Verkouden - Grieperig! ampo lucht op en geneestt DE RAADSMAN VAN DEN ENGELSCHEN KONING. TER NEUZEN, 18 DECEMBER 1930 ZAAMSLAG. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. Roovers van den stam Masai hebben on- iangs vee geroofd uit een inlandsoh dorp. De bewoners van het dorp zetten de roovers na en wisten tot twee keer toe bij bet gestolen vee te komen, maar zij werden met verliezen aan gesneuvelden afgeslagen, waarbij bleek, dat de roovers gebruik maakten van pijlen met vergiftig&e punten. Toen de dorpelingen terugkeerden, ontmoetten zij een anderen troep Masai, die nog drie hunner vermoord- den. De overheid huurde toen een vliegtuig van de Wilson Airways om de dieven op te sporen en iwist zoodoende verschillende ver- zamelplaatsen van vee te ontdekken. De Masai, die onigeveer 22.000 zielen sterk zijn, worden sinds lang gevreesd voor bun herhaaldelijke roofpartijen en him doodelijke speerworpen, maar zij hebben den laatsten tijd neiging getoona zich onder Britsch gezag vast neer te zetten in het uitgebreide reser- vaat voor hen, dat een ,,verboden district" is voor Europeanen. DDan Dampo inwrijven en diep inademen. Pot 50, Doos 30 ct. Bij Apoth en Dtogisten. lIngez. Med.) De Koning heeft Lord Wigram, die raads- man is geweest van zijn vader, benoemd tot kamerheer in vasten dienst. Lord Wigram zal tevens als raadsman van den vorst iblijven optreden. Lord Wigram is partieulier secretaris ge weest van koninig George V en van Edward VIII, doch is in -Juli vervangen door Lord Hardinge, die ook de particuliere secretaris hlijft van George VI. GEORGE VI OVER EDWARD VIII. In zijn antwoord aan de leden van den Privy Council, die hem ihet adres van eerbied van het Lagerhuis aaniboden, heeft koning George VI, naar Reuter meldt, o.a. gezegd: ,,Ik heb een groot verlies geleden door de be- slissing van mijn broeder, want door zijn heen- gaan ben ik verstoken van een nauwe vriend- schap, welke hooge waarde voor mij had." GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. Donderdag kwaim het college onder voor- zitterschap van den burgemeester Mr. Telle- gen bijeen. De heer Van Cadsand, die de vorige vergadering atosentie wegens ziekte had gemeld was ook thans niet tegenwoordig. Verder ontbrak op het appel de heer D. van Aken, die heden een schrijven had gezon- den, dat hij zijn ontslag neemt als lid van den raad. Zijn opvolger op de lijst der C.-H. is de heer Jan Riemens Az. Ingeiwilligd werd een verzoek van mej. J. Dekker, leerares bij het Landbouwhuishoud- onderwijs, om een suhsidie van f 10 ten bate van een te Sluiskil te houden cursus in huis- houdelijke voorlichting. Afwijzend werd beschikt op een verzoek om sulbsidie voor het oprichten van een Nationa- len Waarschuwingsdienst ten behoeve van de Luchtbescherming. Vaniwege de feestcommissie in de kom is een subsidie gevraagd van f 200 voor bekos- tiging van den electrischen stroom ten bate der feestelijke buurtverlichting. Burg, en Weth. deden een meerderheidsvoorstel om bet verzoek toe te staan, onder vooTwaarde dat van wege de commissie geen vuurwerk zal worden afgestoken. Dit verzoek en vOor- stel gaf aanleiding tot breedvoerige bespre- kingen. Verschillende leden maakten bezwaar tegen de door Burg, en Weth. voorgestelde voorwaarde. Zij meenden, dat de raad, een subsidie gevende voor de uitvoering van het voorgestelde feestprogramma, de feestcom missie daarin verder vrij behoort te laten. De heer 't Gilde stelde voor, de voorwaarde te laten vervallen en werd daarin door de hee- ren Van Hecke, Lamibrechtsen van Ritthem, Duurinck en Verlinde gesteund, terwijl de heeren Colsen, Den Hamer en Scbeele bet verleenen eener sulbsidie voor de eigenlijke feestviering bestreden. Ten slotte werd met 8 tegen 5 stemmen be sloten tot inwilliging van het verzoek zonder voorwaarden. Hierdoor was ook opgelost een verzoek van bewoners der buurt Java, die f 40 vroegen voor buurtverlichting. Dat be- drag kan nu uit de verleende f 200 worden bestreden. Nog werd ingewilligd een verzoek om f 50 sulbsidie voor de feestelijkheden te Sluiskil. Aangehouden werden verschillende verzoe- ken om te mogen koopen het nog open ibouw- terrein aan de Soheldekade, dat