GEMEENTERAAD VAN AXEL. Geen gevallen van prgsopdrijving. Het Bureau deed meaedeeiing van de in verband met de monetaire maatregelen ver- leende medewerkirag in zake het tegengaan van ongeoorlootde prijaoparyvmg en com<«~-- teerde met genoegen, dat de gevallen die zich voorgedaan hadden, sleohts weinige en van geringe beteekenis waren, en dat excessen, zooals die zioh in andere landen vooideden, hier zijn uitgebleven. Termijn van opruimingen. Door den Minister van Handel, Nijverhsid en Scheepvaart was in overweging gegeven, in verband met de feestelijkheden ter geiegen- Jieid van het huwelijk van H. K .H. Prinses Juliana het tijdstip waaiop opruimingen mo- gen worden gehouden, te versehuiven lot een anderen datum. Naar aanleidmg hier van was bij verschillende hierbij betrokken organisa- ties en de voornaamste winkeizaken een on- derzoek ingesteld, waarvan het resultaat was, dat eenerzijds een verschuivinig van dit tijdstip naar een vroeger en anderzijds naar een later datum, gewenscht werd. Waar bleek dat te dezen igeen eenstemmigheid bestaat, meende de Kamer het tijdstip 1 Januari31 Januari, zooals dit thans geldt, onveranderd te moeten handhaven. Heffingen Warenwet. Door de Kamer zal bij den Minister van Sociale Zaken een bezwaarschrift worden in- gediend, tegen de tegenwoordige regeling der heffingen inzaike de Warenwet, die in vele opzichten onbillijk moeten worden geacht. Bezwaren tegen erkenning pakhuishouders. Naar aanleiding van een schrijven der Vereeniging van Handelaren in Zaden en Peulvruchten in Zeeland, houdende bezwaren tegen de erkenning als pakhuishoudster der Cooperatieve Aankoopvereeniging Centraal Bureau uit het Nederlandsch Landbouw- Comite G. A. te Rotterdam, voor haar pakhuis te Breskens, van wege den Minister van Land- bouw en Vissoherij, besloot de Kamer onder de aandacht van den Minister te brengen, dat het een onaangename verhouding verwekt, dat dergelijke cooperaties, bestaande uit reeds gesteunde groepen onzer maatsehappij, op deze wijze in de gelegenheid wordt gesteld nadeel toe te brengen aan een andere groep, i.e. de handel, die reeds op verschillende wijze nadeel van de crisis ondervindt, en zonder eenigen steun moet trachten zichizelf te redden. Klacht van motorschippers. Overeenkomstig het voorstel van het Bu reau werd voor kennisgeving aangenomen een klacht van het bestuur der Nederl. vereeniging van Motorschippers dat hare leden als gevolg van de uitvoering der Wet op de Evenredige Vrachtverdeeling langer moeten stilliggen. Het bestuur zou daarom gaame zien, dat de leden harer vereeniging, evenals de beurt- vaart, van de vrachtverdeeling werd vrij- gesteld. Het Bureau achtte het aangezien wetswijzi- ging overwogen wordt in het aligemeen niet vruchtdragend, van wege de Kamer in dit stadium nog brjzondere wensohen naar voren tp brengen, maar moet beslist ontraden, op het punt dat adressanten beoogen tusschen- beide te treden, aangezien het betreft een belangenstrijd tusschen de motor- en de zeil- en sleepvaart, op welk gebied toch ook reeds zooveel wrijving bestaat, daar laatstgenoem- de categorien klagen, dat de handel bij het aanvragen van schepen te veel voorkeur geeft aan motorschepen, waardoor er voor de vrije zeil- en sleepvaart steeds minder vracht be- schikbaar komt, waardoor de wachttijden voor deze soort schepen steeds uitdijen. Bestelling van goederen in den avond. De centrale bond van Transportarbeiders te Rotterdam zond een afschrift van een brief gerioht aan 280 diverse winkeliersorganisaties en enkele particuliere werkgevers, waarin medewerking wordt verzocht voor een maat- regel, om zelf geen goederen na 6 uur des avonds te laten bezorgen, alsook om na dat uur geen goederen meer te ontvangen. De Commissie uit den Bond weet niet, of deze materie ook tot de bemoeungen der Kamer kan behooren, zoo ja, dan wordt een adhaesiebetuiging tegemoet gezien. Het Bureau acht het twijfelachtig of dit onderwerp tot de bemoeiingen