AL6EMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTiEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VIAANOEREN Mo. 9540 eerste blad WOENSDAG 9 DECEMBER 1936 76e Jaargang Binnenland. Buitenland. Het diepe conflict. Feuilleton Het Geheim van de Zeven Schoorsteenen NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1.25 per 3 maanden Bui ten Ter Neuzen r per post 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar vCoor Belgie en Amerika f 2,-, overige lan den J 2,85 per 3 maanden fr. per post - Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TEL.EFOON No. 25. AD VERTENTIeNVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20 RLEINE ADVEItTENTIeNper 5 regels 50 cent bg vooruitbetaling. Grootere letters en cliobd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertcntien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst den dag voor de uitgavo. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. HET PRINSELIJK HUWELIJK. Een film Neerlands Bruidspaar. Zooals reeds medegedeeld zal scbrijft de N. R. Crt. Polygoon te Haarlem, een cine- matografiscben terugblik samenstellen, zulks met bet oog op bet a.s. huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernard. De titel van deze film, voor welks vervaardiiging Polygoon de medewerking heeft ondervonden van verschil- lende regeeringsinistanties, luidt Neerlands Bruidspaar. De film begint met beelden van de kroning mn Prinses Wilbelmina tot Koningin in 1898 en geeft vervolgens de aankomst weer van bertog Hendrik als verloof de van de Koningin, de huwelijkspleohtigbeden van Koningin Wil belmina met Prins Hendrik der Nederlanden em enkele beelden van de feestvreugde uit dien tfld in gebeel Nederland. De geboortedag van Prinses Juliana, 30 April 1909, is een der boogtepunten van de film, vervolgens worden in chronologische volgorde de belangrijkste fragmenten uit bet leven van Prinses Juliana weergegeven. Dank zij de zeer gewaardeerde medewer- Wng van prinses Armgard, de moeder van prins Bernard, werden de fotografen van Po lygoon in de gelegenheid gesteld, zoowel te Jena, te Reckenwalde, als te Lippe-Detmold, belangrijik materiaal te verzamelen betreffen- de het leven *an prins Bernard, den toekom- tigen prins-gemaal. De muzikale bewerking van deze film is in banden van Max Tak, die de begeleidende partituur componeert en samenstelt, welke niigevoerd zal worden door een sympbonie- oricest, dat onder zijn leiding staat. Als bijaonderheid wordt medegedeeld, dat de Kominklijke mannenzangvereeniging Apollo" (bonderd-twintig zangers) onder leiding van haar dirigent Fred. J. Roeske, welwUlend aan bet tot stand komen van dit bij uitstek na- tforaale fllmwerk zal medewerken. Er wordt in Polygoon's fabriek te Haarlem druk aan bet tot stand komen van deze fUcn gewerkt. HET NATIONALE HUWELIJKS- GESCHENK. Het algemeene comitd tot aanbieding van een nationaal huwelijksgeschenk meldt: Onlangs heeft Prins Bernard twee jacht- werven bezocht en verschillende jachten be- ztcihitigd in verband met bet nationale buwe- ipcsgeschenk dat voor een deel uit een jacbt aal bestaan. De wenscb van het Prinselijke paar is een motorjacht, waarmede week-end-tochten en kledne reizen -gemaakt kunnen worden door de Zeeuwsche- en Zuid-HoUandsiche stroomen, het UsBelmeer en die Waddenzee, de groote rivie- ren, de kanalen in bet Westen des lands en de groote kanalen en de meren van Friesland en Groningen. Het ook voor de kleinere kanalen van Overjjssel en Drenthe gescbikt te maken ■ou den diepgang van bet jacbt te veel be- perken, waardoior het minder gescbikt zou worden voor gebruik in Zeeland, op bet IJsel- meer en de Waddenzee. Thaos is een technische commissde ingesteld, onder wier leiding bet jacbt tot stand zal komen. Aan eenige ontwerpers met groote reputatie op dit gebied, is opdracht