rfmffm KIEUWS- en aovertentieblad voor zeeuwsch-vlaanderen Last met Uw stoelgang M.S.S cachets No. 9541 VRIJOAG 11 DECEMBERJ1936 76® Jaargang Binnenland Buitenland. EERSTE BLAD Wat er met de „Lijster" gebeurde. DE OPHEFMAKENDE DOCUMENTENZAAK TE BRUSSEL. NEUZENSCHE ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1.25 per 3 maanden Buiten Ier Neuzen •r. per post 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar - /oor Belgie en Amerika f 2,—, overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruittetaling. Dltgeefster: Flrma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 35. ADV ERTENTISNVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer f 0,20 KLEINE ADVERTENTIeNper 5 regels 50 cent bjj vooruitbetaling. Grootere letters en clieh6's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst 66n dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAG A VOND. kerk bjj de huwelrjkHVOltrekking van H. K. H. Primes Juliana en Z. D. H. Prins Bernard op 7 Januari a.s., zoodat men overal in ons land en in de overzeesche g ewes ten in staat zal z$n via den radio-omroep de pkchtigheden te volgen. De cornmissie van ontvangst by de huweiyksinzegening. De oammissie van ontvangst namens den kerkeraad van de Ned. Herv. gemeente bij de huweiyke-imzegening in de Groote Kerk is sa- mengestekl uit den voorzitter en den scriba van den kerkeraad met de beeren jhr. mr. J. M M. van Ascb van Wijek, advocaat-diaken, mr. J. M. LAsman, kerkivoogd en L. Slag ter, ouderling. Ben intiem feest op 2 Januan. h h de Koningin is voornemenis, op 2 Ja nuari in intiemen kring een feest te gsven voor bet Jonge bruidspaar, de bruidameisjes en bruirfsjonkers, alsmede voor de jongere gesten, welke voor de bruiloft aanwezig zul- len zjjn en eenige kennissen van de Prinses en den Prins. Het huWeljjksgeschenk van de Botterdamsche vrouwen. Gdsteren heeft de 25.000ste Rotterdamsche haar knoop in bet kleed voor het Vorstelijk Bruidspaar gelegd. Tot voldoening van bet Oamit6 blijtft de strooan beizoeksters aan de sdbool op den Schiedamschen Singel gestadig vloeien. Op sommige dagen kcrnen er meer dan 1000 vrouwen. Met spanning w-ordt nu de 30.000ste vrouw afgewacbt. Invloed van de tribunes. HET PRINSEL1JK HUWELIJK. Radio-uit7jfinding van het huwelyk. vemcxmen wordt, beeft H.M de Ko- geling van smokkelhandel in alcoholhoudende stoiffen. In de memorie van toelicbting wijst de mi nister van Financien erop, dat cp verschillen- de punten de bestaanide wettelijke bepalingen van te toeperkte strekking zijn. De maatregelen die ter uibvoering van de - 2 Fe- j De Telegraaf scbrijft: De bouw van groote tribunes heeft in de reeidentie stellig prrjsdrukkend gewerkt. Niet alleien dat op gemeentegrond tribunes met 26 000 zitplaatsen verrijizen, ook op andere plaatsen worden tribunes gefbouwd met een capaciteit van duizeniden zitplaatsen, zooals bij de Alexanderkaizerne, op hot kazerneterrem, waarvoor de animo voor plaatsen tot heden nog niet groot most zijn. Langs de geheele route ziet men ncg tien- tallen huizen, die plaatsen te huur aanlbieden, betgeen wel bewijist, dat het nog niet zoo bard loopt Eenerzijidis tracbten de v-rhuurders een stevigen prijs te maken, anderzijds bopen vele gegadigden, door nog eenige weken te wachten, de prijizsn te zien dalen. Uit het buitenland Is tot heden de animo niet