AKKER'S versterkte ABDIJSIROOP De troonsafstand van Koning Edward VIII 's Werelds beste Hoestsiroop Geef Uw hoestend kind Oe burger-oorlog in Spanje mm Verwaarloozen van zoo n hoest kan onberekenbare gevolgen hebben. Als Ge dadelijk Akker's versterkte Abdijsiroop geeft, zult Ge reeds morgen verbelering kunnen waarnemen. DE NEGUS GAAT KUNSTSOHATTEN VERKOOPEN. TER NEUZEN, 11 DECEMBER 1936 AXEL. Voor de leere slijmvliezen van kinderen is Akker's Abdijsiroop vanouds hel beste en beproefde middel, want het is een natuurlijk kruiden-middel, samengeste.d uit beproefde „genees-cruYden", waarvan de verrassende werkzaamheid reeds in de grijze oudheid aan ingewijden bekend was. De werking van Akker's Abdijsiroop is nu bovendien door Apolheker Dumonl krachlig versterkt door toevoeging van de hoest-bedwingende stof „codeine Abdijsiroop schaadt niet, lost het vastzitlend slijm snel op, verdrijft de hoest, versterkt de ademhalings-organen en geneest. Terecht noemt men Abdijsiroop dan ookj VERLAAGDE PRTJZENi f 0.75 - f 1.25 - f 2.- - f 3.50. OVERAL VERKRIJGBAAR (Ingez. Med.l en zijn volledige instemming met dit accoord botuigd. Rex stelt vast, dat de beginselen van het accoord volkomen strooken met de rexis- tische doctrine, en met de bepalingen van het accoord Rex-Vlaamsch Nationaal Verbond. De katholieke fracties van Kamer en Se- naat hebben zich eveneens met de kwestie bezig gehouden, evenals trouwens de lsiding van de Parti Cabholique Social". A1 daze in stances hebben echter ten aanzien van de be- langrijke gebeurtenis in de bimunlandsche po- litiek haar bouding nog niet definitief be.paa'd." Men kan er zeker van zijn, dat het accoord tusschen de Vlaamsch Katholieken en de VI. Nationalisten de eerstkomonde dagen en we'.- licht zeli's weken in het miadelpunt van de politieke belangstelling zal blijven staan en alle andere kwesties van binnenlandsch poli- tieken aard in de schadnw zal stellen. INaar Reuter meldt, zal de negus een groot deal van zijn kunstschatten te Londen in vei ling brengen. Deze veiling begint op 21 December en omva't o.a. een mooie collectie Enigelsclh en anider buiteolandsch tafelzilver, t.w. iborden, tafelserviezen, thee- en koffie- servieizen, dierlblaiden, emz. Het is alles af- koemstig uit het paieiis van Harrar. Het is allemaal modern ziiver en er zijn ook 24 bor- den bij, getmonteerd met gouden en zilveren munten, elk afkoimstig uit een ander land. TROTSKI NAAR MEXICO? Gisteren zou Trotski's Noorsche adivocaat Puntenwcld met zijn client confereeren over het officieele aanibod van Mexico om aan Trotski asyl te verleenen. Het verzoek hierioe is niet door Trotski zelf, maar door aanhan- gers van hem gedaan. De Mtxicaansche re- geering stelt zich op het standpunt dat het. verzoek van hem zelf meet uitgaan. Zijn advocaat stelde zich nogal sceptisch tegenover het bericht uit Mexico. Hij vreesde dat er iets achter zat, bijvoorbeeld een actie van menschen, die Trotski geen good hart toe- dragen. Hij deelde nog mede, dat hij alleen een nieuw verzoek tot Frankrijk had gericht om toelating van Trttski. Toen het bericht door den chef van het pas- senkantoor aan Trotski getoond werd, ver- klaarde doze die zich wat Noonsdh heeft geleerd dat hij het gaame zelf zou willen vertalen. De Noorsche premier Nygaardsvold heeft bevestigd, dat de regeering besloten had de vorblijfsvergunning van Trotski, die 18 De cember afloopt, niet te verlengen en gaf in verband hiermede zijn ingenomenheid met het bericht te kennen. De adivocaat