ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No. 9543 WOENSDAG 16 DECEMBER 1936 76e Jaargang SCHOOLBEHOEFTEN. Feuilleton Het Geheim van de Zeven Schoorsteenen Binnenland. Sukkelt Gij mei Uw spijsverlering? M.S.S.-cachets EERSTE BLAD De abonne's van het Geillustreerd Zondagsblad H H. Kantoorhouders Onze abonne's in het Buitenland prijsopgaaf (inclusief omzetbelasting) inwachten voor de levering van Schoolbehoeften HET GESCHENK VAN DE NEDER LANDSCHE SCHOOLJEUGD. TER NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen r. per post 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar v'oor Belgie en Amerika j 2,overige lan den 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor hat buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Finna P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20 XLEINE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent by vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij rege 1 abormement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst 66n dag voor de uitgavo. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. die het blad per post ontvangen, worden veiaocht, hun abonnementsgeld vdor 1 Jan. a.8., in te zenden daar er anders over bescbikt wordt met verhooging van 15 cent. DE UITGEEFSTER. worden verzocht het abonnementsgeld over het 4e kwartaal 1936 van de Ter Neuzensche Courant v65r 1 Jan. a.s. in te zenden. Wij vestigen er de aandacht van onze abonne's op, dat wij bij terug-ontvangst van eene onbetaalde kwitantie, onmiddellijk de toezending van het blad zullen staken. Den abonnd's, die htm abonnementsgeld voor geheel 1937 by vooruitbetaling iwenschen te voldoen, wordt verzocht het bedrag ad 5,60 over te maken per postgiro 38150 of per postwissel, eveneens vdor bovengenoem- den datum. DE UITGEEFSTER. worden dringend verzocht, het verschuldigde abonnementsgeld v6or 1 Jan. a.s. in te zen den. By niet-ontvangst v66r dien datum wordt bet abonnement gestaakt. Abonnementen voor het buitenland worden sleobts aangenomen by vooruitbetaling. DE UITGEEFSTER. Burgemeester en wethouders van TER NEUZEN zullen uiterlijk Dinsdng 12 Januari 1937, des nam. 2 uur, op het gemeentehuis aJdaar voer de openbare lagere scholen A, C en D en de openbare school voor uitgebreid lager on- derwys voor het dienstjaar 1937. De voorwaarden enz. liggen op de gemeente- secretarie ter inizage, alwaar tevens nadere inHchtingen zijn te bekomen. Ter Neuzen, 15 December 1936. Burgemeester en wethouders voornoemd, P. TELLEGEN, voorzitter. B. I. ZONNEVULLE, secretaris. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van TER NEJUZEN brengen ter openbare kennis, dat ter gemeente-secretarie ter inzage ligt een vetnzoek met bijlagen van J. A. VAN ROMPU te Ter Neuzen, om vergunning tot het op- ridhten van een slachterij op het perceel kadastraal bekend in sectie L no. 1545, plaat- sehjk gemerkt Nieuiwstraat 12. Op Dinsdag 29 December a.s. des namid- dags om drie uur zal in het gemeentehuis gelegenheid bestaan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen v66r het bovengemelde tijdstip ter secretarie der ge meente kennis nemen van de ter zake inge- komen schrifturen. De aandacht van belanghebbende wordt er ep gevestigd, dat volgens de bestaande juris- prudentie niet tot beroep gerechtigd zijn, zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinder- wet op de bovenbepaalde dag voor het ge- naeentebestuur zyn verschenen teneinde hun bezwaren mondeling toe te lidhten. Ter Neuzen, 15 December 1936. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. TELLEGEN, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. door AGATHA CHRISTIE Vervolg. Toen hg uit London wegging ,was hy acht- tien geweest, een blonde, iets te dikke jongen met een misleidend-onschuldig gezicht. Hoe aouden ze dien in den langen gebruinden man met zyn mager, cynisch gezicht herkennen? De telefoon naast zijn bed begin te rinke- ten. Anthony liep dwars de kamer door en nam de hoorn op. .^Hallo!" „Mr. James McGrath?" vroeg de stem van den portier. „Ja", zei Anthony. ,,'Een heer om u te spreken". Van verwonidering gingen Anthony's wenk- tarauwen meer dan een centimeter de hoogte in. „Oim mij te spreken?" „Ja, meneer.een buitenlander.geen En- gelschman, meneer." ,jHoe heet-ie?" Een paar oogenblikken bleef het stil, dan aei de portier: „Ik zal zijn kaartje erven door den piccolo haven laten brengen." Anthony legde den hoom neer en zette zich bot wachten. Na een paar minuten werd er op de deur geklopt en op zijn „ja" kwam een fcleine jongen in livrei met een blad, waarop een kaartje lag, de kamer binnen. DIENSTPLICHT. Uitspraak inzake vrijstelllng. De Burgemeester van TER NEUZEN, brengt ter algemeene kennis, dat een uit spraak op aanvrage om vrystelling van den Dienstplicht, ter Secretarie dezer gemeente, voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Tegen deze uitspraak kan binnen tien dagen na den dag van deze bekendmaking in beroep worden gekomen. A. door den ingeschrevene wien de uitspraak geldt of door diens wettigen vertegen- woordiger; B. door elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreven per- sonen of door hunne wettige vertegen- woordigers. Het verzoekschrift moet met redenen om- kleed zyn. Het behoeft niet gezegeld te zijn. Het moet worden gericht aan de Koningin, doch worden ingediend bij den Burgemeester, ter Secretarie dezer gemeente. De Burgemeester zorgt voor de doorzending. Ter Neuzen, den 16 Dec. 1936. De Burgemeester voornoemd, P. TELLEGEN. RADIOREDE VAN PRINSES JULIANA. Maandagavond heeft Prinses Juliana de vol- gende toespraak via de beide Nederlandsche radiozenders gehouden by den aanvang van den propaganda-avond van het Nationale Fonds voor Bijzondere Nooden: Gaarne wil ik op dezen propaganda-avond voor het Nationale Fonds voor Bijzondere Nooden een enkel woord van warme aanbe- veling spreken voor deze noodzakelijke actie, die een voortzetting is van een zoo belangrijk onderdeel van het werk, diat tot voor kort door het Nationale Crisis-comity werd ver- richt. Moge het steeds uw warme belangstel- ling hebben en moge de steun en de sympa- thie, die gij ook aan het Nationale Crisis- comite tiebt geschonken, thans op het fonds overgaan. Het fonds biedt u gelegenheid om bij voortduring uw landgenooten, die door de zware omstandigheden van onzen tijd ge- troffen zijn, metterdaad te helpen. Dinsdagmorgen om tien uur is op alle Nederlandsche scholen, lagere zoowel als mid- delbare, openbare zoowel als bijzondere, de in- zameling gehouden voor het geschenk, dat de Nederlandsche schooljeugd Prinses Juliana en Prins Bernhard ter gelegenheid van hun hu- welijk zal aanbieden en dat naar men weet zal bestaan uit de bibliotheek voor het paleis te Soestdijk. Als symbool van de sympathie, die op dit uur de geheele Nederlandsche schooljeugd ver- eenigde