Ii Q £rg verkoudenl DE GEHEELE WERELD KENT DE BEROEMDE DIONNE VIJFLING 0 Buifenland. De burger-oorlog in Spanje ampo daar lucht Je van op I De witste tanden, IVOROL HET VERRIOHTEN VAN ARBEID DOOR VREEMDELINGEN. Maar kent U deze verbazingwekkende feiten? Q De vijf Dionne'tjes waren zeven- maandsch kindertjes, die bij hun ge boorte te zamen slechts 12 pond en 24 gram wogen. DE VERLOVEN OP DE BRITSCHE VLOOT IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE INGETRCUKEN. TER NEUZEN, 27 NOVEMBER 1936 DE MOORDZAAK TE KLOOSTERZANDE. tencultuur, de Javasuiker in dier voege steun te verleenen, dat maatregelen genomen wor- den om de buitenlandsche suiker door deze laatste te vervangen. De regeering heeft ge- meend, dit voorstel te moeten overnemen. De daartoe noodige voorbereidende maatregelen zijn thans bij bet ministerie van landbouw en visscherij in bewerking. Het ligt daarbij irv het voornemen om de voorzienmg van de Nederlandsche industrie met Javasuiker te doen geschieden door een der organisaties, in het leven geroepen op grond van de Land- bouwcrisiswet. indien U poetst met wat goeds, dus met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. (Ing-ez. MecL> RADIO EN PREVENTIEVE CENSUUR. In de ,,Omroepgids" officieel orgaan van de N.C.R.V. schrijft Mr. A. van der Deure o.m.: ,,Het is bekend, dat de regeering voor den radio-omroep, in tegenstelling met de pers, de preventieve censuur noodzakelijk heeft ge- oordeeld. -,Brj de radio heeft men de repressieve con- trole niet aangedurfd. De regeering achtte den invloed van het gesproken woord in tegenstelling met het geschrevene en gedruk- te z66 groot, dat zij zich het recht reser- veerde, alles, wat voor de microfoon wordt 'l uitgesproken, vooraf te controleeren en na te zien. ,,Het gevolg van deze beslissing die wij als omroep nog steeds betreuren, is een geweldige administratieve rompslomp, zoowel bij de be- trokken regeeringsorganen als bij de bureaux van den omroep. Alle redevoeringen, welke worden opgevraagd, moeten geruimen tijd van tevoren door de sprekers worden op schrift gesteld, in verscheiden exemplaren worden vermenigvuldigd en aan de Controle-commis- sie worden toegezonden. Allerlei overlsg om minder gewenschte of gelukkige passages te verwijderen of te wijzigen, is daarna nood zakelijk. En wat den luisteraar ten slotte wordt voorgezet, is slechts datgene, wat de betrokken regeerings-instantie voor hem ge- schikt oordeelde. „Wij zijn als omroep nog steeds van oordeel, dat aan de vier groote omroep-vereenigingen in ons land gerust hetzelfde vertrouwen kon zijn gegeven als aan de persr Wanneer de regeering kraeitig repressief toezicht had in- gesteld, en een vereeniging, die zich onver- hoopt niet hield aan de gegeven voorschrif- ten, desnoods voor korter of langer tijd van de uitzendingen had uitgesloten, was ons inziens veel bevredigender toestand ontstaan. „Natuurlijk denken we er niet aan, hier eenig verwijt te maken aan de Radio-Con- trole-Commissie. Deze heeft datgene uit te voereri, wat de regeering haar opdroeg; en bij de vervulling van die taak valt over de mede- werking van dit regeeringsorgaan slechts te noemen. „Met leedwezen bemerken we echter, dat het toezicht nog intensiever zal worden uit- geoefend. Zooals de lezers weten, geven K.R.O. en N.C.R.V. regelmatig voor de micro foon overzichten van wat zich in het wereld- gebeuren afspeelt. Deze overzichten dienen, vooral in den tijd waarin we tegenwoordig leven, en waarin dp gebeurtenissen elkander met razende snelheid opvolgen uiterst actueel te