mm?- De burgeroorlog in Spanje Sport TER NEUZEN, 16 DECEMBER 1936 AFD. OOST-ZEEUWSCH-VLAANDEREN VAN DEN NED BOND VAN LUXE TAXI-ONDERNEMERS. SLUISKIL. HOEK. ZAAMSLAG. VOETBAL. pbogramma voor zondag. ZWANENBERG'S VLEE5CH EN GROENTECONSERVEN genomen; mogelijk is dit ecbter alleen ge- schied om de muitende troepen te kunnen be- talen. Inmiddels gaan de troepen van de centrale regeering voort met de omsingeling van Sian- foe. De regeering te Nanking heeft schikkin- gen getroffen met de militaire leiders van Sjan si, Honan, Setsjoean en Hopei, om deze omsingeling zoo doeltreffend mogelijk te doen zijn en om baar zoo snel mogelijk te kunnen voltooien indien de onderhandelingen te Sian- foe in bet geheel geen resultant mochten op- j leveren. Het is overigens bijzonder moeilijk om zich een oordeel te vormen over de bewe- gingen van de verscbillende troepen. Het schijnt wel zeker, dat er geen igevechten heb- ben plants gevonden, wat er op wijst, dat de militaire leiders te Nanking, zooals ze reeds j hebben aangekondigd, eerst bet resultaat van de besprekingen af willen wachten, omdat zij een burgeroorlog tot iederen prijs willen voor- komen. Het ontbreken van bericbten over ge- vecbten maakt bet onmogelijk na te gaan, waar de verscbillende troepen zich bevinden. Een bericht uit Sjanghai zegt alleen, dat de troepen van Tsjiang Kai-sjek, de beste van CSiina, van Kansoe in de richting van Sianfoe 1 getrokken zijn, en dat zij deze stad tot op een j 25 kilometer genaderd zijn. Bericbten over een uitbreiding van de mui- terij in de provincie Kansoe zijn te Nanking tegengesproken. Afmatting van de verdedigers van Madrid een hopelooze taak. United Press meldde Dinsdagmorgen uit Madrid: Als de witten wachten tot de bevol- king van Madrid de stad zal overgeven, of in de meening verkeeren, dat zij baar posd- tie verzwakken kunnen, dan kunnen zij lang wacbten. Deze mogelijkbeid is met veel pers- irymschen onder bet oog gezien en zij alien zijn van meening, dat afmatten van verdedi gers van Madrid een bopelooze taak geacbt moet worden. Integendeel, de hoofdstad be- reidt zicb voor op een langdurigen strijd, welke gevoerd zal worden op de fronten, welke niet te ver van de boofdstad verwij- derd zijn. Men maakt zich ongerust over de geringe activiteit, welke de lucbtmacbt van Franco den laatsten tijd ontplooit, wat er op wijst, dat de generaals een beslissenden slag voonbereiden, waarbij wellicht zelfs van gas gelbruik gemaakt zal worden. GEMEENTERAADSVERSLAG VAN TER NEUZEN. De beer M. de Vos verzoekt ons, eenige onjuistheden in het verslag der raadszitting van Ter Neuzen te willen verbeteren. Bij begrootingspost 321 „S.teun aan werk- loozen" liet de verslaggever hem zeggen: „De vraag is, of bet billijk is, dat sommigen, die uit de werkloozenkas trekken, meer zouden ontvangen dan menscben die in de steun- regeling Loopen". Hij beeft ecbter gezegd: „Wij zouden de vraag kunnen overwegen of bet niet billijk zou zijn, om de mensolien, terwijl zij uit de werkloozenkas trekken, meer te geven, dan wanneer zij in de steunregeling loopen". Bij post 324 „Bijdrage voor bijzondere bulp aan werkloozen" staat o.m. „dat ook de ver- eeniging Ziekenimisverpleging bereid is een derde te laten vallen, indien de gemeente een derde betalen zou". Dit is niet juist. Door den beer De Vos is volgens hem gezegd: „dat, wanneer mijn inlichtinigen juist zijn, ook de vereeniging Ziekenhuisverpleging bereid zou zij" een derde der kosten te laten vallen, enz." Positief beeft hij zich daarover niet uitge- laten. Verder liet de verslaggever hem zeggen, „dat, ingeval een gedeelte der