ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN AKKEKTJES (SIcHETS) jYtet ZJXT Timor SCOC- No. 9544 VRIJDAG 18 DECEMBER 1936 76e Jaargang Binnenland Buitenland. TWEEDE BLAD TER NEUZEN, 18 DECEMBER 1936 .|S— -vem imfcBX <5*i> NEUZENSCHE COURANT DE BEftEDIGING VAN PRINS BEBNHAKD. De plechtige eedsaflegging van den onlangs tot kapitein, luitenant,, ter zee le klasse en ritmeester titulair resp. a la suite uit de drie hoofddeelen der weermacht benoemden Prins Bemhard von Lippe-Biesterfeld zal plaats vinden op Woensdag 23 Dec. e.k. bij een groote gamizoensparade op het Malieveld te 's-Gra- venhage. In groote trekken zal de plechtigheid als volgt geschieden: De troepen der residentie versterkt met onderdeelen van elders, zullen omstreeks 11 uur In carrd-formatie worden opgesteld met het open gedeelte tegenover het midden van het Kerkpad. Ongeveer 11,15 zal de gouver- neur der residentie, luit.-generaal Jhr. W. Roe 11 vergezeld van den Prins te paard op het Malieveld verschijnen. Na de gobruikelijke begroeting van vaan- dels, standdaarden, autoriteiten, niet-inge- deelde officieren en verdere genoodigden zal de komst van H. M. de Koningin en H. K. H. de Prinses worden afgewacht. Na inspectie door H. M. de Koningin van de troepen en van de daarbij voor dezen dag in- gedeelde weermachtssymbolen van alle deelen der Koninklijke weermacht, zal tot de eeds- aflegging worden overgegaan, waarbij de Kon. besluiten van benoeming door opper- en vlagofficieren van het Kon. Ned.-Ind. leger de Kon. Marine en de Kon. landmacht zullen worden voorgelezen. De beeediging zelf zal plaats hebben in handen van den gouverneur der residentie, die de oudste opper-officier is van zee- en land macht, voorzoover met een commando belast. Vermeld kan nog worden, dat voor deze pleoh- tigheid troepen van de koloniale reserve en troepen van de Kon. marine zullen zijn inge- deeld. Na de eedsaflegging zal voor H. M. de Koningin worden gedefileerd. Na het vertrek van Koningin en Prinses zal vermoedelrjk een terugmarsch naar het Kon. Paleis plaats vin den met de muziekcorpsen en onderdeelen van de geparadeerd hebbende troepen, die nabij heit Kon. Paleis aan de paradecommandant, vergezeld van Z. D. H. zullen voorbij trekken. Hjpr HUWELIJK VAN PRiNSES JULIANA Huwelijksgeschenk van de gezamenlijke burgemeesters van Nederlandsche ge- meenten. Benigen tijd geleden heeft zich een comitd gevormd. bestaande uit den burgemeester van Amsterdam als eere-voorzitter, de burgemees ter van Rotterdam en van de provincie- hoofdsteden als eere-leden en de burgemees ters van Delft, Wassenaar, Alkmaar, Hilver- sum, Eemnes, Amersfoort, Bunschoten Nieuwleusen, Hasselt, Oldenzaal, Heerenveen, Stavoren, Onstwedde, Winschoten, Emmen, Vleder, Apeldoom, Scherpenzeel, Renkum, Venlo, Weert, Geldrop, Breda, Haamstede en Vlissmgen als leden, teneinde een huwelijks- geschenk van alle burgemeesters van Neder landsche gemeenten a,an te bieden aan Prin ses Juliana. Dit comitd werkt geheel in overleg met het nationale comity. Het cadeau zal derhalve een onderdeel of aanvulling uitmaken van het nationale huwelijiksgeschenk. Een circulaire met het verzoek om een be- drag te storten is eenige dagen geleden ge zonden aan iederen burgemeester. Het blijkt, dat het comity, teneinde het werk van het nationale comitd niet te belemmeren, overgaat tot de inzameling van gelden, nadat de bedra- gen van het nationale