L L u 1 Gemengde Berichten Pluimvee-Rubriek TER NEUZEN, 11 DECEMBER 1936 SLUISKIL. Van onze Adverteerders De ramp van de Lijstei"- kindje in teil met kokend door een auto overridden EN GEDOOD. logsmateriaal van Frankrrjk naar het linksche Spanje hebben geduid, ja begunstigd. Voigens de Jour was het vliegtuig in kwastie een mi- Mtair bamtoardementsvliegtuig van hetzelfde type als doizijnen andere vliegtuigen, die van Frank rgk naar de linksche trcepen in Spanje werden getzonden. Het is duidelijk, dat de rechtsche vliegers, gewend ran op dit type viicgtuigen te schieten, het vliegtuig van de iegatie gehoudsn hebben voor een van de vliegtuigen, die een dienst onderhouden ran de zaak van de Spaansche regeering te be- yorderen. Het blad vraagt zich vervolgens af, waarom de minister van luchtvaart, die c.ven- eens verkeersvliegtuigen te zijder beschikking heeft, juist een bamtoardementsvliegtuig heeft uitgezocht ran den dienst tusschen het Fran- adhe gozantschap en Toulouse te onderhouden. Noorsch vrachtschip gebombardeerd. Het Noorscihe vrachtschip Gulnes is door een bam getroffen tijdens een luchtfbomlbarde- ment bij Sevilla. Een Noor werd gedood, zes werden gewond, terwijl het schip beschadigd werd. De Gulnes had te Porto een lading steenkool gelost en was op weg naar Sevilla om er een lading erts voor Manchester in te nemen. Werving van Italiaansche vrijwUligers voor het Spaansche vreemdelingen- legioen. Een bijizondere medewerker van het Hdbl. naeldt uit Venetie: Ik meen niet te mogen verzwijgen dat ik, tijdens een autotocht in Noord-Italie, in ver- acheidene steden een groot aantal Italiaan sche soldaten helb gezien in de speciale uni form, olijfgroene overall, van het Spaansche vreemdelingenlegioen. Deize soldaten zijn vrij- willigers, die echter van uniform en wapenen worden voorizien, voordat zij met Italiaansche schepen uit de havens van Genua, Livomo en andere Italiaansche steden naar Spanje ver- trekken. Zij ontvangen een soldij van 50 lire per dag, waarvan de helft aan de jongelui Eeif en de andere helft aan hun betrekkingen in Italie wordt uitbetaald. Voor het vertrek krijgen zij de soldo over ruun twee maanden in handen. Het gaat hier om troepentranspor- tm van grooten omvang. In den regel zijn deize vrijwilligers soldaten, die teruggekeerd zijn uit den oorlog in Abessinie en die mis- adbien geen keuze badden tusschen werkloos- beid en vertrek naar de Spaansche hel. VOOR HET KIND. „Alles vliegt weg!" De prentbriefkaarten vliegen harder dan ooit omdat ze mooier zijn dan ooit. En de prijs is slechts 7 cent, terwijl het voor het goede doel: Voor het Misdeelde Kind, is. Wlie kan dit weerstaan?? WATERSOHAPPEN. Bij Kon. besQuit zijn ,benoemd: tot dijkgraaf van den Koninginnepolder, de heer P. de Dob- belaere en tot gezworene van genoemden polder, de heer P. Ch. M. Maas, beiden te Biervliet. Nieu,w orgel. iHet nieuwe orgel, dat in de Ned. Herv. kerk aibier in aanbouw is, nadert thans zijn vol- tcoiing. De veiwachting is, dat het Donder- Dec. a.s. in een speciale avonddienst aai' kunnen worden ingewijd. Ds. Plaggemars van Hansweert za)l dezen dienst leid-en, waar- in tavens een klein concert gegeven zal wor den, teneinde de voile klankschoonheid van het nieuwe instrument te kunnen demon- streeren. Het orgel, dat gebouwd is door den orgel- toouwer G. Veiweys te Amsterdam, bezic 2 menualen en een vrij pedaal, met 10 spre- kende stemmen of registers. Het is een rein- pneumatisch orgel van 't kegelladen-systeem. t^t tront, bestaande uit de prestant, ver- toont het bekende tiguur van den driehoek met holle zijden. Het houtwerk, donker eiken met lichtere platen overdekt, vertoont geen biizonaere versiermgen. Aan weerszijden sluiten twee muisgrijze gordijnen de ruinate naast het orgel ai, terwijd hooger een be- spanning van jute is aangebracht in de kleur van het houtwerk. Verder zijn ten behoove van den bouw van dit orgel in de kerk enkele veranderingen aangebracht. Zoo is de galerij nu vrydragend g.maakt en de trap naar het orgel betim- merd, waardoor tevens een bergruunte on- der deze trap verkregen is. 