meegevalien. Wel zijn er vele infonmaties uiit Engeland, Frankrijk en Belgie, maar ge- reserveerd is er nog niet zcoveel. Uit Duitschland is de belangstelling opval- lend gering. De meeste aarwragen tot heden zjjn nog uit Belgie gekomen. In Brussel wordt de mogelijkbeiid van een specialen huwelijks- trein naar Den Haag overwogen. Van Enge- land had men m:er verwacbt. De journal.s- tieike belangstelling daar is grooter en de meeste groote Engelsche bladen. alsmede de Belgische, Fransche en Duitsche couranten sturen sp'eciale verslaggevers naar Den Haag. Een mededeeling en een waarschuwing De politie te Den Haag deelt mede, dat de- genen, die langs de route plaatsen verburen, ctearvan mededeeling behooren te doen met ge- gevens betreffonde naam, voomaam, leeftijd nationaliteit en volledig adres van de perso- nen aan wie plaatsen zijn afgestaan. Laatst- bedoelde personen ontvangen dan reehtstreeks van de politie een kaart cp vertoon waarvan zg in de gslegenheid zullen worden gesteld, tot uiterlijk 9 uur het bewuste perceel te be- reiken. Hiertoe zullen in den afgezetten weg openingen worden gehouden. De plaatsen dezsr openingen zu'llen nader worden bekend ge- maakt. Men zorge dus op den aangegeven tijd in het bedoelde perceel aanwsizig te zijn. (De hoofdcommisisaris van politie doet hierbij de navolgende waarscbuwingen uitgaan aan bet publiek: Past op de zakkenrollers. Overtuigt u bij het koopen van plaatsen, dat gij niet in handsn valt van zoogenaamde opkocpera. Overtuigt u, of gij te doen hebt met den daadwerkelijken eigenaar of verhuurder of diens gemachtigde van bet perceel waarvoor plaatsen worden besteld. Ctvertuigt u, dat d.j aangetooden plaatsen werkelijk uitzicht geven op de route waar- langis de koninklijke stoet zicb zal bewegen. O/ertuigt u dat voor een perceel niet reeds terveel plaatsen zijn uitgegev.sn. (Weest uiterlijk 9 uur aanwezig. IBedenkt dat het aanrijden met auto's of andere voertuigen naar de gewenssbte percee- len is uitgesloten. Uitzondsringen kunnen niet worden toegestaan. Een ieder zal dus te voet Ktjn plaats van bestemming moeten bereiken. Overtuigt u of de toegangskaarten voor de tribunes Torsnstraat, Vondelstraat, Eland- atraat en Alexanderveld voorzien zijn van een bandteekeningstempe'l van den hoofdcoimmis- aaris van politie. K. TER LAAN. In de vergadering van den Zaandamscben geoneenteraaid van Woensdagavond heeft de beer K. ter Laan medegedeeld, dat hij per 8 F.ctoniari ontslag heeft genomen. Hij hee^it als sijn voornemen kenbaar gemaakt, op 5 Febr. in een raadsvergadering afscheid van den ge- meenteraad te nemen, wijl hij op denzelfden datum in 1914 zijn eerste raadsvergadering heeft gepresidserd. TEGEN SMOKKFTIHANDEL IN ALCOHOLHOUDENDE STOFFEN. Ingediend is bij de Tweede Kamer een ont' werp van wet, houdende bepalingen tot beteu- zijn fen alleen, voor zoover den uitvoer ter zee van binnenlandsch gedistilleerd en den weder- uitvoer ter zee van doorgevoerd wordend hui- teulandsche gsdistilleerd aangaat, den uitvcer met kleine kusbvaartuigen, welke wijze van uitvoer destijds en ook tbans nog een emstig gevaar opleverde voor het frauduleus weder irnvoeren van de uitgevoerde gosderen. De ervaring heeft in den laatsten tijd geleerd dat bet gevaar voor frauduleuzen wederinvoer niet uitsluitend bsstaat bij uitvoer met kleine kusbvaartuigen, doch