ALGEMEEN NiEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Last van verstopping M.S.S - cachets No. 9542 MAANDAG 14 DECEMBER 1936 76e Jaargang Bmnenland Openstelling van de Moerdijkbrug. Feuilieton Het Geheim van de Zeven Schoorsteenen Buitenland. EERSTE BLAD De abonne's van het Geillustreerd Zondagsblad, H H. Kantoorhouders Onze abonne's in het Buitenland RAADSVERGADERING CO U RANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1.25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen r. per post f 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar /oor Belgie en Amerika 2,overige landen f 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. rjitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDB GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20 KLEINE ADVERTENTIeNper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertontien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrjjgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgavo. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG- WOENSDAG- EN VR1JDAGA VONI). die het blad per post ontvangen, worden venzaocht, hun abonnementsgeld voor 1 Jan. a.s., in te zenden daar er anders over beschikt wordt met verihooging van 15 cent. DE UITGEEFSTER. worden verzocht het abonnementsgeld over het 4e kwantaal 1936 van de TJer Neuzensche Courant voor 1 Jan. a.s. in te zenden. Wij vestigen er de aandacht van onze abonne's op, dat wij bij terug-ontvangst van eene onbetaalde kwitantie, onmiddellijk de toezending van het blad zullen staken. Den abonne's, die hun abonnementsgeld voor geheel 1937 bij vooruitbetaling iwenschen te voldoen, wordt verzocht het bedrag ad 5,60 over te maken per postgiro 38150 of per postwlssel, eveneens v6dr bovengenoem- den datum. DE UITGEEFSTER. worden dringend verzocht, het verschuldigde atoonnementsgeld vo6r 1 Jan. a.s. in te zen den. Bij niet-ontvangst v66r dien datum wordt het abonnement gestaakt. Abonnementen voor het buitenland worden slechts aangenomen bij vooruitbetaling. DE UITGEEFSTER. De Burgemeester van TE1R NEUZEN brengt ter openbare kennis, dat een openbare verga- dering van den gemeenteraad is belegd tegen Donderdag 17 December a.s., des namiddags 2 wur. Ter Neuzen, 12 December 1936. De Burgemeester voornoemd, P. TELLEGEN. Zaterdag is de 1000 M. lange brug voor gerwoon verkeer over het Hollandsch Diep, na pleohtige opening door H. M. de Koningin, voor het verkeer opengesteld. Deze plechtig- heid had het karakter van een nationale ge- beurtenis, hetgeen zij ook zeker is. Door dit machtig bouwwerk zijn thans Noord- en Zuid- Nederland weer hechter aaneengesloten. IDoor de talrijike deelnemers aan den ,,ster- rit" die reeds Vrijdag te Dordrecht waren aangekomen, was het druk in de feestende stad. Doch ook te Breda had men zich niet onbetuigd gelaten. Daar was een schitteren- de verlichting ontstoken en zag het er door den vlaggentooi evfeneens zeer feestelijk uit. Zaterdagmorgen izag het er minder gunstig uit. Een dikke mist hulde het landschap in een dichten sluier. Men kon geen 40 M. ver zien. Van af de spoorbrug was b.v. van de nieuwe brug niets te zien. Reeds geruimen tijd v66r H. M. de Konin gin verwacht werd, waren pp het gereser- veercle gedeelte aan de Noorc^zijde tal van aotoriteiten bijeengekomen. Ook waren ter opluistering van de plechtig heid bij de brug aanwezig 2 marinevaartui- gen, terwijl aan de wachtenden een muzikaal programma iwerd aangeboden door de Kon. Militaire Kapel, onder leiding van kapitein Walther Boer. door AGATHA CHRISTIE. 