ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No. 9542 MAANDAG 14 DECEMBER 1936 76e Jaargang Bmnenland. Buitenland. De afscheidswoorden van Prins Eduard. De troonsbestijging van Koning George VI. TWEEDE BLAD TER NEUZEN, 14 DECEMBER 1938 Awj»»^viJnaaaaawB. UMHaj*uwaM?*>Mmmvu W wmtrKtbexxm^ aatmHaM* NEUZENSCHE COURANT HET PRINSELIJK HUWELIJK. Naar gemeld wcrdt 'zullen Prinse3 Juliana en Prins Bernard op den reeds eerder gapubli- ceerden datum, Zaterdag 19 dezer, om half elf ten stadhuize aantedkenen. Het jonige paar zal zich zonder eenig ver- txxxn, per auto, en zonder gevolg, naar het stadhuis begeven. BEeEDIGING VAN DEN PRINS. Naar gemeld wordt zal op 23 December, na afloop van de beeediging van Prins Bernhard in Den Haag, het eenste eskadron van het eerste regiment huzaren uit Amersfoort voor den Prins defileeren. Dit eskadron werd vroe- ger ook wel genoemd het Koningseskadron. Zeer waarschijnlijk zal het eskadron worden gecompleteerd door huzaren uit Deventer. Op 7 Januari zullen de Blauwe Huzaren weer een belangrijke taak krijgen te vervullen. Voor het paleis zal een eerefront van officie- ren geformeerd worden. De trouwkoets van het hoage Vorstelijke Paar zal geescorteerd worden door towintig officieren van de Blauwe Huzaren, die dan gekleed zullen zijn in de ceremonieele tenue. RADIO- U ITZ EN DIN G VAN DE PXiEOHTIGHEDEN. H. M. de Koningin heeft toestemming ver- leend tot het uitzenden van de plechtigheden verbonden aan de voltrekking van het burger- lgk huwielijk van Prinses Juliana en Prins Bernard op 7 Januari in de Trouwzaal van het Haagsche stadhuis en de imzegening in de Groote Kerk. GIFT VAN DE PRINSES. H.K.H. Prinses Juliana heeft aan het be- st/uur van de afdeeling 's Graivenhage van de vereeniging „Aribeid Adelt" een gift doen toe- koanen, in veTfband met de bazar, door de Haagsche afdeeling georganiseerd. ONTVANGST VAN DE INDISCHE VORSTEN TEN PALEIZE. Vrijidagmiddag zijn met groot ceremonieel op het paleis Noordeinde door de Koningin ontvangen Z. H. Pangeran Adipati Ario Mangkoe Nagoro VII, adjudant i. to. d. van de Koningin, hoofd van het Mangkoenagorosche huis, met zijn echtgenoote, de Ratoe Timoer, zuster van den sultan van Jogjakarta, en hun dochter Bendoro Raden Adjeng Siti Noeroel Koesoemo Wardhani. Vervoligens ontving H. M. de vertegenwoor- diging van Z. H. den Sultan van Jogjakarta, bestaande uit de Ratoe Pembajoen, oudste dochter van den Sultan, Pangeran Ario Poe- roelbojo, zoon van den Sultan, en Pangeran Ario Pakoenin/grat, ecbtgenoot van de Ratoe Pemtoajoen. DE HERZIENING VAN DE GRONDWET. Naar gemeld wordt, ligt het in de bedoe- ling, om de Tweeae Kamer, die anders in Januari geen openbare vergadering pleegt te houden tegen midden Januari bijeen te roepen, ter openbare behandeling van de wetsont- werpen tot herziening van de Grondwet. H.B.S.-ERS KRIJGEN DIT JAAR DANGER KERST V ACANTIE. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft besloten dat, in verband met het huwelijik van onze Kroonprinses, de Kerstvacantie aan de Rijks Hoogere Burger scholen zal worden verlemgd tot en met 9 Januari a.s. BUITEN GEBRUIKSTELLING POSTZEGEES Met ingang van 1 Januari a.s. worden de volgende postzegels touiten gebruik gesteld en kunnen derhalve van dien dag af niet meer voor frankeering dienen: De herdenking postzegels NederlandCura- gau 16341934 (6 cent en 12% cent), drie- hoekige herdenkingspostzegels rijksuniversi- teit te Utrecht (6 cent en 12% cent), de wel- dadigheidspostzegels uitgifte 