ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No. 9538 VRIJDAG 4 DECEMBER 1936 76e Jaargang Binnenland. Feuilieton Het Geheim van de Zeven Schoorsteenen Buitenland. TWEEDE BLAD wmmmmmmmm DIENSTPLICHT. Uitspraak inzake vrijstelling. De Burgemeester van TER NEUZEN, brengt ter algemeene kennis, dat een uit spraak op aanvrage om vrijstelling van den Dienstplicht, ter Secretarie dezer gemeente, voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Tegen deze uitspraak kan, binnen tien dagen na den dag van deze bekendmaking in beroep worden gekomen. A. door den ingeschrevene wien de uitspraak geldt of door diens wettigen vertegen- woordiger; B. door elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreven per- sonen of door hunne wettige vertegen- woordigers. Het verzoekschrift moet met redenen om- kleed zijn. Het behoeft niet gezegeld te zijn. Het moet worden gerioht aan de Koningin, dock worden ingediend bij den Burgemeester, tea- Secretarie dezer gemeente. De Burgemeester zorgt voor de doorzending. ter Neuzen, den Sen December 1936. De Burgemeester voomoemd, P. TELLEGEN. DE KONINGIN BEZICHTIGT DE APABTEMENTEN DEK BUITENLANDSOHE GAS-TEN. Woensdagmorgen heeft H. M. de Koningin in igezeLschap van baar eerste hofdame, freule Van Tets en den hoflmaarschalk Mr. F. F. baron De Smeth een bezoek gebracht aan verschillende hotels, waar de buitenlandsche gasten, die ter eere van het buiwelijk van Prinses Juliana naar Den Haag komen, zul- len verlblijf houden, om persoonlijk de aparte- menten welke voor hen geresenveerd worden te Ibezdchtigen. Allereerst viel „Hote! des Indes" de eer ten deel het hooge geizelschap te mogen ont- vanigen, waama vervolgens hotel ,,Paulez" en „Vieux Doelen" aan de beurt kwamen. Te Wassenaar v^rd een bezoek gelbracht aan hotel-kasteel „Oud-Wassenaar". Na een kort oponthoud in dit fraai gelegen hotel begaf het hooge geizelschap zich weer stadwaarts oim na nog in hotel Central, eenige apparteimenten bezichtigd te hebben, »aar het Paleis op het Noordeinde terug te keenen. HET HliWEUJK DEK PRINSES. Prinses Juliana heeft haar keuize voor een hufwelijkageschenk van Ned.-Indie doen vallen ovp een sieraad, dat 30 December door de daartoe aangezochte commissie in Nederland, bs«taande uit Dr. Meyer Ranneff, Mr. D. A. Delprat, Pangeran Ario Adipati Koesoemo- joedo en Raden Ario Adipati Soejono aan Hare Konihiklijke Hoogheid zal worden aan- gpdboden. De Prinses zal dit sieraad bij de huwelijks- piechtigheid dragen. Dit geschenk zal vergezelid gaan van een tJhans bij den topografischen dienst in bewer- kiag zijnde gelukwensch en hulde-adres. Als nevengeschenk zal een representatieve filim worden samengesteld van de huwelijks- feeeten, in Ned.-Indie te vieren. DE TRIBUNES LANGS DEN BRUEDSWEG. Burg, en Weth. van Den Haag hebben be- sloten, de standplaatsen voor den bouw van tribunes langs den bruidsweg ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernard te gunnen aan de Handelmaatschap- paj C. de Ruiter te Amsterdam, voor f 82.000. HET INSTRUCTIEVAARTUIG „PRINSES JULIANA" ZAL VERGROOT WORDEN. Het instruetievaartuig Prinses Juliana" van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart te Amsterdam zal belangrijk vergroot worden. De Prinses Juliana" dient voor het hou den van oeflentodhten met leerlinigen der zee- vaart- en binnenvaarbseholen, wanneer deze de noodige theoretiscbe kennis hebben opge- daan. IHet is geblaken, dat het instruetie vaartuig voor het houden van oefeninigen op de Noordizee, hoewel volkomen zeewaardig, door AGATHA CHRISTIE. 