der Kamer behoort. Overigens is het voor handel en be- drijf in het gewest der Kamer wel bezwarend, zich daaraan te binden. De ligging van Zeeuwsch-Vlaanderen is uiteraard oorzaak, dat hier zendingen pas des avonds arriveeren, welke boven de Schelde op een vroeger uur kunnen worden besteld en daaronder kunnen zendingen zijn, waarop men zoowel voor af- levering als voor verdere bewerking zit te wachten. Het Bureau stelde voor, dit schrijven aan te nemen voor kennisgeving, waartoe werd be- sloten- Subsidies en begrooting. De reeds het vorig jaar toegekende subsidies werden bestendigd. Voorts werd een subsidie van f 25 toege- kend aan de Provinciale Zeeuwsche Vereeni ging voor Vreemdelingenverkeer, in verband met de uitgifte van reclamegesohriften ter bevordering van het reizen naar Zeeland. Afwijzend werd beschikt op een verzoek om subsidie der Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer te Axel, op grond dat het niet op den weg der Kamer ligt, subsidie te ver- leenen voor het organiseeren van plaatselijke feesten waartoe het work dier vereeniging zich in hoofdzaak bepaalt. De begrooting voor 1937 werd vastgesteld op een bedrag van 10.423, met een geraamd batig saldo van 8,85. Vergadering van Dinsdag 24 November 1936, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, P. J. van Bendegem, A. Th. 't Gilde, O. Th. van de Bilt, B. Seghers, A. van 't Hoff, A. P. Essel- brugge, P. de Jonge, C. van Bendegem, C. Hamelink, J. Fanoy, A. P. de Ruijter en F. Dieleman, benevens de Secretaris de heer J. L. J. Maris. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformulier. 1. Notulen. #De vaststelling der notulen van de vergade ring van 27 October 1936 wordt aangehouden, daar deze nog niet in druk zijn verschenen. 2. Ingekomen stukken. a. Een schrijven van Gedeputeerde Staten van Zeeland, houdende mededeeling, dat be- zwaar wordt gemaakt tegen den looptijd van de geldleening groot f 39.000, met een aflos van minstens 1000 per jaar en tegen een rente van ten hoogste 5 Een aflos in twin- i ning wordt dcor dit college noodig geoordeeld. Waar dit Burgemeester en Wethouders voor de betreffende gebouwen te kort voor- lawam, hebben zij overleg giepleegd met de Provinciale Griffie. Het resultaat daarvan is, dat met een looptijd van 25 jaar genoegen genomen zal worden. Burgemeester en Wethouders kunnen verder mededeelen, dat het rentetype in afwijking van het raadsbesluit kan worden bepaald op 4% daar zij voor dit rentetype geslaagd zijn de leening te plaatsen. Zij stellen voor, bij den betreffenden be- grootingspost dit besluit dienovereenkomstig te wijzigen. De VOORZITTER kan hieraan toevoegen, deze zaak besproken te hebben ter Provin ciale Griffie. Aldaar werd bezwaar gemaakt tegen een aflossing van 39 jaar, daar door den Minister als hoogsten termijn dezer lee- ningen 20 jaar was vastgesteld. In enkele gevallen, waar de toestand der scholen van dien aard was, dat gerekend kon worden op een veel langer leeftijd, en indien de betref fende gemeente noodlijdend was. Men had bij GededputeeTde Staten vemo- men, dat de raad er op tegen was, dat .de loop tijd zou worden bepaald op 20 jaar. En dan wordt daar geredeneerd: goed, dat moeten ze zelf weten, doch men wil het in Den Haag zoo. Na deze mededeeling heeft spreker zich bij de meening van Gededputeerde Staten neer- gelegd en heeft gemeend het voorstel te moe ten doen, dat thans ter tafel komt. Hij wijst er voorts nog op, dat de gemeente geslaagd is de leening te sluiten tegen een rentetype van iMet algemeene stemmen wordt het voorstel van Burgemeester en Wethouders aange nomen. b. Een schrijven van Gedeputeerdte Staten van Zeeland, luidende: Zijne Excellentie de Minister van Binnen- landsche Zaken verzoekt ons bij schrijven van 9 November j.l. no. 27813, afd. B. B., u mede te deelen, dat Hare Majesteit de Koningin op de gronden, vermeld in ons verslag van 10 Jiuli j.l., dat u bij brief van 31 Juli j.l., no. 51, le