Predikbeurten Laatste Berichten SLUISKIL. ZAAMSLAG, AXEL. VOETBAL WEERVERWACHTING. SLACHTOFFER VAN EEN OVERVAJL OVERLEDEN. macht doorgewenkt aan verdere voorzienin- gen. Donderdagavond werd het eerste rijs- hout verwacht, waaraan dadelijik door 40 man met het vleohten der zinkstukken ibegonnen werd. Vandaag zal men de eerste te water kunnen laten. Donderdagmorgen 10 uur werd aan het werk een bezoek gebracht door den Commis- saris der Koningin in deze provincie Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford. De Commissaris was vergezeld van den griffier der Staten Dr. B. D. H. Tellegen en den hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat ir. J. J. van Leeu- wen. Burgemeester Bierenis, dijkgraaf Vereeke, polderbestuurders, ir. P. S. Israel, den heer J. Pauwer e.a. voegden zich bij de heeren, waama het gezelschap den dijkval ging be- zichtigen. In een onderhoud, dat we met den dijkgraaf den heer Vereeke, en eenige polderbestuurders hadden vernamen we, dat de Commissaris als zijn wensch geuit had, dat geen kosten of moeiten gespaard zouden worden om den pol der te behouden. Onder de bezichtiging van de werkzaamheden, en daama in de directie- keet, werd de Commissaris op de hoogte ge- steld van hetgeen reeds gedaan was en nog gedaan zou worden. De Commissaris toonde zich over de hem verstrekte inlichtingen zeer voldaan en sprak, zoo deelde men mede, als zijn overtuiging udt, dat men alles gedaan had wat maar eenigszins gedaan kon worden. Te ongeveer elf uur vertrok de Commissaris weer. We vernamen voorts nog, dat de deskun- digen, mits abnormale omstandigheden als hevige stormen, uitblijven optimistisch ge- stemd zijn over het behoud van den dijk. Is men eenmaal aan de beveiligingen buitendijks toegekomen, dan kan het gevaar wel als be- zrworen beschouwd worden. Ziet men, als leek, hetgeen nog ter plaatse als waterkeering intact is, dan vraagt men zich onwillekeurig af, of er nog wel van ge vaar" gesproken kan worden. Toen we deze meeninig uiten zeide men, dat er ook inder- daad voor het wekken van sensatie geen enkele reden aanwezig is. Enkele arbeiders, die we ook nog even spra- kenglunderden een beetje. Die zien dezen dijkval in hoofdzaak als een welkom werkobject, dat zeer zeker niet onbegrijpe- lijk is. Naar ,,De Zeeuw'' meldt, zijn de herstel- lingswerken opgedragen aan den heer J. Ros- kam Cz. te Sliedrecht. De schepen met rijshout en basaltsteen, -die uit iSliedrecht waren vertrokken zijn Woens- dag door het stormweer opgehouden, doch werden gisteren verwacht. Men zou dan direct beginnen met het maken van een zink- stuk. De Sliedrechtenaren zouden op de beide hofsteden in den polder onderdak worden ge bracht. De diepte aan den voet van den dijk gecon- stateerd bedraagt 6 M. (niet 15 M., zooals in enkele berichten werd vermeld). Naar het ,,Hdbld." meldt, is tevens gebleken dat van de drie zinkstukken, die vorig jaar op deze plaats ter beveiliging van den oever zijn aangebracht, twee totaal zijn weggesla- gen. Het derde stuk is er momenteel nog, maar ook dit is reeds aangetast en biedt geen voldoenden weerstand tegen de inwerking van den stroom op den voet van den dijk. De dijk staat steeds onder be waking van de politie. Het bed rag der schade kan nog niet geschat worden. Men spreekt echter over een som van 150.000 tot 200 duizend gulden, die met dezen dijkval in elk geval gemoeid zal zijn. Een tegenvaller voor de provinciale finan- cien! Groote hoeveelheden materiaal zullen voor het herstel noodig zijn. Inwijding orgel. Donderdag j.l. was het een feestdag voor de Ned. Herv. kerk te Sluiskil: het nieuwe orgel werd ingewijd! Toen Ds. H. J. Plagge- mars, die de inwijdingspredikatie hield, den kansel besteeg, was de kerk overvol en zelfs de gangpaden bezet. Na de gebruikelijke opening sprak de liturg een wijdingsformule over het orgel uit, waarin hij het wijdde aan den dienst en de eer van God. De gemeente zong daarop als eerste lied, dat door het nieuwe