►INT NICOLAAS PAKKETTEN MET DE POST Buiteniand. De burgeroorlog in Spanje maar wacht niet tot NOBELPRIJS-VERBOD VOOR DUITSCHERS. SPAANSOH BEROEP OP DEN VOLKENBOND. TER NEUZEN, 30 NOVEMBER 193b HOEK. AXEL. VERZENDT U NATUUPLIJK 4 DECEMBER DE POST KAN NIET TOOVEREN EN UW PAKKET MAQ NIET TE LAAT KOMEN.' ZAAMSLAG. RECHTSZAKEN. dient aanbeveling. echter dient dit zoodanig te geschieden, dat geen verwarring kan ontstaan met het adres van den geadresseerde. '6e. Met de verzending niet te wachten tot 4 of 5 December, doch de pakketten reeds 2 of 3 December ter post te bezorgen. JUSTITIEEL ONDERZOEK NAAR DE STEUNUITKEERINGEN TE ZAANDAM. Bij het justitieel onderzoek naar de steun- verleening aan werkloozen te Zaandam zijn niet minder dan 159 dossiers in beslag geno- men. Deze dossiers zullen nauwgezet bestu- deerd worden. Niet onmogelijk is, dat velen werkloozen alsnog een strafvervplging te wachten staat. BEMOElDIGENDE WOORDEN VOOR BELGIe. De Belgische premier Van Zeeland, die op het oogeniblilk te Londen is zal zeer verheugd en gerustgesteld zijn geweest met de woorden gesproken door minister Eden aan een lundh Vrijdag in Donden, ter eere van den Belgi- schen premier. De Britscihe foreign secre tary was zeer nadnukkelijk in de betuiging van Engeland's bijzon'dere vriendschap voor Belgie, dat een speciale plaats innam in de harten van het Britscihe volk. ,,In vele opizichten zijn omize inizichten in wereldzaken gelijk", verlklaarde Eden, ,,want wij zijn beide democratieen, wij zijn trotsch op onze traditie, wij schatten onze vrijheid, persoonlijk en nationaal, zeer hoog en wij zijn niet voomemens ze prijs te geiven". Eden meenide voorts, dat duidelijlkheid van den huid'igen tciestanid in de wereld zeer nut- tig was en hij bevestiigde daarom bij deze EngelschBelgische gelegenheid nog eens dat de onafhankelijklheid en de onaantastbaarheid van Belgie een levenisibelang was voor Groot- Brittannie. Belgie kon altijd op Engeland's hulp rekenen zoo het ooit slaohtoffer zou worden van een onuitgelokten aanval. Deze verMaring werd met luide toejuichingen be- groet. Minister Eden maakte hefdui'delijk, dat hij deze woorden opzettelijk uitsprak omdat ze de gedachten en wil van het Britscihe volk weergaven. Blijkibaar met de gedachte aan de diotatoriaal bestiuurde landen betoogde Eden voorts dat Engeland en Belgie dezelfde opvattingen helblben van nationale orde en het heslechten van geschillen langs vreedzamen weg en men moet zich in het oordeel over deze opvatting niet vergissen. Het was noch een bewijs van futloosheid noch van lafhartigheid. Het was de opvat ting der toeschaving. De naties moesten kie- zen, merkte Eden voorts op, indien zij zouden besluiten het zwaard te laten spreken dan zouden zij ondervinden dat de verschrikkelijke wapenen, door de wetenschap gesmeed, even goed en dapper konden worden gehanteend door vrijheidslieivende volken. Maar de kos- ten zouden zwaar zijn. Er« was echter een alternatief voor brute kracht. Dat was het algemeen beset dat brute kracht zich niet mocht laten gelden en dat alle inspanning der bescbavinig gericht moest zijn onis boven het peil van het dier te verheffen. De minister hoopte en verwachtte dat de menschheild den beteren weg zou kieizen. De volken van En geland en Belgie zcchten grooter luister dan die van volken die geen andere beizieling schenen te kennen dan die van het kanon. Van Zeeland antwdordde: Onze geographi- scbe ligging maakt ons land hot den sluit- steen van Wes t-Bu ropa. Men kan niet aan den sluitsteen komen, zonder het gelboUw te vemielen. In geen enkel anider land veroor- zaakt het wapenrumoer zcoveel ongerustheid als in Belgie. Voor ons is het een plicht jegens (^nszelf en oniza buren het maximum van wat er in ons vermogen liigt te doen