Ruwe handen De burger-oorlog in Spanje Predikbeurte n Sport TER NEUZEN, 23 NOVEMBER 1936 ZAAMSLAG. IJZENDIJKE. RECHTSZAKEN. VOETBAL. a—o e het verloop der wedstrijden. 'Raven diem is aan geen van beide partijen tot nu toe hot recht vain oorloigvoctremden toe- gekend. GASMASKERS. Gasmaskers, aldus de correspondent van Router te Berlijn, zijn cip bet oogenfolik in Duitsicbland een luxe. Huisvaders van eem greet gezin en niet al te zeer in gceiden doen, achten bet een kostbare geschiedendis bun ge- zin te vcoriztem van gasmaskers, zoolang de prijzen niet omlaag gaan. (Een mededeeling in bet Staatislblaid geeft den officieelen prijs,-, die van 15 October geldig ik: 17 Mark, 50 Pfennig. -60d. Bij Apoth.en Drogisten i lngez. Med. Weer hevige gevechten te Madrid. Bericbtgevers aan de zijde der regeerings- troepen melden, dat de strijd in en om Madrid ondanks bet slechte weer verwoed wordt voortgezet in alle sectoren, met inbegrip van het terrein tusschen Casa del Campo en het uiterste noordelijke front. De reehtschen track ten met inspanning van alle krachten de verdediging te doorbreken, waartegen zij thans reeds bijna drie weken storm loopen. In Casa del Campo hebben sterke afdeelirigen Marokkanen een bevigen aanval gedaan op de eerste linies der regeeringstroepen, die bier gevormd worden door de Internationale colon- ne. Er werd gedurende verscheidene uren fel gestreden. De regeeringstroepen hielden in him stellingen stand. Ten slotte trokken de aanvallers, na verliezen te bebben geleden, terug, waarbij zij achtervolgd werden door de regeeringstroepen, die op deze wijze hun stel lingen konden verbeteren. In de universiteitsstad staan regeerings- gezinden en opstandelingen nog steeds zeer dicht bij elkander, zoodat de artillerie deze zone niet meer bestookt. Ook hier duurt de moorddadige strijd zonder onderbre'king voort. De regeeringstroepen-. hebben hun posities verbeterd en eenige stellingen ingenomen, die hun een voorsprong geven op hun tegenstan- ders. In officieele Madrileensche kringen neemt men er met vreugde nota van, dat op bijna alle punten van het front het initiatief in handen i3 van de regeering, terwijl verster- kingscolonnes voortdurend naar de hoofdstad trekken. Wei is men in officieele- en vakvereenigings- kringen van meening, dat Madrid moet wor den ontruimd en dat alleen de strijders en de onontbeerlijke ambtenaren in dienst van de oorlogvoering achter mogen blijven. Reeds sinds lang heeft de raad van verdediging alle faciliteiten verleend aan de evacuatie van vrouwen, kinderen en ouden van dagen. Toch zijn er nog duizenden personen te Madrid die reeds hadden moeten vertrekken en die wei- geren heen te gaan. Men zal spoedig gedwon- gen zijn tot verplichte evacuatie over te gaan. De autoriteiten te Madrid hebben de Brit- sche regeering ervan in kennis gesteld, dat de zone in het noordoosten der stad, welke zij beloofd hadden te eerbiedigen, opdat de bur- gerbevolking en de vreemdelingen aldaar hun toevlucht kunnen zoeken, is uitgebreid, ten- einde hierin te doen opnemen de ambassades van Engeland en Amerika, en eenige andere buitenlandsche diplomatieke missies. Deze uitbreiding brengt de oppervlakte van de neu- trale z6ne op ongeveer een vierk. mijl. Ook berichten afkomstig van een zijde, welke in contact staat met de reehtschen er- kennen, dat deze geen verdere vorderingen in Madrid hebben gemaakt en met name in de buitenwijken Carabanchel, Usera, Basurero hevige tegenaanvallen te verduren hebben. Ook Vrijdag heeft het slechte weer de recht- sche luchtmacht verhinderd aan haar infan- terie te hulp te komen, zoodat deze verliezen geleden heeft. 