'lezamen met een nieuwe betimmering van het plafond leve- ren desze vernieuwingen wel eenige disharmo- nie op met het uiteiiijk van de rest van het kerkgebcuw, doch de bedoeling zit voor in den loop der jaren het geheele interieur in overeenstemminig te brengen met het tot nog toe verrichte werk. In deze pradhtige sensatiefilm vait 't fra pel te bewonderen van Spencer Tracy, GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van politie alhier, maakt be kend, dat omtrent onderstaande gevonden voorwerpen, inlicbtingen te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen. Een kerkboekje, J. Smallegange, Otbene 83. Een stoel, R. W. Loof, Baandijk 38. 2 Scueepsluiken, J. Dieleman, 2e Verbin- dtngstraat 12. Een linker dameshandschoen en 2 bagage- riempjes, Caf<5 v. d. Walle, Schuttersbofweg. Een roode kinderhandscboen, J. Hamelink, Hoekschebrug. Een lakstempel en mantelband, J. de Vos, N. J. Hartestraat 6. Een bruine damesparapluie, een paar grijze gebreide bandschoenen en een grijze sjaal, D. van Wijck, Dworsstraat 12. Armbandje, De Koster, M. Eijkestraat 13. Een paar handbeschermers, R. Visser, Schoolplein. Een roode studenten muts, I. Riemens, Noordstraat 101. Een damesportemonnaie met inhoud, A. BKek, Burgemeester Geillstraat 28. Een mantelband, L. Molegraaf, Tholenstr. Een bruine muts, P. Or.inse, Dekkerstr. 10. Een gouden oorbel, J. Koch, Donze-Visser- Btraat 119. Een hangslot, theedoek en een handschoen- tje, K. Remijn, Vlooswijkstraat 65. Een paar handschoentjes, P. Harte, Tho- lenstraat 93. Een kinderhandschoentje, J. van Es. Donze- Visserstraat 28. Een dameshoed, Iz. de Lijzer, Catspolder O 39. LUXOR-THEATER. Hel der Dobbelaars. fraaie apel te bewonderen van spencer iracy, die van zijn rol een onvergetelijke creatie maakte. Het is de geschiedenis van een stoker, die tich in den tijd van zaven jaren opwerkt tot een kermismagnaat. Steeds gaat dit echter ten koste van anderen en tenslotte offert brj eelfs zijn eigen huwelijksgeluk aan zijn voor- uitgang op. Schitterende scenes komen m deze turn voor, flitsen van bet kermisleven, het visioen van de hel, zooals de cnsterfelijke Dante die in zijn „Infemo" heeft beschreven. De onder- gang van het drijvende amusements-paleis, dat in vlammen opgaat, met de vertwijfeling en de radeloosheid der duizenden, die een ge- makkelijke prooi schijnen te worden van het alles verterende vuur. Dat alles is om nooit te vergeten!! GEWESTELUKE LANDSTORMCOMMISSIE „ZEELAND." Vergadering te Goes. In de vergadering van de Gewestelijke Lands to rmcommissie ,,Zeeland" gehouden op Dinsdag 8 December j.l. in hotel Centraal te Goes werd in principe hesloten in het jaar 1937 in Ze eland een Nationale Landdag van den B.V.L. te houden. In venband met bovenstaande werd uit de leden van de Gewestelijke Commissie een Landdagcommissie benoemd, die met de voor- loopige regeling belast werd. P ropaganda-bijcen komst te Zaamslag. Maandagawonid hisld de afdeeling van den B.V.L. te Zaamslag een propaganda-bijeen- leomst onder voorzitterschap van den burge meester van Zaamslag. De burgemeester beette de aanwezigen har- telijk welkorn, inizonderheid de heeren Bier- man, Bruins en Eckhardt. Laatstgenoemde beeren voerden achtereen- volgens het woord, waarna gelegenheid werd gegeven tot het stellen van vragen. Hiervan weid door de leden druk gebruik gemaakt, en verschillende voor de leden duistere zaken werden door overs,te Bierman opgehelderd, eoodat ieder void,aan en gjsterkt in het ver- trouwen voor den B.V.L. huiswaarts gfing. ROBINSON-JAMBOREEKALENDER. De speciale Jongenskalenders, welke de be kende Robinson-fabrieken te Nijmegen in de achter ons liggende jaren het licht hebben doen zien en waarvan de verspredding op steeds ruimere schaal heeft plaats