timih: fmid Buitenland. De burgeroorlog in Spanje PUROL (WID V werking. Men heeft meer zijn best gedaan om elkaars standpunten en eigenaa. cigheden te begrjjpen. En op overtu gecde w.jze is weer gebloken, wat er met goedsn wil en eer- lijke bedoelingen te bsreiken valt. Van een ddepe klove tusschen beide land211 is nooit, sprake geweest. Er bestond over en weer zeker waardeering voor economische, cultu- reele, wetenschappelijike prestaties. En toen men, gedreven door een beter inzicht in de gemeenschappelijke belangen, er naar ge- sfcreefd heeft elkaar beter te gaan begrijpen, is dat wonderwel gelukt. Er was in de weder- zijdsche toenadering door bet b2lang der beide landen gedioteerd, in den aanvang mirischien iets opzettelijks, ietri gewilds. Wie voor nuan ces gevoelig is, heeft geleidelijk kunnen mer- ken hoe de reiaties van hoffelijk, hartelijk zijtn geworden, hoe met alleen het gemeen- schappelijk belang, doch 00k de gevoe'.ens van appreciatie, welke men over en weer koester- de, zijn gaan meespreken. Een duidelijk* voorbeeld daarvan vinden wij in het geschil tusschen beide landen over het 'onttrekken van water aan de Maas door Bel gie. Men weet, dat ons land deze zaak aan- hangig heeft gemaakt bij het Internationaal Gerechtshof in Den Haag. Wanneer men kennis neemt van wat er, in Belgie en in Ne- derland, over deze aangelegenheid gezegd en geschreven wordt, zoo wel van regeeringszijde als in het parlement, en in de pers, dan voelt men duidelijk hoe alien het geheel vanzelf- sprekend achten om de zaak op de vriend- schappelij-kste wijze te behandelen. Aan de mogelijk.ieid van onaangenaamheden aan el kaars adres denken wij in het gehesl niet meer Maar zuiver zakelijke betoogen kun- nen toch een zekere polemiSche toon hebben, welke geheel binnen de grenzen der hoffelijk-. held en wederzijdsche achting blijft. Men zou zelfs kunnen beweren, dat in kwestie als deze een dergelijks polemische toon gebruikelijk is. Is het nu niet treffend hoe een ieder het als volkomen natuurlijk b.eschouwt, dat zij hier ontbreekt Juist dit natuurl'jk vinden is een evident beiwijs, dat de aangename reiaties, welke er tusschen beide landen bestaan niet alleen betrekkingen van het hoofd, maar 00k van het hart zijn. Minister de Graeff, die in de Kamer een uitvoerige uiteenzetting gaf van de zaak, waaromtrent verschil van meening bestaat, deed duidelijk uitkomen, dat het hier om een rechtskundige aangelegenheid gaat, een uit- eenloopende wijze van uitlegging van bepaalde regels, zooals deze in juridische kwesties vaak voorkomt. En de Belgische minister van Staat Graaf Lippens, die belast is met het rapport van de Senaatsoommissie voor bui- tenlandsche zaken, schrijft idaarin, dat het geschil hoofdzakelijk Van jurid'ischen aard is: Beide partijen zijn het er over eens, dat geen onvriendschappe'lijke interpretatie mag wor- den gegeven van het feit, dat een juridisch geschil gebrac'.it wordt voor het intemationaal Gerechtshof. Men is te Brussel evenzeer van zijn goed recht vezekerd als in Den Haag. Maar wat oak de uitspraak van het hoogste rechtscol- lege zij, men zal er zich bij neerleggen en hoopt er een basis in te vinden voor onder- handelingen, die tot een volledige oplossing zullen leiden van de problemen, die nog tus schen beide landen hangende zijn. De handel- wijze van beide landen in deze aangelegenheid verdient alle bewondering. Mocht dit voor beeld van verdraagzaamheid en vredelievend- heid algemeene navolging vinden. De wereld heeft het hard noodig!" HET NATIONAAL FONDS VOOR BIJZONDERE NOODEN. Toen het nationaal crisis-comitd in de maand Mei van dit jaar werd ontbonden heeft de regeering te kennen gegeven, dat naar haar oordeel voor een groep behoeftigen een nationaal en neutraal orgaan van hulp- verleening nog niet kon worden gemist. Zij dacht daarbij aan de vele stille armen, kleine middenstanders, ouden