Sport Storm en Hoogwater. Gemengde Berichten PROVINCIALE STATEN VAN ZEE LAND. WEER VER W ACHTIN G. RECHTSZAKEN. VOETBAL. v.t. DOOR VALLENDE MAST GEDOOD. FRAUD® MET OORMER.KEN OP OVERFLAKKEE. EVEN EEN JONGEN GERED. Vergadering van Dinsdag 1 December 19-36, des namiddags half twee. Aanweiziig waren 40 leden, afwezig de hee- ren De Feijter en Van Duin, beide met- ken- nisgeving wegens onigesteldheid. De VOORZITTER, de Commissaris der Koningin, sprak daarna als volgt: Bij den aanvang van deze zitting is bet mij eene behoefte 'in Uw midden te memoreeren de tolijide tijdimg, welke ons volik voor eenige maaniden heeft bereik-t, toen bekend werd ge maaikt de verloving van H. K. H. Prinses Juliana en Z. D. H. Prins Bernard van Lippe Biesterveld. Die heugelijike mare bradht ongekend groote vreuigde en oprechte danikbaarheid bij ons volk in zijne breede lagen en niet h'et minst ook bij de intgeizetenen van daze provincie, die- door zulike hechte banden van liefde en trouw ver- bonden zijn aan het Huds van Oranje. De gees-tdrift, welke zich in de dagen na 8 September van ons volk heeft meester ge- rnaaikt en die op zoo spontane, hartelijke wijze tot uiting is gekoimen, bewijst, welk eene ruime plaats onze Koniniklij'ke Familiein het hart harer onderdanen inneemt. Van harte verheugen wij ons over het groote ge-Iuk, dat ons Vorstenhuis? dat gedurende de laatste jaren d'oor zulke zjware slagen is ge- troffen, thans weer is binnengetreden. En daarnaast gevoe'l-en wij innige dankbaarheid, dat God het jonge Vorstenpaar tot elkander heeft gebraoht en tot eene echtverbintenis heeft doen besluiten. Het wil mij voorkomen, dat Uwe vergade- ring, alvorens met hare werkzaamheden aan te vangen, van harte met mij wil instemmeij, als jlk hiefbij de beste wenschen uitspreek voor het toekamstige Bruidsipaar en uiting geef aan ons aller hoop, dat het aanstaande huwelijk mcge strekken tot geluk van ons geliefd Oranjebuis en tot een zegen van het geheele Nederlandsche Volk. De laden, uitgezonderd de S.D.A.P.-ers, gaven blijken van instemming met de door alien staande aangehoorde woorden van den Gommissaris. De N.S.B.ers deden het met ham bekenden groet en het roepen van ,,Houzee". Van andere zijde hoorde men ,,bah" roepen. Na ohderzoek en goedkeuring der geloofs- brieven werd tot toelating van den opvolger van den heer P. G. Laemoes, den heer 'H. van Mazij'k uit Sluis, besloten en nam deze na het afleggen van den eed zitting. Ingekomen stukken. Onder de ingekomen stukken was een adres van de Kamer van Koophandel te Middelburg, inizake toepassing van de verordeningen tot het weren van inbreulk-en op natuurschoon in Zeeland met betrekking tot het plaatsen van reclaimeborden. De VOORZITTER stelde voor dit voor ken- nisgevinig aan te nemen. De heeren DEKKBR en ONDERDUK had- den daartegen bezwaar en met 31 tegen 9 stemmen werd besloten het adres naar de afdeelingen te zenden. Bij een venzoek ran subsidie voor de borg- stellingsfondsen voor de Zeeuwsche eilanden en voor Zeeuwisch-Vlaanderen, stelde de VOORZITTElR voor dit in handen van Ged. Staten be stellen ran bericht en raad. De heer GOOSSENS vond dat het jammer zou zijn als men nu zee maaniden op ant- woord moet wachten en daardoor de geimeen- tebesturen hun houding oak niet zoo gemak- kelijk kunnen bepalen. De VOORZITTER zeide, dat het verzoek dateert van 18 November. De heer DE FAUW acht zes maaniden waichten toch ook lang. De VOORZITTElR zegde nader overwegirug tot vlugger afdoening toe-. Alle voorstellen werden naar de afdeelingen verwezen. Na het trekken dier afdeelingen, zeide de heer MES, dat het hem voor kwam dat het gewenscht is, dat de voorstellen van de cran- missie ad hoc inizake de pensionneering van de