Echt en goed Brandwonden De burger-oorlog in Spanje Purol er op Purogeneest franco kondigt de blokkade van TER NEUZEN, 20 NOVEMBER 1936 ZAAMSLAG. AXEL. DUITSO HLAND EN ITALIe EBKENNEN FRANCO'S REGEERING. Het officieele Italiaansche pereaigemtschap Stefani heeft W'oensdag het voigende commu nique versipreid. Aangezien de regeerinig van generaal Franco bezit heeft genomen van het grootste gedeelte van Spanje en gezien het felt, dat de ontwik- keling van den toestand steedis duidelijker (heeft aangetoonid dat men in de andere deelen van Spanje niet meer kan spreken van de uit- oefemimg van een verantwoord'elijke regee- ringisimacht, heeft de faseisti'scbe regeerinig be- slcten de regeerinig van generaal Franco te erikennen en haar een zaakigelastigde te zen- den ivoor het aanknoopen van diplomatieke betrekkingen. zijn Poed,ers alleen, wanneer zij de handteeke- ning dragen van den fabrikant A. Mijnhardt. Ingez. Med. iDe zaakigelastigde zal zich tenstond der- wiaarts begeven. De vertegenwoordiging is teruiggercerp en Ook het Duitsche nieuwsbureau publiceeit een officieel communique, waarin kennis ge- geven wordt van de erkenning door Duitsch- lanid van de retgeering-Franicio. 'Het commu nique is in volstrekt gelijke bewoordingen ge steld als het Italiaansdhe, behalve, dat ..fascis- tische regeerinig" vervangen is dbor ..rijksre- geering", en dat venmeldt wordt, dat de ,,thans" teruggeroepen, diplomatieke verte- geniwoorldiging in Alicante verblijf hield. (Bovendi'em vermelfdt het Duitsche commu nique nog, dat de zaakgelastigde van de „vroe- gere Spaansche regeering" oip eigen initiatief reeds in begin November uit Berlijn was ver- trokken. Wanneer is erkenning geoorloofd? In de volkenrechtelijke leer en jurisdictie wordt, schrijft de N. R. Crt., gewoonlijk aan- genomen, dat een revolutkmaire regeering niet mag worden erkend, aleer zij haar maoht gelijk men het uitdruikt, effectief uitoefent. Daarmee is dan bedoeld, dat de nienwe regee ring niet alleen feitelijk het gezag heeft m het geheele land, of nagenoeg het heele land en dat de oonspronkelijke regeering verdrongen is, maar ook dat het zoo goed als uitgesloten kan worden geacht, dat de oude regeering haar macht zal hernemen. Erkenning op een vroeger tijdlstiip wordt een volkenrechtelijk de lict 'geacht te zijn, maar uit het bovenstaande blhkt wel, dat het juridisch oordeel sipeel- ruimte vimdt in de interipretatie van de feiten, die door dezen politieken bril een ander aan- schijn krijgen dan door genen. Duitsebland en Italie hebben in ieder geval, blijkens boven staande communique's het stadium der effec- tiviteit aanwezig geacht. Van hetizelfde internationaal-rechteiijke stanclpunt gezien, doet het er voor een wet- tige erkenning niets toe, of de erkende regee ring zelf wettig, dan wel revolutionair aan het ibewind gekomen is, mits aan den eisch der effectiviteit zij voldaan. I>e reactie te Londen. De gevolgen van de erkenning door Duitsch- land en Italie van de regeering-Franco op de werikzaamhed'en van de mon-imterventie-oom- missie zijn het voorwemp van aanidadhtige be- studeering in diplomatieke krinigen te Don- den. In Britsche kringen zal men, naar ver- luidt deze kwestie zuiver academiisch be- schouwen. De Italiaansoh-Duitsche stappen, zoo redeneert men, wijizigen waarischijnlijk met den toestand ten aanzien van de met- immenginig. De amlbteniaar van de Russische ambaasade heeft geiweigerd eeniigerlei verklarin-g af te leggen over de mogelijkheid of deze kwestie aan de niet-mmeniginigscommisisie zal worden voorgelegd, maar in ieder geval, zoo zeide hij, is de Duitsch—I'taliaansche stap met voortoe- stemd' de niet-inmeniging gemakkelijker te maken De indruk te Geneve. iDe reacties op de erkenning van de regee- rmvnFranoo, aldus verwacht men te Geneve, zal° misscbien nieuwe problemen opwerpen voor den Volkenbond. Men