comity nagenoeg over al in de lande zijn bijeengekomen. Voorzitter van het comitd is Mr. A. van de Bande Bakhuyzen, burgemeester van Leiden, secretaris Mr. J. de Blieck, burgemeester van de Wijk (Dr.) en penningmeester D. baron Mackay, burgemeester van Meppel, wiens gironummer is 134707. Het huwelijksgeschenk van de Neder landsche schooljeugd. Men deelt mede: Met groote geestdrift is door heel het land de inzameling onder de Nederlandsche school jeugd gehouden. In verscheiden scholen heeft om 10 uur de bel geluid, waama de leerlingen Langs een collecte-bus hebben gedefileerd. De leerlingen van de Nederlandsche scholen te Antwerpen, Brussel en Montreux zijn bij deze hiulde niet achter gebleven en de algemeene medewerking van personeelen, school- en ge- mieentebesturen heeft iedere verwachting over- troffen. Het oomitd wil thans reeds langs dezen weg alien dankzeggen, die, op welke wijze dan ook, hebben geholpen om het groote plan volkomen te doen slagen. De kamerheer van Prinses Juliana, baron Baud, deelde namens H.K.H. aan den voorzit ter van het comity in een brief mede, dat de (Prinses bijzonder erkentelijk was voor de bloemenhulde haar pamens de Nederlandsche schooljeugd op het uur der inzameliig door enkele comitd-leden aangeboden. HET HUWELIJKSGESCHENK VAN DE VROEGERE BELGISCHE VLUCHTEHNGEN. Ten Paleize Noordeinde is aan Prinses Juliana en Prins Bernhard op plechtige wijze het geschenk overbandiigd, dat Hun ter gele genheid van Hun huiwelijk is aangeboden door de vroegere Belgische vluchtelinigen, die in de jaren 19141918 gastvrijheid in ons land hebben gevonden. De gelden voor dit geschenk zijn ingeza- meld door een Belgisch comitd, waarvan ojn. lid waren burggraaf Poullet, oud-minister- president varf Belgie, de minister van staat Van Cauwelaert, de Prins de Lign-e, en de minister van ondenwijs de heer Hoste. Het prachtige geschenk werd aange boden door burgigravin Simonis, echtgenoote van senator Simonis, den vroegeren voorzitter van het Belgische comitd van vluchtelingen in Nederland, die vergezeld was van mevrouw Maskens, echtgenoote van den Belgisehen ge- zant in Den Haag, en door den secretaris van het comitd ir. Delhez. Het geschenk bestaat uit drie groote kristallen vazen, die vanwege hun zwaarte reeds eerder naar het Koninklijk paleis waren getransporteerd, en eenige zeer kostbare kantwerken, die gedrapeerd om een groote bloemenmand door de deputatie werden mede- gebracht. Prinses Juliana en Prins Bemhard hebben de Belgische vertegenwcjordiging ontvangen en ir. Delhez gaf uiting aan de gevoelens, die in Belgie jegens het Nederlandsche volk en het vorstenhuis leefden en die zich mani- festeerden in dit geschenk. Prinses Juliana en Prins Bernhard bedankten met hartelijke woorden voor de fraaie cadeaux. Deze kunnen beschouwd worden als produc- ten van de twee deelen van het Belgische land, namelij-k het fraaie kristal, dat de kunst- nijverheid van Walcnland en het kostbare kant, dat de kunstnijiverheid van Vlaanderen vertegenwoordigt. Van de drie zware kristallen vazen, ver- vaardigd in de kristalfabrieken van Val St. Lambert, zijn twee umvormig en voorzien van een kristallen deksel. Deze vazen hebben een hoogte van circa 60 cm. Tusso'-ien deze beide vazen in staat een groote, bekervormige vaas, een z.g.n. Vaticaan-model, op een zwaar voetstuk. Deze vaas is een halve meter hoog en de open bovenkant van den beker heeft een