Brand- PARTHENOS akkers Kloosterbalsem wonden Sport Gemengde Berichten Burgerlijke Stand bedek ze dadelijk met Pluimvee-Rubriek BILJARTEN. INGEZONDEN STUKKEN. LOOP DER BEVOLKING. verder uitbreiding van het wegennet niet kan plaats hebben en er reeds wegen zijn, waar- van de verfoetering moet worden uitgesteld in verband met den toestand der financien. Naar bet oordeel van dit lid zal de regeering bij- zondere hulp of extra steun moeten verleenen. Ged. Staten zullen zeker een krachtige* poging doen om den Minister tot andere gedachten te brengen. Samenvoeging van polders acht ook dit lid urgent. Ged. Staten zijn hier trou- wens reeds mede bezig. In een andere afdeeling zou men het billijk achten als de minister bereid zou worden be- vonden, het geld dat anders door tolheffing zou worden gevonden, uit 's Rijks kas bij te passen. Dit zou billijk zijn, gezien de ver- keersmoeilijkheden in Zealand. Een lid vreest dat dit niet mogelijk zal zijn omdat het niet een verbinding betreft tusschen twee rijks- wegen en nog een ander lid meent, dat Rijk en Provincie te samen het ontlbrekende zullen moeten bijpassen. Ook hier zegt men van de zijde van Ged. Staten toe, dat zij alles zullen doen om te zorgen dat de brug tot stand kcmt. In deze afdeeling acht een lid de be- voegdheden van Ged. Staten volgens de sta- tuten te groot en die van het bestuur te ge- ring, wat andere leden niet kunnen onder- schrijiven. Overigens werden slechts opmerkingen ge- maakt bij de artikelsgewijze (behandeling der Statuten, die voor de vraag of de brug er al of niet zal kcmen van weinig of geen betee- kenis zijn. Capitulantenreglement 1935. Bij het voorstel tot het vragen aan de Kroon van machtiging om art. 13 van het Capitulan tenreglement 1935 niet toe te passen ten aan- zien van de polders en waterschappen in Zee- land, met uitzondering van het waterschap De breede watering bewesten Ierseke, het wa terschap Schouwen en den polder Wlalcheren, vroeg in de afdeelingen een lid of een polder dan nog vrij is in de keuze van een ontvan- ger-griffier. Het ibevreemdt hem, dat er per- sonen zijn, die van 11 of wellicht nog meer polders ontivanger-griffier zijn en men daar dan vrij is van het benoemen van capitulan- ten en de grootere polders niet. Van de zijde van Ged. Staten werd opge- merkt, dat de ontvangersgriffiers niet onder het reglement vallen, het gaat om de laagste betrekkingen, zooals bode en concierge. Een ander lid meende dat het met de toepassing van het reglement niet zoo'n vaart zal loo- pen. Ook is gewezen op het feit, dat bijv. bij den polder Walcheren dijkwachter en meer dergelijke functien toch wel geacht moeten worden te behooren tot het werk van men- scben uit de praktijk en niet van gewezen militairem die nooit iets van een zeewering hebben gezien. Het bestuur van den polder Walcheren zond dan ook een bezwaarschrift in. Weer een ander lid meende, dat als men den polder Walcheren buiten het reglement laat, het waterschap de Breede Wateriing er ook niet onder behoort te vallen. Nog enkele vragen kwamen naar voren en ten slotte antwoordden Ged. Staten, dat als er zich ten aaneien van bestaande of nog op te richten waterschappen omstandigheden voordoen, welke het noodzakelijk maken op deize materie te letten, Ged. Staten dan aan de Staten de noodige voorstellen zullen doen. Subsidie Rotterdamsche Tramweg Mij. Het voorstel om aan de R. T. M. in de kos- ten van den veerdienst Anna JacobaZijpe over het tijdvak 1 Juni 1936 tot 31 Decem ber 1936 toe te kennen ten hoogste 4116,50 en voor den veerdienst NumansdorpWil- lemstad ten hoogste f 958,50, ondervond in alle afdeelingen van verschillende leden woorden van waardeering voor de wijze waar- op Ged. Staten tegenover den Minister hun standpunt hebben verdedigt, al betreuren die leden het dat Ged. Staten toch de voorgestel- de conclusie zijn moeten komen. Enkele