wijst er n.l. op, dat de d'aad van Italie een schending vormt van artikel 10 van het Volkenbomd'shamdvest. Er bsstaat ook een verwijderd'e mogelijkheid op mceil'ijikheden in den Volkenfoondsraad, waar de gedelegeende van de Spaansche regee ring een zetel bezet. Wanneer de stap van Italic gevolgd mocht wordten door andere leden van den Volkenbond zouden de moeilijk- heden toenemen. De eerstvoigende belang- rijke bijeenkomst van den Volkenbond zal plaats hebben op 7 December. Hoe generaal Queipo de Llano het Spaansche volk inlichtte. Woernsdagavond kwart ever tien heeft gene raal Queipo de Llano, in een korte toespraak voor da micrcfoon van Radio Sevilla, mede deelinig gedaan van de efficieeie eikennmg der regeering van Burgos door Duitschlahd en Italie. In deze toesipraak traohtte de gene raal in emkele woorden aan -te toonen dat ten- govolge van de misdaden, in geheel Spanje begaan, de regeering wan Madrid met verde kan worden erkend als de regeenng, die het Spaansche volk vertegenwoordigt Hij be- sloot Zijn toesipraak als voigt: ..Sevdla en ge heel Spanje, het Spaansche volk, zoowel m zijn geheel als ieder individu afzonderlijk het geheele door de lintkschen o^rde mik^ is vast besloten, eens en voor altijd het com munisme uit Spanje te verdnjven De toespraak, welke tien mmuten dumde einidioide met de woorden: „leve Italie, leve Duh»chland", welke door alle aanwezigen wei^den heihaald. BARCELONA AF. In officieele Britsche krinigen* heeft men van generaal Franco ibericht ontvangen, dat h"memens is Barcelona te blokkeeren. DE STRIJD OM MADRID. De verdtedigingsraad van Madrid heeft Don- derdagmiddag om 12 uur het voigende oomr muniquie gepubliceerd: „e_ iGisteren hebben hevige gevechten piaatsi ge vonden in de universiteitswijk. ®«^ege«ong •troenen ziin erin geslaagd verschiUende gebou wen, bezet door Marokkaamsche troepm en door het vreemdelingenlegioen, te heroveren Vanmorgen is het leger der regeering op- nteuiw tot een tegenaanval overgegaan- Voo werd een ndeuw offensief geopend m den sec tor van Carabanchel. Hedennacht zQn scheiden wijken van de stad gebombardeerd, waarbj vele slachtoffers zijn gevallen en veel gchade is aangerichh ■■■■JJ^njTArRE VLlLii'l i, NAAR SPANJE? Gedurende de afgeloopen week hebben acht Duitsche mUitaire vliegtuigen in Zuid-Sla- vie een noodlandmg mioeten maken. Na hun beuizinevoorraad te hebben aangevuld, vlogen deze toestellen, die door Duitsiche officieren in burger werden bs'stuiurd, door naar Grieken- lamd. In officieele kringen bewaart men om- trenit deze machines het stilzwijgen en weigert men de uiteind!elijke bestemminlg ibekend te maken. Men eppert de veronderstelling, dat zij voor Spanije bestemd zijn. H. K. H. PRINSES JULIANA BESCHERMVROUWE DER Z. L. M. Het Dagelijksch Bestuur der Z. L. M., heeft de blijde tijding ontvangen, dat het H. K. H. heeft behaagd, het Beschermvrouwschap der Zeeuwsche Landbouw-iMaatsohappij op zich te nemen. III!. WINTERLEZING. Gisteravond werd het seizoen voor Chr. winterlezingen alhier geopend met een lezing in de Geref. kerk. De voorzitter, de heer H. Heersema, opende, na voorlezing van Rom. 8 2839, de bijeenkomst met gebed en uitte in zijn welkomstwoord zijn blijdschap over de groote opkomst. Ds. P. D. Kuiper, van Sassenheim, hiema het woord verkrijgende, behandelde in een boeiende rede het onderwerp: „Wat moet ik doen om zalig te worden". Spreker denkt hier- bij niet alleen aan de bekende woorden van den stokbewaarder, doch ook aan de talloos velen die door alle eeuwen die vraag stelden. De wereld, evenals de moderne mensch, be- nevens allerlei religieuze stroomingen stellen die vraag, doch met voorbeelden toont spreker aan, dat dit niet is een roepen zooals de iSchrift ons dat leert, wel een roepen om ver- lost te worden van aardsche moeiten en zor- gen, doch geen roepen om d,e zaligheid. Hij stelt