heeft terzelfder tijd een deputatie van het comity van de Nederlandsche school jeugd op het paleis Noordeinde Prinses Juliana een bloemstuk aangeboden. De deputatie bestond uit den voorzitter van het comity, Dr. Joh. H. van Burkom en vier leerlingen van Haagsche middelbare scholen, die lid zijn van het comite, nJ. de dames Lydia Walther en Corry Wery en de heeren Floris Struys en Louis VemMe. Kort voor tien uur arriveerde Dr. Van Bur kom per auto met het bloemstuk, dat bestond uit een mand witte bloemen die bekroond werd met een tuil witte anjers. Een Oranje- lint droeg- het opschrift: De Nederlandsche schooljeugd1: yen dag, yyn uur, eyn daad. Boven aan de mand was de gouden wijzer- plaat van een klok aangebracht, waarop de wapens van Prinses Juliana en Prins Bern- Anthony nam het kaartje van hem aan. Op de gladde, witte oppenvlakte stond de volgen- de naaim gedrukt: Baron Lolopretjzyl. Nu begreep hij, waarom de portier zoo veel- beteekenend geaarzeld had. Een poos lang bleef hij het kaartje staan bestudeerendan nam hij een besluit: ,,Laat meneer boven komen." ,,Ja, meneer." Een paar minuten later liet de piccolo ba ron Lolopretjzyl de kamer binnen. Baron Lo- lopretjzyl was een groot man met een gewel- d:g grooten, zwarten waaier-ibaard en een op- vallend hoog voorhoofd. Midden in het vertrek bleef hij staan, bracht zgn hakken met een klap tegen elkaar en boog. „Mr. McGrath", zei hij, bij wijze van groet. Anthony imiteerde zijn manier van doen zoo getrouw mogelijk. Baron!" zei hij. Hy zette een stoel voor zijn bezoeker neer. „Wilt u niet gaan zitten? Ik heb tot dusver nog niet het genoegen ge- had, is 't wel „Neen, dat is zoo", stemde Baron Lolo pretjzyl toe, terwijl hij ging zitten. ..Jammer genoeg", voegde hij er beleefd aan toe.* Anthony boog. Laten wij meteen koanen ter zake", begon de ibezoeker. ,,Ik vertegenwoordig in Londen de koningsgezinde partij van Herzo-Slowa- ky'e." „Tot genoegen en tevredenheid der partij", mompelde Anthony, gbinfecteerd als hij was door de hoffelijkheid van den bezoeker. Baron Lolopretjzyl stonid op, boog en ging weer zitten. ,,U bent wel ivriendelijk", zei hij stijfjes, ,,Mr. McGrath, ik wil leggen mijn kaarten op tafel. Het oogenblik gekomen is voor de restauratie van het konimgschap, het koningschap, dat is in afwachting sinds den marteldood van Zijne hard, terwyi de wijzers op 10 uur stonden, bet uur van de inzameling. Ten paleize werd de deputatie ontvangen door den kamerheer van H.K.H. Mr. J. C. baron Baud, wien Dr. Van Burkom het bloem stuk overhandigde, hem wijzende op de sym- bolische beteekenis van jiet tijdstip, waarop dit geschiedde, nu een oand van sympathie voor het hooge jonge paar de geheele Neder landsche schooljeugd sanjenbind. Baron Baud zegde toe, het bloemstuk ter- stond aan Prinses Juliana te zullen overban- digen, opdat ook zij dit merkwaarddge oogen blik zou mogen meebeleven. Persoonlijke geschenken. In verband met het groote aantal verzoeken om persoonlijk geschenken te mogen aanbie den aan het Prinselijke paar, verzoekt men, er dp aandacht op te vestigen, dat daartoe op 30 December a.s. gelegenheid zal bestaan, doch dat, met het oog op den beschikbaren tijd, slechts aan de verzoeken van een zeer beperkt aantal comity's of deputaties zal kun nen worden voldaan. Verzoeken tot het persoonlijk aanbieden van geschenken moeten worden gericht aan den d.d. grootmeester van Prinses