gevonden, hebben van den baginne af de sympathie en waardeering van Hollandsch' jongeren mogen ondervinden. En dat is niet te verwonderen, gebeel afgestemd als zij steeds waren op die actueele gebeurtenissen, weike vooral de jeugd plegen te interesseeren. Dat de Robinsonfabiieken met hun Jambo- reekalender 1937 wel een heel gelukkige keus hebben gedaan, daaraan behoeft stellig niet te worden getwijfeld. Welke gebeurtenis zal het komende jaar namelijk een grootere belang- stelling genieten dan de Wereldjamboree der Padvinders, die in Augustus 1937 onder Voge- lenzang zal worden gehouden en waamaar thans reeds zeer veler gedachten uitgaan. Goed igekozen illustraties van Eelco Leeg- stra op de voorzijde der kalenderbladen, bren gen op duidelijke en aantrekkelijke wijze de belevenissen der padvinders in beeld. Op de acfiterzijdb ervan vinden wij een hoeiend pad- vindersverhaal onder den titel ,,Een nieuwe Ridderschap" van den bekenden schrijver, den heer Kees Spierings, van wiens hand o.m. ver- schenen de door de jeugd zoo graag gelezen boeken: ,,De Urugees" „De zesde klas van Mhr. Franssen" „Het geheim der drie das- sen'' >;De Ster van Blauw-Wit", e.a. Als bijzondere attractie is aan den kalender een groote prijsvraag verbonden, waarbij voor 500 gclukkigen een gratis reis naar de Wereld- jamboree als boofdprijs te verdienen valt. Verspreiding van den kalender geschiedt uitsluitend via den scboenwinkelier. Voigens nader bericht van de K. L. M. zijn er van de ramp van de ,,Lijster" drie over- levenden, te weten de marconist van Bemmel die echter zeer zwaar gekwetst is en wiens toestand als hopeloos wordt beschouwd, de stewardess mej. Bongertman en de Duitsche passagier Schubach. De twee laatsten hebben slechts onbeteekenende kwetsuren, eenige bul- ten en schrammen, naar men heeft vernomen. De heer Leverton, de vertegenwoordiger van de K. L. M. op Croydon, heeft zich op verzoek van den heer Plesm&n naar het hospitaal Pur- ley Cottage begeven, waar mej. Bongertman is opgenomen, en haar gevfaagd naar de toe- dracht van het ongeluk. Mej. Bongertman bleek echter niet in staat te zijn zich daar iets van te herinneren. En dit laat zich, nu ver- dere bijzonderheden bekend worden, dan ook wel verstaan. De ramp moet de ,,Lijster" nl. nog spoediger na den start getroffen hebben dan men eerst, toen er van twee minuten sprake was, veronderstelde. Het is n.l. ge- bleken, dat het toestel na van de startlijn af- geweken te zijn tegen de zich op ca. 600 meter afstands daarvan bevindende zuidelijke schut- ting van het vliegterrein aangevlogen is. Spo- ren van de widen zijn op de schutting terug- gevonden. De hotsing met de schutting schijnt evenwel slechts van lichten aard geweest te zijn, ten minste is het toestel nog ongeveer 1200 meter doorgevlogen en toen tegen de in vroegere berichten genoemde huisjes gebotst met de bekende gevolgen. Hieruit blijkt, dat het niet op 6 mijl van de startpiaats is ge vonden, doch slechts op ongeveer 66n (Engel- sche) mijl. De vliegtuigbestuurders Smirnoff en Moli, bijgestaan door den hoofdwerktuigkundige Young, die sedert de oprichtdng van de K.L.M. op Croydon werkzaam is, stellen een nader onderzoek in. Ter plaatse van de ramp. De correspondent van de N. R. Crt. te Lon- den meldde Woensdagmiddag. Een half uur geleden ben ik teruggekeerd van de plaats, waar de ongelukkige „Lijster" zijn einde beeft gevonden. Het is vijf minuten rijden van bet vliegveld, in een straat van de rustige buitenwtjk Purley. Midden op den weg ligt daar een gekreukelde metalen vleu- gel die klaarblijkelijk tegen een telegraafpaal is afgeknapt. De andere vleugel, die aan de romp is blijven zitten, steekt omhoog uit een verkoolde massa verwrongen staal en alumi nium in het voortuintje van de dubbele villa, waarin het toestel is terecht gekomen. Be- halve deze vleugels en een deel van bet lan- dingstoestel is er van het vliegtuig vrijwel niets meer te herkennen. Een