds velerlei benoodigdheden be- steld, zoodat de commissie niet anders kan dan constateeren, dat, indien de subsidie niet verleend zal worden, zij noodzakelijkerwijze met een tekort sluiten moet. Hij besloot zijn verdediging met er op te wijzen, dat de inwo ners van Zaamslag als trouwe Oranjeklanten bekend staan en meende, dat dit ook tot uiting komen moest mede in de feestvreugde die werd bereid. Hij spoorde voorts den raad aan, hieraan zooveel mogelijk mede te wer- ken. De heer Haak diende een bemiddelings- voorstel in, er toe strekkende, dat de raad een bedrag van f 100 zal voteeren, en dat voor het bedrag dat begroot is voor de kosten van vuurwerk met de gemeentelijke subsidie een tractatie aan de schoolkinderen zal wor den gegeven. Met dit voorstel gingen Burg, en Weth. niet accoord, welk college het door hen gedaan voorstel handhaafde. De Voor zitter wees er op, dat der traditie getrouw de gemeente wil meewerken aan het verleenen van een tractatie aan de kinderen. Het voor stel van Burg, en Weth. werd ten slotte aan vaard. Vastgesteld werd een verordening op de heffing van secretarieleges. De voetibalvereeniiging „Z. S. C." had een verzoek ingediend voor oprichting van een sportterrein van gemeentewege. Burg, en Weth. hadden deze zaak bekeken en kwamen tot de slotsom, geen vrijmoedigheid hiertoe te kunnen vinden. Zij staan echter op het standpunt, dat, mocht de vereeniging weer over een terrein kunnen beschikken, evenals voorheen een subsidie zal worden verleend. lOmtrent de vaststelling van een verorde ning op de heffing van precariorechten werd een hartig woord gewisseld. Ten slotte ver- dween uit deze verordening de te vragen retributie voor het gabruik van gemeente- grond en het hebben van een afvoer van huis- of hamelwater in gemeentegrond. Van de Stichting Zeeuwsch-Vlaamsch Borg- stellinigsfonds was ingekomen een schrijven met betrekking tot het door den raad geno- men besluit tot principieele toetreding. Hier- in werd er op gewezen, dat een principieele toetreding nooit het noodige effect kan heb ben voor het doel van het fonds, daar, in ver band met de administratieve eischen kan het fonds eerst aan het eind van het jaar bepa- len, voor welk bedrag in het volgend jaar borgstellingen zullen kunnen worden verleend en ook de door het rijk te verleenen garantie zal gelden. Burg, en Weth. hadden een enquete onder gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen inge- steld en deden hiervan mededeeling, wat den heer De Visser de vraag ontlokte of Burg, en Weth. voorstellen, afwijzend op dit schrijven te beschikken, omdat met name genoemde ge meenten zulks ook hadden gedaan. De Voor zitter antwoordde hierop, dat Burg, en Weth hun standpunt, dat zal worden voorgesteld tot definitieve toetreding te besluiten, zoo- dra 2 of 3 belanghetofbenden zich voor hulp door het Borgstellingsfonds aanmelden, door hen wordt gehanidhaafd, doch dat tot heden niet getoleken was, dat die hulp werd ver- langd. De heer Haak betoonde zich een voorstander van toetreding en deed een voor stel in dien zin. De heer H. de Feijter wees er op, dat zooveel wOrdt gedaan voor de land- bouwers en arbeiders, doch dat de midden- stand van eenige hulp tot nu toe uitgesloten was. Het slot was, dat met 7 tegen 4 stem men het voorstel van Burg, en Weth. werd aangenomen. Aan Ch. P. van den Ameele werd eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de open- bare lagere school, wegens zijn benoeming tot hoofd te Stellendam, en besloten de daardoor ontstane vacature in verband met het leer- lingenaantal der lagere school niet aan te vullen. Uit de omvraag stippen wij aan een ver zoek van den heer Maas am aan de kastrek- kers, hoofden van gezinnen en ongehuwde- kostwinners een kolenlbon te verleenen. Burg ■en Weth. wezen er op, dat zulks in verband met de ministerieele bepalingen niet steeds mogelijk is, doch de heer Maas wenschte al ien gelijkelijk te behandelen. Hiertoe werd "an ook besloten, al is het nog een vraag c de ministerieele goedkeuring daarop wordt v^rkregen. De heer Florussen uitte een klacht omtrent de wachtweken, die de betrokken werkloonen rn:-:ten dooioiaken. Er waren menschen ge weest, die 4 wachtweken te maken hadden. In veilband met de betrekkelijke voorschriften was zulks evenwel niet anders mogelijk, al voelden Burg, en Weth. ook aan, dat zulks voor de betrokkenen moeilijkheden schept. indien U poetst met wat goeds, dus met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. Ingez. Med. DE MALVERSATIES TE AMBT- HARDENBERG. De Hooge Raad heeft Maandag het cassatie- beroep van den gewezen burgemeester van Ambt-Hardenberg, H. H. W., die door het ge- rechtshof te Amhem wegens verduistering van gelden, welke hp ambtshalve onder zich had en wegens heling, is veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en drie maan- den, verworpen. