ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No. 9543 tweede blad WOENSDAG 16 DECEMBER 1936 76e Jaargang Binnenland Buitenland. Gemengde Berichten i in wi mini—imhiii—■■mi—Mnmn—nr'ni umiiiiiiiiiiniiui nirnr iTir~iiTYTiiriiiiT- ti~ i m mi iiiiiiiipi 1 mi ■■—Trrnmrm rER NEUZENSCHE COURANT Aangezien ook aan het Bureau zelf geen be- paald zakelijk argument bekend was, dat zich tegen die vervroegde sluitinig verzet, beeft dit mitsdien moeten te kennen geven, daarin te berusten. Het beeft evenwel in bet algemeen betreurd, dat de diensten op de kantoren der P. T. T. van lieverlede meer en meer worden inge- krompen, aangezien daardoor toob de gemak- ken, welke dien dienst in bet verleden aan bet publiek bood meer en meer worden ingekrom- pen. Het kan zich in den ken, dat men voor bet algemeen bebeer „normen" stelt, docb is van meening, dat deze niet alleen en onder alle omstandigheden baslissend bebooren te zijn voor de openstellingsuren, docb dat de ligging en den aard der betrokken gemeente daartoij tevens in aanmerking behooren te worden genomen. De Kamer verleende goedkeuring aan het advies van bet Bureau. Eveneens was van den Inspecteur der P. T. T. te Middelburg ingekomen een verzoek om advies met betrekking tot de tijden van openstelling der telegraaf- en telefoonkan- toren te Sas van Gent, Breslkens en Oostburg op Zon- en feestdagen. Deze kantoren zijn thans voor den telefoondienst op Zon- en feestdagen geopend van des morgens 8 tot 9 en des middags 1 tot 2 uur. Overwogen werd dit laatste openstellingsuur te doen vervallen. Namens de Kamer bad het Bureau hierop geadviseerd, idat bet gesignaleerde geringe gebruik tijdens dat uur van openstelling geen aanleiding behoorde te worden, dat degenen die er thans wel gebruik van maken, voort- aan van die gelegenbeid zouden worden uit- gesloten. Er zou nog in berust kmrnen worden indien bet alleen betrof de sluiting van het kantoor voor aanbiedlng van telegrammen en het voe- ren van gesprekken vanuit de eel ten kantore. Voorts was bet Bureau van oordeel dat de thans bestaande gelegenheid reeds tot een uiterst minimum is beperKt. De bedoelde kantoren zijn thans slechts geopend van 89 en 1314 uur. Zou dit laatste uur vervallen, dan zou er dus na 'a morgens 9 uur 23 verloopen, eer men vanuit zijn perceel kan spreken of worden opgeroepen. De abonne's nemen toch geen telefoonaan- sluitingen om ten slotte bun boodscbappen te voet, per fiets of auto te gaan afdoen. Het Hoofdbestuur had zich uitgelajten, dat aan bet publiek door den dienst „service" dient te worden gegeven. Het Bureau was van oor deel, dat den bij de betrokken kantoren aan- gesloten abonne's de service om op Zon- en feestdagen tijdens de genoemde uren geboden gelegenbeid niet behoorde te worden ont- nomen, en verzocht, de thans aanhangige voorneonens op te schorten tot de automati- seering van de telefoon ook in Zeeland een feit zal geworden zijn, en alsdan geheel andere mogelijkheden betreffende de sluiting van kantoren zonder gemis van service voor het publiek geopend worden. Ook hieraan verleende Kamer, na eenige bespreking, haar sanctie. Postvervoer naar en door Zeeuwscli- Vlaanderen. Van bet Bureau was uitgegaan een verzoek aan den Directeur-Generaal der P. T. T. om, indien door mist of andere weersgesteldbeid de verzending van post van het Westelijik naar het Oostelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen middels de veerdiensten op de Wester-Schelde dreigde te worden gestoord, de directeuren der betrokken kantoren maehtiging zouden ver- krijgen, de verzending der post te doen ge- schieden door middel van de "locale vervoer- middelen. Het meende, dat de