van de twee motoren ligt geheel los in den hoek van de i uitgebrande voorkamer van de linksche villa. De andere kon ik nergens ontdekken. Stof- feering en bagage zijn geheel door het vuur verteerd. AUeen een pioknickmandje met lunchgerei, dat waarschijnlijk tot de provisie- kast heeft behoond, staat volkomen onbescha- digd en nog keurig ingepakt temidden van een onbeschrijflijke verwoesting. Het buis, waar het toestel tegenaan is ge- vlogen is e'veneens geheel verwoest. Een groot gedeelte van het dak is er af gerukt en de est is ultgebrand. Ook de rechtsche van de twee aaneengebouwde villa's is zwaar bescha- Jigd en het mag een wonder heeten, dat d inwoners geen letsel hebben gekregen. Even VOELDE ZICH ELLENDIG. Nu rheumatische pijnen verdwenen en goede humeur teruggeke rl. Gekweld te worden door spit, jicht of rheumatische piinen, daar is zelfs het beste humeur niet tegen bestand, zonder Kruschen Salts tenminste! Hier Is een bekentenis, die voor zicnzelf spreekt. Voordat ik Uw merkiwaardig Kruscben Salts nam, voj.de ik my oud en ellendig. Ik had aanvallen van spit in mijn rug, rheumatische pijn in mijn beenen, knieen en 66n arm, en zenuw-rheuma- tiek van mijn reehiterscoouder langs mijn ge heele arm tot aan mijn vingertoppen toe. Een paar maanden geleden begon ik met 's och- tends in mijn eerste kop thee Kruschen SaLs te nemen. Spit en rheumatische pijn zijn nu aan banden gelegd, en ik blaak van gezond- heid. Mijn vrouw zegt dat ik geheel verjongd ben, en onlangs werd nog by een oudleerlin- gen-diner van mijn school door verscheidone ,,veteranen" in* hun toespraken opgemerkt, hoe goed ik er uitzag. Voor menschen op mijn leeftijd (60) is Kruschen Salts een zegen." A. B. te W. Rheumatische pijnen ontstaan maar al te dikwijls door onvoldoende verwijdering van- afvalstoffen uit het lichaam, waardoor scha- delijke stoffen als urinezuur gelegen.eid krij gen zich op te hoopen. De zes minerale zouten, waaruit Krusciien Salts bestaat, sporen de afvoerorganen, lever, nieren en ingewanden, op geheel natuurlijke wijze aan tot actievere werking, zoodat de gevaariyke afvalstoffen snel en afdoende worden weggevoerd. Het bloed wordt hierdoor gezuiverd, Uw rheuma tische pijnen zullen lang.zaam maar zeker ge heel ophouden, om niet meer terug te keeren. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drog sten k S 0,40, 0,75 en 1,60 per flacon, omzetbelas- ting inbegepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naarn Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. Adv. gelukkig ds het dat de linksche villa toevadig onbewoond was. Anders zouden er ongetwij- feld nog meer dooden te betreuren zijn ge weest. De aanzienlijke beschadiging aan het dak van het huis aan den overkant van de straat toont duidelijk, weiken weg het toestel in de laatste seconde heeft gevolgd. Het is dwars over de straat komen aanvliegen, heeft met zijn landingstoestel het dak van het huis rechts aan den weg geraakt, is toen met den rechtervleugel tegen een telegraafpaal aan den overkant gebotst am zica tenslotte recht in de leegstaande villa te boren. De staart schijnt daarbij recht omhoog te zijn gestoken en werd oogenblikkelijk een toren van vuur. Hoe en wanneer mej. Bongertman zich uit het toestel heeft gered is niet duddelijk. Voi gens sommige avondbladen is zij een oogen- blik voor het toestel tegen de villa te pletter sloeg en in brand vloog, er uit gesprongen ,,Ik weet niet hoe het gebeurd is", zou zij hebben verklaard. „Wij waren net opgestegen, toen er plotseling een luide knal was en dadelijk daama stortten wij neer." Op het kantoor van de K.L.M. schrijft men haar mdraculeuze red ding toe aan het feit, dat zij geheel aehterin het vliegtuig was. Ik hoop er m org en, wan neer ik een onderhoud met haar zal hebben, meer van te hooren. Op het oogenblik bevindt zij zich, evenals de zwaar gewonde marconist Van Bemmel en de heer Schubach, in het zie- kenhuis