afdeeling, in afschrift is toegezonden, goed- keuring heeft onthouden aan het besluit van den raad uwer gemeente van 26 November 1935 tot wijziging van de verordening op de heffing van een bel.asting op tooneelvertoonin- gen en andere vermakelijkheden. Burgemeester en Wethouders stellen voor, deze beslissing voor kennisgeving aan te ne men en te beslissen om al dan niet geraamde subsidie aan de V. V. V. voor het jaar 1936 uit te keeren. De VOORZITTER geeft te kennen, dat deze zaak thans in hoogste instantie is beslist. Dit dient dus door den raad te iworden aanvaard, daar de in het vorig jaar vastgestelde wijzi ging niet door de Kroon wordt goedgekeurd. In verband hiermede stellen Burgemeester en Wethouders voor, aan de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer over 1936 een subsidie van f 100 uit te keeren. De heftr 't GILiDE meende, dat dit college zich ten opzichte van subsidies tenminste zou beperken tot het hoogst noodzakelijke, want z.i. zijn de tijden er niet naar om door te gaan op den weg via de Overheidskas tal van zaken steun. te verleenen, die in anderen vorm ge- noeg baten hebben. En waar de V.V.V. hier ter plaatse nog verre van noodlijdend is, maar nog een dikke 1500 of meer in kas heeft, is z.i. h.ier geen subsidie noodig. Spreker vindt de subsidies aan d'e muziekgezelschappen dan beter besteed en deze hebben een kas, die ge- durig den bodem laat zien. Gezien deze tegen- stelling zal spreker dan ook tegen dezen post stemmen. Het verleenen van een subsidie houdt daarnaast oak de erkenning in, dat de vermakelijkheidsbelastiing te hoog en druk- kend is, omdat de aanvraag daaruit is voort- gekomen. Dan kunnen evenzeer ook andere vereenigingen met hetozelfde recht en dezelfde vrijmoedigheid om subsidie komen. Spreker neemt b.v. de voetbalvereeniging, die er ook niet best voor staat en die men toch zeker voor haar voor de lichamelijke opvoeding zoo van invloed zijnd bestaan, ook wel wat zou mogen gunnen. Daar spreker echter geen precedenten wil scheppen, zou hij geen enkele vereeniging subsidieeren, daar de gezondste toestand is, dat zij uit het particulier initia- tief eigen krachten putten. Hij hoopt dan oak, dat de raad dit voorstel zal verwerpen. De heer SEGHERS is in tegenstelling met den heer 't Gilde van meening, dat de V.V.V. de gelegenheid brengt iets te verdienen. Deze subsidie is reeds lang in uitzicht gesteld, spre ker kan er zich goed mee vereenigen en zal dan ook met het voorstel van Burgemeester en Wethouders meegaan. De heer FANOY vraagt of de Voorzitter hem kan inlichten omtrent den financieelen toestand der V. V. V. De VOORZITTER is hiervan niet op de hoogte, bij kan daarover niet oordeelen. Met belangstelling heeft hij geluisterd naar het- geen de heer 't Giilde mededeelde omtrent den goeden financieelen toestand der V.V.V. Die is wel eens anders geweest, het is ook wel gebeurd, dat de kas den bodem liet zien. Dezen zomer heeft een klein fortuintje voor de kas opgeleverdl, waardoor deze ongetwijfeld wat hooger is geworden dan voorheen het geval was. Men weet echter toch ook alien, dat niet steeds de inkomsten aan de verwachtin- gen voldoen. De heer 't Gilde heeft naar voren gebracht dat de kas er thans goed voor- staat, doch aile leden weten ook met spreker, dat indien de vereeniging iets aanvat de uit- komst steeds wisselvallig is. Indien het tegenvalt, kan het niet anders, of de kas moet den bodem laten zien. ■Ook dit overwegende, hebben Burgemees ter en Wethouders gemeend, een uitzondering te moeten maken op den regel. Deze vereeni ging is van belang voor de gemeente. De gemeente heeft er belang bij, dat er een flin- ke groote vereeniging voor vreemdelingenver keer is. Burgemeester en Wethouders heb ben gemeend te moeten toonen, dat zij dit waardeeren. In verband met de heffing der vermakelijkheidsbelasting en gezien voren- staande, hebben Burgemeester en Wethouders gemeend, deze vereeniging te moeten steunen door het verleenen van eenige subsidie. Want men mag toch niet zeggen, dat hier een groote subsidie wordt voorgasteld. Wat betreft de andere door den heer't Gilde genoemde muziekvereenigingen, deze komen op de lijst van subsidies der gemeente al voor. Of die voldoende is, daarover kan de raad straks oordeelen. Het is in verband met het- geen bij de vaststelling der begrooting voor 1936 werd besloten, dat Burgemeester en Wethouders thans dit voorstel doen. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt aangenomen met 9 tegen 4 stem- men. Voor stemmen de heeren Van de Bilt, Essel- brugge, Fanoy, Hamelink, Van 't Hoff, Oggel, Seghers, C. van Bendegem en P. J. van Bende gem; tegen stemmen de heeren Dieleman, 't Gilde, De Jonge en De Ruijter. c. Een schrijven van Gedeputeerde Staten, luidende In verband met het Koninklijk besluit van 28 December 1935, no. 29, waarin o.m. de gemeenten zijn genoemd, waar de bediening van secretaris en die van ontvanger door den- zelfden persoon worden bekleed, is het wen- schelijk gebleken, de jaarwedderegeling der burgemeesters, secretarissen, ontvangers en wethouders aan te vulien met een bepaling, waarvan een concept-besluit hiernevens gaat. Overeenkomstig de bepalingen der Gemeen- tewet verzoeken wij U, omtrent dit' concept- besluit het gevoelen van den raad in te win- nen, waarvan wij den uitslag gaame vdor 15 December a.s. van u vememen. Mocht voor of op dien datum geen bericht zijn ontvangen, dan zal worden aangenomen, dat de raad met het concept-besluit accoord gaat. Hieraan is toegevoegd het bovenbedoeld concept-besluit, van den volgenden inhoud: Gedeputeerde Staten van Zeeland, overwegende, dat in verband met het Koninklijk besluit van 28 December 1935, no. 29, waarin o.m. de gemeenten zijn genoemd, waar de bediening van secretaris en die van ontvanger door denzelfden persoon worden bekleed, het .wensohelijk is gebleken, de jaar wedderegeling der burgemeesters, secretaris sen, ontvangers en wethouders opgenomen in hun besluit van 17 Augustus 1934, no. 155/1, 3e afdeeling, goedgekeurd bij Koninklijk be sluit van 11 September 1934, no. 39, laatstelijk gewijzigd bij hun besluit van 6 December 1935, no. 174/1, 3e afdeeling, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 18 December 1935, no. 15, behoort te worden gewijzigd: gehoord de raden der gemeenten en de ambtenaren-organisaties gelet op de 'artikelen 80, 100, 111 en 114 der Gemeentewet •besluit: 1. aan het bepaalde sub 7 dier regeling een nieuwe alinea toe te voegen, luidende als voligt: Indien door de Kroon ingevolge artikel 105, cerate lid der Gemeentewet is bepaald, dat in een gemeente de bediening van secretaris en die van ontvanger door denzelfden persoon wordt bekleedt, daalt het totaal der bruto- jaarwedden, overeenkomstig het bovenstaan- de berekend, niet beneden het bedrag dat zou worden genoten, indien alleen de hoogst bezol- digde betrekking zou worden bekleed. Een en ander is niet van toepassing indien een persoonlijike toelage overeenkomstig het be paalde sub 15 is toegekend. 2. te bepolen, dat dit besluit geacht wordt in werking te zijn getreden met ingang van 1 Januari 1936. Aangenomen voor kennisgeving. d. Een schrijven van Hon. Duijm, waarbij deze mededeelt, zijn benoeming tot lid van het Burgerlrjk Armbestuur te aanvaarden. Aangenomen voor kennisgeving. e. Idem van J. den Hamer en P. C. Man gold, dat zij hunne benoeming tot leden der Commissie van Toezicht op de Arbeidsbemid- deling aannemen. Aangenomen voor kennisgeving. f. Een schrijven van den volgenden in houd: Geven te kennen, ondergeteekenden, A. E. C. Kruijsse en A. Esselbrugge te Axel, resp. voorzitter en secretaris der Avondnijverheids- school van de Vereeniging ,,Ambachtsbelang" alhier, handelende ter uitvoering van het be- stuursbesluit van 6 November j.l., dat het aantal leerlingen, ingeschreven voor den cursus 19361937 niet voldoende is, om te voldoen aan de bepalingen van. de wet op het