leden der Ged. Staten en het betreffende de moties De'kker en Onderdijk inzake incom- patilbiliteiten ten aanizien van het lidmaat- schap van Ged. Staten, niet door de afdeelin gen, imaar door de Staten in pleno worden onderizocht. Dit vond bezwaar bij den heer DEKKE3R, die zeide, dat men dan toeh hebzelfde weer krijgt in openbare vergadering. Besloten was eerst in de afdeelingen deze kwestie te bespreken. Zoo no-odig kan men weer alle samen komen. De vergadering werd verdaagd tot Dins dag 22 December te 10 uur. Matige tot krachtige, Westelijke tot Zuid- westelijke wind, betrokken tot zwaar bewolkl, af en toe regen, aanvankelijk iets zachter. OVERTREDING LUCHTBESOHERMINGSWET 'De predikant der Ned. Herv. gemeente te Renesse, W. J. K., is wegens overtreding van de luchtbescbermingswet door de Middelburg- sche rechhbank vsroord-eeld tot een geldboete van 25 subs. 30 dagen. Het Gerechtshof te 's Gravenhage heeft dit vonniis vemietigd en verdachte vrijgesproken. POLITT EREOHTER TE MIDDELBURG. Zitting van Dinsdag 1 December 1936. De navoigende zak-en werden behandeld: P. G., oud 59 j., steenikolenhandelaar te Ter Neuizen, werd ten laste gelegd, dat hij- op 5 October 1936 te Ter Neuzen opzettelijk Frans Jonkman heeft belee-digd. Eisc'hf 30 boete of 20 dagen hechtenis. Uibspraak15 boete of 10 dagen hechtenis. Wia. de S., oud 42 j., ocihtgenoote van J. P. F. de G., oud 42 j., z-onder beroep te Ter Neu zen, werd ten laste gelegd, dat zij op 5 Octo ber 1936 te Ter Neuzen opzettelijk A. E. C. Wilhelm heeft beleedigd. Wia. de S., voornoemd, werd te laste ge legd, dat zij op 5 October 1936 te Ter Neuzen opzettelijk J. C. Oppeneer heeft beleedigd. Deze beide za'ken werden gevoegd behandeld lEisch: 40 boete of 20 dagen hechtenis. Uibspraak15 boete of 10 dagen hechtenis. P. A. de M., oud 24 j., chauffeur te Bres- kens, werd te laste gelegd, dat hij op 21 Oc tober 1936 te Brackens A. Verstraeten heeft mishandeld door hem opzettelijk gewelddadig te stompen en te slaan. lElisch: /<50 boete of 20 dagen hechtenis. Uitspraakf 20 boete of 10 dagen hechtenis. Ma. La. Aa. G., oud 18 j., zonder beroep te Axel, werd ten laste gelegd, dat zij op 22 Juli 1936 te Ter Neuzen opzettelijk van Ca de Beer als geschenk heeft aangenomen een paar door diefstal door genoemde Ca. de Beer verkregen handsohoenen. Eisch15 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak: idem. Mr. Callenfel-s refereert zich aan het oor- deel des Rechters. G. de C., oud 34 j., arbeider te Westdorpe, werd be laste gelegd, dat hij op 11 October 1936 te Westdorpe J. Kalle heeft mishandeld door hem opzettelijk gaweldadig te slaan. iHisdhf 5 boete of 3 dagen hechtenis. Uitspraak: idem. J. V. M. v. d. V., echtgenoote van J. F. E., oiud 38 j., zonder beroep te Ter Neuzen, werd te laste gelegd, dat zij op 26 September 1936 te Ter Neuzen opzettelijk I. van Kerkvoort .heeft beleedigd. Eischf 5 boete of 3 dagen hechtenis. Uitspraakf 10 boete of 5 dagen hechtenis. W. K., oud 26 j., chauffeur te Breskems, werd te laste gelegd, dat hij op 1 November 1936 te Breskens toen de wachtmeester der Kon. marechaussee M. v. d. Moere en de marechaussee J. L. Boogaard hem als ver- dacht van het in staat van dronkenschap in het openbaar de orde verstoren, welk feit door die ambtenaren op heeterdaad was ontdekt, hadden aangehouden en terwijl zij in uniform gekleed waren, hem wilden ov-erhrengen naar een plaabs van verhoor en ontnuchtering, zich met gaweld heeft verzet tegen die overbren- ging door opzettelijk te rukken en te trekken in een riehting tegenovergesteld aan die waarin die ambtenaren hem wilden voeren en voorts ter zake, dat hij op of omstreeks 1 November 1936 te Breslkens opzettelijk den wachtmeester