4) Vervolg. Ben poos lang bleef het stil. Dan keerde Anthony zich naar zijn vriend toe. „IHij is kotiing van een langvingerige bende, Jimmy. De beruchtste juweelendief van de heele were Id. Een moedige kerel, een echte durtfal, die voor niemand en niets bang is. Koning Victor is een bijnaam van hem en on- der dien naam kennen ze hem in Parijs. Daar kaid hrj zijn hoofdkwartier. Daar hebben ze hem ook gevangen genomen en voor zeiven jaar veilig opgeborgen. Hij had levenslang verdiend, maar het feit, waarvoor hij het ver- diend had, kon niet bewezen worden. Hij zal nu wel gauw op vrije voeten komen, als hij het terminate al niet is." „Bou het mogelijk zijn dat graaf Stylptitch iets met die gevamgenneming van hem te •taken gehad heeft? Dat de bende hem daar- om te lijf is gegaan? Uit wraak bedoel ik." JDat geloof ik niet," zei Anthony. Een beetje onwaarsichijmlijk, als je het mij vraagt. aoover ik weet heeft koning Victor niet de kroonjuweelen van 'Herzo-Slowakije gestolen. Maar de heele historie, de comlbmatie van het een met het ander, geeft te denken. De dood van Stylptitch, die memoires, die berichten in Ae kranten 't is vaag, dat weet ik, maar toch zegt het veel. En dan loopen er nog ge- ruchten, dat ze petroleum in Herzo-Slowakije hebben gevonden. Ik heb een voorgevoel, James, dat de menschen zich aan 't opmaken sjjn, om hun voile aandacht aan dat kleine lauidje te geven.*' ,/Wat voor soort menschen?" niet groot genoeg is. Derhalve werd tot ver- grootimg besloten, welke gepaard zal gaan met het toepassen van verboteringen, welke sinds het in de vaart brengen van dit eerste in Nederland gebouwde scboolschip in de scheep vaart mogelijk zijn geworden. De Prinses Juliana" is van Amsterdam naar Amhem vertrokken, waar de verbou- wimg zal geschieden. Het schip zal zes meter worden verlengd. Ook inwendig zal een ver- bouwing geschieden. DISOONTO-VERLAGIN G. De Nederlandsche Bank heeft met ingang van Donderdag 3 December het disoonto ver- laagd van 2% op 2 procent. GEWETENSGELD. Bij het gemeentelijke bureau voor maat- schappelijken steun te Amsterdam heeft een onbekende een bedrag van 1000 gestort wegens ten onrechte genoten ondersteuning. RAADSLEDEN-W'ERKLOOZEN DIE PRESENTIEGELDEN NIET OPGAVEN. De correspondent van de Telegraaf te Zaan- dam meldt, dat gableken is, dat onder de door de justitie in beslag genomen 159 dos siers van werkloozen, die een onjuiste opgave van horn verdiensten hebben gedaan, ook die van de werklooze communistische raadsleden M. en K. waren. Deze raadsleden-werkloozen zijn Wtoensdag door de rijksambtenaren ver- hoord. De inlkomsten, welke zij verzuimd heb ben op te geven, bestonden uit presentiegel- den, die zij als raadslid genoten hadden. Het raadslid K. voerde tot zijn verdediging aan, dat in Zaandam steeds aftrelk van steun plaats vond als de ambtenaren van den Gemeentelij- ken Steundienst te weten waren gekomen dat men iets vendiend had. Hij meende te mogen aannemen, dat deize gemeente-ambte- naren bekend waren met zijn raadslidmaat- schap en het genieten van presentiegeld. DE VERDRAGEN INZAKE VERKORTING VAN ARBEIDSDUUR. De regeering heeft inigevolge haar toezeg- ging aan de Tweede Kamer doen toekomen een nota inizaike de ontwerp-verdragen he- treflfen.de le. de verkorting van den arbeidsduur tot veertig uur per week; 2e. de verkorting van den arbeidsduur in de flesschenfabrieken; 3e. de herziening van het verdrag (Geneve 1931) betreffende den duur van den arbeid in de kolenmijnen, welke ontwerp-verdragen door de internationale arbeidsconferentie in haar negentiende zitting werden aangenomen. De regeering heeft gemeend ter zake van deze ontwenp-vendragen geen voorstellen van wet te moeten