2000 Fransche vrijwilligers te Barcelona. Dezer dagen zijn 2000 Fransche vrijwilli gers, meeste jonge lieden uit Frankrijk, te Barcelona aangekomen, om zich bij de militie aan te sluiten. Voorafgegaan door muziek marcheerden zij over de Rambla, hartstochte- lijk toegejuicht door de bevolking. Voor het eerst sinds het begin van den oorlog is nu ook een cefening voor bescherming tegen aanval- len uit de lucht gebouden. Door de kranten en de radio was de bevolking op de hoogte gesteld van wat haar te doen stond. Alle lichten werden gedoofd, de bevolking moest de wijk nemen naar kelders en openbare schuilplaatsen, die brandweer reed bedlend door de straten en vrachtauto's met vliegtuig- afweergeschut snelden naar de strategische punten. Barcelona is tot nog toe gespaard gebleven voor een aanval uit de lucht. De aankondiging van generaal Franco dat hij Barcelona zou blokkeeren heeft hier geen Ibeizongdlheid gewekt, en de kranten maken er een grapje van. Men gelooft dat de rebellen niet over voldoende oorlogsschepen beschik- ken, al vreest men bombardementen uit de lucht. Het Duitsche en het Italiaansche con- sulaat zijn gesloten. Het Italiaansche is over gebracht naar een oorlogsschip dat buiten de haven voor anker ligt. Naar eenheid en discipline bij het volksleger. Tarradellas, de eerste raad van de Catalaan- sche generaliteit, heeft tegenover de pers ver- klaard, dat besloten was om ten spoedigste de militie in divisies te organiseeren, volgens het uitgevaardigde unificatie-decreet. Tarradellas zeide verder, dat binnenkort een nieuw mili- tair wetboek zal worden samengesteld voor het volksleger, waarin het zwaartepunt wordt gelegd op de plicht tot discipline en verant- woordelijkheid. Iedereen moet zich er reken- schap van geven, dat het noodzakelijk is dat de orde en de bevelen stipt worden nagekomen en zonder eenige aarzeling. Wij hebben beslo ten dat alle burgers be'noorende tot de jaar- klassen 1934 en '35, die zich nog niet voor het leger hebben aangemeld, zulks onmiddelijk moeten doen op straffe van te worden be- schouwd als deserteurs. De aangekondigde blokkad,e, Er zijn verdere berichten, die evenals de News Chronicle en de Daily Mail voorsipellen, dat Groot Brittannie binnenkort de partijen in Spanje als oorlogsvoerenden zal erkennen. Een zoodanige erkenning, zoo zegt men in diplomatieke kringen te Londen, zou Enge- land's neutraliteit verzekeren en geen inbreuk beteekenen op het stelsel der niet-inmenging. Zeer waarschijnlijk zal de Britsche reg:ering, alvorens een besluit te nemen, het antwoord afwachten van Franco op de tot hem gerichte vragen inzake de instelling van een neutrale zone ter zee en waarschuwing, wanneer een bombardement op komst is, teneinde den Brit- schen onderdanen gelegenheid te geven zich in veiligheid te brengen. Lord Strabolgi heeft aan de pers verklaard, dat de bedreiging der opstandelingen in Spanje om een blokkade in te stellen, ernstige prin- cipieele kwesties opwerpt wat het internatio- nale recht betreft. Zelfs indien wij beide par tijen de rechten van oorlogsvoerenden zouden geven, zou een blokkade slechts wettig zijn, indien zij effectief is en het zou ongerijmd zijn die effectiefheid aan te nemen, in aan- merking genomen de vloot, waarover de reeht schen beschikken. De Daily Telegraph blijft de meening huldi- gen, dat Eden's verklaring in het Lagerhuis, dat de Britsche regeering