middellijn van circa 40 cm. Voorts zijn bij het geschenk vier stuks kant- werk, alles point k l'aiguille, en wel twee prachtige kanten sjaals, een kanten waaier en een kanten zakdoekje. De waaier is van z.g.n. Vieux BruxeUes, dat gespannen is op fijn bewerkt parelmoer. Het zakdoekje is van de allerfijnste kantsoort, die men zich kan denken en die kantklossters ooit kunnen ver- vaardigen. Het geschenk is bedoeld als een blijk van erkentelijkheid van de vroegere Belgische vluchtelingen voor de in Nederland in de jaren 1914—1918 genoten gastvrijheid en als bewijs van deelneming van vele Belgen in de huldiging van het Nederlandsche volk aan het vorstenhuis en in de blijdschap om het prin- selijk ihuwelijk. Aan de in Belgie verspreide omroep van het comitc is dan ook in alle kringen van de Belgische bevolking gevolg gegeven. Naast groote bedragen ontvmg men tevens zeer kleine giften van minver- mogenden, die niet achter wilden blijven en de brjdragen kwamen binnen tot uit de klein- ste dorpjes. DE RIJKSMIDDELEN BEGIN NEN STEEDS BETER TE VLOEIEN. De rijksmiddelen, welke in October reeds een uitstekend figuur maakten, hebben in November opnieuw een imime opbrengst te zien gegeven, zoodat de achterstand, welke in het begin des jaars ten opzichte van d.e raming intrad, nu bijna is achterbaald. Vol- g-ens de raming hadden de indirecte middelen over de 11 verloopen maanden 340 millioen moeten opbrengen. Men is thans gekomen tot f 33" millioen. De achterstand, welke in het midden des jaars heel groot was, is dus inge- krompen tot 3 millioen. Mocht December n even gunstig beeld gaan vertoonen als Novem ber dan zal aan het einde des jaars de raming zelfs met een kleinigheid overschreden kunnen worden. Bijna alle middelen hebben over November meer opgebracht dan J/i2 <^er raming. Een zeer goed figuur slaat de omzetbelasting, welke 6.6 millioen in het laatje bracht, tegen over een raming van 5 millioen. Ook de rech- ten op den invoer leverde weer meer op dan verwacht werd, evenals de meeste accijnzen. In dit alles weerspiegelt zich eenige opleving van het bedrijfsleven. Wat de directe belastingen aangaat: tot i Dec. was ruim 99 millioen op kohier ge- bracht, tegenover 94 millioen op hetzelfde tirdstip van 't vorige jaar. nietig-verklaring goudclausule. Bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal is ingediend een wetsontwerp, houdende maat- regelen tot nietigverklaring van goudclausu- les an bepaalde overeenkomsten. Wordt dit ontwerp wet, dan zullen nietig zijn goudclausules, voorkomende in binnen- landsche overeenkomsten van geldleening of van vestiging van altijddurende renten, van verhuring of verpachting, of tot vestiging van een zakelijk recbt op onroerend goed, welke v66r 27 September 1936 zijn aangegaan. Het ontwerp bevat in artikel 1 een tweetal definities: i In de eerste plaats van hetgeen in den zm van het ontwerp onder „goudciausules' is te verstaan en vervolgens welke overeenkomsten •als „binnenlandsche" overeenkomsten moeten j worden heschouwd. De definitie van goudclausule is zeer ruim gesteld, zoodat op het terrein, waarover de werking van het ontwerp zich uitstrekt met alleen zuivere goud- of goudwaardeclausule worden getroffen, doch alle clausules, welke de strekking hebben den schuldeischer geheel of ten deele te vrijwaren tegen depreciatie van den gulden. Hieronder vallen derbalve, naast de in verschillenden vorm