zijn, en daarom werden deze, evenals de nieuwsberichten, buiten de preventieve cen suur gehouden. Mr. v. d. Deure doet dan mededeeling van eep brief van de Radio-Omroep-Controle- Commissie aan den K.R.O. en de N.C.R.V., waarin wordt medegedeeld, dat de commissie in liaar laatste vergadering langdurige be- sprekingen heeft gewijd aan de vraag of en zoo ja, in hoeverre het feit, dat de interna- tionale betrekkingen onder grooteren druk zijn komen te staan, haar invloed moet doen gelden op de tot dusver door de Commissie met betrekking tot de uitzendingen op inter- nationaal politiek gebied gevolgde gedragslijn. De Commissie is daarbjj tot de conclusie ge- komen, dat ten aanzien van dit soort uitzen dingen een groote mate van voorzichtigheid betracht dient te worden; in verband hier- mede verzoekt de Commissie U tot nader te bepalen tijdstip den volledigen tekst van de journalistieke weekoverzichten haar vooraf ter beoordeeling voor te leggen. Gelet op de actualiteit van de in deze over zichten te behandelen stof wil de Commissie er genoegen mee nemen, wanneer de tekst uiterlijk 3 dagen v66r uitzending (voor den K.RO. derhalve Donderdagoci'itend, eerste post, en voor de N.C.R.V. Dinsdagochtend, eerste post), in achtvoud in haar hezit is. De heer v. d. Deure constateert, dat dit wil zeggen, dat deze voorlichting bij het uitspre- ken bijna een week oud zal zijn. Hij vervolgt: „Hier wordt de omroep wel heel sterk ach- teruitgezet bij de pers, die immers in de be- schouwingen van hare avondbladen nog kan verwerken wat denzelfden dag is gebeurd. Ons overzicht zal zich des Donderdags- avonds niet kunnen bezig houden met wat in die week zelf is geschied. Het gevolg zal dan wel wezen, dat iedere actualiteit verloren gaat en ook dit punt van ons programma door den betrokken regeeringsmaatregel weer zal moe ten vervallen. Wij betreuren deze beslissing, aldus besluit de heer v. d. Deure zijn artikel, al leggen we ons daarbij natuurlijk neer. Waarom kon hier nu niet met scherp omlijnde voorschriften worden volstaan? Iedere omroep zou zich hebben beijverd, zooveel mogelijk daaraan ge volg te geven, wetende dat anders de preven tieve censuur zou worden toegepast. Blijk- baar echter meende men dit vertrouwen aan de overzichtschrijvers niet te kunnen schen- ken." Ingevolge het Kon. besluit van 5 Juni is van 1 October j.l. af het vergumningsstelsel ex- artikel 2 van de wet van 16 Mei 1934 (Staats- blad no. 257) tot reigeling van het verrich- ten van aribeid docir vreemdelingen, toepas- eelijk op alle bedrjjven en beroepen, behou- dens ten aanzien van arbeid op zeeschepen en op vaartuiigen, die den Rijn, de Lek en de Waal en haac, uitanondimgen in zee of andere intern ati on ale waterem bevaren. Alle werk- gevers (bsihcudens in genoemde uitzonderin- gen) die vreemdelingen in dienst hebben, moeten dus thans in het beizit zijn van een vergunning van den directeur van den rijks- dienst der werkloosheidsverzekering en ar- beidgbemiddeling tot het doen verriohten van arbeid door die vreemdelingen. Dit geldt ook voor alle huishoudelijk personeel. Indien men een vreemdeling in dienst wenscht te nemen, kan deze den arbeid niet aanvaarden, vocr- dat de vereischte vergunning is verkregen. De kosten van een vengunning badragen voor elken werknemer 2. De vengunningen worden verleend voor een bepaald tijdvak. Indien men verlenging van Het is de eerste keer, dat een vijf- ling langer dan een uur in leven is gebleven. De geboorte van een vijfling is buitengewoon zeldzaam; siechts 1 keer op 57 millioen