van dagen, intellec- tueelen, Ziehen; menschen, die niet naar arm- bestuur of maatsoiappelijk hulpbetoon gaan om hun nood te openbaren, doch die reikhal- zend uitzien naar hulp en raad in hun drin- gende moeilijkheden. De economische omstandigheden hebben in de laatste jaren deze moeilijkheden verscherpt. Het aantal van hen, die geen uitkomst meer zien, tenzij hun de beschikking wordt gegeven over een flink bedrag, is ontstellend groot ge worden. Een geregelde ondersteuning voor levensonderhoud baat deze lieden niet. Zij be- hoeven een bedrag voor schuldregeling, beta- ling van hypotheekrente, handelsgeld; zij vra- gen hulp voor het beeindigen van een studie, het aanschaffen van een invalidewagen of de betaling van sanatorium-verpleging. Deze hulpverleening gaat de krachten van de plaatselijke instellingen van weldadigheid meestentijds te boven, omdat het gevorderd bedrag te hoog is. Daarom is op 11 Mei j.L, op uitnoodiging van den Minister van Binnen- landsche Zaken door Mr. A. J. A. A. baron van Heemstra, onder-voorzitter van het natio naal crisis-comite en voorzit'ter van de Neder- landsche vereeniging voor armenzorg en wel dadigheid, in het leven geroepen de stichting: Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden. Dit fonds wil de bovengeschetste hulp in het geheele land bevorderen en financieel mogelijik maken. Het behoeft daartoe de gel- dlijk hulp van het geheele Nderlandsche volk. Vol dankbaarheid zij erkend, dat van zeer velen steun is ontvangen, doch het sympathie- ke doel van het fonds is nog te weinig bekend. Daarom willen wij er heden nog iets van ver- tellen. Van den beginne mocht het nationaal fonds de hooge instemming van het Koninklijk Huis ervaren. H. M. de Koningin heeft wel als beschermvrouwe van het fonds willen optre- den. Door het eere-voorzitterschap van het fonds te aanvaarden, heeft Prinzes Juliana, die de oprichtingsvergadering bijwoonde, blijk willen geven de groote belangstelling, welke zij 'aan het nationaal crisis-comite heeft ge- toond, op deze stichting, die een belangrijke taak van het N. C. C. heeft pvergenomen, te willen overdragen. De raad van beheer wordt gevormd door oud-bestuursleden van het nationaal cr.sis- comite, door het dagelijksch bestuur van de Nederlandsche vereeniging voor armenzorg en weldadigheid, alsmede de commissarissen der Koningin of een lid van Ged. Staten. Van alle provincien, mannen van alle politieke richtingen en vooraanstaanden uit het ge heele land. V66r het fonds ikon gaan werken, moest het de beschikking hebben over middelen. Het heeft daartoe een beroep gedaan op alle reke- ninghouders van den postchdque- en giro- dienst, teneinde door periodieke overschrij- vtng 'n vaste basis aan zijn kas te verzekeren Velen gaven aan dezen oproep gehoor: f 5500 per maand, dus 66.000 per jaar wordt thans aan periodieke bijdragen per giro ontvangen van 5050 personen; de bedragen varieeren van f 0,25 tot 2,50. Dit is ongetwijfeld een mooi resultaat. Indien men echter bedenkt, dat het aantal giro-rekeninghouders 280 000 be- draagt, zal ieder erkennen, dat nog zeer velen, ZWANENBERG VLEESCH GR0ENTEC0NSERVEN (Ing. Med.) zonder groote opoffering, 'n bijdrage zouden kunnen geven om hen, die in stilte lijden te helpen. Met een bedrag van 23.700 aan giften-ineens heeft het fonds nu f 50.000 ont vangen in een half jaar. Dit lijkt een fraai bedrag, maar het is niet voldoende. Het fonds wordt overstelpt met aanvragen uit alle deelen van het land. Het tracht plaatselijke hulp te stimuleeren, doch moet in vele gevallen, vooral in kleine ge- meenten, een groot gedeelte van de hulp voor zijn rekening nemen. Juist, waar niemand hulp kan bieden, moet het fonds, nationaal en neutraal in den besten zin, uitkomst geven. Tot nu toe werden aan 178 personen giften verstrekt tot een bedrag van 19,700. Voor deze gevallen werd daarenboven in totaal