voorkomende waarde-garantieclausules, ook clausules, waar bij is bepaald, dat in geval van depreciatie van de munt het contract van rechtswege ont- bonden zal zijn. Onder binnenlandsche overeenkomsten ver- staat het ontwerp: overeenkomsten, waarbij de door den schuldenaar aangegane verplich- ting is uitgedrukt of mede is uitgedrukt in Nederlandsche courant of is uitgedrukt in goud, voor zoover v6or 26 September 1936 de nakoming dder verplichting uitsluitend in Nederland moest plaats vinden. Voorts wordt in artikel 4 bepaald, dat de wet niet van toepassing zal zijn op de ter beurze van Amsterdam in de prijscourant van de Vereeniging voor den Effectenhandel ge- noteerde geldleeningen. Ten slotte verleent artikel 6 aan de wet terugwerkende kracht tot en met 26 Septem ber 1936. Colij-n, blijkt een groot succes te zijn. Dertig- duizend inzendingen zijn reeds ontvangen, doch vele moeten volgen om aan de hoogge- spannen verwachtingen van bet bestuur te voldoen. Het bestuur verzoekt ons mede te deelen, dat inzenders tot 30 December a.s. laatste buslichting, gelegenbeid hebben oplossingen aan het adres Prinsessegracht 28, Den Haag, te doen toekomen. Men stelle de oplossingen uitsluitend op briefkaarten, vermelde den naam en het adres van den afzender in blok- letters en frankeere de briefkaart met min- stens 0,25 boven het gewone porto. Wie niet de moeite wil nemen een briefkaart met oplossingen in te zenden, gedenke bet gironummer van het nationaal fonds: 272727. HET FRINSELIJK HUWELIJK. De Koningin inspecteert proefverUch- ting van het Koninkljjk paleis in het Noordeinde. Donderdagavond omstreeks half negen concentreerde de belangstelling van het pu- bliek zich in de nabijheid van het Noordeinde tegenover het Koninklijk paleis, want snel had het gerucht de ronde gedaan, dat de feestverlichting daar zou proefbranden. Inder- daad glansden kort voor negen uur de elec- trische kaarsen in de als versi#ring aange- brachte denneboomen op en zette het licht der illuminatie het versierde paleis in een feeste- lijken gloed. Ook de Kerstklokken die aan de bogen der zuilengalerij ter linker- en rech- terzijde van het paleis zijn aangebracht straal- den in het lioht en een gemompel van bewon- dering ging door de menigte. Desondanks was het aan weinig wachten- den ontgaan, dat uit de zijdeur van den linker- vleugel van het paleis twee in bontmantels gehulde dames naar buiten waren gekomen en in een harer herkende men onmiddellijk de Koningin, die met een hartelijk gejuich werd begroet. Van achter een der zuilen van de galerij nam de Koningin de verlichting in oogenschouw. Boven den hoofdingang hingen eenige werklieden een lichtbak op met de woorden: Leve het bruidspaar en nadat de Koningin daar even naar gekeken had gaf zij den heer Scheeres, die belast is met den aan- leg van de illuminatie, eenige aanwijzingen, waarop de heer Scheeres de werklieden en kele veranderingen liet aanbrengen. Na onge veer vijf minuten keerde de Koningin in ge- zelschap van haar hofdame in het paleis terug en werd de verlichting gedoofd. INCIDENT IN DE HAVEN VAN ANTWERPEN. Een ploeg Antwerpsche havenarbeiders, werkzaam aan boord van het Duitsche stoom schip NoTlburg, weigerde voort te gaan met het laden van het schip, daar zich munitie voor Constaniza (Roemenie) bestemd, onder deze lading bevond. De arbeiders meenden dat ds schietvoorraad niet naar Roemenie, maar naar een der