dat het ook aanwezig is ten aanzien van gedistilleerd dat met grootere sehepen wordt uitgevoerd. Daarnevens heett de practijk aangetoond, dat zelfs bet vereiscbte van overUgging van landinigscertificateb aan 's Rijks scbatkist geen afdoenden waaiborg biedt. Onder be- paalde omstandigheden blijft voldoende ruimte over voor manipulaties welke de strekamg beibben het gediscilleerd weder naar Neder- land te smokkelen. Gebleken is voorts, dat uit Nederlandsche havens uitvoer of wederuibvoer plaats vindt van gedistilleerd, dat in voile zee wordt over- geiau.n in simokkeischepen, waarmede het ge distilleerd naar elders wordt vervoerd om ver- volgens frauduleus het grondgebied van an dere landen te worden binnengevoerd. Mede tensinde de wettelijke bepalingen be- treiifende den uitvoer, c.q. den wederuitvoer van gedistilleerd te kunnen maken aan den internationalen bijstand tot bestrijding van het euvel van de smokkelarij, is het gewenscht dat het bij uitvoer, c.q. wederuitv.er van ge- distiUeerd uit een Nederlandsche haven, voort- aan in alle gevallen, derhalve ook bij uitvoer met grootere sehepen, mogolijk zal zijn de af- scbrijving van den accijns van het uitgevoerde gedistilleerd afhankelijk te stellen van de ze kerheid, dat het ingeladen gedistilleerd in het land, waarheen het volgens de ladingspapieren is besteimd, is aangekomen en aldaar op re- gelmatige wijze ten invcer is aangegeven. Die zekerheid ware te verkrijgen acor over- legging te vorderen van een door de bevoegde auioriteiten in het land van bestemming af te geven 1 andingscerIIIicaat Hqt verdient naar het oordeel van den mi nister aantoeveling de te tretfen voorzieningen in dier voege te regelen, dat in de wet een al- gemeene bevoegdheid wordt toegekend, ter- wijl de feitelijke regeiling bij algeaneenen maat i<_6el van bestuur wordt vastgesteld. Men heeft op deze wijize het voordeel, aat m de re- geling gemakikelijk en snel verandering kan worden gtibracht wanneer dit .wensehelijk wordt geacht om redenen van weiken aard ook. Tenslotte zet de minister uiteen, dat het belang van een deugdelijke bestrijding der fraude in alcoholho-uaende stefien het tot stand brengen, te gelegener tijd, van verdra- gen met andere mogendheden gewenscht zal Kunnen maken. De minister is van oordeel, dat het aanbeveling verdient dat op dit tecnnisch terrein de wetgever tbans reeds aan de kroon de bevoegdheid geeft zoodanige verdragen te bekrachtigen. Goedkiurmig bij de wet van bet verdrag nadat bet is gesloten is dan met noodig. ZUIDERZEEFONDS. Comimissie ter bestudeering van de muggenplaag. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake da begrooting van bet Zuider- zeefonds, deelt de minister van Waterstaat mede, dat zijn ambtgenoot van Sociale Za- ken een cornmissie heeft ingesteld, ender voorzitterscbap van den directeur-generaal van de Volksgezondhsid ter bestudeering van de muggenplaag, welke in den afgeloopen zo- mer langs den Afsluitdijk en op enkele andere punten aan de IJsselmeerkust beerscbte. Aan deze cornmissie is opgadragen maatregelen ter bestrijding te overwegen. Het komt den mi nister van Waterstaat veor, dat allereerst het advies van deize cornmissie zal moeten wor den afgewacbt. Noordoostelqke polder. De minister, erkentslijk voor de door vele leden geuite waardeering, geeft gaame de 