indertijd aan de Provincie Zeeland is verkoeht voor het al- daar bcuwen van een kantoor enz. ten be hoeve van den stoomlbootdienst. In verband met gewijzigde plannen zal dien bouw ver- moedelijk niet doorgaan en het terrein aan de gemeente terugkomen. Er werd thans reeds op gezinspeeld, dat het, in verband met de meeidere liefhebbers, gewenscht zal zijn, als dp gemeente het terrein weer hezit, dit bij openbare inschrijiving asm den meest biedende te presenteeren. Tot een breedvoerige bespreking gaven tevens aanleiding de vragen door den heer Colsen gesteld, betreffende het aankoopen van schoenen, dekens, broeken en vesten ten behoeve der werkloozen door de crisiscommis-, sie, buiten de gemeente. Door de betrokken commissie waren mlich- tingen verstrekt, dat zij door het prijsver- schil en de aansporing van de controleerende amhtenaren tot dezen maatregel had moeten besluiten. De heer Colsen was door dit antwoord met tevreden en sprak heftig zijn afkeuring over het gefoeurde uit, aangezien dit een benadee- ling is van den middenstand. Meerdere an- dere leden deden het wat kalmer. Ook zij betreuren hetgeen gescbied is, doch kunnen zich indenken, dat het crisiscomite aldus heeft gehandeld. De vraag is natuurlijk in deze ook de kwaliteit. Maar overigens kon men het zich indenken, dat de commissie, over een be- paald bedrag beschikkende, tracht daarvoor een zoo groot mogelijk aantal werkloozen te bedienen. Opgemerkt werd ook, dat er verschil be- stond in de aanivragen. Er zijn plaatselijk bij de winkeliers aanvragen gedaan per stuk, doch niet voor een groot kwantum. Dat maakt natuurlijk verschil. iOok werden aan werkloozen bons afgegeven voor schoenen zonder een prijslimiet. 'Het spreekt van zelf, dat deze dan de beste kwaliteit nemen. Wan- neer men een lirniet stelt, kunnen zij ook schoenen leveren voor den prijs waarvoor thans is gekocht. Ten slotte vereenigde men er zich algemeen mede, dat Burg, en Weth. een en ander nog eeus zullen overwegen, rekening houdende met het hier gehoorde, om na te gaan, hoe het beste met de belangen van alle hierbij betrok ken partijen rekening kan worden gehouden. De Voorzitter deelde ook nog mede, dat hij deze week met het bestuur der winkeliers- vereeniging een conferentie over dit onder- werp heeft afgesproken, aangezien deze te kennen hadden gegeven, liever zelf hun be langen voor te dragen, dan dat dit door be- middeling van een raadslid geschiedt. In de vacatur© ontstaan door het vertrek uit de gemeente van den heer C. J. van Hoote- gem, werd met ingang van 1 Januari 1937 benoemd tot bezoldigd ambtenaar van den burgerlijken stand de heer H. M. J. Kwaak, adjunct-commies ter gemeente-seeretarie. Het voorstel van den heer Colsen, om de jaarwedde van den amlbtenaar der Arbeids- beurs Jansen te verhoogen met 200, waar- over in de vorige vergadering de stemmen staakten, werd thans aangenomen met 8 tegen 5 stemmen. Vastgesteld werden verschillende verorde- ningen welke veroudend waren. De huur der woning bewoond1 door den heer Kohler, oud-hoofd van school A, werd over- eenkomstig diens verzoek bestendigd. Het noodzakelijk onderhoud zal door Burg, en Weth. eens onder de oogen worden gezien. Naar aanleiding van een adres van beiwo- ners van de Nieuwe Kerkstraat te Sluiskil verzoekende het aanleggen van een in den raad reeds meermalen besproken trottoir heblben Burg, en Weth. thans een nader on- derzoek ingesteld. Zij stellen voor tot den aan- leg van 400 M. trottoir over te gaan. De kos- ten worden geraamd op 1750. Dit werd met algemeene stemmen goedge- keurd. Alleen is er nog verschil over uitvoe ring in eigen beheer of aanbesteding (een lid voegde er bijnatuurlijk onder Ter vNeuze- naars, maar ziet daarlbij over het hoofd, dat de hoogere regeering die plaatselijke protec- tie niet meer gedoogt). Blijkens een schrijven van Ged. Staten is thans het tijdstip aangebroken, om het ge geven woord gestand te doen voor het (betalen van den eersten termijn voor den aanleg eener nieuiwe kanaalhaven door het Rijk. Aanvanke- lijk was die berekemd naar een bedrag van 200.000, doch wegens mindere kosten van uitvoering (de uitvoering is ook op beperkter schaal