doen. Wat betreft het onder le. genoemde ont- werp-verdrag meent zij, dat het standpunt van de regeering ten o.pzichte van het vraag- stuk van de verikorte werkweek (40-urige wertkiweek) bekend verondersteld mag wor den. Bij verschillende gelegenheden is duidelijk gableken, dat naar de meening van de regee ring tegen invoering van een 40-urige werk week groote beizwaren bestaan. Daar komt bij, dat de regeering tegen het ontwerp-verdrag nog beizwaren van anderen aard heeft, gelegen in den vonm van dat ont werp-verdrag. Immers dat ontwerp-verdrag is een z.g. beginselverdrag. De regeering, die dat ontwerp-iverdrag bekrachtigt, verklaart o.a. in te stemmen met het beginsel van de week van 40 uur, en zich te veribinden om dat beginsel op verschillende groepen werk- zaamheden toe te passen overeenkomstig later voor te schrijven regelen bovendien en hier vooral klemmen de beizwaren is als voor- waarde aan het beginsel verbonden: het niet venminderen van den levensstandaard bij de anbeiders. Reeds dadelijk rijzen daarbij verschillende vragen: wat is de waarde van een dergelijk verdrag? Welke verplichtingen brengt het mede! hoe kan de regeering zich verplichten het beginsel van de 40-urige week toe te pas- sen in alle industrieen zonder vooraf de uit- gewerkte regelen voor die industrieen te kennen Daar echter, zooals gebleken is, overwe- genlde beizwaren tegen de invoering van een 40-urige werkweek bestaan, acht de regeering ,,Geldmenschen. Groot-financiers met krom- me neuzen en zwarte haren. De creme de la creme van de City." „Waar stuur jrj met al dat geredeneer nu op aan?" „Op moeilijkheden. Ik probeer een gemak- kelijk karweitje moeilijlk te maken." ,,Maar je wilt mij toch niet wijsmaken, dat het overhandigen van een doodgewbon manus cript aan een doodgewone uitgeversfirma met moeilijkheden gepaard zal gaan?'" ,,Nee," zei Anthony spijtig, ,,dat zal, jam mer genoeg, wel niet het geval zijn. Maar zal ik je nu eens vertellen, wat ik met m'n 250, als ik ze verdiend heb, heen ga?" „Naar Zuid-Amerilka?" „Nee, jonigmensch. Naar Herzo-Slowakije. Ik ga me finder de republikeinscbe banieren scharen. Alle kans, dat ik 't nog tot presi dent breng." „Wa^rom laat je niet afkondigen, dat je een Obolovitch bent, dat je de erfgenaam bent van den troon? Dan maken ze je koning. Als je tdch bezig bent!" „Nee, d£ink je, Jimmy. Koning ben je voor je heele leven. President piaar voor drie of vier jaar. Ik zou 't een goeie mop vinden om in de republiek Herzo-Slowakije een jaar of vier den baas te spelen, maar niet langer!" ,,De gemiddelde levensduur van koningen haalt de vier jaar nog niet eens," viel Jimmy hem in de rede. ,,'t Zal een harde dobber voor me worden, cm die duizend pond van jou niet mee te nemen. Jij hebt ze toch niet noodig, als je, na een paar maanden met een gros lastdieren, beladen met goud, terugkomt. Weet je wat ik doen zal? Ik steek ze voor je in Henzo- Slowakijsche petroleum. Waarentig, James, hoe langer ik over deize geschietfenis nadenk, hoe meer plezier krijig ik erin. Ik ecu nooit op 't idee: Herzo-Slowakije gekomen zijn, als jij er niet over begonnen was. Ilk ga naar Louden, blijf daar een dag om den buit in ontvanigst te nemen en dan verdwijn ik, met een sneltrein, naar den Balkan." het niet noodig de vorm van het ontwerp-ver drag thans nader te beschouwen. Tegen een toetreding tot het onder 2e. ge noemde ontwerp-verdrag bestaan allereerst dezelfde principieele beizwaren als die, welke tegen de verkorte werkweek in het algemeen bestaan. DE HEFFIN'GEN KRACHTENS DE WARENWET. Het Departement van Sociale Zaiken deelt mede: Door het bestuur van den