ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN GESPRONGEN HANDENenLIPPEN KLOOSTERBALSEM No. 9535 VRIJDAG 27 NOVEMBER 1936 76e Jaargang Binnenland. Een nieuwe rubriek. ELK JAAR 0PNIEUW HAD ZIJ Feuilleton Het Geheim van de Zeven Schoorsteenen TWEEDE BLAD WAT CLINGE DOORENBOS ER VAN ZEGT. De DISTR1BUTIE-RADIO, Is werkelijk een wonder; En wie 't goed met zichzelve meent, Die wil niet longer zonder Voor vijftig centen in de week Bent U al aangesloten Da's per persoon per dag een cent Voor zeven huisgenooten. Geen last en ook geen ergernis, Geen zoeken en geen zorgen, Dus: DISTRIBUTIE-RADIO Beter vandaag dan morgen. Dank zij den KL09STERBALSEM heeft zij die nu nooit meer! „Geen goud zoo goed" I I I jimiii IIIII'I ne&aitxr.z^-Ksa N EUZENSCHE DE RONINGIN EN PBINSES JULIANA tOMEN MAANDAG TE 's GRAVENHAGE. Het ligit in liet voomemeo van de Koningin om voor haar winterver'blijf Maandag te 'o Gravenhage aan te komen, vergezeld van Prinaes Juliana. HET VORSTELIJR HUWELIJR. Naar gemeld wordt iigt het in de bedoeling, den bruidsweg brj het aanstaande vorstelijke huwelijk te doen afzetten door militairen. Daar toe zal uiteraard een beroep gedaan moeten worden op andere garnizoenen. De troepen, welke van buiten de residentie komen, sullen, voor zoover noodig, worden onderge- bracbt In scbolen. Deze versterking zal evenwel nog niet vol- doende zijn, en er zullen dan ook nog, zooals we reeds melddem, marechaussees, rijksveld- w&chters en militaire politie naar Den Haag worden gedirigeerd. Overigens zijn er thans al uiterlijke teeke- nen van de aanstaande feestelrjkheden waar te nemen. Op verschillende plaatsen in de stad zjjn electriciens bezig met het aanleggen van verlicbtingen van groote gebouwen. Naar de N. R. Ort. verneemt, zal de hertog van York met zijn vrouw en hun oudste dooh- tertje Elisabeth, voor bet huwelrjk van Prinses Juliana en Prins Bernard oiverkomen. DE OPENING VAN DE BRUG BIJ MOERDIJK. Ter verzekerimg van de verkeenssveiligheid tijdens de groote drukte, die op 11 en 12 De cember ibij geleigenbeid van de opening van de verkeersibruig bij Mcerdijk te Dordrecht en op het Biland van Dordrecht wordt verwacht, wooden 150 rijksveldwachters te Dordrecht gestationneerd. Deze komen te staan onder de bavelen van den commisaaris van politie, wien de geheele regelinig van het verkeer naar de brug is opgedragen. Zij zullen in de Ponton- uierskajzeme worden ingekwartierd. STARING BIJ OOSTERVELD'S SPINNERIJ TE ENSGHEDE. Dcnderdagmorgen is op de spinnerij Ooster- veld te Bnschedd een wilde staking uitgebro- ken onder de zeventiig zgn. afzetters, die tot gevolg gehad, dat een dusdanige stagnatie in- trad, dat het geheele bedrijf, waarin pl.m. 600 personen werken, moest worden stopgezet. De landelijke federatie van textielanheiders j heeft later de leiding van de staking op zich genomen. De directie heeft een bespfreking met de federatie geweigerd, daar zij over een wilde staking niet wenscht te onderbandelen. De stakers eischen locnsverbooging. AOHTERLIOHTEN OP LANGS DEN SPOORWEG MJDENDE BIJWIELEN In venband met bet toenemende gebruik van roode achterlichten op rijiwielen heeft de directie van de Nederlandsche Spoorwegen nan het psrsoneel, dat zich met een rijwiel Langs den spoorweg begeeft, opgedragen zorg te dragen, dat dan het roode achterlicht ge- doctfd of afgedekt is. (Het betrokken personeel moet tevens die personen, welke recht van toegang tot den