uitgevoerd, dan aanvankelijk was ge- projecteerd) is dit teruggebracht tot 80.000. Gevraagd wordt, dit in 20 jaar te betalen. Be- sloten werd het raadsbesluit van 12 Septem ber 1929 aldus te wijzigen, dat gedurende 30 jaar een bijdrage zal worden verleend van 2666. Tot leden der commissie voor georganiseerd overleg werden benoemd de heeren C. A. Ver linde en P. van Cadsand, tot hunne plaatsver- vangers de heeren A. de Bruijn en N. J. C. Lamibrechtsen van Ritthem. Tot leden der commissie van bijstand voor de gemeentewerken werden benoemd de hee ren C. A. Verlinde, J. Duurinck en P. van Cadsand; tot leden der financieele commissie de heeren D. E. de Kraker, J. N. 't Gilde en J. den Hamer. Tot leden der commissie van toezicht op den gemeentelijken dienst der arbeidsbemiddeling en werkloosheidsverzekering werden benoemd de heeren H. van der Velden en A. N. 'Hame- link. Bij de omivraag werd van wege Burg, en Weth. aan den heer 't Gilde meegedeeld, dat het college voorziening in den slechten toe- stand van het dak van school C in overwe- ging heeft. De heer v. Hecke heeft de zaak ook eens be- keken en gaf in overweging dat op een goed- koope en solide wijze op te lossen door asbest- leien. De pannen die indertijd zijn gebruikt, zijn handpannen, welke poreus worden. Op de wijze waarop het werk indertijd is uitge voerd en onderhouden is volgens hem niets af te dingen, maar de pannen zijn versleten. De heer 't Gilde herinnerde, in het begin van 't jaar de raadsleden al eens gewezen te helbben op het Plan van den Arbeid en raadt hen opnieuw de studie daarvan aan. Het is bestreden met de heiwering, dat er geen geld is. De in den laatsten tijd uitgeschreven lee- ningen, zoowel door den Staat als door ver schillende gemeentem, werden verre overtee- kend. Men zegge dus niet meer: dat er geen geld voor is. Bij uitvoering van dat plan zul len de werkloozen met een paar honderddui- zend verminderen en de welvaart die daarvan het gevolg is, zal ook zijn terugslag hebben op een gemakkelijker komen te zitten der ge- meenten. Het geld zal dan meer rollen. Hij wees op de Vereenigde Staten, Zweden en Noorwegen, Denemarken en ook op Belgie, waar als gevolg van het Plan De Man de werkloosheid aanzienlijk is afgenomen. De heer Lamtorechtsen verzocht Burg, en Weth. nog eens aandacht te wijden aan riolee- ring van de Westelijke Waterleiding bij Sluis kil, teneinde de bewoners daar ook te verlos- sen van den stank, dien ze elk jaar ondervin- den als de suikerfaibrieken gaan werken. Dit was een mooi object voor werkverschaffing. De heer De Bruijn zou zich tot het Werk- fonds willen wenden, om een verbeterde rio- leering te maken in het lage stadsgedeelte, doch de heer De Vos kwam daar op tegen, in zooverre, wanneer men dat tegen lagere dan normale loonen zou willen uitvoeren. De heer Lambrechtsen van Ritthem stelde nog de vraag of de amibtenaar van gemeente werken, de heer Will, niet in aanmerking kon komen voor het ontvangen eener gratificatie voor het verrichten van werk buiten de kan- tooruren en terwijl de voorzitter den hamer reeds had laten vallen informeerde hij ook nog, of Burg, en Weth. hun aandacht reeds hadden gewijd aan zijn vraag of er geen maat- regelen konden worden getroffen tegen de zooveel maal daagsche koeienwandelingen van de weide naar den stal om gemolken te wor den, in verband met de verontreiniging van straten die daarvan het gevolg is. Een ant woord daarop vemamen we niet meer, maar... er moet toch voor het volgend jaar ook wat overblijven, en, al waren de heeren het nu op enkele ondergeschikte punten niet in alles roerend eens geweest, scheen het dat de feest- stemming hun reeds te pakken had, want ze gingen zeer opgewekt over den verrichten ar beid uiteen. GEMEENTERAAD VAN AXEL. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad kwam na vaststelling der notulen van de vergadering van 22 October 1936 en bericbten van goedkeuring van be sluiten aan de orde een schrijven van F N. Hiemstra e.a., die daarin te kennen gaven, dat adressanten zicb op het standpunt stelden, dat door de gemeente alleen van hen is aan- gekocht een perceel van 60 M2. bouwgrond, dat zij hun toezegging, de overige grond aan de gemeente te verkoopen voor den prijs van 2per M2. intrekken, doch nog bereid blij'ven, bedoelde grond tegen een nader over- een te komen prijs aan de gemeente te verkoo pen, en dat zij ten slotte geen toestemming verleenen in dezen grond welke werkzaam- heden dan ook te verrichten. Burg, en Weth. deelden hierbij mede, dat het amendement van 't Hoff, in de voorlaat- ste vergadering ingediend, om alsnog hoe- wel overtuigd van het goed recht van de ge meente in dezen een bespreking hierom- trent met adressanten te hebben, in die ver gadering is aangehouden, daar de stemmen staakten en in de vergadering van 24 Novem ber 1.1. was verworpen, zoodat Burg, en Weth. niets rest dan voor te stellen deze mededeeling voor kennisgeving aan te nemen, hetgeen ge- schiedde. Burg, en Weth. deelden mede, dat zij zich omtrent het voorstel van den heer Hamelink, in de vorige vergadering gedaan, om over te gaan tot verhooging der steunnormen met f 0,50, tot den Minister van Sociale 'Zaken heb ben gewend en hierop bericht hebben ontvan gen, dat de Minister geen bezwaar heeft tegen verhooging dezer normen voor de fabrieks- arbeiders, daar deze nog niet aan de gestelde steunnormen komen, doch geen goedkeuring kan verleenen, de steunnormen voor de land- arbeiders eveneens te verhoogen, daar zij dan boven het maximum van het voor steun vast- gestelde bedrag komen. Burg, en Weth. wezen e'r op, dat bij aanneming van het voorstel- Hamelink een verslechtering voor een deel der landarbeiders het gevolg zou zijn, daar, in ver band met het maximum der steunuitkeering thans voor een gezin van 5 personen niet tot het voile bedrag van den norm kan worden uitgekeerd, terwijl hij" aanneming van het voorstel-Hamelink de betrokkenen met een gezdn van 4 personen reeds aan het maximum der norm zouden komen. Na eenige bespreking gaf de heer Hame link te kennen, zijn voorstel in te trekken, tot tijd en wijle bij een onderzoek naar de mogelijkiheden die zich hierbij voordoen zou hebben ingesteld. Voorts deelden Burg, en Weth. mede, dat door hen een onderzoek wordt ingesteld in- zake het gedeeltelijk voor rekening van de gemeente nemen van de premies voor zieken- fonds en ziekenhuisverpleging, doch daar de tijd tusschen de raadsvergaderingen kort was en een veelomvattend onderzoek noodig is, zij nog niet met positieve- gegevens kunnen komen en derhalve ook thans geen voorstel- len kunnen doen. Na een geanimeerde bespreking werd vast gesteld het uitbreidingsplan voor de gemeente. Dit had gedurende 4 weken voor een ieder ter inzage gelegen. 2 reclames waren hierop ingekomen. Het eene van een eigenaar van gebouwen aan de markt, in verband met de daar geprojecteerde straat, welke evenwel met zijn grond andere plannen had en reeds een verzoek om een bouwvergunning voor twee woningen op zijn grond had ingediend. Na een en ander overwogen te hebben, stel den Burg, en Weth. voor, dit verzoek in te willigen, en dit gedeelte van het uitbreidings plan te schrappen. De andere reclame was van den eigenaar van de gronden aan den Nieuwendijk, welke bezwaar maakte tegen de bepaling, dat voor 6enperceelswoningen bij uitvoering van dit uitbreidingsplan rekening moet worden gehouden met een tussolien- ruimte van 20 meter en voor tweeperceels- woningen met een tusschenruimte van 15 meter. De beer Fanoy stelde voor te bepalen, dat uitsluitend gebouwd zullen mogen worden tweeperceelswoningen, waarbij de tusschen ruimte tusschen het perceel en de erfschei- ding 2 meter bedraagt en dat voorts het type woningen dat zal worden gebouwd door Burg, en Weth. zal worden vastgesteld. Dit voorstel werd verworpen met 9 tegen 4 stemmen, zoo dat het aanvankelijke voorstel van Burg, en Weth. gehandhaafd bleef. De commissie tot wering van schoolverzuim treedt per 1 Januari a.s. in zijn geheel af. Als leden werden herbenoemd de heeren A. E. C. Kruysse, A. Esselbrugge, A. van 't Hoff, J. Buma, A. J. Hoi, J. J. de Ridder, P. P. M. de Kort, C. F. Kesbeke en J. L. J. Maris. Tot lid der commissie van toezicht op het L. O. werd herbenoemd het per 1 Januari 1937 aftredende lid J. J. de Ridder. Aan het bestuur der Ned. Herv. Kerk werd verkoeht een strook grond aan