Nijverheidsonderwij'S, om deze cursus onder rijkssubsi'dieverband te doen doorgaan; dat deze cursus reeds vanaf 1 October 1911, dus 25 jaar onafgebroken door een groot aantal, bijna uitsluitend Axelsohe vaklieden, met vrucht is gevolgd en daardoor steeds in een plaatselijke behoefte heeft voorzien; dat het bestuur overtuigd is, dat wanneer deze inrichting van onderwijs, voor deze ge meente mocht verloren gaan, verschillende jongelieden verstoken zouden blijven van goed vakonderwijs; dat door een eventueel verhoogde subsidie der gemeente Axel, naar hun meening deze cursus behouden kan blijven; dat hierbfj gaat een kostenberakening van ontvangsten en uitgaven der gelden, welke noodig zijn om dezen cursus te doen voort- bestaan; dat op een cursus zonder rijkssubsidie de toelating van leerlingen ruimer is en dat daar door het aantal leerlingen geschat kan worden op ongeveer 20, terwijl, door de laatste wijzi- gingen van de wet op het Nijverheidsonder- wijs, waardoor de dagcursussen van 3- op 2- jarige zijn gebracht, stijging van het aantal leerlingen op avondscholen in de toekomst verwacht mag worden; redenen waarom zij uw college eerbiedig verzoekt, haar voor het jaar 1937 een subsidie te verleenen van 250 benevens gebruik van lokalen, vuur en licht. Burgemeester en Wethouders deelen mede, dat zij bij den betrokken begrootingspost een voorstel zullen doen. Zij verwijzen naar het afdeelingsverslag. g. Een schrijven van K. J. van Drongelen, luidende Ondergeteekende, Karel Jacobus van Dron gelen deelt u hierbij mede, dat het door hem gepachte perceel grond in de Oudewijk zeer verkleind is doordat van het woonwagenkamp veel onreinheden op zijn land wordt geworpen. Hierom verzoekt hij u beleefd de pacht van bedoeld perceeltje te willen verlagen tot op een bedrag van f 1 per jaar. De heer SEGHERS vraagt, of het perceel, dat Van Drongelen in gebruik heeft, zoodanig ingekrompen is, dat vermindering der pacht gewettigd is. De VOORZITTER antwoordt, dat dit het geval is. Een gedeelte van het perceel wordt door de bewoners van het woonwagenkamp in beslag genomen. De betroikkene ondervindt daarvan alierlel narigheden. Het is ook mede daarom, dat hij dit verzoek aan Burgemeester en Wethouders heeft gerieht. De heer SEGHERS concludeert dus, dat dit verzoek gedaan wordt, omdat het perceel waarover betrokkene de beschikking heeft, verkleind is. De heer VAN DE BILT vraagt, of de pacht te ay en tijde opzegbaar is. De VOORZITTER antwoordt bevestigend. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt met algemeene stemmen aange nomen. h. Burgemeester en Wethouders deelen mede, dat sinds de raadsvergadering van 27 October 1936, kraehtens door den raad ver- leende machtiging, door Burgemeester en Wethouders zijn verkocht de navolgende per- ceelen bouwgrondr 3 perceelen aan M. W. Visscher totaal groot 320 M2. a 3; 1 perceel aan M. W. Visscher totaal groot 102 M2. a f 2,50; 1 perceel aan I, J. Brakman totaal groot 149 M2. k f 3,25; i wO n t- al groot 103 M2. a 3,25; 1 perceel aan Com. Diele man totaal groot 103 M2. a 3. Aangenomen voor kennisgeving. 3, Stemming over het amendement-Van 't Hoff. Burgemeester en Wethouders deelen mede: Met verwijzing naar ons prae-advies, betref fende dit adres in de vorige zitting wordt ter verduidelijking van de thans bestaande situa- tie medegedeeld, dat het voorstel van Burge meester en Wethouders wa% niet in te gaan op den eisch om een hoogeren prijs te betalen voor dien grond. Het college is wel van oor- deel, dat de fcostende prijs voor dien grond dient betaald te worden, doch niet om een hoogeren prijs te betalen, voor die overige grond, omdat eenmaal afspraak is gemaakt, dat de benoodigde grond tegen kostprijs kan worden overgenomen, hetgeen blijkens het schrijven bevestigd is. Op dit voorstel is door den heer Van 't Hoff een amendement ingediend luidende: „Overtuigd van het goed reoht van de ge meente kan aan het verzoek niet worden vol- daan, doch