van Trotski tracbt de zaak in- tusschen blijkbaar oip de lange baan te schui- vsn. Hij heeft namelijk betoogd, dat eerst definitief moest uitgemaakt worden of de regeering wel het recht had te bepalen, dat Trotski geen ptjocessen mocht voeren tegen een Noorssh communistisch en een Noorsch nationaal-soeialistisch blad, wegens stmaad- schrift, in vditband met het proees te Moskou. Heden zou Trotski te Dramimen als getuige verschijnen in het proces tegen de leden van ,,Nasjonal Samling", de nationaal-socialisy- sche beweging van Quisling, wegens de be- kende „huiszo eking" in zijn woning van dezen zomer. Uit Mexico komt het Havas-lbericht, dat de coimmunistische partij besloten heeft een even- tueel venblijf van Trotski in Mexico met alle mididelen ontmogolijk te maken, zoo noodig door directe actie en mcbilisatie der proleta- rische militie. BALDWIN DOET MEDEDEELINGEN OVER HET VERLOOP DER GEBE URTENISSEN. Zaterdag proclamatie van den nieuwen Koning. Nog nimmer heeft het Lageriuis een zoo ontzaglijiken toeloop van beiangstellenden ge- zien als Donderdagmiddag. Reeds twintig mimiten voor de opening van de zitting waren alle banken en tribunes tot op de laatste plaats volkomen bezet. Slechts twee zetels waren toen nog leeg: die van Baldwin en van den leider der oppositie, Attlee. De tribune der pens evenals de voor de diplomaten en de vertegenwoordigers der dominions gereser- veerde plaatsen waren overvol. In de wandel- gangen beerschte een groote opwinding en in de zittingsiziaal zelf wa.en de gesprekken zoo ievendig, dat het onmogelijk was lets te ver- staan. Toen Baldwin eindelijk binnenkwam, liep hij op de voorzitter toe, boog en overbandigde hem, met de woorden: „Een boodschap van Zijne Majesteit den Koning" een groot docu ment, dat de speaker vervolgens voor las. Het luddde: 's KONINGS BOODSCHAP. De acte van troonsafstand. „Na langdurige en zorgvuldige overweging beb ik beaioten afstand te -doen van den troon, welke ik na den dood van mijn vader beb bestegen en ik deel tbans dit, mijn definitief en onherroepelijk besluit mede. In bet bewustziijn van den ernst van dezen etap kan ik slechts hopen, dat ik begrip zal vinden ondar mijn volkeren bij de beslissing die ik genomen heb en om de redenen, die mij genoopt hebben deze beslissing t'e nemea. Ik wil tnans niet treden in mijn eigen gevoelens, maar ik zou willen dat men bedenke, dat de last, die voortdurend drukt op de schouders van den vorst, zoo zwaar is, dat deze slechts gedragen ikan worden onder omstandigheden die anders zijn dan die waarin ik mij bevind. Ik geloof niet den plicht te vergeten, die op mij rust om de belangen van den s-taat in de eerste plaats te doen gelden, wanneer ik ver- klaar, dat ik mij ervan bewust ben deze zware taax niet langer meer af doend of met persoon- lijke voldoening te kunnen vervullen. Ik beb derhalve dezen morgen een acte van abdicatie in de volgende bewoordingen onderteekend: Ik, Eduard VIII, koning van Groot-Britan- nie, Noord-Ierland en de overzeesche Domi nions, keizer van Indie, verklaar bierbij ondar de huidige omstandigheden afstand te doen voor mij en mijn nakomelingen van mijn rech- ten op den troon en spreek den wensch uit, dat hieraan terstond gevolg zal worden ge- geven. Aldus gedaan, heden 10 December 1936, in tegenwoordiigheid van de getuigen". Het document is onderteekend door Eduard, Rex, Imperator, en mede-ondierteekend door de bertogen van York, Gloucester en Kent. Vervolgens verklaart de koning bet op prijs te stellen, dat