bedoelde stuk- ken dan niet mochten worden blootgesteld aan het risico van tweemaal de Schelde te moeten passeeren. Tevens was verzocht om, indien de weersgesteldheden de mogelijkheid om de vanuit Nederland komende post in gevaar brachten, de verzending dier post, die thans per auto uit Roosendaal komt, te doen ge- schieden via Antwerpen, waardoor oolk hier het risico, dat de belangrijkste postzending Zeeuwsch-Vlaanderen niet tijdig zou bereiken, door de onmogelijkheid om bij Hansweert naar Walsoorden de Schelde over te steken, (b.v. VERZOEK OM KWIJTSCHELDING VAN STRAFFEN. Ter gelegenheid van het buwelijk van Prin- ses Juliana en Prins Bemhard heeft het be- stuur van de landelijke vereeniging tot onder- linge verzekering tegen de nadeelige gevolgen van werkloosbeid en ziekte zich tot den Minis ter van Sociale Zaken gewend met het ver zoek, alien gestraften, die daarvoor in aan merking komen en die door de crisissteun- regeling zijn afgewezen, via hun organisatie amnestie te verleenen en uitkeering voor hen weer via de organisaties te doen geschieden. Hveneens verzoekt het bestuur amnestie te verleenen aan hen, die gestraft of geschorst zgm in de rrjkswerkverschaffingen en daar voor in aanmerking zouden kunnen komen. OPBRENGSTEN VAN HET STAATSBEDRIJF OER P. T. T. IDe diensten der P. T. en T. en postcheque- en girodienst helbben in October opgelbracht 6.366.076, vergeleken met dezelfde maand vorig jaar f 214,877 en met de begrooting S 511.376. In 10 maanden bedroeg de totale cpbrengst 57.604.267, vergeleken met verleden jaar 112.340 en met de raming 1.696.267. GEORGE VI WOONT EEN GODSDIENST- OEFENING BIJ. Koning George VI heeft zich Zondagoch- tend met de prinsessen Elisabeth en Marga ret Rose naar Marl'bourough House ,de resi- dentie van zijn moeder, begeven, waar hij de godsdienstoefening in de Deensche kapel bij- woonde. Op zjjn tocht werd de koning door de menigte toegejuicht. De Koningin bleef thuis wegens een lichten aanval van griep. In de meeste Engelsche kerken zijn Zondag geibeden gezegd voor den nieuwen Koning en den hertog van Windsor. De koningin zal eenige dagen binnen moe ten bljjven. De Koning heeft Maandag ter gelegenheid van zqn verjaardag tal van gelukwenschen van allerlei kanten ontvangen, w.o. ook een telegram van Hitler. Om 12 uur werden de gelbruikelijke saluut- echoten gelost en de openlbare en enkele par- ticuiiere gelbouwen vlagden, doch overigens werd 's Konings verjaardag op zijn uitdruk- kelijk verzoek niet gevierd. SPAANSOHE DUIKBOOT GEZONKEN. Het Spaansche ministerie van marine deelt mede, dat Zaterdagmiddag om 2 uur 30 bui- ten Malaga de onderzeeer C.C. 3 is geizonken. Gered werden slechts de kapitein der koop- vaardij Garcia en twee zeelieden die in het ziekenhuis van Malaga zijn opgenomen. De be- manning van den onderzeeer bastond uit 40 koppen. INTERNATIONA AL CONGRES VOOR RHEUMATISCHE ZIEKTEN. Het 6e internationale congres voor rheuma- ondenzoek en bestrijding van de Ligue Inter nationale contre le Rhumatisme zal gehouden worden eind Maart 1938 in de universiteit van Oxford. Daama zal het 10-jarig bestaan van het Bureau van de Internationale Ligue wor den gevierd tijdens het 200-jarige bestaan van de badplaats Bath. De te behandelen onder- werpen en de rapporteurs zullen later worden bekend gemaakt. CHINEESCH VUURWERK? Er scheen schrijft de N. R. Crt. te veel eensgezindheid in China-. Reeds vonden vele Japanners den toestand minder toehage- lijk geworden. Onze correspondent te Tokio heeft deizen zomer in een van zijn brieven op- gemerkt, dat de vraag, of China weerstand bou gaan bieden aan de militaire penetratie van het Japansche leger, in Japan