gegeven een plan te maken. De afmetingen van het ®chip worden: lengte ten boogste 31 meter, hreedte ten boogste 5.50 meter en diepgang in gebeel geladen toestand ten hoogste 1.70 ■aeter. Het zal een dubbelscbtoef jacbt worden, ge- dreven door twee d-ieselmotoren, snelbeid on geveer 20 K.M. De motoren moeten van den stuurstand uit bediend kunnen worden. Al- daar zullen ook een radio-installatie komen en de voor de navigatle benoodigde hulp-midde- len. Vender zal het vaartuig voorzien worden van electrisch licbt, koud- en warm stroomend water, verwanming en een brandbluschleiding door bet geheele schip. Eenige waterdicbte schotten zullen het on- dorverdeelen. Vender zullen alle reddings- en bereiligingsmiddelen aanwezig zijn. Voorts bevatten de eiscben een dekralon en een eetsalon, die eveneens aan dek ligt, indien mogelijk een werkkamertje. Acbter de dek- salon komt bet prom-enadedek te liggen, dat gedeeltelijk overdekt zal zijn, waardoor ver- blijf aan dek zoowel bij mooi als bij minder mooi weer mogelijk zal zijn. Behalve daze vertrekken, zal bet scbip tweepersoonsbutten bevatten en missobien nog een eenpersoons- hut. Kombuis, aanrechtkamer met koelinrich- ting, verblgven van de bemanning, bergplaat- sen, tanken voor water en bran-dstof enz. zul len de inwendige ruimte verder in beslag nemen. Binnenkort zullen de definiti-eve plannen aan de Prinses en den Prins ter goedkeuring worden voorgelegd. De ontwerpers van het jacht, zoowel als de thans nog onbekende bouwer, zullen zonder twjjfel al het mogelijke doen om dit te maken tot een sieraad van on- zie wateren, dat zal voldoen aan de verlangens van ben, voor wie bet gebouwd werd en dat bevrediging geeft aan de duizenden, die mede- werkten om den bouw van dit geschenk moge lijk te maken. Mededeelingen over het paleis Soestdijk zijn spoedig te verwacbten. BLIKGROENTEN EN BAK- EN BRAADVET VOOR BEHOEFTIGEN. Naar Minister Slingenberg in de memorie van antwoord inzake de begrooting van sociale zaken meedeelt, zal met de distribuite van bussen groenten (andijvie, sperzieboonen, prin- cessenboonen, Duitsche boonen, snijboonen, stoofsla) vermoedelijk nog deze maand een aanvang kunnen worden gemaakt. Zoodra de aanmaak van goedlkoop bak- en braadvet zal zijn gerageld, zal dit product aan de reeds in distributie gebraoite levensmid- delen worden toegevoegd. Dit zal, naar de Minister vertrouwt, begin Januari kunnen plaats vinden. DE RIJMPRENT VOOR DE SOHOOLJEXJGD De tekst van de rijmprent welke bij gelegen beid van bet prinselijke huwelijk door de re- geering aan den Nederlandsche scbooljeugd zal worden uitgereikt, is vervaardigd door den dicbter Dr. P. C. Boutens; de illustratie en de verdere aestbetiscbe verzorging is in handen van den grafischen kunstenaar Andre van der Vossen gelegd. De uitvoering is toevertrouwd aan de Alge meene landsdrukkerij. AMNESTIE VOOR GEVANGENEN? Naar „De Tijdi" uit goede bron verneemt, zal bij gelegenheid van het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bern- ibard aan een groot aantal gedetineerden in de Nederlandsche igevangenissen vermindering van straf worden verleemd. DE HOOGE RAAD „JUBILEERT". De strafkamer van den Hoogen Raad heeft Maandag de 40.000ste strafzaak, die bij dit college aanhangig is gemaakt, behande d. Rapporteur in deze zaak was Prof. Mr. Ta- verne, die op dit feit de aandacbt vestigde. Dit aantal strafzaken, zeide Mr. Taverne, is bereikt in ongeveer bonderd jaar. Over de eerste 20.000 zaken is 80 jaren gedaan, het tweede 20.000-tal werd in 20 jaren behandeld. De zaak, die tot dit „jubileum" aanleiding heeft gegeven, was overigens van weinig be- lang en betrof een motorrijder, die zonder achterlicht heeft gereden. VERLENGING OCTROOI NED. BANK. De Tweede Kaimer heetft zonder hoofdelijke stemming goe-dgekeurd bet wetsontwerp tot wijiziging en