Kon. Ned. Mid- denstandsbond is een dezer dagen een persbe- richt verstrekt, waarin lededeelingen voor- komen, klaarblijkelijik ontleend aan een oor- respondentie tusschen het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en de Kamers van Koophandel en Fabrieken. De in dit persbericht vervatte mededeeling, dat de administratieve uitvoering der heffings- regeling- voor 1937 wordt opgeschort, totdat daze regelinig aan een herziening zal zijn on- derworpen, is juist. Dit is evenwel niet anders dan een interne maatregei- van administratieven aard, die voor de betnokikenen niet direct ^an belang is. Over de richting waarin de herzieninig zich zal bewagen, staat nog niets vast. Daarentegen is niet juist de mededeelinig, dat vermoedelijk op korten termijn een rege- ling zal worden getroffen, die dus op 1936 be- trekking zou helblben, voor de zaken van hen, die wel een heffing ingevolge de Wlarenwet moeten betalen, doch waarvan de K. van K., onder de huidige omstamdigheden, geen jaar- lijksche bijdrage voraeren. De heffing van de bijdragen gaat voorloopig op de gewone wijze door; van opschorting van de heffing of van de verplichting tot betaling van het recht over 1936 is dus geen sprake. ONZE EXPORT NAAR BELGIe. ■De devaluatie van den Nederlandschen gul den heeft al een belangrijk geivolg gehad voor den export naar onze zuiderhuren. Zoo passeeren b.v. aan het grenskantoor Wem houtsbrug, gelegen aan den rijksweg BredaAntwerpen, ruim tweemaal zooveel vrachtauto's Eds voorheen. Na de devaluatie zijn 't vooral artikelen Eds kaas, versche visch en haring, die in grootere hoeveelheden worden uitgevoerd. Voor de Nederlandsche douane-amibtenaren beteekent dit drukkere vraohtautovervoer ech ter geen noemenswEiardige vermeerdering hunner bezigheden. De meeste auto's toch komen ledig terug, slechts een enkele expor- teur gelukt het in Bedgie een vrachtje op te doen, zoodat de vervoerkosten niet zoo hoog zijn. DE VARKENSPEST. De Minister van Landlbouw en Visscherij heeft EiEin de Centrale Landbouworganiaties doen weten, dat de maatregelen, door den vee- artsenijkundigen dienst en de Ned. Veehou- derijcentrale genomen om te trachten de ver- spreiding van de varkenspest tegen te gaan, niet Eifdoende zijn gebleken. Zoodat hij, mede met het oog op het buitenland, het nemen van politioneele maatregelen noodzakelijk acht. Een desbetreffend Kon. besluit, ex artikel 45 der Veewet, heeft dsun ook reeds ter verdere behandeling zijn departement verlaten. Daar bij is de doelmatigheid vooropgesteld; de voorschriften zullen echter niet van te ingrij- penden aard zijn. BEZWAREN TEGEN DEN ACCIJNS OP HET GESLAOHT. Naar de ,,TelegraEifverneemt, hebben de besturen vsm den Ned. Slagersbcnd en den Ned. R.K. Bond van Slagerspatroons zicb met een adres tot den Minister van FinEuncien ge- wend. De besturen spreken allereerst hun teleurstellirag uit over het feit, dat hoewel de Minister zich een EUigeheele herziening van het fiscaal strafrecht en strafprocesrecht heeft gedacht Z. Exc. niet tot de conclu- sie is gekomen, dat de accijns op het geslacht opgeheven dient te worden. Dit verouderde belastinigssysteem, meenen de besturen ,doet aflbreuk aan het bedrijfs- leven vsm den slager, omdat het een belasting legt op het volksvoedsel vleesch. Mede wor den er geacht onlbillijkheden verbonden te zijn aan de wijze van accijnsheffinig, waarom adressanten de afschaffing van de wet betref- ,,Zoo gemakkelijk kom je er niet af. Ik helb 't vergeten te zeggen, maar ik heb nog een werikje voor je." Anthony liet zich in een gemakkelijken stoel neervalien en keek zijn mebgezel streng aan. ,,lk dacht wel, dat je iets verziweeg. Nu komt de aap uit de mouw." ,,Absoluut niet.' 