orgel begeleid werd, twee verzen van Gezang 2: ,,Den hoogen God alleen zij. eer!" De schriftlezingen uit Psalm 150 en Openbaring 19 werden beantwoord respectievelijk met Psalm 89 vers 1 en 3: ,'k Zal eeuwig zingen van Gods goedertieren- heen" en „De hemel looft, o Heer uw won- d'ren, dag en nacht". Vervolgens liet het koor zich hooren met het bekende lied Vreugde in God, van Vulpins. Na gebed en orgelspel, waarbij de heer P. C. Brakman van Axel „Priere" van Boellmann vertolkte, hield Ds. Plaggemars de feestrede naar aanleiding van Filippijnen 1 vers 27„Wandelt waardiglijik het Evangelie van Ohristus opdat... gij staat in eenen geest, met een gemoed gezamenlijk strijdende door het geloof des Evangelies". De prediker schetste vluchtig de moeilijk- heden, die de orgelcommissie bij haar arbeid had ondervonden, maar prees haar eensge- zindheid en wekte op, om in alle kerkelijke arbeid de eenheid te zoeken in Christus. Na de prediking speelde de heer Brakman een Adagis van Bach, terwijl na het dank- gebed "net koor nog zong het Nachtlied van N&geli en het bekende lied „Blijf met mij Heer!" Ds. Plaggemars droeg nu in een kort woord het orgel namens de gemeente over aan den kerkeraad, waarop Dr. Cazemier het orgel aanvaardde en de orgelcommissie en de gemeente gelukwenschte met het bereikte resultaat, dat de eeredienst ten goede komt. De slotzang was Geizang 43: vers 6: ,,Och! dat aller menschen tongen". Na de gebruike- lijke sluiting speelde het orgel de fantasie over Eere zij God" van Zwart. Hiermede was het feest teneinde en werd de kerk ontruimd. Gevonden voorwerpen. De gemeente-veldiwachter alhier verstrekt inlichtingen omtrent de navolgende gevonden voorwerpen: een bond, een kanarie, drie rij- wielbelastingmerken, een sleutel, een msigne der G.M.V., een ceintuur, een paar kmder- laarsjes en een zakmes. J Renoeimng. Tot hoofd der openbare school te Stellendam is benoemd de heer Chr. P. van den Arneele, onderwijzer aan de openbare dorpsschool al hier Met hem gaat een werkkracht heen die wel is te evenaren, maar moeilijk te over- treffen. Propaganda-vergadermg. Wtoensdaga/vond werd in de Geref. kerk al hier een propaganda-vergadering gehouden, uitgaande van het district Zeeuwsch-Vlaande- ren van den Ned. Christ. Landarbeidersbond. Deze vergadering, die onder leiding stond van den districtsvoonzitter, den heer Wolfert te Hoek werd bijgewoond door leden en verwan- ten van de verschiUende afdeelingen, welke de N. C. L. B. rijk is, zoodat het ruime kerkge- bouw tamelijk goed bezet was. De vergadering werd op de gebruikelijke wjjxe geopend, terwijl als sprekers optraden de heeren A. Vingerling te Goes en Oudekerk te Utrecht, beiden hoofdbestuurslid van den N. C. L. B. Beide sprekers werden voor hunne uitge- sproken rede met een krachtig applaus door het aandachtig gehoor beloond. HET CENTRUM. Nocturne. Even donker en triestig als deze dagen in de natuur, zoo is het leven van de hoofd- personen in deze film, die te zien geeft hoe het einde is van hen, die geeen bevrediging hebben in hun gewoon dagelijksche leven en dan in een opwelling een onberaden stap doen die na een periode van klatergoud hun in het moeras doet verzinken en eerst dan inzien hoe het z.g. kieinburgerlijke leven nog een hemel op aarde is vergelijken bij de ellende waarin men door eigen toedoen is geraakt. En dan is het telaat, als een opgejaagd stuk wild moet men zwerven en komt het treurig einde, dat nog als een weldaad moet worden be schouwd. Een film met een levensles voor hen die het willen zien. Als tweede hoofdfilm biedt het programma De nachtelijke ruiter. Wanneer in een film de hoofdrol wordt ver- vuld door Harry Carey, zooals bij deze film het geval is, dan kan men er van op aan, dat het zoo maar niet kalmpjes af zal loopen. Er wordt dan geknokt en niet zoo zuinig ook want Carey is een van die mannetjesputters waarmede men beter kan eten dan vechten, men krijgt dan misschien wel weinig doch wat men krijgt is