'vei'zekering, dat bij de wer.k-en tot drsogpna- king van den Noordoostelijken polder de noo- dige voortvarsndheid zal worden betracht. Naar het zicb laat aanzien kan in den aanvang van het komende jaar de aanbes.teding van belangrij'ke werken voor den drjkibouw tege- moet worden gezien. Daar bet aantal arbei- ders, dat in 1937 bij deze inpoldering te werk gesteld zal worden, afhankelijk is van de werk- w^ze van de aanntmers, kan een nauwkeurige opgaaf daarvan tbans niet verstrekt worden. Intusschen kan veilig worden aangenomen, dat zeker 2500 man reehtstreeks werkizaam zullen kunnen zijn. (Het licbt in 's ministers bedoeling, voor steenleveringen ten beboeve van den Noord oostelijken polder de voorwaarde te stellen, dat 't vervoer voor ten minste 75 pet. moet geschieden met Nederlandsche particuliere ^ue^en, waaumee naar zgn meening in vol doende mate met de bedangen van de schip- pers deizer vaartuigen rekening wordt gehou den. HET VOORBEELD VAN BELGIe. De Vereeniging voor Nationale Veiligheid venzoekt ons plaatsing van bet volgend-e: Met groote waardeering hebben wij hier te lande uit de rede van den Koning van Belgie vernomen, dat bet de wenscb der Belgische IS om vie veriuouumg tat de mach- tige buren te regelen ,,naar bet fiere voor- ho eld" van Nederland en Zwitserland. In deze rede van den koning lag voor Ne- derland ecbter een les opgesloten, namelijk, dat wanneer een klein land niet wil, dat van zijn grondgebied gebruik wordt gemaakt zoo- dra zijn groote buren -elkander te lijf willen gaan, dat kleine land ock. moet zorgen de pre- ventieve waarde van zijn weerkracbt zoo hoog op te voeren als zijn ri .idelen het veroorloven. Natuuriijk is d-> •&- ategische positie van Belgie veel gevaarlijke dan die van Neder- land en moet daarom de weerkracbt van Bel gie ock belangTijk sterker zijn om bare wer- king tar preventie voldoende kracbtig te doen wezen. Maar wij zien dan ook, dat in Belgie, bg een iets geringere beivol.king dan de onze, bet jaarlijkscbe contingent van dienstplichttgsn tot 47.000 zal worden opgevoerd, terwijl het bij ons nog altijd slechts 19.500 bedraagt. We zien, dat 't verblijf onder de wapens bij een deel der infanterie 17 maanden zal bedragen, terwijl het bij ons nog altijd slechts 5% maand is. We zien, dat bet aantal vrijwilligers bij de grenstroepen weer mee enkele duizenden zal worden verimeerderd, terwijl bij ons nog altijd slechts tiwee kolonels daarvoor zijn benoemd. Terwijl in Belgie na dsn oorlog milliarden franken zijn besteed en honderdduizenden heb- ben gelverkt om de materieele uitrusting te moderniseeren en de grenzen kunstaiatig be vsrsterken, is in Nederland eerst dit jaar be- sloten tot instelling van een fonds van 53.4 millioen gulden om den achterstand van lange jaren op materieel gebied in te halen en een aantal kazematten te bouwen. iDat Nederland ter versterking zijner weer- mididelen nog wel wat mser zou kunnen doen, zal met deze cijfers voor oogen wel niemand kunnen ontkennen. Maar dat Nederland ook meer moet doen is iets wat tot voor kort hier weinig werd begrepen. Cm z.jH nsuua.1 i_e.it in de lucht te band- haven beschikt Belgie over: le. een in alle perfectie geregelden waarschuwingsdienst, welke op sck o-ogerJblik aan alle grenzen in werking kan treden en welke tegen verstoring wordt gedekt door grenstroepen, die voortdu- rend