leden meenden, dat zoo 't Rijk ge- heel de baas wordt maar dan ook maar de financieele eonsequenties moet dragen. Een lid heeft reeds verleden jaar aan Ged. Staten gevraagd te komen met voorstellen om de overeenkomst met de R. T. M. te vertoreken; hij zou het een oplossing vinden als de R. T. M. verdween en het particulier initiatief hier de verbinding in stand kon houden. Ook is gevraagd wie uit zal maken de grootte van het verlies bij tariefsverlaging en ook wat er in 1937 staat te gabeuren. Andere leden zien voor verdere sulbsidie geen aanleiding, om dat er geen verlies wordt geleden en gewezen wordt op het feit, dat de Staten van Zuid- Holland een gelijk voorstel hebben verwor- pen. Een lid wil trachten het veer provin- ciaal te maken, waartegen andere leden be- zwaar maken. Men meent in een afdeeling dat het voorstel verworpen moet worden en over die gevolgen maakt men zich nfet onge- rust. In een andere afdeeling meent een lid ook dat de Staten nu maar eens den moed moeten hebben ,,neen" te zeggen. Leden van Ged. Staten verklaren, dat het college zich inderdaad noodgedwongen er bij heeft neergelegd om met dit voorstel te moe ten komen. Het voorbbestaan der R. T. M. wordt wenschelijk geacht, daaribij acht de Minister het evemeens wenschelijk, dat de veren bij die Maatschappij blijven. De hoofd- zaak is, dat de veren goed geexploiteerd wor den. Werd het subsidie geweigerd dan zou men een geheele streek dupeeren, hetgeen moet worden voorkomen. Ged. Staten mee- nen naar aanleiding van een» opmerking, dat de menschen naar een andere provincie wor den getrokken, dat toch een goede verbinding 'met Rotterdam moet blijven behouden. Voor wat de toekomst betreft, wijst men er op, dat er feitelijk drie antwerp-besluiten zijn, n.l.: a. het toestaan van het subsidie tot 31 December 1936; b. het beginsel van de kostenverdeeling, de kosten geraamd op 45.000; c. het verlee nen van subsidie in verband met de gewensch te tariefsverlaging. Nog werd o.a. medege- deeld, dat de pont van de Moerdijk waar- schijnlijk op dit traject in dienst zal worden gesteld. In de afdeelingen van de Prov. Staten zijn ook geen bezwaren gemaakt tegen de voor stellen tot wijiziging van de begrooting 1935 der Provincie en van die van het Provinciaal wegenfonds; evenmin tegen het voorstel tot vaststelling van een capitulantenverordening en ten slotte ook niet tegen het voorstel tot verleening van een subsidie van ten hoogste f 160 aan het gemeentebestuur van Stave- nisse voor de kosten van herstel van den toren aldaar. Geldleeningen provincie Zeeland Bij de bespreking van het voorstel van Ged. Staten tot het aangaan eener geldleening van ten hoogste 600.000 voor dekking van kapitaalsuitgaven, heeft in een der afdeelin gen een lid voor een korteren aflossingster- mijn dan 24 jaar gepleit, teneinde het nage- slaeht niet te veel te bezwaren. Van andere zijde werd hiertegen aangevoerd, dat juist het nageslacht ook profiteer! van de verbeterin gen, die thans tot stand worden gebracht en waarvoor gelden worden verleend. Nog een lid merkte op, dat de aflossingstenmijn ver band houdt met de afschrijvingen op bepaalde objecten. Bij het voorstel tot het aangaan van een geldleening van ten hoogste f 1.000.000 ten behoeve van de Vereeniging ,,De Noord-Beve- landsche Brug'" werd in een der afdeelingen de vraag gesteld of de omschrijving: De af- lossing heeft plaats in ten hoogste 40 jaar te beginnen op een door Ged. Staten te bepalen datum" niet erg vaag is en of het niet beter ware hier te lezen b.v.