door samenwerking van instellingen f 42.000 bij- eengebracht. Dit zijn getallen, die spreken: zij toonen aan, dat door de handen ineen te slaan 00k groote bedragen kunnen worden verkregen (gemiddeld 236 per geval). Dage- lijks stijgt het aantal aanvragen, dus 00k het beroep op de kas van het fonds. Over eenige dagen zal het geheele Neder landsche volk de gelegenheid worden geboden, dit noodzakelijk iwerk, dat aller steun ver dient, financieele versterking te geven. Daar om willen wij, schrijft de Midd. Crt., waaraan wij dit ontleenen, gaame reeds thans de aan- dacht op het fonds vestigen en zijn werkwijze belichten. Het adres is: Prinsessegraoht 28, Den Haag, giro no. 272727. Op WERKEOOZENKWESTIES. de vragen van graaf de Marchant et d'Ansemibourg, in verband met het door de ge- meente Weert niet in ondersteuning nemen van J. M. Jansen en betreffende het door ver- schillende gemeentebesturen uitgavaardigd verbcd voor ondersteunde werkloozen om in bepaalde agebiedsstrooken te vertoeven, heeft de minister van Sociale Zaken als volgt ge- antwoord: Aan den minister is sleahts bekend, dat J. M. Jansen zich ten stadhuize te Weert ver- voegd heeft, met de mededeeling, dat hij door den werkgever J. Demonte ontslagen was, zonder een behoorlijk ontslagibewijs vjin zijn patroon te bezitten, als gevolg waarvan hij voor steun van gemeehtewege niet in aan- merking kon komen. Door de zorgen van den burgameester is tenslotte door den heer De monte aan Jansen een ontslagbewijs uitge- reikt. Nu Jansen een behoorlijk ontslagbewijs in zijn bezit heeft, kan hij niet voor steun in aanmerking komen, omdat hij bij zijn schoon- moeder inwoont, die een groentezaak drijft, waarvan de inkomsten niet te contrclesren zijn en het gezin Jansen met zijn schoonmoe- der 6en gezin vormt. Jansen was lid van den R.K. bouwvakanbei- dersbond en is door het bestuur als lid van deizen bond geroyeerd op grond van artikel 7, lid 2, van de statuten van genoemden bond, lU'idenide ,,Deze vervalleruverklaring van het lidmaat- schap geschiedt op grond van herhaalde of emstige overtreding van den of meer bepalin- gen van statuten, huishoudslijk reglement of van door het afdeelingsbestuur of het bonds- bestuur gencmen besluiten en, in het alge- meen, het plegen van handelingen in strijd met de belangen van den bond." tHet b:stuur van den bond had namelijk be- sloten en daarvan aan de afdeelingen me dedeeling gedaan dat die leden geroyeerd zouden worden, welke lid van de NjS.B. zijn of deze steunen. Naar de meening van het bondsbestuur heeft Jansen door het bijwonen van een N.S.B. meeting in strijd met bovisn- genoemd besluit gehandeld. Hij heeft 00k naar de ziem/wijize van het bondabestuur in strijd met de belangen van den bond ge handeld, daar de N.S.B. met alle middelen prcbeert aan het bestaan van de katbalieke vakbewaging, en dus 00k van den R.K. bouw- vakarbeidersbond, zoo spoedig mogelijk een einde te maken. HJit den aard der zaak is hem na den dag, waarop hij geroyeerd was, geen uitkeering uit de werkioozenkas meer verstrekt, aangezien zoowel volgens artikel 1, letter g, van het huishoudelijk reglement, als artikel 5 van het reglement voor de werkioozenkas van den bond met het beeindigen van het lidmaatschap alle aan het lidmaatschap verhonden rechten ver- vallen. Het smokkelen door werkloozen. Hit inlichtingen van gemeentebesturen, o.a. van Maastricht en Breda verkregen, is den minister gebleken, dat inderdaad in om- vang verschillende verbodsbepalingen zijn getroffen, inhoudtnde, dat ondersteunde werk loozen of hun gezinsleden op bepaalde tijden op straffe van verlies van steun niet in be paalde gebieden mogen vertoaven. Een derge- lijke veibo.dsibepaling werd noodig geacht, ten- REORGANISATIE VAN DE NEDERLANDSCHE ZUIVEECENTRALE. Naar de N. R. Crt. van bevoegde zijde ver- neemt, zal een dezer dagen een reorganisatie van de