verlenging van bet octrooi van De Nederlandsche Bank. ONTSLAG BIJ DE BRABANTSCHE BUURTSPOORWEGEN De heer Nivard heeft aan den minister van Waterstaat gevraagd of bet juist is, dat de N.V. Brabantscbe Buurtspoorwegen en Auto- diensten eCrlaitg de exploitatie der tramwe- gen in Noord-Braibant, voor zcover het goe- derenvervoer betreft, zal strpzetten? Zoo ja, kan de minister dan mededeelen, of dientengevolge inderdaad ongeveer 60 mannen zullen worden ontslagen, welke geenerlei uit- keerinig zullen ontvangen? Acht de minister het niet billijk, dat aan deze beamibten, die er reeds lange jaren wer- ken, een redelijke uitkeering wordt toegekend, of dat een wac.htgeldregeling wordt getroffen? De spanning in Engeland wordt zeer ge- rekt, schrijft de N. R. Crt. Dit is te schade- lijker omdat Engeland een land is met een zeer emotioneele dpenbare meening. Wie de Engelscbe openbare meening flegmatiscb noemt, vergist zicb eivemzeer, als wie dat ten- pzichte van Neiderland zou verkondigen. Het Engelsche volk pleegt, als het tegen- over opwindende cmstandiigbeden komt te staan, met groote felheid partij te kiezen. En er is genoeg onafhankelijkheid van oordeel in allerlei kringen van het volk, en gsnoeg geest van tegenspraak, om altijd verschillend partijtrekken mogelijk te maken. Zelfs in den Boerenoorlog en ook in den grooten oor- log waren er afwijkende stroomingen. Zij hebiben telkens bekende persoonlijkbeden een periode van bevige verguizing berokkend. Want de Brit is fel als partijman. Daarom is de tegenwoordige crisis niet zonder gevaar. Die gejvaren betlben zicb, rudimentair, reeds afgeteekend. Men mag aannemen, dat de be- trok'kenen, en in de eerste plaats de Koning, met de verantwoordelgkheid, die dit op hen laadt, voldoende rekerfing zullen bauden. Wat de stelling ixi bet Lagerbuis betreft, schijnt de toestand nog vrrj eenvoudig. Daar overbeerscht de Britsche traditie, zoowel bij de regeerinigspartij als in de oppositioneele groepen. Er komen afwijkende meeningen aan den dag. Kolonel Wedgwood en Chur chill zijn daarvan de vertegenwoordigers. Hoe groot hun aanbang is, weet men niet precies, maar men krijgt den inidruk, dat zij in het parlement niet al te" veel te beteekenen heeft. Die traditie nu stelt aan de genial in van den Koning en aan een hiiwelijk des Konings de eiscben, welke iedere degelijke huisvader liefst stelt aan de ecbtgenoote en bet buwe lijk van een zoon. De koning heeft nu een- maal in zijn particulier leven, voar zoover dit naar buiten treedt, zoowel de verbeven als de profane idealen van den goeden Britscben burger te personificeeren. Vele Engelscbe koningen hebben vooral bet eerste niet ge daan, maar te stijver houdt men -daarom nu vast aan de eiscben die men aan den Koning stellen kan, en des te geestdriftiger is men over iedere,' in deize omlijistimg pass.ende deugd welke bij hem te constateeren vs.lt. Wij hoe- ven dat niet nader toe te lichten. Waarom die traditie en waarom het parlement me- vrouw Simpson niet als gade .des Konings willen dulden, is eveneens bekend genoeg. En evenmin dulden zij een buwelijk als particu- liere aangelegenheid des Konings, dat het land geen Koningin scbenkt maar slechts den Koning een ecbtgenoote. Dit immers is een verlagen van de hccgheid van den huwelijks- band. ESn dat wil het Engeland van de tradi tie zeker niet. Er bestaat echter ook een heel ander En geland. Men heeft gelezen, dat jonge conser- vatieven in het Lagerbuis Churchill hebben toegejuicht. In bet jonge Engeland is nu een- maal in zekere kringen een sterke vijandscbap tegen de traditie te vinden. Dit is niet aan eenige partij gebonden. Het heeft jonge aris- tocraten naar labour gedreven, het heeft een man als Mosley in fantastisdhe zwaaien rond- gejaagd, door en buiten het spectrum van de denkbare politieke scbakeeringen. Het