„na 1 jaar". Een lid van Ged. Staten antwoordde, dat de gebrui- kelijke omschrijving is gevolgd en dat deze cok van belang kan zijn. POLITIERECHTEK TE MH>DELBURG. Zitting van 15 December 1936. De volgende" personen waren gedagvaard, alle wegens overtreding van's Rijks belasting- wetten, waarbij de volgende uitspraken wer den gedaan D. v. T., 36 j., winkelier te Axel, 75 of 25 dagen. W. E. I. de J., 37 j., autohandelaar en W. G. H., 42 j., winkelier, beiden te Axel, no. 1 1 of 1 dag, no. 2 50 of 20 dagen. A. B. R., 38 j., fabrieksanbeider te Hulst, /20 of 10 dagen. P. J. de C., 50 j., straatmaker te de Klinge, 25 of 10 dagen. A. J. v. H., 30 j., landlbouwer te Maldegem, 1 maand gevang. E. L. G., 24 j., koopman te Sluis, 1 maand gevang. H. P. B., 51 j., koopman en fabrikant te Clinge, f 150 of 3 maanden. M. A. G. P., 33 j., kleermaker te St. Jan- steen, f 75 of 25 dagen. E. J. N., 41 j., landlbouwer te Clinge, 1 maand gevang. M. V. v. d. V., 30 j., zonder beroep te Sint Gilles Waes (B.), 10 of 5 dagen. N. M. K., 38 j., koopman te Goes, 100 /100 50. M. A. de W., 19 j., zonder beroep en J. de W., 33 j., koopman, beiden te Hontenisse, no. 1 f 10 of 5 dagen,- no. 2 1 maand gevang. C. J. M., 21 j., wielrenner te Goes, 6 weken gevang. A. S., 21 j., anbeider, M. J. S., 26 j., arbei- der en J. E. S., echtg. A. S., 23 j., zonder be roep, alien te Axel, no. 1 en 2 20 of 10 dagen, no. 3 10 of 5 dagen. A. T. 't G., 41 j.,- manufacturier te Axel, 10 of 5 dagen. A. 'H. C. de S., 22 j., landbouwersknecht te Zevenbergen, f 30 of 15 dagen. C. J. K., 18 j., zonder beroep te IJzendijke, 10 of 5 dagen. E. G., 42 j., arbeider te Assenede (B.), /20 of 5 dagen. F. H., 19 j., grondwerker te de Klinge B. 30 of 15 dagen. F. T., 37 j., aibeider te Kemseke (B.), 20 of 10 dagen. P. S. B., 51 j., schipper te Nieuw Namen, en E. de B., huisvr. P. S. B„ 51 j., zonder beroep te Nieuw Namen, no. 1 30 of 15 da gen, no. 2 /20 of 10 dagen. P. C. W., 25 j., reiziger te St. Laurens en W. A. A. P., 51 j., fabrieksdirecteur te Vlis- singen, ieder f 7,50 of 3 dagen. J. P. K., garagehoudeb te Vlissingen, 10 of 5 dagen. D. S. de S., 25 j., koopman te Selzaete (B.), f 3 of 1 dag. T. V., 27 j., chauffeur te Middellburg en J. K. K., 39 j., koopman te Middelburg, ieder f 7,50 of 3 dagen. Door de „Ter Neuzensohe Biljartclub" ge- vestigd in Hotel Pays-Bas werd een wedstrijd gehouden onder hare leden. De wedstrijd van deze bloeiende vereeniigimg, met als natuurlijk genoeg enthousiaste leden, had weder een zeer prettig verloop. De secretaris igaf, aan de hand van gehou den notities, een resumd van de vorderingen welke verschillende leden sedert de vorige wedstrijd hadden gemaakt, en bleek het spreekwoord: „oefening geeft kraoht", weer voor de zooveelste maal geen ijdele klank te zijn. De wedstrijd was verdeeld in 4 klassen en had, elk naar zijn krachten, kans op een prijs. De prijzen bestonden uit kunstvoorwerpen en werden behaald door de heeren: H. Meert, A. J. de Krijger, H. C. de Vrieze, C. de Pauw, L. Dekker, D. But, Ph. Haak, J. Schumacher, B. v. d. Eijk, Ch. Ververs, P. C. de Doelder, R. Verstraeten, J. F. de Cooker, A. de Zeeuw, N. Kriele, J. Blok, P. Franoken en W. van Dixhoorn. Er werden gespeeld 41 partijen, terwijl de arbiter 6804 caramboles had te noteeren. GESMOKKELD SIGARETTENPAPIER IN BESLAG GENOMEN. Uit hoofde van gegronde vermoedens, dat in de woning of in verdere voor afsluiting vatbare panden van M. v. d. L. te Kapelle een vebboden nederlage aanwezig zoude zijn, heeft naar de Midd. Crt. meldt, de amlbtenaar der invoerrechten en accijnzen geholpen door de plaatselijke politie, een onderzoek in de woning van v. d. L. voomoemd en andere bij hem in gebruik zijnde gebouwen, verricht. In de woning van v. d. L. werd geen ver- boden nederlage aangetroffen, maar in een dorschkast toebehoorende aan v. d. L., stkan- de in een schuurtje, in de onmiddellijke nabij- heid van diens woning, werd door de politie een zak aangetroffen waarin zich 500 onge- banderolleerde (boekjes sigarettenpapier be- vonden. De boekjes sigarettenpapier werden in be- slag genomen, waama tegen M. v. d. L. pro- ces-verbaal is opgemaakt. AUTO IN HET WILHELMINAKANAAL GEREHEN. Woensdagavond