paraat zijn en ook zonder voorafgaande mcibilisatie, in staat tot kraehtigen weerstand bij overvalling; 2e. luchtdoelibatterijen met bijlbehoorende organisaties (zoeklichten-afdeelingen enz.), weike ook zonder voorafgaande mobilisatie gereed zijn cm het ov rvliegen van verschil- lende deelen van hot hmd te verhinderen; 3e. voldoende modeme jachtvliegers met bijbehoorend personeel enz., ev.sneens ge- vechtsklaar zonder voorafgaande mabi'lisatie. Het zij nog eens herhaald: de strategische positie van Nederland is heel wat gunstiger dan die van Belgie en het zou averdreven zijn om aan de Nederlandsche paraatheid dezelfde eischen te willen stellen als aan de Belgische. Maar toch mcgen we ons zelf wel eens af- vragen of ds wijze, waarop men in Belgie toont zijn wil in daden om te zetten, voor ons niet een beschamend voorbeeld is. Ook de Nederlandsche grondrwet bepaalt, dat ,,alle Nederlanders, daartoe in staat, zijn verplicht mede te werken tot handhaving der onathank.slij'kheid van het Rijk en tot verde- diging vsin zyn groncgeibied." Van de ruim 75.000 jongelieden, die jaarlijks voor militairen dienstplicht zijn ingeschreven en waarvan ruim 20.000 lichamelrjk onge- schikt, zijn slechts 19.500 gedurende te kor- ten tijd „tot verdediging van het grondgebied" cpgeieid. j-n dan stellsn wij de vraag: Whnneer het geldt de eigen veiligheid zoo goed mogelijk te waanborgen, welk land is het dan, dat „het fiere vooibeeld" geelt, geeft Nederland het aan Belgie of geeft Belgie het aan Neder land? tie van paniek. De passagiers keken elkaar alleen een beetje vreemd aan." „Was u, toen u dien klap hoorde, al In de bocht?" val ik haar andermaal in de rede. „Neen, dat geloof ik niet". „Hebt u eenig idee, wat u met dien klap aanraakte?" „Zeker weet ik het niet, maar Ik geloof, dat het een baken of zoo iets aan den rand van het vliegveld was. In ieder geval was het ndet het dak van het eerste huis, waar we tegen aan botsten. Dat kiwam pas vier secon- den later." ,,En was er in die vier seconden geen paniek of zoo iets", vraag ik. ,,Neen, iedereen bleef kalm". Ik herin- ner me, dat ik dacht, dat het nog wel goed zou afloopen, omdat we ndet hoog vlogen. Nu, en toen was het plots een geweldige klap; alles rolde door elkaar en het werd heelemaal donker voor mijn oogen. Ik had het gevoel, of we een heel tijdje naar beneden vielen, en verscheidene malen over den kop sloegen. Maar dat moet verbeelding geweest zijn, want het schijnt, dat we regelrecht op bet buis zijn ingevlogen. „Een oogenblik was dk zoo'n beetje weg- gedoezeld; ik bad n.l. een flinken tik ge- kregen. „Toen ik weer bij mrjn posdtieven kwam, lag ik op den vloer van de cabine. Ik. beb nog geprobeerd de passagiers te helpen, maar ik kon ze nergems zien. Ik zag alleen maar vlammen aan alle kanten. Vlak daama was het alsof een bom naast mij barstte, toen de tweede benzinetank ontplofte. Ik krabbelde overeind, en ben er toen gauw uitgegaan. Ik ziag ergens een opening in de vlammen. Het was een raampje en daar ben ik door been gekropen, nadat ik eerst met mijn handen de brandende gordijntjes bad ge- doofd. Op de een of andere manier ben ik zoo uit bet toestel geklommen. Alles om mij heen stond in lichter laaie; ik zelf stond trouwens ook in brand. Uit bet raampje ben ik op den vleugel ge- rold, en vandaar in een boschje. Daar