der Kon. marechaussee M. v. d. Moere terwijl deze in uniform gekleed dienst verrichtte ter bewaking van de openbare orde heeft beleedigd. Eischf 30 boete of 20 dagen hechtenis. Uitspraak: 20 boete of 10 dagen hechtenis. Mr. A. H. Kuipers vraagt clementie en lichtere straf. I L. S. G., oud 43 j., reiziger te Rotterdam, werd be laste gelegd, dat hij op 9 October 1936 te Axel met het oogmerk tot weder- rechtelijke toeeigening heeft weggenomen een geldsibedrag van zestlig cent althans eenig geldsibedrag, geh-eel of ten deele toabehoorende aan P. J. Verlinde, althans aan een ander dan verdachte. Eisch: 1 maand gevangenisstraf voorwaar- delijk, proeftijd 3 jaarr en 15 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak: 1 maand gevangenisstraf voor- waardelijk, proeftijd 3 jaar en 10 boete of 5 dagen hechtenis. J. P. M. E., oud 30 j., chauffeur te Rotter dam, werd te laste gelegd dat hij op 30 Sep tember 1936 te Axel A. Schieman heeft mis handeld door hem opzettelijk gewelddadig te slaan. Eisch: 25 boete of 15 dagen hechtenis. Uitspraak20 boete of 10 dagen hechtenis. HOOGER BEROEP. Door A. L. L., o-u4 50 j., slager te Bosch- kapelle (Vogelwaarde) is hooger beroep aan- geteekend tegen het vonnis van den Kanton- rechter te Ter Neuzen van 10 November 1936, waarbij hij wegens overtreding van een krach- tens de Landibouwcrisisiwet 1933 vastgestelde voorschriften (spijsvet vervoeren) is veroor- deeld tot 100 boete of 20 dagen hechtenis. PROGRAMMA VOOIt ZONDAG. Kon. Nederl. Voetbalbond Afd. IV. Eerste Klasse. NAc'-MW. NOADRoermond. BleijerheideEindhoven. BW^Juliana. PSV—DONGA. Tweede Klasse A. GoesVlissingen. TemeuzenBreda. 'De ZseuwenHero. ZeelandiaRBC. Derde Klasse A. BiervlletAxel. HloofdplaatIJzendijke. S'luiskilHulst. OostburgTerneuzen 2. Derde Klasse B. v BurghZeelandia 2. EMMRCS. Vlissingen 2^Zeeuwsche Boys. Middelburg 2Eliland Boys. IHansweertGoesche Boys. Zeeuwsche Voetbalbond. le klasse B. Bierviiet 2Axel 2. GroedeTemeuzen 3. Hulst 2Breskens 2. Com BoysHoofdplaat 2. SchoondijkeOostburg 2. De stand in deze klasse is als volgt: doelp. gap. gew. gel. veirl. pnt. Com Boys 8 8 16 3514 Tem. Boys 8 6 2 12 30—20 Axdl 2 8 5 3 10 30—22 Terneuizen 3 7 4 1 2 9 26—12 Breskens 2 7 3 1 3 7 17—18 Groede 5 3 2 6 9—13 Bierviiet 2 7 1 3 3 5 8—19 Oostburg 2 7 2 5 4 21—22 Schoondijike 5 1 1 3 3 7—14 'Hoofdplaat 2 6 2 4 2 11—10 Hulst 2 8 1 7 2 10—31 De Maandag door De Bildt aangekondigde storm, is -gisteren met voile kracht losgeko- men en woedde vooral aan de Noordelijke en Noordwestelijke kust met groote bevigheid. Reeds in den voormiddag werd te IJmuiden de loodsdienst stop gezet. Het woeden van den Noordwesterstorm, die het water naar onze kusten opstuwde en de rirviermonden binnen, ging thans gepaard met het intreden van het giertij, zoodat een zeer hoog watergetij was te verwachten. Des namiddags sceeg het water dan ook tot zeer groote hoogte, al bleef het lager dan sommige wa-terstanden in het verleden. Niettemin stond de weg bij de aanlegplaats der Provinciale booten alhier geheel blank en moest men des namiddags, om de passagiers droogvoets op de ponton te brengen, gebrui'k maken van een vrachtaubo. Ook het plateau der aanlegplaats te Hoede- kenskerke stond onder water. Daar heeft de agent van de stoombootdienst de passagiers van de ponton naar het droge v.v. getrans- porteerd op een der platte wagentjes, die ge- bruikt worden voor het goederenvervoer. Van den dienst HansweertWalsoorden zijn des namiddags 2 vaarten vervallen, omdat het in- veribanid met het hoogwater niet mogelijk was- te Walsoorden aan te leggen en de van VTiss'ihgen voor Breskens bestamdeveerhoo-t is d'es hamiddags met de passagiers'naar Vlis singen terug moeten varen, daar het