Ter Neuzensche Courant Binnenland. Gemengde Berichten Feuilleton-vertellingen Maandag 21 Dec. 1936 No. 9545 TWEEDE BLAD EEN BERUCHTE INBREKER GEARRESTEERD. BRABANTSCHE BRIEVEN. GEMEENTERAAD VAN AXEL. VAN PRINS BERNHARD VERLAAT DE VF.llF.RT HANDELSMAATSCHAPPIJ. Na van September af ten hoofdkantore van de Nederlandsche Handelsmaabschappij te zijn voorgelicht over den economischen toestand van oris land en van Nederlandsch-Indie, is Z. D. H. Prins Bernhard, in verband met de op til zijn-de dagen van ondertrouw en huwe lijk, Vrijdagmorgen in een vergadering van de directie van de maatschappij toegesproken door den president, den beer Mr. D. Crena de Iongh. Na deze toespraak heeft de Prins zijn dank betuigd voor hetgeen de Ned. Handels- maatschappij te zijnen aanzien heeft gedaan, om in den kortst mogelijken tijd het gestelde doel te verwezenlijken. Na vervolgens met de directie den lunch te hebben gebruikt, heeft Z. D. H. afscheid genomen van het personeel, dat zich daartoe in de koffiekamer had verzameld. Als geschenk werd den Prins een van een fraaie houtsoort vervaardigde tabaksdoos met zilveren versiering aangeboden. Z. D. H. deelde mede, dat H. M. de Konin- gin die eere-medaille in ziiver, verbonden aan de huisorde van Oranje-Nassau, verleend heeft aan den bode J. K. Beaux, als dankbe- tuiging voor de diensten, welke de heer Beaux den Prins gedurende zijn verblijf bij de Neckerl. Handelsmaatschappij heeft verricht. LIBER ALE STAATSPARTIJ DE VRIJHEIDSBOND. In de Zaterdag te Utrecht gehouden buiten- gewone vergadering van de Liberale Staats- partij heeft o.m. de bestuursverkiezing en de aanwijzing der candidaten voor de Kamer plants gehad. Overeen'komstig het voorloopiig besluit van den partijraad werd besloten, dat de navol- gende kieskringen gecombineerd zullen wor- den: Amhem, Nijmegen, Rotterdam, Leiden, Haarlem en Utrecht; 's^Gravenhage en Zwol- le; 's-Hertogenbosch, Tilburg, Maastricht, Dordrecht, Middelburg, Den Holder, Leeu- warden, Groningen en Assen; terwijl voor den kieskring Amsterdam een afzonderlijke lijst werd vastgesteld. De eerste plaatsen op de lijst van de kies kringen Arnhem c.s. zullen worden ingenomen door 1. jhr. mr. O. C. A. van Lidt de Jeude, 2 mr. W. C. Wendelaar, 3. dr. S. E. B. Biere- ma, 4. C. J. van Kempen, 5. H. D. Louwes, 6. mr. J. A. H. Coops. De eerste plaatsen op de lijst van de kies kringen 's-Gravenhage c.s. zullen worden in genomen door: 1. mr. W. C. Wendelaar, 2. C. J. van Kempen, 3. H. D. Louwes, 4. G. A. Boon, 5. mr. J. A. H. Coops. De eerste plaatsen op de lijst van de kies kringen 's-Hertogenbosch c.s. zullen worden ingenomen door: 1. dr. S. E. B. Bierema, 2. mr. G. A. Boon, 3. H. D. Louwes, 4. jhr. ir. O. C. A. van Lidt de Jeude, 5. mr. J. Lindhorst Homan, 6 C. J. van Kempen. De eerste plaatsen op de lijst voor Amster dam zullen worden ingenomen door: 1. dr. I. H. J. Vos, 2. mr. W. C. Wendelaar, 3. mr. G. A. Boon, 4. C. J. van Kempen, 5. mr J. A. H. Ooops, 6. mevr. mr. E. A. J. Scheltema Conradi. Alle lijsten zullen met eikaar verbonden worden. De beide onder-voorzitters van de partij, de beeren mr. M. H. de Boer te Utrecht en mr. J. Linthorst Homan te Vledder zijn als zoo- danig herkozen. GEVAARLIJKE BANDIET GEARRESTEERD. De New Yorksche politie is erin geslaagd de gevaarlijke bandiet Harry Brunette te ar- resteeren, na hem eerst gedurende twee uur in zijn woning te Bronx te hebben belegerd. Gedurende deze belegering werd gabruik ge- maakt van vuurwapenen en gaslbommen. Ook de vrouw van den misdadiger, die hem bij ver- scheidene misdrijven heeft geholpen, werd ge- arresteerd. GA GOED GEKLEED OP UW HUWELIJKSDAG De amlbtenaren van den burgerlijken stand van den staat New York hebben onlangs een oproep gericht tot die personen, die in het huwelijk wenschen te treden, om bij die ge- legenheid