8) Vervolg. ,,iBest kans van. Zou me niets verwonideren." „Wlant zie jie, dan kon jij hem zeggen, dat tk mannen preifereer, die iamand impulsief ten huwelijk vragem." .Zooa'ls ik, hd, Virginia!" „Jij doet 't niet impulsief, Bill. Jij doet 't udt gewoonte." ^Virginia, zou je dan nooit..." „Nee, Bill, nee en nee en ncg eens nee! 't Wordt nu een (beeltje al te bar, zeg... 's mor gens vroe,g vddr de lunch al! Pro beer me te beschouwen als een sympathieke moeiderlijke vrouw dlie langzaam-aan op jdren koant en die werkelijik groote sympathie voor je voelt." „Maar ik hou zoo van je, Virginia!" „iDat weet ik, Bill, dat weet i'k, jongenlief. En ik vind 'It heerlijk, dat je zoo over me denikt. Sehandelijik van me, vin-je niet? Ik zou 't zoo leuk vinden, heusch! kijk me maar niet zoo aan, als iedere aardige man, dien ik out- moette verliefd op me werd." ,,Cp jou verliefd worden? Dat doen alle ■mannen natuurlijk", zei Biill somber. „Alleen George niet. George moet een uit- aondering maken. Trou/wens, ik geloof niet dat hij tot verliefd worden in staat is. Hij is Te 11.18 kwam de extra-trein, waarmede H. M. de Koningin te half elf uit Den Haag was vertrokken te Willemsdorp aan. Zij werd daar begroet door den burgemeester van Dub- beldam, den heer De Roo. Daar besteeg H. M. met gevolg de gereedstaande auto's. Bij de kruising van den stationsweg en den nieuwen oprit werd stilgehouden. Daar was de Lands- vrouwe een zanghulde bereid door de 150 kin- deren der hoogste lclassen der openbare en bijzondere scholen, zijnde een naar aanledding van de opening der brug vervaardigd lied. Bij het terrein der plechtigheid stond opge- steld een eerewacht van het vrijwillige land- stonmcorps, ter sterkte van ruim 100 man. H. M. en gevolg verliet hier de auto's. De eerewacht werd door H. M. geinspecteerd. H. M. werd vervolgens begroet door den Minister van Waterstaat jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeuide. Mede waren hier aanwezig de Dir.-gen. van den Rijksiwaterstaat ir. J. P. van Vlissingen, de hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat, dr. ir. L. R. Went- holt, tevens hoofd van het bruggenbureau. De Mnlater geleidde de Koningin vervolgens naar het paviljoen, waar de daar aanwezige auto- riteiten Haar bij het binnenkomen eerbiedig groetten. Minister van Lid,th de Jeude spreekt de Koningin toe. Enkele oogenblikken later sprak de Minister H. M. toe. Spreker zeide om. ,,Alvorens Uwe Majesteit uit te noodigen wel de symbolische daad te willen verrichten, waardoor de Moerdijiksche brug toegankelijk wordt voor het verkeer van den Zuid-Holland- sohen wal, zrj het mij veroorloofd Uwe Maje steit mijn groote dankbaarheid te betuigen voor Uwe aanwezigheid, die grooten luister bijzet aan deze plechtige gebeurtenis, die alom in den lande met groote vreugde begroet wordt. Uit verkeerstellingen, in 1935, is gebleken, dat het doorgaande verkeer over het Hol- landsche Diep belangrijker is dan bij.eenigen anderen rivierovergang in den lande en on- getwijfeld zal de vaste overbrugging, nog meer dan het pontveer, hoe voortreffelijk dit ook was ingericht, dat verkeer tot zich trek- ken. Genoot reeds de spoorwegbrug groote ver- maardheid, ongetwijfeld zal de hrug voor het motorwegverkeet nog in hoogere mate de aan dacht treklken van velen, niet alleen als plaat- selijke en gewestelijke, doch ook als nationale en intemationale verbinding van beteekenis. Trotsch overbruggen thans een tiental over spanningen, elk van 100 -M. spanwijdte, het machtige Hpllandsch Diep, wacbtende op het sein, een ononiderbroken verkeersstroom