reeds niet meer een medelijdenden glimlach als ant- woord uitlokte. Tsjiang Kai-sjek heeft groot werk verricht op allerlei gebie'd. Engelsche adviseurs hebben hem in de financieele en oeconomische aangelegenheden van het land tertzjjde gestaan, en het ziet er naar uit, of de Engelschen daar voortdurend emstiger werk van willen maken, het grommen van Japan ten spijt. Dank zij de verbeterde, financieele basis hebben Duitsche instructeurs en Duitsche raadgevers belangrijk werk kun nen verrichten tot verbetering van bet leger van Nanking. Tsjiang Kai-sjek is daar reedsj meer dan een decennium geleden, te Kanton mee begonnen. Toen waren de Russen zijn helpers. Hij koketteerde voor de gelegenheid met het communisme, maar hij verwijderde de Russen hardhandig, toen hun communisme werkelijk gevaar bleek op te leveren. Hij had hen in den arm gen-cmen, omdat hij Japan ners, Engelschen, Franschen en Amerikanen om redenen van nationale .politiek niet ver- trouWde, en Duitschers nog niet te krijgen waren. Zoo zeide tenminste in die dagen de regeering te Kanton. Dit wa3 niet heele- maal waar. Duitschers zouden er genoeg ter beschikking helbben gestaan; maar Duitsch- land kon niet, zcoals de Russen, er wapens bij leveren, en dat nog wel op crediet. De Rus sen bleken heel andere doeleinden te hebben dan Tsjiang Kai-sjek. Tot hun verderf leg- den zij hun spel te vroeg open. In him plaats kwamen de Duitschers. Zij hebben totnog- toe met opmerkelijk succes in het Chineesche leger het werk verricht, dat zij in het laat ste gedeelte van de vorige eeuw het Japan sche leger ten goede helbben laten komen. Tsjiang Kai-sjek beschikt thans reeds over een aanzienlijke krijgsmacht, welke goed uit- gerust, goed gedisciplineerd en goed geoefenid is en ibovendien over een belangrijke lucht- macht. Wat de gevechtswaarde daarvan is, zal nog moeten blijken. Tegen cpstandige Chineesche legers zal die zeker niet te kort schieten. Kanton en Kiangsi hebben dit jaar, na gevaarlijke aanzelig, fbeseft, dat het niet raadzaam was, een conflict met Tsjiang uit te vechten. Tien jaren zijn sedert Tsjiang's beroemden opmarsch naar het Noorden verloopen. Zijn krachtig gezag, zijn voortvarendheid en on- betwist militair talent zijn al dien tijd aan het werk geweest. Reeds sedert vele jaren helbben, zooals gezegd, uitstekende Duitsche raadgevers en instructeurs, hun werk gedaan. De Duitschers helbben Japan daarmede geen dienst bewezen. Toch is het niet waarschijn- lrjk, dat het Duitseh-Japansch verdrag nu een einde zal maken aan het werk der Duitschers in het Chineesche leger. In den Russisch- Japanschen oorlog helbben, ondanks de beken- de vriendschap van keiizer Wiihelm voor den Tsaar in die dagen, die uit de bekende, in- tieme briefwisselmg met Nicky" achteraf zoo overtuigend gebleken is, Duitsche advi seurs en Duitsche artijleristen Japan zijn veldslagen helpen winnen, zooals Britsche ad viseurs en Britsche artilleristen hun mede- werking helbben verleend tog de zeeslagen. Zijn Duitsche helpers zullen zeker Tsjiang Kai-sjek niet in den steek laten. Tsjang Sjoe-liang heeft heel wat aange- durtfd, met zijn muiterij tegen Nanking. Het heet dan ook, dat hij door zijn troepen daar- toe gedwongen is. Feitelijk zou hij al drie- kwart jaar zijn plicht, de coupmunisten te be- strijden, helbben verzuimd. Zijn troepen zijn nu zelfs met den vijand gaan heulen. Het is nog oude, Chineesche geschiedenisTsjang, in tegenstelling tot Tsjiang, is nooit een im- posante figuur geweest. Men zal zich her- irlneren: Hij is de zoon en was de erfgenaam van Tsjang Tso-lin, den grootmachtige in Mantsjoerije, die het van varkenshoeder, kroegtoaas, over