Spaansche havens door de troe pen van generaal Franco hezet, zou gaan. Het incident kon echter vrij spoedig worden bijge- legd. Nadat aan de arbeiders de stellige ver- zekering was gegeven, dat de, in transito, verzonden mimitie van de Fransche regeering kwam en wel degelijk voor Constanza be stemd was, is het werk hervat geworden. TWEETALIGHEID IN HET BELGISCHE LEGER. Luitenant-generaal Denis, minister van Landsverdediging, heeft Woensdag in de Kamer het wetsontwerp ingediend inzake het taalgebruik in het leger. Het wetsontwerp bepaalt dat de officieren, die doorgaans slechts Fransch spreken, voort- aan beide landstalen machtig moeten zijn. De cursussen op de militaire scholen zullen even- eens tweetalig zijn. Er zullen Vlaamsche en Waalsche regimen- ten worden gevormd. Deze indeeling zal vodr 1938 moeten worden tot stand gebracht. De Brusselsche „Standaard" vemeemt, dat er voor de militiekias van 1936 21.638 dienst- plichtigen zijn, die in het Nederlandsch wen- schen opgeleid te worden en aangevoerd, tegen 16.667, Waalsche recruten. 20.000 NIEUWE VLIEGERS. De Britsche minister van luchtvaart, Lord Swinton, verklaarde in een rede te Londen, dat het recruteeren voor de luchtmacht vlot verloopt. In dit jaar hebben 20.000 nieuwe vldegers dienst genomen. DE RADIO-PRIJSVRAAG VAN 1IET NATIONAAL FONDS VOOR BIJZONDER*'. NOODEN. Het Nationaal Comite voor Bijzondere^ Nooden schrijft: De radio-prijsvraag, welke Maandag j.l. werd ingeleid door Prinses Juliana en Ministei NEERLANDS BRUIDSPAAR. Morgen, Zaterdag, zullen Prinses Juliana en Prins Bemhard zich te 's-Gravenhage naar het stadhuis begeven, om ten overstaan van den amlbtenaar van den burgerlijken stand aangifte te doen van hun voorgenomen huwe- j lijk. Deze, voor zoo talrijke jonge menschen eer- i ste stap voor hun volgend leven, is van dit j jonge paar tevens van groote beteekenis voor het Nederlandsche Volk, omdat het hier geldt j de aanstaande draagSter der Kroon en omdat deze eerste stap weer nieuiwe en hoopvolle vooruitzichten doet ontstaan voor ons Oranje- huis. Deze datum is tevens de inleiding voor de •ter gelegenheid van het Prinselijk huwelijk voorbereide feesten. ,Op vele plaatsen zrjn zelfs feestelijkheden van eenigen omvang, met fak'keloptochten, lichtstoeten enz. voohbereid. In elk geval is het morgen reeds de dag om de vlag uit te steken. Vlaggenleveranciers en vlaggenstokmakers hebben het de laatste weken bijzonder druk gehad. Was de vlaggentooi in onze stad reeds groot ter gelegenheid van den Notiona- len Feestdag die op het bekend worden der verloving volgde, thans zal deze, als de voor- teekenen ons niet bedriegen, overweldigend zijn. Als we nu ook maar een beetje Oranjezon krij'gen, zal het een mooie dag kunnen worden. Optocht. Naar we vememen is door het muziekgezel- schap „De vereenigde werklieden" het initia- •tief genomen om den dag te vieren door een optocht, die des avonds 7 uur zal uitgaan van het repetitielokaal. Wanneer, naar het voorbeeld van andere plaatsen, personen of groepen zich met fak- kels of lampions bij den optocht zouden wen- schen aan te sluiten, zal het bestuur heelemaal niet zuur kijken. Het denkt: hoe meer zielen, hoe meer vreugde! NIJVERHEIDSONDERWIJS. Naar we vernemen is de heer K. de Vries, directeur der amlbachtsschool voor Ter Neu- zen en omstreken, in gelijke betrekking be- noemd te Appingedam. Ofschoon men voorzeker den heer De Vries het