niet mcgelijk bleek wegens den hOogen waterstand te Breskens aan te leggen. In versclhillende bij de riviermonden gelegen plaatsen, die haven hebfben in open verbinding met de rivieren ondervon-d men be-grijpelijk hinder van den heogen waterstand. Vooral in Rotterdam ontstond in de omgeving van het Beursstation groote stremmiing in het ver- keer, terwijl het Maasstation geruimen tij'd niet te berei'ken was. Te Dordrecht moesten de over te zetten auto's door het water rijden en de steillig- genide brug ibeklimmen, waardoor tal van auto's afsloegen, hetgeen het yerkeer zeer staigneerde en aan het veer te Zwijndrech-t moesten de auto's met dikke touwen door het water van en naar de po-n-t worden ge- trokken. Schip gezonken. Het foinnenvaartuig Monte Leone is tijdens de vaart op de Westerschelde, tengevolge van- het stiormachtige weer, vol water geloopen en direct daarop gezonken. Omtrent dit gabeuren vememen wij nog nader. De Monte Leone was des morgens, getrok- ken door de sleepboot Prima, van Hansweert vertrokken met bestemminig Antwerpen. De zee was erg raw en de golven sloegen -over het dek. Ter hoogte van het Schaar van Waarde gekomen werd de toestand echter zeer critiek, daar het schip water bagon te maken en daardoor dreigde ,te zinken. De schipper en zijn kriaclht] dit gevAar zlende, besloten daar op het schdp te verlaten. De begeleidende sleepboot draaide bij en met veel moeite wist de bemanndng van de Monte Leone over te springen op de Prima. Direct daarop zonk het sciheepje. Sleepboothulp was spoedig ter plaatse, even- alis een bergingsvaartuig, dat in 'Hansweert gestationneerd lag. Geizien echter het ongun- stdge weer konden geen bergingspogingen in het werk worden gesteld. Noorsch schip gestrahd. Het gisteravond komende van Amsterdam, te IJmuiden uitgevaren Noorsche stoomschip „G. A. Knudsen" is na het verlaten der sluis gestrand op een strekdam in de buitenhaven, ■omdat het uit zijn roer liep. Men achtte den toestand van het schdp gevaarlijik. Verwoestingen aan het strand der kust. Aan de Noord-Hollandische kust is veel schade toegehracht. De toestand van den dijk van den polder Eendracht op Texel werd gisteravond zeer critiek geacht. In verband daarmede werden verschillende boerderijen ontnuimd. Met on- geveer 100 man is den geheelen dag gewerlkt aan versterkinig van den dijk. Er bevinden zich gaten in van 10 tot 12 meter! Men telde 28 groote gaten en meerdere kleine. Sommige zijn zoo ddep, dat een deel der dijkskruin is weggezakt. Dak van een schoolgebouw ingewaaid, Tengevolge van den storm is Dinsdag te Murmerwoude, gemeente Dan-tumadeel, de schoorsteen van het dak van de openbare la- gere school ingewaaid en een deel van het dak ingestort. Er was niemand in het gebouw aanwezig, zoodat geen persoonlijke ongeluk- ken voorvielen. Het gebouw, dat belangrijke schade kreeg, its tegen stormschade verzekerd. De Noordgeul gezonken. De bemanning van de sleepboot Disponibel heeft gerapporteerd, dat de sleepkaan Noord geul zes K.M. noordwest van Schokland ge zonken is. Alleen het stuur steekt nog boven water. De plek waar de Noordgeul gezonken is zal door het loodswezen van een licht wor den voorzien. De Disponibel, die met de Noordgeul op weg was van Ruhror-t naar Lemmer, heeft de opvarenden van dit schip aan boond genomen. Kotter gestrand. Gistero-chtenid is de kotter Fruloje, naar uit Bremen gemeld wordt, bij het Norderneyrif gestrand. De motorreddinglboot uit Bremen heeft na veel moeite de uit 4 koppen bestaan- de bemanning gered. Dinsdagochtend omstreeks elf uur voer de aak Rival uit Amsterdam, schipper K. Gan- kema uit Groningen, op den IJsel bij de spoor- brug te Zwolle. Hij had den mast reeds ge- streken. Door den storm, die