goed gekleed te gaan. Zij betreuren het ten zeerste, dat zeer velen voor de vol- trekking van hun huwelijk met opzet zich slordig kleeden, en zelfs hun kleeren niet dichtmaken, om daardoor te kennen te geven, dat het huwelijk een onbelangrijke gebeurte- nis is. Zoo zag men onlangs een jong paar op het stadhuis komen, de een in badcostuum, de ander in hemdsmouwen. >De ambtenaren wijzen erop, dat een bijzon- der costuum niet noodig wordt geacht, maar dat een nette kleeding voortaan voorgeschre- ven is, .zooals dit ook in de meeste bioscopen vereischt wordt." RI.WE BEDELAARS. De politie te Weenen heeft onlangs een echtpaar aangehouden wegens het uitoefenen van bedelarij als beroep. Uit het onderzoek bleek, dat het echtpaar een weelderig inge- richte villa bezat in den omtrek van Weenen en een prachtigen auto, terwijl het ook een groot bedrag op de bank had staan. Men reed 's morgens netjes gekleed met den auto uit, op een eemzamen weg hield men stil en daar trok de vrouw een bedelpakje aan en ging er op uit. Zij bracht, behalve groote hoeveelhe- den levensmiddelen en kleederen, ongeveer 20 a 30 schilling per dag binnen. Het echtpaar was zoo gierig, dat het, om de mooie villa te gparen, logeerde in den bokkenstal. De rech- ter heeft het echtpaar venoordeeld tot ver- scheidene maanden heohtenis. GROOTE VERMGGENS. Volgens een mededeeling van het departe- ment van fimancien waren er in de Vereenig- de Staten in 1934 33 personen die een netto inkomen van een millioen dollar of meer ge- noten. Het totale inkomen van die personen bedroeg in dat jaar gezamenlijk 57.775.000 dollar. In den staat New York was het jaar- lijksch inkomen van een persoon in 1934 meer dan 5 millioen dollar, twee hadden een inko men van 2 a 3 millioen, en elf een inkomen van 1 k 2 millioen dollar. KIND DOOR EEN AUTO OVERREDEN. Dinsdagmiddag is het driejarige zoontje van den heer R. in de Haivenstraat te Venlo spe- lenderwijze onder een auto geraakt. Het kind kreeg het achterwiel van den wagen over het hoofd. In zorgwekkenden toestand is het knaapje naar het ziekenhuis vervoerd. De politie uit Haarlemmermeer heeft Maan dag te Amsterdam aangehouden de beruchte inibreker en recidivist C. R., wonende te Hil- versum. De man was in het bezit van een cassette tafelzilver, die in den naoht van Zon- dag op Maandag door middel van braak, was ontvreemd uit de woning van een vlieger der K.L.M., wonende in de Haarlemmermeer. C. R., een bekende van de politie, heeft deze inbraak in combiniatie met een ander ge- pleegd. In den avond van Zondag 13 dezer hebben zij zich ook sohuldig gemaakt aan dlefstal van een kistje vet ter waarde van f 20 en een kist krenten ter waarde van 16, ten nadeele van een bakker te Laren (N.-H.). Ook hebben zij ingebroken in de woning van den heer G. van den Br. aan den Naarder- straat te Laren (N.-iH.). Zij zijn hier echter onverrichter zake weggegaan, omdat de fa- milie juist dien avond thuis was. Beide mannen, die in het bezit waren van een auto, zijn later via Amsterdam naar Haar lemmermeer gegaan, alwaar door hen toen de inbraak bij den vlieger van de K.L.M. is ge- pleegd. De aangehouden inbreker C. R. is te Haar lemmermeer in venzekerde bewaring gesteld; hij wordt voor den officier van justitie geleid. Het politie-onderzoek duurt zoowel te Haar lemmermeer als te Laren, voort. DE PARIJSCHE WEELDEHANDEL. De trdonsafstand van den vorigen koning van Engeland laat zich, meldt de N. R. Crt., ook in den Parijschen handel voelen. Juwe- liers, goudsmeden, mode-firma's, alle werkten al langer dan zes maanden om te bereiken, dat met de kroningsfeesten in Mei de ..articles de Paris" amderen de loef zouden afsteken. Een hunner vertrouwde een man van de In- transigant toe: ,,'Het is een ramp. Vobr 15 December moest ik een armband van platina met het portret van den