succes op zijn ter zake gedane sollicitatie zal gbnnen, zijn we toch overtuigd, dat het bericht van zijn aanstaand vertrek van de in- richting en uit onze gemeente door de zeer velen met wie hij in aanraking kwam, en wel in het bijzonder de leerlingen eh oud-leerlin- gen, met spijt zal worden vemomen. Door zijn bereidiwilligheid' cum met raad en daad bij te staan, heeft hij tijdens zijn werkzaamheid al- hier, ook buiten de kringen der school veler achting verwonven. CHR. WINTERLEZING. Woensdagavond werd in de Ned. Herv. kerk alhier de tweede Ohr. winterlezing gehouden, waarin als spreker optrad Ds. J. Fokkema van Amstelveen, met het onderwerp: ,,De be teekenis van het Oude Testament voor het leven des Geloofs'1'. Op zeer duidelijke wijze zette spreker tegen over de verschillende stroomingen van mo- deme en ethische zijde de beteekenis en de hooge waande van het Oude Testament uit- een. Met nadruk wees spreker op de woorden van Jezus, als de vervuller van de profetien uit het Oude Testament, waar deze op ver schillende plaatsen getuigt: „Ondenzoekt de Schriften, want deze zijn het die van mij getuigen". Spreker wees er op, dat wanneer er geloo-f is, er ook strijd is en dat het geloof overal hinderpalen ontmoet. Vijandige machten zoe- ken steeds Gods werk te fnuiken. Ontroerend is de aanblik van de afbrokkeling des geloofs. Wij hebben ons dus op te maken. Ver- geten wij dus i)ij het zwaard de troffel niet. Wat in gevaar is, is ons dierbaar. Er staat te veel op het spel. Komende tot de beteekenis van het Gezag, zegt spreker, dat de mensch de vrijheid ver- staat als losbandigheid en verzinkt zoodoende in een poel der nederigste dienstbaarheid. Als sprekende voorbeelden noemt hij Rusland, Duitschland en Italie. Het Gezag is en moet zijn het -fundament der gansche samenleving. Met onverdeelde aandacht werd naar den zeer begaafden spreker geluisterd. GROOTE VOLKSZAN GUITVOERING. Kun je nog zingen Zingt dan nu mee Zooals wij in een onzer vorige nummers hebben meegedeeld, is door een sub-commissie der centrale feestcommissie ter gelegenheid van het Prinselijk huwelijik het geven van een algemeene volkszanguitvoering voorbereid. Hoewel ons volk zich niet gemakkelijk spon- tflun \iit, ook niet op het gebied van zingen op open-bare plaatsen, blijkt toch voortdnrend bij verschillende gelegenheden, dat men eigen- lijk wel graag zingt. Dit komt ook wel vol- doende tot uiting bij -de volkszangdemonstra- ties die elders van wege de omroepvereeni- gingen in den laatsten tijd worden gegeven. De commissie heeft nu hier ook zoo'n proef willen nemen. Zooals meegedeeld kan reeds gerekend worden op medewerking van veree- nigingen met een 500-tal leden, doch ook zij wie willen zingen en niet tot een vereeni ging behooren zijn weikom. Men vervoege zich daarvoor alleen om een deelnemerskaart bij de in de ad vert en tie in dit nummer aange- geven sigarenwinkels, terwijl de commissie zorgt voor een exemplaar van den bundel met de feestliederen, welke behoudens een speciaal lied voor het Prinselijk huwelijk alle bekende vaderlandsche liederen bevat. De zang zal worden begeleid dpor het mu- ziekgezelschap „De vereenigde werklieden". iwelks directeur, de heer A. Schirris, de leiding dezer uitvoering op zich heeft genomen. VEIL1G VERKEER OP DEN WEG LANGS HET KANAAL. J.l. Woensdagnamiddag was in het Hotel Hartog-Soesman een vergadering belegd door het ..Beveiligingscomite