geen der beide par tijen als oorlogvoerenden erkend heeft, ge- interpreteerd moet worden als een besluit, dat Engeland niet zal toelaten, dat zijn schepen gepraaid worden. De Italiaansche pers heeft reeds met vol- doening kennis genomen van de berichten uit Londen afkomstig, volgens welke de Engel- sche regeering de beide partijen in Spanje den staat van oorlogvoerenden zou geven. De Tribuna is van meening, dat een zoodanige erkenning dringend geboden is en dat zij, verre van een inbreuk te vormen op het beginsel der niet-inmenging, slechts de feiten erkent, mede zal werken tot de oplossing van een moeilijk probleem, dat anders onoplosbaar zou blijrven en de onmiddellijke gevaren voor ver- wikkelingen zal afwenden. Opnieuw Duitsche wapenleveranties aan de rechtsche troepen? De Manchester Guardian zegt, dat volgens te Londen ontvangen berichten, een belang- rijke zending oorlogsmateriaal binnenkort uit Hamburg naar de rechtsche troepen zal wor den verscheept. Alle materiaal van Duitsche herkomst wordt over zee naar Spaneje gezon- den, met uitzondering van de vliegtuigen, die hetzij 's nachts over Frankrijk vliegen, hetzij via Oostenrijk en Italie naar Spanjg. Het blad schrijft verder dat de Duitsche autoriteiten de grootste geheimhouding in acht nemen; zelfs zouden leden van de nat-soc. partij gearresteerd zijn in verband met mede- deelingen van een buitenlandsch raddostation, dat door een zekere Duitsche firma vliegtuig- motoren naar Spanje zouden worden gezon- den. De laatste weken heeft Duitschland steeds meer mannen en materieel naar Spanje ge- zonden; vrijwilligers worden gevraagd en kort geleden hebben twee compagnieen pantser- wagens gemonsterd voor Spanje. De dienst in het leger der rechtsche troepen is zeer popu- lair, want de vrijwilligers worden goed be- taald. Een soldaat tweede klas ontvangt 500 mark per maand en een onderofficier 700 mark. Was de Spaansche zaakgelastigde te Berlijn het slachtoffer van een aanslag. Het Spaansche gezantschap te Parijs heeft medegedeeld, dat het onjuist is, dat de zaak gelastigde van de Spaansche republiek te Ber lijn begin November uit vrijen wil zijn post heeft verlaten, zooals in de officieele verkla ring van de Duitsche regeering omtrent de erkenning der regeering van generaal Franco wordt verklaard. Rovira heeft Berlijn ver laten na het slachtoffer te zijn geweest van een aanslag en nadat hem geheime stukken waren ontstolen, hetgeen geschied is onder omstandigheden, die de Duitsche politie niet heeft kunnen ophelderen. Verder blijkt uit de arrestatie van Jorgo Tell, den Spaanschen vice-consul te Hamburg, die den 28sten Octo ber op het vliegveld Hannover heeft plaats gehad, op het oogenblik, dat Tell Duitschland wilde verlaten, terwijl de Duitsche regeering tot nu toe niet heeft kunnen aangeven, waar Tell zich bovindt, dat de diplomatieke vertegen- woordiger van de Spaansche republiek in Duitschland sedert geruimen tijd niet meer de gebruikelijke rechten genoot. Britsche oproep om den burger- oorlog te humaniseeren. Donderdagavond is een telegram gezonden aan de autoriteiten van beide strijdende par tijen in Spanje met meer dan 200 handteeke- ningen van parlementsleden, welke door miss Rathbone zijn verzameld. De onderteekenaars verzoeken den leiders en den soldaten alles te doen, wat mogelijk is, om een verscherping van het conflict te voorkomen door het ver- mijden van wreedheden zooals het bombar- deeren van plaatsen, waar zich vrouwen en kinderen bevinden. INZAMEUNG VOOB NATIONAAL