Nederlandsche zudveloentrale tot stand komen. De Nederlandsche zuivelcentrale bestond tot dusverre uit twee afdeelingen, de afdeeling Zuivelsteun en de afdeeling Zuivelexport. Deze afdeelingen zijn thans samengevoegd tot de afdeeling Zuivel, terwijl daamaast is gevormd i een afdeeling: Margarine, vetiten en olien, welke afdeeling in het bijzonder belast is met j de voorbereiding en uitvoering van maatrege- I len ten aanzien van margarine, vetten en j olien en produoten hieruit of hiermede gefa- 1 briceerd. De voormalige besturen van de afdeelingen zuivelsteun en zuivelexport, tezamen bestaan- de uit ongeveer 50 menschen, zijn thans ver- vanigen door een bestuur van 14 leden, door den Minister van Landbouw en V-isscherij be- noemd, gehoord verschillende organisaties op landbouw- en zuivelgebied. Uit dit bestuur is een dagelijksch bestuur van zes leden be- noemd. De verwachting bestaat, dat, nu het aantal bestuursleden zeer beperkt gehouden is, een doeltreffender samenwerking zal wor den verkregen. De zaken, den uitvoer van zui- velproducten betreffende, kunnen door het dagelijksche bestuur worden opgedragen aan een commissie uit zijn midden van drie leden. De afdeeling Margarine, vetten en olien wordt bestuurd door een college van zes personen, waarin het ambtelijke element door drie leden, waaronder de voorzitter, is vertegenwoordigd. Aangezien het gewenscut werd geacht de voormalige bestuursleden aan de centrale ver- bonden te doen blijven, is voorts een commis sie van advies voor algemeene zaken inge- steld, waarin dezen, voorzoover zij niet in een andere functie zijn benoemd, zdttlng hebben genomen. ONGEMOTIVEERDE BESOHULDIGING. In het nummer van 4 December van ,,Volk en Vaderland" komt, scar, het Handelsblad, onder den kop ,,Aansporing tot moord" een artikel voor, waarin de burgemeester van Hoogezand ervan wordt beschuldigd geen moeite te hebben g,,daan om de met ,,reus- achtige" letters op de betonbrug in den Kiel- sterachterweg geschilderde woorden ,,Dood Mussert" te verwijderen.* Ter nadere bewijs- voering dient een foto-reproductie naast het artikel. Naar aanleiding hiervan heeft onze corres pondent te Hoogezand een onderhoud gehad met burgemeester Bartels. Deze verklaarde van het geincrimineerde feit eerst den vorigen avond te hebben kennis gekregen door het be- doelde nummer van ,,Volk en Vaderland", dat men zoo beleefd was igeweest bij hem in de bus te deponeeren. Het gevolg ervan was ge- weest, dat hij den voigenden ochtend onmid- dellijk last had gegeven om het opschrift te verwijderen. De bedoelde brug te Kalkwij'k- Lula ligt ongeveer 7 K.M. van het gemeente- tuuis, midden in het land, op de grens van de gemeente Veendam, vandaar dat de burge meester van de schildering geen kennis droeg. Het was toch heel wat eenvoudiger geweest, meende de burgemeester, als men hem met het laakbare feit in kennis had gesteld. Aan tijd ontbrak het daarvoor in ieder geval niet, omdat de foto volgens verklaring is genomen op 20 November. HET VLAAMSCH ACCOORD. In de Belgische politiek moet ons, schrijft de N. R. Crt., niets verbazen. Dat doet 00k niet het vergelijk tusschen de Vlaamsche katholieke partij en de Vlaamsche nationalis- ten. Het was reeds sedert geruimen tijd be kend, dat onderhandeli'ngen gaande waren. Af en toe boorde men, dat deze zoo goed als mislukt waren. Als men dat maar vaak ge- noeg verneemt, kan men wel op een resultaat rekenen. Want dat beteekent dan, dat geen van beide partijen loslaat. Volgens Bartjes redeneerend, zou men nu deze eenvoudige optelsom kunnen maken. De Vlaamsche nationalisten zijn de bondge- nooten van Rex; nu hebben zij, ondanks het bestaan van deze samenwerking, een verbond mot de Vlaamsche katholieken kunnen slui- ten. Daaruit zou men moeten conciudeeren, dat er nu een strijdbaar front gevormd is, dat alle drie de groepen omvat. Wij gelooven echter niet aan