ten welke verleiding ook om ons aan te vallen of ten einde ens gelbied te gebruiken als af- Ikortingsweg, af te wenden. EINDE DER ZEELIEDENSTAiKING IN DE VEREENIGDE STATEN VERWACBT. Er is overeenstemiming hereikt tusschen de reeders van San Francisco en de stakende zeelieden. De readers heibhen de voornaamste eischen der stakers ingewilligd. Daarentegen helblben, zooals gemeld, slechts twee scheep- vaartlijnem van New-York het accoorld aan- vaard. Desalniettemin verwaght men, dat thans spoedig een algemeene oplossing in het scheepvaartccnflict tot stand zal komen. NOORSOHE SOHEPEN M(HGEN GEEN KRIJGSTUIG NAAR SPANJE VERVOEREN iDe Noorsche regeering heeft een decreet gepubliceerd, waartoij het verboden wornt, met Noorsche schepen wapenis, munitie en vliegtuiigen naar Spanje te vervoeren. De Duitsche regeering heeft een verorde- ninjg uitgevaardigd, op grond waarvan het aan Duitsche staatsburgers verboden is van het Noorsche Nobelprijs-ccimito, zooals dat op het oogenlblik is samengesteld, een Ndbel- prijs, te aanvaarden. Aan dit besluit wordt toegevoegd, dat^deze bepaling geen terugwe.r- kende kracht iheeft, zoodat von Ossietzky vol- komen vrij blijft den hem toegekenden prijs al dan niet te aocepteeren. De toloeidige worsteling in Spanje, die thans ruim 4 maanden aan den gang is, terwijl de aanvallen op Madrid reeds meer dam 3 weken duren, zal ook in den Volkenfbonidsraad ter sprake komen. De regeering te Valencia, die de wettig gekozen regeering van Spanje is, heeft in een telegram verzo.cht, dat de Vol kenlbondsraad zoo .spoedig mogelijk den Spaan- schen toestand zal bestudeeren. De Volken- bond wordt hierdoor in een openlbaar debat over Spanje gemengd. Er is sprake -van, dat de Volkenlbondsraad ditmaal te Londen zal bijeenkomen, vermoedelijk reeds deze week! De Spaansche ambassade te Parijs publiceert den tekst van een telegram, dat de regeering te Valencia Vrijdagmorgen aan den secreta- ris-generaal van den Volkenbond heeft ge- zonlden. In het telegram woirdt geprotesteerd tegen de ,,geiwapende interventie in den Spaanschen hurgeroorlog van Duitschl-and en Italie ten gunste van de nationalisten, welke zijn hoogte- punt heeft gevonden in de erkenning van den leider der nationalisten, die zich als regeerder heeft opgeworpen", hetgeen gekenmerlkt wordt als een daad van agressie. lEJveneenis wordt geprotesteerd tegen het voomemen van Franco, ,,met geweld het vrije handelsverkeer via de regeeringshavens te verhinderen", en tegen het voomemen van een mogendheid, die de regeering-Franco heeft erkend (Duitsdhland of Italie), „op vlioofcgebied met de nationalisten samen te werken". In het telegram wordt den Volkenbonds- raad verzocht den boven uiteengezetten toe- stand zoo spoedig mogelijk te bestudeeren. De nota der Spaansche regeering werd Za- terdagmiddag op het siecretariaat-generaal van den Volkenbond te Geneve ontvangen. Over een koms tig het reglement heeft de se- cretaris-generaal van den Volkenbond nog denizelfden avond een afschrift daarvan doen toekoimen aan alle leden van den Raad en aan de staten-leden van den Volkenbond, terwijl hij zich tevens in verbinding heeft gesteld met den Chineeschen amfoassadeur te Londen, die als president van den Volkenlbondsraad, Vi- vuna vervamgt, die naar Chili is vertrokken. De datum van de Ibuitemgewone zitting van den Volkenlbomdsraad zou Zaterdag worden vastgesteld. Waarschijnlijk zal dit 3 of 4 De cember zijn. Men merkt te Geneve op, dat eem regeering recht heeft op bijeenroeping van den Volkenlbondsraad, wanneer zij dit op grond van art. 11 van het handvest, vraagt, zoodat de Spaansche nota, wat het felt zelf aangaat, niet de minste betwisting kan vin- den. In intemationale kringen had men Vrijdag- avond den indruk, dat de Spaansche