spoorweg helbhen, doch die niet tot het spoor- wegpersoneel behooren, zoo noodig met deze order in kennis stellen, zoodra zij zich op den ^roonweg bevinden. EEBVOLLE VERMELDING VOOK DEN MACHINIST J. F. HUISMAN. De directie van de Nederlandsche Spoor wegen heeft den machinist J. F. Hudsman uit Groningen, die op 1 October bij een aanrijding te Dedemsvaart met een met butagas geladen auto emstige brandwonden opliep, een eer- volle vermelding toegekend, omdat hij on- danks zijn emstige verwondinigen voor den IreteJ van de locomotief is blijven zorgen. DE NIEUWE VOGELWET. Ontleend is aan het voorloopig verslag over het ontwerp van wet houdende nieuwe bepa- Hngen tot bescherming van het in het wild levende vogels: <Bij het afdeelingsonderzoek van dit ontwerp ran wet betuigden vele leden hun instemming met deszelfs inhoud en strekking. Sommige leden betreurden, dat niet tegeiijk met dit wetsvoorstel een ontwerp van wet tot wijziging van de jachtwet werd ingediend, ten einde voor de vogels, vallende onder laatst- genoemde wet, tot eenige bescherming te komen. Eenige leden zouden het op prijs bebben gesteld, wanneer in het wetsontwerp een al- gemeen verbod ware opgenomen tot bet van- gen, vervoeren, (verkoopen, en koopen van kooivogels. Vele andere leden vermochten deze ziens- wijze niet te deelen. Wat het zedelijk argu ment betreft, meenden zij, dat het houden van kooivogels op zichzelf in verreweg de meeste gevallen geenszins de afkeuring verdient welke het somtijds ontmoet. Integendeel leert de ervaring, dat de meeste kooivogels zeer goed in gevangen staat kun- nen leven. Daarenboven is het verzorgen van zulke vogels voor bepaalde menschen een ontspanning voor sommigen zelfs een bron van vreugde en troost. Sommige leden achtten het dringend noo dig, dat de sprefeuw voor de fruitteeltgebie- den in Nederland wordt geplaatst op de lijst van de niet beschermde vogels. Eenige leden, hoewel erkentelijk voor de verkorting van den tijd van het rapen van eieren van kieviten, in het wetsontwerp voor- gesteld, zouden gaame een verder gaande he- perking hebben gezien. Zij stelden de vraag, of met het rapen van kievitseieren een zoo groot volksbelang is ge- moeid, dat het niet mogelijk is dit rapen van eieren gelijk te stellen met het uithalen van vogelnesten, hetwelk verboden is. DE MALVERSATIES BIJ DEN BIJZ. VRIJW. LANDSTORM. Men schrijft van welingelichte zijde aan de Midd. Crt.: Het lid der Tweede Kamer de heer Duy- maer van Twist, heeft naar aanleiding van enkele persartikelen hij de hehandeling van de begrooting van Binnenlandsche Zaken ver- klaard, dat de Nationale Landstormcommissie geen kennis droeg van de malversaties die zich bij den B.V.L. in Zeeland zoovele jaren hebben voorgedaan. Hij verkfcarde dit zelfs met klem. Al wat zich dus hier heeft voorgedaan, z66 zelfs dat in de Landstorm-afdeelingen het vestjeszakje van den heer P. G. L. spreek- woordelijke bekendheid heeft gekregen en dat men vrijwel in elke gemeente bekend was met zijn blanco-kwitamties, al begreep men er niet overal de ported van, kon jarenlang geschie- den buiten medeweten van de Nat. Land stormcommissie. Wij hebben hier en daar eens gevraagd, ot er nu toch nergens in Zeeland een B.V.L.-af- deeling was, die Den Haag in het belang van het instituut zelf heeft gewaarschuwd. Wij kregen wel enkele vage mededeelingen te hoo- ren maar geen positieve verzekering, totdat wij in contact kwamen met den heer J. A. Mol, oud-secretaris van de B.V.L.