draagt de raad Burgemeester en Wethouders op om alsnog met den heer Hiem- stra e.a. te onderhandelen om deze zaak op te lossen". Over dit amendement staakten de stemmen. Derhalve wordt voorgesteld om in deze zitting opnieuw over dit amendement te stemmen. Over dit punt kunnen disoussien worden toegestaan. Wij kunnen bij dezen wel mede deelen, dat de notarieele akte met den heer Hiemstra e.a. op diens verzoek is gepasseerd (zulks op aandrang van den heer Hiemstra) djw.z. uitvoering raadsbesluit van 21 Mei 1935 zijnde 60 M2. a 1 met een suppletie van f 0,11 per M2. zijnde de meerdere kosten. Het amendement-Van 't Hoff wordt ver- worpen met 6 tegen 7 stemmen. Voor stemmen de heeren Van de Bilt, Essel brugge, Fanoy, Van 't Hoff, Seghers en P. J. van Bendegem; tegen sitemmen de heeren Dieleman, 't Gilde, Hamelink, De Jonge, Og gel, De Ruijter en C. van Bendegem. De heer VAN DE BILT spreekt de hoop uit, dat het in orde zal komen. De VOORZITTER vermoedt dit ook wel. Deze acte, die gepasseerd is, is dezelfde die aanvankelijk gepasseerd zou zijn. Naderhand had spreker daarover niets vernomen, tot hij eenigen tijd geleden werd ppgebeld met het verzoek de acte te passeeren. Hierop had hij niets tegen en is zulks gebeurd. De prijs, die betaald is, is de kostende prijs, zijnde 1 per M2. met beschrijvingskosten, in totaal f 1,11 per M2. 4. Aankoop Ned. Hervormde pastorie en bouw nieuw raadhuis. Burgemeester en Wethouders schrijven den raad: Naar aanleiding van de gehouden bespre- kingen in de besloten vergadering van uwen Raad heeft dat bestuur voor 1 November 1936 bericht, dat het niet bereid was dat pand te verkoopen voor het door U genoemde bedrag, tengevolge van de wijziging die intusschen op monetair terrein heeft plaats gehad, doch dat het de perceelen naast het gemeentehuis wil overdragen voor f 12.000, onder de bij vorige correspondenties gestelde voorwaarden en dat voor 1 December a.s. bericht gezonden wordt over het wel of niet aceepteeren van dit aanbod. Door ons college is dit schrijven in handen gesteld van de daarvoor ingestelde commissie van onderzoek inzake behuizing raadhuis. Deze heeft opnieuw met emst overwogen of de financieele toestand zulks toelaat. Met ver wijzing naar haar rapporten moeten wij be- amen, dat de noodzakelijkheid van verbetering van het gemeentehuis aanwezig is. Alle col lege's ter plaatse bekend zijn doordrongen van het feit, dat het archief dringend een betere bewaarplaats eischt; dat de berg- en absoluut niet tochtvrije werkruimte van de secretarie niet langer kan worden bestendigd mede tengevolge van de administratieve uit- breiding die steeds meerdere ruimte eischt. Dat tenslotte moeilijk een opsomming van dagelijksch voorkomende moeilijkheden voor behuizing of gebreken tengevolge van plaats- gebrek kan worden gegeven, omdat mede door het steeds grooter worden van de gemeente en die uitbreiding van de administratien wij uit het eeuwenoude gemeentehuis zijn ge-. groeid. Vervolgensonderschrijven wij het door de commissie medegedeelde, dat het bestaande gemeentehuis in een zoodanigen toestand ver- keert, dat met ernst ontraden moet worden om dat gebouw van een nieuwe bedekking te voorzien met de noodige herstellingen welke zich dan zullen openbaren en op de overige ruimte hetzij op eigen of desnoods op een als nog aan te koopen strook van de kerk een bijbouw te plaatsen. De resultaten van deze restauratie met aan- bouw zullen van zoo'n geringe beteekenis en voor zoo'n korten levensduur zijn tegenover het kapitaal dat daarvoor disponibel gesteld moet worden dat dit als lap werk" niet ver- antwoord is. Uit een oogpunt van econoonie, financieel en gemeentebelang is bet raadzaaan te beslui- ten tot den bouw van een nieuw gemeentehuis op een terrein, waar men niet gebonden is om een plan te ontwikkelen, wat voor het heden en voor de toekomst noodig is. De plaats waar, is ook onder het oog gezien. De traditie eischt, dat het gemeente huis aan