ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No. 9537 WOENSDAG 2 DECEMBER 1936 76e Jaargang Binnenland Feuilleton Het Geheim van de Zeven Schoorsteenen Buitenland. Gemengde Berichten TWEEDE BLAD it ■-•. prxwaa aw* -^wweneisw -** NEUZENSCHE COURANT DE KONINGIN WEDEEOM IN DE GROOTE KERR TE 's GRAVENHAGE Maandagmiddag heeft de Kerning in weder- om een bazoek gebracht aan de Groote Kerk te 's Graivenihage, waar het huwelijk van Prin- ses Juliana met Prins Bernard op 7 Januari a.s. zal wiorlden inigezegend, ten einde den stand der werkzaamheden in oogenschouw te nemen en aaniwijzingen voor de regeling der plech'tigheid te geven. iSledhts weiniigen was het kort tevoren aan- gekondigde beizoek bekenid, doch het publiek schijnt vooral in deize dagen een bijzondere in- tuitie voor deze dinigen te helblben, want reeds v66r half drie stonden vensdheidene honderden menschen voor den ingang van de kosterij na- I bij de Torenstraat te waclhten, zoodat de poli- tie tenslotte met eenige manschappen den weg vrij mioest houden. Qm 10 minuten aver half drie arriveerde onder het gejuich der menigte een enikele hof- auto, waarin de Koningin, vergeizeld van een hofdame, was gezeten. Bij den ingang van de kosterij werd H.M. ontvanigen door eenige kerkvoagden, waama zij het gebouw betrad. 'Het beizoek duurde pieties een half uur. De mensehen bleiven geduldiig waclhten en toen te 3.10 uur de Koningin aan den ingang der kosterij versdheen, ging er opndeuw een luid gejuich op. Van de kerk k'eende H. M. naar het paleis Noordeinde terug. HET HUWELIJK DER PRINSES. Ds. Welter zal by de huwelijks- inzegening medeiwerken. Ds. W. L. Welter, ouid-hofpredilker en nes- tor onzer oud-predikanten, zal prof. Obbink by de inzegening van het priniselijke huwelijk in de Groote Kerk assisteeren. Naar de N. R. Crt. vemeemt, wordt hier- mee een lievelingswensch van de Prinses ver- vuld, die haar godadienstleeraar gedurende ruim vier jaar en haar bevestiger tot lidmaat der Ned. Herv. kerk, zoo gaarne aan de inze- geninig van haar huwelijk zag deelnemen. De bronzen medaille voor de schooljeugd. Naar het Handelslblad vemeemt zal de bron- - zen medaille, welke de Nederlanidsche school jeugd als herinnering aan het vorstelijlk hu welijk zal krijgen, bij de Rijksmunt te Utrecht warden gestagen. De penning zal de beeltenissen en handtee- kendngen van 'H.K.H. Prinses Juliana en Z. D. H. Prins Bernard dragen. De medaille zal worden gemodelleerd door de Haagsche beeld- houiwster G. J. W. Rueb. Het li'gt in de bedoeling van de medaille emkele gouden en zilveren exemplaren te doen si aan. AMNESTIE TE WAOHTEN Naar het ,,VolksMad" vemam, zou bij ge- legentoedd van het huwelijk van Prinses Ju liana met Prins Bemhard een amnestie wor den voorlbereid voor dagenen, die tot hechte- nisstraffen zijn veroordeeld. Onder deize amnestie zouden vallen zij, die tot boete zijn veroordeeld en wier vonnis in kracht van gewijsde is gegaan. VERLAGING VAN DE ACCIJNS OP MARGARINE Naar het Handelslblad vemeemt, is met in gang van 30 November de accijns op marga rine met bijna 8 pet. verlaagd ter compemsee- rinig van de prijsstijging der grondstoffen, welke anders den ddtaiiprijs zou moeten doen stijgen. De accijns op vermengde margarine (waar in 10 pet. eveneens belaste bo'ter) wordt ver laagd van 42.6 op 39.3 cent per kilo; die op onvermengde margarine (bestemd voor men- gers) van 47.3 tot 43.7 en die van plantaardi- ge en ritueele margarine van 52 tot 49 cent per kilo. VERLAGING VAN BIJZONDER INVOERREOHT OP BENZINE GEVRAAGD. Htet hoofdlbestunr van den Kon. Ned. Mid- denstandsbond heeft zich met een adres ge- wemd tot den minister van Finamcien, waarin gewezen wordt op de omstandlgheid, dat de voomaamste benzine-import maatsclhappijen door AGATHA CHRISTIE. 