een geweldi- gen golfslag veroorzaakte, kwam het schip dwars te liggen en door het schudden op de golven viel de mast van den schraag. De om streeks dertigjarige vrouw van den scaipper kwam er onder terecht en was op slag dood. De juist passeerende rijksbakenmeester, L. Kroes, werd doo-r het zwaaien van den schip per op het ongeluk opmerkzaam gemaakt. Met groote moeite wist hij met zijn schip van den Rijkswaterstaat langszij te komen. Met den schipper heeft de heer Kroes de vrouw onder den mast vandaan gehaald en op het dek gelegd. De heer Kroes is toen naar den wal gevaren om een dokter te waarschuwen, terwijl de heer F. Remerie met een sieep- bootje de Rival die Katersluizen heeft binnen- geSleept, hetgeen ook met groote moeite ge paard ging door de onstuimige golven. Dr. J. G. Hagenbeek is toen aan boord gegaan en heeft de dood van de vrom* geconstateerd. Het lijk 4s in beslag genomen. Twee ambtenaren van landbouwcrisis- dienst, boer en koopman gearresteerd. De correspondent van ,,De Telegraaf" te Rotterdam schrijft: De politie van het dorp Dirksland heeft een waraet van geknoei en fraude uiteengerafeld, dat over Overflakkee gesponnen was door ambtenaren van een landbouwcrisisorganisa- tie. Een controleur en een assistent-merker pit Ouddorp, een boer uit Melissant en een varkenskoopman uit Sommelsdijk zijn reeds in het Huis van Bewaring te Rotterdam opge- sloten; een tweede controleur uit Ouddorp bevindt zich op het raadhuis van Dirksiand in bewaring om verhoord te worden. Bij het onderzoek is gebleken, dat van den dienst van den gedetineerden controleur, die met het oormerken van varkens belast was, nagenoeg niets klopte en dat de cont.oie op het merken uitermate slecht werd uitgevoerd, hetgeen de kn-oeierij in de hand werkt. Maanden lang is er zwendel gedreven op Overflakkee. Er was een ware handel in ge- bruikte en dus ongeldige oormerken ontstaan en de administratie van den opgesloten con troleur was geheel in het ongereede. Met -de politie van Dirksland zijn -de beide gearres- teerde controleurs een heelen dag over Over flakkee rondgereisd. Tal van varkenshouders werden bezocht en het bleek, dat het letterlijk nergens klopte met de oormerken. Merken, die bij de politie te Dirksland op tafel lagen, moesten ivolgens -de adrAinistratie van den controleur ergens op Overflakkee op een var- kensoor zitten. Toen de steen eenmaal aan het rollen was, rolde hij steeds verder en ver schillende misdrijven, valschheid in gesehrifte,' oplichtingen en het aanvaarden van steekpen- ningen kwamen aan het licht. Het is een heel onverkwikkelijke affaire, die deze zaak aan den gang heeft gebracht. Een arme boer werd de dupe van het bedrog, waarbij hem het vel over de ooren werd ge haald. Den man hadi vier varkens* die als gevolg van het slechte flunotionneeren van den betrokken dienst, niet geoormerkt waren. Hij had wel de geboortekaart van de biggen verzonden, maar er was nooit -een controleur gekomen om de beesten te merken. De boer had verder ook niet meer aan het geval ge- dacht, tot hij in Juni den nu opgesloten con troleur tegenkwam en dezen vroeg wat hem te doen stond. De raad van den controleur kwam den boer duur te staan. De controleur legde hem nl. uit, dat vaekens boven de 50 K.G. niet meer gemerkt mochten worden, hetgeen formeel juist was. Minder juist was het echter, dat de ambtenaar den boer den 'raad gaf, de ongemerkte varkens in het geheim op te ruimen en zoo moeilijkheden te voorkomen en geld voor de beesten te krijgen. Een kennis van den controleur, een zekere K., stelde zich met den boer in verbinding en zou er voor zorgen, dat de varkens werden opgeruimd. Met den controleur sprak hij in- middels af, dat deze de di-eren