geboorten komt een vijfling voor. In de afgeloopen vijf eeuwen werd slechts 32 maal de geboorte van een vijfling geregistreerd. Het is wonderbaarlijk, dat deze vijflingen in leven bleven en dat zij in blakende gezondheid voorspoedig opgroeiden. Dit is voor een goed deel te danken aan het voorgeschreven voed- sel, w.o. het wereldbekende Quaker Havermout. Ql In Juni 1935 toen ze 13 maanden oud waren, woog elk Dionne'tje 15 pond en 201 gram. In September 1935 was hun gemiddelde gewicht 17 pond en 107 gram en bedroeg huff lengte 78J cm. De verbazingwekkende fevenskracht van deze vijfling jwordt in hooge mate toegeschreven aan het Quaker Haver mout, dat beroemde medische speci- alisten hun, reeds v66r hun eersten ver- jaardag, voorschreven. Profiteert van deze voorlichting. Voedt uw gezin ook met Quaker Havermout. V66r alles is Quaker Havermout een krachtig voedsel, dat bijzon- dergemakkelijk verteerbaar is GRATIS BESCHIKBAAR zoolang de voorraad strekt, vijf groote kleurenreproducties (elk 18 x 23 cm.) zonder eenige reclame-opdruk, van de Cana- deesche vijflingen, tegen inzen- ding van de uit 2 pakken ge- knipte Quakermannetjes, franco als drukwerk met uw adres aan: Quaker, Postbus 905, Rotterd; World Co - r- adruk verho lngez. Med. de verleende vergunning wenscht kan deze verlenginig worden aangevraagd per brief (niet per formulier) onder vermelding van het niinryner bij de betrokken vergunning en den naam en voomaam van den vreemdeling. Aanvragen om verlenging dienen te geschie den ongeveer een maand voordat de termijn waarvoor de vergunning ward verleend is ver- streken. De kosten van een verlenging van vergiynndng bedragen f 1. De vergunningen worden verstrekt aan de werkgevers en niet aan de werknemer, zoo- dat, indien een vreamdeling(e) van betrek king verandert, de te zijnen (hare) behoeve verleende vergimning niet geldig is voor de nieuwe dienstbetrekking. De nieuwe werk- gever moet dus opnieuw vengunning voor de(n) betrokken vreemdeling(e) aanvragen. Indien werkvergunning vcor uitiwonend vrouwelijk huisperscneel wordt aangevraagd, dient de werkgever bij de toeliehting van de aanvrage te verm eld en, welke bijizondere oor- zaken er zijn voor het in dienst nemen van niet-inwonend huispersoneel en hoe en waar dit perscneel des nachts gehuisvest is. 'Het verdient aanbeveling bij aanvragen om ver gunning vcor vrouwelijk personeel beneden den 18-jarigen leeftijid een uitvoeriige moti- veerinig te geven voor het in dienst nemen van deze jeugdige personen. Rovendien is het van belang in de toelichtinig te vermelden, wie regelmatig toezicht op deze jeugdjgcn -zal uitoefenen en hoe dit zal geschieden. Indien men omtrent een aanvrage om ver gunning mondelinge tcelichting wenscht te verstrekken, woidt men daartoe in de gele- genheid gesteld elken Vrijdagavond vafi 2 tot 5 uur ten kantore van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en aribeidsbecnidde- ling, Bezuidenhoutscheweg 97 te 's-Graven- hage. Men wordt echter dringend verzocht, de aangelegenheden zooveel mogelijk schnifte- lijk te behandelen onder vermelding van het nummer van de betr-okken vergunning of van den betrokken brief. NEDERL.