te leiden van den eenen naar den anderen oever. „Rozen geven geen geur, voordat zij open- gaan". Mag ik derhalve Uwe Majesteit thans ver- zoeken wel het beletsel te willen wegnemen, dat nog den toegang naar de brug aan deze zijde verspert?" De openstelling van de brug. Onmiddellijk na deze woorden begaf H. M. zich naar de afsltiiting van de brug, waar zij door het trekken aan een Oranje-kleurig koord het mechanisme in werking stelde, als gevolg waarvan het groote vlaggendoek om- hoog werd getrokken en de toegang tot het grootsche bouwwerk van het beletsel aan deze zijde was ontdaan. Het was een plechtig oogenblik, waaraan luister werd bijgezet toen de Kon. Militaire Kapel een lied uit Valerius' Gedenckklanken inzette. Een dichte mist hing over het Hollandsch diep en onttrok de contouren van de mach tige brug aan 't oog, toen H. M. die Koningin de plechtige openstelling verrichtte. Voortdurend klonken mistsirenen van va- rende schepen over het water. Ook de beide marine-vaartuigen, welke ter opluistering van de plechtigheid aan de westzijde der brug lig- getrouiwld met zijn .carri^re. Wat lieeft hij nog meer te vertellen?" ,,Dat het heel gewichtlig is,, wat hij je te vertellen heeft." ,,Je maakt me nieuiwsgierig, Bill. De dingen, die George gewichtig vin/dt, zijn te tellen! Weet je wat ik doe! Ik stel mijn bcoidschap- pen uit. Dat kan ik iederen dag van de week nag doen. Vertel George dus maar, dat ik hem gedwee can viier uur zal wachten." iBill raadpleeigde zijn armibandhor'loge ,,'t Is de moeite niet waard am voor het kcffieldriinken ncg terug te gaan... Ga je mee ergens wat eten, Virginia?" ,,Ik heib een afspraak, waar weet ik niet precieis, maar ik kan 't nakijiken." „Wat hindert dat. Je bent nu toch eemnaal op het verkeende pad. Laat je afspraken en bloc schiieten en neem vacantie." „Dat zou leuk zijn", zei Virginia, terwijl ze hem lacbenid aanlkeek. „Je bent een schat, Virginia. Vertel me 's, je houdt toch wel van me, niet Meer dan van andere mannen bedoel ik." ,,Ik aanbid je gewoonweg, Bill. Als ik trou- wen moest... als ik er niet af kon... ik bedoel, als eeir wreede mandarijn in het Verre Oosten bijivooibeeld tegen me zei: „Trouw, of sterf op de pijnlbank," dan zou ik jou kieizen. Heusch, ik zou geen ocgenlblik aarzelen. Ik zou zeggen,,Geef mij Billy dan maar. ,,Nou, dan..."' ,,Ja maar.... Ik hoef niet te trouwen... Ik voel me als levenislustige weduwe zielsgeluk- kig." ,,Je zou net zoo door kunnen gaan... ik be doel, voor mil zou je geen enkele verandering in je leiven hoeven te ibrengen. Ik zou me aclh- teraf houden..." ,,Je begrijpt 't niet, Bill. Ik behoor tot de categorie vrouwen, die, als ze trouwen, en- thousiast trouw.En." Bill liet een dof gekreun hcoren. plaats hadden, genomen, waren in dichten nevel gehuld. Onthulling gedenkteeken K.N.A.C. Onmiddellijk na dez'* eerste plechtigheid volgde een tweede: de onthulling door den ministef, in aaniw«zig&ji der Koningin, van het door de Kon. Ned. Aut. Club in het voor- portaal van de brug aangebrachte gedenk teeken, een monument, dat naar de bedoeling der sehenkers niet alleen een bewijs wil zijn van de erkentelijkheid der K.N.A.C., voor de totstandkoming van het bouwwerk, maar veeleer nog een hulde aan al het werk van het depaitement van Waterstaat voor wegen en bmggen. Na de onthulling 'aanschouwde de Lands- vrouwe met groote belangstelling het gedenk teeken, dat geheel in brons is uitgevoerd en ontworpen is door den bekenden beeldhouwer L. Bolle te Rotterdam. De kunstenaar is, naar het oordeel van deskundigen uitmuntend