GESCHENK EN FEESTVIEKING. De penningmeester van de betrokken comite's te Ter Neuzen deelt ons mede dat tot heden bij hem voor het Nationaal Ge- schenk ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana met Prins Bernhard bij hem is gestort een bedrag van j 656,77%, terwijl hij voor het Feestcomitd in de kom alzoo zonder Sluiskil en Driewegen is ontvangen f 711,14. f EEN AAN VAARI) GESOHENK. Deeer dagen zonden de jongAjames Tieneke en Jo van der Straaten alhier, aan "H.K.H. Prinses Juliana een gesichenk ter gelegenheid harer verlovirtg, in den vorm van een dpor hen vervaarddgd kixssen, waarop de Nederlandsche en Lippesclhe vlag waren bewerkt. Zij ontvin- gem namens Prinses Juliana een hartelijk toniefje met ©en oompliiment oiver de fraaie bew.rkin.g van het geschenk, diat door haar gaame wend aaawaard. DIOHTE MIST. De dichte mist, die gisteren en ook heden West-Europa omhulde, heeft zocwel voor de lucht- als voor de zeavaart groote stagnatie venoorzaakt en ook voor onze naaste omge- ving bleven de gevolgen natuurlijk ook niet uit. De veerdiensten zoowel op 'Hoedekens- kerke al-s die op Vlissingan zijn met groote vertraginig uibgevoerid. Het waren voor de ge- zagvoenders zeer zorgvolle overtochten. Thans is er met den middag eenige opkla- ring. HEVIGE BOTSIN'G NABIJ HANSWEEBT. 'Als gevolg van den mist heeft nabij Hams- weert een botsing plaats gehad tusschen de Ned. zeelichter ..Thames V" en de Amerikaan- sche stoemhoot „Cranfond", tengevolge waar- van eerstgenoemd schip is gezonken. De aanvarimg was zoo hevig, dat de zeelich ter dadelijk zware slagzij maakte. Om de be- mianning te kunnen redden daar de sloep van de „The«ms V" niet meer uitgezet kon word an heeft het stoomschiip getracht den lichter op een plaat omhoog te zetten, waar hij dan ook ten slotte is geizonken. Daar men haastig het schip moest verlaten, heeft de be- manning papieren en kleeren, kortom alles verloren. Bij laag water komt het schip van voren en achteren eiven bioot. De wiaterstaat heeft direct maatreigelen getroffon am het wrak aan te duiden, daar het zeer gevaarlijk ligt voor de klemie seheepi;aart. De Nederl. zeelichter ..Theemis; VI", welke te zamen met de ,,Theemjs V'1' door de Engelsche sleeplboiot ,,Socurity" gesleept werd, heeft ook nog schad'e gekregen, doch zet morgen de reis naar Londen voort. De ,,Theeims V was geladen met oud ijizer en cokes. Het schip hooirde te Rotterdam thuis en voer voor rekendng van de Intemationaal Shipbrokers Ltd. te Londen. OMIHOOG GEVAREN. Tijidems de vaart op da Westerscheilde is1 het ledige Nederl. motorschip ..Christina", tenge- volge van den dikken mist-in het „Sboomtooo- tenigat" omhooiggevaren en blijven zitten. Een alhier gestationneerd liggende sleephco-t is in de nabijiheid geweest voor het verleenen van assistentie. Bij opkomend water zal getracht worden het schip in diep water te brengen. Het uit zae koimende Letl. stoomsehip ,,Arya", dat geassisteerd werd door twee sleepbooten, is bij het binnemvaren der haven alhier op een der havembenrnen omhoog geloo- pen en blijven zitten. IHet schip is inmiddels vlotgelbractot en heeft de reis naar Gent voortgezet. Tengevolge vein den dikken mist is het visschersvaartuiig Phi 24, op een strekdam hij Ter Neuzen.' omhoog gevaren en blijven zitten. Naar verluidt zou het schip eenige schade aan den strekdam heibben toegetoracbt. De Phi 24 is later op eigen kracht vlotge- komen en heeft in de oude haven alhier lig- plaats geikoizen. AANVARING. 