de Markt gelegen blijft en dan blijft er niets senders over dan het aanbod van de Hervormde Kerk te aanvaarden. Door het sluiten van dezen koop kan ook de centralisatie van de gemeente-bedrijven, die in de vorige vergaderingen van den raad ook besproken zijn geweest, tot zijn recht komen door op de daarachter gelegen turn, groot 13 aren van de pastorie boxen en andere noodige gebouwen te plaatsen en opslagplaat- sen voor diverse materialen te maken. Tegelijkertijd kan de Gentsche-Vaartstraat door dezen aankoop met 3 Meter worden ver- breed, hetgeen zeeT ten goede komt aan het tamedijk drukke verkeer in die straat. Wat het finantieel gedeelte betreft zal een en ander op zijn vroegst in 1938 een jaarlijk- sche uitgaaf vorderen van circa 1400 aflos met een rente van hoogstens f 2475. Gedeeltelijk kunnen deze bedragen worden weggewerkt door leeningen, die in 1938 afloo- pen en andere bedragen met in de toekomst hoogstens een verhooging van 8 opcenten op de personeele belasting voor dit doel, afgezien van het feit, dat het oogenblik nadert, dat van overheidswege een opvoering van opcenten op de personeele belasting tot 200 geboden word Op grond dat op dit terrein iets moet ge- beuren, stellen wij U voor: a. de perceelen van de Ned. Herv. Kerk alhier te koopen voor twaalf duizend gulden 12.000); b. te besluiten tot den bouw van een nieuw gemeentehuis; c. Burgemeester en Wethouders en de daarvoor bestaande raadscommissie opdracht te verstrekken daarvoor plannen te laten ont- werpen, zulks onder nadere goedkeuring van Uwen raad; d. te besluiten tot het aangaan van een geldleening, groot ten hoogste f 55.000 af te lossen in 40 jaren; te beginnen in 1938 met een rente ten hoogste van 4% De VOORZITTER deelt mede, dat, zooals den raadsleden bekend is, den laatsten tijd herhaaldelijk is gesproken omtrent den toe stand van het gemeentehuis. Dit heeft ten gevolge gehad, dat een commissie is benoemd, die deze zaak heeft besproken. De commis sie heeft hard gewerkt en is verschillende malen bij elkaar gekomen, vers'chillende con- ferenties met het kerkbestuur der Neder landsch Hervormde kerk hebben plaats gehad om tot een behoorlijke oplossing van de stad- huiskwestie te komen. Tenslotte bleek, dat er 3 wegen openstonden: ten eerste het oude gemeentehuis af te bre- ken en op dezelfde plaats een nieuw te bouwen; ten tweede het dak te herstellen en ook in- wendig enkele veranderingen aan te brengen, benevens een stukje grond aan te koopen van het kerkbestuur der Ned. Hervormde kerk en daar een lokaal te bouwen ter voorziening in de behoefte aan ruimte op de secretarie; ten derde, een radicale oplossing te bewerk- stelligen, door het gebouw naast het gemeen tehuis aan te koopen, dit neer te gooien, waar door een behoorlijke oppvervlakte grond vrij komt en hierop een nieuw raadhuis te bouwen. terwijl op die plaats verder ook de gemeente- reiniging kon worden ondergebracht. De heer FANOY merkt op, dat in de com missi e gesproken is omtrent de onderbrenging aldaar van de ,,gemeentediensten". De VOORZITTER wijst er op, dat de ge- meentereiniging ook onder de gemeentedien- sten behoort. De heer FANOY herhaalt, dat in de com missie uitsluitend gesproken is omtrent ,,ge- meentediensten", over „gemeentereiniging" is niet gesproken. De VOORZITTER zal dan het woord ge- meentediensten gebruiken, het is dan echter maar te bezien, wat hieronder verstaan moet worden. Er is b.v. in de commissie niet over gesproken en het zal ook niet in de bedoe- ling gelegen hebben b.v. de gasfabriek er onder te brengen. Spreker verwijst verder naar de stukken, waarin de conclusie waartoe de commissie is gekomen, is neergelegd en het daarop gevolgde voorstel van Burgemees ter en Wethouders. Spreker zou hieraan nog veel kunnen toe voegen, doch is er van overtuigd, dat de leden voldoende op de hoogte van deze zaak zijn. De commissie is zooals gezegd vele malen samengekomen en het voorstel, dat thans den leden is