koning leveren. De tijd ontbreekt me het werk over te doen. Ik heb een ,,dedit" van 10.000 frank betaald". Een ander zei mistroostig: ,,acht maanden voor niets gezwoegd. Wat al moeilijkheden al- vorens we het model vervaardigd hebben, waarnaar we aan den slag gaan. Behalve armbanden betrof het horloges, ringen enz. van rotskristal, ivoor en onyx met naam van den koning en datum van de kroning. Te- voren hadden we een heele briefwisseling met de ambassades gevoerd om zekerheid te krij- gen omtrent de bizonderheden van het offi- cieele portret, houding van het hoofd, kos- tuum enz." Zeker kunnen verzamelaars zich over een deel van den voorraad ontfermen, maar tot overmaat van ramp is nauwelijks een week v66r het ,,ongeluk" een verordening van de Britsche douane afgekomen, welke een sur- taxe van 100 pet. advalorem legt op alle arti- kelen, die met het oog op de kroning met in- gang van 15 December j.l. worden ingevoerd en voorzien zijn van de beeltenis van den koning, een lid van de koninklijke familie of dergeiijke kenteekenen. Een ieder haastte zich dus, opdat him producten voordien het Kanaal konden oversteken. En daarbij waren artikelen van ihonderdduizenden franks, welke door die surtaxe onbetaalbaar worden. De hoop is nu, dat de Engelschen deze verorde ning intrekken. HOE HOUDT MEN BLOEMEN VERSCH? In de laboratoria van den bond van Hawai- sche suikerplanters heeft men volgens ,,De Telegraaf" een nieuwe methode voor het versch houden van bloemen ontdekt. Als men deze methode toepast, kan men de bloemen vier tot vijf dagen langer versch houden dan anders voor bloemenwinkels maar natuurlijk ook voor bloemenvrienden, die op deze wijze veel meer aan hun bloemen hebben. De nieuwe methode is zeer eenvoudig. Men hoeft sleohts eenige druppels zwaveligzuur in het bloemeniwater te doen. De bloemenvriend of -vriendin mag echter zwaveligzuur vooral niet verwisselen met zwavelzuur! Deze vloei- stof zou namelijk de bloemen dadelijk dooden. Ook mag men sledhts glazen of porseleinen vazen gebruiken, daar het zwaveligzuur men bezigt het best een oplossing van zes procent metalen vazen aantast. Het zwaveligzuur maakt de bacterien on- schadelijk en verhindert daardoor het vlugge verwelken der bloemen, Aan den anderen kant maakt het de bloemen zeer ,,dorstig". Dien- tengevolge gebruiken ze ongeveer vijf keer zooveel water als anders. Het beste resul- taat bereikt men bij bloemen met lange Sten gels, maar ook die met korte blijven bij deze verzorging langer in leven. Op bloemen, die ook in den tuin slecbts den dag bloeien, heeft het zwaveligzuur intusschen geen invloed. Naar men zegt, levert de nieuwe methode veel betere resultaten op dan de oude, waar- bij men de bloemen o.a. met warm water en aspirine behandelde. Ulvenhout, 14 December 1936. Amico, Hij noemde Z'n eigen Willy"'. Was kaal en woog 250 pond. IHrj had meer teugenstellingen. Want hij hiette ,,de Wilde" en was zoo tarn als 'n schoothondje mee hartivervetting. Willy de Wilde! 'Nen naam om onder versjes te zetten. Wat ie 'm dan ook lapte. Hij draaide 25 versjes in malkaar, over de inte- ressantste onderwerpen! B.v. aver de maan. De zon. Z'n kloppend Hart. Over mooi en slecht weer. Ja, zelfs over 'n schatje dat 'm den bons had gege- ven. Toen nog eentje over Onslievevrouwke; eentje, getiteld: ,,Verlangen", waarvan ik d'n eersten regel nog ken: ,,Ach! keer tot mij terug, verzadig mijn verlangen!" En ditte: ,,Ja, ras zal d'aard mijn asch bedekken; Geen vogelijn mij tjilpend wekken!" 