clandestien zou laten merken. Inderdaad gebeurde dit, waar- op K. de varkens aan den man bracht. Later is uitgekomen, dat de beesten ruim 100 gul den hebben opgebracht. De eigenaar heeft echter nooit iets van deze opbrengst gezien. Integendeel, een dag of wat later kwam K. bij den boer met de ongelukstijding, dat zijn varkens ergens bij een varkenshouder in beslag waren genomen, omdat zij niet gemerkt waren. Deze man zat nu in groote moeilijk heden, moest een advocaat nemen en veel on- kosten maken om een en ander weer in het reine te brengen. Dat alles wilde de man voor den eigenlijken eigenaar van de varkens opknappen, mits hem de onkosten vergoed werden. De boer, die voor een vervolging vreesde, zegde toe, dit te zullen doen en den volgenden dag reeds kwam K. terug om een bedrag van f 150 te halen. Dit kon de boer, die een groot gezin heeft en een klein inkomen, niet bij elkaar brengen. In zijn angst voor een gerechtelijke vervol ging haalde hij echter zijn paard van stal, dat hij aan K. meegaf om het te verkoopen. Het paard bracht een bedrag van ruim 150 gulden op, dat in dezelfde zakken terechtkwam als de opbrengst van de varkens. Maar gelukkig was hiermede de zaak niet ten emde. Het verbaal deed al spoedig de ronde. Andere boeren hoorden van het geval; er werd over en weer gedreigd en allerlei fei- ten werden tegen elkaar uitgespeeld. Zelfs kreeg de boer -een gedeelte van het geld terug. Eindelijk, eenige weken geleden, hoorde de politie te Dirksland, wat er was voorgevallen, en een uitgebreid onderzoek volgde. Een moeilijkheid was aanvankelijk, dat de bena- deelde boer tot denzelfden politieken kring behoorde als de controleur en handlanger K. en daarom het geval niet ruchtbaar wllde maken. Maar ten slotte kwamen de feiten voor den dag en had de politie een draad in handen van het wamet van wandaden. Het systematisch geknoei van -den contro leur en den assistent met het merken van varkens kwam uit. Het onderzoek bracht aan het licht, dat zij beiden alle mogelijke merken stalen en oude merken opkochten om ze door een kleine manipulatie weer bruik- baar te maken. Moesten bij een boer twintig varkdft wor den gemerkt, dan werden er b.v. vijf niet ge merkt; van de overige 15 werden er dan nog een paar van oude merken voorzien, maar de controleur inde inmiddels het geld voor de twintig merken en schreef rustig de bonne- tjes uit, waarmede hij dus valschheid in ge- schrifte pleegde. De overgebleven merken werden verkocht voor bedragen die van 1,75 tot 2,50 varieerden, aan boeren die merken te kort kwamen. In Rotterdam is zelfs eens een par- tij van 120 oormerken in eens verkocht. Een eawel, dat dit kwaad ten zeerste in de hand werkt, zoo vertelde men allerwege op Overflakkee, is dat de controle op het oor merken uitermate slecht wordt luitgevoerd. De ambtenaren, die met de controle bij de boeren belast zijn, gaan met bun nummer- lijsten de varkenshouders af, tellen het aantal varkens en zijn dan tevreden zonder de oor merken gezien te hebben. Behalve met het oormerken van varkens is er bij het denatureeren van aardappels ernstig geknoeid. Bij het denatureeren wor den aardappelen gewogen en vervolgens stuk- gestooten, waarna de boer naar het gewicht betaald krijgt. Van den reeds gedetineerden controleur staat het vast, dat met zijn goed- ,keuring het wegen niet geschiedde, waarbij de boer een voordeeltje behaalde. In het voor- jaar kwam het voor, dat de aardappelen in het land werden opgeschept en op de bascule geworpen, die echtervaststond. De con troleur bevond zich inmiddels in de schuur waar de aardappeds werden stukgestooten, met zooveel taot, dater van een kleine partij soms nog 100 mud goede aardappelen overbleven. Zoo werd er