hem verzocht is een andere be- slissiing te nemen, maar, zoo gaat hij voort: ,,Mijn besluit is genomen. Ieder nieuw uitstel zou slec'jts schadelijk kunnen zijn voor de volkeren, die ik getracht beb te dienen als prins van Wales en als koning. Ik neem af- scheid van ben met die oprecbte hoop, dat den weg dien ik besloten heb te gaan, de beste is voor de stabiliteit van den troon, het Rijik en het geluk van mijn onderdanen. Mijn leven- digste wensch aldus tenslotte die koninklijke boodschap is, dat er geen enkel uitstel zal plaats vinden in de tenuitvoerlegging van dit stuk, dat ik heb opgesteld en dat alle noodige maatregelen onmiddellijk genomen zullen worden, opdat mijn wettige opvojger, de her- tog van Yoik, mijn broeder, den troon zal kun nen bestijigen". Baldwin over zjjn besprekingen met den koning. Na heit voorlezen van de Koninklijke bood schap, stond Baldwin langzaam op, trad tot voor de balie van bet Huts, boog even voor den voorzitter en begon onder een indrukwekkende stilte „Geen emstiger boodschap is ooit door het parlement ontvangen en geen zwaarder taak is ooit op de schouders van den eersten minis ter gelegd. Ik moet u zeggen, wat ik naar waarheid, oprecht en volledig, zonder eenige poging tot opsmukken of versieren, heb mede te deelen. Ik zou willen aanvangen met te zeggen, dat de Koning, toen hij nog Prins van Wales was, mij tairijke jaren vereerd heeft met een vriendschap, die dk op prijs stel. Het was niet alleen een vriendschap tusschen twee mannen, maar een vriendschap van diepe aanhankelijkheid. Ik zou het Huis ook willen mededeelen, dat toen wij Dinsdagavond op Fort Belvedere afscheid van elkander namen, wq beiden wisten en voelden, dat wrj tegen elkander gezegd hebben, dat onze vriendschap verre van te zijn aangetast door de besprekin gen van deze afgeloopen weken, ons nauwer bindt en ons leven lang zal duren. (Applaus.) Het Huis zal willen weten, op welke wijze ik mijn eerste onderhoud met den Koning heb gehad. In bet begin van Augustus kwamen er da- geltykS een grobt 'aaSi^vl brieVt'n, aan spr. s ad. es geric'-rt; uit alle deefen van he't land en vooral van Enigel'SOhe: ondterdrirren ul.t de Ver. Staten en de Dominions. In deze' brieven kwam algemeen de grootste ongerustheid en angst en geen geiringe mate van onbehagen tot uitdrukking over artikelen in de Ameri- kaansche bladen, van welke onze geeerbiedig- uu net OiiQci we-p was. „Bovendien wist ik dat een bepaalde -echt- scheiding op het punt stond uiigesp.oken te worden en ik voelde dat er iemand moest zijn die Z. M. moest waar3chuwen voor de moei- lilke omstandigheden waarin Z. M. kon gera- ken als wij deze soort praatjes en achterklap i a veimetena werk zouden laten verrichten, en de inhoud van die artikelen gtuneexigoed zou wotden in Engeland of de Dominions. De Koning stemde toe om mij den 20sten October j.l. volstrekt particulier te ont vangen met de bedoeding over deze dingen te komen spreken. Spr. had Z. M. eenige artike len getoond, en extracten voorgelezen en daarna zijn ongerustheid uitgedrukt over het effect, dat deze uitlatingen op de openbare meenirtg in Engeland op den duur moesten hebben. „Ik beb" vervolgde de premier met een stem in welke de eerst bedwongen aan- doentng thans duidelijker begon mee te spre ken: „in alien eerbied Z. M. gewezen op het respect dat vooral de drie laatste dragers van de Kroon voor zich persoonlijk cn voor de Kroon als zichtbaar teeken van den band tus schen bet Britsche Gemeenebest zicb hadden