'n ..Stilleven", dat was min of meer 'n ode op goudrenetten, juttepeeren en okkernooten lesten oogst; 'n soortement van kleurensymphonie, waarin ie uitizong iemands blonde krullen, roode lippe kens, hagelwitte tandjes en blautwe kijkertjes (ge ziet, amico, hij ,,verwerkte'' er geniaal de nationale vlag in!) maar... wat me 't meest verwonderde: geen enkel vers op biefstuk, paling of snert-met-kluif. Onderwerpen, dat verzeker ik oe, die 'm d'ieper roerden, dan jut tepeeren en roode lippekens. Afijn. Hij dee z'n zieleroerselen in 'n ouwe das- senddos, schommelde mee z'n 250 pond naar 'nen uitgever en prabeerde dieen mensch er- van te overtuigen, dat z'n fortuin gemaakt was, als ie deuze versjes list verschijnen als ..Dichtlbundel". (In ieder geval: 'n fatssen- lijke venmemming!). Maar den uitgever wou al die winst nie al- leen helbben natuurlijk! Zoo zijn uitgevers! Die stelde dus veur, dat ie 'n oplaag van 100 bundels zou laten verschijnen samsam! Hij en Willy allebei de helft van 't fortuin. Maarrdan moest meneer de Wilde nog 300 bij de dassendoos leggen. En dat dee Willy. Sinds deuzen oogenblik stelt Willy z'n eigen altij veur als „arme dichter". Wat 'm veul gratis taskes koffie en dito sigaren oplevert. En wat 'm nie van onpas komt, want Willy de Wilde heeft geren alles veur noppes. En da's, naast z'n versjesgekeutel z'n en- nigst kwaaie eigenschap. Willy is 'nen pracht-egoist. Wat... ge nie denken zou, na z'n ,,zaak" bij dieen uitgever, toen ie zoo vlot z'n driehonderd pegels neertelde. Maar hij zit vol teugenstellings, den Willy. Als ge 'm zag aanwaggelen mee zijnen peersen kop, z'nen ronden buik, ronde schs-U/. srs, ronden rug, 't is alles rond wat er aan is, dan zoude eerder denken, dat daar 'nen slager-rentenier aan kwam, dan 'nen dichter. En als ge 'm 'n sigaar presenteert, dan is ie zo6 in twijfel of ie ze wel nemen zal, dat ge nie zou gelooven, dat ie ze zoo geren heeft! En dan krijgde zooveul pluimkes over oew goeie merk, dat ge nie nalaten kunt, hum zijnen koker te laten vullen uit oew kistje. 't Is 'nen tiep en ik mag 'm wel! 't Is den sympathieksten egoist dien ik ken! 'Nen keer kwam ie 'ns' bij me, mee 'n seer- jeus gezicht. Begrijp gped, amico, hij heeft altijd 'n seerjeus gezicht, al ziet nie iedereen dat. Want zoo'n puddinggezicht van peerse wangen, met eigenheimer-neus, uilenbril en lippen-als-stooflapjes en dat heele ,,stillieven" zoo kaal als m'nen rug, zoo onschuldig als 'nen Ibaby en zoo vriendelijk als 'nen collec- tant-mee-knippende-oogen, die ,,verzameling van onderdeelen", hoewel compleet (op 't haar na) geeft nog geen seerjeus uiterlijk, zeg nou zelf! Ndg 'n teugenstelling, waaraan ik ineens denk. Ge snapt, zo'nen kearel van 250 pond is geen ,,kind" om te zien. Maar z'n stem, amico, is die van 'n bakvischke! Mijnen Dr6 HI heeft meer jbaard" in de keel, dan Willy de Wilde. Maar, zooals ik dan zee, op 'nen keer kwam ie bij me thuis. De deur ging open en 't eerste wa'k zag, was 'nen ronden elleboog in 'nen kolossalen mouw. Nog 'n rukske en 'k zag 'nen vent op zijnen kant; nog 'nen zwaai en hij stond binnen. Toen 'nen langzamen draai en daar keek ik den Willy in z'nen vriendelij- ken pudding. Als 'n schip onder 'n nauwe brug, zoo was ie door't deurgat gelaveerd van den erf in m'n huis, mee z'n handen in z'n zakken. En z6o smal is onize deur nie! Maar toeh, hij mot er op zijnen kant deurhenen. ,,Goedendag, Drd", zee-t-ie hijgend, mee z'n piepstemmeke: ,,hoe staat het leven, mak- ker Alles kits, Wim", („Willy" kan 'k nooit goed zeggen teugen deuze 250 pond vleesch) ,,mee jou ook?" ,,Dank je, Dre, voor de vriendelijke belang- stelling", piephijgde-n-ie,,ja, alles kits, net zoo je zegt." Sigaar, Willem?" ,,Z6u ik het doen, Dre...? Nou, vooruit, jij rookt zulke beste...! 