dat front, en wij gelooven niet aan bijzondere strijdlust. De overeenkomst tusschen Vlaamsche nationalisten en Vlaam sche katholieken lijkt ons eer te wijzen op een behoefte aan kalmer betrekkingen en een of voorzichtighead in het najagen van zijn Vlaamsche doeleinden. Nu voehn de nationa listen zich gerechtigd tot de verwachting, dat him geduld niet al te zeer meer op de proef zal worden gesteld. Zij kunnen extreme eischen voorloopig loslaten, omdat de moge- lijkheid opdoemt van een oogst, die hun voor loopig aangenaam zal bezig houden. En de Vlaamsche katholieken zullen nu over de ver- vulbaarheid van zekere dingen, die zij uit overvoorzic-itigheid en schroomvalligheid heb ben ondersohat, anders zijn gaan oordeelen. Wij hebben al verbazing ontmoet over het feit, dat de nationalisten, de bondgenooten van Rex, nu hun goedkeuring hebben gehecht aan een orthodox parlementaristisch p.ogram. Wij kunnen deze verbazing niet deelen. Nog niet lang geleden hebben wij erop gewezen, na gesprekken in de betrokken kringen, dat in het Vlaamsch nationalisme het parlementaris- me wederom veld won en bezig was, de over hand te verkrijgen. Het verbond met Rex was daanmede niet in tegenspraak. Diit ac- coord versterkte naar de meening van hen, die het gesloten hadden de kans der nationa listen, hun voornaamste eischen vervuld te krijgen, en had verder meer het karakter van een wapenstilstand dan van een werkelijk verbond. Verschillende der beproefde leiders van de nationalisten hadden meer te stellen gehad met het fascisme van hun aanhangers, dan dat zij ermede instemden. De partij had, door het vergelijk met Rex, volstrekt geen kleur bekend. Het moet 00k heel moeilijk zijn, kleur te bekennen in een vergelijk met Degrelle, die zelf nog nooiit zelfs maar een eiementair program heeft opgesteld, en die evengoed, overgeleverd als hij is aan de golf- slag van zijn eigen welsprekendheid, in zijn redevoeringen zich fascist als voorwaardelijk aanhanger van het parlementarisme kan be- toonen. Zou Degrelle echter zijn instemming met het nieuwe vergelijk van zijn bondgenoo ten te kennen geven, dan zou dat een soort kleur-bekennen zijn. Wij betwijfelen zeer of hij daartoe geneigd zal zijn. Zou dat het ge val wezen, dan moest worden erkend, dat niet Degrelle de nationalisten op sleeptouw heeft kunnen nemen, maar dat deze hem hebben meegesleept in een vaarwater, dat heel be- zwaarlijk voor hem een goed vaarwater kan zijn. Zou hij tegen deelneming aan diit ver gelijk geen bezwaar hebben, dan zouden de vrienden te Parijs, voor wie hij door de onwel- willende houding van de Fransche regeering niet heeft kunnen spreken, er weinig waarde meer aan kunnen hechten, dit verbod opge- heven te zien. Want als deelnemer aan een democratisch-parlementaristisch, aan een „demoliberaal" acooord, zou hij in hun midden niet meer thuis hooren. Het accoord dat tusschen de beide Vlaam sche groepen gesloten is, vertoont aantrek- kelijke bijzonderheden. Het handhaaft het katholiek karakter, dat deze groepen ken- merkt, maar doet dit, met beperkingen en nadere bepalingen, die blijk geven dat men zijn politieke aotie voor een clericaal karakter wil vrijwaren. Vindt een versmelting van de twee groepen plaats, dan zal dit niet op oon- fessioneelen grondslag zijn. De waarde van de katholieke kerk en godsdienst als bescha- virigsfaotoren wordt naar voren geschoven en het goede recht van de sociale organisatie en godsdienstigen grondslag vindt uitdrukke- lijk erkenning. Maar op de voile vrijheid voor andere vormen van organisatie legt men nadruk. De nationale samenwerking staat in alles op den voorgrond. Hoe men zich de corporaties van oeconomi- sdhen en cultureelen aard, waarvan het ver gelijk spreekt, voorstelt, weten wij niet. Het Vlaamsche verleden levert daarvoor nuttige voorbeelden! Ook deelt men nog niet mede, hoe men zich de nationale, d.w.z. de