hebben ze me toen opgeraapt en meegenomen. Mijn uniform was volkomen aan flarden en ik had geen kousem of schoenen meer aan. Ik was roetzwart, een ecbte pieterbaas. Ziet u wel zegt zij, een arm ophoudend, „ze bebben bet er°nog niet af kunnen krijgen maar alles bij elkaar ben ik er toch goed afgekomen. On- kruid vergaat niet, zeg ik maar, en het is blijkbaar mijn tijd nog niet. Daar geloof ik vast in. Als ik voorin op die leege stoel was gaan zitten, lag ik nu hier niet. ,,Weet u, wat het zonderlinge is, dat ik toen bet gebeurde, van pijn en van scbrik niets beb gevoeld. Ik beb ook tegen den dokter gezegd, dat ik niets had. Pas later, toen ik in het ziekemhuis lag, merkte ik, dat ik er toch niet heelemaal zonder kleerscheuren afgekomen Als Uw spijsvertering niet goed werkt, dan hoopen vergiften zich op in Uw lichaam, dan voelt Ge U ellendig, dan gaat Gij er grauw, groezelig uitzien, oud voor Uw tijd! Maak Schoon Schip, neemt: Zij bevatten 'n bijzondere samenstelling, ge- heel afwijkend van andere laxeer-middelen. Zij bevatten bovendien stoffen om Uw bloed, Uw lever en Uw ingewanden te reinigen, Werken langzaam en voorzichtig, schaden Uw darmen niet en verbeteren Uw gestel. Wilt Gjj langzaam laxeeren, neem er e6n! Wilt Gij snel en goed purgeeren, dan twdd Eenmaal geprobeerd, dan zijt gij overtuigd. 't Is een vondst van Apotheker Dumont. Prettig innemen, want Gij proeft niets. Per koker van 12 stuks 60 ct. Overal verkrijgbaar. Ingez. Med. toe genoopt heeft. Gelijk bij het nemen van een bocht steeds het geval is, moet het vlieg- tuig ook ithans aanzienlijk aan snelfheid en hoogte verloren hebben, met het gevolg, dat bet met het onderste gedeelte van den staart tegen de bekende schutting gestooten beeft. Het terrein belt daar iets omhoog. De Londensche correspondent der N. R. Crt. telefoneerde aan dat blad: Ik beb zoo juist een lang gesprek gehad met een van Nederland's meest fortuinlijke meisjes. Het is Hilda Bongertman, de hoofd- stewardess van de K. L. M., die Woensdag op zoo wonderbaarlijke wijze aan den dood is ontsnapt. Zij ontving mij Dondcrdagochtend in eetn van de ziekenzalen van bet kleine hospitaal te Purley, waar zij bet naar haar mededeeling beel goed heeft. Het blijkt ecbter, dat zij toch meer letsel heefit gekregen dan eerst werd verondersteld. Behalve een paar leelij.ke brandwonden aan gezicht en armen, beeft zij een tweetal ribben gebroken, die baar nog al pijn tezorgen. Denkt echter niet, dat Hilda Bongertman zich daarover beklaagt. Integendeel, zij praat er- over, alsof het een kleinigheid van geen be lang is, die men in haar metier op den koop toe moet nemen. Ja, Hilda Bongertman is echt K.L.M.-mate- riaal: kalm, dapper en bescceiden. Met een merkwaardige onverschilligheid vertelt zij van haar verschrikkelijke ervaringen in de onge- lukkige Lijster. „U wilt weten hoe het allemaal gebeurd is Wel, wij hadden 13 passagiers. Het toestel biedt plaaits aan veertien menschen, zoodat er een stoel vrij was heelemaal voorin. Maar om de een of andere reden voelde ik mij niet erg rustig. Het was geen erg prettig weer. Ik dacht bij mezelf: dan blijf ik maar achterin staan, en daar heb ik achteraf mijn leven aan te danken. „De start duurde nog al lang, langer dan gewoonlijk, dacht ik; en je kon niet veel zien. Nu, vlak daarna hoorde ik een harde klap er gens midden