van den weg langs het kanaal van Ter Neuzen naar Sas van Gent", ter m-ededeeling van hetgeen ter zake gedaan is en te bespreken wat nog te doen Met de leden van het comite waren tegen- woordig een vertegenwoqrdiger van het hoofdbeStuui>van den A. N. W. B. en de heer A. W. Brons, consul dier vereeniging, bene- vens enkele belangstellenden. -De voorzitter van het comite, de heer H. J. Colsen, heette in het bijzon-der den vertegen- woordiger van den A.N.W.B. en den consul, alsmede de pers, weikom. Hij uitte zijn spijt over de geringe opkomst van belangstellen den, die heel wat afsteekt bij de 1008 blijken van ins-temming met deze actie, welke hij des- tijds ontlving, nadat daar-omtrent in de c rant een ingezonden stuk was verschenen. Hij deelde mee, dat indertijd door enkele firma's was aangeboden op enkele plaatsen langs het kanaal een eindje muur te bouwen, volgens hun systeem, alles als proef. De on- derhandelingen daaromtrent hadden geen re sultant, door de voorwaarden die daarvoor van wege den rijkswaterstaat en den onbvanger der domeinen werden gesteld. Een verzoek van den A.N.W.B. werd even- min ingewilligd. Toch mag men er, naar spr. me-ening, niet in berusten, daar de toestand gevaarlijk is en dit gevaar door het steeds drukker verkeer, en het ontibreken van een wierijd-erspad, waardoor het op verschillende tij-dstippen druk wielrijders-verkeer -zich ook van den rijweg moet bedienen, nog grooter wordt. Ter sprake kwam o-ok het verzoek dat door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen is gedaan, voor het plaatsen van een doorgaande veiligheidsleu- ning. Het door die instelling ontvangen ant- woord, dat de voorgestelde leuning niet do-el- AKKER "AKKERTJES" dragen het AKKER-merk in ruitvorm. Dan weet Ge wat Ge inneemt, want een geneesmiddel is een zaak van vertrouwen. Let - p Op den inhoud komt het aan. Deze waarborgt U een snelle hulp bij hoofdpijn, onbehaaglijkheid, griep. enz. Weiger daaroni nabootsingen, die er misschien uiterHjk op Hjken, maar waar van de inhoud niet te vergelijken is met het zeer bijzondere poeder, dat is sa- mengesteld door Apotheker Dumont, waarmede "AKKERTJES" gevuld zijn. Nederlandsch Product - Recept van Apotheker Dumont Koker met 12 stuks 52 ct. Zakdoosje, 3 stuks 20 ct. (Ingez. Med. i matig voorkwam, wekt bevreemding, daar de thans van wege Rijkswaterstaat op enkele punten geplaatste leuning -van betonnen pa- len met een leuning van gasibuizen toch zeer zeker niet doelmatig kan genoemd worden, aangezien hij het langs die leuning glijden iedere paal een sto-otpunt vormt. Na breedvoerige bespreking werd besloten steun te verleenen aan het door voomoemde Kamer genomen besluit, om Z. Exc. te ver- zoeken dan te willen bevorderen het plaatsen van een andere, naar zijn meening wel doel- matige beveiligingsleuning, in elk geval te willen voorzien in de veiligheid van het ver keer op den weg langs het kanaal, en om tevens ten spoedigste te willen overgaan tot het aanbrengen van 't afzonderlijk rijwielpad, dat, voor zoover bekend, door den rijkswater staat reeds enkele jaren geleden is ontworpen. De heer Lorier zeide toe, dat ook door den A.N.W.B. een dergelrjk verzoek zal uitgaan. Deze vereeniging zal daarbij terugkomen op het vroeger reeds gedaan verzoek betreffen- de het rijwielpad. BESMETTELIJKE ZIEStTEN. In de week van 6 tot en met 1-2 December j.l. kwamen in onze provincie 2 gevallen van