heeft vele jonge Engelachen, onmiddellijk en nog lang na dsn oorlog, met gevoelens van wrok vervuld, niet enkel tegenover allerlei maat- scbappelijke tradities, maar vooral ook tegen de tradities van kerkelijikheid der Engelsche samenleving. Deze strooming krijgt nu een gelegenbeid, om zich op kracbtige wijze te demonstreeren. Zij heeft zich geuit in het gejuich voor den Koninig der jonge conservatieven en dat is ook een verklaring voor de demonstraties van de Mosleyisten ten gunstfe van den Koning. Deze demonstraties hoeven niet enkel te worden verklaard uit het voor faseistische groepen typische streven om zicb, door een consequent oppositioneele bonding, aan iedere geibeurtenis in de samenleving ombocg te trekken. Het conflict tusscben Koning en negeering loopt wel degelijk over dingen, die hun eigen inner- lijke prolblemen raken. Bij deze diepliggende, op moreele en intel- lectueele conflicten berusten oorzaken komen ook andere, van meer sentimenteelen aard. De Koning is de Koning der misdeelden. Hij heeft herhaaldelijk een mededoogen uifcdrukkelijk gedemonstreerd, een belangstelling voor him ergste nooden aan den dag gelegd, die hem uitenmate populair hebben gemaakt in breede lagen van het volk. Aan dezen Koning ,,wil men nu komen", „hij moet weg, om een con flict met de rageering, om de verontiwaardi- ging van de bisschoppen, om de zelfgenoeg- zaambeid in de Engelscbe maatschappij", kortcm op grond van allerlei overwsgingen, die men op deze wijize slechts hoeft te formu- leeren, om iedere druppel ontevreden bloed bij een emotioneele menigte met befboefte aan lei ding, aan't koken te brengen. Zou de Koning, in zijn tragiscb conflict, en op grond van ze kere eigenaardigbeden in zijn karakter, die onze Londensche correspondent dszer dagen heeft aangeduid, zicb door deze stemmingen willen laten dragen, dan weet men niet wat er zou kunnen gebeuren, tot schade van den burgervrede in Engeland niet alleen, maar ook tot onberekenlbaar gevaar voor den samen- hang van het Britsdhe rijk. De overweging, dat in onzen tijd nog wereldscbokkende ge- scbiedenis zou kunnen ontstaan door het hu welijk van een Koning, mocht tien jaren ge- led en nog het toppunt van alle ongerijmd- heden lijken, op dit oogeniblik zien wij dat weer anders. Z66zeer is de wereld op het oogenblik innerlijk dooreen gehutst. Wat mogelijk zou zijn is dit: De Koning houdt aan zijn plan van een huwelijk vast; zij het ook als morganatisch huwelijk. De re- geering aanvaardt dit niet en treedt af. Er ontstaat een onoplostoare parlementaire crisis, die zich voortplant naar de parlementen van de andsre deelen van het Rijk, of die parle menten eveneens, als de regeering van Bald win, in conflict met den Koning brengt. De Koninig doet een beroep op het volk, gesteund door getrouwen, modern gezinden" en eer- zuehtigen. Verder zullen wg het geval maar niet ontwikkelen. 'Of wel dit: De Koning besluit het huwelijk door te zetten, maar doet, met of zonder ver- bittering tegenover de regeering, afstand van den troon. Nu echter krijgt hij een aanhang in het vclk. Er ontstaat een, zeer sterk sociaal en geestelijk getinte partij van Bdwardisten, die scheuring veroorzaakt in alle partrjen. Zooals Spanje zijn Carlisten heeft, zooals En geland waarlijk ncg zijn aanhangers der Stuarts bezit, zoo zou Engeland dan een nieuwe legitimistiische bsweging krijgen, die gevaarlijk zou zijn omdat revelutionaire, maar nu nog politiek vrij onschadelijke bewegingen gelijk die van Mosley, ervan zouden profitee- ren. Men schijnt echter op het gezond ver- stand en den goeden wil van den Koning te mogen rekenen, om dit te voorkomen. Zooals onze Dendensche correspondent schrijft, is er reeds een ontspanning in-getreden. Baldwin's verklaring. Maandagmiddag heeft Baldwin in het over- voile Lagerhuis een verklaring