1931, met de waarde-aanduiding in den rechter beneden- hoek (4 waarden) en de luchtvaart fondszegel P6 cent). DE WERELD-JAMBOREE. Van het Nationale hoofdkwartier der Neder- landsche Padvinders vemeemt het „Vader- land", dat men daar mededeeling heeft ont- vangen, dat Prins Gustaaf Adolf, de oudste zoon van den Zweedschen kroonprins het vol gende jaar als leider van het contingent Zweedsche padvinders, dat voor de Jamboree te Vogelenzang overkomt, zal optreden en met de jongens in het kamp te Vogelenzang zal kampeeren. Vrij'dagavond precies te 10 uur 20, terwijl miisschien de halve wereld luisterde, klonk over alle Enigelsche zanders een stem: „Dit is Windsor Castle; Zijne Koninklijke Hoogheid prins Eduard zal enkele woorden spreken". En een seconde later klonk de zoo bekende stem, die slechts hij de eerste en laatste woor den eenigszins vifbreerde en zeide: Ten langen leste is het mij vergund eenige woorden namens mijzelf te sipreken. Ik hen nooit van plan geweest iets achter te houden, maar tot dit oogenblik was ik door de grond wet gehouden tot zwijgen. Tien uur geleden helb ik mijn laatsten plicht als Koning en Kei- ser vervuld, en thans, nu mijn broeder, de her- tog van York, mij heeft opgevolgd, moeten mjjn eerste woorden mijn verklaring van trouw jeigens hem zijn. Ik spreek deize woor den uit het diepst van mijri hart. Gij kent alien de reden, die mij genoopt heeft afstand te doen van den troon, maar ik wensch, dat gij zult begrpen, dat ik, bij het overwegen van mijn besluit,. geen oogenblik het land of het Rijk vergeten hefb, dat ik als prins van Wale's en korten tijd als koning ge- durende 25 jaar, naar beste vermogen, heb trachten te dienen. Gij moet mij nu gelooven, wanneer ik zeg dat ik het onmogelijk vond den zwaren last van de verantwoordelijkheid langer te torsen en mijn pliohten van Koning te vervullen, zooals ik het gewenscht zou bab- ben, zonder de hulp en den steun van de vrouw, die ik lief heb. Ik wensch, dat gij weet, dat de beslissing die ik genomen heb, de mijne is geweest en de mijne alleen. Dit was een zaak, die ik ge- heel alleen moest uitmaken. De andere nauw betrokksne heeft tot het uiterst getracht mij te bewegen een an der en weg te volgen. Ik heb dit besluit, het ernstigste van mijn leven, genomen uitsluitend denkende aafl wat het beste zou zijn voor alien. Dit besluit werd mij minder moeilijk ge- maakt door het stellige besef, dat mijn broe der, door zijn lange oefening in de openbare zaken van dit land en met zijn prachtige kwa- liteiten, geschikt en bereid was, onmiddellijk mijn plaats in te nemen, zonder eenig nadeel voor het leven en den voorspoed van Engeland en het Rijk. Hij had het weergaloos geluk, dat ook het deel van velen uwer is, maar dat mij niet was fcoebedeeld, van een gelukkig thuis te toezitten, met zijn gemalin en kinderen. In deze laatste zware dagen heb ik veel troost gevonden bij Hare Majesteit mijn Moe- der en mijn andere familieleden en by de mi nisters van de Kroon en vooral bij minister Baldwin, die mij alien met de grootste consi derate hebtoen bejegend. Er is nooit, geen oogenlblik, eenig constitu- tioneel geschil geweest tusschen hen en mij, noch tusschen mij en het parlement. Opgevoed in de grondiwettehjke traditie als ik ben door mijn vader, zou ik nooit gedoogd heblben, dat er eenig versohil van dezen aard zou opdagen. Steed's, zoolang ik Prins van Walies was en later toen ik den troon bezette, hebben alle klassen der bevolking, waar ik ook vertoefde of reiside in