goed. Een wild west film waar bij de nachtelijke ruiter als een geheimzinnige versehijnt en verdwijnt naar het hem goed- dunkt en dan allerlei euveldaden heeft ver- richt. De sheriff met zijn mannen zitten hem wel telkens op de hielen, doch zij moeten toch het onderspit delven, maar dan komt de vreemdeling en deze is het die staaltjes zal laten zien van ruiterkunst en kracht dat de stoelen er van kraken. Bij het zilveren jubileum der V. V. „Axel". Met het oog op het zich daarvoor minder leenende zomerseizoen was door het bestuur uder V. V. ,,Axel" mede met het oog op de in September plaats gehad hebbende historische feestelijkheden besloten, het zilveren jubileum feestelijk te vieren in het zich daartoe meer schikkende speelseizoen. En waar de eigen- lijke datum van oprichting 23 Juni 1911 is, had alzoo dit jubileumfeest met eenige ver- traging j.l. Woensdagavond plaats. De boven- zaal van het clubgebouw het hotel ,,'s Lands Welvaren" was daartoe herschapen ineen kwistig met de club- en nationale kleuren in- tiem en smaakvol versierd feestlokaal. Een sfeer van buitengewone gezelligheld heerschte er, toen voor de tot berstens toe gevulde zaal de praeses der vereeniging, de heer J. H. Peeters de feestgenooten verwelkomde en de feestrede uitsprak. De top-prestatie's van het representeerende team der ,,Oranje-Witten" in dit seizoen droegen tot de onverdeeld geest- driftige stemming niet weinig brj en zoo was het lief dat op een feestvergadering den boventoon placht te voeren, niet in het minst getemperd door het leed waarvan de geschie- j denis van de oudste Zeeuwsch-Vlaamsche voetbalvereeniging natuurlijk ook gewag maakt. Uit de zeer uitvoerige rede van den voor- zitter stipten wij aan, dat de vereeniging door jongens uit de Oude Wijk bij de pomp in de Oosterstraat is opgericht. Deze waren nog zoozeer overtuigd van hun gemis aan organi- satorische bekwaamheid, dat zij zich tot hun vaders of ooms wendden, die de bestuurs- functie's op zich namen. De naam der club was oorspronkelijk ,,D. J. S." (De jeugdige sportvrienden)In 1913 werd de club grondig hervormd, doordat een paar andere der toen- malige vereenigingen Hercules" en ,,A. V. V." werden ontbonden. Van toen af kreeg de ver eeniging de naam „Wilhelmina" en in over- eenstemming daarmede werden de clubkleuren gewijzigd en speelde het eerste elftal in het „Oranje-Wit", dat van toen af de clubkleur is gebleven, in weerwil van het feit dat na lang- durig verzet (door toetreding tot de Z. V. B.) in 1924 de naam der vereeniging moest ge wijzigd worden in „Axel". In de mobilisatiejaren die voor vele sport- vereenigingen funest waren wies de Axelsche vereeniging in tegenstelling daarmede ge- durig. Door terreinnood in Ter Neuzen speel- den tal van goede spelers daar ter plaatse langen tijd in de Axelsche gelederen, doch ook uit het toenmalige hier gedetacheerde garni- zoen recruteerde men tal van verdienstelijke spelers (Westelijke, Oostelijke en Zuidelijke tweede-klas spelers) en deze droegen veel bij tot verbetering van het spelpeil. Voor 1924 werden uitsluitend vriendschap- pelijke en seriewedstrijden gespeeld. De strijd om den zilveren ,,Wilhelmina" wisselbeker was jaarlijks een sportevenement in Zeeuwsch- Vlaanderen. peze is tenslotte na 3 jaren door eenzelfde club te zijn veroverd in het blijvend bezit van ,,Zeelandia" uit Middelburg ge- komen. Met wisselend succes werd vanaf 1924 tot 1929 in den Z.V.B. gespeeld, maar bijna tel- kenjare nam „Axel" op de competitieladder een leidende positie in. Ook in de Hie klasse van de K.N.V.B. ging het zoo en in het sei zoen 1931'32 promoveerde ,,Axel" reeds op eclatante wijze naar de lie klasse A, waarbij in de promotie-competitie 11 van de 12 pun- ten werden behaald. Jammer genoeg degra- deerde „Axel" in het volgend seizoen weer naar de Hie klasse en hier werd sindsdien ook ieder jaar een leidende positie ingenomen of het kampioenschap behaald. Spreker richtte zich daarop tot de feestge nooten