roondvonk voor, n.l. te Sluis. BENOEMING VAKONDERWIJZERES Tot vakonderwij-zeres in de nuttige hand- werken aan de O. L. school te Sluis is be- noemd mej. J. M. Daansen te OoStburg. VRIJ STELLING VAN STEMPELEN DOOR WERKLOOZEN OP 7 JANUARI. De Minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen mededeeling gedaan, dat op 7 Januari 1937 aan de werkloozen vrijstelling van stempelen kan worden verleend. ZEEUWSOH-VLAAMSOHE VEREENIGING VAN TRICOTAGEFABRIKANTEN. Na eenige vergaderingen, welke op initia- tief van den' heer F. Koch, directeur Mech. Tricotagefabriek „Behaegel-De Nijs" te Hulst, werden gehouden door de tricotagef-abrikanten in Zeeuwsch-Vlaanderen, is op de laatste bij- eenkomst besloten een bond te stic-hten. Er werd een comitd gek-ozen, waarvan de heer F. Koch voorzitter is en dat tot taak heeft de n-oodige werkzaamheden te doen voor het tot stand komen van eene vereeniging. VEREENIGING VAN FABRH1SS- DIRECTEUREN IN DE TEXTIEL- INDUSTRIE. Te Hengelo had op 12 Dec. 1.1. een vergade ring plaas met het doel eene vereeniging te stichten van hen, die in het bezit zijn van het hoogste diploma dat in Nederland is te beha- len op gelbied van textielwetenschap. Deze vergadering was het gevolg van be- sprekingen in Mei 1.1. gehouden tusschen de heeren F. Koch te Hulst en Dr. H. H-olsboer te Enschede en was voorbereid door een daar- toe gevormd comitd. De vergadering werd druk bezocht en ver- liep vlot. De ontworpen statuten werden na eenige discussie aangenomen. Alle aanwezi- gen gaven zich als lid op, terwijl o-ok van velen die niet ter vergadering hadden kunnen ko men, bericht was ontvangen, dat ze wensch- ten toe te treden, zoodat een honderdtal leden konden worden ingeschreven. Er werden eenige bestuursleden gekozen, w.o. de -heer F. Koch, die naar het woord van Dr. Holsboer, de geestelijke vader is dezer jonge doch machti'ge vereeniging van fabrieks- directeuren en bed-rijfsleiders in de geheele Nederlandsche textielindustrie. Ook werd de mogelijkheid opengesteld cm, onder bepaalde voorwaarden, ook burtenlandsche textieltech- nologen en tex-tielingenieurs toe te laten. De vereeniging stelt zich ten doel de belan- gen harer leden te behartigen, voor plaatsing te zorgen van afgestudeerden die lid zijn en door wetenschappelijke lezingen, allerlei vraag- stukken op textielchemisch en textieltechnisch gelbied te behandelen. Terstond na de vergadering werd daarme- de al een aanvang gemaakt. Ir*. J. Lulblberhui- zen, be-drijfsingenieur bij de Vereenigde Neder landsche kunstzijdefabrieken A. K. U., hield eene lezing over ,,De verwerking van kunst- zijde en stapelvezel in de textiel-industrie", welke rede met belangstelling werd aan- hoord. DE DIJKVAL TE KAPELLE. Daaromtrent valt nader te melden, dat de gemeenteraad van Kapelle j.l. Woensdag een telegram heeft gezonden aan den Commissaris der Koningin, waarin de meening werd uitge- sproken, dat aan de voorzieningen tegen het gevaar ontstaan door den dij'kval niet met de noodige voortvarendh-eid werd gewerkt. De dijk heeft zich Woensdag en den daarop- volgenden nacht goed gehouden. De Midd. Crt. meldt nader, dat slechts enkele on-beteekenende stukjes nog wat af- gebrokkeld zijn. Verder was de bekisting binnendijks Donderdag ter hoogte van 1 M. gereed, zoodat de zaak thans wel een stootje velen kon. Intusschen wordt er met man en

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 5