het Rijk nog hun har- telijke toegenegenheid getoon'd, waarvoor ik u alien ten zeerste danklbaar ben. Ik verlaat nu volkomen de openbare zaak en leg mijn last nu neder. Het kan zijn dat het eenigen tijd zal duren voor ik naar mijn vaderland zal terug- keeren, maar ik venzekier u, dat ik de lotge- vallen en wederwaardigheden van het Brit- sche ras en van het Rijk met de diepste he- langstelling zal blijven volgen en als ik, te eeniger tijd, in een of ander particuliere op- dracint van eenig nut voor Zijne Majesteit den Koning zou kunnen zijn, dan zal ik niet dien plicht verzaken. Wij -.alien heibtoen nu een nic'uwen Koning. Ik wensch hem, en U, zijn volk, geluk en voorspoed uit het diepst van mijn hart. God zegene u alien, „God save the King"!... De ex-koning heeft met heldere, vaste stem gesproken, die even daalde bij de zinswendin- gen over de vrouw, die hij liefheeft en zijn moeder, maar bij het „God bless you all, God save the King" was hij zijn ontroering, duide- lijk hooi'baar, niet langer meester. Na een korte stilte kondigde de annonceer- der van de B.B.C. aan dat alle Engelsche stations ivoor dien avond zouden sluiten, een uiting van tact die memgeen, en niet in En geland alleen, goed zal hebben gedaan. Ook een boodsohap van Koningin Mary. De koningin-moeder Mary heeft een bood- schap opgesteld, zij luidt als volgt: „Aan het volk van natie en rijk! Ik hen zoo diep getroffen door de sympa- thie, waarmede men mij in dezen zorgvollen tijd heeft omringd, dat ik een boodschap van dankbaarheid uit het diepst van mijn hart heb gemeend te moeten zeniden. Aan sympathie en toegenegenheid, welke mij in mijn groote zorgen nauwelijks een jaar geleden tot steun zijn geweest, heeft het mij ook thans niet outbroken; zij geven mij opnieuiw kracht, vol te houden. Ik behoeif U niet te spreken over de smart, welke een moederhart ver- vult, als ik er aan denk, dat mijn lieve zoon het zijn plicht heeft geacht, zijn taak neer te leggen en het bewind, dat met zooveel hoop en belofte was ingezet, zoo plptseling is ge- eindigd. Ik weet, dat gij zult .beseffen wat het hem gekost heeift om tot dit besluit te komen en dat gij, bedenkend de jaren, waarin hij zoo vol toewijding getracht heeft zijn land en rijk te dienen en te steunen, voor altijd een dank- bare herinnering aan hem in Uw harten zult bewaren. Ik beveel zijn broeder, die zoo onverwacht en onder zulke pijnlijke omistandigheden ge- roepen is om zijn plaats in be nemen, bij u aan. Ik vraag u, hem dezelfde overvloedige loyaliteit te geven als gij mijn geliefden ecbt genoot hebt geschonken en wel'ke gij in even ruime mate aan zijn broeder hetot gegeven. Zoo ook beveel ik u mijn geliefde schoondoch- ter aan, die hem als koningin zal bijstaan. Moge cok zij dezelfde onondertoroken achting en trouw ontvangen, welke gij mij" 26 jaar larng geschonken hebt. Ik weet, dat haar kin deren u reeds diertoaar zijn. Ik bid God, dat ondanks deze omstandigheden de loyaliteit en de eenheid van het land en het keizerrijk ge- handhaafd en gesterkt mogen worden, en dait Hij u alien moge zegenen en u altijd moge leiden." 