ongeveer zes uur is een personenauto, bestuurd door den heer Geb- hardt, chef van het Sphinx Service station te Breda, in voile vaart door de gesloten hekken van de brug over ihet Wilhelminakanaal nabij Oosterhout gereden, met het gevolg, dat de auto in de diepte is verdwenen. Een naast den bestuurder gezeten monteur wist zich te bevrijden en kon worden gered. De bestuurder is echter verdronken. Daaromtrent wordt nog gemeld: Voor de gesloten deurhekken van de brug stonden enkele auto's te wachten, toen de heer W. Gebhardt met groote snelheid uit de richting Breda kwam aanrijden. Waarschijn- lijk heeft hij gedacht, dat de auto's geparkeerd stonden voor het cafe, dat zich daar ter plaatse bevindt en heeft hij niet bemerkt, dat de wagens voor de geopende brug moesten wachten. De situatie ter plaatse is, vooral bij duistemis buitengewoon gevaarlijk, omdat de brug schuin over ihet kanaal loopt en men gemakkelijk door de straatverlichting misleid wordt. Reeds herhaaldelijk is de aandacht op dit beruchte punt gevestigd. Ook zijn de af- sluithekken niet voldoende verlioht, terwijl deze zich bovendien onmiddellijk aan den waterkant bevinden. De auto een vier- persoonswagen is dan ook dadelijk van den oever gegleden en gieheel onder water ver dwenen. Het kanaal is ter plaatse ongeveer drie meter diep. De inzittenden slaagden er- in een gat in den kap te maken en daardoor heeft zich eerst de monteur, de heer van Dorst, weten heen te werken. Door handrei- king is hij daarna op het droge gebracht. Ook de heer Gebhardt kroop uit den wagen, doeh nog voor men hem kon bereiken, is hij weer in het water gevallen en waarschijnlijk onder den auto terecht gekomen. De heer Gebhardt, die een goed zwemmer was, is toen jammer- lijk verdronken. Eerst om tien uur kon de auto worden opgehaald. Daarna is de politie gaan dreggen naar den drenkeling, die eenigen tijd later is opgehaald. De heer Gebhardt was 32 jaar oud, gehuwd en vader van een kind. Het stoffelijk over- schot is naar het ziekenbuis te Oosterhout vervoerd. Het ongeluk veroorzaakte groote stagnatie op den drukken verkeersweg. MAREOHAUSSEE DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Woensdagmiddag omstreeks 5 uur heeft op den weg naar Warnsveld een ernstig ongeluk plaats gahad ter hoogte van caf<5 Wandel- zicht, waarbij de 22-jarige marechaussee Smit uit Ede is gedood. Omstreeks kwart voor 5 stond voor het cafd een paard en wagen, ge- laden met kolen, welke wagen door G. uit Vorden bestuurd werd. Een vrachtauto van de firma W. rijdende naar Warnsveld reed achter op den stilstaanden wagen, waardoor het paard schrok en naar voren trok met de kar. De vrachtauto werd beschadigd alsmede de kolenkar. De marechaussee van de nabij gelegen kazerne, nl. de wachtmeester Hagenraad en de marechaussee Smit stelden een onder zoek in. De chauffeur van den vrachtauto verklaard, dat hij geen achterlioht op den wagen had ge zien. Toen zij met hun onderzoek bij den kolenkar klaar waren wilden zij naar den vrachtauto, die voor het cafe stond, terug- keeren. Vermoedelijk is hierbij niet de noodige oplettendheid betracht, waardoor zij werden gegrepen door een op dat oogenblik met een snelheid van ongeveer 50 K.M. uit de richting Zutphen naderenden auto bestuurd door mevr. Olree. Hagenraad werd weggeslingerd en bleef bewusteloos liggen. Smit werd ook tegen den grond gesmakt. Hij bleek er het ergst aan toe. Dr. Thate uit Warnsveld verleende de eerste hulp. Later kwamen ook de doktoren van Lier en Holleman ter plaatse. Smit werd naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij kort na aankomst is overledeii. Ha genraad kreeg een wonde aan het hoofd en klaagde over pijn in den schouder. Hij is per auto naar huis vervoerd. De subsitituut:officier van justitie Mr. Stam, de districtscommandant van de marechaussee kapitein de Hoog, alsmede de brigadecomman- dant