daartegenover de roep, geboren uit de benauwdheid tot God: „Wat moet ik doen om zalig te worden", dan is bet een begeeren om God te leeren kennen in Zijn Majesteit en heerlijkheid. Zoo ziet spreker de roep van den stokbewaarder. En dan voigt daarop het een- voudige antwoord: „Geloof in den Heere Jezus Christus en gij zult zalig worden". Nadat spreker in dankgebed was voorge- gaan werd deze weer goed geslaagde bijeen komst gesloten. OMHOOGGEVAREN. Het Nederlandsche s.s. ,,Algorab", is tij- dens de vaart op de Wester-Schelde nabij de Paal omhooggevaren en blijven zitten. Sleep- boothulp vertoeft in de nabijheid voor het ver- leenen van assistentie. De „Algorab" is ledig en is op weg naar Antwerpen. Het uit zee kqmende Engelsche stoom- schip „Grangetoft" is bij het binnenvaren der haven alhier op een der hoofden geloopen. Met sleepboothulp is het schip weer vlot ge- trokken waama het, oogenschijnlijk zonder schade bekomen te hebben de reis naar Gent heeft voortgezet. Tijdens de vaart op het Kanaal van Ter Neuzen is het Letlandsche s.s. „Asta" nabij Sluiskil omhooggevaren en blijven zitten. Later is het schip, dat met een lading hout op weg was naar Gent op eigen kracht weer vlotgekomen en heeft de reis voortgezet. RUSSISCH S.S. „SOJOERWODNIKOF". Het Russische s.s. „Sojoerwodnikof" dat in Spanje door de nationalisten was aangehouden en in de haven van Ceuta was hinnenge- bracht, heeft op den 17den Nov. genoemde haven verlaten en is thans op weg naar Gent. Verwacht wordt dat het schip hier den 23sten zal arriveeren. PRO VIN CI A AL WEGENFONDS. Ged. Staten hebben aan de Prov. Staten ter vaststelling aangeboden een wijziging der be- grooting 1935 en de rekening 1935 van het Provinciaal Wegenfonds. De rekening wijst aan in ontvang 4.082.395,09 en in uitgaaf 3.712.223,44, alzoo een goed slot van f 370.171,65. TROTTOIR LANGS WONINGEN AAN DEN HOOGENDIJK. Dezer dagen vergaderde de Buurtcommissie te Driewegen ter bespreking van verscbillen- de belangen dfer buurtschap. Daarin kwam o.m. ter sprake de wenschelijkheid van het aanbrengen van een trottoir langs woningen aan den Hoogendijk. Breedvoerige beschou- wingen werden hieraan gewijd, doch tot een resultaat kon men niet geraken, aangezien men daarvoor de medewerking van de eige- naars der woningen noodig had en deze niet alien bereid bleken deze te verleenen. Daaromtrent wordt ons van welingelichte zijde medegedeeld, dat deze zaak door onzen burgemeester, Mr. Tellegen, met de betrok- ken bewoners nader heeft besproken, en dat men in de betrokken buurt wel met ingeno- menheid zal vernemen, dat die besprekingen tot een gunstig resultaat hebben geleid en alien thans bereid zijn de noodige medewer king te verleenen. VOOR DE JEUGDIGE WERKLOOZEN. Het Provinciaal Comity voor Zeeland der Centrale voor Werkloozenzorg bestaat thans uit: Ds. M. Bons te Oolijnsplaat, voorzitter; J. Lorier, Middelburg, secretaris; Dr. L. J. Cazemier, Ter Neuzen; A. Flipse, Middelburg; iD. Huinink, Veere; Ds. S. J. M. Hulsbergen, Hoedekenskerke; P. Janse Azn., Biggekerke; Mr. J. D. Koster, Kortgene; J. Marijs, Vlis- singen; Ds. A. Mulder, Haamstede; Ds. A. Th. Stegenga, Zuidzande; mr. J.. J. Versluijs, Oud- Vossemeer; A. Vingerling en A. de Lange, beiden te Goes. Het comite heeft zich met een circulaire gewend tot de Zeeuwsche werkloozen van 17 tot 25 jaar en er op gewezen, dat het comite zich zoo goed de teleurstelling kan voorstel- len van deze jeugdige personen, die gaarne iaan het werk willen, maar het niet kunnen vinden. Het comity heeft daarom al enkele jaren getracht al het mogelijke voor hen te doen. In tal van dorpen en steden gaf het cursussen in verschiUende vakken, om de jongelui te ontwikkelen en hun leegen tijd te vullen. Ook dezen winter wil het comitS deze cursussen weer geven. VerschiUende plaatselijke comite's zorgen voor ontspan- nings-gelegenheid. Verder