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Zitting van 22 December 1936. De volgende personen waren gedagvaard: B. H. N., oud 44 j., slager te Hulst, wegens beleediging van H. J. Reuling te Hulst, op 25 October 1.1. B. H. N., voornoemd, wegens beleediging van Ester Maria Noefs te Hulst op 26 Oct. 1.1. Eisch 15 boete of 10 dagen hechtenis. Uit- spraak idem. A. J. P. v. H., oud 32 j., landbouwer, wonen de te Aardenburg, wegens beleediging van Sil vester Marie van der Hart te Aardenburg, op 5 November 1.1. Eisch 10 boete of 5 dagen hechtenis. Uit- spraak idem. P. L., oud 43 j., zonder beroep, wonende te Ter Neuzen, wegens mishandeling van A. Bur ning te Axel, op 10 November 1.1. Eisch 3 maanden gevangenisstraf voorw 3 jaar proeftijd en f 25 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak 20 boete of 10 dagen hechtenis. Vergadering van Dinsdag 22 December 1956 Aanwezig 37 leden. Afwezig met kennisgeving de heeren De Baare, Edelman, Mes, Van Dujjn en De Feijter. Geen subsidie voor de Borgstellingsfondseu. Ged. Staten stelden voor afwijzend te be schikken op de verzoeken am subsidie voor de Borgstellingsfondsen voor den middenstand voor de Zeeuwsche Eilanden en voor Zeeuwsch Vlaanderen. Dit werd naar de afdeelingen verwezen. Wachtgeld en pensioemeertng leden van Ged. Staten. De commissie ad hoc uit de Staten had een voorstel geformuleerd inzake 't vaiststel- len van een verordening op het verleenen van wachtgeld en pensioen aan de leden. van Ged. Staten en van pensioen aan hunne weduwen en weezen, en het nemen van een besiuit nopens gedeelteljjke handhaving van de be- staande verordening tot regeling van de pen- sioueering van de leden van Ged. Staten. Deze werden aangehouden tot Woensdag. De motie's Dekker en Onderdyk. Ook had de commissie ad hoc gerappor- tee-d over de beidte moties van de heeren Dek ker en Onderdijk, beide slaande op het zitting hebben van de leden van Ged. Staten in maatschappijen of dergelijke, waarbij de Pro- vdncie financieel betrokken is. De motie-Dekker luidt: De Provinciaie Sta ten zijn van meening dat het amtot van Ged. Staten niet vereeniglbaar is met eenige ge- salarieeiide beheerende functie in een maat schappij, finma, zakelijke corporatie of ven- noctschap, welke werkt of gedreven wordt met gelden van de Provincie. De motie-Onderdijk luidt: De Staten van Zealand zijn van meening, dat de door den heer Staverman in de najaarazittmg van 1935 gestelde en door Ged. Staten overgenomen mctie, welke als volgt luidde: ,J>e Staten van Zetland achten het ongewenscht dat voortaan leden van Ged. Staten privatum zitting heb- ber in het bestuur van maatschappjjen of ven- nootschappen, waarbij de Provincie financieel betrokken is", de strekking had ook te sUaan op de huidige situatie, gaan over tot de orde van den dag. De commissie had geconcludeerd, dat na de aameming van de motie-Staverman, aanne- milg van een der bovengenoemde moties niet meer noodig is. Ook dit werd aangehouden tot Woensdag. Wij'/iging jaarweddeverordening. Ged. Staten stelden voor nader te bepalen. dat de verordening voor de bezoldiging van de Provinciaie amibtenaren zal luiden, dat een schrijver krijgt f 600f 1200, bode-schrij- ver met emolumenten f 1000f 1800, en zan der emolumenten f 12002000, en boven- diei aan de boden B. Lokerse en J. A. Bal bij te betalen, wat zij volgens de meening van Get. Staten in den loop der jaren te weinig hetben ontvangen. I>e heer ONDiERDLlK zeide, dat de salaris- wijtiging een zeer persoonlijk karakter heeft. To(h wil spr. de geschiedenis nog even op- hafen en vindt het gevaarlijk nu de kwestie zoo in eens partueel aan de orde te stellen. Mei heeft nu geen tijd gehad om andere on- billjkheden naar voren te brengen. Spr. zeide. dat men bewijzen vroeg voor onbillijkheden tenopzichte van achterstelling van het water se hips person eel. Dit zou er weer een per- sooilijke kant aan geven, maar wel weet spr. dat het griffiepersoneel makkelijker een per- soailrjke toelage krijgt en tusschentijdsche be- voriering. Spr. wil een onderzoek ter zake ziei ingesteld. (Be heer VAN DER FEL/TZ vroeg zich af. of nen hier niet met getallen acrcbatiek beeft te ioen. Men moet na zooveel tijd niet gaan bijtetalen en spr. zou willen letzen, dat 2 X f200 wordt uitgekeerd. he heer BOfENDER sloot zich aan tog den heer v. d. Feltz em wil alleen van 1 Jamuari 19S bijbetalen. he heer DE LOOEE steunde het vooratel vai Ged. Staten. De heer STIEGHR vreesde niet voor dit vmrstel na d,e gehouden bespreklngen. Iztke het plotseling ikomen met dit voorstel, zede spr. dat men terug kwam op vroeger retds aangewezen onbillrjkheid. Men heeft ooc in de commissie van overleg geen ander svm frappamt kunnen aanwijzen. Als men -ei onbillijkheid wil wegnemen, begint men l;oih aan den oorsprong, dus 1922. Mem kan op het cijfer niets aanmerken. Achteruitstel- 'en van de beter betaalde bodes, kan later w-aliciht, maar dat maakt de plaats gehad

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 2