afgelegd. In antiwodrd op een vraag van Attlee zeide de eerste minister: „Het doet mij genoegen gelegenbeid te hebben een nieuwe verklaring napens den toestand af te leggen. Bij de overweging van het geheele vraagstuk is het de vurige wensch geweest van de regeering en dat blijft het oeik, den Koning de ruimste gelegenheid te geven tot overweging van het besluit, dat zoowel rechtstreeks zijn eigen toekomstig geluk betreft als de belangen van al zijn onderdanen. Intusschen kan de Brit sche regeering niet verhelen, dat een aanzien- lijke verlenging van den huidigen staat van onzekerheid het gevaar met zich zou brengen van hocgst emstig nadeel aan de (belangen van land en rijk en inderdaad kan niemand meer dan de regeering den nadruk leggen op dezen kant van den toestand. Gegeven zekere verklarimgen nopens de be- trekkingen tusschen regeering en Koning wil ik slechts zeggen, dat er behoudens ncpens de vraag van een morganatisch huwelijk door de regeering geenerlei raad aan den Koning is gegeven, met wien alle besprekingen van zuiver persoonlijken en informeelen aard zijn geweest. Deze vraagstukken zgn niet door de regee ring het eerst opgeworpen, maar door den Koning zelf in een bespreking met mij, enkele weken geleden, toen hij mij zijn voomemens te kennen gaf te huwen met meivrouw Simp son, zoodra zij vrij zou zijn. De zaak is dus reeds eenigen tijd bg den Koning in overweging en zoodra de Koning tot een besluit zal zijn gekomen nopens den weg, dien hij wenscht in te slaan, zal hij daar van ongetwijfeld mededeeling doen aan zijn regeeringen in dit land en in de dominions. Zoodra de Koning ens zijn besluit zal heb ben meagedeeld, zal de regeering zich bera- den of zij al dan niet eenig nader advies aan Z.M. te verstrekiken heeft. Ik mag deze ver klaring wel besluiten met de uitdrukking van de diepste sympathie van ongetwijfeld het ge beele Hui-s met Z.M. in deze moeilijke dagen." Onmiddellijk stond Attlee op en zeide: „Iedereen zal van harte instemmen met de inleidende woorden van den premier. Uit de verklaring tolijkt verder dat Z_M. de Koning nog niet tot een besluit geikomen is, en am die reden zal ik thans geen nadere pressie voor een antwoord uitoefenen. Maar wel wil ik uitdrukking geven aan het gevoel van al gemeene onrust dat zicb in alle lagen van het volk beeft meester gemaakt, en ik hoop, dat het definitietf besluit van den Koning zoo spoedig mogelijk bekend gemaakt zal wor den." De eerste minister antwooidde, dat hg ver- heugd zou zijn indien hij meer inlichtingen zou hebben kunnen geven, maar dat was nog niet het geval. De leden zouden begrgpen hoe moeilijk het in die omstandigoeden voor spreker was om nog te antwoorden op verdere vragen, te eerder daar hij deze ant woorden zonder ruggespraak zou moeten geven. Churchill stond op en zeide dit laatste dan niet van den eersten minister te zullen ver- langen, maar spreker wilde wel graag de ver- zekering hooren die hij reeds Vrijdag had meenen te mogen en moeten vragen, n.l. dat geen onherroepelijke stappen zouden worden gedaan voor het parlement daarvan in ken- nis was gesteld. Bij de herhaling van het woord „onherroe- pelijk" ging van verseheidene kanten van het Huis een „oh, oh" op en eenige leden prote- steerden vrij luid, maar een aantal jonge Con servatieven juichte Churchill toe. Baldwin antwoordide: Ik kan nu op die vraag ook geen nader antwoord geven. Als ik wist wat de Koning besloten had zou dit anders zijn, maar ik weet dit eventmia als iemand anders. De arbeidersafgevaardigde Thurtle vroeg of het Huis gelegenheid zou krggen over een morganatisch huwelijk van gedachten te wis- selen? Baldwin: Het heeft natuurlijk niet het min- ste nut ever hypothesen of theoretische magelijkheden te gaan debatteeren. De communist Gallagher vroeg of de crisis niet eigenlijk een diapere