in de zaal, van wie hij inzonderheid verwelkomde de afgevaardigde van de K. N. V. B., de heer J. P. van Bel, die hij betitelde als de Zuidelijke „Lotsy". Ook tot de afge- vaardigden van de zustervereenigingen en de plaatselijke vereenigingen richtte hij zich ach- tereenvolgens. Onder de gasten bevonden zich ook de heer Dr. P. A. Jens uit Amster dam met zijn familie, die speciaal (als ex- stadgenooten) de verre reis naar Axel ge- maakt hadden om van hun permanente sym- pathie te getuigen. Tot de ouders van de spe lers en de vele aanwezige ex-bestuurders wer den hartelijke woorden gericht, die in de eerste plaats werden beantwoordt door het bestuur van de harmonie „Concordia". In zeer korte maar hartelijke bewoordingen voerde de heer D. F. van Cadsand namens deze vereeniging het woord, waarbij hij een fraaie mand bloe- men als huideblijk aanbood. Hierna was het woord aan den heer A. Jvan Hoeve die als president der algem. zangver. ,,Orelio" het behalve met bloemen ook in bloemrijke taal zeide en die herinneringen uit het verleden opdiepte, toen nog in de meest primitieve omstandigheden werd gespeeld, waarbij het amateurisme van het zuiverste water noodgedwongen hoogtij vierde. Tot diep in het land van Hulst moest men zich op de fiets begeven en soms werd nog een speler ,,op het pinnetje meegenomen". iSpreker her- innerde zich een lied van zijn moeder, waarin zij de onbezorgde jeugd bazong waaraan hij nu vaak nog denkt door zenuwwater in zijn knie en een lidteeken in zijn rug, opgeloopen bij voetbalwedstrijden. Voetbal werd in die dagen als zondig beschouwd en spreker her- innert zich tal van strijdliederen uit die tijd, maar de artistieke pen van de auteur van de dezen avond op te voeren revue kennende, zal hij daarop niet vooruitloopen. Met een variant hierop hoopt spr. dat de zegekreet andermaal weer spoedig door Axels breede straten zal kl'inken. Spreker herdacht ook nog de gees- telijke leider uit dden tijd Dr. P. A. Jens, die wij wel als een Axelsche Lotsy mogen be- schouwen en sprak de hoop uit, dat ,,Axel" evenals ,,Orelio" op steeds hooger peil zal komen en alzoo spoedig in hooger regionen zal worden opgenamen. Namens de korfbalvereeniging „Rapide" sprak de heer P. J. Olijslager een begeesterend en bezielend woord van hulde en wees op de glorievolle afgesloten 25-jarige periode, waar in ,,ups en downs" elkaar weliswaar afwissel- den. Hij stelde de heer A. A. Riemens, de tegenwoordige secretaris ten voorbeeld aan alle vrienden van de sport in verband met zijn langdurige en uiterst trouwe staat van dienst en hoopte dat straks de kampioenstitel als een schoonste parel andermaal aan de zilveren kroon van ,,Axel" zou schitteren. Een fraaie zilveren plaquette was het souvenir waar mede hij Axel namens ,,Rapide" vereerde. De afgevaardigden van de „Tem. Boys" en de ,,Corn Boys" uit Sas van Gent gaven met een korte maar warme speeche van hun sym- pathie blijk door fraaie bloemenmanden. Dr. P. A. Jens Uit Amsterdam die met ap plaus op het podium werd ontvangen huldigde eveneens in de allersympathiekste bewoordin gen de V. V. „Axel" naar welker prestatie's hij iederen Maandagavond trouw het eerst in het „Handelsblad" uitziet. Wat „Ajax" voor Amsterdam is hoopt hij, dat „Axel" steeds voor zijn vnoegere woonplaats zal zijn waarvan hij de aangenaamste herinneringen heeft be houden. De heer J. P. van Bel, namens de K.N.V.B. sprekende en tevens voor het Zuidel. Afd. be stuur, zeide zich met zekeren schroom op het podirfrn neer te planten, temeer daar men hem tot een Zuidelijke Lotsy had gebom- bardeerd. Hij was zich echter niet bewust diens gaven te bezitten en evenmin diens steatorstem, maar kon wel namens de K. N. V. B. verklappen, dat men het in het bestuur noodzakelijk had geacht hier ,,acte de pre sence" te geven, niet alleen omdat ,,Axel" de oudste club is aan deze zijde van de Schelde, maar tevens om de vriendschappelijke en pret- tige relatie die met deze vereeniging bestaat. ,,Axel" is