'k Zal me maar eens laten verleiden voor een keertje." En na de verleiding: „Dr6, kan ik je even in vertrouwen en onder vier oogen spreken, of eh leg ik te veel be^lag op je tijd, op het oogenblik?" Z'n gezicht blonk van inspanning. Z'nen hoofd wasemde. Hij was wat vettig, olieach- tig docht me! ,,Jawel, Wullem, dat kan." Toen wierd ie verlegen en formeerde 'n rookgordijn mee mijn sigaar. D'n pudding ging blozen, pruttelen bekans, want zweet- kralen braken deur, over ,,al" z'n wangen. ,,iHet is niet goed, dat de mensch alleen zij," zoo klonk ineens van achter 't rookscherm. Ik schrik nie gaauw, maar deuzen uibval, recht op den man af, moest ik toch even ver- werken. ,,We-we wablief, Gieljom?" „(Het is niet goed, dat de mensch alleen zij, Drd!" Ge verstaat, amico, als 'nen rechtgeaarden egoist, was Wlilly de Wilde vrijgezel gebleven. ,,'n Andersmans kind den kost geven," lijk sommigen 't huiwelijk definieeren, had ook den dichter overdrijving der naastenliefde toege- schenen tot nou toe. ,,Hoe oud zijt ge, William?" ,,Drieenveertig, Dre, volgende week vieren- veertig," „Dan wordt 't tijd, kearel!" „ja, 'k heb nou lang genoeg schralen kamerkost gehad, Drd!" Zoude anders nie aan oe zeggen, Wilhelm!" „Nee, Dre, maar ik houd er goed de hand aan, jo. Ik ga elken avond, na m'n diner nog even dineeren in de Halve Maan". Maar dat wordt een kostbare gesehiedenis, makker! Daar kan ik best... eh..." ,,'n Wefke veur houwen, wilt ge zeggen, Wilhelmus!" „Net zoo ge zegt", piepte-n-ie. „En nou kom ik eens praten met jou! Jjj raadt het me niet af, denk ik?" 't Huwelijk, Wullem?" „Ja?" „AfraaienJou 't huwelijksgeluk af- raaien...! Ge plonst er maar in, horre! Ge zijt geen haarke beter, dan ik! Neee ik raai 't sjuust jou sterk aan ,,Jij bent 'n oolijkerd, Drd," lachte-n-ie. „Wie is "t, Will, zonder nieuwsgierig te zijn?" „Wie? Wie, wie?" ,,'t Meiske, sakkejuu!" ,,0, da's 'n malapperpo, makker! Ik kwam jou juist vragen, jij spreekt veel menschen of je niet 'n geschikt vrouwtje voor me weet zitten, hier of daar!" <5<3oow! Zit 't kot zoo in malkaar? Tjaa...! Tjdh...! Ja! Ik weet er een, da's net iets veur jou!" Hij kiwam naar me toegeleund. „Ja?" ,,Ja! 'n Lieve meid! Snakt naar 'nen vent Voelt ook wel iets veur versjes en zoo, geloof ik. En'n gouwen hart, man. 'n Goei, doodgoei frummes!" ,,lKnap „Neee, maar toch tien keer knapper dan grj." ,,Oaw. Hm. Zoo. Ehme... eh..." ,,Ja, pietermannen ook!" ,,Jong?" „;Sjuust zoo jong as gij ongeveer!" ,,Oem. Afijn. Enne... ziet ze 'r jong uit, Drd?" „As gij." ,,Oem. Afijn. Zoo. Ja. Ochja. En zou 't iets voor mrj zijn." ,,Mee 'n scherke geknipt. Gieljom!" ,,Ja. Ja. Enthousiast ben ik wel niet. Niet Maar, Did, zou jij ae voor mij eens Will en opvrijen?" ,,Polsen?" ,,P01sen? Nou, veuruit. Maar 66n ding, Wiel!" „Ja?" ,,Ge laat me nie mee de gebakken peren zitten, kameraad!" 'En zoo, amico, zoo heb ik veur 'm „gepolst" en nie zoo flaauw, maar... Willy de Wilde heeft 't toen nog maar 'ns geprobeerd mee 'n ander kosthuis. En gelukkig aan eenen kant, want 'n wefke trouwt toch niet, veural nie na d'r veertigste, om weer rap weduwe te zijn! En mee den Willy is 't zoo gesteld: als ie 'n goed wijf treft, dat lekker koken kan, dan eet ie z'n eigen binnen 't jaar 'n ongeluk. Toch heeft ie mij nie netjes behandeld en die dame ook nie. Want hij had 't deur mij al zoowijd laten komen, dat zij z'nen ,,bundel" van me geleend had. Den anderen morgen, ik kom er mee m'n groentes, dan vroeg ze, of Willy nog iets anders dee, dan dichten. De goeie ziel had die versjes dus gelezen ook...!! Ik zeg: ,,ja juffrouw; dichten doet ie maar in z'nen vrijen tijd, horre; 'nen mensch mot wat doen, niewaar, om z'nen tijd te dooien" En zoo, amico, zoo ,,polste" ik maar, en stelde alles zoo schoon meugelijk veur! Maar jawel! Als ik uit gepolst was, zocht den smakker 'n ander kosthuis! Na 'n half jaar kwam ie zijnen ibundel terug- halen. Omdat ik 't was, kost ik 'm houwen veur half geld, eenvijfenzeuventig, ,,maar". Ik begost te lachen. Ik kan nie kwaad worden op deuzen kostelijken egoist, mee z'n onschul- dige knip-oogen, peerse wangen en z'n hart- en nieren-vervetting. ,,Nou...?" zee-t-ie: ,,'n bundel geestelijke delicatessen in ruil veur 'n gewoon dineetje Is dat overvraagd, Dre?" ,,Neee, Wilm, da's heel ibillijk! Maar de kwestie is, ik hou nie van delicatessen, geef mij maar boerenkool-mee-worst!" Toen liep 't water in z'n tanden, uit z'n oogen en over z'n kin. ,,Drie borden vol en 'n» halven meter worst en en twee pinten schuimend pils... Dre! Makker, je brengt me op 'n patent idee! Saluut!" (En als ie al vijf minuten m'n deur was uit- gelaveerd, dan stond ik nog te scheuren van t lachen! 