ge- slaagd in de vervulling van zijn opdracht: ook voor het nageslacht de herinnering levendig te houden aan hetgeen de totstandkoming van bruggen, als die over het Holandsch Diep voor het automobielverkeer heeft beteekend. Het hoofdmotief wordt gevormd door een reliefstuk van een der laatste stoomponten van het veer MoerdijkWillemsdorp, een tot in alle details natuurgetrouwe afbeelding van de pont, waarop zelfs de aan alle auto -mobilisten bekende bel, weike ter waarschu- wing werd geluid als het oogenblik van ver- trek was aangebroken, niet ontbreekt. Dit reliefstuk wordt bekroond door een symboli sche voorstelling van het Hollandsch Diep, waarboven zich een overspaiming van de nieuwe brug verheft. Het geheel wordt ge- dragen door een bronzen plaat, waarop de reads door den minister gememoreerde tekst is te lezen. Koninklijke tocht over de brug. Na de korte plechtigheid op dit punt be gaf de Landsvrouwe zich, met de leden van het gevolg, terwijl mede aan dezen eersten Koninklijken tocht over de machtige stalen verbinding tussehen de oevers van het Hol landsch Diep, deelnamen, de-minister en de heeren van Vlissingen, Wentholt, Harmsen en de proumeur van het gerecbtshof te 's Hage A. Brants, naar het zuidelijk einde van de brug. Toen de Koningin en de auto- riteiten aan. de overzijde aankwamen, klaarde het weer op en trachtte de zon door den nevel been te breken. Op den Brabantschen bodem wachtten o.m. de Commissaris der Koningin, Jhr. mr. dr. A. B. M. van Rijckevorsel met den griffier, den heer Vincent Cleerdin, de leden van het college van Gedeputeerdte Staten, de procurenr-gene- raal van het Bossche geredhtshof, tevens waam. dir. van politie, mr. baron Speyart van Woerden, de burgemeesters van Lage Zwa- luwe, Breda en van vele in Noord-BraJbant gelegen gemeenten, de hoofdingenieur-direc teur" van den Rijkswaterstaat in Noord-Rra- bant, ir. Kempers, de hoofdingeniaur van den Provincialen Waterstaat in Noord-Brabant, ir. Kerssemakers en tal van andere ingenieurs in dienst van Rijks- en Provincialen water staat. Voorts s'tonden hier opgesteld de stafmuziek van het zesde regiment infanterie te Breda en een eerewacht van leden van den Bijzonder Vrijwilligen Landstorm, gerecruteerd uit Ber gen op Zoom. Rede Minister van Waterstaat. Toen H. M. de Koningin het einde van de brug aan den Zudielijken oever bereikt bad, sprak de Minister van Waterstaat, jhr. O. C. A. van Lidlth de Jeude, andermaal o.m. als ,,Mag ik andermaal eerbiedigst een beroep doen op Uwer Majesteit's welwillendheid om ook asm deze zijde van de brug de symboli sche daad te verrichten, waardoor deze brug toegankelijk wordt, voor het verkeer van den ,,Een deizer dagen schiet ik mezelf dood". mompelde hij neersiachtig. „Doe dat niet, jongen. Ga liever uit met een aardig meisje... zooals eergisteraivond. Bill schrok. Een ocgenlblik, wist hij zich geen houding te geven. „Als je met dat aardige meisje Dorothy Kirkpatrick bedoelt", zei hij, toen hij wat be- gon bij te komen, „wel, dan wil ik je even zeggen: dat snoezigs meisje its een eenvoudig, door en door fatsoenlijk meisje, Daar steekt niets in .Natuurlijk niet, snoes. Maak jij maar zoo veel pleiizier als je kunt. Als je maar niet po- seert met je ongelukkige liefide." Bill w:rd een en al waardigheid. „Je begTijpt die dingen niet, Virginia' zei hij streng. ,,Mannen..." ,,Zan anders dan wij. Dat weet ik al zoo lang. Vooruit, Bill, als je werkelijk van me houdt, ga dan mee lunchen". HiOOFDST'Ok V. De eerste nacht in Londen. In de best-bedachte, langst-overwogen plan- nen zit sams