-afdeeling te ,,'s Gr. 25-3-'24. Kapelle (Z.-B.) en met den burgemeester dier gemeente den heer Bierens. Hier verzekerde men ons dat men reeds in 1924 onaangenaamheden had met den heer P. G. L. die toen al zich bediende van blanco- kwitanties welke men weigerde te teekenen en herhaaldelijk verzocht de f 0,50 per man per jaar waarop de afd. recht had ter bestri ding van vergader- en andere onkosten te mogen behouden teneinde dit bedrag voor an dere afdeelingen te gebruiken. Ook dit ver- trouwde men niet. Voorzitter en secretaris der Kapelsche af- deeling, resp. de heeren Bierens en Mol be- sloten, naar zij ons verklaarden, op kiesche en voorzichtige wgze, zonder het instituut in opspraak te willen brengen en met het doel den heer L. voorloopig nog zooveel mogelijk te sj?aren, den heer Jhr. E. van Bose, destijds secretaris der vereeniging „Volksweerbaar- heid" in den-arm te nemen. Zij vroegen hem om raad. Zijn antwoord luidde: Waarde Heer Mol. Uw vertrouwelrjk schrijven kwam in mijn bezit. U vraagt mij om raad in deze oogen- schijnlijk duistere zaak. Die kan niet anders luiden dan dat U mij machtigt dus met terzijdestelling van het vertrouwelijk cachet mij, voorloopig onder de roos, met Uwen brief van 24 dezer te wenden tot den heer Boulogne, op het bureau van den heer Duymaer van Twist. Met vriendelrjken groet, Uw dw., E. van Bose." De heer Mol blijkt dus op 24 Maart 1924 geschreven te hebben waarop de heer Jhr. Van Bose reeds den anderen dag antwoordde. Tot wien hij zich zou wenden staat gelukkig zwart op wit te lezen. De heer Mol antwoordde per omgaande de gevraagde machtiging gaarne te verleenen. Op 5 April 1924 ontving hij het volgende schrijven: ,,'s Gravenhage 5 April '24. Geachte Heer Mol. De U bekende zaak heb ik besproken met de heeren Boulogne en den administrates van het instituut. Er zal een onderzoek worden ingesteld of- schoon men ten opzichte van den heer L. niet aan fraude kon gelooven. Intusschen werd mij verzocht U te schrij ven dat men U zeer erkentelijk is voor de mededeeling en de wijze waarop deze aange- legenheid door U behandeld is. Met de meeste achting, De Secretaris, E. van Bose." Deze brieven zijn eigenhandig door Jhr. Van Bose geschreven en voor ieder belangstellende te lezen hij den heer J. A. Mol te Kapelle. CLINGE DOORENBOS. Auteursrecht voorbehouden. Men kan dit nu toch „geen lichtvaardig ge- schrijf" of oncontroleerbare mededeelingen van derden" noemen. De zaak is nu uitste- kend te controleeren. Hier staat zwart op wit met wien Jhr. Van Bose, een oprecht en alom geacht vaderlan- der, reeds in 1924 deze kwestie toen ze wel- licht nog maar kort bestond, heeft besproken. Van 'n ,,aantijging, waarvoor alle grond ont- ta'eekt" is nu geen sprake meer, waarom ook de justitie, naar wij vememen, van deze brie ven kennis heeft genomen. Er zal een onderzoek worden ingesteld, zoo heet het in den tweeden brief. Dit klopt met de positieve mededeeling van den burgemees ter van Kapelle en den heer Mol voornoemd, dat de heer L. eenige weken later op Kapelle is gekomen om zijn groote ontstemming te luchten over „de smerige streek" die men had uitgehaald door naar Den Haag te schrijven. Opmerkelijk is wffl, dat de heer L. later te Kapelle niet meer met bianco kwitanties hesft gewerkt. Wel zijn te Vlissingen kwitanties ge- vonden ten name van menschen die in deze gemeente nooit hebben be%taan. Waar