3) Vervolg. ,,Nee, jongmensch. Ik ben alleen zoo nu en dan bang, dat 't een soort van Aprilgrap is. Stel geen vertrouwen in prinsen en staats- lieden en degenen, die aver u gesteld zijn, enz. eniz. Maar nu in emst. 't Ding had me zoo lang nageredsd, dat ik eigenlijk igeen oogen- blik meer te verlieizen had. Maar 't was jammer. Ik had juist den heelen boel voor m'n reis naar de binnenlanden voor elkaar en ik had me er op gespitist am te gaan. En een gelagenheid als die komt niet zoo gauw weer terug.™ ,,Je bent oniverlbeterlijk, Jimmy. Duizend pond in de hanld is toch meer waard dan een heele goudmijn in de lucht!" ,/Maar gesteld, dat 't een flauwe grap is? De zaak staat dus zoo... hier sta ik, met mijn passage en alles in mijn zak, op weg naar Kaapstad en daar sta jij, vertegeniwoordiger van Castle Co., een baantje, waaraan je het land helbt." Anthony stond op en haalde zijn sigaretten- koker te voorschijn. „Ik begin te begrijpen, waar je op afstuurt, James. Jij gaat op de goudjacht en ik naar Londen om die duizend pond voor je te in- casiseeren... Hoeveel zit er voor mij aan?" „Een vierde." ,,Tweehonderdivijftig pond, vrij van inko- mende rechten, enz. enz. „Ja." in verband met de waardevermindering van den gulden, den detailprijs van benzine met een halve cent verhioogd hebfben en wel met ingang van 26 October j.l. Adreisisant is van meening, dat een derge- lij'ke prijisverhooging een aanzienlijlke verizwa- ring van de lasten voor vele middenstandsbe- drijvan beteekent, vooral t. a. v. die bedrijiven, waar de distributiekosten een belangrijk deel van den 'kostprijs vormen. Het gevolg daar- van is, dat talrijike pnoducten, waaronder de levensbehoeften in het bijzonder, in prijs zul- len stijgen. Instemmende met het istreven der regee- ring, dat zooiveel mogelijk een stijging van de dagelijksche kosten van levensanderhoud moet worden vermeden, is adressant van oordeel, dait ook de tengevolge van de waardevermin dering van den gulden noodzakeiyk geworden prijsstijging der benzine dient te worden ge- compenseerd door een overeenkomstige ver- laginig van het bijizomder invoerrecht. Met klem dringt het hoofdbestuur van den Kon. Ned. Middenstandsfbond er op aan, te be- vorderen, dat dit bijizonder invoerrecht op ben zine overeenlkamstdg de waardevermindering van den gulden wordt verlaagd. DE ZAAK, NIET DE PERSONEN. De Haagsche redacteur van de ,,Standaard" schryft In ons blad van 1 October j.l. schreven wij een kort artikeltje onder den titel: ,,Onrust- stokers", waarin scherpe critieik uitgeoefend werd op de houding van de „Limlburger Koe- rier" en het „Dagfblad van Noord-Brabant". Deze bladen voerden een oppositie tegen de Regeerintg die naar onize meening het normale karakter daarvan overschreed. Uit Roomsch-Kath'olieken kring had men ons verzekerd, dat een der beide hoofdredac- teuren nog steeds Belgisch staatslburger was. Nader is