rooverhoofdman en helper der Japanners tegen de Russen, tot generaal, maarschalk en beheerscher van Noord-Ohina bracht. Toen Tjang Tso-lin, door een bom onder zijn trein, met oogluiken der Japan- pers, zijn levensdagen geemdigd had, was de macht overgegaan op zijn, als kroonprins half Westelijk opgevoeden, verwenden en ook wel verweekelijkten zoon. Aan diens macht heb ben de Japanners, toen zij de hand op Mans- joe-rije legden, een einde gemaakt, zoodat hem tenslotte niets anders overbleef dan een com mando in het leger van Nanking, over min der geregelde troepen. En dan nog zijn pre- tenties! Want een praatjesmaker is hij steeds geweest. Nu heeft hij dan tijdelijk een einde ge maakt aan de eenheid, die er bezig was in China te ontstaan. Hij doet dit onder anti- Japansche leuzen, maar hij kon den Japan ners geen beteren dienst bewijzen. Hoever hij daarmede gaan zal, staat echter nog niet vast. Wij weten b.v. nog niet wat de ge- vangenneming van Tsjiang Kai-sjek betee- kent. Tsjang staat voor zijn veiligheid in, zoo verzekert hij. Het is best mogelijk, dat die gevangenneming van den grooten man in China niet meer is, dan een vriendschappelijke vorm van afdreiging. Toen de regeering nog te Peking zetelde, kwam het herhaaldelijk voor, dat studenten de waning of het depar- tement van een minister-president, met den dignitaris erBij, in beslag namen, om door niet gewelddadigen, maar toch lijfelijken dwang, een besluit af te persen of ongedaan te maken. Tsjiang Kai-sjek kan zich in ,,Schntzhaft" be- vinden, als gevolg van een kinderlijke poging van opgewonden soldaten, om Nanking naar hun hand te zetten, hij kan ook tot zekere hoogte gijzelaar zijn van Tsjang Sjoe-liang, die op die manier niet al te slecht van dit op gewonden aivontuur hoopt af te komen. Het kan echter evenzeer een noodlottige gebeur- tenis voor den Chineeschen ,,ghazi", en daar mede voor heel China, blijken. Bij de com- munisten zal er heel wat wrok tegenover Tsjiang Kai-sjek bestaan. Tsjang Sjoe-liang moge het nog zoo onschuldig bedoelen, en hij moge den maarschalk nog zoo welgezind zijn, diens leven is op het oogenblik toch geen aantrekkelijk object voor eenige levensver- zekering. Namen uit het verleden komen bij deze gelegenheid weer sterk naar voren, o.a. die van den afwisselend rood en christelijk ge- noemden generaal Feng. Het is, of er in tien jaar in zekere opzichten niets veranderd is! Wij zullen ons thans ertoe bepalen, deze herinneringen en uiterlijke omstandigheden te registreeren, zonder ons aan gissingen te wagen. Oonstateeren kunnen wij slechts dat Tsjang Sjoe-liang, kwajongen als hij steeds geweest is, bezig is Chineesch vuurwerk af te steken in een omgeving, waar alles ontplof- baar is. Men weet niet hoe Japanners en Russen, uit berekening of zenuwachtigheid, daarop zullen reageeren. EEN RADIOPREEK VAN DEN AARTSRISSOHOP VAN CANTERBURY. De aartsbisschop van Canterbury heeft Zondag voor den Britschen draadloozen om- roep een preek gehouden over de jongste ge- beurtenissen. Binnen 24 uur tijds, zei hij o.a., is de eene Koning gegaan en een nieuwe Koning gekomen. Toch was er geen verwar- ring, geen onrust, geen botsing van partijen. Waarlijk, het is een wondertoaarlijk bewijs ge weest van de kracht en stabiliteit van den troon. Het is zelfs een nog treffender bewijs geweest van de gestadigheid van het volk in Hngeland en in het rijk. Het lijkt wel, alsof een krachtig getij van instinct meer dan van beredeneerde gedachten, dat diep beneden de bewogen oppervlakte stuwde, het door de stroomversnellingen van de crisis heeft gedra- gen. Men kan terecht trotsch zijn op de wijze waarop de natie deze proef heeft