waren spoedig ter plaatse en stelden een onderzoek in. GRIEP IN HET GARNIZOEN TE NIJMEGEN. In verband met het heerschen van griep onder de militairen te Nijmegen heeft de mili- taire geneeskundige dienst voorzorgsmaat- regelen genomen. Bij het llde regiment infan- terie waren Dinsdag "veertig gevallen, waar- onder twee ernstig. Teneinde de zieken zoo- veel mogelijk afzonderlijk te kunnen legeren is een aantal niet aangetaste militairen onder- gebracht in de kazerne van de Koloniaie Reserve. Voorts is lichte dienst gelast in avond- of nachtoefeningen worden niet ge houden. ARRESTANT SLIKT HET BEWIJSMATERIAAL IN. In de Bank van Leening aan de Mamix- straat te Amsterdam is Maandag een Pool gearresteerd, die verdacht wordt, verschil lende gestolen goederen te hebben beleend. De arrestant zorgde tijdens zijn fouilleering in de wacht van het bureau Raampoort voor een onverwachte opschudding. Terwijl hij voor de balie stond en verschillende beleen- briefjes reeds uit zijn zak te voorschijn waren gekomen, zag de man kans het bezwarende materiaal weg te grissen. De brigadier tracht- te nog de papieren te grijpen, maar de politie- man kon niet venhinderen, dat de Pool de briefjes in zijn mond stak. De brigadier greep den arrestant vast en probeerde de prop uit den mond te trekken. Slechts eenige snippers kwamen tusschen de tanden te voorschijn. Dit was het eenige be- wijsmateriaal dat de politieman grijpen kon. De Pool werd stevig onderhanden genomen, maar de papierprop slikte de man door. Hij werd daarop in een eel opgesloten. De rechercheurs van de bureaux Leidsche- plein en Warmoesstraat zochten den Pool eveneens wegens verschillende misdrijven. ERNSTIG ONGELUK MET EEN DORSCHMACHINE. Woensdagmorgen is de 21-jarige arbeider van Till te Elst in de Betuwe bij het dorschen met zijn beenen in de wals van de dorsch- machine geraakt met het gevolg, dat zijn lin- kerbeen geheel werd verbrijzeld en het rech- terbeen hoogst ernstig werd gekneusd. De doctoren De Boer en Zeydner legden de eerste verbanden, waarna de zwaar gewonde jonge- man naar het ziekenhuis te Amhem is ver voerd. EEN GERAFFINEERDE POGING TOT OPLICHTING. Te Rotterdam is een zeer geraffineerde poging tot oplichting aan het licht gekomen, van welke een sweepstake-ondememing te Liverpool bijna het slachtoffer was geworden en in welke zaak een Rotterdamsche post- ambtenaar mee de hand in het spel heeft ge- had. De firma H. Littlewood Ltd. Racing- en Football accountants te Liverpool organised! vrij geregeld z.g.n. sweepstakes. Als men een bepaald bedrag opstuurt kan men aan die sweepstake deel nemen. Men moet dan op- geven welk paard en welke jockey een be- paalden wedstrijd zullen winnen. Indien men dit juist heeft geraden, heeft men recht op een prijs. De inschrijving sluit des middags om 12 uur van den dag, waarop de wedstrijd zal worden verreden. Voor inschrijvers buiten Liverpool is bepaald, dat hun ingevulde for- mulieren nog geldig zijn, indien uit het post- stempel blijkt, dat de brief, welke dit formu- lier bevat voor 12 uur van dien dag is gepost. Dit heeft een echtpaar te Rotterdam op het idee gebracht te trachten fraude te plegen, een fraude, waarvoor zij de medewerking van een postambtenaar noodig hadden. Inderdaad is het hun gelukt een oneerlijken postman op te sporen en toen meenden zij, dat het terrein veilig was. Zij stelden den desbetreffenden ambtenaar, die op een der bijkantoren belast was, met het doen afstem- pelen van brieven, ledige, ongesloten couverts ter hand, welke aan de firma te Liverpool waren geadresseerd. De ambtenaar liet de couverts afstempelen, waarna hij hen aan de expeditie onttrok. Des middags luisterde het echtpaar naar de radiouitzending- van den wedstrijd, waarna zij snel de namen van den winnenden jockey en het winnende paard op het formulier in- vulden. Dit formulier werd daarop zoo vlug