oorzaak bad, n.l. de crisis in bet kapitalistisch-oeoonomische systeem? Op deze vraag gaf Baldwin geen antwoord, maar toen de arbeidersafgevaardigde Bellin ger zeide dat de onzekerheid in welke men verkeerde moordend was voor tal van tak ken in het bedrijfisleven zeide Baldwin, dat Z.M. van deze zrjde van het vraagstuk op de boegte was en ongetwijfeld spoetd zou be- trachten. Geen behandeling der m-otie-Wedgwood. Toen vroeg kolonel Wed'gwccid of zijn be kende motie spoedig in behandeling zou wor den genomen? Baldwin antw-oordde ikort maar kracbtig: Neen, in geen geval, en toen Wedgwood zgn vraag aanvuld,e met de woordenZal de regeering het Huis gelegenheid geven, over slanke lijn, koopt in vertrouwen in door AGATHA CHRISTIE. e> Vervolg. ,,Dat kunnen we aan Bundle overlaten, die H>eelt dat wel klaar." ,Jk hooip t." Gpeens was bet, of Lcma.x rich iets herimnerde. ,,Zeg, wat die kwestie aangaat, waaroverik 't zoo even gehad beb." (fJe bebt 't over zoo v661 dingen gehad." ,jNoe... nee... ik bedoel dat buitengewoon onaangename contretemps" hg dempte zijn dam, tot er niets dan een schor gefluister overbleef ,,die mdmoires die mdmoires van graaf Stylptitch." „Xk gelootf niet dat je het, wat dat betreft, hfl' bet recbte eind bebt", zei Lord Caterbam met een half onderdrukten geeuw. „De nien- scben houden van schandaaltjes. Te drommel kerel, als ik zelf een dagboek of herinnerin- gem te pakken krijigen kan, tees ik ze met het ■aeeste genoegen..." jDe kwestie is bier niet, of die memoires wel of niet gelezen zullen wordenik voor mij ben er van overtuigd dat de mensehen ze wel zullen lezen... maar dat bun publica- tla op dit kmtieke oogenblik alles, zeggp alles, zou kunnen bederven. Het Herzo-Slowakijsche volk wenscht bet koningshuis in eere hersteld te zien en is bereid om de kroon aan Prins Michael aan te bieden. Prins Michael, die den steun en aanmoediging van Zijner Majesteits regeering bezit." ,;En die zich bereid verklaard heeft cm ze kere concessies te doen aan mr. Skey Her- manstein en Co. in ruil voor een leening van een millioentje als 't niet meer is om de goede zaak te steunen." ,,Caterham! Caterham!" smeekte Lotmax met een van ontzetting trillende fluisterstem. ,,D:scretie asjeblieft. V66r alles en boven alles discretie!" ,,Bn nu gaat het erom", ging Lord Oater- haim, voor zijn doen geanimeerd. voort, „dat het ontijdig publiceeren van de memoires van Stylptitch roet in bet eten zou kunnen gooien. Tyramnie en wangedrag van de geheele fami ne Obolovitch, he? Wag met de_ regeering! Leve die en die... Is 't zoo met?" Domax knikte. ,„E5n dat is nog niet eens het ergste", fluis- ter'de hij met een geheimzinnig gezicht. „Ge- steld... gesteld, dat er op die, op die geheim- zimnige verdwijning gedoeld werd... u begrijpt toch wel wat ik bedoel?' Lord Caterham staarde hem in-verbaasd aan. „Neem, dat begrijp ik niet. Over welke ver dwijning heb je 't?' „Maar daar heb je toch wel over gehoord? Kom, 't is gebeurd, toen ze op De Zeven Schoorsteenen waren-. Henry was er ver- schrikkelij'k van in d-e war. 't Heeft h-em bij- na zijn carriere gekost." ,,Daar boor ik van: op", zei Lord Caterham. „Maar wie of wat is er dan verdwenen?" Domax boog zich naar Lord Caterham toe en bracht zijn mond dicht bij diens oor. De oude heer deed een stap achteruit. ,,Maar meneer! Blaas xne niet in m'n oor!" „Heeft u gehoord wat ik zei?" ,,ja", gaf Lord Caterham cnwillig toe. „Nu herinner ik me ook, dat ik er toentertijd het een en ander over gehoord heb. Een eigenaar- dige geschiedenis. Ik zou wel eens willen we- ten, wie het gedaan heeft. En... ze zijn nooit terugigevonden „Neen, nooit. We mo-esten natuurlijlk, wat het naspeuren betreft, met de gr-ootste dis- cretie te werk gaan. Gesteld, dat er iets van uitgelekt was! Maar Stylptitch maakte deel uit van het gezelsohap. En die wist iets. Niet alles, maar iets. En telkens botsingen met hem over de Turksche kwestie. Gesteld, dat hij uit een soort van wraak de heele geschie denis gepubliceerd heeft! 