't Is een kleinigheid, meer niet iets, dat je doen moet om een dame te helpen." „Hoor eens, James, ik weiger pertinent om iets met jou vermaledijde liefdeageschiedenis- sen te maken te hebben." „'t Is geen liefdesigeschiedenis. Ik heb de dame in quaestie nooit van m'n laven gezien. Hou je kalm, dan vertel ik je het heele ver- haal." ,,Genade, weer een heel verhaal! !Hoor eens, als ik dat moet uithouiden zonder te bezwij- ken, geef me dan eerst wat te drinken." Jimmy reageerde royaal op dat verzoek en zette zich daarna tot vertellen. ,,Dien keer toen in Oeganda, er was een kleurling, dien ik het leven gered had..." „Verduiveld, Jimmy, als ik jou wels, schreef ik een boek, getiteid: Menschen, wier leven ik gered hab. Dit is de tweede al vanavond." ,,'Och, klets. Feitelijk had ik niets gedaan Den man uit de rivier gehaald, anders niet. Hij kon natuurlijk niet zwemmen, daarvoor was 'it een kleurling." ,,Stop 'es even. Bestaat er verband tus schen dit verhaal en het andere van zoo- even „Niet het minste. Ofschoon, nu je er naar vraagt, de man over wien ik 't heb was een Herzo-Slowaak. Gek, we noemden hem Pedro den Hollander." Anthony knikte onvenschillig. ,,Voor een kleurling is elke naam goed ge noeg", zei hij. „Ga voort met je verhaal, James." „Wel, de vent was me er merkwaardig danktoaar voor, liep me overal als een hondje achtema. Zes maanden later gdng hij dood. ZWKNHNBER'l S VtEF.BCH EN nROENTECHNSERV'. (Ing. Med.) fende den geslachtsaccijns als een dringende noodzaak beschouwen. Ais de vDomaanoste en emstigste grief tegen de heflfing van den accijns wordt in het adres de aan tasting van het eigendomsrecht in den vorm van de benadering genoemd. Die benadering, zoo oordeelen adressanten, leidt tot krenkimg van het rechtsigevoel, omdat soms bena!derd wordt als het niet noodig is. Belastingheffing moet mogelijk zijn, zoo werd betoogd, zonder dat de belaste waar onteigend wordt. Ter verkrijging eener regeling, die den aan- gever van het slachtvee het bezit van zijn vee waarborgt, hebben de besturen van bovenige- noemde bonden in hun adres verzocht am met uitschakelinig van de waarde van het vee den accijns te innen in den vorm van een heflfing per stuk rundvee. Uitgaande van de StaatSbegrootinig, waaruit blijkt, dat de Minis ter uit den accijns op het geslacht zich een jaarlijksche opbrenigst wil verzekeren van zes millioen gulden en aan de hand van de gemid delde slachtcijfers, meenen adressanten den Minister voor heffing per stuk te mogen aan- bevelen: voor een volwassen rund 12,50; een pink 7een vet kaif 5,50; een graskalf 4,50 en een nuchter kalf f 0,75. Bij slachting van 350.000 runderen, 50.000 pinken, 150.000 vette kalveren, 80.000 graskaLveren en 400.000 nuchtere kalveren per jaar, zou deze heffing een optorehsgst knnnen geven van f 6.210.000. Het is bekend, dat verscheiden ambtenaren met de uitvoering der wet belast, de thans van kracht zijnde wijze van heffing waar- bij de waarde der slachtingen door hen moet worden gesehat gaarne zouden gewijzigd zien in het door de slagerslbonden voorgestelde systeem van heffing per slachtdier, waarbij de waarde buiten beschouwing wordt gelaten. Ook de Ned. Grossiersbond voor den Vleesch- handel wenscht zijn medewerking aan dit ver zoek te geven, doch deze bond heeft reeds eerder in een adres verzocht, een vleeschbe- lasting in de plaats van den accijns te Stellen en deze belasting te heffen naar het gewicht van het slachtdier, na slachtinig. Het Kon. Ned. Landbouweomite echter heeft zich gekant tegen de voorstellen der