ons gelbleken1, dat dit niet het ge- val is. Oolk de hoofdredacteur van de ,,Limhurger Koerier" is eenige jaren geleden genaturali- seerd tot Nederlander. fVdor zoover deze vroegere Vlamingen, die leven uit de Groot-Nederiandhche cultureele gedachte, zich gekwetst kumnen achten door de aanduiding „door Belgen geleide bladen" willen we gaarne verklaren, allerminst den opzet gehad te hebben hen persoonlij'k te grie- ven. Hun, naar ons inzicht, onmatige critiek op de Regeering ten aanizien van de mionetair- economische politiek, was het doeliwit onzer bestrijdiinig. Andere bedoelingen waren ons vreemd. DE OPENING VAN DE MOERDIJKBRUG. Omtrent de opening van de Moerdijkbrug wordt gemeld, dat de Konintgin te c.a. 11.18 te Willemsdorp uit den trein zai stappen, 0m dan met een hofauto naar de brug te gaan. Daar zal zij een lint doorknippen in tegenwoordig- heid van den commissaris der Koningin en den minister van Waterstaat, burgemeester en ge- meentelbestuur van Dulbbeldam, met verdere genoadigden. Als het goed weer is, zal de Koningin over de brug wandelen, by slecht we'er per auto gaan. Aan den zuide'lijken ©ever wordt wederom een lint doorgelknipt. Daar zal tegentwoordig zijn de Commissaris van de Koningin in N. Brabant met Gedeputeerden, gemeentebestuur en burgemeester van Hooge Ziwaluwe. Toe- spraken worden alleen gehouden door den mi nister van waterstaat en beide Commis saris- sen van de Koningin. De ponten zullen niet varen. De Koningin zal op het station Gage Zwalutwe oa. 12.19 in den trein stappen en vertrekken. Het is nog niet belkend, of de Prinses of Prins Bemhard aanwezig zullen zijn. WEGEN EN VERKEER. In de vroege morgenuren, welke op koude nachten volgen, kan het wegdek door ijzel- vorming dikwijls zeer glad zijn, zonder dat men daarin erg heeft. Zeer verraderlijk zijn onder deze omstandig- heden de brugdekken. Terwijl het wegdek zelf anders volkomen stroef is, komt het dik- wyis voor, dat de brugdekken uiterst glad zijn. Tengevolge van den trek onder de bruggen ontstaat een hevige afkoeling, welke yzelvor- ming op het brugdek veroorzaakt. Men zij hier bijzonder op zijn hoede. Mocht men onderweg een glad brugdek on- „Goed. En om je nu even op stang te jagen wil ik je verteliein, dat ik 't ook voor honderd pond gedaan zou helblben. Jij wordt nooit rijk, Jimmy McGrath, £ils je op die onzakelijke manier doorgaat." „Kan me niet schelen. De hoofdzaak is nu: je doet 't?" ,,Ik doe 't. Hier, op je gezondheid. Dat Castle's rondreis de luxe grondig in de war moge loopen." Met gepast-emstige gezichten werd die toast gedronken. Tweede Hoofdstuk. Een jonkvrouw in nood. „Zoo, dat is dat," zei Anthony, terwijl hij zijn glas op tafel neerzette. ,,Met welke boot was jij van plan te gaan?" ,,Met de Granarth Castle.™ Passage natuurlijk op je eigen naajm ge- nomen. Dan doe ik het Ibeste om maar als Jimmy McGrath te gaan. De paspoort- misere-tijd is toch achter den ruig, niet?" „Ook al was 't niet zoo! We lijken geen steek op elkaar en toch zouden we op zoo'n ding dezelfde beschrijving krijgen. Groot 1.78, haar tomin, oogen blauw, neuis gewoon, kin gewoon..." ,,Zeg, 't kon wel een beetje campiimen- teuser! Als je nagaat dat Castle uit meer dan honderd sollicitanten mij gekozen heeft... om mijn aanigenaam uiterlijk en dito manie- ren." Jimmy grinnikte. ..Van die aangename