premien voor rekening der gemeente genomen wordt, op ieder der armendokters een zekere salaris- verlaging zou toegepast kunnen worden". Ook dit is niet juist. Door spreker is ge zegd: „Niet alle werkloozen komen voor gratis h'ulp door den gemeente-geneesbeer in aanmerking. Zou dit wel het geval zijn, dan zou deze het zoo druk krijgen, dat hij al zeer spoedig om salarisverhooging zou komen vragen en dan zou men bet weer op die ma uler kwijt zijn". PAARD VERDRONKEN. Gistermiddag reed de bejaarde kolen- en petroleumventer C. R., met zijn paard en kar aan de Westsluis in de richting Hoeksche brug toen bet paard plotseling acbteruit het kanaal inliep. R. wist bijtijds van bet voertuig te springen. Spoedig toegeschoten bulp van de daar aanwezige bootmannen wisten paard en kar spoedig op bet droge te brengen, docb bij het paard bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken. De op de kar staande bussen petroleum gingen verloren, zoodat bet voor den man een aanmerkelijke schadepost beteekent. VOOR HET KIND. IH.K.H. Prinses Juliana gaf de hoofdprijs voor de Tandem-puzzle; een geschenk ter waarde van f 100. Dan volgen 5 tandems en een massa prijzen. Lezer, deze puzzle is ook in dit blad afgedrukt. Verzuim niet ihaar op te lessen! KERSTFEEST VOOR DE ARMEN. Naar ons wordt meegedeeld, stelt bet. Leger des Heils zicb voor, met Kerstmis iets bijzon- ders te doen voor de armen. Men heeft kun nen hooren, hetgeen Majoor M. Huig, te Den Haag, hierover gezegd beeft. Ook in Ter Neuzen wil bet Leger des Heils trachten de armen een prettig Kerstfeest te bereiden. Daarvoor is ecbter veel noodig. Velen waren deelt men ons verder mede zoo vriende- lijk bet Leger des Heils met htm bijdrage te belpen. Anderen waren ecbter niet thuis, en sommigen, die niets gaven, bebben daarvan thans spijt. Maar men kan nog iets doen. Vrrjdag a,s. zal er een versierde „Kerst- wagen" door de stad trekken, met enkele collectanten, die gaame de gaven in ont- vangst zullen nemen. Het „Kerstmannetje" ontvangt gaame uw gaven in natura, en dankt bij voorbaat de gevers zeer hartelijk. HUISHOUDCURSUS VAN DE Z. L. M. Zaterdagmiddag j.l. was bet de laatste les van de huishoudcursus te Ter Neuzen, welke hier de laatste jaren door de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij wordt gegeven. Deze cursus beeft een jaar geduurd terwijl elke week 4% uur onderricht werd gegeven in landlbouwhuishoudkunde, koken, naaien, verstellen, land- en tuinbouwkunde, hygiene van bet lichaam, kleeding en het slaapver- trek, enz. Deze laatste les droeg een offi- cieel karakter, boewel het er niet aan gezel- ligheid ontforak. Verschillende autoriteiten waren uitgenoo- digd. De secretaris van de Z. L. M., de beer Ir. Dorst opende de bijeenkomst en beette al ien welkom, in bet bijzonder de dames van de commissie van toezicht en het bestuur van de Z. L. M., den directeur der Arbeidsbeurs en de oud-leerlingen. Tot zijn spijt was de voorzitter der Z. L. M., de beer Mr. P. Dieleman verhinderd deze laat ste les bij te wonen, zoodat spreker verder deze bijeenkomst zou leiden. Hiema kreeg mej. Dekker, bet hoofd van de cursus het woord om de meisjes verschil lende vragen te stellen over de door haar be- handelde stof van bet afgeloopen cursusjaar, waarna vervolgens mej. Van As, leerares naaien en verstellen en de heer Van Ham, leeraar land- en tuinbouwkunde de meisjes voor bet laatst nog eens duchtig aan de tand voelden. Het bleek ons, dat het onderricht met vrucht was gevolgd en direct op de praktijk aansloot. (Hiema werden door den heer Haak, be- stuurslid der Z. L. M., de diploma's