't S-chandaal6n de v-ferstr-ekkende gevolgen! Iedeieen zou zeg gen... waarom hebben ze dat stiligeho-uden .Natuurlijk. En ze z-o-uden gr-cot gelijk heb- beii", zei Lord Caterham met een t-ikje leed- vermaak. iLcmax was in zijn opwinding al luider en luider gaan spreken. Bij die opmerking van zijn metigezel deed hij een uiterste poging am zich te beheerschen. „Ik moet me kalm houden", mompelde hg. ,,Ik mo-e-t me kalm houden. Maar dit meet je me toch nog eerst vertellen, waarde heer. Als Stylptitch er niets mee voor had waarom dan dat manuscript op die omslachtige ma- nier naar Londen gestuurd?" „'t Is eigenaardig, daar heb je gelijk in. Ben je zeker, dat de feiten juist zijn?" „AJbsoluu-t zeker. We ellhebben in Parijs onze agenten. De mdmoires zijn een paar we ken v66r zijn dood in het geheim verzonden." „Ja, dan zou je zeggen, dat er wat achter zat," zei Lcrd Caterham, voor zijn doen bui tengewoon levendi-g. ,/Het is ons gelukt om te weten te komen, waar ze naar toe gestuurd zijn. Ze zijn ver zonden aan een zekeren Jimmy, of James McGrath, een Canadees, die op het oogenblik -in Afrika is." ,,Een heerlrjk-geheimzinnige geschiedenis^ wat?" zed Lord Caterham cpgeruimd. James McGrath arriveert morgen, Donder- daig hier met de Granarth Castle." „En wat ben jg nu van plan te doen?" „We zullen onmidd'Sllijk een onderhoud met hem aan vragen. We zullen hem op de ernsti- i°*e gevolgen wijzen en hem venzoeken, ten eer ste om de publicatie van de mdmoires nog een maand uit te stellen en ten tweede, am te wtillen- goedkeuren, dat ze zorgvuldig gecen- seerd worden." ,,En als hij nou zegt: „Neen mijnheer" of „j-e kan voor mijn part naar de maan loopen", of iets soortgelijk kernachtigs... wat doe je dan?" vroeg Lord Caterham nieuwsigierdg. J>aar ben ik juist zoo bang voor", zei Do max openhartig. Daarom leek het mij ceii goed ding, als u hem eveneens een uitnoodi- ging voor het bewuste week-end op De Zeven Schoorsteenen stuurde. Hij is natuurlijk ten zeerste gestreeld, als hij teg-elijk met prins Michael uitgenoedigd wordt -en allicht is hij dan handelbaarder." DAMES! Behoudt Uw COKSETTEN de huizen JULIENNE SCHELFHOUT, Brabantdam 6, Dampoortstr. 23, GE1NT. Gemaakte Corsetten of op maat. Alle herstellingen. (Ingez. Med.) „Ja, maar, zeg, dat doe ik niet", protes- teerde Lord Caterham geergerd. ,,Ik kan niet goed opschieten met Canadeezen... nooit ge- kund, vooral niet met de exemiplaren, die in Zuid-Afrika geweest zijn." „Alle kans, dat u hem een buitengewoon gesichikten kerel vindt een ruwe diamant." ,,Nee, Lomax. Wat dat betreft. Dat moet iemand anders maar opknappen." ,,Ik ben van de cpinie", zei Domax, ,.dat een vrouw hier goed werk zou kunnen doen. Een vrouw, die genoeg, maar niet te veel van de zaak afweet. U begrijpt me wel! Een vrouw zou in deze wonderen kunnen verrichten - de zaak tactvol ter sprake brengen zorgen, dat ze ham niet in het harnas jaagt. Niet, dat ik een- vo-orstander ben van vrouwen in de po litiek... maar in haar eigen sfeer kunnen ze veel, zeer veel zelfs bereiken! Neem Henry bijvcorbeeld. Wlat heeft die vrouw van hem al niet voor hem gedaan! Marcaa was onverge- lijkelijlk, uniek, een volmaakte politieke gast- vrouw." „Je Wilt toch niet, dat ik Marcia uitnoo- dig om dit varkentje te wass-chen", vroeg Lord Catefham anigstig. Bij de gedaohte aan zijn volmaakte schoonizuster werd hij al bleek cm den neus. „Neen... neen... u begrijpt me verkeerd. Ik had het over den invloed van vrouwen in het algemeen. Neen... hiiervoor zou ik liever een jonge vrouw hebben... een charmante, gees- tdge, mooie vrouw!" (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 1