manieren heb ik van- morgen een staaltje geizien." ,,Lioap naar de... toinnenlanden." Anthony stond weer op en begon de kamer op en neer te loopen. Zijn wenktorauwen waren licht-gefronst en het duuTde wel een paar minuten, v66r hij begon te spreken. ,,iZeg Jimmy," zei hij toen, „Stilptitch is te Parijs gestorven. Waarom worden zijn der de wielen krijgen waar geen zand is ge- strooid, dan verdient het bjjzondere aanbe- veling de K.N.A.C. daarvan onmiddellijk in kennis te stellen. Een van haar leden gaf in dezen het voor- beeld door de K.N.A.C. een telegram te stu- ren, toen hy bemerkte dat het dek van de brug bij Vianen zoo glad was dat het een em- stig gevaar voor de verkeersveiligheid op- leverde. De K.N.A.C. heeft zich onmiddellijk met de betrokken instanties in verbinding gesteld, met het gevolg, dat er zand werd gestrooid, waardoor de put was gedempt alvorens het kalf was verdronken. NOORD EN ZULD VERBONDEN. De vrees van velen, dat de wegverbinding tusschen de nieuwe brug bij Moerdijk en de Bredascbe baan by Zevenbergschenhoek niet tijdig v66r de officieele opening van de brug, op 12 December, gereed zou komen, is niet gerechtvaardigd gebleken. Weliswaar heeft men met man en macht en de laatste week, met het oog op de drei- gende vorstperiode, met dubbele ploegen moeten werken, doch daardoor ook heeft men bereikt, dat Vrijdagmiddag, dus veertien dagen v66r den vastgestelden tijd, de verbindings- weg, waarover op 12 December meer dan 1000 auto's hun weg van Dordrecht naar Breda moeten vinden, gereed kwam. Vrijdagmorgen omstreeks 11 uur waren de stratenmakers, die zoowel van de zijde van Zevenbergschenhoek als van de nieuwe brug waren begonnen, elkaar even noordelijk van het viaduct, waar de weg MoerdykLage Zwaluwe onder den nieuwen weg doorloopt, elkaar tot op ongeveer 4 meter genaderd. Te ongeveer 3 uur was ook den afstand overbrugd en was de laatste 25 M'2. met klin- kers belegd. Hoewel daarmede dus feitelijk de verbinding Noord-Zuid is tot stand gfibracht, wil dit nog geenszins zeggen, dat de nieuwe wegverbin ding gereed is. Gereed is immers slechts de afgaande baan Noord-Zuid, dus van Holland uit het rechter-weggedeelte, terwijl eerst later wanneer is nog niet bekend het linkerweggedeelte zal worden aangelegd. Alvorens tot dezen aanleg over te gaan, wenscht men eerst af te wachten of zich bin- nen afzienbaren tijd met het thans gereed ge- komen weggedeelte nog emstige moeilijkheden zullen voordoen. HET NATION ALE DAGBLAD EN DE PERSTRIBUNE VAN DE TWEEDE KAMER. Het besluit van de huishoudelijke commissie der Tweede Kamer om den overzichtschry'ver van het Nationale Dagblad der N.S.B. niet langer toe te laten tot de perstribune der Tweede Kamer is, volgens de N. R. Crt., ge- nomen, nadat tot tweemaal toe de hoofd redacteur van genoemd dagblad, Mr. Rost van Tonningen, van den griffier der Kamer een waarschuwing had ontvangen, dat. de over- zichtschrijver voor afgevaardigden beleedigen- de uitdrukkingen gebruikte Op 5 November j.l. was den overzichtschrij- ver toestemming verleend tot het innemen van een plaats op de perstribune. Ruim een week later kreeg de hoofdredacteur de eerste waar schuwing, waarop deze informeerde, welke uitdrukkingen als beleedigend werden be- gchouwd en verklaarde, order te hebben ge- geven dat de vermoedelijk bedoelde termen niet