-INDIa EN HET DUITSCH- JAPANSCH VEKDRAG. Havas meldde Woensdagavond uit Londen: De diplomatieke redacteur van de Evening Standard beweert uit goede bron bijzonder- heden te hebben vernomen over een geheim protocol, dat als annex zou zijn toegevoegd aan het nieuwe Japansch-Duitsche verdrag. Dit protocol, zoo schrijft hij, verdeelt Neder- landsch Oost-Indie in Japansche en Duitsche belangensferen en regelt de kwestie van de eilanden in den Stillen Oceaan, die hebben toe- behooid aan Duitschland en geplaatst zjjn on der Japansch mandaat. Duitschland zou af- zien van alle rechten op de Mariannen, de Carolinen en de Marshali-eilanden, d.w.z. op alle gebieden in den Stillen Oceaan, die ge- legen zijn ten Noord-Oosten van een lijn, die loopt door de Java-, de Soenda-, de Banda- en de Arafoera-zee. Deze lijn moet dan ook de respectieve oeconomiscue belangensferen van Japan en Duitschland in Nederland3ch Oost- Indie aingeven, waaibij Borneo en Celebes do^r het protocol als onder Japanschen invloed liggende erkend worden en Sumatra en Java onaer Duitschlana's invloed worden verklaard. In hetzelfde artikel wordt er de nadruk op gelegd, dat de door Nederland gevolgde open- deur-politiek in Nederlandsch-Inaie alle vrij- heid laat voor buitenlandsche penetratie. De Evening Standard maakt verder bekend, dat Schacht een plan zou hebben opgesteld, waarin voorzien wordt in de oeconomische penetratie door middel van Duitsche firma's, die te Amsterdam werken in overeenstemming met het Nederlandsche recht en die rubber- plantages exploiteeren voor Duitschland, ter- wijl in dit plan ook voorzien zou worden in het instellen van Duitsche kolonisatiecentra. Het blad sc.irijft tenslotte, dat de nationaal- socialistische propaganda zeer actief is onder de Nederlandsche bevolking in Indie, teneinde haar voor te beieiden op een eventueele Duit sche overheersching. Naar aanleiding van het bovenstaande be- richt wordt er van bevoegde zijde op gewezen, dat het Londensche blad deel uitmaakt van j de sensatiepers van Lord Beaverbrook, in Nederland beter bekend door de Daily Ex press, waarvan de Evening Standard de avond- uitgave is. Zooals men weet, voert Lord Beavenbrook een imperiale politiek op eigen hand, waarin stemming makende geruchjien als deze passen. Meer dan de gebruikelijke reserve tegen- over dit soort berichten is in elk geval zeker geboden. OOK EEN ITALIAANSCHJAPANSCH VERDRAG? Het Japansche blad Asani bevat het bericht dat Arita, de Japansche minister van buiten landsche zaken, Sigimoera, den ambassadeur te Rome, opdracht gegeven heeft tot het slui- ten van een overeenkemst met Italie tegen het communisme. De voorbereidende bespre- kinigen tusscben de beide regeeringen hebben tot een princiipieele overeenstemiminig geleid. AELERLEI VREDEXJEVENBIHEID. Uit een oogpunt van internationaal gevaar is het, schrijft de N. R. Crt., niet in de eer ste plaats helangrijk, hoe de mcgendheden, welke actieve belanigstelling tocnen in den Spaanschen burgerocrlog, zich in Spanje ge- dragen, maar vooral welken schijn zij daarbij naar buiten aannemen. De strijd om Madrid mcge sterk het kenmerk dragen van een wor- steling tusschen Russ: he en Duitsch-Ita- liaansche technische wapenen, em het moge waar zijm, dat ock levende hulp van buiten af, vooral aan den kant der regeering, steeds meer naar voren traedt; dit alles kan de imter- nationale tcestand bljj'ktaar verdragen,' mits het maar geschiedt onder het handhaven van de non-interveritieZij>, die aanatoot genomen hetihen aan het huichelachtig gehruik van dezen term in de Spaansche aangelegenheid, en alien heitlben wjj- dat gedaan! hehhen daar nu niet meer veel reden toe. De tragi- ccmedie wordt op het oog:nJblik met zooveel openhartiig'heid gespeeld of, als men wil, met zeeveel onlbeschaamdheid dat van hui- chelarij moeilijk nog gesproken kan worden. Ncn-interventie is een nut tig begrip gewor- den, dat slechts voor eenige betrokkenen, en