geen lastige vereeniging en daarom is het altijd aangenaam de correspondence ervan te ontvangen en spreker wil wel ver klappen, dat in dit opizicht „Axel" altijd een beetje voor heeft op vele andere vereenigin gen, dank zij haar eminente leiding waar- onder steeds gewerkt werd. Na dagen van hoogconjunctuur komen echter ook wel eens minder gunstige perspectieven en al gaat het nu voor den wind met ,,Axel" men is er nog lang niet en spreker roept al haar leden toe trouw aan de clubkleuren te blijven. Nu is het bedje gespreid, maar ook als op een paarde- haren matras moet worden geslapen moet de trouw onwankelbaar zijn en blijven. Spreker zegt dat „lijntrekkers" altijd het laatst komen en daarom wil hij als laatste der sprekers namens de K. N. V. B. een „lijntrekker" voor het terrein aanbieden, de hoop uitsprekende, dat deze spoedig dienst zal doen voor Tweede Klas wedstrijden (luide bravo's). De voorzitter beantwoordde, zichtbaar ge- troffen al de sprekers voor hun goede en hartelijke woorden, inzonderheid ook de beide laatste sprekers en richtte zich nu in warme bewoordingen tot den heer A. A. Riemens, de tegenwoordige secretaris, die vanaf de dag der oprichting lid is en de club in alle bestuurs- functie's heeft gediend. Namens het bestuur biedt hij hem een fraaie klok aan, benevens een prachtige vulpen en een souvenir (hand- werkdoos) voor zijn dochtertje. De heer Riemens dankte merkbaar geroerd in korte en treffende woorden, de verxekering gevende alles wat in hem was te zullen blijven geven voor zijn geliefde vereeniging. Hiermede was het offieieele gedeelte be- eindigd, nadat een stroom van telegrafische en sohriftelijke gelukwenschen waren voorge- lezen waaronder brieven van de Burgemeester notaris Fanoy en tal van andere personen en zustervereenigingen, XD.a. ook van den ex- trainer Colpaert uit Gent, enz. Ook waren verschillende afgevaardigden van de vereeni gingen uit het Westelijk deel aanwezig, die echter niet het woord hebben gevoerd. Voor de pauze werd daarop ten tooneele gebracht door leden en dames der vereeniging het oer-komische kluchtspel in 3 bedrijven getiteld „De Voetttalkoning". Dit aardige vlotte blijspel werd met zeer veel belangstel- ling en instemming gevolgd, maar de ver- wachtingen waren toch het hoogst gespannen voor datgene wat rta de pauze zou volgen en dat dan ook het glansnummer van den avond is geworden. Het was de sport-revue in 4 afdeelingen en 6 tafreelen, getiteld „Zilveren Klanken" of „Van de Pomp tot de Watertoren", waarvan de auteur reeds meermalen blijk heeft gegeven de plaatselijke toestanden op sportgebied te kennen en te kunnen verklanken. Ook dit- maal is de opvoering van zijn werk tot een succes geworden. De proloog was in Axelsch dialect gesteld en gaf de pomp in de Oosterstraat te zien, waaromheen de Axelsche ,,spes patriae" in 1911 voor het eerst vergaderde en dit tooneel sloeg aanstonds in en was aanleiding voor een uitbundige feestvreugde, die als het ware een climax vormde, nadat een dameskwartet de „ode aan de pomp" had gezongen, waarop in het volgende tooneel de maagd der club deze vreugde eenigszins temperde, door naast het lief ook het leed uit de vervlogen jaren te schetsen in dichterlijken vorm. De talrijike clubliederen (waaraan geen enkele voetbal vereeniging zoo rijk is) schalden echter dan weer op uit sportieve meisjesmonden, waarop in het derde tooneel de geestdrdft verhoogd werd door de symbolisoh voorgestelde huldi- ging door de Z.