meer gebruikt zouden worden. Het bleek, dat de overzichtschryver het Kameriid den heer L. L. H. de Visser had aangeduid als „Loutje Bulk". Toen naar aanleiding van de opmerkingen, die by de behandeling van de justitiebegroo- ting de heeren Terpstra, Donker en Schalker hadden gemaakt over leden der rechterlijke macht, die lid waren van de N.S.B. het Natio nale Dagblad schreef over ..obscure insinua tes, te laffer daar de aangevallenen niet aan wezig waren om zich te verdedigen", kreeg de hoofdredacteur een tweede waarschuwing, met de mededeeling, dat de zaak ter afdoe- ning in handen zou worden gesteld van de huishoudelijke commissie der Kamer, die op 25 November j.l. besloot, de aan het Nationale Dagblad verleende faciliteit, die gebruikt werd om leden der Kamer te beleedigen, in te trek- ken. memoires via Afrika van Parys naar Londen gestuurd Jimmy schudde huipeloos zijn hoofd. ,,Dat weet ik niet." .Waarom helblben ze 't niet netjes ingepakt en per post verzonden?" n *--■ „Dat helb ik me ook al aflgevraagd. 't Zou heel wat normaler geweest zyn." ,,Natuuriyk weet ik wel," ging Anthony voort, „dat het koninigen en koninginnen en verderen hoogwaardigbei'dgbekleeders bij de wet, o nee, bij de etiquette, veifboden is, om iets op de eenvoydigste, meest logische manier te doen. Daarom had je vroeger de heeren ,,Boodischappers des Konings". Die kregen dan, bij wijze van Sesam, open u. een zegel- ring mee, 's Konings ring! U kunt doorgaan edele Heer! En meestal was die Edele Heer dan de bandiet, die den ring gestolen had. Ik heb me er altijd over verwonderd, waarom de een of andere veriichte geest er in die dagen niet opgekomen is am een stelletje duplicaten te maken een diozijn of een half dozyn, en die dan aan den meest biedende te verkoopen. Ze hebben in de Middeleeuwen deksels weinig initiatief gehad." Jimmy gaapte. „Mijn opmerkingen aver de Middeleeuwen schijnen je maar matig te interesseeren. Laten we het dan maar weer over graaf Stylptitch helbben. Als die je duiize-nd pond cadeau had willen doen, had hij ze je in zijn testament kunnen vermaken. Godlof zyn we nog niet te trotsch om een erfenisje te accep- teeren. De man moet niet goed in zijn boven- kamer geweest zyn." „Tja.daar lykt het tenminste op..." Anthony fronste zijn wenkbrauwen nog sterker en zette zyn wandeling door de kamer voort. ,,Heib je 't ding gelezen?" vroeg hij opeens. „Welk ding?" ,,'t Manuscript natuurlijk." .Beware me, nee! Waarom zou ik iemand als ik! iets dergeiyks gaan lezen?" Thans op de gereserveerde tribune. Ten vervolge op het bovenstaande kan wor den gemeld, dat Vrijdag de verslaggever van het Nationale Dagblad op de gereserveerde tribune van de Tweede Kamer is verschenen met een indroductie van het Kameriid Mr. Dr. W. M. Westerman. Naar verluidt, zou Mr. Westerman ook in het vervolg den verslag gever willen introduceeren op de gereserveer de tribune. BENZINE EN BENZOL. Verboden en verplichte vermengingen. De minister van Financien heeft de volgen- de beschdkkimg uitgevaardigd: 1. Ter uitvoering van artikel 2 bis, letter a der wet tot tydelijke heffing van een bijzon der invoerrecht op benzine wordt met ingang van 1 Felbruari 1937 voor de aldaar verboden venmenging met benzine mede aangewezen benzol, waaronder, ook voor de toepassing van de verdere voorschriften van deze besohilkikinig, tovenis worden begrepen andere benzolkool- waterstoffen en alle in hoofdzaak uit benizol- koolwaterstoffen bestaande, met of zonder be- werking of vermenginig als motorbrandstof geschikte vloeistoffen. 