'Htooger- en Lagerhuis zijn, schrijft de N. R. Crt., Zaterdag voor de eerste maal in vijftien jaar op Zaterdag toijeengekomen om den eed van trouw aan den Koning af te leggen. Bij ontstentenis van den DordJkanselier, Lord HaiLsham nam burggraaf Onslow zijn plaats op den Woolsack in het Hoogerhuis in en hij legde het eerst den eed af in welken trouw en voortdurende verknochtheid wordt betuigd aan Z. M. George VI bij de gratie Gods Koning von Groot-Britannie, Noord-Ieriand en de Dominions overzee, Keizer van Indie, enz. In het Lagerhuis was de voorzitter de eer ste, die den eed aflegde en hij werd gevolgd door Baldwin en de leden van het ka'oinefe On- geveer 200 Lords en 400 leden van het Lager huis hebben in den loop van den namiddag den eed afgelegd en de ceremonie wordt heden voortgezet. Opgemerkt werd, dat in het Hoogerhuis thans twee tronen staan. De zitting van den Geheimen Rand. Nadat de leden van den Geheimen Raad den eed van trouw hadden afgelegd, legde de koning de gebruikelijke verklaring af alsmede den eed inzake de ve dgheid van de Schotsche kerk. Emstig stond het gelaat van koning George, toen hij de verklaring der troonsopvolging hoorde voorlezen, waarvan de tekst aldus luidt: ,,Zij die hier aanwezig zijn, zijn bijeen- gekomen om bekend te maken en te procla- meeren, e4n van stem en een van instemmmg, dat Zijne Hoogheid Prins Albert, Frederick, Arthur, George, thans bij de Gratie Gods, ge- worden is, onze eenige wettige souverein, on der den naam van George VI, wien wij trouw en gehoorzaamheid verschuldigd zijn, in vol komen oprechtheid en toewijding". George VI heeft in den geheimen Raad een redevoering uitgesproken, waarin hij o.m. zeide: Ik ontmoet u vandaag in omstandig heden, die zonder vooribeeld in de geschiedenis van ons land zijn. Nu de pliohten van het koningschap op mij rusten, verklaar ik u mijn aanhankelijkheid aan de strikte beginselen van de constitutioneele regeering en mijn vast- heslotenheid in de eerste plaats te werken voor het welzrjn van het Britsche gemeene- hest van naties. Met mijn echtgenoote als medewerkster aan mijn zijde neem ik de zware taak op mij. Bij deze taak zoek ik den steun van al mijn volkeren. Mijn eerste daad bij het opvolgen van mijn broer zijn hem tot hertog te benoemen. Hij zal voortaan be kend zijn onder den naam Zijne Koninklijke Hoogheid, den hertog van Windsor. Na deze plechtigheid ontving de nieuwe koning de vertegenwoordigers def Dominions, die aanwezig waren oni getuigenis af te leg gen van hun trouw aan" den vorst. De koning vertrok toen naar Buckingham Paleis. Toen hij dit paleis weer verliet, werd hij door -een menigte nog grooter dan die bij het St. James Paleis stond opgesteld, toegejuicht. Daarna begaf hij zich naar zijn woning, waar hem een nieuwe ovatie ten deel viel. De proclamatie te Londen. Met de middeleeuwsche plechtigheden, wel- ker verloop velen zich nog zullen herinneren van het begin van dit jaar, heeft Zaterdag- middag te Londen, geheel volgens den regel, de proclamatie van den nieuwen Koning plaats gevonden. Een enorme menigte had zich verzameld voor het paleis van St. James om de wapenkoningen in him kostbare gawa- den op het balcon van het paleis te aanschou- wen, wat wegens de beperkte ruimte op deze plaats maar weinigen gelukt kan zijn. Eenige dames uit het p-ubliek zijn ook danig in de verdrukking gekomen. De koningin-moeder volgde de plechtigheid van een venster, van Marlborough House uit en de prinsesjes be- vonden zich op een balcon, dat uitzieht geeft over den hof van het paleis. Koningin Eliza beth kon wegens een lichte verkoudheid niet aanwezig zijn. Daarna trok de stoet, langs een geheel af- gezetten weg, naar Trafalgar Square er. naar de Temple Bar, op welke beide plaatsen de proclamatie nog eens werd voorgelezen. Halt werd gehouden voor het zijden koord, gespan- nen ter hoogte van de Temple Bar, waar de lord mayor