we vollen nadruk op leggen is, dat volgens den tweeden brief deze zaak reeds in 1924 met twee personen is besproken. En toch kon de fraude nog twaalf jaar doorgaan, en heeft er aan de controle blijkens de massa feiten die aan het licht is gekomen, ontzag- lijk veel ontbroken. Het iigt allerminst in de bedoeling te be- weren dat de heer Duymaer van Twist per- soonlijk en de Nat. Landstorm-commissie in haar geheel iets van de bespreking van 1924 hebben afgeweten. Maar twee personen, be trokken bij het secretariaat der commissie blijkens dezen brief dan toch wel. In hoeverre hier een verzuim is gepleegd door deze weten- schap tot tweS personen te beperken, staat aan anderen te beoordeelen. Een woord van hulde mag zeker niet ont- breken aan het adres van de heeren uit Kapelle die reeds in 1924 op kiesche wrjze hebben gewaarschuwd. Het is alleen maar te betreuren dat faun poging om het kwaad in zijn begin te stuiten, niet is geslaagd. OONTINGENTEERING INVOERING VAN SUIKER. De Regeeringspersdienst deelt het volgende mede: Aan de Tweede Kamer is aangeboden een nota van wijzigingen op hoofdstuk XIII van de rijksbegrooting voor 1937, waarbij een post wordt opgebracht, strekkende om de moge- lijkheid te openen uit Java afkomstige ruwe en wit-suiker tegen kostprijs in Nederland in te voeren. In verband hiermede kan worden medegedeeld, dat maatregelen in voorberei- ding zijn om den invoer van ruwe- en wit- suiker in Nederland zoo spoedig mogelijk in 1937 uitsluitend te doen bestaan uit product afkomstig uit de overzeesche gebiedsdeelen. De regeering heeft tot deze maatregelen be- sloten in het kader der oeconomische samen- werking tusschen Nederland en Ned-Indie en naar aanleiding van haar door de commis sie voor de oeconomiscifae samenwerking tus schen Nederland en Nederlandsoh-Indie (com- missie-Rutgers) gedane voorstellen. Een afzet van circa 85.000 ton per jaar in Nederland zal hierdoor aan Indie worden ver- zekerd. In verband met het bovenstaande is de in voer in Nederland van ruwe beetwortelsuiker, ruwe rietsuiker, wit-suiker en basterd-suiker met ingang van 25 November gecontingen- teerd voor den tijd van 6 maanden en wel op basis van 80 pet. der gemiddelde halfjaarlijk- sche invoeren van 1935. Deze maatregel is noodzakelijk gebleken, omdat anders over- matige invoeren van buitenlandsche suiker zouden kunnen plaats hebben in de periode, voordat de Nederlandsche markt voor deze suiker gesloten wordt. Het Nederlandsche raffinage-bedrijf zou door zulke overmatige invoering ernstig worden benadeeld, terwijl bovendien het effect der ten bate van Indie te nemen maatregelen er voor geruimen tijd door ongedaan zou kunnen worden gemaakt. Aangezien de bedoeling van deze contin- genteering uitsluitend is het weren van over matige invoeren gedurende het tijdvak, dat de definitieve, ten hate van Indische suiker te nemen maatregel nog niet tot uitvoering zijn gekomen, zal zij op voor den handel ge- makkelijke wijze kunnen worden gehanteerd en zullen hoeveelheden ten invoer kunnen m'tWas een gruwelijhe last en het deed geweldig zeer. het bloed stond er al- tijd voor. Allerlei huismiddeltjes deed ik er op, het beet geweldig, maar tel- kens kwamen de kloven terug. Gewone huid-cremes hielpen mij evenmin. Maar nu heb ik geen last meer ervan. Ah wrijfik elken ochtendenavondKlooster- balsem er op. Dat doet gde'n zeer en de huid is en blijft prachtig glad bn gezond, ook