regeering, door den Volkenibondisraad in openbaar debat te mengen, een delicate rol speelt en den Vol kenbond uitnoodigt een eveneens delicate rol te spelen, die groote belangstel'linig zal wek- ken. De meeningen aangaande voor- en na- deelen van deze ondememing loopen uiteen, doch men is algemeen van meening, dat de Spaansche regeering haar rechten als lid van den Volkenbond wenscht te (bevestigen, en al- dus eem antiwoord te geven op de erkenning der regeering door Duitsehland en Italie. Naar de meening van diplomatielke kringen te Londen is het hoogstwaarschijnlijk, dat het verizoek van Spanje, den Volkenbondsraad bij- een te roepen, wordt ajfigewezen, doch men acht het twijfelachtig, of de Raad nog in het begin van deze week zal kunnen bijeen ko men. De mogelijkheid bestaat, dat de Volken bondsraad te Londen zal bijeenlkomen, inplaats van zooals gewoonlijlk in Geneve. Naar Renter uit Londen meldt, schijnt er tot dusver geen enkel initiatief te zijn genomen om de zitting te Londen te doen plaats vinden. Britsche kringen staan, volgens Reuter, niet guns tig tegenover een bijeenkomist van den Volkenlbondsraad ter besprekmg van den toe- stand in Spanje. Men is van meening, dat een zoodanige bijeenkomst geen emlkel nuttig doel zou kunnen dienen en zelfs den toestand zou kunnen verergeren. In .po'litieke kringen te Rome hecht men slechts een betrekkelijke waarde aan het Spaansche protest bij den Volkenbond, waar van men meeut, dat het zonder practische portee zal zijn. Niemand spreekt over een eventueel uittreden van Italie uit den Volken bond. De toestand in Catalonie. Het slechte weer, dat nog steeds voort- duurt, wordt door de Madrileehsche bladen beschouwd als de beste bondgenoot voor de regeeringstroepen. Den geheelen dag klinkt het vuur der zware artillerie, voomamelijk afkomstig uit de regeeringsbatterijen in de universiteitsstad. Men herinnert zich, dat onlangs een dele- gatie van de Engelsc'he parlementsleden naar Madrid vertrokken is om zich ter plaatse van den toestand op de hoogte te stellen. Zij publiceert thans een oproep tot de neutrale mogendheden om steun te verleenen bij de evacuatie uit Madrid van de burgerbevolking, welken noodzakelijken arbeid de regeering zelf niet meer voldoende ter hand kan nemen omdat alle middelen in gebruik zijn bij de troepen. Meer dan een kwart van de hoofd- stad, zoo zegt de delegatie, is ten deele ver- nield en onbewoonbaar. Het aantal slacht- offers onder de noncombattanten is zeer aan- zienlijk. Hongersnood doet zich thans gevoe- len en epidemieen schijnen onvermijdelijk. Het is noodzakelijk dat de neutrale mogendheden onmiddellijk de noodige maatregelen nemen door middel van een Internationale organi- satie. Berichten van andere fronten zijn afkom stig van rechtsche zijde. De radiozender Jerez de la Frontera deelt mee, dat aan het Noordelijk front nabij Alcusiere de vijfde di- visie in lichte schermutselingen is gewikkeld. De vijand trachtte bij Jaca aan te vallen, doch hij werd met verliezen afgeslagen. Ook in de provincie Burgos zijn schermutselingen ge- voerd. Radio Seivilla meldde, dat artillerie gevechten zijn gevoerd bij Guipuzcoa. In Asturie zou een aanval van de regeerings troepen tusschen Grado en Estemplera ge- makkelijk afgeslagen zijn. De rechtsche troe pen hebben hier hun stellingen versterkt. In Cordoba heeft de reehtsche luchtmacht An- dujar gebombardeerd, waarbij luchtvaart- materieei van den vijand is vernield. Aan het front ten Zuiden van Madrid houdt de regen aan, waardoor alle actie onmogelijk is. De rechtsche luchtmacht heeft Malaga gebombardeerd, waardoor aanzienlijke schade is aangericht. Ook Santander is gebombar deerd en ernstig besehadigd. De strijd om Madrid. United Press meldde Zaterdagmorgen uit Avila: In weerwil