verworven en mjjn vrees uitgedrukt dat dit niet zou standhouden als deze critiek op de gedragingen van Z. M. niet zou ophouden. Ik heib Z. M. gewezen c.. de moeilijkheid om dit respect, als het eenmaal verloren zou zijn ge- gaan, te herwinnen, en als mijn persoonlijke meening te kennen gegeven, dat ook de g.oocsi mogeiijke popmariteit, zooals onze Koning ongetwijfeld bezat, op den duur niet opgewassen zou blijken tegen de gevolgen vap deze soort berichtgeving en critiek. Ten slotte wees ik er Z. M. op, dat hoe langer deze geruchten ongestr&ft zouden bljjven hoe ge- vaarlijker en moeilijker de toestand voor Z. M. persoonlijk tevens worden zou. Het was een pjjnlijke en moeilijke situatie, ook voor mij als eersten dienaar van Z. M. maar de voornaamste reden van mijn optreden was, dat ik vond dat er spoedig gehandeld moest worden opdat er geen partijen voor of tegen den Koning mochten ontstaan. Weer rustiger ging Baldwin voort: Z. M. beloofde mij, rustig alles wat ik te berde had gebracht te zullen overwegen en den 16dsn November mocht ik de uitnoodiging ontvan gen om op het Buckingham Paleis te komen voor een volgend onderhoud. Op dien datum was het decree nisi nopens de bewuiste echt- scheiding uitgesproken en ik haastte mij den Koning te wijzen op de gevolgen, die een hu- welijk van den Koning volgens onze wetten met zich sleept. Ik zeide, dat ik niet geloofde dat een huwelijk van Z. M. met de bewuste dame de goedkeuring van het land en de Do minions zou verkrijgen. De positie van de ecbtgenoote eens Konings verschilde daarom met de positie van iedere andere getrouwde vrouw, omdat 's Konings ecbtgenoote niet al leen zijn vrouw zou worden maar tevens de Korringin van dit land. Met 's Konings per soonlijke keuze heeft het vol'k niets te maken, maar zijn stem moet gehoord worden bij de keuze van een Koningin. Z. M. hoorde mijn betoog rustig ten einde en zeide toen zonder omwegen, dat hij van plan was mevrouw Simpson te huwen en dien- tengevolge bereid was heen te gaan. De mogelijlibeid van een compromis. De minister hield een paar seconden op, keek in zijn aanteekeningen en zeide zeer rustig: „Ik antwoordde Z. M. dat dit emstig nieuws voor mij was en dat bet mij voor het oogen- blik onmogelijk was deze mededeeling te be- antwoorden. De Koning beloofde nogmaals, ook mijn woorden te zullen overwegen en stelde mij voor, den 25en November de zaak nogmaals te komen bespreken. In dien tusschentijd hadden de geruchten vasteren vorm aange- nomen en van verschillende zijden werd mij gewezen op de mogelijkheid van een compro- rnis in dien vorm, dat het parlement een ge- legenheidswet zou aannemen, waarbij de ecntgenoote, die de Koning voor ziehzelf ge- kozen had, niet tevens de Koningin van ons volk zou worden. Bij het volgende onderhoud vroeg de Koning mij, of dit voorstel mij gedaan was en toen ik bevestigend antwoordde, vroeg Z. M. nader, wat ik er van daoht? Ik zeide, dat mijn eer ste reactie op het voorstel geweest was, dat het parlement nooit een dergelijke wet zou aannemen. Ik verklaarde mij echter bereid het aan mijn collega's voor te leggen, met inbegrip van de premiers der voornaamste dominions: Australie, Canada, Zuid-Afrika, Nieuw-Zeeland, de Vrijstaat en van Noord- Ierland. Ik vroeg Z. M. nog, of dit zijn uit- drukkelijke wensch was, hetgeen de Koning beaamde. Den 2en December ontving de Koning mij opnieuw en Z. M. vroeg mij dadelijk: Kunt u mijn vraag beantwoorden Is er kans dat e<en dergelijke gelegenheidswet zou worden