't Is 'nen tiep! Hij doet niemand opzettelijk kwaad. Alleen vaart ie, als 'n groot, onbehouden schip an deren wel 'ns aan. Hij heeft te veul plek noo dig, deuzen onschuldigen egoist, mee zijnen eeuwigen bundel in z'nen jaszak. Lest had ie er eenen verkocht. Aan z'hen kleermoker. Die zou in ruil z'n pak uit den soep halen en opstrijken. Ze haalden allebei strop! D'n kleermaker vaneigens! En den Will, omdat ie van plazier 'n extra diner nam van 3,60. Eigenlijk 3,50, maar de" rest was fooi! 'Van z'nen stiel is ie assuradeur. En dat is ie goed. Als ie 'n slachtoffer aan z'nen haak heeft zitten, dan staan de cijfers van de pro- visie in sierlijke knak-, lever- en rookworsten veur den Willy zijnen geest. En dan dan komt z'n prooi nie meer uit z'n handen. iHij zaagt zo'nen stakker op de keurigste manier z6<3 genadeloos aan mooten terwijl ie ondertusschen z'n sigaren oprookt, zijnen thee uiflurkt en z'n koekskes oppeuzelt, zaagt ie zo'nen mensch z66 kort en klein, maakt 'm zoo stuk, werkt zdd op z'n ge- moed, dat 't slachtoffer ten langen leste, slap als 'nen vaatdoek, moei als 'nen hand en ziek van 't hopeloos teugenspartelen, z'n eigen en z'n heele gezin verzekert veur 't leven, veur de begrafenis, teugen brand en inbraak en alle assuranties aangaat, die uitgevonden zijn en deur de Wilde worden verteugenwoordigd, om uit 'n ander z'n miserie profijt te trekken. En dan vaart 't schip „de Wilde" weer 'ns teugen anderen aan, want deuze schuit heeft veul, heel veul plek noodig! Vandaag of morgen stoot ie lek. Want hij komt handen tekort om te eten! Z'n stemmeke piept al als 'n verroeste schamier. Alles venvet, groeit dicht. IHij zoekt nou en dan lucht in 'n gedicht. Maar nooit, nooit zal ie 'n echt gedicht maken, 'n vers waaruit z'n ziel zingt, 'n vers, dat ont- roert van schoonheid, 'n vers met... plastiek, zoolang ie geen Heldendicht schept op Boeren- koolnmet-worst! Of 'n Ode aan den Snert! 'n Hymne aan den Peestamp! Als ie daar oodt toe kost komen, dan werd zijnen tweeden bundel veurgeschreven deur alle dokters ter opwekking van appetijt! Wat ik oe smoes. En zoo gaauw als ik 'm weer 'ns spreek zal ik 'm dat gedacht heel zacht- zinnig aan d' hand doen. Zachtzinnig, ja. Want ge kunt nie geloo ven hoe gevoelig deuzen egoist is, als 't z'n eigen betreft! Dan knipperen z'n oogskes als flikkerlichtjes. En schieten de priemkes in oew ziel, Maar een dingske heb 'k me veurgenomen mee dieen gehaktlbal: ,,polsen" doe 'k nooit meer veur 'm. Eln nou schei ik er af. Veul groeten van Trui en als altij geen haarke minder van oewen t.a.v. DRE. Vergadering van Dinsdag 24 November 1936, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, P. J. van Bendegem, A. Th. 't Gilde, C. Th. van de Bilt, B. Seghers, A. van 't Hoff, A. P. Essel- brugge, P. de Jonge, C. van Bendegem. C. Hamedink, J. Fanoy, A. P. de Ruijter en F. Dieleman, benevens de Secretaris de heer J. L. J. Maris. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformulier. (2. Vervolg.) De VOORZITTER geeft gelegenheid tot het houden van ALGEMEENE BESCHOUWINGEN. De heer HAMELINK deelt mede, dat het niet zijn bedoeling is, z.g. algemeene politieke beschouwingen te houden. Hij constateert met genoegen, dat de besprekingen in den raad aan den zakelijken kant worden gehou den en hij zal zich dan ook niet op politiek terrein begeven, als hij er niet toe genoopt wordt. Spreker wenscht echter wel een algemeene financieele beschouwing te houden, ongeveer in den zin als hij die in de afdeelinigsvergade- ring bij den aanvang van het onderzoek der begrooting ook gehouden heeft. Niet alleen, dat daar in bet afdeelingsver- slag weinlg van blijkt, er blijkt niets van. Spreker weet niet, of hij hieruit moet con- cludeeren, dat aan zijn wenschen op dit ge- bied geen aandacht wordt gesehonken, doch men moet hem dan ook niet verwijten, dat hij van deze gelegenheid gebruik maakt om een beschouwing op financieel gebied te geven. Men kan zeggen, dat de begrooting er goed uitziet. Dit is niet een pluimpje aan het adre van Burg«emeester en Wethouders of aan den raad. Een zuinig beheer, in een tijd als deze, wanneer de inkomsten zoo weinig vloeien, kan slechts verkregen worden door een besnoeilng van de uitgaven. En dit is hier in den loop der tijden zeer sterk, naar sprekers meening te sterk geschied. Dit heeft hij ook voort- durend getuigd. En dan mag er een groep menschen zijn, die zeggen, dat spreker en diens fractie de gemeentefinancien graag overboord gooien, dit is ten onrecbte, want spreker iheeft nooit een voorstel gedaan, dat financieele conse- quenties had, zonder er een behoorlijke dek- king voor aan te wijzen. Het eenige- verschil tusschen spreker en anderen, die zijn tegenstanders zijn, is nooit anders geweest dan een kwestie van verschil- lende waardeering. Hiervan mag men elkan- der nooit een verwijt maken. Naar sprekers meening, is ithans de gemeente in een toestand geraakt, waarbij blijikt, dat alle gewurm, dat heeft paats igehad, niet zoo noodzakelijk is geweest als men aanvankelijk gedacht had. Spreker acht het dan ook niet noodzakelijk, op denzelfden weg voort te gaan, en meent dat er ook te dezen reeds een kentering is te bespeuren. Het besluit, dat zoo juist gevallen is tot den bouw van een nieuw raadhuis, is een der symptomen daarvan. Er zijn andere dingen, waarover spreker thans wenscht te spreken en dan gaan allereerst zijn gedachten uit naar degenen, die aan de zorg van de ge meente zijn toevertrouwd en wien, al was het dan met een bloedend hart, een gedeelte van hun levensondenhoud is afgenomen. Spreker stelt voor, nu dit groote saldo er is wat hij niet betreurt dit voor een deel aan „onze" werkloozen terug te geven. Er zijn ook nog andere dingen, spreker wijst op een voorzie- ning inzake het ziekenfonds- en zlekenhuis- ^ezen, die behoorlijk geregeld behooren te worden. De betrokkenen zijn door het treffen van een regeling beter gewaarborgd, dan wanneer zoo'n regeling niet fungeert. Men moet ook niet vergeten, dat de betaling van de contributie voor die menschen een groot offer vergt. En dan moet men als gemeente- bestuur ook een offer'willen brengen, en de menschen, die zelf willen trachten, zich van het armbestuur af te houden, niet daarheen verwijzien. Spreker meent, dat dit streven van de menschen te apprecieeren is en hij heeft dan ook gedacht, dat de gemeente Axel, evenals Ter Neuzen en evenals de 10-tallen gemeenten, er toe zal overgaan aan die men schen die zich voor ziekte willen verzekeren en daar offers voor over ihebben, een tege- moetkoming te verstrekken. Dan is er nog een andere groep, die vrij karig behandeld wordt en waarover spreker 't hebben wil. En dat zijn die houders van cafe- ruimten. Men kan hierover denken en spre ken zooals men wil, doch zuiver zakelijk be- zien is een cafe een bedrijf, en een bedrijf dat een ruimte noodig heeft en dan komt het hem niet bdllijk voor, dat deze voor 100 in de Personeele Belasting aangeslagen wordt. En dat is teveel. Trouwens naar sprekers over- tuiging wordt hier met een maat gemeten, welke voor de andere bedrijven niet is aan- gelegd. Als het zou kunnen, moet ook deze groep