mogelijk aan den postambtenaar gegeven, die het in het afgestempelde couvert deed, waar na hij den brief terstond doorzond. De brief droeg dus een afstempeling van v66r twaalf uur en hij bevatte de namen van de winnaars. Op die manier kon het echtpaar recht laten gelden op twee prijzen, waarvan de eene groot was: 880 pond en 18 shilling en de andere 140 pond en 10 shilling. Het bedrog is evenwel toch nog aan het licht gekomen en het echtpaar en de post ambtenaar zijn aangehouden en opgesloten. Later is de postambtenaar buiten vervolging gesteld en weer op vrije voeten gelaten. Het echtpaar de 26-jarige J. R. de J., de 25-jarige I. S. de J.P. zullen vandaag voor de Rotter damsche reohtbank terecht staan. In deze zaak zal o.a. een inspecteur van de recherche te Liverpool als getuige optreden. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Ter Neuzen, 17 Dec. 1936. Geachte Redactie. Beleefd venzoek ik U mij eenige plaats- ruimte te willen afstaan ter beantwoording van het ingezonden stuk van ,,Insi'der" in Uw blad van 16 dezer. Allereerst wil ik er dan op opmerkzaam maken,. dat het raadsverslag zooals dat in Uw blad wordt opgenomen niet stenografisch is. 'Hierdoor kan het gemakkelijk voorkomen, dat sommige dingen welke gezegd worden niet geheel woordelijk worden weergegeven, hetiwelk dan ook inderdaad wel eens ge- beurd. Hiervoor treft niemand eenig venwijt, daar het absoluut onmogelijk moet worden geacht, om alles wat in een raadsvergadering welke eenige uren duurt wordt gezegd, ge heel woordelijk weer te geven wanneer men dit niet stenografisch opneemt. Afgezien daarvan wil ik niet bereveren, dat het verslag opgenomen in Uw blad van 9 dezer niet geheel juist is geweest. Integen- deel meen ik mij te herinneren, dat vrijwel het gesprokene werd weergegeven. Ik hefo echter Uiw blad van 9 dezer thans niet tot mijn beschikking en daar ik deze kwestie van niet zoo overwegend belang acht, heb ik er maar van afgeizien om het nummer bij de ad- ministratie op te vragen. Wel herinner ik mij nog duidelijk wat door mij in de bewuste vergadering aangaande deze kwestie werd gezegd. Na er op te hebben aangedrongen om het werk te doen uiitvoeren door jeugdige per sonen, heb ik woordelijk gezegd: „Ook dan nog kan ik alleen mijn mederwerking er aan verleenen wanneer de ijsibaan dan ook ten goede zal komen aan de geheele gemeen- schap, ik bedoel aan de geheele bevolking der gemeente Ter Neuzen, en dat niet door middel van hooge entreegelden, die naar ik gehoord heb wel eens ,f 1 per dag hebben be- dragen, een bepaalde groep der bevolking wordt geweerd." De heer Lambrechtsen van Ritthem heeft daarop bij interruptie geantiwoord: 1,50 per jaar". Deze interruptie was, naar ik meen te her inneren niet in het verslag opgenomen. Had ik nu het woord „geweerd" vervangen door b.v. ,,uitgesloten"' dan zou ik ongeveer de zelfde foedoeling helbben weergegeven en misschien voorkomen hebben, dat .insider" zich daarover warm zou hebben gemaakt. In ieder geval is het naar voren brengen van een „tegenstelling tusschen groepen in- woners" en het insinueeren, dat ,,een zekere categorie inwoners" opzettelijk zou worden geweerd, allerminst mijn bedoeling geweest, en ik geloof ook niet, dat een der raadsleden dezen indruk van mijn woorden heeft gekre- gen, daar anders toch wel verwacht had mogen worden, dat althans de voorzitter der ijscluto daarop zou hebben. gereageerd. Dat dit niet is gebeurd, bewijst m.i. wel eenigszins, dat het niet zoo erg is geweest als ..insider" het zich wel heeft voorgesteld. Zooals ik overigens boven reeds opmerkte, acht ik deze kwestie van niet zoo overwegend belang en ben van meening, dat zulks bij de overgroote meerderheid der bevolking wel eveneens het geval zal zijn. De meeste men schen hebben tegenwoordig wel andere zorgen. Ik meen echter niet te mogen besluiten zon der eenige woorden