aanvaard? Ik antwoordde, dat ik na nauwgezette lang durige ruggespraak met al de voornoemde autoriteiten tot de gevolgtrekking was geko- men, dat bet onmogelijk was te veronderstel- len dat ook maar een enkel der betrokken parlementen zulk een wet zou goedkeuren. Is dat uw antwoord op mijn vraag, zeide de Koning Ja, Sir, antwoordde ik. Ik mag op dit oogenblik inlasschen, dat Z. M. zich als een volkomen correct gentleman gedroeg, op dat moment zoowel als later. Met geen enkel woord, noch toespeling is Hij ooit op deze vraag terug gekomen. Hij had een vraag gesteld en een antwoord gekregen zooals tusschen mannen past en daarmee was de zaak voor aitijd afgeidaan. In den loop van het volgend gesprek heb ik bet mijn plicht geacht den Koning te wijzen op den ernst van het altematief, waarvoor Z. M. ziehzelf nu geplaatst had. Aan den eenen kant was het een opgeven van zijn hartewensch met behoud van zijn Troon en zijn Koninklijke waardigheid; daartegenover stond het afstand doen van den troon gevolgd door een later huwielijk. Een verschrikkelijke tweecstrijil. Van dat oogenblik op 2 December tot Donderdagmorgen, is dat de verschrikkelijke tweestrij'd geweest, waarin de Koning zich bevonden heeft. De Koning heriiaalde de drie beginselen die aan zijn handelwijze ricbtsnoer gegeven hadden: 1. Als hij heenging, wilde hij weggaan met waardigheid. 2. Hij wilde geen toestand doen ontstann in welken hij zijn constitutioneele pljchten als vorst niet zou kunnen vervullen, en 3. Hij wenschte afstand te doen met zoo min mogelijk rustverstoripg en verwarring voor de persorien uit zijn fiaaste omgeving en voor zijn ministers en andere raadslieden. Aan bet einde van het bestissende onder houd sprak de Koning rustig over de troons- opvolging door zijn Konirrkl.jken Broeder en Z. Jvi. was het met mij eens, dat er nu snel gehandeld moest worden. Het denkbeield dat zich een z&. „Konings-partij" zou kunnen vormen iwas een waar schrikbeeld voor Z. M. Met den fijnen tact hem eigen, zeide de Koning nog dat hij op Fort Belvedere zou blijven en niet naar Londen zou terugkeeren, omdat hij het gejuich der menigte, dat hem anders steeds zoo prettig had aangedaan, in de veranderde omstandigheden niet meer kon hooren en ook zijn volk niet wilde veront- rusten. Het eenmaal genomen besluit was onherroepelijk. Ik vertrok met een laatste aanbeveling aan Z. M. om nog eenmaal alle gevolgen onder de oogen te willen zien en ofschoon ik persoonlijk al geen hoop meer had, hoopte ik misscnien nog onbewust op een wonder. Van 's Konings zielestrijd weten wij niets en het past ons niet daar dieper in te wroeten, maar vanmorgen ontving ik van Z. M. een potloodkrabbeltje met de vergunning het aan het Huis te mogen voorlezen: „Mijn broer en ik hebben steeds in de beste verstandhouding geleefd. Ik ben overtuigd, dat hij het vertrouwen, dat in hem gesteld zal worden, ten voile verdient en dat hij den steun erlangen zal van Engeland en het geheele Rijk". Ook van andere zijde is getracht den Ko ning van besluit te doen veranderen, maar diit mag ik nog ter eere van Z. M. zeggen: toen zijn besluit genomen was en vaststond heeft hij oak geen oogenblik meer geaarzeld, noch de sympathie van iemand voor zijn voor- nemens trachten te verwerven. Ik erken, dat ik itot het laatste oogenblik getracht heb' den Koning te bewegen op zijn besluit terug te komen. Het was onmogelijk en ik en anderen hebben in ons voornemen gefaald. De Koning heeft ons nu zijn beslissing ge- zonden, een beslissing die