voorgelegd, is de vrucht van veel werk en studie. Burgemeester en Wethouders hebben zich ook in verbinding gesteld met Middelburg omtrent deze groote plannen. De uitslag hiervan was, dat van die zijde geen tegenstand te wachten zal zijn. De heer VAN DE BILT heeft zioh uit den aard der zaak met deze kwestie niet veel kun nen bemoeien. Hij heeft in het voorstel van Burgemeester en Wethouders gezien, dat een leening gesloten zou moeten worden van 55.000, af te lossen in 40 jaar. Is het niet te verwachten, dat men straks weer zal af- komen met een aflossingstermijn van 25 jaar. De VOORZITTER deelt mede, hierover tevens te hebben gesproken. De termijn van 40 jaar is genoemd in overeenstemming met Middelburg. De heer VAN DE BILT acht voorts de basis van de rente nogal hoog. Hij vraagt zich af, of het niet beter is, het leenen van geld tijde- lijk uit te stellen en te trachten een leening van 3% te sluiten. Dat zou een betrekke- lijk foelangrijk minder bedrag aan rente vor deren. De heer HAMELINK verzoekt den heer Van de Bilt adressen te noemen, van personen die tegen deze rente geld leenen willen. De heer OGGEL wijst er op, dat men in Den Haag er ook in geslaagd is, een leening uit te geven met een rente van 3% De VOORZITTER meent, dat men naast het percentage ook den ikoers der leening in aanmerking behoort te nemen. Naar spreker meent is de bedoelde leening uitgegeven tegen een koers van 89. De heer VAN DE BILT meent, dat men niet verder zal moeten gaan dan tot 4 maximum. Hij staat op het standpunt, dat het leenen in Axel niet gevaarlijker is dan te Amsterdam. Verder vraagt spreker, eenigs- zins de voorzichtigheid te betrachten bij den aankoop van de pastorie. Men moet voor den grond niet teveel geven, uit de overweging, dat men den grond toch noodig heeft. Men moet te dezen voorzichtig zijn, geen precedent -te scheppen. De heer C. VAN BENDEGEM merkt op, dat de gemeente niet ieder jaar een nieuw raadhuis bouwt. De heer VAN DE BILT wijst er op, dat men later zou kunnen zeggen, toen vroegen ze zooveel en thans zooveel. Hij vertrouwt, dat Burgemeester en Wethouders er voor zullen waken, dat achter het gemeentehuis geen raar pakhuis zal worden neergezet. De gemeente moet ook te dezen het voorbeeld geven. Hij vertrouwt, dat het niet te veel een troep zal worden. De VOORiZITTER deelt mede, dat dit in de commissie ook is overwogen. Men zal er ter dege rekening mede houden, wat m de om- o-eving past. De heer Van de Bilt kan gerust vertrouwen, dat noch Burgemeester en Wet houders noch de commissie er een gebouw zullen doen neerzetten, dat de omgeving ont- S1 De heer VAN DE BILT kan het voorstel van Burgemeester en Wethouders steunen. Er zijn verschillende dingen, die om verande- ring roepen. Er is b.v. voor de menschen die komen stempelen, geen gelegenheid af*m- derlijk behandeld te worden voor het onder zoek van verschillende dingen. Ieder zal het er over -ens zijn, dat de tegenwoordige toe- atand er een Z die in dezen tijd niet thuis h^rt Het jaarlijks te betalen bedrag, zal in dien de rente niet te hoog is, ook wel op te °VOOF-ZITTF.R wfjst er op, dat Burge meester en Wethouders voor den affcoop van de gebruikswaarde voor de scholen voorstellen •n leening aan te gaan met een rente van ten hoogste 5 Zij zijn geslaagd, deze leening te sluiten tegen een rentevoet^ van 4 is heer Van de Bilt zal ook wel begrijpen, dat in dien wordt besloten een leening te sluiten van ten hoogste 4% Burgemeester en Wethou ders morgen niet zullen heengaan om die lee- nino- af te sluiten, doch zeer zeker zullen trachten beneden dit rentetype te bhlvea Hy adviseert. dit aan Burgemeester en Wethou ders over te laten. De heer Van de Bilttoer op vertrouwen, dat Burgemeester en Wethou ders niet zullen nalaten te trachten, deze lee ning zoo laag mogelijk te sluiten. Te dezen zal zeer zeker rekening gehouden worden me de wenschen van den heer Van de Bilt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 6