uitgereikt. Het bleek, dat deze cursus met 32 leerlingen was begonnen, wegens bet tusscbentijds aan- vaarden van een betrekking waren er drie meisjes afgevallen, terwijl aan 4 leerlingen geen getuigschrift kon worden verstrekt. Dus inderdaad een mooi resultaat. Onderstaande meisjes ontvingen bun ge tuigschrift: Maria ElizaJbeth Fey, Janna Maria Ris- seeuw, Cornelia .Janna Doeselaar, Enrietta van der Straaten, Adriana Huijssen, Elizabeth Simons, Sophie Dieleman, Catharina Huijssen, Ophelie van Haelst, te Ter Neuzen; Cornelia Carolina Knijff, Magdalena Maria Wisse, Cornelia Oele, Cornelia Dieleman, Cornelia Dees, te Zaamslag; Adriana Dieleman, Neel- tje Mechelina Hoelbe. Maria de Ruijter, Corne lia Hendrina Schuts, Adriana Marina Hoebe, Cornelia Neeltje Marijs, Andrizina Tanneke Dekker, Tannetje Schieman, Pietemella Dirkje Giljamse, te Axel; Suzanna Catharina de Feij- ter te Hoek en Elizabeth Bruggeman te Ier- seke. Vervolgens dankte mej. Marie Fey het be stuur der Z. L. M., de dames leeraressen en den leeraar, namens hare mede-cursisten, het eerste voor bet inrichten van den cursus, de anderen voor het genoten onderwijs. EJen goe- de economische huishouding is van groot be- lang. De cursisten bebben in bet afgeloopen jaar veel geleerd, zij zijn heel wat ervaringen rijker geworden, die ze in bun dagelijkscb le- ven van toepassing zullen kunnen brengen. Zij sprak de hoop uit, dat door goede deelneming nog vele dergelijke cursussen zullen kunnen gegeven worden en dat nog veel meisjes van dit echt vrouwelijk onderwijs zullen kunnen genie ten. Namens de cursisten bood zij de leeraressen, de dames Dekker en Van As, en den leeraar, den heer Van Ham, een klein blijk van waar- deering aan, zijnde dit tevens een aandenken aan de leerlingen en dit cursusjaar. De beide leeraressen en de heer Van Ham spraken hun erkentelijkheid hiervoor uit en gaven de meisjes nog verscheidene raadgevin- gen. Ze drukten ze v-ooral op het hart de les sen in de practrjk van bet leven te benutten en zelf hierop verder te bouwen. Hun werd aangeraden zich aan te sluiten bij de vereeni ging van oudleerlingen voor landbouwhuis- houdomderwijs, want eendracht maakt macht, zoo ook hier. Komt men op gezette tijden nu en dan weer eens bij elkaar dan wordt het contact niet veribroken en dit zal zeer zeker toe meedragen dat de resultaten van blijven- den aard zijn. Tot slot nam de beer Ir. Dorst het woord. In de eerste plaats zegde hij dank aan bet ge- meentebestuur van Ter Neuzen, dat wegens andere bezigheden helaas verhinderd was, voor de vele medeiwerking die het steeds had verleend, voor de inrichting van de leslokalen en de subsidie, waardoor bet mogelijk werd gemaakt dezen cursus te geven. Tevens zegde bij dank aan het bestuur van de Z. L. M. voor hunne medewerking en aan den Directeur der Arbeidsbeurs voor het beschikbaar stellen van een gedeelte van den tuin, waarin proeftuin- tjes waren aangelegd en waar de meisjes hun kennis in de practijk konden brengen. Hij dankte de aaniwezigen voor bun belangstelling, welke zeer op prijs wend gesteld. Hiema werd de thee rondgediend met aller- lei door de leerlingen zelf bereidde heerlijk- heden. Intusschen werden door de leerlingen eenige reidansen uitgevoerd en enkele zang- stukjes te beste gegeven, die zeer in den smaak vielen. Tot slot werd de tentoonstelling bezicbtigd. Keurig verzorgd zagen de tafels er uit, ge- rechten van de meest verschillenden aard wa ren tentoongesteld, ook naai- en verstelgoed. Tevens waren er nog enkele expose's van Nederlandsche fabrikaten. Alles met elkaar was het een zeer belang- rijke middag