van het winterweer, waardoor de Franco-troepen zich met warme dekken en mantels en gummilaarzen hebben moeten uit- rusten, duurt de nationalistische gevechts- actie voor Madrid voort. De artillerie onderhoudt elken dag en me- nigmaal ook des nachts een sterk vuur tegen de regeeringsstellingen. De artillerie en het luchtwapen ondersteunen de infanterie, die over het geheele front, van het uiterste Noord- westen, tot het Zuiderstation zonder onder- breken' haar stellingen, zij het dan ook lang- zaam voorwaarts verplaatst. In de wijk van de Montana-kazerne en in de universiteitswijk hebben de troepen van Vaj-ela successeh behaald. De universiteits stad is thans in een huis-na-huis-gevecht ge- fleel van regeeringstroepen gezuiverd. In na tionalistische kringen heerscht de indruk dat vooropgesteld dat de weersgesteldheid gun- stig zal zijn de eindstrijd om Madrid, welke sedert verscheidene dagen voorbereid wordt, „den weg volkomen vrij zal maken". De vijand zal in een hopelooze positie gedrongen worden, zoodat hij 6f uit Madrid zal moeten vluchten, of in de hoofdstad zelf vemietigd zal worden. Duizenden slachtoffers van de bornbardemen ten te Madrid. Naar Havas uit Madrid meldt, zijn sedert de bombardementen van de hoofdstad zijn be- gonnen, naar schatting 2500 personen gedood en 3000 gewond. Generaal Kleber hoopvol gestemd. Vrijdag heeft generaal Kleber, een Cana- deesch van geboorte, die thans de aanvoerder is van het anti-fascistische intemationale leger in Spanje, o.m. als zijn meening te ken nen gegeven, dat Madrid het graf van het fascisme zal zijn. ,,De vijand heeft in de eerste periode van den burgeroorlog gevochten met een hoeveelheid oorlogsmateriaal, die verre onze krachten te boven ging. Toen zij echter de poorten van Madrid bereikten, kre- gen zij een harde les. Zij slaagden er aller- minst in met hun artillerie en luchtmacht sucessen te behalen. De vijand staat thans op het punt om ineen te storten en binnen enkele dagen zullen wij er getuige van zijn, dat zij niet meer in staat zullen zijn hun Moor- sche troepen in bedwang te houden. Dan zul len voor ons de glorieuze dagen van Juli terugkeeren en zal het Spaansche volk het genoegen smaken in het einde van het jaar de overwinning te behalen. Om dit te berei- ken, moet het echter meer vertrouwen hebben in eigen krachten, meer strijd dus en boven- dien moet het aan alle fronten in Spanje groote activiteit aan den dag leggen." Iersohe hulp voor de rechtsche troepen. Vrijdagavond is een nieuwe afdeeling Ier- sche vrijwilligers uit Dublin naar Spanje ver trokken om aan de zijde der rechtsche troe pen dienst te nemen. De afdeeling bestaat uit 80 vrijwilligers en wordt aangevoerd door kolonel Coughlin, een oud-officier uit het Ier- sche leger. GESLAAGD. Voor het diploma N.V.V.R. radio-technicus slaagde de heer A. Dobbeleir alhier. EEN BENOEMING. De heer G. Stuij te Oostburg is benoemd tot tijdelijk opizichter bij de Zuiderzeewerken, ter standplaats Medemiblik. WATERSCHAPSBESTUREN. Bij Koninklijlk Ibesluit is benoemd tot ge- zworene van den Van Wuijckhuisepolder de heer J. J. Hamelink te Hoek; tot voorzitter van het waterschap voor de uitwatering door de sluiizen bij nummer 1 in den Hoofdplaat- polder de heer B. J. M. Thomaes te Hoofd- plaat. DIRECTE BELASTINGEN. iDe Rijksontvaniger verzoekt ons med'e te deelen, dat een dezer dagen zal worden aan- gevangen met het venvolgen van de aansia- gen Inkomstenbelasting 1936/37, gedateerd in September 1936, waarop nog niet 2h deel is aangezuiverd. Tevens wordt eraan herinnerd dat de aan- slagen Grond- en Personeele Be lasting eind December moeten zijn voldaan, voorzoover deze aanslagen gedagteekend zijn v66r 1 Aug. 1936. OMHOOGGEV AREN. Tijdens de vaart op de Wester-Schelde is het Engelsche motorschip ..Alacrity" in de vaargeul van Everingen omhooggevaren en blijven zitten. Bij opkomend water is het schip op eigen kracht vlotgekomen, waarna het de reis heeft voortgezet. De ..Alacrity" was op weg van Londen naar Antwerpen. GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van politic alhier maakt be- kend, dat omtrent onderstaande geivonden voorwerpen inlichtingen te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen. Kinderlbontje, L. v. d. Berge, Steenkamp- laan 3. Broodizak, J. Jansen, N. J. 