2. Mede met ingang van 1 Februari 1937 en zulks zoowel wat het in het vrije verkeer brengen, als wat het ten vervoer aanbieden, het vervoeren en het in voorraad heibben be- treft, zal aile benzol per kilogram ten minste 20 milligram furfurol benevens 10 gram aethyleen-dichloride, terpentijn of Iijnolie moe ten bevatten en zullen deze herkenntngsmid- delen of bestanddeelen wellke daarvan afkam- stig zijn, zich niet in benzine mogen bevinden. 3. Het onder 1 genoemde mengverbod en het onder 2 voor benzol ingestelde menggetaod gelden niet vaor benzine en benzol wellke met elkander worden venmemgd. Voorts gelden nog een aantal uitzonderin- gen ten aanzien van het onder 2 bepaalde. GENT EN DE ZEE. (Volgens Navigation du Rhin heeft Van Ca- neghem, directeur van de zee-installaties te Brugge, een maritiem kanaal 120 M. breed en 10 M. diep, ontworpen, dat Gent met Heyst moet verbinden en het gebruiik van het ka naal over Nederlamidschen badem overbodig maakt. DE „U 18" GELIGHT. De onderzeeer U 18, welke 21 November in de golf van Lubeck na een botsdmg is gezon- ken, is Zaterdag vlot gebracht. Het stoffelijk oversdhot van de acht slacht- offers, die bij deze ramp am het leven zijn ge- kamen, zijn ter aarde besteld. Alle oorlogs- bodems van de Duitsohe vloot vlagden half- stok. GEEN TARWE EN ROGGE MEER VOOR BRANDEWIJN. Teneinde de granen zoaveel mogelijk te spa- ren heeft de minister van lanidlbouw in Duitsch- land verboden, dat tarwe en rogge worden gebruikt voor het istoken van brandeiwijn. DE SFAANSGHE KWESTIE IN HET ENGELSCHE LAGERHUIS. In het Lagerhuds heeft minister Eden ver- scheidene vragen beantiwoord over Spaansche aangelegenheden. Een artbeidiersafgevaardigde vroeg eerst of de regeering geen stappen wil- de doen om te beletten, dat ook wapens naar Portugeesehe havens werden vervoerd in En- gelsdhe sohepen, gezien het feit, dat Portugal als een soort aanvoerleiding voor de Spaan sche rebellen functioneerde. Eden antwoordde, dat hij het met deze voor- stellinig van feiten in het geheel niet eens was. Spr. had geen enkede informatde, dat de Por tugeesehe regeering zich aan schending der non-interventiebesluiten schuldig maakte en het zou ongepast zyn als de Engeische regee ring, zonder zwaarwegende argumenten, dien blaam op haar wilde laden. Daarna herhaalde de minister dat de gelegenheid voor ontrui- ming van Spaansch grondgebied door neutra- len ncg openstond maar niet voor onibepaal- den tijd open zou blijvierr staan. Voor niet-En- Anthony glimlachte even. ,,Ik wou 't alleen weten, anders niet. Je weet toch ook wel, dat memoires dikwijls hoopen moeilijkheden veroorzaken. Indiscre te onthullingen en dat soort dingen meer. Je hefbt van die mensehen, die er een soort van genoegen in scheppen, nadat ze eerst hun heele lenaen lang zioo gesloten als een bus geiweest zijn, na hun dood de lont in het kruit te gooien. Van te voren zitten ze dan zeker by die gedachte te gnuivenWat voor soort man was die graaf Stylptitch, Jimmy? Jij hebt 'em gezien en jij babt 'em gesproken en je hebt nogal menschenkennis. Zou 't kunnen zijn, dat hy er een van die stiekeme soort