onder het toestel." „Excuseert u mij, juffrouw Bongert man", onderbreek ik baar, „maar wanneer zou dat precies zijn geweest?" Wel, ik denk ongeveer tien seconden nadat wij van den grond los waren", gaac zij door. „Het was een harde klap, alsof we iets met hot lamdin.gstoestel hadden geraakt. Iedereen hoorde bet, nianr er was geen kwes- ,,Neen, geijld beb ik niet, maar ik was na tuuriijk wel erg over stuur van den scbrik. Ik kon niet anders dan aan een stuk beven en klappertanden. Enfin daar ben ik nu heelemaal overheen. Maar het is wel een strop. Ik ben alles kwjjt, geld, kleeren, bagage, alles. Maar ik leef, en dat is het voomaamste". „Of ik door blijf vliegen? Natuuriijk, na tuuriijk. Ik zei u immers: het is mijn tijd nog niet. Bovendien vlieg ik eigenlijk niet veel. Ziet u, ik ben hoofdstewardess en doe eigen lijk meestal administratief werk. Toevallig was ik juist deze week noodig bij den dienst. „ja toeval is een raar ding. Die Hollan der die verongelukt is, de beer Donkelaar, bad eigenlijk niet in het toestel moeten zitten. Hij bad een plaats voor een machine, die een uur of wat later zou vertrekken, maar hij wil- de zoo graag vroeg in Amsterdam zijn en drong zoo aan, dat ze toen maar een plaats in de T,Lijster" voor hem hebben ingeruimd. Anne kerel. „Er was ook een stel huwelijksreizigers bij, nog zoo jong... Het is wel vreeselijk. „Dat kan ik me voorstellen",.zeg ik vol oprechte bewondering voor de rust en de filo- sofische kalmte, waarmede dit dappere meisje mij haar scarikkelijke ervaringen ligt te ver- tellen. „Ik hoop, dat ik het u niet te lastig beb gemaakt met mijn gevraag?" Maakt u zicb daar geen zorgen over", antwoord ze gul. „Ik ben er immers al weer heelemaal over heen. Ja Woensdag was het ande.s, maar toen bebben ze geiukkig geen krantenmenschen binnengelaten. Bebalve een dat was een dame, die beweerde een goede vriendin van mij te zijn. Ze begon vreeselijk lief te doen en vroeg of ik me haar n.et b r- irmerde, maar ik had bet mensch nooit gezien. Enfin ze is niet ver gekomen met baar vragen, want ze hebben haar er gauw weer uitgebonjourd, toen bet bleek dat ze een jour- naliste was." Een glimlach glijdt over het zoo deerlijk ge- havende gezicht van Hilda Bongertman, ter wijl ze mij dit vertelt. Zij beeft baar gevoel voor humor nog niet verloren. Het zal de zwaar getroffen K. L. M. een troost zijn, dat zij een z66 dapper en flink meisje voor de maatschappij hebben mogen behouden. Een onderhoud met den vlieger Smirnof. Men meldt uit Amsterdam aan de N. R. Ct.: Donderdagochtend hebben wij een kort on derhoud gehad met den vlieger I. Smirnoff, toen hij zoo juist uit Londen teruggekomen was, na samen met den vllegsr Moll een voor- loopig onderzoek te hebben ingesteld naar de ramp van de „Lijster". Zijn medeceslingen kwamen in hoofdzaak overeen met zijn reeds gepubliceerde verklaringen. Voor het afwijken "an den startpijl in een hoek van 90 gr. kun nen' zoo zelde hij, ettelijke redenen voorhan- den geweest zijn. Het is nog mot vast te^ ste - len wat den bestuurder van de „Lijster" er- De correspondent van de N. R. Crt. te Brus- sel meldt: Als g'SVclg van de huiszoekingen, gedaan in verband met de verdwijninig van ze»kere documenten uit een dossier van den rechter van instructie, over den sluikhandel in wa- penen en de levering van manschappen voor