'Hartestraat 20. Sleutel, A. M. Verpoorte, Veldstraat 5, Sluiskil. Barukbiljet, F. Boes, Vloosiwijkstraat 33. Rijwieibelastingtmerk in etiui, M. Meijer, Doeliderstraat 12. Blauwe muts, P. Vercouteren, Walstraat 8. Dameishandschoen, bruine glace handschoen en wit wollen kinderhandschoentje, Bureau van politie. BEKBONINGEN. Schoondijke opende de reeks tentoonstellin- gen op het gelbied der konijnenfokkerij aan deze zijde der Schelde. De onderstaande leden van de Ter Neuzensche konijnenvereeniging wisten aldaar de eer der vereenlging hoog te houden A. J. Doppegieter, Ter Neuizen, 2e pius eere- prijs, met VI. reus ram, jong (haaskleur). D. Scheele, Sluiskil, le plus eereprijs met Bl. Weener voedister, oud. Dezelfde, le en eereprijs met Bl. Weener voedster, jong. P. de Jonige, Driewegen, le en eereprijs met W. Weener ram, oud, le en eereprijs met W. Weener voedster, jong en le en eereprijs met W. Weener voedster, met jongen. HET BALLEROSPEL. Een behendigheidsspel. De Donderdagmorgen door den ambtenaar van het O.M. te Sneek in beslag genomen at- tributen en bescheiden betreffende het bal- lerospel zijn Vrijdagmiddag vrijgegeven, zoo dat het ballerohuis geopend kon worden en het spel kon worden voortgezet. Het is gebleken, dat dit spel tijdens in ver- schillende plaatsen in ons land gehouden win- kelweken werd beoefend, terwijl nergens de autoriteiten hebben ingegrepen, daar zij van meening waren, dat het hier een behendig heidsspel betreft. Opbrengst collecte. De collecte voor het nationaal huwelijks- geschenk ter gelegenheid van het hiuiwelijk tusschen H.K.H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bernard, heeft alhier opgebracht de som van /80. Ontspaiming voor werkloozen. Op Dinsdag 1 December a.s. zal het ont- spanningslokaal voor werkloozen alhier weder geopend Worden. Naar wij vememen was in ovenweging genomen het lokaal niet te her- openen tengevolge van toaldadigheden en be- schadiginigen aan den inventaris. van het ge- bouw door enkele kwajongens. Het is te hopen, dat hieraan door het toe- zieht paal en perk worde gesteld, zoodat het genoegen van het gros niet door enkele bel- hamels zal worden bedorven. Ongeval. De 22-jarige smidsknecht J. B. alhier kreeg bij het smeden een zwaar stuk ijzer op zijn voet, tengevolge waarvan hij tamelijk ernstig aan dit lichaamsdeel werd geiwond. Genees- kundige hulp werd ingeroepen. ,J0e Jonge Spelers". Vrijdagavond traden in „Het Oentrum" al hier ,,De jonge spelers" voor de eerste maal te dezer plaatse op. Na de groote ro-ep die dit ensemble is voorafgegaan viel het gelbo- dene qua kunst-uitvoering zeer teigen. De ten tooneel gelbrachte stukjes adeimden bijna zon der uitzondering een sterk socialistische geest, maar vielen als tendenz-nummers en voor het meerendeel op de hedenidaagsche toestan- den slaande, wel in den smaak van het audi torium in het slechts ten halve geviulde ge- bouiw. Onder de toehoorders waren een tame lijk groot percentage uit omliggende plaatsen opgeikomen geestverwanten. Na de pauze sprak de heer C. Hamelink een propagandistisch woord ten gunste van ,,het plan van den Arbeid". Tijdrede. In de Ned. Herv. kerk had Vrijdagavond de in dit blad geannonceerde bijeenkomst plaats wiaarin door prof. G. Wisse een