'Het Letl. stoomsehip Astra is tijdens de vaart op het kanaal van Ter Neuzen in aan- varing gekomen met de lichter Amice. Het is niet bekend of laatstgenoemd schip schade bekwam. De Astra heeft de reis naar zee voortgezet. SCHADE TOEGEBRACHT. Het van Rouaan komende ledige Zweedsche stoomsehip Hakefjord heeft schade toege- toracht aan een dar remstoelen. Nadat een cau- tie van /200 was gesteld, heeft het schip de reis naar Gent voortgezet. DE ALGORAB VLOT GESLEEPT. Het stoomsehip Algorab van Van Nievelt Goudriaan en Oo.'s Stoomvaarit Maatischappij, dat Vrijdagmorgen in het Schaar van Waarde omhoog gevaren was, is des middags om zes uur door drie Belgische sleepbooten vlot ge- trokken. Het schip, dat voor een reis naar Zuid-Afrika door de Vereenigde Nederlandsche Scheepvaart Maatschappij was gecharterd, heeft daarop zijn toch naar Antwerpen voort gezet. ONDERIIOUD RIJKSCENTRALE TE TER NEUZEN. Op Woensdag 23 December 1936, des voor- middags 11 uur, zal, aan het gebouw van het provinciaal bestuur te Middelburg, worden aanbesteed: het onderhoud van de centrale te Ter Neuzen en verdere inrichtingen behooren- de tot de Rijkselectriciteitswerken van het kanaal van Ter Neuzen, gedurende de jaren 1937, 1938 en 1939 (raming 1900 per jaar). BENOEMING TIJDELIJK ONDERWIJZER. Aan de Talma-school te Heerlen is benoemd tot tijdelijk onderWijzer de heer H. P. Oggel te Axel. TO EG ELATION ALS CONSUL. Bij Kon. Besluit is de heer J. E. Boonstra erkend en toegelaten als consul van Belgie te Vlissingen, voor de eilanden Walcheren en Noord-Beveland en voor het kanton Oostburg. ZIEHEN GELD BIJ WERKVERSCHAFFIN G. Bij beschikking van den minister van sociale zaken is ingetrokken de vaststelling van het bedrag, dat voor de berekening van het zie- kengeld der bij wijze van werkverschaffing te werk gestelde arbeiders uit de hiema te noe- men gemeenten en de gemeente Terheyde geldt en is bedoeld bedrag o.m. vastgesteld voor: Vogelwaarde (voor arbeiders uit de voorm. gemeenten Boschkapelle en Stoppeldijk 1,75; voor de overige arbeiders f 2. WMZIGING POLDERREGLEMEN1' EN POLDER- AMBTENARENREGLEMENT. Overeenkomstig het slot van het antwoord van Ged. Staten op het Algemeen verslag be- treffende hun voorstel van 5 Mei j.l. tot wij- ziging van het Algemeen Reglement voor de polders of waterschappen en vaoi het Polder- ambtenarenreglement besloten de Prov. Sta ten op 14 Juli de behandeling van deze aan- gelegenheid aan te houden tot de volgende zitting. Ged. Staten deelen mede, dat zij inmiddels gemeend hebben, aan de bezwaren die zooals uit het Algemeen Verslag blijkt, naar voren zijn gekomen tegen de periodieke aftreding van. de ontivanger-griffiers, tegemoet te. moe ten komen; zjj hebben te dien einde de be- palingen, welke daarop betrekking hebben, herzien. Wanneer de uitkomsten van het zes- jaarlijksch onderzoek van de administratie van den ontvanger-griffier zijn ddcharge niet wettigen, wordt deze ambtenaar, althans zoo stellen Ged. Staten thgns voor, in alien vorm ontslagen; de verplichte aftreding tegelijk met en ter zake van dat onderzoek is dus ver- vallen. Aan het vereischte van art. 13 der Water- staatswet 1900 is voldaan. Ook de in aanmer- king komende personeelsorganisaties zijn ge- hoord. Ged. Staten stellen nu voor de wijzi- gingen zooals die nu nog zijn herzien, aan te nemen. HET GRENSKANTOOR ROODESLUIS WORDT OPGEHEVEN. Het Nederlandsche grenskantoor te Roode- sluis (gem. Overslag) wordt met ingang van 1 Jan. a.s. opgeheven voor expeditie, betaling en doorvoer. Buitenlandsche automobilisten in