zijn er enkele jaren kleine kampen georganiseerd, doch bij- zonder dankbaar was het comite toen dezen zomer te Chaam het groote kamp voor de Zuidelijke provincies kon worden geopend. Daar is voorloopig werk in overvloed, zomer en winter. Het comity hoopt, dat men de moeite en groote kosten zal waardeeren en zich voor deoiname aan een periode zal op- geven, waardoor men 8 weken uit de sfeer van het niets doen is verlost. Men mag weer werk verrichten, niet maar voor den vorm, maar nuttig productief werk onder bekwame leiding. Alles betalalt het comity, ook de reis- kosten. De werkenden krijgen bovendier nog f 1,75 per week, -sNog wijst de circulaire op de prima voeding, de medische controle, de prettige en uitstekende leiding, de frissche gezellige gebouwfin, de Ohristelijke sfeer, de kameraadschappelijke toon. De vijfde kampperiode begint in het begin van Januari, en vooral ook jeugdige land- arbeiders, voor wie na de bietenperiode een tijdperk van verscheidene maanden werkloos- heid zal intreden, kunnen er zeer geschikt werk vinden en zullen goed doen zich met anderen voor 20 December aan te melden bij den secretaris of een der andere leden van het comite of wel bij den plaatselijken predi- kant of vakvereenigingsleider. SOCIAAL-DEMOCRATISCHE VROUIVENCLUB. Dinsdag hield de Sociaal-Democratische Vrouwenclub afdeeling Ter Neuzen haar jaar- lijksche Vrouwendag, in de bovenzaal van den heer P. 't Gilde. De zaal was tot in alle hoeken bezet, toen de voorzitster der club, mej. Hendriks, de aanwezigen een hartelijk welkom toeriep, daarbij met genoegdoening op de groote op komst wijzende. Nadat de mondharmonica-vereeniging „Ar- beid Adelt" enkele strijdliederen en wat vroo- lijke klanken ten gehoore had gebracht, kreeg de voor dien avond aangezochte spreekster Mevr. Mr. v. d. Goes van Natersv. d. Plaats het woord. Spreekster begon haar rede, met erop te wijzen, dat 25 jaar gdleden op een Vrouwen- congres te Kopenhagen het besluit werd ge- nomen ieder jaar op 17 November over de ge heele wereld den Vrouwendag te vieren. De Vrouwendag is dus internationaal. De eisch, die op genoemd congres gesteld werden, waren voor vrouwenkiesrecht en wereldvrede. De eisch vrouwenkiesrecht was er overigens niet een die alleen van socialis- tische vrouwen uitging. Ook in burgerlijke kringen vond men dat de wereld tot nu toe nog teveel een mannenwereld was en dat ook de vrouwen recht hadden op medezegging- schap in het staatsbestuur. Vrouwenkiesrecht is ook een democratisch iets. Democratie beteekent eerbied voor de menschelijke persoonlijkheid zonder onder- scheid van ras of sexe. Eerbied voor de men schelijke persoonlijkheid hebben niet bet com- munisme en het fascisme. Spreekster behoort niet tot diegenen, die alles afkeuren van Rusland, we kunnen gerust erkennen, dat er daar iets geweldigs gebeurd is. Voor de revolutie van 1917 was daar het tsarenregime, dat gegrondvest was op geweld en uitbuiting, het was duidelijk, dat in de plaats van dit regime weer een van geweld in de plaats zou komen, volgens spreekster. Maar wanneer wij dan zien, dat er onlangs zestien menschen gevallen zijn, na het voeren van een schrjnproces, menschen die hun leven in dienst hadden gesteld van de partij wier leiders thans aan het bewind zitten, dan zien we dat het niet mogelrjk is als een vrij mensch in zoo'n land tb leven. Waar het fascisme heerscht zijn de vrij- heden aan banden gelegd. Geven wij er ons wel genoeg rehJenschap van dat wij leven in een land waariri het nog1 mogelijk is oppositie te voeren? Waar critiek geduld wordt, waar b.v. het briefgeheim niet geschonden wordt? Waar geen democratie meer heerscht is dat onmogelijk, zie de processen in Duitschland, de aangrijpende verhalen uit de concentratie- kampen. Spreekster gaat dan nog een en ander na wat het fascisme op internationaal gebied deed. Om tot ons