de Oranje- straat, ter groote van 38 c.A., tegen den prijs van 2,50 per Meter, terwijl voorts de kosten voor het leggen van een trottoir en het aan- brengen van de rioleering voor rekening van aanvrager zijn. Op voorstel van Burg, en Weth. werd on- bewoonbaar verklaard een perceel in de Oude Wijk. Diverse verordeningen werden gewijzigd en vastgesteld. Een verzoek van J. VerstratenBoer, om de recognitie voor de voor zijn woning op ge- meentegrond aangebracht personenweegschaal te verminderen van 15 tot 3 werd ver worpen. De heer 't Gilde diende een voorstel in, deze recognitie te brengen op f 5, dat ech- ter niet werd gesteund. Door P. C. Brakman was verzocht, wegens den daarvan ondervonden hinder en last het naast zijn woning gebouwde urinoir te ver- plaatsen. Burg, en Weth. hadden, met het oog op de geschiedenis, die zich met betrek- king hiertoe ontwikkeld had, voorgesteld op het verzoek afwijzend te beschikken. Adres- sant vond steun in de vergadering in dien zin, dat, hoewel erkennend, dat hij niet van schuld in dezen was vrij te pleiten, het meerendeel der leden toch van oordeel was, dat de onder vonden last toch van dien aard was, dat ver- plaatsing gewettigd was. De beer Van 't Hoff deed uitkomen, dat de gemeente wel genegen kon zijn, dit urinoir te verplaatsen, doch dat adressant hieraan ook en ook financieel behoorde mede te werken. Burg, en Weth namen hun voorstel terug en zullen alsnog trachten deze zaak tot een goede op- lossing te brengen. In tegenstelling met het voorstel van Burg, en Weth. werd besloten den gemeentewerk- man R. de Kraker, die aanvankelijk in vasten dienst der gemeente benoemd was op een weekloon van /16 gelijk te stellen met de andere gemeentewerklieden en zijn weekloon dienovereenkomstig te bepalen op 20 tot 24 per week, met 4 twee-jaarlijksche verhoogin- gen. De voorsteller hiervan de heer C. van Bendegem betoogde, dat voor gelijkwaardig werk ook gelijkwaardig loon behoort te wor den betaald en verwees voorts naar zijn ver- dediging van dit standpunt in de vergadering, waarin de betrokkene in vasten dienst der gemeente was gekomen. Besloten werd de pensioenscompensatie ook toe te passen voor de keuringsartsen van den Vleesohkeuringsdienst. Vastgesteld werd een suppletoir kohier hon- denbelasting. Op voorstel van Burg, en Weth. zal worden overgegaan tot vervroegde aflossing eener geldleening groot 8000. Nadat nog een begrootingswijziging was vastgesteld en enkele leden bij de omvraag inlichtingen haden verzocht of voorzieningen gevraagd, sloot de voorzitter de vergadering. In het hoi van den leeuw. Woensdag in den vroegen morgen werd de gemeente-veldwachter Geelhoed alhier uit zijn slaap gewekt en opstaande en uit het raam ziende zag hij twee mannen staan. Op zijn vraag wat ze verlangden, kreeg hij ten antwoord: „We zijn hier met de suiker". Aanstonds kwam hij naar buiten, doch hoe verschrikt waren de mannen, toen hij hen beiden aangreep en naar binnen haalde, waar hij hen ontlastte van de meagebrachte 30 a 35 K.G. suiker. Het bleek dat de mannen (van Belgische nationaliteit) aan een verkeerd adres hadden aangeklopt en dus in het hoi van den leeuw waren terecht gekomen. A f deelin gs v<" rslagen Weren van inbreuk op natuurschoon. Het adres van de Kamer van Kcophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden inzake toepassing van de verordening tot het> weren van inbreuken op natuurscboon met betrek- king tot het plaatsen van reclamelborden en een adhaesiebetuigmg aan genoemd adres van de vereeniging ,,Handelslbelang" te Middel- burg, heeft in de afdeelingen der Provinciale Staten tot klachten aanleiding gegeven over te strenge toepassing, over zeer minutieuze toepassing, over weinig tactvolle toepassing. Bepleit werd minder strenge en ook soepeler toepassing. Opgemerkt werd van de zijde van Ged. Staten dat de voorstelling alsof vrijwel alle reclames worden geweerd, niet juist is. Schending van natuurschoon is niet een streng omlijnd begrip, maar een eenigsizins ruim ibe- grip, waarbij verschil van meening zeer goed mogelijk is. Bepaalde richtlijnen vormen een leiddraad voor de schoonheidscommissie en het is dan ook volkomen onjuist de suggestie