het bezit van een geldig Nederlandsch triptiek, dat voor ingang afgeteekend is en ingezetenen des rijks in het bezit van een geldig nationa- liteitsbewijs, mogen langs dit kantoor Neder- land binnenrri'den. Inplaats van het kantoor Roodesluis wordt voor het reizigersverkeer het kantoor Over- slag, gelegen aan den kunstweg Wachtebeke- Overslag (Belgisch-grenskantoor)Overslag (Nederl.) opengesteld. In de dorpskom, tellende ongeveer 1200 in woners, bevinden zich ruim 85 menschen die den leeftijd van 70 jaren zijn gepasseerd en waaronder zijn 21 boven de 80 en 3 boven de 90 jaren. De oudste telt 95 jaar. Bietencampagne. Nu het vervoer van de bieten vanaf het bouwland is afgeloopen, zal het verkeer op de wegen zich meer aan de gewone drukte aan- passen. Groote hoeveelheden bieten liggen nog aan de los- en laadplaatsen gereed om naar de fabrieken vervoerd te worden, waaraan nog ongeveer 14 dagen zal kunnen worden gewerkt. Groot is reeds het aantal menschen .die zich als werkloos komen aanmelden. Wei zullen enkelen nog eenige dagen werk vinden om de zoo zeer ontr^dderde wegen in orde te brengen. Het zou zeker velen een genoegen doen, als kon worden geaorgd: dat het water kon worden afgeivoerd. Naar aanleiding van het overlijden van den ontvanger-griffier van den Goudenpolder, den heer M. A. Bleiker, is tot waarnemend ont vanger-griffier benoemd de heer G. A. Hen- drikse, te IJzendijke. DONDERDAG 26 NOVEMBER 1936. (Dankdag.) Ned. Hervormde Kerk. TER NEUZEN. 7 u., Dr. L. J. Cazemier, ZAAMSLAG. 9 u., Ds. G. W. Korevaar, van .Biggekerke; 2 u., Ds. A. Drcnkers, van Kloosterzande Gereformeerde Kerk. TER NEUZEN. 2 u. en 6.30 u., Ds. G. W. van HiOute. ZAAIMiSLAG. 9 u. en 1.30 u., Ds. Kok. HOEK. 9.30 u., Ds. J. S. Post, van Axel; 2 u., Ds. J. A. Vink. Gerei'ormeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9.30 u., 2 u. en 5.30 u., Ds, A. Verihiage, van Middelburg. AXEL. 9.30 u., 2 u. en 5.30 u., Ds. J. van den Berg, van Krablbendijke. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9 u. en 2 u., Ds. Baaij, van' Tholen. KANTOMGERECHT MIDDELBURG. De kantonreclhter te Mididlelburg veroor- deelde A. S. uit Huist tot 3 'boete suibs. 3 dagen hechtenisi, wegens met een motorrijtuig rijiden zonider dat dit is voonzien van een spiegel. ARRONDISSEMENTS-REOHTBANK TE MIDDELBURG. Zittinig van 20 November 1936. A. C. H. S., oud 36 j., brievenhesteller te Oost- en West-Souburg7 stond terecht ter zake dat hij op 30 October 1936 te Oost- en We3t-Souburg, om het handels- of bedrijfs- debiet van zich zelven of van een ander te behouden of uit te breiden, opzettelijk bedne- gelijk in strijd met de waaraeid in de Vlis- singsche Courant van 3 October 1.1. de vol gende advertentie heeft doen plaatsen: „Lie- ver geen lid van Nemidso, dan onze prijzen verhoogen ten koste van het publiek". Jamin is en blijft te Souburg, prijzen laag en goede waar", een en ander tot misleiding van het publiek, terwijl daaruit eenig nadeel voor con- currenten van hem of een ander kon ontstaan. Getuige Deurwaarder, bakker te Souburg verkiaarde dat de geplaatste advertentie mis- leidend is voor het publiek. Verdachte erkent de advertentie te hebben doen plaatsen. Hij is evensvel Van meening niets onbehoorlijks te hebben gedaan. Verder tracht verdachte zijn handelwijze door tal van hiotiveering te rechtvaardigen. Verdachte verkiaarde niet als lid van Ne midso te worden toegelaten. De getuige Deurwaarder t verkiaarde ver der, dat verdachte als postbeambte een vol doende inkomen geniet en