land terug' te keeren, we bezit- ten in Nederland een N.iS.B. De N.S.B. roept altijd min of meer een spottend gevoel bij ons op, het is nu njet bepaald een beweging die onze hoogachting afdwingt. Spreekster wijst bierbij op het gewroet dier beweging in eep andermans persoonlijk leven, De brochure-Wessels geqft ons een zeer merk- waardig beeld over hooge inkomens etc. in de NjS.B. Overigens zijn brochures van afval- ligen weinig ve'rkwikkelijk en zeer zeker is zoo'n brochure niet het middel om er een par tij mede te bestrijden. Spreekster wijdt dan eenige woorden aan de gebeurtenissen in Spanje. Tegen de wettig gekozen regeering werd door de officieren een opstand ontketend. Het verbranden van kerken en kloosters vinden wij niet het mid- del om de democratie te vestigen, ofschoon het niet geheel onbegrijpelijk is. De kerk in Spanje heeft haar christelijke be- ginselen niet nageleefd. Spreekster verwijst daarvoor naar de artikelen die hierover van de hand van de katholieke Dr. Brouwer ver- schenen zijn. Onze Spaansche kameraden stellen thans hun leven in dienst van de demo cratie. De vreedzame oplossing van de economische chaos, die ook in ons land heerscht, ziet spreekster in planmatige ordening van de productie, uitgedrukt in het Plan van den Arbeid. Nadat door eenige leden nog een tooneel- stukje was opgevoerd en de muziek zich nog een keer had laten hooren, werd de vergade- ring gesloten. PROPAGANDA-VERGADERINGEN C. N. V. Vanwege dte Christelijke Beisturenbond al hier, werd de jaarlijkisehe propaganda-avond uitgaande van het Chr. Nat. Vakverbond in Nederland, Woensdagavond' igehouden in het gebouw „Emmanue}". De voorzitter van de Ter Neuzensche Bestu- renlbond, de heer Ruben, opesnde deize vergade- ring cp d'e gebruikelijike wijze. Hij sprak voorts een woord van welkom, inzonderheid aan dte hteeren sipreikers en aan Dr. L. J. Cazemier. De voorzitter deelde nog mee, dat ibericht was bininiengekomen van den beer Hamelink en van de Chr. zangver. „De Lofstem", welker mede werking aan dezen avond igevraagd was, dat zij verhinderd waren aanweizig te zijn. Dr. L. J. Cazemier sprak nu een openinigs- woord. Sipr. zou heel kort zijn, omdat, in ver- band met andere bezigheden, hij weindg tijd had. Hij had echter toch gemeend te moeten komen, om n.l. zijn belanigstellmg te toonen in het C. N. V. wenk en om aan dat werk symipathie te betuigen. Dat werk heeft in een klein aantal jaren een groote vlucht genomen. Voor ons alien een reden tot dankibaarheid. In het C. N. V. onderseheiden we volgens spr. drie groepen1. In de eersite plaats zijn daar dte ehthousiasten. Zij die het gestelde ideaal wil len bereiken. Als tiweede, groote gnoep zijn daar de vrienden die het wel goed vinden dat er geiwarkt wordt, dat er desnoods in Chr. geest geiwerkt wordt. En ten derde zijn er de menschen die aarzelend en weifelend staan. Die loven aan de zeifkant. Sipr. wil vanavond tot de eersten spreken. Zij hebben 't moellijk. Dikwijls is er tegenstand van buiten, maar helaasi ock van binnen. Zij hebben een gewel- dige taak, omdat deze dutabele strijd ziwaar is vaak. Tensilon^ herinnert spr. aan het woord des Heeren tot Jozua, kort vo-or het binnem trekken van Kan aan: „Wees sterk en heb goe- deni moed." Het woord was nu aan den heer C. J. van Riet, secr.