te wekken, dat deze commissie alle reclame zou weren. Dit geschiedt echter wel, wanneer kleur of afmeting buitengewoon storend is. Een lid zeide daarop, dat hij het werk der commissie niet wil verlammen en hij evenmin zou willen beweren, dat zij geen goed werk zou doen, maar dat zij toch wel wat al te rigoureus optreedt. Men drong aan op milder zijn bij het ver leenen van ontheffing, vooral wanneer Burg, en Weth. der betrokken gemeente gunstig ad- viseeren. Een lid vermeent, dat den handel gelegen- heid moet worden gegeven om de waren aan te prijzen. Dit is z.i. heel anders dan de reclame ..Mussert wint". Want wat wint Mus- sert door zulk een reclame, immers niets dan dat er verschillende klachten komen. Anderzijds waren er ook leden, die in het algemeen sympathiek tegenover de verorde ning staan en er voor waarschuwen, dat men toch vooral moet oppassen, niet denzelfden weg op te gaan als in Belgie, waar bijna ieder plekje natuurschoon door reclame wordt be- dorven. Van de zijde van Ged. Staten wordt soepele toepassing verzekerd ook voor de toekomst. In hun antwoord op het algemeen verslag zeggen Ged. Staten, dat gelijk reeds door den Voorzitter werd opgemerkt bij het ter tafel brengen van dit stuk, het adres de uitvoering raakt eener Provinciale verordening, tegen welker uitvoering bezwaren (blijken te be- staan, die in de afdeelingen zijn onderlijnd. Echter behoort, ingevolge art. 152 der Provin ciale wet, deze zaak niet tot de competence van Provinciale Staten, maar tot die van Ged. Staten. Deze .kunnen derhalve niet anders doen dan hun voorstel handhaven, dat de stuk- ken in hunne handen worden gesteld ter af- doening. Voor zooverre zulks na de bespre- kingen in de afdeelingen nog noodig is, zeg gen Ged. Staten intusschen gaame toe, dat zij de verordening met de noodige soepelheid zul len toepassen. De motie's Dekker en Onderdijk. Betreffende het rapport van de commissie ad hoc over de motie's Dekker en Onderdijk betreffende de kwesties van leden van Ged. Staten, die tevens eenige ibeheerende functie helbben bij een maatschappij of dergelijke, die financieel met de Provincie verlbonden is, is in de afdeelingen ook gediscuseerd. De voor zitter van een afdeeling kreeg steun toen hij meende, dat het rapport aan duidelijkheid niets te wenschen overlaat en daarom na een tegengestelde opmerking van een der leden de besprekingen er over sloot. In een andere afdeeling kon een lid zich niet ten voile met alles vereenigen, te meer, nu het rapport met een eenigszins tamme conclusie eindigt. Nu de Prov. Staten de be- voegdheid missen het privatum zitting nemen te verlbieden, hebben de motie's slechts be- trekkelijke waarde. Toch houdt het rapport volgens dit lid een strenge veroordeeling in en als de betrokken leden van Ged. Staten zich niet daarnaar mochten gedragen, dan zou een motie van afkeuring of van wantrouiwen te overwegen zijn. ,Als niet steeds mededeelin- gen mogen worden gedaan aan Ged. Staten, dan is hun toezicht vleugellam. De mededee ling van een der leden van Ged. Staten, dat hij d$ inkomsten, verbonden aan de functie van commissaris, niet kan missen, is het beste bewijs, dat deze leden niet onafhankelijk staan. De huidige toestand kan niet bestendigd blij- jven. Een ander lid acht aannemen van motie's niet doeltreffend, men moet bij de eerstvol- gende verkiezing van leden van Ged. Staten met een en ander rekening houden. Een lid meent, dat de betrokken Ged. Sta- tenleden destijds opzettelijk het College bij de Z.V.T.M. buiten de deur heibben gehouden met de opmerking, dat de gestie een interne zaak was, hoewel de provincie er in hooge mate bij betrokken was. De vraag kwam naar voren of de betrokken leden moreel niet verplicht waren bunne ambtgenooten in te lichten. Een lid wilde de hulp van den wetgever inroepen, ,en zou 'n verfbod terzake willen zien opgeno- men in de provinciale wet, wat een ander lid deed opmerken, dat dan de wedde van de leden van Ged. Staten niet onaanzienlijk zou dienen te worden verhoogd, aangezien dan de betrek- king als een volledige zal moeten worden be- schoutwd. Dit lid meent, dat de belooning moet worden gewijzigd omdat het aan het ambt verbonden