tijdrede werd uihgesprpken, met als onderwerp: ,,Is heden Gods zaak of die der wereld bankroet?" (Het uit alle protestantische gezindten hier ter plaatse samengestelde comito mag met welgevallen op deze goedgeslaaigde, tamelij'k drulk beizochte vergadering terugzien, zoodat vermoedelijk wel meer van deze belanigrijke bijeenkomsten zullen volgen. Feestplannen. Met het oog op de feestelijkheden ter gele genheid van het vorstelijk huwelijk, zal op 6 Januari a.s. door de harmonic „Concordia" in het Centrum een nationale feestavond worden gegeven, op welke een door den heer J. Buma alhier geschreven tooneelspel in 3 tafereelen (met proloog en epiloog) getiteld: ,,De Moe- der van den Prins" of ,,Uit het leven van Ju- liaija van Stoltoerg" zal worden opgevoerd. Daamevens zal (op veler verzoek) het his- torische blijspel „De Molen van Sansouci" als nog worden inigestudeerd. De intocht van St. Nicolaas. Ooik de Axelsche V. V. V. heeft zich weer niet onlbetuigd gelaten en waar onze plaatse- lijtke winkeliersvereeniging de laatste twee jaren geen blijken van levensvatbaarheid meer geeft, de taak tot het organiseeren van een winkelweek overgenomen. Ruim 40 winkeliers nemen daaraan deel. Mlaar daamaast meende men even als het vorig jaar „de goede Sint opnieuw een feeste- lijke intocht voor te ibereiden. Deze had j.l. Zaterdagavonid plaats. Vergezeld van ,,Zwarte Piet" had de goede Sint, in weerwil van de ernstige toestanden in Spanje, de verre reis naar ons stedeke gamaalkt en aan de Buthdijk had de intocht plaats en stand het V. V. V.- bestuur met onze beide plaatselijlke muziek- gezelschappen opgesteld. Een triomftocht door de stad volgde em deze werd beeindigd en ont- bonden op de Markt, waar de grijze bisschop een gloedvolle toepraak tot de verzamelde me- nigte hield. De geestdriftige ontvangst in onze stad had Sint blijkibaar ibuitengewoon milddadig gestemd; want behalve de aange- kondigde schoolbezoeken bleek hij oolk de beidie Axelsche muziekgezelschappen te heb ben herdacht. Deze ontvingen als souvenir de V. V. V.-mansch van Schootemeijer. Een avond die heel wat volk op de been bracbt. Auto te water gereden. Hedenvoormiddag reed de heer J. de H., vermoedelijk tengevolge van een defect aan de rem, achteruit van den dijk in het water, aan de le Verkorting. Met behulp van een tuig paarden werd de wagen weer op het droge gebracht. Noch schade, noch persoon- lijkeongelukken werd toegebracht. De straatversieringen. Reeds vanaf overoude tijden werden bij feesbvieringen in onze gemeente tot ver- fraaiing van straten en pleinen tal van eere- bogen geplaatst, met de noodige papieren ver- sieringen, waardoor in het foijzonder het dorps- plein een prachtig aanzien kreeg en waartoe de aansluitende straten het hunne bijdroegen. Ofschoon het gebruik van lampions zich nog wel deels zal handhaven, staat het toch te voorzien, dat de versieringen met lichit, voor zoover althans de kassen der buurtcommis- sies dit toelaten, in een ajjdere richtinig zul len worden opgelost, aangezien hij regen of sterken wind daarvan te veel te loor ging en daarom aan versiering met electrisch licht de voorkeur moet worden gegeven. Christ. Historische Kiesvereeniging. Zaterclagavond ikwaim de Christ. Historische kiesvereeniiging in het Vereenigingsgeibouw in algemeene vergadering bijeen, welke samen- komst maar matig bezocht was. De waamemend voorzitter, de heer Abr. Haak, opende de vergadering met gebed, waarna hij ©en schriftleizing hield uit het Nieuwe Testament en wel ,uit Philippenzen II vers 1 tot 11. Vervolgens heette hij alien har- telijk welkom, waarbij hij zijn spijt uitdrukte, dat de voorzitter, de heer A. de Feijter wagens ziekte verhinderd was tageniwoordig te zijn. Sprelkende namens bestuur en leden der