-penningm. van den Chr. Werkmees- tensbond, om te spreken over het onderwerp: ,,De ruood van onlzen ,tijd"'. Spr. beginit met te herinneren aan het propagandawerk dat in 185 plaatsien in Nederland wordt geboiuden. Het is nu voor de lie maal. Het doel dezer vergaderingen is, elkander oip te wekken tot de komenide winteraribeid. Komende tot zijn eigenlijke onderwerp zeg-t spr. dat de nood er geweest is vanaf de zonde- val, de nood is er ook nu nog en zal er blij ven tot d'en jongsten dag. De oorzaak hiervan is de zonde, de igeheimzinnige macht die Gods scheppdpg zoo wreed heeft ivenstoord. iEr is een geestelijke en een stoffelijke nood. Of, om hat in een. woord te zeggen: er is levensnood. Elke tijd heeft zijn eigen nood. Die veelal gepaard gaat met verwarring en on- zekerhedd. Voor 15 jaar voorspelden groote economen, dat er vo.or langen tijd werk zou zijn om het groote wereldtekort aan te vullen. En nu is er overvloed dank zij rationalisatie en mechanisatie. Wht moet het nu worden Ver- nieuwing, herstel of ondergang? Sommigen komen met piannen en stelsel die zij stellen inplaatis van de igodsdienist. Daar is de strijd tusschen het rijk des lichts en dat der duis- teriiis. Het C. N. V. maakt geen piannen zoo- alis de S.D.A.P. en zooals ook de Roomschen waarschijnlijk een .plain van de opbouw" zul len breingen. De nood van deze tijd gaat de chr. vakbeiweging niet voorbij, Maar zij gaat rustig voort met haar werk, in het vast ver- trouwen, dat God met de moeiiijkheden ook de uitkomst zal schenken. De Chr. vaklbewe- ging heeft geen piannen, maar ze heeft twee oude wapens: "t geloof en 't gabed. Door alle eeuwen been zijn dat twee machtige wapens geweest. In Gods kracht moeten wij voortgaan niet op den weg van1 de macht maar op den weg van het recht. De nood van onzen tijd roapt tot bezinming. Spr. wekte op te werken aan de uitbreiding onzer geledteren. Vooral door persoonlijk gesprek. Doe het nu, is een bekende leuze in het propaganda-werkzij moet ook de leus worden der Chr. arbeiders. Na een korte pauze kreeg de heer J. Hof- man, voorzitter van den Ned. Chr. Grafischen Bond, gelegenheid tot het uitspreken van zijn rede: ,,De eisich van ons beginsed". Spr. vroeg: wat is het ibeginsel van de Chr. vakbewegingHet beiginsel is .dit: Heb God lief bciven alles en uw naaste als uzelf. Dat is de wet van het koninkrijk Gods. Met dat be- ginsel moeten1 wij de wereld in. Voorop moet gaan de liefde tot God. Dat beginsel geldt ook voor het sociaal- eoonomische terrean, voor het terrein van de arbeid, voor het terrein van de Chr. vakbe weging. Onze konimg is een konlng van hemel en aardte. Spr. herinnerde aan de woorden: Gij zijt het zout der aardte. Daarom motet er in dit leven gestreden worden. Moet er getuigd wor den. Anders staan' we schuldig tegenover God. Wiij leven uit het beginsel dat God boven alles staat en1 verwerpen mitsdien de theorie van den. iklassestrijd. Wie in Gods kracht arbeidt, vinidt het woord waar, dat de zegenende ziel zal vetgenmakt worden. Niemanid die het Chr. beginsel tot het zijne gemaakt heeft mag zich aan de Chr. vakbeweging onttrekken. In de praktijik van het leven moeten. wij in geloof en gabed de begimselen toepassen. Dan zal Gods aegen daarop ruisten. Van d'e gelegenheid tot vragen stellen werd door slechts teten beaoeker gebruik gemaakt. Door Ds. G. W. van Houte werd nu een kort slotwoord gesproken. Spr. zeide, d'at een slot- woord zijn moet als een sluitsteen die den avonld afmaakt. Deze avond moet de stoot zijn tot een propaganda-actie die van dag tot dag wordt doorgevoerd. Spreken is niet alles, daden moeten daarop volgen. Deze propaganda moet een istimulans zijn tot volgehouden ac.tie. Onze taak is Christen te zijn. Daartoe moet er bij ons gevonden worden de wijsheid van den profeet en de toewijding van den priester om daarna als koning te kunnen heerschen. Na het zingen van het bekende lied: „'k Wil U, o God mijn dank ibetalen", eindigde Ds. Van Houte deze vergaderimg. iDemzelfden avond werd van d'ezelfde or- ganisatie een vergadering gehoudem te Hoek, uitgaande van den Chr. Besturenbond, onder leiding van den heer P. Allaart. Ds. Vink, Geref. predikant, sprak een inleidtend woord over ,,Den nood van dezen tijd", waama dit onderwerp ibehandeid werd door den heer G. Seuniinga, hoof'dbestuurder van den Ned. Chr. LandiarbeiderHbond. 