in het bijzonder voor Engeland, voor eigen gehruik zijn beteekenis heeft behcudem. Ver der dient het, om ender die leuze^ dingen te dam, die anders heel gemakkelijik Europa in vuur en vlam zouden kunnen zetten. Deizer dagem hethen wij er al cp gewezen: Of Duitschland en Italie het bewind van Franco al dan niet erkenen, is, praktisch be- schouwd, cp zich zelf niet van bijster groot belang. Hun beisluit zou eerst groote en be- denkelijk-s beteekemis krr'gen, als daanmede tegelijkertijd de deelneming aan de ..nsn-in- terventie" zou worden opgegeven. Wij zagen echter ommiddeUijk reeds geen enljele reden •cpi dat aan te nemen. Nu kennen wij dan het oordeel van Rome en Berlijn zslf over doze zeer vitale kwestie. Von Ribbentrop heeft aan Baldwin medegedeeld, dat Duitsch land zijm houdinig ten opzichte van de non- imterventie niet zal wijizigen en te Lcnden in de commissie zal hlijiven medewerken. Tege lijkertijd komt uit Rome hetzelfde bescheid, en tevens het bericht, dat de Italiaansche regeering aan Franco geen mdlitaire hulp verleenen zal, en met name niet ter zee. Men moet deze laatste mededeeling, voor haar poli- tieke waarde niet naar de juistheid van haar volledigen inhoud beooideelen, maar naar haar bedoeling. En deze is: ,,Wij ziullen niet open- lijk partij kiezen, daar dit een cpenlijk con flict met andere megemdheden tenigovolge zou kunnen helbben. Verder hadden wij part noch deel aan den aanival, die duikbooten cp de vloot der Spaansche regeering voor Cartha- gena hebben gedaan". Italie wil wel kibbe- len in de n on - in t e rventie-comm iss ie maar niet vechten met Rusland. Deze bonding was te verwachten, als men foereid was te gelcoven,. dat ock Berlijn en Rome niet op een Europeesehen oorlog ge steld zijn. Daar er geen reden was aan hun afkeer van een groot conflict te twijfelen, kon er ook bij vooibaat weimig twijfel bestaan aan hum vasthouden aam de non-interventie. Het was geen toeval, dat wij juist than., deze berichten lazen. De rede, die Eden in het Lagerhuis heeft gehouden, en de amtwoor- den, welke vragers van ham ontvimgen, zijn daar de oorzaak van. Deze rede wierp haar schaduw vooruit. Na de be=pre king van de voornaamste leden van het kaibinet op Zomdag moesten de betrokkenen weten, dat een ver- klarimg van zeer ernstige strekking op til was. Deze besipreking, waarvoor een zoo sensatiewekkende dag gekozen was, gaf aan de rede van Eden reads bij voonbaat bijizon- der relief. Men hoefde niet meer te twijfe len of hetgeen de minister van buitenlandsche zaken zeggen ging, te voren met al zijm moge lijke geivolgen gromdig overwogen was. Op het allerlaatste oogenblik had de regeering de gevaarlijke consequenties ervan nog onder oogen gezien. Men kon vermoeden, wat Eden zou verklaren en wetem, dat dit meenens was. Eden heeft nu verklaard, dat de Engelsche regeering geen van beide partijen in den bur- geroorlog als oorlogvcerend zou erkennen. Van geen van beide partijen ook zou de En gelsche regeering aanhouding van Engelsche schepen in de open zee, buiten de grens van 3 zeamijlen uit de kust, dulden. Wie dat toch zou wagen, zou door de Britsche vloot als zee- roover beschouwd en behandeld worden. Dit was een afdoende waarschuwing aan generaal Franco, die een blokkade van Barcelona had aangekondigd, en tevens aan ieder die de non-interventie" zoover drijven zou, dat hij Franco zou helpen hij zijn blokkade. Engeland doet op het oogenblik zeer be- slist; het heeft blijkbaar eindelijk het besluit genomen, te gaan optreden volgens het in- zicht, dat er geen