doorstaan. Maar laat er geen hoovaardij zijc in onzen trots. Laat deze liever overgaan in nederige en eerbiedige danklbaarheid voor dit hernieuw- de teeken van de leiding van het vo.lksbestaan door de albeheerschende voorzienigheid van onzen God. Welk een pathos, neen, welk een tragedie, omgeeft de centrale figuur van deze snel wis- selende tooneelen! Op den elfden dag van De cember, 248 jaren geleden, vluchtte koning Jacobus II van Whitehall. Door een merk- waardigen samenloop van omstandigheden heeft op den elfden dag van December de vo rige week Koning Eduard VIII, na zijn laat ste woorden tot zijn volk gesproken te heb ben, Windsor Castle, het centrum van alle schitterende overleveringen van zijn voor- ouders en zijn troon, verlaten en is in balling- schap gegaan. In de duisternis verliet hij deze kusten. Zelden, zoo ooit, is een Britsch vorst tot den troon gekomen met grootere natuurlijke gaven voor zijn koningschap. Zelden, zoo ooit, is een vorst met grootere geestdriftige trouw verwelkcmd. Van God had hij een hoog en heilig erfdeel ontvangen. Toch heeft hij uit eigen vrijen wil afstand gedaan hij heeft zijn erfdeel overgedragen. Met karakteristie- ke openhartigheid heeft hij ons zijn redenen meegedeeld. Het was een snakken naar prive- geluk. Vreamd en droeviig moet het zijn, dat hij voor zulke redenen, hoe zwaar die op zijn hart drukten, een zoo hoog gestemde hoop heeft teleurgesteld en een zoo groot erfdeel heeft prijsgegeiven. Nog vreemder en droevi- ger is het, dat hij zijn geluk moet hebben ge- zocht op een wijze, die niet vereenigbaar is met de christelijke beginselen van het huwe- lijk, en in een maatschappelijken kring, welks peil en levenswijze vreemd zijn aan de beste instincten en overleveringen van zijn volk. Laat zij, die tot dezen kring behooren, besef- fen, dat zij thans beladen staan met het von- nis van de natie, welke koning Eduard be- mind heeft. Ik heto geaarzeld deze woorden uit te spreken, maar ik heto mij gedwongen ge- voeld, terwille van emst en waarheid ,ze te zeggen. Echter kunnen deze woorden voor iemand, die hem sinds zijn kinderjaren gekend heeft, die zijn bekoring heeft ondergaan en zijn gaven heeft bewonderd, niet de laatste zijn. Hoe kunnen zij de hooggestelde hoop en de beloften van zijn jeugd vergeten; zijn hoogst oprechte zorg voor de anmen, de Iijdenden, de werkloo- zen, zijn jaren van geestdriftigen dienst, zoo- wel in eigen land als overzee? Het is de her- innering aan deze dingen, die uit onze harten de noodkreet perst „Wat jammer is het, och wat jammer is het!" Aan de oneindige genade en de beschermende hoede van God be- velen wij hem thans aan, waar hij zich ook moge bevinden." De bissehop wijdde vervolgens woorden van deemis en bewondering aan koningin Mary en van sympathie met koning George VI, welke woorden bij besloot met te zeggen: „Er is een koning heengegaan. God zij met hem. Er is een koning gekomen. God zegene hem, behoede hem, geleide hem, thans en iimner". Tenslotte zeide de aartsbisschop, dat hem nog slechts korten tijd wordt overgelaten vocr de hoofdzaak, die hij had willen zeggen, maar die hij zou bewaren voor zijn radio- oiroep op den laatsten Zondag des jaars. Hij hoopt, dat God hem dan zal helpen, op de natie een ietwat plechtig beroep te doen tot terugkeer tot den godsdiesnst. „Wie kan be- twijfelen, dat bij alle gebeurtenissen van deze geaenkwaardige dagen God heett gesproken? Het is een tijd geweest van wankeling een wankeling, die zich goddank niet m feiten beeft geuit, van den troon zelf; een wanke ling van vertrouwen, van schijntoaar vaste hoop. Is dat geen beroep op ons cm toe te zien, dat de dingen, die kunnen