iemand wordt als lid geweigerd, wanneer hij zijn prijzen niet in overeenstemming brengt met de algemeen geldende prijzen'. De grieven zijn niet gericht tegen de firma Jamin of het depot daarvan, maar tegen verdachte, die bovendien nog za ken voor zich zelf doet. De officier van justitie is van meening dat door verdachte een opzettelijke handeling ter bedrieging van het publiek is gepleegd, en eischt een geldboete van 25 of 20 dagen hechtenis. OCTROOI GLOEILAMPEN. Het gerechtshof te Amhem deed Donder- dag uitspraak in de zaak tegen -een koopman te Nijmegen, die terecht had gestaan wegens het vervaardigen en in den handel brengen van gloeilampen, in strijd met een octrooi van Philips te Eindhoven. Het vrijsprekend vonnis van de Arnhemsche rechtbank werd door het Hof bevestigd. NA ACHT JAAR HERKEND. Vrijdag heeft de Rotterdamsche rechtbank de zaak behandeld tegen den 65-jarigen ge- wezen rioofdeommies J. Kuneken, zich noe- mendeKomelis Kuneken, zonder vaste woon- plaat®, geidetineerd, die in Decemlber 1927 ten nadeele van de gemeente Rotterdam een be drag van 21.000 gulden zou hebben cntvreemd. Sedertdien" heeft niemand ooit iets meer van hem gehoord. In Augustus van dit jaar echter meldde zich bij de politie te Apeldoom een zwerver aan, in wien men den destijds verdwenen hoofdeommies Kuneken meende te herkennen. De man werd aangehouden en naar Rotterdam overgebracht. Hij gaf ech ter voor Kuneken te heeten en maakte verder den indruk zijn geheugen kwijt te zijn. Tij dens het vooronderzoek evenwel heeft hij zijn houding gedeeltelijk gewijzigd. Bij de openbare behandeling van de zaak welke Vrijdag plaats vond, werden verschei dene getuigen gehoord, die hem positief als den gewezen hoofdeommies Kuneken herken- den. Het O. M., dat werd waargenomen door mr. F. Wilbrenninck, achtte het bewijs ge- leverd en eischte tegen verdachte een gevan- genisstraf van den jaar en zes maanden. De raadlsvnouwe, mej. mr. M. K. J. Slot pleitte clementie. GEHEIME MIUTAIRE DOCUMENTEN GESTOLEN. Naar eerst tlians bekend wordt, heeft op 17 September j.l. op het bureau van het eer ste geniecommandement te Breda een diefstal van militaire documenten plaats gehad, meldt het „Handelsblad". Een 39-jarige persoon, gedomicileerd te Princenhaga, tijdalijk ver- blijvende te Amsterdam, had op aandringen van een 41-jarige Duitscher, die beweerde, te handelen in opdracht van den Duitschen Geheimen Dienst, «vriendschap aangeknoopt met den concierge van de geniebureelen te Breda. Bij een van zijn bezoeken aan dezen concierge wisit hij de bureelen bimnen te d'rin- gen en eenige geheime documenten te stolen. De diefstal werd spoedig ontdtekt, waarbij de verdenking op dezen man viel. Deze werd gearresteerd terwijl een dag later op zijn aan- wijzing ook de Duitscher werd aangehouden. Beiden werden naar het Huis van Bewaring te Breda overgebracht. Donderdagmiddag stond het tweetal voor de Bredasche rechtbank terecht. Aan den Ne- derlandschen verdachte was ten laste gelegd, dat hij te Breda op 17 September, met het oog- merk om zich wederrechtelijk toe te eigenen, heeft weggenomen een blauwdruk van een oonstructie-teekening van stalen rekken, be werkt door de genie, een copie van het bestek opgemaakt door de genie en een copie van een aan den minister van Defensiegericht geheim stuk. Aan" den tweeden verdachte, den Duit- sdher, die te Weinigarten geboren is, werd uit- lokking van het voorgaande gemeld. Dit was hem ten laste gelegd, omdat den eersten ver dachte voor de stukken een belooning