grooter gevaar voor den wereldvrede bestaat, dan een aarzelenid op- treidend Engeland, en geen grooter bescher- ming voor den wereldvrede dan een Enigelanid, dat van vastberadenheid blijk geeft. Men ziet die nieuwe vastberadenheid .van Londen niet slechts in de Spaansche aangelegenheid aan den dag komen. Eden heeft ook tegenover het ontwijkenid en op de lange haan schui- vend beleid van Japan, naar aanleiding van de mishandeling van drie Engelsche matrozen door de politie te Keelong op Formosa, een verklaring afgelegid, waaraan norschheid niet ontbrak. Eden heeft het Franco ook weer niet al te moeilijk willen maken. Hij moet oppassen niet aan Elngelsche schepen te komen, maar de Engelsche regeering zal er op haar beurt voor zorgen, dat geen Engelsche schepen nog wappnt-uig vervoeren. Uit Engeland was dit reeds onimogslijik. Nu zal het bij de wet ook uit andere landen voor Engelsche vaartuigen miet meer geoorloofd zijn. Intussohen heeft de mededeeling van Eden toch groot belang. Het zal niet mogelijk zijn, dat een Engelsch schip opgebracht, en gedwongen wordt zijn lading te lossen, ook al bestaat deze uit pootaardappelen, gelijk nu met een Noorsch schip is gebeurd. Het besluit der Engelschen kan de heeleInter nationale scheepvanrt ten goede komen. De jongste gebeurtenissen leveren het be- wij®, dat men allerwege, ook te Berlijn en te Rome, zijn ve ran twoo rd el ij kh eid tegenover den vrede van Europa beseft, zich daamaar wenscht te gedragen. In die zelfde riehting wijist ook het commentaar, dat onze Berlijm- sche correspondent ons zond cp de Duitsche persstemmen betreffende de veroordeelirig van den Duitschen ingendeur in Rusland. Felle woorden spaart men niet, maar aan een afbreken der diplomatieke betrekkingen zou men niet emstig denken. Diit zou trouwens nog geen ocrlog bsteekenen; maar toch al- licht het afbreken der oeconomische betrek kingen. En daarop schijnt Berlijn niet ge steld. Rusland is nog steeds een goede klant. Niet ieder is zoo strijdlustig als hij zich soms voordoet. DUITSOH GEBAK ZOETER EN MINDER VET. Een der vflomaamste zaken van het nieuwe Duitsche vierjarenplan is het de Duitsche V'Oedselvoorziendng te verzekeren. Daarbij is gebleken dat er gebrek bestaat aan eieren en vet. Bij de proeven om het tekort zonder in- voer uit het buitenland te dekken, welke door het instituut voor bakkerij te Berlijn werden genomen, is gebleken, dat bij bijna alle soar- ten geibak en koek, waartbij vet en suiker ge- bruikt worden, in doorsmee 20 percent vet be- spaard kan word'en, indien men de hoeveelheid suiker verhoogt. Daar Duitschland een over- schot aan suiker bezit, zijn deze proeven van de grootste beteekenis. Door dit prooGde kun nen rend 30 millioen mark aan deviszen be- spaard worden, terwijl bovendien het verbruik van siuiker aanzienlijk verhoogd kan worden. ITALIe ZAL RADIO-UITZENDINGEN VOOR DE BELGISCHE REXISTEN VERZORGEN. Tijdens een te Bergen gehouden redevoe- ring heeft de leider der Rexisten, Degrelle, zijn gehoor medegedeeld, dat binnenkort het woard van rex per radio zal kunnen worden gehooird. De zender Rome zou eenmaal per week ter beschikking van rex zijn gesteld. De rexistische partij had den minister van P.T.T. verlof verzocht voor den Belgischen radio-omroep te mogen spreken, evenals de andere politieke partijen. Deze vergunning werd evenwel geweigerd. Het daghlad „Ving- tieme Siecle" Invert commentaar op dit be richt en eischt een protest der regeering. Het blad heeft zich afgevraagd of de fascistische partij van Italie het recht heeft zich