Ohr. Hist, kiesvereeniging wenschte hij den voor zitter een spoedig herstel toe. Na voorlezing der notulen door den secre- taris, den heer K. L. de Kraker, werden eenige ingekomen stukken, hoofdzakelijk verbaind houdende met de komenide Tweede Kamer- verkieizingen, behandeld. Vervolgens werd een lijst van eandidaten voor de laatsitbedoelde verlkiezingen samengesteld. Daar geen enkele der aaniwezigen van de ronidvraag gebruik wenschte te maken, werd deze vergadering door den heer Haak met dankgabed gesloten. Arrondissements-Rechtbank te Middel burg. A. B. M. B., oud 23 j., koopman, wonende te Middelburg, werd ten laste gelegd, dat hij op 3 October 1936 te St. Jansteen als verkooper van druiven zijn koopers door het aanwenden van listige kunstgrepen heeft bedrogen ten opzichte van de hoeveelheid der door hem afgeleverde druiven door opzettelijk listiglijk en bedriegelijk in de weegsc'aaal, waarmee hij zijn druiven afwoog die hij verkocht in de schaal waarin hij de druiven ter afweging legde onder een papier een gewicht van 200 gram te verbergen waardoor hij aan verschil- lende klanten aan wie hij een K.G. druiven had verkocht na afweging slechts 800 gram druiven afleverde terwijl hij het deed voor- komen of hij een K.G. druiven afleverde en ook voor een K.G. druiven liet betalen. 'Eisch 25 boete of 20 dagen hechtenis. De verdediger van verdaehte, mr. A. H. Kuipers bepleitte vrijspraak. HOOGER REROEP. Tegen de op 13 November 1936 door de Arrondissements-Rechtbank te Middelburg uit- gesproken vonnissen in zake de malversaties bij het plaatselijk Crisis-Comite te Vlissingen is hooger beroep ingesteld door: H. V., veroordeeld tot 1 maand gevangenis- straf wegens diefstal. C. G., veroordeeld tot 1 maand gevangeni- straf wegens diefstal. A. B., veroordeeld tot 1 maand gevangenis- straf wegens diefstal meermalen gepleegd. W. d. W., veroordeeld tot 4 maanden ge- vangenisstraf met aftrek van voorarrest, wegens: le. heling tweemaal gepleegd; 2e. doen plegen van valschheid in geschrifte; 3e verduistering. P. G. L., veroordeeld tot 6 maanden gevan- genisstraf wegens: le. door misbruik van gezag het misdrijf van verduistering opzet telijk uitlokken; 2e. alsvoren; 3e. door mis bruik van gezag het misdrijf van valschheid in geschrift opzettelijk uitlokken. De Officier van Justitie is mede in hooger beroep in al deze zaken. Door den Officier van Justitie is ook hooger beroep ingesteld tegen het vonnis in zake contra: C. R., veroordeeld tot 3 maanden gevange- nisstraf wegens diefstal meermalen gepleegd. Door P. L., oud 39 j., wonende te Hulst is hooger beroep ingesteld tegen het vonnis van den kantonrechter te Ter Neuzen d.d. 3 Nov. 1936, waarbij hij wegens overtreding hij her- haling van de Motor- en Rijwielwet is veroor deeld tot acht dagen hechtenis, met ontzeg- ging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 2 jaren. De Ambtenaar van het O. M. kwam even eens in hooger beroep. SMAADSCHRIFT. Als verdacht van smaadschrift had zich voor de Rechtbank te Middelburg te verant- woorden E. S., oud 27 j., correspondent te Ierseke. Blijkens de dagvaarding zou verdaehte in het dagblad „De Banier" van 31 Juli 1936, 10 Augustus 1936 en 21 Augustus 1936, arti- kelen van zijn hand hebben doen opnemen, waarin zinsneden voorkwamen, die opzettelijk de eer en goeden naam aantastten van mr. A. J. v. H., in zijn kwaliteit van voorzitter van het Centraal Verkoopkantoor voor Mosselen te Bergen op Zoom en waar deze laatste als onbetrouwbaar, leugenachtig, corruptief door 't aannemen van steekpenningen werd bestem- peld en onder meer werd verweten een poli- tiek van combinatiestelsel, gunst en willekeur te voeren, waardoor aan enkelen den geheelen mosselhandel werd in handen gegeven. Ver daehte was verschenen en werd