geknoeid op Overflakkee. Een controleur, een assistent-merker, een boer en de varkenskoopman K. zitten nu reeds in het huis van bewaring, een tweede controleur is in Dirksland bij de politie opgesloten. Drie van deze verdachten zijn ambtenaren, die hun ambt misbruikten. DRONKEMANSRELLETJE. In een woning in de Fahrenheitstraat te 's-Gravenhage ontstond Zondagavond ruzie tusschen den heer des huizes en diens vrouw en 19-jarige dochter. De 40-jarige chauffeur W. T. O. kwam in den loop van den avond thuis, nadat hij in een naburig caf6 zich met eenige borrels had ver- sterkt. De man was dronken en zijn dochter willde niet meer thuis blijven. De vader wilde daar niets van we-ten, maar de mceder nam partij voor de dochter. Een en ander was voor den man aanleiding zijn vrouw beet te pakken. Tijdens de worsteling tusschen man en vrouw sprong de dochter uit een raam van de eerste verdieping enzij werd door eenige voorbijgangers opgevangen. Dezen alaimeerd-en de politie en spoedig verschenen eenige agenten van het bureau Arehimede- straat, die den chauffeur opbrachten. Op het bureau, waar O. enkele uren ter ontnuchtering doorbracht, werd proces-ver- baal opgemaakt ter zake van overtreding van art. 426 wetboek van strafrecht. Van eenig verder strafbaar feit bleek geen sprake te zijn, zoodat de ruzie, die voor beide partjjen wel eens emstige gevolgen had kunnen heb ben, nog betrekkelijk rustig is afgeloopen. WAAR.SOHUWING. De commissaris Van politie te Nijmegen waarschuwt tegen venters, die trachten het medelijden van het publiek op te wekiken door te verklaren een be-trekking bij de N.V. Doib- belman te Nijmegen te zullen krijgen, wanneer zij een bepaalde hoeveelheid zeep per week verlkoopen. Dit is absoluut betzijden de waar- heid. OOk biedt men zeepproducten aan, zgn. afk-oimstig van de finma Dotobelman te Nij megen, waarmede deze firma in het geheel niets uitstaande heeft. De buigetmeester van Voor burg waar- schiulwt tegen de praktijken van een persoon, genaamd Jan van der Molen, geboren in Fer- weradeel, 15 October 1888, koopman, thans zohder vaste woon- of verfolijflplaats, laatst wpnenide te Voorfourg, van Egmondestr. 21. Deze perso-oi} tracht in zijn onderhoud te voorzien door bestellingen op te nemen voor het vervaardigen van zgn. po-rtretmindaturen. teg-en voorafgaande betaling, doch waarvan aflevering nimmergplaats vinid't. Bovendien tracht hij voortdurend kleine geldbedragen te leenen, voorgevende deze noodiig te helbben voor olie en benzine. KOLENDAMP. Zaterdagavond is te Apeldoom het bejaarde echtpaar De Vries, wonende aan den Hoender- lcscihen weg, terwijl het bij de kachel zat, door kolendamp bediwelmd, tengevolge waar van de 78-jarige vrouw is overleden. Zij zat dood op haar stoel bij de kachel, toen het ongeluk omstreeks half twaalf werd ontdekt. De geneesheer constateerde, dat de levensigeesten al een paar uur geweken wa ren. De man verkeerde in bewusteloozen toe stand. Hij werd naar het Julianaziekenhuds overigelbracht. Daar is hij weer bij kermis ge komen, maar zijn toestand was zorgwekikend. Een oniderzoek in de woning wees uit, dat de kachelpijp en de schoorsteen door roet wa ren verstiopt. Ook in de woning van de familie R. aan het Oude Delft te Delft heeft zich Zondag een geval van ko 1 endamp-vergiftiging voorge- daan. Toen om half negen des morgens mevr. R., die bij een zielk kind op de kamer had gesla- pen, in het slaapvertrek van haar man en 2 kinderen kwam, trof zij alien in bewusteloozen toestand aan. Met behulp van een zuurstof- apparaat en door toepassing van kunstmatige ademhaling slaagde men er in alien weer bij kennis te brengen, zoodat het ongeluk geluk kig geen emstige gevolgen heeft gehad. Tengevolge van