en de Z. L. M. kan met genoe- gen op het afgeloopen cursusjaar terugzien. SPAARFONDS „iS.M.A.B." De deelnemers van het Spaarfonds ,,S.M.A.B." alhier beleefden jj. Zondag weer een genotvollen sA-ond. Ditmaal was voor bet geven van een tooneelavond geengageerd het tooneelgezelsohap vaji mevr. Esther de Boer- Van Rijk, door de opvoering van bet tooneel- werk „Allerzielen" van Herman Heyermans. De zaal van het Concertgebouw was druk bezet. Men betreurde bet van zelf, dat mevr. De Boer-Van Rijk zelf, door ongesteldbeid baar ensemble niet had kunnen vergezellen, docb bare rol werd op waardige wijze vervuld door mevr. De la Mar. „Allerzielen" geeft weer een botsing van levensopvattingen en conventies. Het dramatiscbe verloop van bet gegeven boeide, door de wijze waarop de daarin optredende artisten bun rol vervulden het geboor ten zeerste en dat men volop ge- noot, bewees wel bet langdurig applaus waar- mede de acteurs en actrices werden beloond. Het was voor bet Spaarfonds weer een succesvollen avond. J.l. Maandag is alhier onder leiding van den heer Beerenborg uit Rotterdam een vergade- ring gehouden tot oprichting van een afdee- ling van den Nederl. Bond van Luxe Taxi- Ondernemers. In yerband met de invoering van het rijksvergunningsstelsel en het rijtij- denbesluit wordt aaneensluiting der bedrijfs- ondernemers van groot belang geacht, tot bet verkrijgen van goede, geordende toestanden. Er traden 19 leden tot een afdeeling Ooste- lijk Zeeuwsch-Vlaanderen toe. Tot bestuursleden werden benoemd de hee- ren J. L. Kerckhaert te Hulst, L. Mangold en J. K. ESsselbrugge te Axel, Jos. Voet te Honte- nisse, Fl. du Puy te Stoppeldijk, Aug Poppe te Graauw, Ant. de Keijzer te Zaamslag, Pr. van den Eeckhout te Sas van Gent en A. A. de Zeeuw te Ter Neuzen. Laatstgenoemde werd in de daarop gehouden bestuursverga- dering benoemd tot voorzitter. DISTRICTSARBEIDSBEURS VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Aantal ingescbreven werkzcekenden bij de organen der anbeidsbemiddeling in Zeeuwsch- Vlaanderen over de maand November 1936: Aardenburg 12, Axel 196, Biervliet 76, Bres- kens 43, Cadzand 1, Clinge 76, Eede Graauw en Langendam 91; Groede 5, Hoek 96, Hontenisse 168, Hoofdplaat 32, Hulst 152, Koewacht 48, Nieuwvliet 1, Oostburg 81, Overslag 1, Philippine 11, Retrancbement 29, Sas van Gent 18, Schoondijke 28, St. Jansteen 96, St. Kruis 2, Sluis 14, Vogelwaarde 107, Waterlandkerkje 5, Westdorpe 14, IJzendijke 13, Zaamslag 97, Zuiddorpe 33, Zuidzande 6, Ter Neuzen 690; totaal 2240, w.o. 1154 landarbeiders. UITGEWEKEN ONTVANGER-GRIFFIER GEARRESTEERD. Naar bet D. van Z. verneemt, zou in Belgie zijn aangebouden V. L. M. H., zaakiwaarnemer en ontvanger-griffier van polders, destijds wonende te IJzendijke, die sinds bet jaar 1931 door de justitie wordt geaooht, onder verden- king van zich te bebben schuldig gemaakt aan valscbiieid in geschrifte ten nadeele van verscbillende polderbesturen, in Westelijk Zeeuwsch-Vlaandereu, en verduistering van aan die polders behoorende gelden. AUTOMOBILISME NAAR BELGIE. De K.N.AU. meldt: Volgens de op 1 April 1935 in werking ge- treden regeling, was bet voor buitenlandsche automobilisten die Belgie voor toeristische doeleinden bezocbten, mogelijk de Belgische grens te overschrijden indien zij waren voor- zien behalve van Ibet carnet de passages en douanes of triptiek, van de nationale papieren; zij behoefden dus niet in het bezit te zijn van een intemationaal rijbewijs en een interna- tionaal bewijs voor motorrijtuigen. Deze re geling zou op 31 December a.s. ophouden te bestaan. In verband hiermede heeft de