slagers- boniden, omdat het er een onfoillijkheid in ziet geen rekening te houden .met het gewicht of de waarde van een slachtdier. Het comite zal voorstellen indienen bij de centrale landlbouw- organisaties, ten einde deze organisaties te beweigen zich in een adres tot den Minister van Financien te wenden met het verzoek den accijns te blijven heffen overeenkomstig de waarde van het vee. HET LEGERONTWERP IN DE BELGISCHE KAMER. De Belgische Kamer begon Dinsdagmorgen -met de discussie over het legerontwerp. Generaal Denis, minister van defensie, lichtte het on twerp toe, dat voorziet in een diensttijd van 18 maanden voor de eenheden, Koorts en zoo. Ik was er bij. Op 't aiier- laatste oogenlblik, net toen hij als een naeht- kaars uitging, riep hij me bij zich en fiuis- terde me iets toe... iets over een goudmijn tenminste, dat verstond ik. En stopte een zeildoeken pakje in m'n hand... had hij altrid op z'n bloote body gedragen, beweerde hij. Ik deed natuurlrik of ik het geweldig belang rijk vond, maar in m'n hart kon 't me natuur lijk niets schelen, dat snap je. Pas een week later maakte ik het pakje open. Uit een soort van nieuiwsgieriigheid, geloof ik. Ik kon me niet voorstellen, dat Pedrb pienter genoeg geweest was, om een goudmijn, als hij die zaig, als zoodanig te herkennen, maar ik dacht: je kunt nooit weten..." Daarbij komt," viel Anthony hem in de rede, „dat alleen bij de gedachte: goud, je hartje onstuimiig rikketik ging." ,,Toen ik 't zakje open had, wist ik ge- woonweg niet, wat ik zag. 'k Voelde me ge- dagouteerd nee, ik weet geen ander woord. 'n Miooie gO'Udmijn was 't... Enfin, 't zal voor hem wel een goudmijntje geweest zijn... ge- meene oplichter, die hij was! Weet je, wat erin zat? "Brieven! Brieven van een vrouw! De schooier was 'er aan 't uitpersen geweest en toen hij stierf, wou hij 't vuile karweitje aan mij overdoen." ,,Ik kan je edele verontwaardiging bagrij- pen, JEimes, maar vergeet niet, dat kleurlin- gen kleurlingen zijn en blijven. Hij bedoelde 't goed. Jij had zijn leven gered en uit danlk- baarheid vermaakte hij jou een bron van in- komsten dat jij scrupules zou kunnen heb ben,, kwam gewoonweg niet bij hem op." „Nee enfin, daar stomd ik! Wat moest ik met de dingen doen Veribranden, was m'n eerste gedachte. Maar toen bedacht ik, dat die arme juffer in Engeland dan niet zou weten, dat ze van den aardbol verdwenen waren en dus elken dag die God gaf, in Eingst ■zou zitben, dat ze den kleurling zou zien ver- schijnen." „Je beschikt over meer fantasie dan ik in jou verwEicht had, Jimmy," zei Anthony, ter- die de dekkingstroepen vormen, te weten een deel der infanterie en het corps cavalerie. Een gemotoriseerd cavaleriecorps zal wor den gevormd, voomamelijk bestaande uit vrij- willigers, gespecialiseerd in het bedienen van fijne en kestbare machines. De op gewone wijze bij de cavalerie inigedeelde miliciens zul len slechts 12 maanden behoeven te dien en. Het aantal vrijwilligers zsil 4000 bedragen. Voor de troepen die niet tot de dekkings- macbt behooren vraagt de regeering een diensttijd van slechts 12 mELanden. Enkele infanterie-eenheden zullen ook slechts 12 maanden behoeven te dienen, doordat er drie lichtingen in twee jaar komen. Bij het begin der zitting wees de voorzit- ter er ap, dat het debat morgen moet zijn geeindigid. Toen een afgevaardigde vroeg: ,,wEiarom?" antwoordde de voorzitter: ,,De regeering zal u dat uiteenzetten; de internationale gebeurtenissen zijn van dien Eiard, dat ieder zal begrijpen, dat ik mij er niet tegen heb verzet." KONING EDUARD EN ZIJN MINISTERS. Koning Bduand heeft Woensdag Baldwin