teruggebracht worden en de belasting hiervoor met 1/8 worden verminderd. Dt zal komen op pl.m. 900, spreker heeft het op 1000 begroot. Voorts zou spreker een wij- ziging wenschen in de uitgaven voor steun- verleening aan werkloozen, door de steunnor- men met 0,50 te verhoogen. Men zou dit ook kunnen vinden door de loonnormen ook op te schuiven. Spreker heeft zich ihierover in den raad ook reeds eerder uitgesproken. Hij heeft nagerekend wat dit zou kunnen kosten en is gekomen tot een normaal aantal steun- weken van 3736. Een verhooging met f 0,50 zou dus de gemeente 1868 kosten. Omtrent de bijdrage der gemeente voor de zieken- fondsleden is nog geen gedeelte, dat door de gemeente gedragen zal worden, vastgesteld. Spreker heeft dit dus, waar deze kwestie nog hangende is, begroot op 1000. Hierbij nog de vermindering van de personeele belasting voor de cafdhouders, rond de 1000 komt hij aan totale uitgaaf van 3868. Ook de inkomsten heeft spreker nagegaan. In de eerste plaats heeft men de terugbeta- ling van het rijk aan de gemeenten in de kos ten voor steunverleening ad 57,7 van de verhoogde steunuitkeering, wat komt op rond j 1100. Ook wenscht spreker nog voor te stellen, over te gaan tot het invoeren van een zakelijke bedrijfsbelasting De VOORZITTER: Dat zijn dus de inkom sten! De heer HAMELINK vervolgt, aan de in komsten bezig te zijn. Hij had gedacht een zakelijke bedrijfsbelasting in te voeren. De inkomsten hiervan zouden naar zijn meening f 1800 kunnen bedragen. Hieromtrent zal spreker straks een voorstel doen. Hij wenscht dit zoo in te richten, dat ze zal gelden voor bedrijven met minstens 50 arbeiders. Spreker denkt, dat er onder zullen vallen bedrijven met een gezamenlijk totaal van ongeveer 300 arbeiders. Nu geeft de Gemeentewet de ge meenten het recht, de zakelijke bedrijfsbelas ting op te voeren tot f 12 per persoon. Zoover zou hij niet willen gaan doch slechts tot 50 daarvan, dus 6. Nu heeft men dus aan in komsten, tegenover de door hem genoemde uitgaven 2900. Blijkens zijn voorstellen zou de begrooting worden belast met 3868, af- gerond dus f 3900, hetgeen dus een verzwa- ring van de begrooting beteekent met f 1000. Hij zegt: Welnu, wij reserveeren dan geen f 11.000, doch 10.000. De VOORZITTER merkt op, dat dit nooit juist kan zijn, dit kan een kwestie zijn van een jaar, doch voor de toekomst is men daar- mede niet gered. De heer HAMELINK herhaalt, dat, indien men dit tekort uit de begrooting haalt, deze toch kloppend is. De VOORZITTER herhaalt, dat dit een jaar zal kunnen, men zal dit niet steeds kunnen doen. De heer HAMELINK wijst er op, dat wordt voorgesteld te reserveeren 11.000. Hierbij komt de bijdrage aan de reserve van f 4943. hetgeen een totaal maakt van 15.943. Verder wijst hij er op, dat vervroegd is betaald voor het middelbaar onderwijs een bedrag van 4000. Deze 4000 is men niet kwijt, die wordt inigeloopen. De reserve bljjft zelfs in geval dit niet zoo beschouwd zou worden, nog 11.943. Naar sprekers meening is hij daar- mede dus aan den veiligen kant en voelt zich ten voile verantwoord. Want, doet men dit niet dan zal men de kans loopen, dat met opzijde stellen van het gemeentelijk beleid men door de overheid gedwongen zal worden, toch dit bedrag in te loopen, ten behoeve van een verhooging van uitgaven in andere plaat sen. Eln nu heeft spreker er in het algemeen niet op tegen, ten behoeve van een ander mee te betalen, mits men zelf zijn zaken in orde heeft. En men zal toch niet kunnen zeggen, dat dit het geval is, vooral niet na de devaluatie. De Minister heeft te kennen gegeven, dat ten gevolge daarvan de pnijzen niet onredelijk mochten worden verhoogd, doch dit zegt nog niet, dat ze niet redelijk verhoogd zijn. De gemeente heeft het thans zelf reeds moeten

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 5