Vlaam sche en Waalsahe (en Brusselsche?) volks- vertegenwoordigingen voorstelt. Maar boven corporaties en boven de vertegenwoordiging der taalgemeenschappen, zal het (federate?) Belgische parlement zijn macht uitoefenen, onder een Belgische dynastie, en met een Bel- gisch leger en een Belgische buitenlandsche en koloniale politiek. Binnen die omlijsting, waarvan de formuieering veel rust kan bren- gen, zal het nationale streven natuurlijk met kradht worden voortgezet. De splitsing der Belgische katholieke partij kan zoo het voorspel hebben gevormd voor grootere eenheid. Of echter weer niet een dissidente, extremistische, nationale partij daar zal blijven buiten staan? DE VELDSLAG VOOR HET GRAAN LN ITALIe. Zondag heeft de duce in het Teatro Argen tina te Rome de prijzen udtgereikt aan de boeren ,idie zich in het afgeloopen jaar onder- scheiden he'bben door een hooge graanop- bremgst. Miussolini zei daaribij o.a.: ,,Het fas- cistische regime streeft naar een vast doel en zal dat weten te bsreiken, de volledige auto nomic op voedinigsigelbied van het Italiaansche volk." Deze woorden ontlokten aan de menigte een geweldig gejuich. Onder de onidersctoeiden lanidbouwers waren drie bisschoppen, o.w. mgr. Cbidame Marin, benoemd tot bissohop voor de Koptische Ka tholieken in Oost-Afrika, die een groet over- bracht van dit gebied des rijks, welks. geeste- lijkheid met die uit het moederland hoopt deel te neimen aan dezen edelen veldslag voor de overwinning van de oeconomie van het impe- rium en zoo hoopt samen te werken tot de grootheid van Italie en de glorie van zijn leider, die het Rcmeinsehe wonder van het verbroederen van volken van verschillend ras heeft hemieuwd. AND ALU SIS ONDER BESTUUR VAN FRANCO. Een bijzondere medewerker van de Times schrijft uit Sevilla: De rechtschen hebben veel gedaan om de orde te herstelien in die streken,. waar zij de macht hebben, al kan men verschillend oor deelen over de wijze waarop zij de orde hand- haven. Het contrast tusschen de streken onder „rood" hestuur en die order roohtscfa bestuur is vooral opvallend tusschen Malaga, waar het oeoonomische leven vrijwel verlamd is, en Sevilla, waar het bedrijfsleven z^jtn gang gaat, zooals voor de revolutie, terwijl bovea- dien een einde is gemaakt aan de voortduren- de stakingen, die er vroeger heerschten. emde het steeds toenemende smakkeien tegen opbouwend beleid van beide betrokken gro te gaan. Duze voonschriften worden echter, pgn Hat ge^ggi ziet eruit als een overwin- v. r. r> ifviiniothr ir/Q Ti 17 ill PTlH A 7 iif] PT1 IS n 1j:1 1 -»-«o iion naar den minister van verschillende zijden is medegedeeld, zeer soepel toegepast. De minister meent, dat, waar het hier een materie betreft waaromtrent allesn de ge- meenten kunnen oordeelen of het al dan niet noodzakelijk is dat er maatregeden worden ge troffen, er voor hem geen aanleiding is te be vorderen, dat in bedoelde voonschriften wij- ziging wordt getoracht. Het gemeenteibestuur van Horst heeft den minister op zijn verzoek medegedeeld, dat ter plaatse maatregelen zijn getroffen, inhouden- de dat ondersteunden, teneinde zich buiten de gemeente te begeven, daartoe verlof van het gemeenteibestuur beboeven. Voor afweziigheid van huis en erf, doch binnen de gemeente, is geen verlof noodig. De desbetreffende voor- scbriften zijn met ingang van 1 September 1986 ingetrokken. Deze maatregel is, volgens de mededeeling van het gemeentebestuur, in het leven geroe pen, teneinde een doelmatige controle te belbben. ning van de bezadigde leiders in beide partijen. Men hoeft daarom nog niet te conciudeeren dat de Vlaamsche nationalisten strijdensmoede zijn. Het is onmiskenbaar, d%t doeleinden, welke weinige jaren geleden nog onvervulbaar leken onder de bestaande, politieke constel- latie, en die zij met verbitterde inspanning trach'tten te bereiken, thans goede kans op