Hij Dinsdagavond in tegenwoordigheid van een aantai zijner in- tiemste vrienden en spr. nog eenmaal als on herroepelijk onderstreept beeft. Het is een zeer ischrale troost voor mij, dat dk w>eet, dat ik niets gedaan of nagelaten heb om den Vorst voor land en volk te behouden door hem te bewegen nog te elfder ure op zijn besluit terug te komen. Er is wel geen mensch in dit Huis, die deze beslissing niet uit het diepst van zijn hart betreurd, maar ik vertrouw eveneens dat er geen mensch zal gevonden worden, die zich zal aanmatigen deze beslissing ite beoordeelen. Gisterochtend heb ik het besluit in den kabinetsraad meegedeeld en mijn collega's bleven een voile minuut in diepe verslagenheid zitten. Toen hebben wij nog een laatste col- lectieve poging gewaagd en Z. M. in een gezamenlijken brief op de hoogte gesteld van de gevoelens die ons alien bezielden en daar- aan het eerbiedige veilzoek toegevoegd om nogmaals alle gevolgen te willen overwegen omdat het kabinet „aarzelde te kunnen ge- looven dat bet besluit van Z. M. waarlijk onherroepelijk kon zijn" Het antwoord kwam reeds in den loop van den namiddag en was als wij gevreesd hadden. Z. M. herhaalde de bewoordingen van zijn besluit en daarmee was de laatste acte van het drama voltrokken. Wanneer ik spreek van een drama, dan be- doel ik, dat dit Huis vanavond een theater is waarop de geheele wereld het oog gericht heeft. Wanneer ik 'deze vergelijking mag doorvoeren, dan zeker in dezen zin, dat ik u alien verzoek, hoe zwaar het besluit ons alien getroffen heefit, dezelfde waardigheid te be- trachten in welke de Koning ons is voorge- gaan. Er blijft ons thans niets andiers over dan de wenschen van Z. M. te vervullen, maar laat vanavond geen woord gesproken worden dat den spreker later mogelijk zou kunnen berouwen, laat geen woord gesproken wor den dat de eendracht van ons volk schade'zou kunnen doen. En laten wij, op dit plechtig oogenblik onze hoogvereerde Koningin Mary niet vergeten en in stilte gedenken, wat alles wat deze laat ste weken is voorgevallen moet hebben be- teekend voor haar. Het oog op de toekomst gericht. Wij staan hier thans als de bewakers en beboeders van onze democratiscbe instellin- gen en de integriteit van onze monarchie, die de eenige schakel vormt tusschen al de onder- deelen van ons wereldrijk. Herinner u dat wij de bewaarders zijn van onze vrijheden en vertrouw op het antwoord dat het volk ons geven en het vertrouwen dat het ons schen'ken zal. Laten wjj ons aaneensluiten achter onzen nieuwen Koning, en laten wij hem helpen bij den aanvang van zijn onvoorziene taak door onze trouw en aanhankelijkheid. Wat ons land in deze crisis geleden heeft kan door onbezweken trouw weer spoedig goed gemaakt worden. Laat ons alien de hand aan den ploeg slaan en van dit land weer een gelukkig land maken voor den nieuw.en Koning en al zijn berwoners! Een algemeen, maar niet donderend applaus volgde op de woorden van den minister, die meteen in den formeel zakelijken toon verviel en aankondigde dat morgen (vandaag) de wet op de troonsopvolging zou ingediend wor den en dat de aankondiging van de troons- bestijging door den bertog van York Zater- dagmorgen op de vier bekende plaatsen ite Londen, met al de gebruikelijke ceremonieen zou gesohieden. De Fransch-Britsche stap. Naar Haivas uit Parijs meldt, wordt de Fransch-Britsche stap een van de belangrijk- ste handelingen, die op diplomatiek gebied sinds den tourgeroorlog in Spanje hebben plaats gebad. Volgens Havas is deze