Spanje, heeft het parket te Brussel de arres- tatie ibeve'len van een redacteur van het rexis- tische blad La Pays Reel en een amibtenaar van de griffie der boetstraffelijke rechthank. Een tweede amibtenaar werd eveneens gear- resteerd, doch spoedig weer in vrijheid ge steld. Bij de huiszoekingen in het gelbouw van Le Pays Reel heeft het parket de foto's van de diccuimeniten govonden. Ook werd beslag ge- legd op verscheidene andere documenten uit hetzelide dossier, welke nog niet waren ge- publlceerd. Naar verluidt zouden nog meer personen bij deze ophefmakende zaak bstrokken zijn. VLAAMSCH ACCOORD WEKT GROOTE BEROERING. De correspondent van het Handelsiblad te Brussel schrijft: Het tot standkomen van het voorloapige ac- coord tusschen het Vlaaonsch Nationaal Ver- bond van Staf de Clercq en de Katholieke V'iaamscbe Volkspartij heeft in politieke en parlementaire kringen nogal opschudding ver- wskt. Men vreeat en deze vrees komt ook in verschillende Fransclhtalige bladen tot uiting dat deze beginnende concentratie der Katholieke Vlamingen cp den duur zal leiden tot de vorming van een groot Katho- liek iblok, dat ook de Waalsche katholieken zou crr.i .atten en dat uiteraard zser spoedig zijn aanspraken op de madht in den staat zcu doen gelden. De officieuze ..Independence Beige" ziet als reactie op deze katholieke blokivorming reeds een ..Front Popu'iaire" tusschen socia- listen en ccmmunisten tot stand komen en bet kabinet Van Zeeland uiteerwallen. De zeer anti-Vlaamsche ..Nation Beige" ziet de zaken nog donkerder in. Het blad vreest niet alleen binnen'landscbe complicatie, maar is van oor- dsel, dat de eenheid van het land door de toe- nadering tusschen Vlaamsch Natidhalisten en Vlaamsche Katholieken emstig in gevaar wordt geforacht. Deze meening wordt, naar ons in de parlementaire wandelgangen is ge- bleken, in breede Waalsche kringen en zslfs door tal van Waalsche katholieken gedeeld. Men vreest nl. dat het nu wel spoedig onder Vlaamschen druk tot een federative inrich- ting van den Bclgischen staat zal komen. en acht dit het begin van het einde. In Vlaamsche kringen wordt de zaak veel rustiger beoordeeld. Het liberale ,,Laatste Nieuws" stelt met bevrediging vast, dat „de Vlaamsch Nationalisten, rekening houdend met de werkelijkh.ad, aan veel van hun dwaal- begr.ppen cp staatkundig en maatschappelijk geibied verzaken", en is van oordeel, dat er in politiek opzioht geen reden tot beduchtheid bestaat. In tegenstelling met dit bezadigde Vlaaansich lilberaie oordeel kan men in Chris ten Democratische bladen alle mcgelijke fan- tastische geruchten vernemen. Men vreest, en dit is ook toit uiting gekomen in een gehouden vergadering van het Algemeen Christelijk Weikersvcihond, dat een samenwerking met de Vlaamsch Nationalisten op de basis van het voorlocpige accoord een ernstige bedrei- ging van de syndicale vrijheid zou beteekenen. De christen democraten willen dan ook voor- alsnog van deze samenworking niets weten. Daarentegen heeft het Vlaamsch Katholiek Veibond van het arrondisseiment Brussel een motie aangenomen, waarin met groote vreug- de het accoord met de Vlaamsch Nationalis ten wordt bsgroet. Tegelijkertijd heeft ook ce hoof: res'.uur van de Rex bewoging onder voorzitierschap van Lean Degrelle vergaderd

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 1