te wijden aan de ietwat schampere opmerking aan het eind van het ingezonden stuk van Insider" over ,,loonen van 3 per week, voor jeugdige werkloozen". Ter raadszitting heb ik daarover ongeveer gezegd: „De jongens ontvangen daarvoor een vergoeding van f 3 per week. Zij moeten daarvoor niet de heele dag werken; krijgen ook wat ontspanning, terwijl de deelname daaraan vrijVvillig is." iHet is dus niet 5.00 als bij de volwassen werkloozen, die gedwongen kunnen worden (en scums ook worden) om voor „loonen" van 9, 10 en 11 per week in de werkver- schaffing te gaan werken waarvan zij dan een gezin moeten onderhouden. Ik moge er nog op wijzen, dat deze werk- verschaffingen voor jeugdige personen in ver schillende gemeenten bestaan en dat deze vorrn van jeugd-werkloozenzorg evenals het inrichten van werkkampen, door de vakcen- trales enthousiast wordt gesteund. Dat .Insider" desondanks meent daarover te moeten vallen bewijst alleen maar, dat hij althans op het gebied der jeugd-werkloozen- zorg geen insider is, waaruit hij intusschen niet behoeft af te leiden, dat ik mij zelf wel als zoodanig beschouw. Wanneer ..Insider" echter kans ziet de ijs- baan te doen verfoeteren door volwassen per sonen en tegen normale loonen, dan zal dat zeker de instemming hebben van de geheele bevolking en dus ook van ondergeteekende. U geachte redactie, dankend voor de plaats- ruimte. Hoogachtend, M. DE VOS, Raadslid. Verkrijgbaar bij v. GREMBERGEN, Kapsalons, Noordstraat. SAS VAN GENT. Overlijden. Maria Louisa Arens, oud 76 j. wed. van Edmondus Claeyssens. zijn pijnlijk, ze genezen moeilijk en laten vaak litteekens na. Behandel ze daarom zorgvuldig, de pijn verdwijnt direct, de wbnden of blaren blijven zuiver en genezen snel. (Ingez. Med.) iC. Willems en gezin, zonder, van Westdorpe. Vertrokken: A. H. Duijf, zonder, naar Terschelling. C. Maas, zonder, naar Boxtel. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonnd's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Heemraadsingel 84 te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad Vermel den. WINTERWERK EN EEN NUTT1GE WAARSCHUWING. SAS VAN GENT. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: H. P. Serrarens, kantoorbediende, van Vogelwaarde. December is hi tijd een moeilijke maand voor den pluimveehouder daar de kippen thans moeten leggen terwijl in 8e natuur alles tegen- werkt. Hoewel het thans nog niet zeer koud geweest is kan dit toch elk oogenblik komen. Verder zijn de dagen kort en donker, vochtig en is er buiten geen natuurlijk voedsel van beteekenis te verkrijgen. Alles wat de dieren produceeren moeten we er aan goed voer in- brengen en dat eischt vooral extra vitaminen en extra eiwit. Bovendien zijn de vitaminen hard noodig om de dieren weerstandbiedend tegen ziekten te houden, geringe foutjes kun nen nu tot ernstige ziekten lijden. Voer, huisvesting en behandeling der die ren, alles eischt nu extra zorg. Het hok moet zoodanig geconstrueerd zijn, dat de die- f ren tegen koude beschut zijn, doch het mag niet te klein en benauwd zijn. Als de kippen 's nachts te benauwd zitten kunnen bij vrie- zend weer 's morgens als we buiten komen de kammen en lellen spoedig bevriezen. Het is trouiwens aan te bavelen in den winter de kop- versierselen met wat vaseline in te wrijven. Ze worden dan niet zoo gauw nat en bevrie zen niet zoo snel. Bevriezen ze ondanks onze zorgen toch dan moet men ze zachtjes mas- seeren met vaseline en de kippen in een vorst- vrij doch vooral niet te warm hok zetten. Meestal treedt verkleuring en versterf op na bevriezing, de dieren worden daardoor ont- sierd en kunnen er ook onder lijden, vooral als er infecties optreden. Over dergelijke infec- ties aan de lellen b.v. moet men niet te licht denken, ik ken gevallen waar plotseling groote sterfte optrad door cholera, doordat vanuit de lellen de dieren besmet werden. Men