K.N.A.C. baar Belgische zustervereeniging inlichtingen gevraagd omtrent eventueele verlenging van deze uit intemationaal toeristisch oogpunt zeer belangrijke bepaling. De K.N.A.C. is tbans in staat mede te deelen, dat deze gunstige regeling is verlengd tot 31 December 1939. LUXOR-THEATER. De stereoskopische film. Wij h ebb en ditmaal melding te maken van iets nieuws uit de filmwereld, een novum al- thans voor onze stad waar de stereoskopische film nog niet vertoond werd. En met deze nieuwe vinding heeft men eindelijk ook be- reikt, dat bet witte doek diepte krijgt en... de nabije tcekomsst zal drie dimensionale films in roulatie brengen, de ontstellende omwente- ling waamaar men al geruimen tijd gestreefd heeft. Voorloopig ecbter heeft men daanvoor nog een hulpmiddel van noode en in dit geval doet men in de letterlijke beteekenis van het woord goed de zaken door een gekleurde bril te be- zien. Want als met bet stereo-filmpje dat Luxor lanceert zonder de gekleurde glazen bekijkt alle bezoekers worden in het bezit gesteld van een bril is het beeld vlak en onscherp; de contouren van figuren en ge stagen dekken elkaar niet. Met behulp even- wel der gekleurde glazen beleeft men een sen- satie van de bovenste plank. De voorwerpen op het doek ziet men als ruimtelijke dingen, zij krijgen afmetingen en wekken den indmk als of ze van het doek af op u aanstormen. Het filmpje bestaat slecbts uit wat losse onsamenhangende fragmenten, maar bet ef fect is ontstellend, zelfs als men tevoren weet wat er zal geibeuren. Dit komt o.a. wel zeer duidelijk tot uiting als een meneer op een knop drukt van een syphon met spuitwater; de straal komt u recht in het gezicht ge- spoten. Men steekt u een stok toe met een muisje op een punt daarvan en ge rilt even acbter uit. Het sterkste stereokopiscbe effect ech- ter vormt wel het wegwerpen van een bal; het is inderdaad of deze u recht in het gezicht wordt geworpen. Het tastbare ziet men plots buiten het ge- zichtsveld vallen en voor bet sensationeele van deze weer nieuwe gewaarwording raden wij den liefhelbbers aan, ook dit maar weer eens te gaan beleven. We kennen nu het be gin; waar zal bet einde zijn......? DE MOORD TE GOES. Naar gemeld wordt zou de aangehouden dader van den moord te Goes hebben te ken nen gegeven, dat hij met zijn aanval eigenlijk iemand anders bad bedoeld, dan de vermoorde, die tot zijn vrienden beboorde. Hij bad het gemunt op een ander, die den gebeelen avond ruzie bad verwekt. DE BRUGVERBINDING MET NOORD-BEVELAND. Men schrijft aan de N. R. Crt. Op 22 dez^r zal in de zitting van de Pro- vinciale Staten van Zeeland bet voorstel van Gedep. Staten om 1.900.000 tegen 3 y2 a 3% pet. te leenen, ten beboeve van de brugver- binding tusschen Zuid- en Noord-Beveland, worden behandeld. De -leening zal een looptijd hettaben van ten hoogste 40 jaar. terwijl er tenminste f 14.000 wordt afgelost per jaar. De jaarlijksche uitgaven aan rente en af- lossin'g, onderhoud, personeel enz. worden be- rekend tegen pl.,m. 60.000, welk bedrag aan bruggeld binnen moet komen. Nu komt er ongeveer 50.000 per jaar bin nen, zoodat er een geraamd tekort is van pl.m. f 19.000. Voor dat tekort helblben zich, elk voor de helft, garant verklaard de provin cie Zeeland en de gemeente- en polderbesturen van Noord-Beveland. 