Juliana, Noord einde 72 in Den Haag, v6or 25 December. V.A.R.A. EN NATIONALE FEESTDAGEN. Volgens een bericht in „Het Volk" heeft de Vereenigingsraad van d<j V.A.R.A. besloten, om in het vervolg de V.A.R.A. haar taak als algemeene omroep ten voile te doen verrich- ten, door oak op nationale feestdagen een pro- gramma te verzorgen hetzij afzonderljjk, hetzij in samenwerking met de andere alge meene omroepvereenigingen indien de V.A.R.A. daartoe door de zendtijdregeling is aangewezen. Gp bedoelde dagen zal het door de V.A.R.A. verzorgde programma met het uitzenden van het volkslied worden geopend en gesloten. DE DISTRIBUTIE VAN VARKENS- GEHAKT. De Minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen een circulaire gericht be- treffende de distributie van varkensgehakt in blik aan ondersteunden volgens de Armenwet. Voorloopig zullen tot en snot 16 Januari 1937 deze ondersteunden op denzelfden voet als de gesteunden of te werkgestelde werkloozen be- handeld worden. In aamnerking komen gezin- nen tot en met 4 personen voor yyn bus per week; aan grootere gezinnen zullen twee bus- sen per week worden verstrekt. De verkoop- prijs bedraagt 32% ct. per blik. AUTOBELASTING KAN PER GIRO WORDEN BETAALD. In verband met verschillende verzoeken be- lasting op de postrekening van den ontvanger te voldoen en vervolgens de motorrijtuigen- belastingkaart per post te ontvangen, heeft de Minister van Financien bij wijze van proef het volgende bepaald. Indien een houder van een motorrijtuig de verschuldigde motorrytuigenbelastinig voldoet door storting of overschrijving op de post rekening van den ontvanger en hij toezending van de motorrytuigenbelastingkaart door mid- del van de post verzoekt, zal de ontvanger aan het laatste gevolg geven. Kosten zijn hiervoor niet verschuldigd. De aandacht wordt er ech- ter op gevestigd, dat de toezending niet per aangeteekenden brief zal gesohieden en dat deze verziending plaats heeft op eigen risico van den houder. Indien een houder van een motorrijtuig die de verschuldigde belasting per giro heeft vol daan, bemerkt, dat een hem per post toege- zonden kaart hem niet heeft bereikt, is het in zijn eigen belang, dat hij daarvan onmid dellijk kennis geeft aan den ontvanger. Aangezien het slechts een proef geldt, is van deze regeling nog geen melding gemaakt op de formulieren (aangiften, enz.). Belang- Doorluchtig.e Majesteit koning Nikolaas II, ge- zegend zij zijn naam." ,,Amen", mompelde Anthony. ,,Ik bedoel: Hoor! Hoor!" ,,Den troon zal bestijgen Zijne Koninklijke hoogheid prins Michael, die gesteund door de Britsche regeering wordt." ,,Schitterend", zei Anthony. ,,Buitengewoon vriendelijk van u, om me dat allemaal te ko men vertellen." ,,Alles in orde is... nu komt u om moeiiyk- heden te maak." Baron Lolopretjzyl keek Anthony bestref- fend aan. ,,Maar mijn waarde heer!" protesteerde Cade. ,,Ja, ja, ik weet waar ik over heb. U heeft op u de memoires van wijlen graaf Stylptitch." De ibestraffende blik werd streng en be- schuldigend. ,,En als dat zoo is? Wat hebben de memoi res van graaf Stylptitch met prins Michael te maken V „Zij zullen veroorizaken schandaal" ,,Dat toen memoires gewoonlijk", troostte Anthony hem. ,,Hij veel geheimen geweten heeft. Als hy pulbliceert edn vierde, Buropa zich ten oorlog gordt." ,,Kom, kom!" zei Antihony. ,,Zoo erg zal het wel niet zyn." ,,De Obolovitch een slechten naam zal krij- gen. Uw volk democratisch