verwezenlijking hebben. Het „Pays Bas-isme" in Belgie kan nog verrassende vruchten dra- gen. Het verschil tusschen vele Vlaamsche katholieken en 'n aantal Vlaamsche liberalen aan den eenen kant en een groot gedeelte der Vlaamsche nationalisten aan den andaren kant, bestond ook te voren eigenlijk niet zoo- zeer in een verschil van nationale begeerten, als wel in uiteenloopende beoordeeling van hun primordiale beteekenis, van hun onmid- dellijke vervulbaarheid en in rekbaarheid van geduld. Menig Vlaamsch katholiek onder- scheidde zic'a van menig Vlaamsch nationalise in hoofzaak door grootere schroomvalligheid DE GEMUILKORFDE DUITSCHE PERS. De Duitsche pers heeft tot dusver over de constitutioneele crisis in Engeland gezwsgen, merkt de Msb. op. Gezweigen op een wijze, zooals eigenlijk alleen iemand zwijgen kan, die lichamelijk stom of geestelijk violkomen oniwetend' is. iGoelbbels, de oppermachtige dictator over de geheele Duitsche pers, heeft dit zwijgen bevolen. En deze heeft eenvoudig te gehoor- zamen gehad; daarmede uit. Maar eindelijk mocht Zaterdagmiorgen het Duitsche volk toch aan den weet komen, dat er in Emgeland iets aan de hand was. In en- kele bladen is de volgende laconieke mededee ling verschenen: „Tusschen den koning van Engeland en de Britsc'he regeering moeten mcunenteel meeningsverschillen bestaan. Daar de oonzaken er van van particulieren aard schijnen te zijn, zien we er van af er meer be- richten of ccmmentaren over te geven." Dat die ..meeningsverschillen" het geheele Britsche imperium in zijn grondslagen zouden kunnen treffen, mag het onmondige Duitsche volk niet weten. En over „zaken van particu lieren aard" moet men in Duitschland maar liever zwijgen. Wie in een glaizen huisje woont Intusschen blijkt uit dit feit weer eens, dat de Duitsche pers en met haar de opentoare meening volkomen gemuilkorfd zijn. Zelfs ever getoeurtenissen van wereldomvattende beteekenis mag de pers niets schrijven. Thans naast goudgele ook witte Purol. Dit wrijft onzicht- baar weg en daarom is voor Dames en Meisjes zoo aangenaam bij de verzorging van gelaat en handen. Doos 30, Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Ingez. Med.) In het Andalusie van generaaJ Franco zjjn de levens en de eigendommen veiiiger dan zjj gedurende langen tijd waren. De sitraten z'jn schoon, het verkeer wordt goed geregeld en de openbare verkeersdiensten fungeeren zoo goed als mogelijk is in verband met de eischen van het leger, dot op de eerste plaats komt. Al is het waar, dat men zijn leven thans in Andalusie zeker is, de middelen, die aangewend worden Mer waarborging van de veiligheid, zijn uiterst raddcaal en lang niet iedereen is er tevreden. Er heersoht de meest strikte staat van beleg en el'k teeken van communisme, anarchisme of wat daarop lijkt, heeft onmiddellijk de scherpste reactie ten gevolge. Zoo wilde te Jerez de la Frontera een dozijn werklieden in staking gaan als pro test tegen de executie van een paar oommu- nisten. Deze staking is onwettig verklaard. Bovendien waren de werklieden naief genoeg him voornemen te kennen te geven aan den militairen commandant van Jerez. Zij werden onmiddellijk gearresteerd en doodgeschoten. Al hebben de rechtschen in AndalusiS hun tegenstanders niet zoo meedoogenloos uitge- roeid als de aanhangers van de regeering dat elders hebben gedaan, ©r zijn toch zeer vele personen, die sympathiseerden met de regee ring, doodgeschoten. In theorie staan alle verdachten voor een soort van krijgsraad terecht, maar er doen vele verhalen de ronde over fusillades zonder vorm van prooes, en zeker is, dat in Sevilla eens een executie werd gehouden, waarbij het publiek werd uitgenoo- digd om te komen kij.ken. „Op die commu- nisten komt het niet zoo erg aan", zoo heeft eens een rechtsche leader verklaard, „en ge- vaarlijk of niet, het is maax beter als zj op- geruimd worden. Maar ik ben