stap niet anders dan een logisch gevolg van de niet-inmengingspolitiek en geett deize uiting aan den wil van de Fransohe en de Britsche regeering alle pogingen in het werk te stel len om te beletten, dat het cnnflict zich bui- ten Spanje zal uitibreiden en hsoogt men hier- mee door middel van het instellen van een strenge controle op het zenden van wapenen en vrijwiilligers de niet-inmenging te verze- keren. Uit dezen stap vloeit voort, dat de mogend- heden na een uittoreiding van het conflict te helfclben belet, pogingen in het werk zullen stel len door bemiddeling een eind tei maken aan den Spaanschen burger-oorlog. Duitschland, Italie en Portugal zijn hiervan in kennis gesteld, doclh helbben venzocht hun tijid tot beraad t* l*ten. Rusland heeft medegedeeld het ontwerp gunst.g gezind te zijn en zich bereid ver- .ciaand zich van inmenging, direct of indirect ,e ontbouden, wapneer een dergolijke controle den waailborg met zich mee z:u brengen, dat ook de andere naties zich van directe of in direct* inmenging zullen onthouden em zich bereid verklaren aan bemiddeiingspogingem hun med'ewerking te verleenen. De bemidde ling zou de volgende doeleinden nastreven: 1. een accoord tusschen de mogendhedem inizake de bemiddelinig; 2. een wapenstilstand tusschen de atrij- dende partijen; 3. ean volkestemming. De vertegenwoordiger van Havas is van oordeel, dat de stap op een zeer gunstig ocgenblik is genomen, aangezien geen der beide partijen bierdoor zal worden begunstigd, daar men ,cp militair gelbied op bet oog.cn' blik tegen elkaar opgewassen schijnt te zijn. Vcorts komt doze stap aan den vooravond van de bijeenkomst van den Volkeribondsraad, die een dergelijk initiatief om een einde te maken aan een conflict, dat de vrede bedreigt, ongetwijfeld zal goedkeuren. Delbos beeft tijdens zijn onderhoud met Cer- ruti den nadruk gelegd op de draagwjjdte van dezen gemeeasehappelrjken stap van Frank rijk en Engeland. De Fransche regeering is n.I. van oordeel, dat de moeilijkheden, die met Rome en Berlijn bestaan, gemakkelgker zul len kunnen worden opgolost, wanneer de Spaansche burgeroorlog zoo snel mogelijk wordt beeindigd. GESLAAGD. Te Vlissingen slaagde 10 December voor het examen van zeeloods de beer J. C. v. d. Peijl Jz., vroeger woonacbtig alhier. CURSUS IN MUZIEKGESOHIEDENIS. Verwpzende naar de advertentie van de Muziekschool, voorkomende in dit nummer, vestigen wij de aandacht op de daarin ver- vatte aankondiging van de cursus in muziek- geschiedenis. Naar wij vememen zal deze cursus muzi- kaal geillustreerd worden aan de piano en met gramofoonplaten, terwijl er ook licht- beelden gegeven worden. De duur dter cursus zal ongeveer 2% maand zijn. Daar het cursusgeld zeer iaag gesteld is, zal bet voor menig muziekbeoefenaar en muziek- liefhebber een welkom bericht zijn, dat in eigen omgeving een dergelijke goedkoope ge- legenheid, tot het verruimen van z^n alge- meene muziekkennis, geboden wordt. Bedra- gen van 25 en 30 voor een dergeljjke cur sus zijn elders heel gewoon. De docente heeft vooral als musicologe een z66r goede reputatie, dus belovem de door haar te geven lessen, veel belangwekkends. De aanvangs-datum evenals de plaats waar de cursus gegeven zal worden is nog niet be- paald, docb zal nog nader in diit blad bekend worden gemaakt. RIJKSPOSTSPAARBANK. In den loop der maand November 1936 werd aan het postkantoor alhier op spaarbank- boekjes ingelegd 60.195,89 en terugbetaald 46.613,99, derhalve meer ingelegd dan terug betaald