te Purley. Behalve enkele oppervlak- kige brandwonden heeft zy geen letsel. Uit den aard der zaak was_ zij Woensdagmiddag zeer overstuur, zoodat geen verslaggevers by haar werden toegelaten. Wat de oorzaak van het ongeluk betreft, tast men nog in* het duister. De overbiyfselen van het toestel zgn zoo verkoold en verwron gen, dat een technigch onderzoek wel niet veel resul'taten op zal leveren. De meest waar- en door het op een loopen te zetten, veilig de ouderlijke woning kon bereiken. Men zal nu trachten dezen kwaadaardigen otter te van- gen, daar gevreesd wordt, dat het dier ook andere -kinderen zou kunnen aanvallen. DE OVERSTRDOMINGSRAMP IN KLEIN - AZIe. De overstroomingsramp in de cmgeving van Adana neemt voortdurend emstiger vormen aan. Het doodsncijfer is reeds tot 300 geste- gen| die alien den verdrinkingsdood stierven. Voo'rts belt men duizenden gewonden. Het aantal dakleozen is eveneens aanzienlijk groo- ter dan men aanvankelijk vermoedde en heeft thans het ontstellende cijfer van 50.000 be- rsikt.. Duizenden huizen zijn ingestort of een- voudig wegigevaagd door het vemietigende ge- weld van het water. Vijfduizenid stuks vee ging verloren. De totale sthade wordt cp het ocgenblik op drie millicen Tarksche ponden geschat, doch daar alle verlbindingen met de geteisterde streek gestagneerd zijn, is het nog niet mogelijk een juist beeld van de ramp te. krijgen. Uiteraard woriden aan alle kanben hulp- colcnnes uitgezonden. Debachemenben mili- bairen zijn onderweg of hebben hel over- stroomide gstoied reeds ibereikt. Levensmid- delen-ci:rwooien en vraehbaubo's meb genees- middelen belaiden worsbelen moeizaam door de overstroomde getoieden om den nood der bevolkimg be lenigen. AL TE HANDIG GOOCHELAAK. Een „arbisb" uib Amsberdam gaf op 27 Sep- bemtoer een gooche'ldemonsbrabie in heb caf<5 Hijmans in heb dorpje Ham. Het was een zeer geslaagde avond en het talrijk opgeko- men publiek genoot van de bijzondere presta- ties van dezen handigm goo-chelaar. Na afloop misten echter verscheidene be- zoekers bij het naar huis gaan hun jassen en een hunner herinnerde zich nu, den gooche- •laar met een stapel kleeren te hebben zien loopen. Bij onderzoek bleek, dat de „artust alle vermiste jassen in zijn auto gegoocbeld had en juist cp het punt stond ze spoorloos te laten verdwijnen. De officier, die deze kunst niet bleek te apprecieeren, vroeg twee maanden gevange- nisstraf. De Alkimaarsche rechtbank deed Dmsdag uitspraak conform den eisch. DE MOORD MET ROOF TE AMSTERDAM. De hoofdinepecteur van politie van het bureau Spaarndammerstraat, de heer J. v. d. Berg, te Amsterdam heeft, zooals wij reeds meldden, Woensdagnacht omstreeks twee uur op een bovenhuis in de Jordaan den vermoe- delijken dader gearresteerd van den moord met berodving, welke dezer dagen in de Groot" Bickersstraat aan het licht is gekomen. De gearresteerde is de 28-jarige man, wiens opsporing door de politie was verzocht. De arrestatie van dezen man, A. C. R-. ge- naamd, is het resultaat geweest van het on- afgebroken speuren door de politie van bet bureau Spaarndammerstraat onder leiding van haar chef, hoofd-inspecteur J. v. d. Berg. ■Het venmoeden van den heer van den Berg, dat R. de hoofdstad niet verlaten had, doch zich daar ergens schuil hield, is juist geble- ken. Het jongste spoor, dat de politie gevon den had, leidde naar een boivenhuis in de Jor daan. Om twee uur Woensdagnacht was dit huis omsingeld, waama de heer Van den Berg met den inspecteur van politie Roscher en twee brigadier-reehercheurs de woning bin- nendrongen. Zij troffen daar R. aan, die zich, toen hij zich onbdekt zag, overgaf. Omtrent de aanhouding meldt men nog aan de N. R. Crt.: Een met groote omzichtigheid en met scher- pen ispeurzin ingesteld onderzoek had den brigadier-reehercheurs Knol en Dobbe van de motoiele brigade, die uiteraard mede de aan houding verricht hebbentot de ontdekkmg - - n/vlrOT> toe- dat