erg tegen het doodschieten van ;gematdgd-linkschen". Een van de eerste dingen die -de rechtschen deden toen zij Sevilla hadden bezet, was het zuiveren van de administratie. Alle ambte- naren die niet vertrouwd werden, werden ontslagen en vervangen door leden van de Spaansche Falanx (die fascisten) of door Requetes (Sarliisten). Deze politiseerende burgeirs zijn weinig of niet gebruikt voor den wer.keiijken strijd aan bet front, maar hebben tot taak het achterland rustig te houden. In de meeste dorpjes en stadjes van Andalusie ziet men dan ook geen enkelen soldaat. W&l in Sevilla, waar het hoofdkwartier van het zuidelijk front is gevestigd, en natuurlijk. in de plaatsen dichtbij het front. Indien generaal Franco erin slaagt het ge heele land in zijn maclht te krijgen, zal een van de grootste moeilijkheden die hem wach- ten zijn, de verschillende opvattingen van zzjjn aanhangers met elkaar in overeenatemming te brengen. Deze opvattingen staan vaak zeer scherp tegenover elkaar, en iedereen hoopt dat, wanneer die oorlog gewonnen is, zijn speciale plan ten uitvoer gelegd zal war den. De fascisten willen natuurlijk een cor- poratieven staat en herdiistributie van land, terwijl zij anti-kapitalisbisch zijn. Van restau- ratie- willen zij niets weten, en ziji zullen de I "kerk tolereeren, maar meer ook niet. De Re quetes daarentegen zijn heftig katholiek, en verkondigen geheel openlijk dat znj van plan zijn dc kerk terug te brengen in haar oude positie. Hun monarchisme is voorlioopig op den achtergrond gedrongen door de meer ur- gente en actueele problemen, maar zonder twijfel zullen de Oarlisten daar weer mee komen aandragen. De grootgrondbezitters zijn ervan overtuigd diat hun oude privileges hersteld zullen wor den, en de halsstarrigheid van de meesten van deze adellijke landeigpenaren is verbazingwek- kend. Slechts zeer weinigen beseffen dat, in dien zij thans aan de macht komen, zooals zjj hopen, dat hun laatste kans zal zijn zich to de oogen van het volk te rehabiliteeren. Zij weigeren te erkennen, dat de landarbeiders reden tot klagen hadden, zelfs dat er eemge ontevredenheld bestond in de streken van grootgrondbezit. Het is waar dat de landeige- naren onder het regime van de repubiiek reden tot klagen hadden. Zij moesten meer men schen in dienst nemen dan zij noodig hadden, en meer loon betalen dan zij konden, terwijl zij bloot stonden aan geldafpersing door ben- den die hooibergen in brand staken als zij niet afgekocht werden. De landeigenaren °nder- vonden bij de bestrijding van dat euvel bij de autoriteiten weinig steun. Hoe het zij, t is zeer twijfelachUg of generaal Franco de land- adel herstelien zal in zijn oude positie, en de arbeidersklasse loonconcessies zal duirven ont- nemen, die zij zich veroverd heeft. Fransch vliegtuig neergeschoten door rechtsche vliegers. Een vliegtuig, dat den dienst cnderhoudl tus-chen de Fransche aimlbassade en Toulouse en dat de Spaansche boofdstad had venlaten, is bij Pastrana in de provincie Guadalajara neergeschoten en tegen den grond verplet- ter'd. Een speciale correspondent van Haivas werd met een gebroken been naar het ziekenhuie te Guadalajara overgebracht. Een vertegen- woordiger van het Internationale Roode Kruis te Geneve kreeg een keg el in het been, een bijEondere correspondent van de Paris Soir een kogel in den arm en een meisje brak een arm. De drie laatste gewonden zijn overgebracht naar het ziekenhuis te Pastrana. Een ander meisje, alsmede de vlieger en de marcomst zijn ongedeerd. De rechtsche Jour schrijft naar aanleiding van bovengemelde gelbeurtenissen, dat het Fransche vliegtuig do-or een vliegtuig der rechtsche troepen is neergeschoten en gaat tvocrt met erop te wijzen, dat thans duidelijK is geworden, hoe groot de verantwaordelgk- heid is van hen, die het smokkelen van oor-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 6