ontvangen. Het bezoek duurde vrij lang en heeft in politieke kringen de aandacht getrok- ken, vooral ook omdat dit nu al de tweede keer is, dat de eerste minister deze week bij den koning komt. De Londensche correspondent der N. R. Crt. telefoneerde De reeds lang in omloop zijnde geruchten ever moeilijkheden tusschen deil koning en zijn ministers vonden Wpensdagochtend be- vestiging in een lang hoofdartikel van de Times, waarin het blad den koning op discrete wijze herinnert aan de verplichtingen van zijn hooge positie. Deze waarschuwing is een direct gevolg van de rede van den bisschop van Bradford, die twee dagen geleden, over de kroning sprekend, verklaarde te hspen „dat de koning wat meer positieve teekenen zou geven zich bewust te zijn van de noodzaak van gacfdelpke leiding." De provinciale pers heeft deze verrassende uitlating in de hoofdartikelen van gisteren al gemeen ondersteund en het gevolg hiervan is nu het eerder genoemde hoofdartikel van de Times. Daarmede is, em het op populaire wijze uit te drukken, de kat uit den zak. Het was inmiddels iedereen al lang bekend, dat er tusschen den koning en zijn ministers moeilijkheden waren gerezen, evenals men wist van welken aard deze .moeilijkheden waren. In Enigeland zelf is daarvari tot nu toe met geen woord in de pers gerept. Wel echter in Amerika, waar de meer sensatio- neele bladen niet hebben geschroomd op zeer indiscrete wijze over 's konings partiouliere ieven te schrijven en met name over zijn vriendschap met een Amerikaansche dame, die voor eenige maanden in Engeland een echtscheiidingsvonnis heeft verkregen. Het is geen geheim, dat deze vriendschap, waar de koning zelf geen doekjes cm heeft gewonden, bij zijn ministers met het oog op de komende kroning veel zorg heeft gewekt. wijl hij z'n vijfde sigaret opstak. ,,Maar ik geef toe, de zaak is niet zoo eenvoudig als ze er op 't eerste gezicht uitzag. Kwam je niet op't idee, om ze haar per post toe te sturen?" „Ja, maar dat kon niet... Ze had, op vrou- wenmanier vergeten om den datum of naar adres er boven te zetben. Op een enkele uit- zondering na. Op een brief stond een soort adres: De Zeven Schoorsteenen." Anthony was juist bezig om Z'n sigaret op- nieuw op te steken. Bij die laatste woorden vergat hij den lucifer uit te waaien... hij moest hem laten vallen, toen het gele vlammetje z'n vingers raaikte. „De Zeven Schoorsteenen!" herhaalde hij. .Merkwaardig „Ken je 't adres?" „Een van de oudste kasteelen in Engeland, James. Een landgoed, waar koningen en prinsen voor hun week-end naar toe gaan en waar diplomaten bij'eenkomen en intrigues op touw zetten." ,,Zie je, daarcm ben ik zoo blij, dat jij in mijn plaats gaat," zei Mc Grath eenvoudig. ,,Jij weet al die dingen en ik weet ze niet. Een kerel als ik, een ruwe bonk uit de oerwouden van Canada, zou^ siller lei stommiteiten begaan. Maar iemand als jij, die in Eton en Harrow zijn opvoeding genoten heeft..." ,,Een van de twee maar," zsi Anthony. ,,Loop niet te hard van staipel." brengt het natuurlijk tot een goed einde. Waarom ilk ze haar niet per post toegestuurd heb? Omdat mij dat te gevaa.rlijk leek. Uit de gewilligheid, waarmee ze gedokt had, meende ik de conclusie te moeten trekken, dat ze een jaloerschen man had. En gesteld nu, dat die den brief bij ongeluk opengemaakt had. Wat moest de arme staikker dan begin- nen... Of ze kon dood zijn dat wels niet cn- mcigelijk, want die brieven zagen eruit, of ze al lang geleden geschreven waren. Nu, de eeniige manier was, dat iemand ze naar En geland bracht en ze haar zelf ter hand stelde." (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 5