moet niet vergeten dat sorns op volkomen gezonde bedrijven toch choleraJbacillen voorkomen. Deze doen geen kwaad zoolang de dieren ge- zond zijn, doch zoodra ze door de een of an dere oorzaak verawakken of wonden krijgen, dan is het leelijk mis. Pas dus op voor be vriezen. Hanig in groote, koude hokken 's nachts oude zakken voor de mestplanken, de kippen zitten dan 's nachts warmer. Daar de kippen met slecht weer niet naar buiten mogen en trouwens toch al veel lan- ger tijdens het donker in de hokken zitten, wordt daar meer mest gedeponeerd en is dus het strooisel veel gauwer vuil en vochtig dan in den zomer. Vochtig strooisel is koud en schadelijk, zorg dus door wat vaker het strooisel te ververschen dat de kippen zich in de hokken behaaglijk gevoelen. Als we het hok in orde helbben moeten we vooral op het drinkwater letten. Kippen drin- ken veel meer dan men denkt, men kan ge- rust rekenen per kip op 150 a 200 gram per dag. Als de kippen niet kunnen drinken loopt onmiddellijk hun spijsvertering, die steeds on der hooge druk en zeer snel werkt, in de war. 'Het gevolg is een snelle vermindering in den leg en vaak in den rui vallen. Kleine oorza- ken kunnen hier groote gevolgen hebben. Wie moeten dus het water vorstvrij houden. Er komt ook nog hij dat kippen water van 10° C. veel liever drinken dan ijskoud water. Er zijn in den handel allerlei toestelletjes ver krijgbaar om het water op temperatuur te houden. De verwarming kan zdowel eleetrisch als met petroleum geschieden. Wie over der gelijke verwarmingsmiddelen niet beschikt doet het beste een paar maal per dag hij vrie- zend weer het water te vermengen met heet water en vooral 's avonds het water uit de bakken te doen daar ze anders bij bevriezing springen. Kippen die dorst hebben komen er sorns toe eieren stuk te pikken en als ze daar- mede eenmaal begonnen zijn dan leggen ze dat niet gauw weer af. Zooals gezegd, het voer eischt thans bij- zondere zorg. Graanvoer moet voor de warmte in het lichaam zorgen, dus dat moeten ze voldoende hebben, maar daamaast moeten ze vooral eiwit, mineralen en vitaminen hebben. Het beste doet men dat men ongeveer rekent op 50 a 55 gram graan per dag en eenzelfde hoeveelheid meelvoer. De kippen zullen het zeer waardeeren als men hen eenmaal per dag een deel van het rantsoen met lauw water rul aangemaakt verstrekt. Zulk nil meelvoer moet echter met een half uur opge- geten zijn en mag niet bevriezen. In den win ter zijn we veel meer van de kwaliteit van het voer afhankelijk dan in den zomer als de kip pen los loopen en zij zelf instinctmatig aller lei stoffen uit planten of insecten, wormen, slakken, enz. kunnen opnemen. Naast het meelvoer moeten de kippen een gritbak hebben. Gewoon schelpengrit is het beste, dat levert kalk voor de eischalen en heeft ook nog waarde in de maag als maal- steentjes. Dergelijke maalsteentjes doen het voer in de maag beter verteren en werken dus voedselsp arend Even nog een nuttige waarschuwing. Som mige pluimveebladen die het niet zoo nauw nemen met de belangen hunner lezers hebben advertenties, waarbij kippen aangeboden wor den van z.g. hoenderparken, vaak met aller lei fantastisch mooie legcijfers. Gebleken is, dat er personen zijn, die er werk van maken door dergelijke zwendel-advertenties de koo- per er in te laten vliegen. We vinden nu van daag in de pluimveepers de volgende mede- deeling ,die voor zich zelf genoeg spreekt: „In verband met de in deze gemeente nogal veel voorkomende onregelmatigheden bij de levering van kippen, raad ik een ieder aan ben Politie-bureele te Ede inlichtingen in te win nen omtrent de soliditeit van de verkoopers, voor en aleer men zijne bestellingen doet, ten einde teleurstelling te voorkomen. De com- missaris van politie te Ede, Hulsman." Dr. B. J. C. TE HENNEIPE. Nadruk verboden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 3