een fout. George Lomax had zijn toelbereidselen zorgvuldig getroffen. maar in die toabereiidselen zat een zwakke plek. En die zwakke plek was Bill Eversleigh. Bill Eiversleigh was werkelijk een buitenge- woon sympathieke jongen. Hij was een uit- stekend cricketter, hij speelde verdienstelijk golf, hij had buitengewoon aangename manie- ren en een oniverwoestbaar goed humeur. Maar hij had geen hersenen. Zijn positie in Buiten- landsche Zaken had hij gekregen door zijn vele en goede connecties, niet doar zijn capa- citeiten. Toch was hij voor het werk, dat hij daar te doen had, wel gesehikt. Hij was zoo'n beetje de loopjongen van Lomax. En daarvoor had hij geen hersenen ncodig. Zijn werk ibe- stond uit: altijd voor zijn chef klaar staan, Noord-Brabantschen wal, hetgeen met niet minder groote vreugde wordlt begroet, dan aan de overzijde. Waar de Zuidelijke oever in Noord-Brabant is gelegen en de Noordelijke oever in Zuid- Holiand, daar is de verwachting gerechtvaar- digd, dat Noord en Zuid zoodanig verbroederd worden, dat de windstreken niet meer in het oog springen. De verbindingsweg, hoog boven alle ijs-, stroom- en stormgevaar verheven, ter breedte van 11 M. voor het rijverkeer, met weder- zijdsche voet- en rijwielpaden, elk van 2,50 M., is een voortdurende uitnoodiglng aan de ter weerszijden gelegen landstreken, zich nauwer aaneen te sluiten. „Ed&lgesteenten glanzen niet, voordat zij geslepen zijn". Mag ik dan ook Uwe Majesteit thans ver- zoeken wel het koord te willen verwijderen, dat nog den toegang naar de brug aan <ieze zijde belet? Het koord Uoorgeknipt. Met een schaar, haar aangeboden door een dochter van ir. Mijnlieff van den Rijkswater staat, knipte Hare Majesteit het koord door, na welke symbolische handeling de plechtige openstelling van de Moerdijksche brug een feit was geworden. Tijdens dit korte cere- monieel deed de muziek het Wilhelmus hooren. Na een begroeting van den Commissaris der Koningin en den burgemeester van Hooge- en Lage-Zwaluwe, den heer D. E. van Suyle- kom, inspeeteeerde H. M. de eere-wacht van den B. V. L om vervolgens in Haar auto plaats te nemen. De stoet van auto's, waarvan mede deel uitmaakten die .van de autoriteiten, o.a. van den Commissaris der Koningin in Noord-Bra bant en van den procureur-generaal van het gerecbtshof te 's-Hertogenbosch, terwijl voor- afging de auto van den burgemeester van Hooge- en Lage-Zwaluwe, reed daarop naar het station Lage Zwaluwe. Hier bevonden zich de schoolkinderen van het dorp en van Moerdijk, getooid met Oranje en Vlaggen, welke jeugdige schare de Landsvrouwe een zanghulde bracht. Na dit korte oporuthoud betrad H. M. het perron, waar Zij afscheid nam van de auto riteiten, om zich vervolgens met den trein van 12,19 uur naar de residentie te begeven. De sterritters passeeren de brug. En eindelijk was er dan het met spanning verbeide oogenWiki, dat de leider van de ordemaatregelen bij de brug, de districts- commandant der Rijksveldwacht, de heer A. E. van der Lely, het teeken ikon geven, dat de hrug vrij was voor het legioen der wach tenden De eerste auto's, die over de brug reden, waren die van de bij de plechtigheid genoo- digden, voor zoover deze niet naar Dordrecht waren teruggekeerd. Daama was het, dat de Rijkspolitie toestemming gaf voor het zich in beweging zetten van den langen stoet der sterritters. De moeilijke toegangswegen tot het eiland van Dordrecht en het beperkte we- gennet aldaar ten spijt, was het mogelijk ge bleken, de duiizenden deelnemers, waarvan ver over de duizend automobilisten, op een