'Hij wees er daarin op, dat de christelijke vakbeweging niet ibij de pakken neerzit, doch door alle geoorloofde mididelen doet wat zij kan1, om den toestand waarin velen verkeeren, te verzachten of te verbete- ren of ook om een verdere daling tegen te gaan. Na de pauze was het woord aan den heer M. J. Kunst, hoofdlbestuurder van den Ned. Chr. Bond van Fabrieks- en Transport- arbedders, die sprak over ,,Den eisch van ons beginsel". Door Ds. Raamis, Ned. Herv. predi kant werd een slotwoord gesproken. Ook te Axel werd Woensdagavond een propagamdavergadering gehouden, in het ge bouw der Herv. Zondagsschool. Na een kort openingswoord van Ds. Van Oeveren, trad als eerste spreker op den heer Simons, voorzitter der Chr. Landarbeider.sv sreeniging, met het onderwerp ,,Den nood van dezen tijd". Na de pauze trad als tweede spreker op de heeir H. A. van Inge-iSchenaer, penningmees- ter van.' den Grafischen Bond, met het onder werp ,,De eisch van het beginsel." Ds. Post sprak hiema een slotwoord en sloot na het zingen van Ps. 89 8, de vergadering met dankzegging. DE OVERNEMING VAN HET LAAGSPANNIN GSNET TE SAS VAN GENT Ged. Staten stellen aan de Prov. Staten voor aan de N.V. ..P.Z.E.M." een crediet te verleenen van f 125.000 voor de overneming van het laagspanningsnet der gemeente Sas van Gent. Ged. Staten wijzen er wel op dat de ingezonden rentabiliteitsberekening welis- waar sluit met een nadeelig saldo, doch ver wacht mag worden, dat na de overdracht het stroomverbruik niet onaanzienlijk zal stijgen tengevolge van de toepassing van het vast- rechttarief, een tariefsvorm, die het gemeen- telijk bedrijf niet kent en waardoor het ge bruik van electrischen stroom voor kookdoel- einden wordt mogelijk gemaakt. Voorts zul len door de overdracht zich nieuwe mogelijk- heden voor bevordering van industrieel ver- bruik ontsluiten. PRAATJES. Dezer dagen werd bericht, dat de Prinses en de Prins het plan zouden koesteren om na hun huwelijksreis, ja feitelijk op de thuisreis een bezoek aan Walcheren te brengen. Het kwam ons direct onwaarschijnljjk voor. Thans kunnen wij dit bericht na inlichting ter meest bevoedge plaats in Zeeland, verzekeren, dat het geheele bericht uit de lucht is gegrepen. Er is van een dergelijk plan niets bekend. PACHTBOERDERIJEN IN ZEELAND. Door den bedrijfsconsulent voor Zeeland, ir. Ovinge te Goes, is de aandacht gevestigd zulks in verband met de nieuwe regelingen in de Pachtwet op het groot aantal pach- ters onder de grondgebruikers in Zeeland. In deze provincie is zestig procent der landbouw- bedrijven in handen van pachters. Hierbrj zijn Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen (waar vele boerderijen eigendom zijn van Belgische grondeigenaren) en Tholen en St. Philipsland met een hoog percentage vertegenwoordigd, resp. 68 en 66 procent. PROVINCIAAL WEGENONDERHOUDSFONDS. Aan de Prov. Staten zijn ter goedkeuring voorgelegd een wijziging van de begrooting 1935 en de rekening 1935 van het Prov. We- genonderhoudsfonds. De rekening wijst aan in ontvangsten 426.364,83 en in uitgaaf 367.214,70, alzoo een goed slot van 59.150,13. i BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 8 tot en met 14 November kwamen in onze provincie 5 gevallen van roodvonk voor, n.l. 2 te Ovezande en 6ten in ieder der gemeenten Hoofdplaat, IJzendjjke en Waterlandkerkje. Wat Miinhardt maakt is goed Ingez. Med. LOONEN VAN VROUWELIJK PERSONNEL IN DE TRICOTAGE-INDUSTRIE IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Het Gentraal Bureau voor de Statistiek pu- bliceert in de lOe aflevering van het maand- schrift een overzicht van de verdiensten van hoofdzakelijk vrouwelijk personeel in de trico- tage-industrie, o.a. in Zeeuwsch-Vlaanderen, over het tweede halfjaar 1935. Deze crjfers zijn ontleend aan resultaten van het door het departement van sociale zaken in samenwer- king met het Centraal Bureau ingestelde al- gemeen onderzoek naar loonen van arbeiders