'Het was de bedoeling in bet voorjaar van 1937 de brug met de toegangswegen aan te besteden. Naar verluidt, maakt de Minister van Waterstaat bezwaar tegen het heffen van tol op deze brug, in verband met de verhoogde beruzinebelasting van cent per liter voor den versnelden brugbouw, daar de bruggen over de groote rivieren tolvrij zijn. Dit kan dus tot igevolg hebben, dat de brug over de Zandkreek niet in versneld tempo kan worden ge'bouwd, ja, dat de plannen weer op de lange baan worden gescboven. Dit zou te betreuren zijn, daar de eiland'bewoners hebben getoond op een vaste verbinding prijs te stel len en er jaarlijks 5000 boven de toch al hooge tarieven voor over hebben. Met belangstelling wordt dan ook de ver- gadering van de Prcvinciale Staten tegemoet gezien. Dat een brug geen overbodige weelde is, is de laatste weken wel gebleken. Veertlen dagen geleden was, door de hcoge waterstan- den, toen het water ongeveer 50 c.M. op den steigerdam stond, de verbinding op eenige dagen enkele uren veribroken. Maandag 14 dezer bleef, door den abnor- maal lagen waterstand de veerboot ruim twee uur omhocg zitten, zoodat ook toen niet kon worden overgezet. En als wij straks een strengen winter krij gen is het verkeer heelemaal gestoord. De Noord-Bevelanders hopen dan ook, dat straks en de Staten 6n de Minister een gun stige beslissing nemen, opdat spoedig met den aanvang van het werk kan worden begonnen. DIJKVAL BIJ KAPELLE. Maandagavond is over een lengte van 200 tot 300 meter een verzakking geconstateerd in den dijk van de Westerschelde langs den Willem Annapolder, nalbij Biezelinge (gem. Kapelle) en 's-Gravenpolder. In den polder staan enkele boerenhoeven. Twee daarvan, die van de families Dees en De Regt, zijn ontruimd. Onmiddellijk nadat de dijkval was bemerkt, is men begonnen den dijk te versterken. Met vijftig man werd den gebeelen nacht doorge- werkt om door het aanbrengen van zakken zand en basaltiblokken een doorbraak te voor- komen. Dinsdagmorgen bij boog water was het ge- vaar nog niet geweken. Nader wordt gemeld, dat omwonenden Maandagavqnd omstreeks vier uur het alar- meerend geluid van den dijkval hoorden. Groote stukken van bet talud aan de rivier- zijde stortten in het Scheldewater. Terstond werden de dijkgraaf van den polder en de ingenieurs van den Provincialen waterstaat gewaarscbuiwd, die zich onmiddellijk naar de bedreigde plaats spoedden. De kruin van den dijk was op dezelfde hoogte gableven, maar de glooiing naar de rivierzijde was verdwenen en de dijk ging over een afstand van twee tot driebonderd meter steil omlaag het water in. Het bedreigde punt ligt juist op de plek, waar de Westerschelde een scherpe bocht naar bet Zuiden maakt en de stroom schuurt bier voortdurend met groote kracht langs den dijk. Telkenjare worden nieuwe zinkstukken aan- gebracht, om het gevaar van den polder te keeren. Sedert aan de Zuidzijde van de Schelde een zandbank het scheepvaartverkeer onmogelijk maakte, is de vaargeul langs de Noordzijde verlegd, waar de stroom voor de noodige diepte zorgt. De vaart gaat bier vlak langs den dijk, welke van de zuiging der voorbij- komende schepen de nadeelige gevolgen on- dervindt. Zeven jaar geleden heeft zich een- zelfde dijkval voorgedaan. Men is er toen in geslaagd den polder te behouden. In de ge meente Kapelle, waar veel tuinlbouiw wordt beoefend, is juist de Willem Annapolder de beste voor den landlbouw. Hij is 300 H.A. groot en bevat tiwee hofsteden, een woning voor den opzichter en dijkwachter en een viertal andere woningen. In totaal woont er een veertigtal menscben. In verband met bet lang niet denkbeeldige gevaar voor doorbraak van den dijk,. hebben de waterschaps- en waterstaatsautoriteiten met den burgemeester van Kapelle en de poli tic den geheelen nacht de wacbt gehouden op het bedreigde punt. Bij laag water is bet gevaar er het grootst, omdat de ondergespoel- de dijk dan niet