de wapenkoningen wachtte en de Citymaarschalk hen staande hield met den kreet: ,,'Halt, wie komt daar". Trompetgeschal weerklonk en na de gebruikelijke preliminai- ren, zooals deize bij ieder koninklijk bezoek aan de city plaats vinden, werd ten derde male de proclamatie voorgelezen. Weer klonk trompetgeschal en onder het spelen van ,,God save the King", hetgeen door de menigte met ontlbloot hoofd werd meegezongen, trok de stoet vender door Fleetstreet, langs de S-int Paulskathedraal naar de Beurs, waar op de trappen van het imposante gebouw in het hartje van de City, in tegenwoordigheid vein een dichte menigte dezelfde ceremonien her- haald werden. Gveral was de belangstelling groot ondanks den fijnen regen. Officieel is tevens vastgesteld, dat de kro- ningisdatum op 12 Mei, zooals tevonen be- paald, vastgesteld blijft. Alleen heeft de lord- kanselier bekend gamaakt dat de vrouwen der peers thans hun kronen zullen moeten dragen, omdat de Koningin-: tevens gekroond zal worden. En Koning Eduard, thans Hertog van Windsor. Officieel wordt thans gemeld, dat koning George zijn voorganger den titel heeft ver- leend van Hertog van Windsor. Dit is een koninklijke titel: Eduard zal voortaan bekend zijn als Zijne Koninklijke Hoogheid de Hertog van Windsor. Groote drukte heerschte Zaterdag op de kaden van het havenstation te Boulogne, zoo- wel van onofficieele belangstellenden als van autoriteiten. Het was namelijk bekend ge- worden, dat ex-koning Eduard hier weldra met den torpedobootjager Fury zou aanko- men, De prefect was o.m. aanwezig, de bur- gemeester van Boulogne en de Britsche con- sul-generaal. Weldra arriveerden eenige af- deelingen mobiele garde, die zich opstelden langs de kaden om de nieuwsgisrigen op een afstand t;e houden. Cm kwart voor vier kwam de Fury in zicht en weinige oogeniblikken later lag het schip aan wal. De officieele personen haastten zich om :den hertog te begroeten, maar deize liet weten, dat hij strikt incognito reisde, geen mensch wenschte te ontvangen en aan boord zou blijven tot acht uur des avonds. Alsdan zou hij plaats nemen in den sneltrein naar Bazel om te Ziirich uit te stap- pen. Daarna, zoo zeide men, zou de hertog zich naar Oostenrijk begeven. I Een afscheid in de pers. De Britsche ipers wenscht den ex-koning vaarwel en voegt hieraan toe, dat de rede, welke hij Vrijdagavond heeft gehouden, mis- schien door meer personen is gehoord, dan ooit eenige' andere redevoering. De Engelsche hladen spreken hun tevreden- heid uit over het gemak waarmede de consti tutioneele procedure ivan het gemeenebest voorzien in het statuut van Westminster, heeft gewerkt hij den eersten emstigen proef. De Times zegt, dat dit resultaat te meer merk- waardig is Sals men de erkende ingewikkeld- heid van deze materie in aanmerking neemt. Todh hebben theoretische moeilijkheden -een eenvoudige en practische oplossing, in overeen- stemming met de Britsche tradities niet in den weg gestaan. Alle regeeringen hebben te voren hun toestemming kunnen geven, die nooidzakelijk was om de daad van troonsaf- stand geldig )e doen zijn in hun land en de hierop betrekking hebbende wetsontwerpen zullen in de betrokken parlementen zoo gauw mogelijk zijn aangenomen. Alle dominions heb ben op hun eigen wijzen gehandeld, doch ge heel in overeenstemming met elkander en eveneens gelijktijdig. Over het besluit van den Ierschen Landdag schrijft de Manchester Guardian, dat de Ier- ische vrij'staat uit vrije wil toinnen het Britsche gemeendbest