in industrieele bedrijven. In Clinge, Hulst en St. Jansteen waren 218 arbeidsters van 21 jaar en ouder met een ge- middeld uurinkomen van 14 cent en een ge- middeld aantal uren per week van 47.5. Ver der waren er 69 arbeidsters beneden de 18 jaar werkzaam met een gemiddeld uurinkomen van 8 cent bij een gemiddelde werkweek van 48 uur. In Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen waren in vergelijking met de andere groepen in de tricotage-industrie de uurverdiensten het laagst, terwijl het aantal arbeidsuren daaren- tegen het grootst was. TERAARDEBESTELLING VAN SCHOONDIJKE's BURGEMEESTER BLEIKER. Woensdagmiddag vond onder zeer groote belangstelling op de begraafplaats te Schoon- dijke de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer M. A. Bleiker, burgemeester en secretaris van Schoondijke en secretaris van Waterland kerkje. De baar, welke met talrijke kransen en bloemstukken bedekt was, werd door zeer velen gevolgd, o.w. wij opmerkten de leden van den gemeenteraad, de gemeente-ambtena- ren en het personeel van de verschiUende on- derwijsinrichtingen van de gemeenten Schoon dijke en Waterlandkerkje. Verder verschil- lende burgemeesters, secretarissen en ontvan- gers uit de naburige gemeenten, vertegen- woordigers van kerkelijke en andere instel- lingen en afgevaardigden van vereenigingen en corporaties, waarvan de overledene voor zitter of bestuurslid was. Bij de groeve sprak Ds. Snyielaar, predi kant der Ned. Herv. gemeente te Schoondijke. Hij schetste den overledene als een nobel mensch, die veel goeds gedaan heeft en zeer aan de kerk gehecht was, en als goed burger- vader, vol ijver en toewijding voor zijn werk- zaamheden. Nadat nog enkele sprekers het woord had den gevoerd, dankte de schoonzoon van den overledene namens de familie voor de laatste eer aan den overledene bewezen. OPROEPING. In opdracht van den Rechter-Commissaris voor Strafzaken te Middelburg, verzoekt de Commissaris van Politie te Vlissingen, tevens Commissaris van Rijkspolitie, ten spoedigste schriftelijke bekendmaking aan hem van namen en woonplaats van personen of instel- lingen in Zeeland, die in de laatste jaren op verzoek van deii toenmaligen secretaris P. G. Laernoes van het gewest Zeeland van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm, gelden als gift of bijdrage hem ten behoeve van het in- stituut van den Landstorm hebben afgedra- gen. Het is niet de bedoeling, dat donateurs van plaatselijke afdeelingen van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm zich aanmelden, doch slechts zij, die aan een verzoek als hlerboven bedoeld, hebben voldaan. De Feestplannen. Naar wij uit goede bron vernemen, heeft het bestuur der feestcommissie dezer dagen per rondschrijven een deputatie der plaatse lijke vereenigingen uitgenoodigd tot een samenspreking ten gemeentehuize, welke ver gadering a.s. Dinsdagavond zal plaats heb ben en waarin de feestplannen ter gelegen heid van het huwelijk onzer kroonprinses nader zullen worden omlijnd. Gemeenteraad. In de op Dinsdag 24 November 1936, des namiddags te 2 ure, te houden openbare ver gadering van den gemeenteraad alhier, komen de voigende punten in behandeling: ,1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Stemming over het amendement-Van 't Hoff op het advies van Burg, en Weth. betreffende het adres van F. N. Hiemstra e.a., waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten. 4. Voorstel op het schrijven van het be stuur der Ned. Herv. kerk inzake de verkoop van de pastorie. 5. Vooorstel tot vaststelling van diverse verordeningen. 6. Voorstel tot vaststelling van de diverse begrootingen 1937. Gouden bruiloft. Onder overtalrrjke bewijaen van belang stelling en gelukwenschen vierde het echtpaar Jac. Dekkerde Feijter j.l. Woensdag het gouden huwelijksfeest.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 6