-V1. zustervereenigingen. Dit aardige tooneel werd met een allerliefst bal- letje van jeugdige clubmeisjes besloten, het- welk ingestudeerd door den heer Willy Diele- man Az., een aanleiding werd tot een ovatie. In het daarop volgende tooneel werd het elftal door de clubmaagd gehuldigd en de jongste prestaties door een dameskoor (even als het elftal in sporttenue getooid) bezongen. De epiloog vormde het optreden der 30 executanten die op gloedvolle wijze de sport verheerlijkten in zang en spreekkoor en het geheel werd met een als slotkoor besloten dat op de wijze van het „Lippe Detmold"-lied dan ook het hoogtepunt werd. Geen wonder dat de voorzitter in zijn slot- woord ook den auteur van deze sportrevue, den heer 't Gilde, dank hracht voor het belange- looze werk, dat hij en zijn medewerkers had den verricht, waarbij naast den heer W. Diele- man Az., de heer J. Caessens, die op verdien stelijke wijze het decor verzorgde niet mogen worden vergeten. Hedenavond volgt de reprise en zal de bovenzaal opnieuw tjokvol zijn, waarmede de voetbalvereeniging ,,Axel" sympathiseerende dige wijze de viering van haar zilveren feest zal hebben besloten. In de pauze werd een prachtige bedsprei verloot die vervaardigd was door een met de voetbalvereeniging 4,Axel'' isympathdseerende dame, welke ten deel vie! op een door den heer Jac. Cove gekocht lot. ZONDAG 20 DECEMBER 1936. Ned. Hervomnde Kerk. TER NEUZEN. 9.30 u. en 2 u., Dr. L. J. Caze mier; 8 u., wijdingsdienst voor Kerstmis. Medewerking kerkkoor. Liturg Dr. L. J. Cazemier. SLUISKIL. 9.30 u. en 2 u., de heer W. J. Founder. AXEL. 9.30 u., leesdienst; 2 u., Ds. van Qeve- ren. 'HOEK. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams. ZAAMSLAG. 9 u., Ds. P. L. D. J. van Oeve- ren, van Axel; 2 u., Ds. A Dronkers, van Kloosterzande KLOOSTERZANDE. 9.30 u., Ds. A. Dronkers, SAS VAN GENT. 9.30 u., Ds Akersloot van Houten Roos. PHILIPPINE. 2.15 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. TER NEUZEN. 9.30 u. en 2 u., Ds. G. W. van Houte. AXEL. 9.30 u. en 2 u., Ds. Post. HOEK. 9.30 u. en 2 u., Ds. J. A. Vink. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. Kok. Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst. AXEL. 9.30 u. en 2 u., leesdienst. Chr. Gereformeerde Gemeente. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., leesdienst. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst. Roomsch-Katholieke Kerk. TER NEUZEN. 7 u., 8.30 u. en 10 u., H.H Dienst en; 2.30 u., Lof. DE WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. Eerste klasse. Ook in de voetibalsport ontmoeten de uiter- sten elkaar hetgeen thans plaats vindt door de ontmoeting PSVMTW, want eerstge- noemde club staat bovenaan met 16 punten en MW onderaan met slechts 6 punten. Het ver- schil is dus wel erg groot, doch juist daarom zal PSV moeten oppassen, niet alleen dat een kat in het nauw rare sprongen kan maken, doch ook omdat bij de eerste ontmoeting deze club slechts een 12 overwinning te Maas tricht kon behalen. Al is de voorsprong van PSV in den laatsten tijd aardig ingeslonken, toch izal zij of juist daarom zal zij wel zorgen dat haar eerste plaats voorloopig nog behou den blijft. LONGANAC is voor NAC ook van groot belang want ook hier zijn de kam- pioenskansen in het spel en de ontvangende club hoopt natuurlijk, dat zij zich nog wat hooger kan opwerken, daar zij zich nog lang niet veilig kan noemen. RoermondJuliana hebben bij de eerste ontmoeting de punten verdeeld, hetgeen dus wel wijst op geen groot krachtsverschil. Roermond staat weliswaar op de vierde plaats in de ranglijst, doch feite- lijk heeft zij nog dezelfde kansen als PSV, want ook zij kan bij regelmatige overwinnin- gen 16 punten uit 11 wedstrijden halen. Dat Roermond de eereplaats zal gaan bezetten, ge- looven wij niet doch "zij is niettemin de club die nog de minste nederlagen heeft geleden. Men kan er van op aan, dat het te Roermond zal spannen. Het is wel een week van belang- rijke Zuidelijke wedstrijden daar ook de strijd BleijerheideNO AD van groot ibelang is, aangezien NOAD nog steeds als kampioens- candidaat kan worden aangemerkt. Op eigen terrein heeft NOAD aan Bleijerheide een ste- vige 51 nederlaag toegebracht en zoo daar tot nu toe deze club thuis slechts eenmaal een overwinning behaalde, mag men verwachten dat NOAD zal winnen. De laatste wedstrijd is die tusschen BVV en Eindhoven, waarbij BVV wel beter geclasseerd staat doch Eind hoven