f 13.581,90. Het aantai nieuiw uibgegeven boekjes be- droeg 26. CAUSERIE OVER NIEUW-GUINEA. Gisteravond bield onze vroegere stadgenoot, de heer M. Klaassen, voor een voile zaal zjjn aangekondigde causerie over Nieuw-Guinea. Hij vestigde de aandacht op het feit, dat Nederiandsch-Indie die laatste tijd meer en /neer in de belamgstel.iijg van het moederland gekomen is door de zucht naar eeonomische en politieke cxpansie in andere landen, voor- iiumelijk in Japao, dat er na korten tijd in ge- siaagd is de Twentsche textiel-iraustrie en die van Lancashire van ue Indische markt te ver- dringen, terwijl de Japansche scheepvaart lan- gen tijd een bedreiging geweest is voor de onze. Van ons Indie is speciaal Nieuw-Guinea in het brandpunt der belangstelling koman te staan door zijn ligging aan de Stille Oceaan, waardoor het bij een eventueele oorlog in de Pacific van groot strategisch belang zou worden. Vender is Nieuw-Guinea dun bevolkt, zoodat het wellicht mogelijk zal zijn erhecn het be- volkingsoverschot van elders te spuien. Tenslotte is er kans, dat het eiland goud en petroleum bevat. De heer Klaassen vertelde over hot werk van den bestuursambtenaar in de rimboa, hoe hij aanraking krijgt met de primitieve stam- men van het binnenland, over de moailtjkhedem bij de rechtspraak, over de achtervolging van koppesnellers, over de schranderbeid der bosebpapoea's die men als Buropeaan vaak onderschat, terwijl na de pauze enkele vroo- lijker kanten van het volkslevem belicht wer- den. Van dat laatste willen we nog noemen de voethalwedstrijid op 31 Augustus tusschen boschpapoea's die nooit gevoetbald hadden en tot hun groote schrik tijdens het spel, hun eerste prijs, een vet varken, los zagen breken en in de richting van het oerbosch rennen. Volledigheidshalve willen we onze lezers nog mededeelen, dat de voetballers den bal in den steek gelaten hebben en als een wervel- wind op het varken afgestormd zijn, dat helaas niet is kimnen ontsnappen. Een collectie steenen bijlen, pijlen, amulet- ten, afgodsbeeldjes, schelpen en foto's mocht zich in de bijzondere belangstelling van het pu'bliek verheugen. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In die week van 29 November tot en met 5 December kwamen in onze provincie 5 geval- len van besmettelijke ziekten voor, nl. 3 ge- vallen van roodvonk te Middelburg en 1 te Tbolen en 1 geval van diphtherie te Sas van Gent. HET CENTRUM. Als eerste hoofdnummer wordt vertoond: De laatste voorpost. Indien wij aan het begin1 van deze beachou- wing schrijven, dat „De laatste voorpost" een waaidig opvolger van „De Bengaalsche lan- ciers" is, wil dat natuurlgk niet zeggen, dat deze film een getrouwe copie van dit laatste werk zou zijn. Met de Lanciers heeft de Voorpost gemeen, dat hij de avonturen behandelt van Britsche officieren in tropische landen, dat er prach- tige natuuropnamen in zijn te bewonderen, dat er een bewonderenswaardig ruitercorps in op- treedt (het 51e Regiment iHuzaren in de Soedan), en dat er op het eerste plan een strijd tusschen de plicht en persooniyke ge- moedshewegingen wordt gestreden. Desondanks heeft „De laatste ivoorpoBt" aan hen, die de Lanciers gezien hebben, nog heel wat nieuws te bieden! De veelzydigheid van deze ni-uwe film is groot, aan de opna- men zijn kosten nocb moeiten gespaard en het feit, dat de laatste helft van de film een strijd tusschen blanken en zwarten uitbeeldt in de blakerende woestijnen van Afrika,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 2