al kom ik met mijn han- den vaak in het water. Het was een uitkomst." H de j te ,S_H AlflfED'C ORIGINEEL TEN INZAQI Onovertroffen bij brand- en snijwonden Ook ongeevenaard als wrijtmiddel bjj Rheumatiek, spit en pjjnljjke spieren Schroe/doos 35 ct Potten: 62'/j ct. en f 1.04 (Ingez. Med.) worden toegelaten, welke zich aanpassen aan de normale behoeften. De contingenteering beoogt ook niet om gedurende de overgangs- periode den invoer van Javasuiker relatief te vermeerderen. In den voor Indie te nemen maatregelen zal ook wit-suiker worden betrokken ten einde den Nederlandsehen handel in dit product zijn positie als leverancier van ingevoerde wit- suiker te doen behouden. Ten overvloede moge worden onderstreept, dat door den thans voorgestelden maatregel geenerlei wijziging wordt gebracht in de be- staande regeling ten aanzien van de productie en den afzet van binnenlandsch geteelde biet- suiker. De nota van wijziging op hoofdstuk XIH. De minster van kolonien heeft een nota van wijzigingen ingezonden betreffende het wets ontwerp tot vaststelling van hoofdstuk XHI der rijksbegrooting voor 1937. O.m. stelt de minister voor, in de begroo ting op te nemen een vergoeding aan het Landbouwcrisisfonds voor de uitgaven, ver- oorzaakt door den aanvoer van Javasuiker hier te lande. Deze vergoeding wordt ge- raamd op 800.000. Ter toelichting deelt de minister het vol gende mede: Zooals bekend, verkeert de Indische suiker- cultuur reeds sinds jaren in zorgelijke om- standigheden. Niet alleen zijn de prijzen, waartegen de Javasuiker op de buitenland sche markten wordt verhandeld, beneden den kostprijs gedaald ook onder de huidige monetaire omstandigheden zijn zij gemiddeld nog niet op winstbasis doch ook zijn de afzetmogelijkfaeden aanzienlijk ingekrompen. De voorraden onverkochte suiker op Java zijn nog zoo groot, dat zonder aanmerkelijke af- zetverruiming het handhaven van den aan- plant voor 1937 op het peil van dien van 1936 niet verantwoord ware, hetgeen zoowel voor de industrie als voor de bevolking uiterst schadelijke gevolgen zal medebrengen. Met het oog op een en ander diende opnieuw te worden overwogen, in hoeverre het moeder- land steun zou kunnen hieden. De onlangs ingestelde commissie voor de oeconomische samenwerking tusschen Neder land en Nederlandsch-Indie, heeft in een tot de regeering gericht schrijven de aandacht gvestigd op de omstandigheid, dat hier te lande jaarlrjks aanmerkelijke hoeveelheden buitenlandsche suiker worden ingevoerd en verwerkt. Zij heeft daaraan het voorstel ver- bonden om, met volledige inachtneming van de belangen van de Nederlandsche suikerbie- door AGATHA CHRISTIE. Hoofdstuk I. Anthony Cade teekent. ..Gentleman Joe!" ,/Wat!... Verduiveld, Jimmy McGrath." /Castle's .nondreis de luxe", die in dit getval wertegenwoordiigd werd door zeven neerslach- fcig kijikende leden van de zwakkere sekse en «frie transpireerende dito's van de sterkere, fceek opeens gemteresseerd toe. Mr. Cade, hun Mr. Cade, had blijikbaar een ouden wdend ontmoet. Ze bewonderden Mr. Cade toch al z66, zijn slanke lenige figuur, zijn smal geeicht en het onvenwoesitbare goede humeur, waiarmee hij meeningsverschillen beslechte en hen met htm tienen op het pais-en-vree-pad hield. Die vrienld met wien hij daar stond te praten... 'n eiigenaardog, maar toch wel inte- ressant type! Ongeveer even groot als Mr. Cade, maar veel zwaard'er gehouiwd en lang uoo knap niet. 