is." „Ik wil aannemen", zei Anthony, ,,dat de leden van de familie Obolovitch wel eens wat autocratiisch en zoo gehandeld zullen hebben. Dat zit hun in het bloed. Maar de menschen hier veTwachten niet anders dan Balkanvor- sten. Waarom, ja, dat weet ik niet, maar een feit is het." ,,Ik begrgp niet", zei de bezoeker met den waaieribaard. „Ik begrijp niet absoluut. En mijn lippen gesloten zijn." Hij zuchtte diep. hebbenden zullen dus zoo noodig zelf het ver zoek moeten schrijven en het nummer van de postrekening van den ontvanger dienen op te zoeken. VERGADERING VAN DE N.S.B. Na de besloten bijeenkomst te Amsterdam, Zaterdagavond gehouden, heeft de N.S.B. meldt het Handelsblad, Maandagavond in de Apollohal een openbaar samenzijn georgani- seerd, waarop thans ook de heer Mussert het woord voerde; instede van de vier andere sprekers van Zaterdagavond verscheen thans als eenige tweede spreker hoewel het eerst in zijn optreden de heer Koster op het sprekersbaicon. De heer Koster maakte op een blijkens hun reacties voor de toesohouwers succesvolle wijze, de balans op van het kabinet Colijn, met dien verstande, dat het kabinet Colijn, zelf van succes gespeend bleef, dewijl de spreker, die zich nu en dan van een imponeerende veront- waardiging bediende, weigerde zijn goedkeu- ring aan het optreden van de tegenwoordige bewindsmannen te hechten. Alvorens tot het nadeelig saldo van het kabinet-Colijn tenslot- te, na zijn voorstelling van de feiten, te kun nen concludeeren, richtte spr. menige critiek op het ministerie en zijn leden, waarbij hij het voorrecht mocht smaken onder de vele afkeu- rende opmerkingen, die hij wist te ontlokken, ook het woord ,,schoften" aan een zijner toe- hoorders te ontlokken. De heer Mussert zette zyn rede in met een critiek op de politieke partijen en een heftig voorgedragen protest tegen de terreur, waar- van de N.S.B. het slachtoffer is; zienswijzen, welke wy reeds eerder hebben weergegeven en bekend veronderstellen, alsook die, dat het Nederlandsche volk bij elkaar geharkte in- dividuen aan den rand van den afgrond staat, een gevaarvolle positie, waarin de heer Mussert verbetering, althans verandering zal brengen. De intemationale toestanden besprekend en het bolsjewisme stellend tegenover die landen, waar de dictatuur fascistisch is, zeide de heer Mussert dat het een strpd gaat worden in deze wereld tusschen goed1 en kwaad. Het oude Europa zal volgens spr. ten onder gaan, zijnde dit noodzakelijk om te komen tot een nieuw Europa. De heer Mussert wilde niet verhelen, dat hij het zijn taak achtte, het Nederlandsche volk op te voeden, opdat het in het nieuwe Buropa een goede plaats zal kunnen innemen. Ten aanzien der intematio nale politick maakte de heer Mussert deze uitspraak openbaar, dat de Volkenbond veel meer, veel erger dan een nul is, te weten een oorlogsbond. Het eerst noodige achtte spr. voor Nederland het uittreden uit dezen bond, een raadgeving, die groote instemming ver- wierf. Bij het einde zijner rede gaf spr. zijn toe- hoorders de verzekering, dat de N.S.B. letter- lijk en figuurlijk van den grond af een nieuwe volksgemeenschap zal opbouwen. Als speci men van deze plannen gaf spr. te kennen, dat in die nieuwe volksgemeenschap de electrici- teitsfabrieken niet meer onder beheer van ge- meenteraden staan, doch ztillen zijn onderge- bracht in een electriciteitscooperatie van Noord tot Zuid, welker taak het