wankelen, overeind blijven vertrouwen in God, zijn wil, zijn Koninkrijk? Wij scharen ons alien om onzen nieuwen koning. Zullen wij ons ook niet scha ren am den Koning der Koningen?" Tenslotte zei de aartsbisschop nog, dat men nu in staat is met hoop fi vreugde de kro- ning van den Koning tegemoet te zien. Hij zell en zijn koningschap zullen dan plechtig geiwijd warden aan den dienst van den Ver- heven God. Maar de verheven plechtigheid wordt beroofd van een groot deel van haar ware beteekenis, tenzij zij vergezeid gaat van een nieuwe wijding van zijn volk aan denzelf- den hoogen dienst. VALSCHE GELDSTUKKEN VAN 20 FRCS. TE BRUSSEL IN OMLOOP. Sedert eenige dagen blijken te Brussel tal- rijke valsche geidstukken van 20 francs in omloop te zijn. De controledienst van de Brusselsche Tram- wegmaatschappij heeft er verscheidene ont- dekt. Ook in de groote warenhuizen blijkt men een aantal valsche stukken te hebben ontvangen. Zij zijn met vrij veel zorg afge- werkt en dragen den beeldenaar van Koning Albert en het jaartal 1934 of den beeldenaar van Koning Leopold HI en bet jaartal 1935. EEN MIDDEL TEGEN MELAATSCHHEID ONTDEKT Verscheiden Portugeesohe bladen melden, dat de apotheker Antonio Franco een middel tot genezing van melaatschheid zou hebben ontdekt. Het zou een „plaatselijke" behande- ling betreffen, welke met inwendige behan- deling zou gepaard gaan. Franco zou met zijn geneeswijze, welke eenige maanden duurt, goede resultaten heb ben verkregen. Verscheiden gevallen van volkomen genezing zouden door het bacterio- logisch instituut te Lissabon zijn gere- gistreerd. OM EEN HOEDJE. Zondagmorgen is de Varkensmarkt te Oss het tooneel geweest van een heftige burenruzie De directe aanleiding tot-de veldslag was het hoedje van een op de Varkensmarkt woon- achtig meisje, waarover twee buurmeisjes in de kerk eenige weinig vleiende opmerkingen hadden gemaakt. De eigenares 'van het hoedje vcelde zich hierdoor hevig beleedigd eh bij het uitgaan van de kerk kwam het al spoedig tot hooge woorden. De jonge dames werden hand- tastelijk en gingen elkaar met hun parapluies te lijf. Zij takelden elkander deerlijk toe, ter- wijl nog een ander meisje, dat de vechtenden wilde scheiden, uit dank voor haar bemoeiin- gen danig werd afgedroogd. Toen de gemoe- deren een weinig waren bekoeld, trok men huiswaarts, doch daar laaide de strijd opnieuw op, omdat de moeders voor hun diverse doch- ters genoegdoening eischten. Met een klomp gewapend begaf de moeder van een in de ru- zie betrokken meisjes, vrouw v. d. L. zich naar de woning van haar tegenpartij, die zij begon uit te dagen. Dit was het sein tot een verwoede aanval en weldra ging een groot aantal buurtbewoners elkander met stokken en andere voorwerpen te lijf. Vrouw v. d. L. werd tijdens de twist zoodanig toegetakeld, dat zij om hulp begon te roepen. Haar echtvriend snelde haar daarop te hulp en achtte het zijn plicht op zijn heurt de aaiwalster van zijn vrouw er heftig van langs te geven. Een der in de twist betrokken families vond toen den tijd gekomen zich in huis terug te trekken, waarop de andere partij pogingen deed binnen te dringen, hetgeen evenwel niet gelukte. Toen kwam de marechaussee ter plaatse, die spoedig een einde aan de vecht- partij maakte. Er werd een uitgelbreid onder- zoek ingesteld, waarna de balans kon worden opgemaakt. De marechaussee zag zich ge- noodzaakt tien processen-wertoaal op te ma ken tegen de vechterstoazen, terzake van mis- handeling, vernieling, huisvredebreuk enz. KAMER VAN KOOPH. EN FABRIEKEN VOOR Z.