langer den steun van bet water heeft en doordat bij als het ware los komt te hangen, en veel spoediger afbrokkelt. De woningen in den polder zijn voor het grootste gedeelte ontruimd en de boeren beb ben bun graan naar Biezelinge, dat buiten den polder ligt, gebnaciht. Dinsdagmorgen om negen uur, zoodra het goed dag was, is men met vijftig man begon nen om de gebavende plek te verstevigen. Ook aan de binnenzijde van den dijk maakt men versterkingen om het gevaar van door braak zoo lang mogelijk te keeren. Het on- derloopen van den polder met het zoute Scheldewater zou, behalve de schade van de overstrooming zelve, een uiterst nadeeligen invloed op den vruchtbaren bodem hebben. De polder heeft aan de landzijde ecbter goede slaperdijken, zoodat, wanneer ondanks de thans aangebracbte voorloopige voorziening van basalt en zakken zand, de dijk het toch mocht begeven, bet verdere Zeeuwsche land niet wordt bedreigd. Intusschen is men op zijn boede: voortdu rend wordt de dijk geobserveerd. Het gevaar nog niet geheel geweken. In den loop van den dag beeft men gisteren aan de landzijde van den dijk van den calami- teuizen Willem Annapolder langs de Wester schelde van welken dijk op drie plaatsen groote stukken zijn afgekalfd door den stroom van het Scheldewater over een lengte van driehonderd meter een bekisting van een meter breed aangeibracht. Aan de rivierzijde brokkelen af en toe nog kleine stukken af. Op bet meest bedreigde punt is de dijk tot op 1 meter uit de kruin wegge- vallen. Dat het gevaar geweken zou zijn kan men nog niet zeggen. Vandaag zal er rijshout in de gaten worden neergelaten, nadat men eerst de diepte van de gaten zal hebben gepeild. Men weet nog niet of de zinkstukken, welke den afgeloopen zomer zijn aangeforacht al of niet met den stroom zijn meegesleurd. De dijkval geschiedde niet op een plaats. waar men hem wel verwacht zou befbtoen. Voor het geval zich dijkival zou voordoen, ver- wachtte men deze een paar honderd meter meer naar het westen. De inwijding van het nieuwe orgel in de Ned. Herv. Kerk alhier, is tbans definitief vastgesteld op Donderdag 17 December as., 's avonds 7 uur precies. In dien dienst, welke geieid wordt door Ds. Plaggemaxs, zal de beer P. C. Brakman van Axel een drietal malen bet orgel speciaal bespelen om er de klank- scboonbeid van te demonstreeren, terwijl bet kerkkoor onder leiding van den heer H. Wisse van Zaamslag enkele liederen ter opluistering van den dienst zal zingen. Tentoonstelling van postduiven Zondag j.l. hield de postduivenvereeniglng „De Vereenigde Vrienden" alhier baar jaar lijksche tentoonstelling in de feestzaal van bet Hotel Jacobs, die buitengewoon geslaagd mag heeten. Niet alleen het aantal inxendin- gen was veel grooter dan op andere jaren, docb oak de kwaliteit was over zijn geheel veel beter wat er op wijst, dat men vooruit- gaat in bet veredelen van bet ras. De keur- meester de heer Grrr. van Gorp uit Alpihen (N.-Br.) bad dan ook een zeer moeilijke taak te vervullen, wat tot gevolg had, dat de ten toonstelling niet am 1 uur, zooals aangekon digd was, kon geopend worden, docb pas om half vier. 170 duiven waren ingezonden. De pryjeen werden als volgt toegekend. Fondklasse. Afd. oude doffers: le A. Goetbals, 2e J. Sijs, Sassing; 3e, 4e en 5e J. v. d. Heijden, West dorpe; 6e J. Albicher, Philippine; 7e A. Pioe- gaert, Philippine; 8e F. Andriessen; 9e A. Snoeck; lOe A. Goethals; lie J. Fermont; 12e B. de Koeijer; z.e.v. C. J. Seheele; e.v. M. Stockman. Afd. oude duivinnen: le J. v. d. Heijden v.n.; 2e A. Snoeck v.n.; 3e J. Albicher vn.; 4e J. v. d. Heijden v.n.; 5e