werk steeds meer toeneemt en steeds meer 'den geheelen man eischt. In de derde afdeeling werden soortgelijke opmerkingen gemaakt. De commissie ad hoc heeft in haar ant woord op het algemeen verslag gemeld, dat het haar wil voorkomen, dat uit het verslag mag worden afgeleid, dat de overgroote meer- derheid der Staten met hare opvattingen in- stemt, zij kan dan ook geen aanleiding vin- den, eenige wijziging te hrengen in haar voor stel. Het aannemen van een motie Van af keuring of wantrouwen meent de commissie in dit verband ten stelligste te moeten ont- raden. Eveneens ontraadt de commissie te trachten een wijziging van de Pronvinciale wet uit te lokken. Subsidie voor autobusdienst. Bij de behandeling van het voorstel tot het verleenen van subsidie aan F. Picavet te Nieuw-Namen voor zijn autodienst Nieuw- NamenHulst is in twee afdeelingen der Prov. Staten door vele leden de noodzakelijk- heid van de subsidie bepleit en een der leden noemde die zelfs eer te laag dan te hoog. In een dier afdeelingen vonden enkele leden het in het algemeen een bezwaar, dat de Pro vincie, door het verleenen van subsidie aan autodiensten, feitelijk wegenbelasting resti- tueert. Een lid vroeg waaroan van 1931 tot 1985 geen subsidie werd gevraagd. Naar aanleiding van de vraag van een an der lid of ook op Zondag gereden wordt, ant- woordde een lid van Ged. Staten, dat s Zon- dags slechts eenimaal wordt gereden, hoofd- zakelijk voor postvervoer. In de nog niet genoemde afdeeling vroeg men naar welke normen de sulbsidie wordt verleend, waarop het antwoord was, volgens de algemeene regelen, die in 1923 door de Prov. Staten werden vastgesteld. ZIJ LAG IEDEREN NAOHT WAKKER DOOR HEVIGE RIIEUMATISCHE PIJN. Zij slaapt nu als een roos. Indien U hevig lijdt aan rheumatische pijnen, dan weet U hoe akelig slapelooze nachten zijn, nachten, waarin U woelt en draait en maar niet tot rust kunt komen door de pijn. Hier is een vroeger slachtoffer aan het woord, dat het geheim van een weldadige rust ontdekte. ,,Jarenlang leed ik erg aan rheumatische pijnen. Ik kon er 's nachts bijna niet van slapen, zelfs al was mijn rheumatiek heel gering. Urenlang lag ik iederen nacht wakker. Van alles had ik geprobeerd, totdat ik eens een week lang Kruschen Salts had ge- nomen. Toen sliep ik heerlijk en ik doe het nog steeds. Ik zou het wel aan iedereen wil len schrijven, zoo dankbaar ben ik." Mevr. E. G. te W. Rheumatische pijnen worden verporzaakt door te groote ophooping in Uw lichaam van afvalstoffen, waardoor Uiw organisme sterk wordt verontreinigd met schadelijke stoffen, o.a. met het gevaarlijke urineeuur, dat in zeer vele gevallen de oorzaak is van pijnlijke rheumatische verschijnselen, omdat het zich vastzet in spieren en gewrichten. In Kruschen Salts hevinden zich zes minerale zouten, die lever, nieren en ingewanden tot geregelde en krachtiger werking aansporen, de afvalstoffen worden hierdoor sneller verwijderd en zuiver bloed zal weer uw lichaam doorstroomen. De rheumatische pijnen zullen verminderen tot dat zij geheel helhben cpgehouden. Daardoor wordt ook uwe geheele lichaamsgesteldheid beter, U geniet wederom van een gezonde nachtrust, en bent in staat om bergen te ver- zetten. Koopt vandaag nog een flacon. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0,40, 0,75 en 1,60 per flacon, omzetfoelas- ting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Hand els Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. Adv. Voeren van een rechtsgeding. In alle afdeelingen der Prov. Staten vroeg men naar de kosten van het voeren van een rechtsgeding inzake de aanvaring van het motorschip „Prins Hendrik"' en den tanklich- ter „Gelria", speciaal bij aventueel verlies en het dan in gedrang komen van de verant- woordelijkheid van den gezagvoerder. Ged. Staten wezen er op, dat wel is waar de Pro vincie wordt gedagvaard, doch dat het risico komt voor de verzekeraars, die de schade eventueel zouden moeten terugbetalen en die daarom verzocht hebben het proces te voeren; er zijn dus voor de Provincie geen kosten aan verlbonden. Het Provinciaal Wegenfonds. Bij de behandeling van het .voorstel tot vaststelling van de rekening 1935 van