een slechten trek in den schoorsteen had de kolendamp zich in het slaapvertrek verspreid. INBRAAK ONDER KERKTIJD. Zondagmorigen omstreeks 10 uur hebben on- genoode gasten zich door insluiping toegang weten te verschaffen tot het pand van den heer P. Don aan de Fenacoliuslaan te Maas- sluis. De indrinigers verkeerden blijkbaar in de meaning, dat de geheele familie naar de kerk was. Zij hadiden echter buiten den waard ge- rekend, want een oude heer, de schoonvader van den ibewoner, was n-og op zijn kamer op de derde verdieping. Deze hoorde gesitommel en 'beigaf zich naar beneden. Op het geluid van zijn komst zijn de dieven er van doorgegaan. ]Qn den korten tijid dat zij in de woning zijn -'geweest, helblben zij nog kan-s gezien een be drag van 35, drie spaartousjes van de kin deren en een gouden broche mede te nemen. Er lagen nog verschillende sieraden gereed, doch bij him overhaaste vlucht hebben zij dezen buit laten liggen. Wlaarschijnlijk heibben de dieven gedacht, diat er veel geld in huis was. De heer Don is grossier in koloniale waren en woon-t boven zijn w-inkel. De indrinigers zijn echter niet zocver kunnen komen om ook den winkel met een bezoek te vereeren. -Het voonbeeld van Vlaardingen, waar reeds eenige malen inlbraken onder'kerktijd zijn ge- pleegd, schijnt navolginig te vinden. Juist terwijl een tramwagen passeerde, ge- raakte op de Hooftskade te 's-Gravenhage, een 6-jarige jongen, A. V., uit de Gerard Dou- straat te water. De bestuurder van de tram liet onmiddellijk zijn wagen stilhouden en be- gaf zich, zonder zich een oogenblik te beden- ken, te water met zijn zware unifonmjas aan. De kloeke bestuurder smaakte het genoegen, het knaapje uit het water te halen, waama de jongen naar het ziekenhuis aan den Zuid- wal werd overgebracht ter nadere observatie. De doortastende bestuurder, hoewel drijfnat, nam weer doodgewoon plaats op het voorbal- kon achter zijn schakelkast en vervolgde zijn weg. Ondertusschen was het geval ter kennis gekomen van den technischen dienst, waarop een reservebestuurder zijn taak overnam en de man naar huis kon gaan om droge kleeren aan te trekken. DUBBELE MOORD GEPLEEGD UIT WRAAK. Betreffende de bekentenis van de 64-jarige huishoudster mej. S. geb. v. H., inzake den dubbelen moord, die verleden week Zondag te Merkelbeek gepleegd is, verneemt „De Telegraaf", dat, toen de bewijzen dat zij de moordenares was, zich opstapelden, zij plot- seling haar star ontkennende houding verliet en voor den rechter-commissaris onder een vloed van tranen een bekentems aflegde. Later heeft zij een omstandig verhaal gedaan van het gebeurde, alsmede hoe zij tot haar daad gekomen is en over de feiten, die zich daarvoor hebben afgespeeld. Deze zijn geheel gelijk aan hetgeen wij reeds gemeld hebben. Zij moet reeds lang met moordplannen hebben rondgeloopen, niet juist tegen haar huisge- nooten, maar in het algemeen. In haar eerste huwelijk was zij, zoo vertelde zij, zeer geluk kig geweest. Na de dood van haar man was er een geest van verbittering over haar gekomen., De men- schen mochten haar niet en zij de menschen niet. Haar tweede man zette haar de deur uit. In Holtum en later in Merkelbeek riepen de dorpelingen haar na. En ze nam wraak door kwaad te stichten waar ze maar kon. Zij haatte de menschen en de menschen haar. Zaterdags voor den moord had ze groot on- genoegen gehad met de zuster van bo er Buij- zers, de wed. Senden, -die haar allerlei ver- wijten had gedaan en haar weer van diefstal beticht had. Ook de boer, die haar .anders nog hielp, was tegen haar uitgevaren en had haar ontslag gegeven. Toen had zij daar 's nachts over nagedacht. Zij begreep, d.at zij

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 2