B. Puijlaert, Selzaete; 6e E. Kaas, Zandstraat; 7e J. v. d. Heijden vm.; z.e.v. Tb. Warrens, Zandstraat; e.v. C. de Clerck, Philippine. Afd. jonge doffers: le J. v. d. Heijden v.n.; 2e Th. Warrens v.n.; 3e P. Willems; 4e en 5e J. Sijs v.n.; 6e J. v. d. Heijden v.n.; 7e Cam. Kaas, Zandstraat; 8e L. Meert; 9e H. Dierikx; z.e.v. B. de Koeijer; e.v. H. Dierikx. Afd. jonge duivinnen: le Tb. Warrens vji.; 2e Cam. Kaas v.n.3e J. Ploegaert, Pbibx)pine; 4e C. de Clerok v.n.; 5e J. v. d. Heijden va; z.e.v, J. Sijs v.n.; e.v. J. Ploegaert v.n Vitesse klasse. Afd. oude doffers: le J. Zeegers; 2e J. v. d. Heijden; 3e v. d. Pitte, Ter Neuzen; 4o P. Claes; 5e P. Willems; z.e.v. A. de Caluwe, Philippine; e.v. Kr. v. Drongelen. Afd. oude duivimien: le J. Zeegers v.n.; 2e P. Claes v.n. 3e J. Zeegers v.n.; 4e J. v. d. Heijden v.n.; 5e en 6e E. Lambert; 7e Ant. Ploegaert vji.; z.ejv. J. Sijs v.n.; e.v. v. d. Pitte, Ter Neuzen. Afd. jonge doffers: le C. de Clerck, Philip pine; 2e J. Riemens, Ter Neuzen; 3e v. 6. Pitte v.n.; 4e en 5e F. J. v. Kerkvoorde; z.e.v. en e/v. E. Lambert. Afd. jonge duivinnen: le A. Snoeck v.n.; 2e H. Dierikx v.n.; 3e v. d. Pitte vjn.; 4e A. Snoeck v.n.; 5e J. Sijs v.n.; 6e C. de Clerck vn.; 7e J. Riemens v.n.; 8e A. de Caluwd u. 9e Kr. v. Drongelen vji.; z.e.v. Quequierre, Ter Neuzen; e.v. F. J. v. Kerkvoorde vji. Werden bekroond met een medaille: Als de beste oude doffer van de tentoonstelling ring- nummer 2841-'35 eig. J. Zeegers; als de beste oude duivin ringnumimer 37-'33 eig. J. v. d. Heijden v.n.; als de beste jonge doffer ring- nnmmer 2129-'36 eig. C. de Clerok v.n.; als de beste jonge duivin ringnummer 511S5-'36 eig. A. Snoeck v.n. Tevens werd nog een medaille toegekend aan den beer J. v. d. Heijden v.n. voor den scboonsten uitslag n.l. 11 prijzen. De prijswinnaars waanacbter geen plaats- jaam vermeld staat zijn woonachtig te Sluiskil. Cursus in aardappelziekten en seieotie. Evenals in verscbillende gemeenten zal ook alhier vamwege den Keuringsdienst Zeeland een cursus in de onderkennlng en ibestrijdlng van aardappelziekten en de selectie van deze belangrijke teelt worden gehouden onder lei ding van den beer Ir. J. Versteeg te Goes. Het behoeft geen betoog, dat deze cursus niet alleen voor de landbouwers maar vooral vcor de aanstaande landbouwers van groot belang is. Men deelt ons mede, dat, voor zoo- ver men zich nog niet als deelnemer heeft aan- gemeld, men zicb hiervoor nog kan opgeven bij den technischen leider van deze cursus, den beer Ir. J. Versteeg, Land'bouwbuis te Goes, of uiterlijk vdbr den aanvang van de eerste les aan de Gehoorzaal. Bekroningen. Op de te Souburg gehouden tentoonstelling van konijnen- en pluimvee bebaalden de vol- gende inzenders uit deze gemeente prijzen: de heer D. W. F. Kajjser met witte Wee- ners een le en een 2e prijs; de heer D. Riemens met gr. Chincilla een le en een eereprijs. de beer M. de Ritter met idem een 2e prijs: dezelfde met Witte Vlaamsche Reus een 3e prfls; de beeren D, Haak—Tollenaar en A. Diele man Jzn. met Witte Vlaamsche Reus een zeer eenv. vermelding. De heer Chr. P. van den Ameele, onderwij- zer aan de O. L. school alhier, komt voor op de voordracht voor de betrekking van hoofd der O. L. school te Stellendaan (Z.-H.) en te Kats. Kon. Nederl. Voetbalbond Afd. IV. Eerste Klasse. PSV—MVV. LONGA—NAC. (RoenmondJuliana. BlerjerheideNOAD. BW'Eindhoven. Tweede Klasse A. Breda—TSC. HeroRBC. De ZeeuwenVlissingen. GoesZeelandia. Derde Kliasse A. HoofdplaatOostburg. Temeuzen 2Breskens. SluiskilIJzendijke. BiervlietHulst

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 2