het Provinciaal wegenfonds deelde een lid van Ged. Staten in een der afdeelingen der Staten mede, dat het groote batig slot ad ruim 370.171 in 1936 is verwerkt en er in de kas van het fonds thans zelfs een tekort is, zoo dat er geen geld is, om b.v. tot een spoedige verfoetering van den weg van Zaamslag naar den Provincialen weg Ter NeuzenAxel over te gaan. Dit laatste werd door eenige leden emstig ibetreurd. Overneming laagspanningsnet te Sas van Gent. In een der afdeelingen achtte een der leden den prijs van overneming van het net te Sas van Gent, n.l. f 125.000, hoog en vroeg waar- aan dit is toe te schrijven. Vein de zijde van Ged. Staten werd geantiwoord, dat de onder- handelingen onder eenigen druk Jiebiben plaats gevonden. In hun antwoord op het afdeelingsverslag, merken Ged. Staten op, dat van een bij de onderhandelingen van de zijde van hun college uitgeoefende pressie geen sprake is geweest. Geen bezwaren. In de afdeelingsvergaderingen van de Prov. Staten zijn geen beziwaren gemaakt tegen de voorstellen tot overneming van de gemeente Haamstede van een deel van het wegvak Haamstede'Burgh; tot overneming van de brug in den weg AbeeleWest Souburg van den polder Wal-cheren; van de polder Burgh- en Westland en Westeren-ban-van-Schouwen van den weg BurghWestenSchouwen; tot wijiziging van de begrooting en vaststelling van de rekening 1935 van het Provinciaal wegenonderhoudsfonds. Overbrugging Zandkreek. In alle afdeelingen van de Prov. Staten, is bij behandeling van het voorstel om medewer- king te verleenen aan de oprichtiing der ver eeniging ,,De Noord-Bevelandsche Brug" di rect medegedeeld, dat zoo juist een schrijven was ontvangen van den Minister van Water- staat, waarin deze mededeelde, bezwaar te moeten maken tegen een wet, waardoor het heffen van tol op de brug over de Zandkreek mogelijk zal worden gemaakt. Ged. Staten verzochten toch door te gaan met behande ling van het voorstel en dan kan iruniddels worden nagegaan of en op welke wijze een oplossing gevonden kan worden om den bouw van de brug toch voortgang te doen heibben. In een afdeeling achtte een lid een brug zon der tolheffing een tamelijk groote ondeme- ming, die hem nog al gewaagd* voor komt. Men ging er echter algemeen mede accoord, dat Ged. Staten pogingen zullen aanwenden om de zaak tot een goed einde te brengen. In de beide andere afdeelingen wordt uitvoerig van gedachten gewisseld. In beide afdeelingen meendie een lid, dat door de mededeeling van den Minister de zaak weer op losse schroeven is komen te staan. Een lid achtte het onbe- grijpelijk wel veergelden en geen bruggelden. Als de Provinciale Staten thans het voorstel aamvaarden, staan Ged. Staten sterk tegen over den Minister. Een lid vroeg of het njk een belangrijk aandeel in de kosten zou wil len nemen, een ander meende, dat als de Pro vincie meent, dat de brug er noodig is, zij ook de kosten daarvan moet dragen en verzocht deze kosten in den vonm van belasting of be- grootingspost op de begrooting te willen plaatsen. Op desbetreffende vragen voegde dit lid er aan toe, dat een brug een weg is, even- goed als ieder andere weg van het wegenplan Andere leden merkten hiertegen op, dat men niet moet kijken naar hetgeen men zou willen maar naar hetgeen bereikbaar is en dat als men niet kan aantoonen, waar het geld te halen is, men ook niet met dergelijke voorstellen moet aankomen. Het eerst aan het woord geweest zijnde lid antwoordde, dat als de bruggen in Zuid-Hol- land vrij zijn, zij in Zeeland vrij moeten zijn en dat hij zoo noodig, volkomen bereid is, een voorstel te omtwerpen. Een lid betreurt het, dat niet alle polders bereid zijn mede te be talen, waaruit z.i. blijkt, dat samenvoeging van polders urgent is. Een lid van Ged. Staten onderschrijft de grondbeizwaren, die zijn aangevoerd; uitgaan- de van denzelfden gedachtengang is ook reeds aangedrongen op verlaging van de tarieven op de Wtesterschelde. Als men de brug kon zien als een verlengstuk van een provincialen weg dan zou men den bouw moeten financieren volgens de wegenwet, maar dan zou er bin nen afzienbaren tijd niets van komen, omdat

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 2