-VLAANDEREN TE TER NEUZEN. Kort verslag der vergadering, gehouden op Zaterdag 12 December 1936. Afwezdg waren de leden der afdeeling Grootbedrijf, de heeren G. F. P. van der Peijl en J. F. de Klerk, en het lid d'er afdeeling Kleinbedrijf, de heer J. Scheele P.Jzn. Na opening richtte de Voorzitter zich tot de vergadering in de volgende bewoordingen Mijne Heeren, Sinds wij de laatste maal toijeen waren, wer den wij verrast door een blijde tijding, een tijding die een golf van vreugde en geestdrift heeft doen oplaaien bij het geheele Nederland- sche volk, nl. de mededeelinig van H. M. de Koningin, dat Hare Dochter Prinses Juliana was verloofd met Prins Bemhard van Lippe- Biesterfeld. Hebben wij een paar jaar medegevoeld het leed, waardoor ons Vorstelijk Huis getroffen werd, toen de Kondnklijke Moeder en Hare Dochter alleen achterbleven in het koninklijk paleis, en steeg onze bezorgdheid toen een be- richt uitbleef, waaraaar het Nederlandsche volk zoo sterk verlangde, thans, nu dat be- richt is gekomen, kunnen wij ons volop met het Vorstelijk gezin verheugen. Temeer kun nen wij ons verblgden door de, wijze waarop dat bericht tot ons is gekomen, die vreugde kan onvermengd zijn, nu de Koningin ons de verzekering wilde geven, dat deze verbindte- nis uitsluitend berustte op wederzijdsche ge- negenheid, en toen ook de Prinses ons per- soonlijk mededeelde, hoe zij het als heel ge- wone menschenkinderen met Prins Bem hard „eens" was geworden. Die ingenomenheid is zeker toegenomen door de ongedwonigen wijze, waarop de Prins van het Huis-Lippe-Biesterfeld tot ons is ge komen en hij de harten van het Nederlandsche volk heeft veroverd. Ik heto, mijne heeren, gemeend uit uw aller naam te handelen, toen ik namens de Kamer bij die blijde gebeurtenis aan H. M. de Koningin en aan Prinses Juliana een telegram van gelukwensch heb gezonden en ik spreek hierbij den wensch uit, dat de verbindtenis, die deze Vorstenkinderen hebben aangegaan en die op 7 Januari aanstaande door de huwe- lijksverbindtenis zal worden bezegeld, onder Gods Zegen moge strekken tot geluk van ons Oranjehuis en tot heil van ons dierbaar Vader- land. Deze rede werd met teekenen van instem- ming begroet. Veiligheidsleuning langs het kanaal. Na de ingekomen stukken, inhoudende mededeelinig van goedkeuring van besluiten en berichten van benoeming van leden, plaats- vervangende leden en den Voorzitter der Be- vrachtingscommissie, kwam aan de orde een mededeeling van den Minister van Waterstaat, betreffende een voorstel, dat van de Kamer was uitgegaan tot het aanbrengen van een learning van gebruikte spoorrails langs het kanaal van Ter Neuzen naar Sas van Gent, ter verhooging van de veiligheid van het ver- keer langs den naast het kanaal gelegen ver- keersweg. De Minister gaf te kennen, dat een leuning, zooals deze door de Kamer werd voorgesteld, door hem niet doelmatig werd geacht, zoodat aan het verzoek der Kamer niet kon worden voldaan. Het Bureau teekende hierbij aan, dat uit- voering van het in overweging gegeven ont- werp juist was aanbevolen, omdat een door- gaande leuning, zonder stootpunten, voor het automobielverkeer meer veiligheid zou bieden dan een ontegenzeggelijk degelijke en meer sierlijke leuning, zooals die thans op enkele gedeelten van den weg geplaatst is, waarvan echter elke paal, wanneer men tegen een leu ning zou rijden, een stootpunt vormt, dat ge vaar voor ernstige beschadiging van den auto oplevert. Bij de hesprekingen werd er op gewezen, dat van wege den Rijkswaterstaat de palen van de electrische lichtgeleiding van witte banden worden voorzien en ook paalstompen met dergelijke witte banden worden geplaatst, hetgeen aan het verkeer tijdens mist zeer ten goede komt. Daar evenwel die voorziening het gevaar bij gladheid van