zoo- danige wijze bij de brug te brengen, dat het verkeer regelmatig kon geschieden en aan alien een goed opstellingsplaats kon worden gegeven. Na het startsein waren het eerst de wielrijders en de wandelaars, die tot het machtige bouwwerk werden toegelaten. De wielrijders waren opgesteld op den Rijks straatweg, de kop van den stoet bevond zich bij de afbuiging naar den nieuwen toegangs- weg. Acbter hen waren de wandeltoeristen opgesteld, welke beide groepen het westelijke rijwielpad van de brug volgden Weldra zette zich ook de lange autofile in beweging in de richting van de hoofdver- keersbaan van de brug, gevolgd door de motorrijders en tenslotte een groep ruiters. Gelijktijdig trokken de watertoeristen, die menschen interviewen, die Lomax liever niet wou zieii, boodschappen doen en telefoneeren. En dit alles deed hij met ijver en vlijt zoo- lang zijn chef aanwezig was! Verdween Lo max, dan zette Bill zich in den gemakkelijk- sten stoel te rusten, vouiwde de krant open en las de spcrtberichten. Tenslotte handelde hij hierin geheel volgens de traditie. Daar ix)odschappen doen tot het werk van Bill bethoorde, had Lomax hem den vorigen dag naar het kanitoor van de Union Castle ge- stuurd om te informeeren, wanneer de ,,Gra- narth Castle" binnenkwam. Nu had Bill een geibrek en dat was zijn stem. De klank was goed genceg, maar zijn uitspraak was abomi- nabel sleeht. Een spraakleeraar zou op die ma- nier, waarop hij het woord ,,Granarth" uiit- sprak, wel 't een en ander aan te merken ge- had helblben. Het kon elk anider woord esrder geweeist zijn, dan Granartlh. De bediende ach- ter het loket verstonid „Camfrae". De „Cam- frae Castle" kwam Donderdag binnen. Dit vertelde hij den meneer voor het loket. De meneer voor het loket bedankte beleefd en wandelde weg. George Lomax nam de kennis- geiving au serieux en handelde overeenkom- stig. Hij wist absoluut niets van Union Castle- boGten af en dus slikte hij het gewillig, dat James McGrath Donderdag en niet eerder zou arriveeren. Hij zou raar opgekeken hetaben, als iemand hem op het ocgenlblik, dat hij op de stoep van de chicste club in Loniden Lord Oaterham bij zijn lapel vasthield... als ieanand hem vert eld had, dat de „Granarth Castle" den dag te voren, tegen den middag, in Sout hampton aangekomen was. Om twee uur preeies van dien dag stapte Anthony Cade alias voor den duur der reis Jimmy McGrath op het Waterloostation uit dan boottrein, riep een taxi aan en gaf den chauffeur, na een paar oogenblikken aar zelen, bevel om hem naar bet Blitz-hotel te brengen. Om gezond te blijven, moet men geregeld dagelijks normale sioelgang hebben en als dat haperl, heeft dal dadelijk nare gevolgen. Uw eeilust verminderl, Gij hebi geen nut van Uw voedsel, Gij gaai er slecht uitzien, maar erger nog, in Uw lichaam hoopen zich slechte sioffen op, die Uw gestel ongun- siig beinvloeden. Wees daarom versiandig en grijp direct in. Maak Schoon Schip, neemt: Zij bevatten stoffen die onmiddellijk zacht maar zeker Uw ingewanden bevrijden van de in ontbinding overgegane spijsresten. Zuiveren Uw bloed, verbeteren Uw gestel. Wilt Gij langzaam laxeeren, neem er een I Wilt Gij snel Schoon Schip maken, dan twee' '1 Is een vondst van Apotheker Dnmont. Prettig innemen, want Gij proeft niets. Per koker van 12 stnki 60 cent. Overal verkrijgbaar. (Ingez. Med.) zich op korten afstand van de brug hadden verzameld, onder de brug door. De enorme file was reeds lang het Bra- bantsche land binnengetrokken, toen nog in het boven Moerdijiksche gebied het einde van den stoet bij lange na niet