was?" Jimmy haalde zijn schouders op. ,,Moeilijk te zeggen. Den eersten keer had hij hem, wat je noemt, am en den tweeden keer was hij op end' op de gedistingeerde oude heer, die me kwam bedanken en die me com- plimentjes stond te maken, tot ik me geen raad meer wist." F.n heeft hij niets gezeigd, toen hij dron- ken was... iets interessants, bedoel ik?" Jimmy zocht, met gefronste wenkbrauwen, in zijn herinnering rond. ,,Tja, dat hij wist, waar de Koh-i-noor was," diepte hij toen twijfelend op. „Dat weten we allemaal," zei Anthony. ,,In den Tower, als ik 't wel heb. Achter dik spiegeiglas en tralies en met een half dozijn heeren in bai-masqud-pakjes er omheen om ap te passen, dat je niets wegpakt." „Zoo is 't," stemde Jimmy toe. /Heeft hij nog iets meer van dien nomsens gezegd. Bijivoorlbeeld dat hij wist in welk museum de Wallace-collectie ondergebracht was?" Jimmy schudde van neen. „Him!" zei Anthony. Hij stak zijn derde sigaret op en begon weer de kamer op en neer te loopen. „Je leest zeker zelden of nooit een krant, he?" vroeg hy na een paar minuten. geischen was er al bijna geen plaats meer aan boord der Engeische booten, ofschoon de ka- piteins opdracht hadden om tot het laatste oogenblilk mensehen mee te nemen. Toen zeide mej. Wilkinson: Zou het niet het verstandigst zijn als de Engeische booten alle Spanjaarden uit Spanje meenemen en de Duit- schers, Italianen en Russen overlieten om hun zaakje onderling uit te vechten? Spr. bedoel de met deze schijnbaar gekscherende vraag of de regeering nog wilde volhouden dat er geen Italianen op de Balearen waren. iBden antwoordde dat er ongetwijfeld Ita- liaansiche vrijiwilligers op de Balearische eilanden vertoeflden, maar er waren eveneens vrijwilligers op het Spaansche vasteland, die de legers van beide partijen versterkten. In elken oorlog waren vrijwilligers apgetreden. Wist mej. Wilkinson niet meer dat Byron de Grieken te hulp was gesneld. Wilde zij van Londen uit de bewegingen der vrijwilligers verbieden? De Britsche consul te Majorca had eenige gevallen van schending der non- interventie-afspraak ter kennis van de regee ring gebracht, die deze zeker te bevoegder plaatse, dat was bij de commissie van Lord Plymouth, had geldeponeerd, maar de regee ring was niet van plan een actie tegen de deelneming van vrijwilligers te beginnen en zelker niiet alleen. POSTZEGELS EN VOORBANG VAN TAAL. Van Vlaamsche zijde was den laatsten tijd een perscampagne ingezet met het doel een eind te malken aan de uitgifte van tweetalige Belgische postzegeis, waarop het woord Bel- gique boven het woord Belgie staat. Daar door is naar het oordeel van Vlaamsche bla den in het buitenland de indruk gewekt. dat Belgie een overwegend Fransch sprekend land zou zijn, terwijl volgens officieele taalstatis- tieken de meerderheid van de Belgische be- volking Vlaamsch of Nederlandsch spreekt. De minister van P.T.T., Bouchery, heeft thans beslloten in dezen wensch te treden, met dien verstande, dat om de beurt de voorrang aan de Nederiandsche en aan de Fransche taal zal worden gegeven. Zoo bijv. zal op den post- zegel van 5 centimes Belgie-Belgique gedrukt worden, op dien van tien centimes Belgique- Belgie enz. Bij de eerstuitkomende uitgifte zal hienmee een begin worden gemaakt. TIJDENS ZANGUITVOERING GESTORVEN Tijdens een uitvoering, welke de