in geld zou zijn beloofd. Bij den aanvang der zitting vorderde het O. M., waargenomen door mr. H. Servatius, op grond van het algemeen be- lang, behandeling der zaak met gesloten deu- ren, aangezien daarbij toestanden ter sprake zouden worden gebracht, welker publicatie het O. M. in strijd met het landsbelang achtte. In de zaak tegen den Nederlander, die een volledige bekentenis aflegde, eischte het O.M. twee jaar gevangenisstraf wegens diefstal. De verdediger mr. Kuypers pleitte clementie. Tegen den Duitscher, die ontkende tot dief stal te hebben aangespoord, vorderde het O.M. een jaar gevangenisstraf. De Duitscher verdedtgde zich door te zeg- gen, dat hij den ander gevraagd had, de echt- genoote van den concierge tot den diefstal over te halen. De verdediger E. van Mierlo, pleitte op juridische gronden vrijspraak. Uitspraak in beide zaken 3 December a.s. UITSLAGEN VAN ZONDAG. Hon. Nederl. Voetbalbond. Intemationaal N-Nederlanld'N-Duitschland le klasse Afd. I. AjaxADO DFCXerxes DHCExcelsior RCHiStormvcgels Blauw-WlitCW le klasse Afd. II. VSV(Haarlem SpartaDWS HBSHermes-DVS Fetjenoord'.VUC ZFCKFC le klasse Afd. III. ZACEnschedesche Boys 'Heracles'Wlageningen Go Ahead^Tubantia BnechedePEC AiGOVTNEC Afdeeling IV. le klasse. NO ADNAC JulianaEindhoven PSVBW RoermoittlBleij erheide MVV—LONGA 4—2 2—0 2—2 5—3 1—4 1—1 2—1 1—2 3—3 6—1 0—1 7—2 2—0 4—2 21 gest. 2—3 4—3 3—3 3—2 doelp. gsp. gew. gel. verl pnt. v.—t. PSV 8 6 1 1 13 21—11 NAC 8 5 1 2 11 19—14 Roermond 8 3 4 1 10 20—18 NOAD 8 4 1 3 9 2517 BW 8 4 1 3 24—20 Bleijerheide 8 2 4 2 8 11—14 LONGA 8 2 2 4 6 20—16 Juliana 8 1 4 3 6 13—21 MW 8 2 1 5 5 1522 Eindhoven 8 1 1 6 3 13—28 2e klasse A. TSCHero 24 RBCZeelandia 61 De ZeeuwenMiddelburg 1—6 GoesTerneuzen niet d'oorg. BredaVlisisingen 41 Middelburg Breda Hero Termeuizen TSC Vlissingen Goes RBC De Zeeuwen Zeelandia doelp. gsp- gew. gel. verl. pnt. v.t. 10 7 1 2 15 47—18 8 7 1 14 26—10 9 7 2 14 24—14 7 3 1 3 7 10—20 9 3 1 5 7 20—23 7 2 2 3 6 16—20 7 1 3 3 5 8—9 7 2 5 4 24—29 7 1 2 4 4 7—22 7 2 5 2 13—28 3e kiasse A BreskensAxaj. Terneuzen 2Tiulst OostburgSluiskil Biervllet(Hoiofdiplaat gsp- gew. gel. verl. pnt. Axel 8 8 - 16 Sluiskil 7 5 2 10 Breskens 8 4 1 3 9 Hoofdplaat 6 3 1 2 7 Oostburg 8 3 5 6 Terneuzen 2 7 2 1 4 5 Hulst 6 2 4 4 IJzendijke 5 2 3 2 Biervliet 6 1 4 1 3e klasse B. Zeelandia 2— -RCS VXiseinigein 2Middelburg 2 BurghEiland Boys E2VCM^Zeeurwsche Boys RC5S Eiland Boys Z. Boys Burgh Middeilbuirg 2 Vlissingen 2 Zierikzee EMM Zeelandia 2 Hansweert Goesche Boys gsp. gew. gel. verl. 9 9 7 7 7 6 6 7 6 7 7 8 1 2 2 1 1 3 4 4 5 8 Zeeuwsche 1 1 1 3 3 1 2 2 2—3 6—1 1—2 0—0 doelp. v.t. 359 19-J.3 17—15 12—10 20—19 23—16 12—21 6—26 822 2—10 1—1 14 1—5 doelp. pnt. v.t. 75—10 29—10 9 22—10 27—14 12—10 12—12 25—14 16—27 11—39 7—34 649 Voetbalbond. 2—4 7—1 2—2 18 11 9 9 7 7 7 4 4 2 Breskens 2Axel 2 Terneuzen 3Hiulst 2 Biervliet 2Hoofdplaat 2 Tern. Boys'Com Boys Eerste klasse. De wedistrijd NOAD—NAC is er een gewor- den van zeer groote spanning, die ten slotte 'door NAC werd gewonnen met 23. NAC heeft daardoor meer gekregen dan haar toe- kwam en met een gelijk spel zou zij nog te- vreiden hebben kunnen zijn, maar zij had het geliuk aan1 haar zijde. Juliana en Eindhoven hebben, daar geen van be idle elftallen in staat Week het doel te vin den, de punten maar verdeeld. pgy_BW was d e Zuidelijke wedstryd van deze week en de bezoekers hebben volop kunnen genieten, er zat electriciteit in de lucht

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 2