in zicht was. Aan de overzijde was door de Brabantsche politie zorg gedragen, dat de deelnemers groepsge- wijze naar de verschillende parkeergelegen- heden in Breda zouden worden geleid. De wetensehap, dat zij, tenzij zij hun auto's buiten de stad zouden parkeeren, niet vddr ze3 uur gelegenheid zouden hebben, Breda weer te verlaten, zal niemand gedeerd hebben, wijl alien daar een aangename verpoozing wachtte, vooral ook den beizoekers van het openlucht&pel „De inneming van het kasteel van Breda" op het binnenplein der Konink lijke Militaire Academie, dat gevolgd zou wor den door een grooten historisehen op tocht: „De intocht van Prins Maurits in de stad Breda". De Belgische minister van openbare wer- ken, Merlot heeft zijn Nederlandscben collega het volgende telegram gezondten: „Ik wensch u gelnk bij het in dienst stellen van de Moerdijkbrug en geef uiting aan mijn bewondering voor de groote snelheid, waar mede de Rijkswaterstaat dit belangrijke werk volbrachit". DE BRITSCHE CONSTITUTIE NA HAAR ZWAARSTE BEPROEVING. Dp ex-koning is meer populair dan zijn opvolger. Wat men zooal in Londen hoort. (Van enzen V.P.B.-correspondent. Londen, 11 December 1936. Na zeven dagen van groeiende spanning, waarin niet slechts het Britsche wareldrijk, maar ook geheel Europa en Amerika verkeer- de, is thans de ontknocping gevolgd. Eciuard VUI iis heengegaan en op het oogenblik, dat de lezer dezen brief onder de ocgen krijgt, heeft de proclamatie van den nieuwen koning reeds plaats gehad. De abdicatie van koning Eduard heeft in het geheele empire groote droefheiid cpgewekt, men hield van zijn zoo sociaal voelenden vorst, hij was uiterst popu lair, meer dan zijn Ibroeder, die hem thans op- ,,Een mensch moet het zoo nu en dan goed hebben", hield hij zichzelf voor, terwijl hij vol belangstelling naar het schouwspel buiten het portierraamipje keek. In veertien jaar was hij niet in Londen ge- weest. Hij ging het hotel binnen, besprak een ka- mer en ging er weer uit, om een kleine wan- deling langs bet Embankment te gaan doen. Het was genoeglijk, om weer in Londen te zijn. Alles was natuurlijk veranderd. Daar, juist even voor Blackfriar's Bridge, was vroeger een restaurant geweest. Een van die gelegenheden, waar je goedkoop kunt eten en drinken. Daar- van had hij, met minstens een dozijn andere ernstige jongelingen, een dankbaar gebruik gemaakt. O, zorgelooze jeugd! iHij keerde om en wandelde op zijn gemak naar de Blitz" terug. Juist teen hij over wou steken, liep een man tegen hem op, zoo on- handig, dat het een haartje scheelde, of hij had zijn eiyenwicht verloren. Hij wist zich echter staande te houden; de man mompelde een verontschuldiging en keek hem meteen opvallend scherp aan. Het was een kleine, dikke man, met een eigenaardig gezicht. ,;Geen Engelsohman", besliste Anthony. Hij ging zijn hotel binnen en liep langzaam de trap op. Zijn gedaclhten waren bij de ma- nier van den man, die hem op straat aange- keken had. Wiaarom had hij dat gedaan? Er y/as niets in zijn uiterlijk, dat zulk kijken uit- gelokt kon hobben. Misschien zijn bruine teint; door het contrast met die bleeke gezichten om hem heen, moest dat wel opvallen. Hij ging zijn kamer binnen; bleef een oogenblik besluiteloos staan, liep dan, gedreven door een impuls, regelrecht naar den spiegel en bskeek zijn beeld critisch. Zou iemand van zijn vroe- gere vrienden, ecu van de uitverkoren twaalf, als ze plotseling tegenover hem stonden, hem nog herkennen? Hij gelcofde van niet. (Wordt visrvolgd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 1