zal zijn het Nederlandsche volk zoo goedkoop mogelijk van' lioht en kracht te voorzien. De tegen woordige maatschappij barst van onrecht, zoo zeide spr., die tenslotte zijn gehoor van de af- wezigheid van dit manco in de nieuwe volks gemeenschap overtuigde. DE BURGEMEESTER VAN DEN HAAG ONGESTELD. De burgemeester, Mr. S. J. R. de Monchy, moet wegens lichte ongesteldheid zijn kamer houden en doet thuis de loopende zaken af. Hij hoopt in den loop van deze week zijn werk- zaamheden op het stadhuis te kunnen her- vatten. „Waar bent u nu eigenlijk bang voor? Pre- cies omschrijven als 't kan", vroeg Anthony. „Tot ik gelezen helb de memoires, ik niet weet", biechtte baron Lolopretjzyl eerlijk op. ,,Maar vast staat daar is iets. Groote diplo- maten altijd indiscreet zijn. Het eten gaat in het roet, zooals het spreekwoord luidt." ,,-Luister eens", zei Anthony vriendelijk. „U ziet, volgens mij, de zaak te donker in. Ik ken uitgevers... ze zitten op een manuscript als een kip op een ei, dat zij uit mceten broeden. 't Duurt minstens een jaar voordat die mymoi- res gepubliceerd worden." „Of een zeer oribetrouwbare of een zeer simpele jongeman u bent. Alles in orde is voor de mymoires om te worden gepubliceerd in een Zondagmorgen-courant." ,,W!at!" Elen oogenblik was Anthony uit het veld geslagen. „0, maar dan laat u alles tegen- spreken", bedacht hij weer optimistisch. ,,Nee, nee, u maar wat zegt. Laat ons zijn zakelijk. Duiizend pond u krijgt, niet waar? U ziet, ik superieur ingelicht ben." ,,Ontegenzeggelijk. Ik wensch den Herzo- Slowakijschen Royalisten met hun inlichtin- gendienst geluk." J>an bied ik vijftienhonderd u." Anthony keek hem een oogenblik vol ver- ibajzing aan; dan schudde hij verdrietig het hoofd. ,,Dat zal niet gaan, waarde heer", zei hij, met een gezicht, of het hem erg speet. ,,Goed, dan bied ik twee duizend u." ,,U brengt me in verleiding, Baron Lolo... uch... uch... uch... U brengt me heel erg in verleiding. Maar ik moet helaas blijven zeg- gen: het zal niet gaan." ,,Zeg zelf waarvoor wel dan." „U begrijpt blijkbaar niet, waarom ik wei- ger. Ik geloof graag dat u aan den kant van het recht staat en dat het publiceeren van de memoires uw zaak zal schaden. Maar ik moet er mee doorgaan, omdat ik het op me geno- Beslagen long Beladen gevoel Gebrek aan eellust Last van bloedaandrang Hoofdpijn Warm hoofd Ziei Gij er daar- door slechl uit Lusteloos, geen werklusl en reeds 's morgens bij het opslaan moe? Maak Schoon Schip, neemt Zij bewerken een wonder. A1 Uw klachten verdwijnen en Gij voelt U weldra een ander mensch. Opgewekt, vroolijk, als verjongd. Uw eetlust keerl weer terug. M.S.S.-Cachets werken langzaam laxeerend en afvoerend. Iedereen kan ze goed ver- dragen. Wilt Gij snel ineens „Schoon Schip maken", neem er dan gerust twee tegelijk. 't Is een vondst van Apotheker Dumont. Prettig innemen, want Ge proefl niets. Per koker van 12 slukt 60 cent. Overal verkrijgbaar. (Ingez. Med.1 MUSSOLINI KRIJGT EEN OLIFANT CADEAU. Ahmed ben Amar, de directeur van het Empire-theater te Parijs, heeft met een troep olifanten vertoefd voor de verfiiming van den slag bij Zama in een film over Scipio. By zyn vertrek heeft hij Mussolini een olifant aange boden, die het geschenk dankbaar aanvaard heeft en den olifant bestemd heeft voor den dierentuin te Rome. ROOSEVELT MET 523 STEMMEN HERKOZEN. Maandag heeft de grondwettelijke verfcie- zing plaats gehad van