blijft. ROOSEVELT'S PLANNEN. United Press meldt uit Washingtin, dat president Roosevelt na zijn groote verkiezings- zege van plan is de macht van het Hoogge- redhtshof te breken, dat zich tot dusver scherp verizette tegen de herstelpolitiek van den pre sident der republiek. Men hioudt zich thans bezig met de vraag, welken weg de president zal inslaan, om het ziohzelf gestelde doel te bereiken. De overweldigende meerderheid, die hij gekregen heeft, wijst er duidelijk op, dat het volk hem de vrije baan wil geven. Maar de baan is niet vrij zoolang de Supreme Court het Hooge Federate Gereohtshof, dat immers reeds zoovele belangrijke bestanddeelen van den New Deal om zeep bracht, als een booze steen des aanstoots in den weg ligt. Twee mogelijkheden.. Hoewel in vele vooraanstaande kringen de meening heerscht, dat de hoogste recbterlijke autoriteiten van de Vereenigde Staten reke- ning zullen houden met den uitslag der ver- klezing, is het volgens anderen niet waar- schijnlij'k, dat de geweldi'ge overwinning van Roosevelt de houding van de Supreme Court tegenover de instellingen van den New Deal op noemenswaardige wijze zal beinvloeden. Is dit judst en blijft het Hooggerechtshof ook in de toekomst aan zijn tot nog toe aangenomen houding vasthouden, dan staan den president twee mogelijkheden ter besctoikking om dezen lastigen hinderpaal uit den weg" te gaan. De eerste mogelijkheid bestaat daarin, af te wachten, tot de tegeniwoordige, conservatieve leden van het Hooggerechtshof hun ontslag aanvragen en hun plaats afstaan aan andere rechters, die de politiek van Roosevelt gunsti- ger gezind zijn. De tweede mogelijkheid ware een stemming over een grondwetsaanvulling, waarbij de in stellingen van den New Deal aan die juris- dictie van het Hooggerechtshof 'zouden worden omttrokken. Natuurlijk is het ook mogelijk, de volmach- ten van het Hooggerechtshof te beperken waartoe eveneens een aanvulling van de Grondwet noodig zou zijn het aantal zijner leden te vergrooten en het instituut met pro- Rooseveltsche rechters aan te vullen, of zijn beslissingen eenvoudig te negeeren. Maar deze mogelijkheden komen nauwelijks in aanmer king. In de allereerste plaats verwacht men een aanvulling van de Grondwet, waardoor de New Deal gelegaliseerd zou worden. En dit zou inderdaad verreweg de eenvoudigste en gemakkelijkste wijze zijn, om de macht van het 'Hooggerechtshof te breken, daar er voor een dergelijke aanvulling heel wat minder steanmen noodig zijn, dan er aan den presi dent ter beschikking staan. Een meerderheid in 36 van de 48 federale staten is hiertoe reeds voldoende. Initusschen zal die Supreme Court reeds bin- nen korten tijd eenige belangrijke kwesties in verfband met de New Deal-politiek van de re geering te behandelen krijgen en eventueele voor de regeering ongunstige beslissingen zul len niet slechts de besluiten van den president bespoediigen* maar ook de meening van het pulbliek, ejus van de kiezers, beslissend be- inivloeden. Roosevelt's overwinning zeker. Het Hooggerechtshof houdt zich op het oogenblik reeds bezig met een kwestie, die met die proees&en van de regeering in verband met 'de Utility Holding Company Act samen- hangt; en verder wordt door het Hof ook reeds het zgn. Duke Power-proces, dat van groote beteekeni-s is voor de leeningspolitiek van de regeering, behandeld. Binnenkort zal het Hof ook nog een be-slissifig over de minimumloon- wet voor vrouwen in den staat Washington helbben te vellen. Deze wet vonmt een parallel