te men- gen in de Belgische binnenlandsche politiek. Rexistische kringen te Brussel bevestigen, dat Degrelle een overeenkomst heeft aange- gaan met een Italiaanschen zender betreffen de het eenmaal per week spreken voor de microfoon. Dit zou dan de zender van Turijn en niet die van Rome zijn. Over veertien dagen zou Degrelle voor de eerste maal spre ken, maar later, om heen en weer reizen te voorkomen, zou hij de rede voor gramofoon- platen uitspreken, die dan voor den zender zouden worden afgedraaid. Italiaansche tegenspraak. Het Italiaansche ministerie van pers en propaganda spreekt intusschen formeel tegen, dat Italiaansche radiozenders machtiging zou den hebben gekregen mededeelingen van den rexistischen leider Degrelle uit te zenden. De Engelsche admiraliteit deelt mede, dat de verlovan op de Britsche vloot in de Mid- dellaredsche Zee zijn ingetrokken, ,,wegens het slechte weer, dat de communicatde met de schepen ommcgelyk maakte". Het is evident, dat dit slechte weer maar een voorwenoisel is. In werkelijkheid staat de maatregel natuurlijk in verhand met den Spaanschen burgeroorlog, inzonderheid met de dreigementen van generaal Franco betref fende een blokkade van Barcelona. De toestand te Madrid. Madrid is Woensdag opnieuw gebombar- deerd. Om 9 uur 's morgens en drie uur in den middag verschenen escadrilles vjjandelijke vliegtuigen boven de hoofdstad. Twaalf drie- motorige vliegtuigen, beschermd door zestien jachtvliegtuigen, bombardeerden in het bij- zonder de Madrileensche buitenwijken. Vol gens den vertegenwoordiger van Havas is de aangerichte schade aanzienlijk en zijn er onder de bevolking vele slachtoffers te' betreuren. In de posities der strijdende partijen aan het front van Madrid schijnt weinig of geen verandering te zijn ingetreden. De gevechten schijnen zich thans in het bijzonder te concen- treeren op de wjjk Arguelles, (gelegen ten Noorden van de Montanakazerne, in het Noord-Oostelijk stadsgedeelte, waar de linker- vleugel der rechtsche troepen erin schijnt te zijn geslaagd een aantal huizen in de Rosales- straat en de Blasco Ibanez-straat te bezetten. Volgens berichten uit Lissabon zal Franco vooreerst niet tot den beslissenden aanval overgaan. Eerst moet het Escorial in handen der rechtsche troepen vallen. Hiema zal men tot de omsingeling van Madrid overgaan. Dan Dampo inwrijven en inademecu Pot 50, Doos 30 ct. Bij Apoth. en Drogisteo. C-LUgez. jicu.) In de omstreken van Madrid. Officieel wordt te Madrid medegedeeld, dat de rechtsche troepen ten Zuid-Westen van Madrid de stellingen van de regeeringstroepen bij Ciempzuelos, nabij Getafe, toevig hebben gebombardeerd, doch zonder succes. Aan het Guadarrama-front werden artillerle- gevechten geleverd. Vele rechtsche troepen werden b(j deze actie gewond. Aan het front bjj Talavera vernielde de re- geeringsluchtmacht vier vliegtuigen van de rechtsche troepen, die achter een boschje ver- borgen stonden. Nabij Carabanchel lieten de regeeringstroepen een brug in de lucht sprin- gen, toen zich rechtsche troepen verzamelden om tot een aanval over te gaan. In het Noord-Westen hebben de Basken een overwinning behaald. Zij Ihebben zeven be- langrijke dorpen bezet en dwongen den vijand in de riehting van Oviedo te vluchten. Het corps diplomatique te Madrid. De vertegenwoordiger van Havas te Madrid heeft een onderhoud gehad met den deken van het corps diplomatique Nunez Morgado, den Chileenschen gezant, die o.m. het volgende zeide: De pogingen van het corps diplomatique om het lot van de politieke gevangenen te