den weg niet opheft, besloot de Kamer den Minister te verzoeken, aan gezien deze de door de Kamer voorgestelde maatregel niet doelmatig achtte, alsdan een andere naar de meening van Z. Exc. doel- matige oplossing te bevorderen, waardoor het gevaar voor het verkeer op dezen langs diep vaarwater gelegen verkeersweg verzekerd wordt. Sluitingsuur kantoren P. T. T. Door het Bureau werd goedkeuring der Kamer verzocht op het door haar inzake de vervroeging van het sluitingsuur van het P. T. T.nkantoor te Sas van Gent uitgebracht advies aan den Inspecteur der Posterijen, Tele- grafie en Telefonie te Middelburg. Deze had medegedeeld, dat volgens de door den Directeur-Generaal gestelde normen be- doeld kantoor 1 uur langer was opengesteid dan op grond van het verkeer zou mogen plaats vinden. In verband daarmede werd, ter verkrijging van de noodige bezuiniging overwogen den openstellingstijd met een half uur te vermin- deren, en te stellen op 19 uur, inplaats van 19.30. Het Bureau had zich hieromtrent met het g&me entebestuur van Sas van Gent in ver- binding gesteld. Dit had ingezonden een af- schrift van het door verschillende groot- en klein-industrieelen en bedrijven in die gemeen te aan den Minister van Waterstaat ingezon den bezwaarschrift tegen die inkrimping der openstellingsuren, waarin werd medegedeeld, „dat een vermindering van die uren schadelijk zou zijn voor het algemeen belang en ten na- deele van zaken en bedrijven in de gemeente". Daar bij door het Bureau gehouden besprekin- kingen was medegedeeld, dat men te Sas van Gent zeer ernstige bezwaren had tegen de voorgenomen inkrimpinig van den dienst, stel- de de argumenteerinig van dit adres het Bureau teleur, daar het geen punt van zake lijk verweer bood. door storm, mist of ijggamg). In verband hiermede kwam ook de verzen ding van uit Zeeuwsch-Vlaanderen ter sprake en werd verzocht tevens aan te dringen op het herstellen van de postverzending uit Hulst welke voorheen des avonds te 7.45 plaats had, doch thans is vervroegd tot 6 uur. Uit de verdere besprekinigen bleek, dat die verzen ding te 7.45 geen effect zou hebben, door een veranderde methode in de postverzending, doch dat de stukken die thans te 6 uur wor den verzonden naar Het overig deel van Neder land, practisch gesproken het geheele land door den volgenden morgen reeds in de eerste bestelling worden opgenomen. De leden verklaarden accoord te gaan met de stelling van het Bureau, dat in normale weersomstandigheden der verzending der post aan te stellen eischen voldoet, doch dat bij verschillende weersomstandigheden, als mist en storm de door het Bureau verzochte oplos sing aanbeveling verdiende. Aan het door het Bureau namens de Kamer geriehte adres werd met algemeene stemmen goedkeuring verleend. Afgifte spoorwegretourkaarten op de veerbooten. Naar aanleiding yan een verzoek van het lid R. Verschaffel was aan de Directie der Nederl. Spoorwegen verzocht, dat de afgifte van retourkaarten voor de spoorwegen ook zou kunnen plaats hebben op de veerbooten van den Provincialen Stoombootdienst op de Wester-Schelde. Hierop was ten antwoord ontvangen, dat de Nederl. Spoorwegen hier- toe wel genegen waren, doch dat er van de** zijde van de Prorincie tegen dezen giaatregel bezwaar bestond. Terstond heeft het Bureau zich toen tot Gedep. Staten van Zeeland gewend, met ver zoek, den gevraagden maatregel te willen be vorderen. De Voorzitter kon naar aanleiding hiervan mededeelen, dat deze aangelegenheid bij Ged. Staten van Zeeland in behandeling is, en ver- moedelijk biervoor wel een bevredigende op lossing zou kunnen worden gevonden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 5