Amerikaansche basis voor dezen dienst zal te Baltimore worden gevestiigd en niet te New- York. De route, welke de watervliegtuigen zullen volgen, loopt van Southampton of Portsmouth, via Foynes in den Ierschen Vrij- staat, Botwood, op New Foundland, Halifax, Baltimore naar New York. OOK DE TWEEDE VAN DEN „SIAMEKSCIIKN" TWEELING OVERLEDEN. Ook Simpliee Godino, de tweede van den Siameeschen tweeling is overleden. Hij heeft zijn broer 10 dagen overleefd en ovarleed ten- gevolge van de operatie, welke werd toege- past om hem van zijn broer los te maken, DE Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonn6's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Heemraadsingel 84 te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. (BEDRUFSTENTOONSTELLING TE GENT. H. iresuiLttieu wp i houding verricht neiooen, toi uc schijnlijke theorie schynt nog te zijn, dat een I leid ^aar de gezochte zich zeker moest be van de motoren direct na het vertrek heeft vinden. Aanvankelijk was het vermoeden da geweigerd, tengevolge waarvan de goed wer- 1 zijn motorfiets Amsterdam verlaten kende motor het toestel in een te korte bocht I maar de onjUistheid biervan was den omgetrokken zou hebben; daardoor zou bet I twe^ rechercheurs reeds eenige dagen geleden vliegtuig hoogte verloren bebben met het be- hewei zy eerst Dinsdagavond met kende ongelukkige resultaat. Een vlieger van c - R de K.L.M., wiens meendng ik hierover vroeg, aehtte deze verklaring echter twyfelachtig. BLOED VERGIFTIGIN G. Het zestienjarige dochtertje van de familie W. te Beek (L.) bad eenige dagen geleden een puistje opengekrabt. Maandag is het meisje te Sittard van de daardoor ontstane bloedver- giftiging overleden. AUTO TE WATER GEREDEN. De 30-jarige landlbouwer Tanis uit Sommels.- dijk reed met een auto uit de richting Dirks- land naar Sommelsdijk. Nabij de Halve Maan is door onibekende oorzaak de auto van den dijk gereden en ondersteboven in de sloot geraakt. Door toegeschoten hulp konden de inzittenden uit de auto worden gehaald. By den ruim 20- jariigen heer Ras uit den Bommel, die ook in de auto zat, bleken de levensgeesten ge- weken te zyn. De overige inzittenden bekwa- men lichte verwondingen. TRAGISCH. Vrijdagmorgen bij het opstaan bemerkte de heer K. R. Post, directeur van Gemeente- werken te Heerenveen, dat zijn echtgenoote doodelijk ziek was. Toen de heer Post per telefoon geneeskundige hulp zou vragen is hy aan hartverlamming overleden. Men vond hem later levenloos bij het telefoontoestel. Ook mevrouw Post, die Moor een beroerte was ge troffen is overleden. WATER GEVALLEN. Een kindje van zestien maanden van de familie Francken te Brussum is in een onbe- waakt oogenblik in een teil met kokend water gevallen. Overdekt met brandwonden is de kieine naar bet ziekenhuis te Heerlen overge- bracbt, waar het aan de verwondingen is^ge- storven. Maandagavond fietste mej. T. v. d. Ent Braat over den Nieuwveenschen weg te Nieuwkoop. Daar ds zy door een auto aan- gereden en een eind meegesleept. Zij werd in een naburige woning binnengebracht, waar zy zonder tot bewustzijn te zyn gekomen, spoedig is overleden. DOOR EEN VISCHOTTER AANGEVALLEN Een eigenaardig voorval heeft zich te Gramsbergen afgespeeld, waar een dochtertje van den landbouwer G. van der Haar uit de buurtschap Loozen, terwijl het zich langs het Almelosche Kanaal naar huis begaf, is aan- o'evallen door een ongeveer ee.n meter grooten vischotter. Tot tweemaal toe d.s het dier uit het water opgedoken en heeft het, blijkbaar loor hevigen honger gekweld, het meisje aan- gegrepen, dat zich echter wist los te wnngen zekerheid er achter zijn .gekomen waar R. zich schuil hield. Dat was niet in zijn eigen woning, doch bij een vriend van hern in de Jordaan, die ook by de politie geen onbe- kemde is, evenmin als R. zelf, met wien zij reeds vroeger voor rywieldiefstaUen te doen heeft gehad. Met behulp van een looper zouden de beute