met de in het voorjaar door het Hof met vijf tegen vier steanmen geannuleerde New York- sche wet. En deze maand zal het Hoogge rechtshof zich helbben bezig te houden met twee kwesities, die veiiband houden met de vraag of de Wagner Labor Relations Act in overeenstemming met de Grondwet is. Zooals bekend heeft de president deze wet steeds kradhtig verdedigd en juist daardoor verzeker- de hij zich van den steun van de arbeiders. -Door zijn besluiten in het proces. over de Guffey-kolenrwet heeft de Supreme Court reeds een aanwijizing gegeven, welke houding de rechters tegenover de Wiagner-wet zullen aannemen. Komt er geen verandering in deze houding, dan speelt het 'Hooggerechtshof in de kaart van den president, die dan in de voile zekerheid, dat hij door de arbeiders gesteund zal worden, des te eerder maatregelen zal treffen, om zijn steen des aanstoots uit den weg te gaan, indien hij hem dan al niet ge heel en al uit den weg ruimt. En men kan er niet aan twijfelen, dat Roo sevelt een overwinning op deze lastige instel- ling zal behalen, welke strijdimettoodes hij daarbij ook toepast. GEHEIMZINNIGE VLIEGTUIGEN LANDEN OP VERBORGEN VLIEX1VELDEN. De Parijsche correspondent der H. Crt., meldt: Het beroemde Scotland Yard, heeft via het U dacht immers, dat a nog best v66r die andere auto het kruispunt kon passeerenl Maar langs den weg moet u dat niet „den- ken", u moet 't zeker wetenl Engelsche gezantschap, aan de Fransche regeering toesitemming verzocht enkele in- speeteurs naar Frankrijk te mogen zenden om daar een uitgebreid onderzoek in te stellen naar een smokkel-affaire van zulk een om- vang, dat men werkelijlk van een unicum mag spreken. Als men weet, dat de smokkelaars beschikken over zes eigen vliegtuigen, en een heele vloot race-booten om het Kanaal over te steken en dat men hier te doen heeft met een ware naamlooze vennootschap, welke bei de landen voor enorme bedragen heeft be- stolen, dan ligt het wel voor de hand, dat Scotland Yard dadelijk de toestemming ikreeg en dat men o.a. den beroemdsten speurder, inspecteur Sharp, tot chef van de Britsche politiemannen aanstelde. Met het oog op het onderzoek, kunnen thans nog niet te veel details bekend worden gemaakit, maar toch kunnen we een en ander mededeelen over deze sensationeele affaire. Wanneer men hoort, hoe er heel gewoon vlieg- velden kunnen bestaan (geen officieele na tuurlijk, maar zorgvuldig verborgen gehou den) vanwaar ongehinderd vliegtuigen kun nen opstrjgen of dalen voor smokkelen en dat de overheid hiervan totaal onkundig is, dan mag men zich met zorg afvragen, hoe het met de landsverdediging, met den strijd tegen spionnen etc., staat. Doch ter zake. Ziehier, wat we vemamen over de smokkelzaak: Enkele dagen geleden vonden boeren, in de omgeving van het dorpje Steyming (Sussex), in een veld, vier groote, versplinterde kisten met natuurlijk totaal gebroken, flesschen cog nac. De plaatselijke politie waarschuwde Scoltand Yard en waar men constateerae, dait de gevonden voorwerpen, een gat in den grond hadden geslagen, maakte men er uit op, dat de kisten van groote hoogte, dus, van uit een vliegmachine, waren geworpen, die, door het siechte weer, gedwongen was ergens op een officieel vliegveld te landen. De inzittenden wilden voor onschuldiige toeristen doorgaan. Nu waren er, al sedert weken, zoowel bij de Fransche- als Engelsche recherche, dringende aanvragen binnengakomen van de douane, om den toenemenden smokkelhandel van Fransche likeuren en parfums, te