bracht bij de ontmoeting op eigen ter rein aan haar Bossche gasten een 40 neder laag toe, dus is het nog een open vraag welke club de punten zich zal weten toe te eigenen. Tj.veede klasse. BredaTSC. De club, die Breda thuis een nederlaag toe- brengt, zal in dit seizoen de eerste zijn die zulks kan bewerkstelligen. Nu heeft TSC l kans gezien om te Oosterhout Breda de kost- 5 bare punten te onthouden, dus kan men ver- wachten, dat Breda zich niet gerust zal ge- voelen temeer waar een nederlaag zoo bui- j tengewoon zwaar zou vallen nu Breda met I Hero nog de beste kansen hebben. Waar de wisselvalligheden van het voetibalspel voort- durend tot uiting komen, zal er door velen wel een geplaatst worden bij de voorspel ling vali dezen uitslag. HeroRBC. Een veel gemakkelijker strijd dan Breda staat voor Hero op het programma en hier is een overwinning van de thuisclub het meest voor de hand liggend, want RBC behoort zeker niet tot de sterkste tegenstanders, alhoewel te Roosendaal Hero maar op het kantje af won met 34. De ZeeuwenVlissingen. Nu Vlissingen zulk een groote zege behaal de op Zeelandia, zijn haar capaciteiten wel tot uiting gekomen en zal dit niet nalaten een gunstige invloed uit te oefenen op het zelf- vertrouwen van deze club, die thans haar plaatsgenoote moet ibezoeken, die bekend staat om haar volhouden tot de laatste minuut zelfs bij absoluut verloren wedstrijden. Dat zal evenwel niet beletten am Vlissingen de over- winning te behalen, al komen er bij zoo'n plaatselijke strijd ook factoren in het spel, die anders ontbreken en waarvan de strijd Eind hovenPSV vorige week nog een voorbeeld te zien gaf. GoesZeelandia. Met Zeelandia gaat het niet goed in deze competitie want tot nu toe mocht zij het zoet der overwinning nog niet smaken, slechts drie gelijke spelen waren haar deel en een hienvan was haar strijd tegen Goes. Het is dus te begrijpen dat Zeelandia deze kans met beide handen zal grijpen om te trachten zich van de onderste plaats af te ontworstelen, maar Goes van haar kant zal eveneens deze strijd willen benutten om zich iets beter te classeeren waardoor haar stand zoodanig wordt dat er praktisch voor haar geen ge vaar meer zal dreigen. Een kleine overwin ning van Goes is vermoedelijk dan ook het resultaat van dezen wedstrijd. Derde klasse. HoofdplaatOostburg. Te Hoofdplaat vindt de ontmoeting plaats van de plaatselijke club tegen Oostburg en zal dit wel een aardige ontmoeting worden aan gezien hier van een groot krachtsverschil geen sprake is. Niettemin vermoeden wij, dat de thuisclub de overwinning zal weten te be halen. Temeuzen 2Bros kens. Al mag Breskens dan dit seizoen geen lei dende rol spelen, toch behoort zij tot de sterke vertegenwoordigers van deze klasse en dit kan van de reserves van Temeuzen niet ge- zegd worden. Nu is het eigenaardige, dat zij op eigen terrein soms de bezoekers verrassen en dan ook in staat blijken te zijn om hun spel behoorlijk te ontwikkelen, maar over het al- gemeen genomen zal men moeten erkennen, dat de vechtlust, in den goeden zin des woords natuurlijk, bij deze spelers ontbreekt en het hun volkomen gelijk is of het regent dan wel sneeuwt. Een club, die daartegencver de wil tot overwinnen plaatst zal dan ook succes hebben en zoo zal de uitslag hier ook zijn, het aan den dag gelegde enthousiasme beslist den strijd. SluiskilIJzendjjke. Bij onze buren komt' op bezoek het elftal van IJxendijke en daar de ontvangende club op eigen terrein reeds sterkere tegenstanders in het zand heeft doen bijten, zelfs nog geen enkele nederlaag daarop heeft geleden, eal IJxendijke er ook niet in slagen deze succes- senreeks te onderbreken. BiervlietHulst. Dat Hulst het voorbeeld van de reserves van Temeuzen zal volgen, denken wij niet. Tnou- wens waarom zouden zij dit doen? Hulst is sterker dan de thuisclub, dit is wel bewezen. niettegenstaande de gasten het seizoen 1936 1937 niet kunnen roemen. Te hopen is dat het veld van Biervliet beter bespeelbaar