't Soort man, waarover je in boeken leest, die er in 't een of ander on- berbergzaam oord een herfberg op na houdlt. 'n Beetje grdezelig, maar wel de moeite van hot bekijken waard. En daarvicor ging je toch eigenlijik 's zemers op reds. Om de din- gen, die de moeite van het bekijken waar waren. Niet, dat er hier in BoeLawayo veel he bekijken viel. Tot op dat oogcinblik had don ze het er, eerlijk gezagd, een,beetje ver- velend gevonden. De zon was ondragelijk heet, het hotel was, cp z'n zachts gesproken, ongeeellig en je kon zooiwat nergens naar toe. 't Was wachten op het moment, dat de atuto, die hen maar de Matappos moest hrengen, voor zou kicmen. Gelukkig had Mr. Cade, als tijidVerdrijf, prentbriefkaarten-koopen voorge- gteld. En, dat moest gezagd worden, prent- briefkaarten hadden ze in Boelawayo. Anthony Cade en zijn vrienld waren een pas of tien dioorgelocpen en bleven daar staan. ,,Zeg, kerel, wat ben jij van plan... 6&n>, twee, drie, vier, vijf, zes, zeven rokken!" vroeg McGrath. „Ga je een harem op- zetten „God beware me!" grinnikte Anthony. ,,Helh je ze van dichtibij bekeken?" ,,Ja, ik dacht: Missohien is de anme kerel erg bijziende geworden." „Mijn oogen laten niets. te wenschen... en m'n smaak evenmin. Nee, dit is Castle's rond'reis de luxe. Ik ben Castle... dat wil zeggen, z'n plaatselijike vertegenwocird'iiger." ,,'Hoe kom je er, bij hooig en bij laag, bij, om zoo'n baantje aan te nemen?" „Nocidizaak, jongetje, noodzaak. De staat, waarin m'n portemannaie verkeerde. Niet, omdat ik me op dit speciale terrein zoo ge- weldiiig op m'n gemak voel." Jimmy grijnsde. ,,Je bent nooit bepaald dol op geregeld werk geweest, h6?" ■Anthony megeerde die insinuatie. „Maar ik krijig vandaag of morgen wel wat anders", zei hij optimistisch. ,Altijd moed houiden, is mijn motto." Jimmy grinnikte. ,Als er maar gauw ergens herrie komt... dan heb je werk voor je gsknipt," zei hij. ,,Jij hetot een flaiir voor herries... to je helbt, wat je huid betreft, mirakuleus geluk. Wanneer kunnen we eens op ons gemak met elkaar praten Anthony zuchtte. ,,'Eerst moet ik met m'n menagerie naar het graf van Rhodes..." ,,Netjes ingepikt," zei Jimmy goedkeurend, „idan kemen ze bont en blauw terug van de wagensp'oren en bobbels en buiten in den weg en dan snakken ze naar bed. De mamer om een avond voor mij vrij te maken." ,,'Goed. Tot vanavond dan, Jimmy." Anthony ging terug en dreef z'n schaapjes bijeen. Miss Taylor, de jongste en de frivool- ste van de kudde, trok aendier een oogenblik te vermorsen, ten- aanval. ,,Zeg, Mr. Cade, was diat een vrienid van u?" ,,Ja, Miss Taylor. Een vriend uit de dagen, toen ik nog jong en onschuldig was." Miss Taylor giehelde. ,,iEen type vond ik het! En zoo'n interes- sant geeicht!" „Dat zal ik hem vanavond vertellen!" „iO, Mr. Cade! 't Idee! Ik dacht niet. dat u z66 ondeugend was!... Hoe noemde hij u? ..Gentleman Jice." ,,0 ja! Is uiw naam heusch Joe?" „Kom, Miss Taylor! U weet toch wel dat die Anthony is?" ,,Ik dat we ten! Waarom zou ik dat weten, Mr. Cade?" vroeg Miss Taylor coquet. Na een paar dagen intemsieve training had Anthony Cade het werk als Castle's vertegen- woondiger al aardig onder de knie. Dat werk bestond naast de gewicne dingen als uitstap- ies-voortoere id en en het gidsspelen daarhij, uit het kalmeeren van het zich-voelende manne- lijke continent, als ze in hun eer getast waren het verschaffen van goede gelegenhedto om