be-letten en inspecteur Sharp hracht, het geeonstateerde in Steyming, dadelijk in verband er mede. Hij trok uit kleinigtheden gevolgtrekkingen. verifieerde alles en kwam meer en meer tot de overtui- ging, dat men hier met een geweldige comtoi- natie heeft te doen. iSharp heeft nu reeds de meeste bewijzien in handen, dat men hier te doen heeft met een bende, die over zes Vliegtuigen en een groot aantal booten, racers zoowel als zeil- seheepjes, bezit, die de smokkelwaar door de lucht of van de verlaten inhammen op de Fransche kust bij Comouailles overbrengen naar de stille stranden van Zuid-Engeland. De leider daarvan zou in Parijs wonen, maar hij zou de zaken zoo handig hebben a^ngepakt, dat de Fransche wet niets tegen hem vermag. Dit geheimzinnige heerschap heeft namelijk een gewoon handelsftiuis als naamlooze ven nootschap opgerichit, maar het geld van zijn aanaeelhouders zou alleen zijn aangewend voor 't aanschaffen van vliegtuigen, booten etc. Geheel onkundig natuurlijk van deze feiten, hebben de geldschieters ook niet de minste redenen tot klagen gehad, want de „leider" heeft enorme winsten gemaakt en zorgde er iwel voor, dat de aandeelhouders prompt het geld kregen. Scotland Yard, samen met de Fransche recherche, heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld, maar dit leverde niet het minste resultaat op. Doch uit de geregelde rapporten van de kustwachten, die elk binnenkomend en uit- gaand toestel signaleeren; blijkt wel degelijk, dat er een enorm verkeer bestonddat ech'ter nooit op een officieel veld eindigde. Men vermoedt dan ook, dat de. privevelden zich moeten bevinden in particuliere bezittin- gen; in Engeland, ergens in Sussex, in Frankrijk tusschen Fecamp en De Treport. Een heel leger van gendEirmes is daarheen -vertrokken om een onderzoek in te stellen. Inspecteur Sharp heeft voorts in een schuur een gehcime opslagplaats gevonden met dui- zendein flesschen cognac en flacons parfum, waarvoor men in Engeland groote invoerrech- ten moet betalen. Een flesch, die in Franlsrijk in 't groot, 15 a 16 frcs. kost, werd in Enge land voor twee derde van de waarde, 50 a 60 frcs. verkocht en men kan dus nagaan welke emome winsten de smokkelaars hebben ge- maakt, want reeds twee jaar geleden begonnen deze buitengewoon goedkoope aanbiedingen op de Engelsche markt. Maar de Fransche recherche interesseert zich vooral buitenge woon voor het geval, want Sharp heeft aange- toond, dat de geheimzinnige vliegtuigen ook dienst doen voor clandestien personenvervoer en dat zoo tallooze uitgewezen lugubere indi- viduen Frankrijk weer zijn kunnen binnen- komen, daar, waar men hen voor goed ver trokken waande. WERKVERSCHAFFING EN STEUN- REGELING. In aansluiting aa,n hetgeen daaromtrent het vorige jaar is bepaald, heeft de Minister van Sociale Zaken besloten, dat ook thans in de weken, waarin de Kerstdagen en den Nieuw- jaarsdag vallen, de werkverschaffingen fijde- lijk zullen worden stopgezet. De duur van deze stopzetting is bepaald op drie weken en wel van 21 December 1936 tot en met 9 Jan. 1937. Gedurende deze drie weken zullen de daarvoor in aanmerking komende arbeiders geholpen worden overeenkomstig de bepalin- gen der steunregeling. De tot de werkver- schaffing toegelaten z,g. ,,zelfstandigen", die echter niet in de steunregeling kunnen worden opgenomen, ontvangen over de week (weken), gedurende welke zij anders zouden zijn te- werk gesteld, 80 van 45 maal het voor hun

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 5