rechtskundig bijgestaan door Mr. A. A. J. Dirven, advocaat te Bergen op Zoom. Mr. Van der Hoeven, burgemeester te Tho- len, als ijetuige gehoord, blijft bij zijn ver- klaringefi en voelt zich in eer en goeden naam aangetast. Verdaehte door den President ondervraagt, erkent de verantwoordelijkheid van den in- houd der artikelen en erkent de stukken ter plaatsing aan „De Banier" te hebben ge- zonden. Op een desbetreffende vraag van den Pre sident zegt verdaehte, dat hij slechts de waar- heid heeft gezegd. Verdaehte houdt vol, dat de inhoud der artikelen juist is, ook na ver- klaring der rehahilitatie van den Minister. Als getuige a d6charge is door verdaehte voorgebracht H. L. v. d. Jagt te Ierseke. Hij is lid van de combinatie Moulexport. Verde diger vraagt of getuige herhaaldelijk met verdaehte heeft gesproken over belangen van den kleinhandel in mosselen. De getuige a decharge beaamt dit. Er waren wantoestan- den. Die wantoestanden bestaan thans in veel mindere mate. Op een vraag van den Officier van Justitie geeft de getuige a discharge inlichtingen over wat hij onder „wantoestanden" verstaat. Het O. M. requisitoir nemende, begint met te zeggen, dat er een actie is geweest tegen mr. Van der Hoeven en Van der Voort. Toen er bij den officier in Augustus 1.1. een klacht binnenkwam heeft hij eerst afgewacht. De officier won inlichtingen in bij zijn ambtge- noot te Breda. Men antwoordde dat een ac- countants-onderzoek ingesteld was en het rapport gunstig voor getuige uitviel. De zaak kwam in de Kamer en de burgemeester is door den Minister gerehalibiteerd. De Officier van Justitie eischt tegen ver daehte wegens smaadschrift een geldboete van /100 en 1 maand gevangenisstraf voor- waardelijk met 3 jaar proeftijd. De verdediger van verdaehte zegt, dat het juist is, dat hij de steller van de klacht is. Tevoren had verdediger tegen zijn client ge zegd, dat die klacht wel niet veel resultaat zou hebben, zulks op juridische gronden. De Minister stelde een totaal zelfstandig onder zoek in. Het bestuur heeft het verzoek van Van de Voorde om ontslagen te worden, afge- wezen. Het mosselkantoor valt onder 4 de- partementen. De verdediger zegt, dat hij alleen weet dat de Minister de bedoeling heeft om mr. Van der Hoeven in een nieuwe com- tnissie te benoemen. Hier interrumpeert mr. Van der Hoeven: „Het is inmiddels gebeurd". Volgens verdediger is voor „smaadschrift" het schrijven alleen niet voldoende, maar het moet gedrukt en uitgegeven worden. Ver daehte heeft het echter „doen opnemen" in „De Banier". Iedere relatie tusschen verdaehte en „De Banier" ontbreekt. Verdaehte is te Ierseke correspondent. Hij heeft niet de minste macht om in een courant iets te plaatsen. Verdaehte schrijft voor zijn beroep. Wat verdaehte schreef was niet openbaar. Ver dediger weet niet wat steekpenningen zijn, hij consulteerde een paar woordenboeken maar het woord kwam er niet in voor. In ieder geval is uit het artikel waarvan het woord steekpenningen werd gebruikt niet een vier- kante aantijging aan het adres van mr. Van der Hoeven te lezen, aldus verdediger. Vervolgens deelt verdediger de Rechtbank nog het een en ander mede over de voorge- schiedenis. Vooral het feit, dat in Rotterdam Zeeuwsche mosselen werden aangetroffen, zette kwaad bloed, want, zegt verdediger, ,,in Rotterdam mogen geen Zeeuwsche mosselen worden verkocht". Verdaehte is degene ge weest, die de kat de bel heeft aangebonden en hij deed niet anders dan het beleid van de C. V. K. aantasten. Was het niet de plicht van den journalist om te publiceeren als hij deed? Het valt verdediger op, dat de klacht alleen uitgaat van mr. Van der Hoeven en niet van Van de Voorde, die zeker nog meer beleedigd is dan mr. H.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 2