zal zijn dan vorige week, want toen geleek het meer op een rutschbaan en de doelmannen van bei de elftallen hebben rare schuivers gemaakt bij hun pogingen om hun doel te verdedigen. Zeeuwsche Voetbalbond. Allereerst staat aangekondigd de ontmoe ting Temeuzen 3Breskens 2 en mag veron- dersteld worden dat de thuisclub zich de meer- dere zal toonen, want bij de vorige ontmoe ting, toen Temeuzen 3 nog verre van com- pleet was kon Breskens 2 slechts met 54 overwinnen. Biervliet 2Hulst 2 zal een overwinning te zien geven van de reserves van Hulst, die brj de vorige ontmoeting met een klinkende 50 overwinning den strijd ibeeindigden. Axel 2Groede denken wij een kleine over- winning van de thuisclub tot uitslag, indien de reserves van Axel tenminste niet al te veel feest hebben gevierd bij de herdenking van het zilveren jubileum van hun club. De Com Boys krijgen Oostburg 2 op bezoek en zij zullen hiermede niet veel last hebben. aangezien de Boys uitgesproken sterker zjjn. Tot slot volgt de ontmoeting Schoondjjke Hoofdplaat 2, waanbjj de thuisclub de beide punten zal weten te behouden. CORRESPONDENTIE. Den heer G. M., alhier. Uw stuk is niet vatbaar voor opname in de courant. 't Zou ook niet in uw eigen belang zijn. Red. Aanvankelijk stormachtige T:ot krachtige Zuiden tot Zuidwesten, later ruimende en afnemende wind. Zwaar bewolkt tot betrok- ken, later opklarend. Enkele regenbuien. Aanvankelijk zacht, later kouder. KLOOSTERZANDE. De 84-jarige rustend landbouwer P. A. Versohuren alhier, op wien, zooals men zich zal herinneren, eenigen tijd geleden een overval werd gepleegd, waarbij hij 's nachts in zijn slaapkamer door een achot uit een revolver werd verwond, is thans over- leden. De kogel, die hem in het beikken was gedrongen, kon, wegens den hoogen leeftijd van den getroffene, niet worden verwijderd. DENATURATIE AARDAPPELEN. DEN HAAG. Van bevoegde zijde wordt medegedeelt, dat aan de aardappelrassen van den kleigrond, vallende onder de z.g. rubriek A, waarvan indien deze aan daartoe gestelde eischen voldoen, met ingang van 1 Februari 1937 een vergoeding van 1,50 wordt toege- kend, is toegevoegd het ras „West-Braban- der". VERDACHT VAN BRANDSTICHTING INGESLOTEN. BLERIC3K. Gisteravond is in de woning van J. Niessen op den zolder brand ontstaan. Door het spoedig ingrijpen van de brandweer kon de brand beperkt worden tot het dak, dat afbrandde. Vanmiddag heeft de gemeentepolitie N. als vertdacht van brandstichting gearresteerd en ingesioten. IN EEN WATERPUT VERDRONKEN. GILiZE. In den afgeloopen nacht is aihier de 60-jarige vrouw M. Schalkers in een ach- ter haar woning gelegen waterput geraakt en verdronken. VERSPREIDIN G BELEEDIGENDE PAMFLETTEN. ZUTPHEN. De rechtbahk alhier veroor- deelde den koopman B. W. T. uit Winterswijk tot 50 boete of 50 dagen hechtenis, wegens het verspreiden van voor de Joden beleedigen- de pamfletten. De eisch was 1 maand ge- vangenisstraf. WAPENSTILSTAND IN CHINA. NANKING. Naar uit goed ingelichte knin- gen verluidt, is van gister af een 5-daagsch bestand overeengekomen, tusschen de betrok- ken regeeringstroepen en de troepen van Tsjang Tsjoe Liang. Gedurende deze 5 dagen zal Sian Foe niet door regeeringsvliegtuigen worden gebombardeerd, terwijl Nanking niet door de artillerie der opstandelingen zal wor den beschoten. Mocht na het verstrijken van dezen termijn de in vrijheidstelling van Tsjang Kai Sjek nog geen feit zijn, dan behoudt de degeering zich voor de militaire operaties te hervatten. NOODLOTTIGE MIJNONTPLOFFING. CALCUTTA. Naar men gelooft zijn de Europeesehe bedrijfsleider en 150 inboorlingen om het leven gekomen bij een mijngasontplof- fing welke zich voordeed te Asansol, een stad van 26.000 inwoners in Bengalen. MEVR. SIMPSON OP REIS. CAIRO. Men meldt, dat mevr. Simpson aan boord van de Athena" op weg is naar Alexandria, waar zij Zaterdagochtend zal aan- komen en direct zal doorreizen naar Luxor.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 6