inspecteurs en de rechercheurs zich Woens dagnacht toegang verschaffen tot het huis waarin do verdachte zich, naar zy zeker wis- ten bevond. Doob toen een der politie-man- nen den looper in het slot van de voordeur omdraaide, brak de baard af, met het gevolg, dat het geruimen tijd geduurd en heel wat moeibe gekost heeft, voordat de deur open was; want de bewoners gaven zich niet de moeite om hiertoe bun medewerking te ver- leenen. Voorbijgangers, die eenige mannen aan het slot van een buisdeur zagen morre- len vertrouwden de zaak niet en hebben bet dichtst bijzijnde posthuis gewaarschuwd, dat er intorekers aan het werk waren, met het ge volg, dat er spoedig eenige agenten versche- nen, voor wie het misverstand echter spoedig op'getoelderd was. Toen zij eenmaal binnen was, heeft de poll- tie R. gevonden, liggend onder een canapd, waar hij zich verstcpt had. Dit op zichzelf was reeds een aanwijzing tegen hem. Toen hij te voorschijn gebracht was, nam hij een bonding aan van groote venbazing over dit nachtelijke bezoek en toen bean duidelijk ge maakt was, wat het te beteekenen had, ont- kende hij onmiddellijk iets met den moord uitstaande te heibben. Bij een nauwkeurig onderzoek van de woning is echter nog an dere bezwarend materiaal tegen hem gevon den. Om. eenige brieven, die hij juist ge- schreven had. EEN DOLLEMAN. In een Weemsch naohtlokaal kwam Zater- dagnacht iemand binnen, die daar verschillen de personen aantrof, met wie hij op slechten voet stond. Hy trok direct een pistool en be gon in 't wilde weg te schieten. Vier gasten werden ernstig getroffen. Andere bezoekers wierpen zich op den schutter en takelden hem zoo toe, dat hy aan zyn verwondingen is be- zweken. OCEAANVUEGDIENST BEGINT IN MEI 1937. De eerste transatlantiscbe vluchten met watervliegtuigen ten beboeve van het passa- giersvervoer tusschen Engeland en de Ver- eenigde Staten, zullen in Mei van het volgen- de jaar plaats vinden. Deze lijn zal worden geexploiteerd op basis van reciprociteit door de Pan American Airways, die door Lindbergh vertegenwoordigd wordt en de Imperial Air ways. Ten behoeve van deze dienst zal een gedeelte van de haven van Southampton voor- '"oopig worden ingerio'it als landingsterrein, terwijl in 1937 een definitieve vliegtuigbasis te Portsmouth zal worden aangelegd. De Vorige keer zagen we hoe er in Belgie van een echt pluimveeland gesproken kan worden. De binneniandsche consumptie van eieren staat daar dubbel zoo ihoog als in Nederland. De pluimveestapel van 18 millioen hennen produceert daar 2250 millioen eieren. Daar- naast staat een productie aan slachtkuikens van 40.000 ton wat ook geen kleinigheid is. Merkwaardig is dat voor de vleeschproductie onze Noord-Hollandsche Blauwen zoo in trek zy'n. Belgie heeft een eigen vleesehras, de beroemde Mechelsche Koekoeken, doch deze blijiken in den laatsten tijd niet voldoende in de behoeften te kunnen voorzien. Nu heeft men aan deze industrie een zware klap toege- bracht door den invoer van eieren uit Neder land te verbieden. Onmiddeliyk zond de Vlaamsche Vereeniging een brief aan den minister van landbouw, die am zyn interes- sante inhoud de moeite waard is. Deze luidt: „Excellentie, hoezeer we ook den maatregel toejuichen, waarbij U den invoer van con- sumptie-eieren uit Holland sinds den 10 Octo ber niet meer toelaat, moeten we daarentegen wijzen op de bezwaren welke thans weer ont staan voor onze vleeschkuikenvoortbrengers, daar U met den genoemden maatregel geiyk- tijdig den invoer van broedeieren heeft ge troffen. Wij hebben de Hollandsche broed eieren der Noord-Hollandsche Blauwen abso- luut noodig. De eieren doen geen concurrence aan om het even welke nationale tak van nyverheid, integendeel, door dezen invoer kan in ons land de voortbrenging van pluimves- vleesch (winterkuikens) voortgaan, waarvan honderden broeiers en duizenden kweekers in den winter vooral en feitelijk het geheele jaar door een