rer- zachten en de burgerbevolking zooveel moge lijk tegen de gruwelen van den oorlog te vrij- waren en het besluit van zekere gezanten om in de huidige omstandigheden te Madrid te blijven, zijn door de Madrileensche bevolking met dankbaarheid ontvangen. Het verblijf in de hoofdstad brengt voor ons echter gevaren met zidh mee. Bommen zijn reeds gevallen op het Fransche gezantschapsgebouw op de Roemeensche en de Chileensche legatie. Ondanks dit alles hebben mijn collega's en ik besloten ons menschlievend werk voort te zetten en hier te blijven. HET INCIDENT IN DE HAVEN VAN CAKTHAGIiNA. Volgens inlichtingen uit Carthagena, aldus meldt Havas uit Madrid, is de politie daar druk bezig te zoeken naar de oorzaak van het incident in de haven van Carthagena. Als voorloopig resultaat wordt gemeld, dat men op het spoor is gekomen van een uitgebreide spionnage-organisatie, die tevens een doel heeft propaganda te maken voor 't nationaal- socialisme. De politie heeft een onderzoek ingesteld op het Duitsche consulaat en heeft daar een waar arsenaal ontdekt. Aangezien de diplomatieke betrekkingen tusschen de Spaansche republiek en Duitschland verbro- ken zijn, heeft de staat maatregelen genomen om de Duitscue school en het Duitsche con sulaat in dienst te stellen van de Spaansche republiek. In de Duitsche school zullen de stormtroepen worden gehuisvest, in het con sulaat zullen ambtenaiem worden onderge- bracht. HET ZEEUWSCHE WIT-GELE KRUIS. De Prov. Bond „Het Zeeuwsche Wit-Gele KruL" heeft alhier zijn j aarvergadering ge houden, waarbij aanwezig waren afgevaardig- den van 18 der 23 aangesloten vereenigingen, benevens een vertegenwoordiger van Ged. Staten en van vele gemeentebesturen, meldt de Maasbode. Dr. C. Kortenhorst, psychiater te 's-Hsrto- genbosch, secretaris der R. K. charitatieve vereeniging voor geestelijke volksgezondheid, hield een inleiding over „de taak van het Wit-Gele Kruis bij de geestelijke gezondheids- zorg". In hoofdzaak kwam dit hierop neer, dat Wit-Gele en Groene Kruis dienen samen te werken, waarbij dan het Wit-Gele Kruis Zeeuwseh-Vlaanderen zou verzorgen en het Groene Kruis het overige deel der provincie. Uitvoerig werd van gedactiten gewisseld over een voorstel der afdeeling Sas van Gent om te komen tot organlsatie van een schoolartsendienst voor Zeeuwseh-Vlaanderen. De voorzitter deelde mede, dat uit reeds door het bestuur van den bond gevoerde be- sprekingen is gebleken, dat de vooruitzichten niet zonder perspectief zijn. De politie heeft Woensdag te Apeldoom zekeren G. N., woonachtig te Enschede, aan- ge!.louden, als verdacht betrokken te zijn bij de inbraak met geweldpleging, welke onlangs te Kloosterzande heeft plaats gehad. OPLICHTER AANGEHOUDEN. De politie te Venlo heeft aangehouden en ter beschikking gesteld van de marechaussee te Breskens, zekeren R., afkomstig uit Ber gen op Zoom, die zich In den loop van het vorige jaar in de gemeente Breskens heeft schuldig gemaakt aan oplichting ten nadeele van een tweetal inwoners aldaar. MINISTER SIX)TEMAKER EN DE KWEEK- SCHOOL TE OOSTBURG. Aan de memorie van antwoord op het voor loopig verslag der Tweede Kamer nopens de begrooting van Onderwijs deelt Minister Slo- temaker o.a. het volgende mede: Het is niet juist, dat door de opheffing van de rijkskweekschool te Oostburg recruteering onderwijzers uit Zeeuwseh-Vlaanderen onmogelijk wordt gemaakt. Oombineering van onderwijzersopleiding in Zeeuwseh-Vlaanderen met een R.H.B.S. acht de Minister niet wen- sctielijk.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 6