zangver- eeniginig Crescendo" met medewerking van de Harmonie uit Goirle ^ondagavond in de zaal van Korvel te Tilburg gaf, is de voorzit- ter van de Harmonie piotseling aan een hart- verlamming gestorven. De overledene, de heer Henzig, was hoofdonderwijzer en een bekend paedagoog te Goirle. DE STORMKLOK VAN DE N. S. B. Terzake van overtreding van het uniform- vedbod heeft de politie te Dordrecht tegen 10 pensonen, behoorende tot de N. S. B., proces- verbaal cpgemaakt. Een hunner is bovendien bekeurd wegens het geven van een vertooning zonder vergunndng. Bedoelde personen al- dus het proces-verlbaal gaiven een vertoo ning met een met vier paarden bespannen versierden wagens voorzien van opschriften, waarop een z.g. stormklok werd vervoerd, ter wijl ter weerszijden van den wagen N. S. B.- leden in uniform liepen. HONDERDJARIGE TE NAARDEN. De heer Laurens van der Sluis Veer te Naanden, heeft Zomidag op zijn honderdsten geboortedag zeer veel belaragstellinig onder- vonden. Tot de talrijken, die hun apwachting kwamen maJken, behoorde het voltallige col lege van burg, en weth. Burgemeester Bod- denis Hosanig beeft in een aardige toespraak de gelukwenschen van de burgerij overge- bracht, waarop de jarige keurig en kemach- tig heeft bedankt. Hij bracht verder den dag monter door, temidden van familie en vrien- den, die zijn woning in een bloementuin had den herschapen. De jubilaris was vroeger een zeer bekend figuur in den houthandel en heeft verscheidene functies in het kerkelij.ke leven vervuld. De heer van der Sluis Veer stamt uit een bekend Noord-Hollandsch geslacht. „Nee, tenminste zoowat nooit," bekende McGrdath nederig. „D'r istaat gewoonlijk niets in dat mij, banbaar, interesseert." ,,,Gelukkig dan dat ik wat geciviliseerder ben. In den laatsten tijd wordt Herzo-Slo- wakije telkens genoemd. Allerl'ei bsweringen over een herstel van het koningschap." ,,Him. Nikolaas IV zelf had geen kinderen," zei Jimmy. ..Maar daarom hoeft de Ofoolo- vitoh dynastie niet uibgestorven te zijn. Er zijn waarschijnlijk hoopen en hoopen jonge exemplaren. neefjes en nichtjes in den eer sten of tiweeden of zociveelsten graad." ,,Dus 't zou niet bepaald moeilijk zijn, om een presentabelen koninig te vinden, wil je zeggen „Ja", zei Jimmy. ,,En 't verbaast mij eer- lijk gezegd niets, dat ze genoeg van die repu- bliek beginnen te krijgen. Voor een volbloe- dig, actief volk als die Herzo-S1 owak en is 't meer dan sneu om op presidenten te moeten schijf-isichieten, als je aan koningen en konin ginnen gewend bent. En nu wij 't toch over koninigen hefohen, moet ik je nog iets vertel- len wat Stylptitch dien bewusten avond ook losgelaten beeft. Hij zei dat hij de bende, die bem aangevallen had, kende. 't Waren vasallen van Ktoing Victor," zei hij. ,,'Wlat!Anthony draaide zich met •een ruk om. De energieke monld van McGrath verbreed- de zich in een grijns van vermaak. ,,Wat bijt jij opeens fel, Gentleman Joe!" zei hij quasi-verbaasd. ,,Klets niet, Jimmy! Je hebt zonder dat je 't wist iets heel belaSigrijks gezegd." Hij ging naar het raam en keek een poos zwijgend naar buiten.. ,,Wie is die koninig Victor?" vroeg Jimmy. ,,Een Balkan potentaat?" ,,Nee," gaf Anthony langzaam ten ant- woord. ,,Dat alag koning is hij niet." ,jWat is hij dan?" (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 5