den president der Ver- eenigde Staten. De 531 kiesmannen, die 3 November met imperatief mandaat gekozen werden, zijn in de hoofdsteden der 48 staten bijeengekomen en helbben officaeel den presi dent der repulbliek gekozen. Op Roosevelt werden 523 stemmen uitgebracht en ftp Lan- don 8. ZES MILLIARD DOLLAR GOUD NAAR FORT KNOX. Zoodra de Kerstdrukte voorbij zal zgn, zal het departement van financien 6 milliard dol lar aan goud van New-York en Philadelphia Laten overbrengen naar fort Knox (Kentucky), een versterking, welke speciaal voor het be- waren der goudschatten is ingerifcht. TSJIANG KAI-SJEK IS ONGEDEERD. Uit de berichten, die bekend geworden zgn, is komen vast te staan, dat maarschaiik Tsrjiang Kai-sjek nog in leven is en dat de maarschalk onder de persoonlijke hoede van Tsjang Sjoe liang staat, doch dat hg aanvan- kelijk geen besprekingen met hem heeft wil- len voeren. De Australier Donald heeft een ontmoeting tusschen beiden tot stand ge- bracht, doch de conferentie die hieruit volgde heeft nog geen positieve resultaten opge- leverd. Tsjang Sjoe liang zou onder andere den eisch gesteld hebben van een Chineesch- Russisch bondgenootscbap tegen Japan, maar Tsjiang Kai-sjek heeft niet in besprekingen hierover willen treden, indien niet vertegen- woordigers van de centrale regeering mede aanwezig waren, met andere woorden, voordat hij zijn vrijheid van beweging terug heeft ge- kregen. De macht van Tsjang Sjoe-liang over de muitende troepen schijnt overigens niet z»o groot te zijn en er blijven nog vele punten on- opgehelderd. Te Nanking verluidt, dat Tsjang Sjoe liang voomamelijk financieele voordeelen op het oog heeft en dat hij de gelden van de centrale Chineesche bank te Sianfoe in beslag heeft men heb, begrgpt u! Ik kan me niet door den anderen kant laten omkoopen. Dat gaat nu eenmaal niet." Baron Lolopretjzyl had met de grootste aan dacht naar hem zitten luisteren. Toen Antho ny zweeg knikte hij eenige malen achtereen. „Ik begrijp. Uw eer als EJngelschman op het spel staat, niet?" ,,iHim! zoo noemen wij het nu niet be paald", zei Anthony. ,,Maar het verschil in de manier van uitdru'kkingen in aanmerking ge- namen, geloof ik wel, dat we hetzelfde bedoe- len." De bezoeker stond op. ,,Voor de Engelsche eer ik veel eerbied heb", kondigde hij aan. „Wij het cp andere manier probeeren moeten. Ik wensch goeden morgen." Hij sloeg z'n hakken tegen elkaar, boog en marcheerde sitram-recht-op de kamer uit. „Wat zou-ie met dat laatste bedoeld heb ben?" cjverdacht Anthony. ,,Wat dat een drei- gement ofNiet, dat ik vocr dien goeien ouwen Lollipop bang ben. Kijk, dat is een goede naam voor hem. Zoo zal ik hem noe men; Baron Lollipop". Hij liep een paar maal besluiteloos de ka mer op en neer. De datum waarop het manus cript afgeleverd moest worden, was 13 Octo ber, dus hij had nog meer dan een week den tijd. En hij was zeker niet van plan het v6dr het allerlaatste oogenblik uit handen te geven. De kwestie was, dat hij het ten koste van alles eerst wilde lezen. Op de boot had hg er geen gelegenheid voor gehad; hij was ziek ge weest een aanval van malaria, zijn oude kwaal en daama had hij zich te ziwak ge- vceld cm veertig zijdjes slecht geschreven manuscript te gaan ontcijferen. Maar nu was hij weer de oude en daarom wou hij nu weten waarqver al die drukte gemaakt werd. En dan had hij nog iets te doen. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 1