bestaan vinden. Wij hebben in onze brieven 21 Oct. 1935 en 12 Nov. 1935 voldoen de gewezen op het groote belang der vleesch- kuikennijverheid in ons land, die geheel af- hangt van den invoer van broedeieren van Noord-Hollandsche Blauwen. Dat is een be- langrijke nijverbeid geworden, die nog aan uitbreiding heeft toegenomen door de deva- luatie en nu niet plotseling mag worden prijs- gegeven. Wij verzoeken U daarom opnieuw aan de broederijen welke deze kuikens leveren moeten de noodige invoervergunningen voor broed eieren uit Holland te verleeoen. Wy zijn zoo vrij U op het hoogst dringende karakter dezer zaak met bijzonderen nadruk te wijzen, daar juist nu het seizoen voor den winterkuiken- kweek volop gaat beginnen". We zien het, deze brief laat aan duideiyk- heid, vooral inzake de waarde onzer Noord- Hollandsche Blauwen niets te wenschen over. De heeren daar in Vlaanderen zyn fel genoeg in hun uitlatingen. Zoo schreef het Vlaamsch Pluimveeblad, een blad dat werkelijk zeer goed is en reeds zijn lOde jubileum vierde in een hoofdartikel op 31 Oct. j.l. naar aanleiding van de oprichting van een staatsschool voor pluimveefokkerij,,Het ministerie heeft weer wat geld te veel gehad. Het wordt aangelegd om de mannen der oude garde wat werk te verschaffen en het den toekomstigen voor- drachtgevers en keurmeesters wat gemakke- lyker te maken de acte van him steriele be- kwaamheid te balen. Wij wilien niet onder- zoeken hoe de leergangen zullen zijn inge- richt, welke baal er den voorrang zal hebben (Franscb of Vlaamsch) en welke taal er zal worden verknoeid, noch of hier weer een be- spotteldjk amateurisme of werkelijk nuttige kennis van kleinveeteeit zal worden aange- kweekt. Behalve het vak der duiventeelt zijp de namen der onderwijzers ons niet voor het minste borg. En waarom deze school te Brussel. Om den onderwijzers zooveel moge lijk vry te stellen van het gebruik van zuiver Nederlandsch Waarom zoo'n imstituut niet opgericlrt te Roeselaere b.v. of te Kortrijk, dat zijn centra van beteekenis ten opzichte van de klein-veeteelt en daar zal ten behoeve der bedrijfspluimveeteelt nuttig werk kunnen worden verricht, daar zyn ook de leerkrachten te vinden die alien ouderwetschen rommed sinds lang uit hun mars hebben geworpen". Dat is duidelijke taal die wel bewijst dat de Vlaamsche Pluimvee Vereeniging door ener- gieke mannen geleid wordt. Zy heeft dan ook in enkele jaren geweldig veel gepresteerd en zeer veel nut gedaan. Een harer middelen tot vooruitgang zijn de tentoonstellingen te Gent, waar steeds het nieuwste op bedryfs- pluimveegebied te bestudeeren valt. Ik sprak reeds over de groote verzameling broedkasten. Ook de voederfabrikamten wa ren best vertegenwoordigd, zooals o.a. onze Hollandsche firma's .Sluis en Koudys. Naast een Nederlandsche stand van levertraan en vischmeel zagen we een Belgiscbe die officiee] gegarandeerde Noorsche traan levert en daamaast het nieuwste product der weten- schap: de achyfral-olie. Dit is een kunst- matig vitamine D opgelost in een olie die veel vitamine A bevat. Doordat bet kunstmatige vitamine D niet meer uit bet plantaardige ergorsterol bereid wordt docb uit bet d:eriyke cholesterol, werkt het .thans by kuikens even goed als het vitamine D uit levertraan. Uit- voeiuge proeven zullen moeten uitmaken of het nieuwe product, dat het groote voordeel heeft dat het constant is en niet vervalscht kan worden, de ouderwetsche levertraan ge heel kan vervangen. Naast deze nieuwigheid was er nog iets nieuws. Het betrof een in- zending van de firma Bayer (bekend om zyn asperine). Dit product is een hormonenpre- naraat „Unden" genoemd, dat inwerkt op den elerstok der kippen en de broedresultaten, vooral in den winter, bevordert. Er was trouwens in Gent nog veel meer te bewon deren, doch het zou me te ver voeren alles te beschrijven. Nadruk verboden. Dr. B. J. C. TE HENNEPE.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 7