prenttbriefkaarten te koopen aan de dames bo veil de vijftig en het flirten met haar zus- teren onder dien leeftijd. Die laatste taak werd hem nogal gemakkelijk gemaakt door de bereidwilligheid van genoemde zusteren om achter elke cpmerfcing een complimenteuse beteekenis te zoeken. Na even pauseeren trok Miss Taylor voor de tweede maal -van leer. Waarom noemt hij u dan Joe? Waarom Omdat 't mijn naam niet is." „Maar waarom dan Gentleman Joe?" „Om dezelfde redto'." „Hie, Mr. Oadei" protesteerd'e Miss Taylor met een rilling van emotie in haar stem, „dat moet u niet zeggen. Papa heeft gisteravond nog gezegd, dat hij vond dat u zulke keurige mianieren bad." ,,Buitengew,oon vriendelijk van uw vader, Miss Taylor!" ,,Ja, en we zijn het er tronwens allemaal ever eenis, diat u een echte heer bent, werke lijk!" ,Jk voel me' ten zeerste gevleid... ,,iNee, zonder gekheid! Ik me-en het, heusch!" ,,'n Goed hart is meer waard dan een kroon," zei Anthony, om' lets te zeggen ten zonder een flauiwe no tie van hetgeen hij zei. Het eenige, waarvan hij zich op het oogenblik bewust was, was de wensch, dat het tijd mocht zijn om te gaan lunclhen. ,,0, kent u dat gedicht ook, Mr. Cade? Prachtig vindt u niet? Maar over uw vriend heeft u hem in lang niet gezien?" ,,'In ruim zeven jaar niet." ,;Enne... kent u hem uit Afrika?" „ja, Miiss Taylor, maar niet uit dit ge- deelte. Den eersten keer, diat ik Jimmy MoGrath zag, was hij keurig volgens alle regetan der kunst klaar-'voor-d'en-pot ge maakt. In de bimnenlanden zijn er nog hoo- pen volksstammen, waarvan de leden kaniha- len zijn. Gelukkig kwam ik nog juist bij- tijidis." ,,iEn wat is er toen gelbeurd?" ,,0, we zijn aan het bakkeleien gesiagen, ook volgens de regelen der kunst. Een stuk oif wat hcitlben we oveihC'Cp geschoten en de anideren gir.gen aan den haal." ,,0, Mr. Cade, wat heeft u toch een avon- tuurlijk leven gehad!" ,,Avcn'tuurlijk! Vreedizaam, als u het mo vraagt." Miss Taylor wandelde eenigszins beleedigd weg. Na dat laatste antwoord geloofde ze hem niet meer. 'is Avonds tegen tienen kwam Anthony Cade de kamer binnenwandelen, waar Jimmy McGrath, te middten van een collectie fles- schen, van de vermoeienissen van den dag zat uit to rusten. ,,iDuhlbel quantum, aajeblieft, Jimmy," ver zocht hij. „Ik helb het noodig, dat kan ik je wenzefceren ,,Dat verwondert me niets, beste kerel! Zoo'n baantje als dht van jou! Voor geen geld nam ik het van je over." ,,Geef jij me een ander! Ik bedemk me geen ccgenlblik, dat belocf ik je." McGrath schonk zich een whisky-soda in, liet het goudgele vocht op een manier, die van veel oefening getuigde, naar andere ge- westen verhuizen en schonk zich nog eens in. Daarna zei hij plechtstatig lanigzaam „Is je dat ernst, jomge man?" oWat?" „Dat, wat je zooeven zei dat je geen oogenlblik zou bedenken, als iemand je een andere be trekking aanlhood ,,Waarcm vraag je dat? Jij hebt toch zekei geen baantje voor 'it weggeven? Anders zou jij er toch zelf wel een ingepikt hdblhen!" jk heb er een ingepikt, maar dat bevalt me niet. Daancm prclbeer ik het cp jou af te schuiiven." Anthony keek achterdiocht g. ,/Wat mankeert er dan aan? Ze hebben je toch niet ondierwijtzer op een Zondagsschooi of iets dergelijks gemaakt!" „Miooi is dat, wie zou mij nou voor under- wij'zer op een Zondlagsschool uit-kiezen?' ,,Niet iemand, dlie je goed kent... (Wtordt vervolgdl)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 5