Cec QUAKER HAVERMOUT DAMPO geneest aangenaam en ylug Hoest bij kinderen De burgeroorlog in Spanje de guitigsle van de Canadeesche vijfiing, veriangt naar haar QUAKER HAVERMOUT! Binnenland Buitenland. Het minste tandbederf, IVOROL Cecile is een van de beroemde vijf zusjes, die op 28 Mei 1934 te Callender (Canada) werden geboren. Het is een zeldzaamheid, dat deze vijfiing in leven is gebleven. Flink, krachtig en gezond zijn ze nu. De geboorte van een vijfiing is buiten- gewoon zeldzaam en komt slechts 1 keer op 57 friillioen geboortem voor. De Dionne vijfiing mag daarom wel een wereldwonder heeten en al- le eer komt toe aan den dokter, die hielp bij hun geboorte en aan de ver- pleegsters, die de vijf iing met gpe- de z o r g e n omringden. GRATIS BESCHIKBAAR zoolang de voorraad strekt, vijf groote kleurenreproducties (elk 18 x 23 cm.) zonder eenige reclame- opdruk, van de Canadeesche vijflingen, tegen inzending van de uit 2 pakken geknipte Quaker- mannetjes, franco als drukwerk met uw adres aan: Quaker, Postbus 905, Rotterdam. De voeding van de Dionne'tjes was na- tuurlijk een van de moeilijkste problemen, welke door de doctoren moest worden op- gelost. Zij bepaalden hun keus op het Quaker Havermout, dat reeds voor den eersten verjaardag van de vijfiing voor hen werd voorgeschreven Denk er eens aan, wat dit ook voor uw kinderen en uw geheele gezin beteekent, Quaker Havermout is bijzonder smakelijk, heeft een hooge voedingswaarde en is ge- makkelijk verteerbaar. Geen ander ontbijt kan versch gekookt en warm opgediend Quaker Havermout vervangen. Quaker wordt uitsluitend in pakken met garantiezegel verkocht, opdat U het zuiver en in prima conditie ontvangt. Vraag naar vlugkokend Quaker en U kunt dit smakelijk ontbijt in een paar minuten bereiden. World Copyright reserved Nadruk verbodtsn VLUGKOKEND (Ingez. Med.) ziening? Er is nog een regeling denkbaar zonder regeling van het partijwezen. A1 was de heer Westerman het niet met alles in „Volk en Vaderland" eens, de minister moest bedenken, dat een partij, die zich ver- ongelrjkt voelt, zich anders uit dan een partij, die in hoogheid gezeten is. De heer De Geer (C.-H.) bleef het afkeu- ren, dat er feitelijk een nieuwe crisisdienst voor de werkloosheidsuitgaven bij de gemeen- ten in het leven wordt geroepen. De Regeering wil het woord ,,devaluatie" niet aanvaarden voor het gebeurde van 26 Sept., doch dit woord had de heer De Geer ook niet gebruikt, alhoewel hij het had kun- nen doen, omdat, volgens Prof. Verrijn Stuart devaluatie dezelfde beteekenis heeft als „de- preciatie". Hoe het ook zij, deze depreciatie beteekent de relatief vrijwillige daad van een noodlanding. Het vertrouwen in ons cre- diet is niet geschokt, maar zou dat ook niet het geval zijn geweest als wij vroeger op een „nette wijze" hadden gedeprecieerd Het parlementaire stelsel vereischt niet noodzakelijk een parlementair kabinet berus- tend op een paar partijen; het kenmerk ervan is, dat het een vaste meerderheid in de Kamer heeft. Het is nog veel te vroeg om te denken aan een toekomstige kabinetsformatie. Wat de heer De Geer tegenover den heer Lingbeek opmerkte, was alleen een verdediging van het- geen in het verleden was gebeurd; het sloeg niet op wat in de toekomst volgens hem ge- beuren zal. Het weerspreekt ook niet wat Groen over politieke toenadering tot de katho- lieken heeft gezegd, al kan hij zieh over ka- tholieken en over katholieke doctrines soms scherp uitlaten. Laat de heer Lingbeek nu niet meer van „verraad aan Nederland" spre- ken. De heer Schouten (A.-.R.) hield zijn be- zwaren vol tegen het overbrengen van gewone uitgaven voor de werkloosheid naar een crisis dienst. Hij vond voor de motie-Bierema even- min aanleiding. Eerst dient de memorie van antwoord op defensie" en de discussie daar- over te worden afgewacht. Voorts, waarom moet een uitspraak worden gevraagd over een zaak, die de Regeering zelf urgent vindt en waarvoor zij maatregelen neemt? De motie- Bierema worde ingetrokken. De A.-R. zouden, volgens den heer Kersten, veel te vriendelijk tegenover de sociaakdemo- craten staan. Hij leze nog eens na wat daar- over in de Kamer is gezegd. De heer Albarda trouwens zelf oordeelde er anders over! Het zou beter geweest zijn, als deze laatste de aangevoerde gronden bestreden had. De heer Drees heeft gezegd, dat de S.D.A.P. principieel niet van karakter was veranderd. Dat is dus ■een bevestiging van het A.R. standpunt. De heer Albarda wijst een eenheidsfront met de communisten af en bepleit een breede democratische formatie. Maar is de massa der S.D.A.P. daarvoor al rijp? De zuiverheid der politieke verhoudingen dwingt tot duidelijke uitspraken. Volgens den heer Schouten zal de starkste democratische regeering in ons land die zijnwaarvan soc.- democraten geen deel uitmaken. Als de heer Schouten pleit voor samen- werking op Christelijken grondslag, dan be teekent dit niet het minderwaardig verklaren van de godsdienstige gevoelens van anderen. Elke bedoeling van krenken was hem vreemd. De heer van Houten (CjD.U.) meende, dat er in de rede van den Minister-President en in het slot van de rede van den heer Schouten een tegenspraak schuilt. Van een Christelijk beleid is bij deze Regeering geen sprake ge weest. Zij heeft het materieele gesteld boven het ideeele en daardoor de toejuichimgen ver- kregen van de liberate pers. Herstel van de coalitie zal in deze politick geen verandering brengen. Dupliek d,er Regeering^ De Minister-President, Dr. Colijn, de spre- kers beantwoordende, betoogde, dat verder dan de gedane voorstellen de Regeering niet moet gaan ten aanzien van de revolutionnaire volksvertegenwoordigers. De Regeering wenscht eerst een wettigen grondslag voor tijdige maatregelen tegen die revolutionnairen. Dat het gepeupel baas op straat is, was geheel nieuw voor de Regeering. Een buiten- landsche journalist noemde Nederland een paradijs van orde en rust in Europa! De vulgariteit is nu weer aan den kant van ,,Volk en Vaderland", morgen weer bij de Tribune". Veel verschil kan Dr. Colijn nog niet tusschen deze bladen opmerken. Over de aanpassingspolitiek wilde Dr. Colijn zeer kort zijn, omdat hij nu in de positie komt van het schoolkind, dat tenslotte argumen- teert met: ,,'t is welles, 't is nietes". De ar- gumenten zijn uitgeput. Over den uitvoer, de openbare werken, valt evenmin veel meer te zeggen. De heer Albar da had niet de gemeente-werken erbij mogen betrekken, omdat het alleen gaat over de Rijksfinancien. De Regeering is nu en ten alien tijde ongeschikt om als controle-appa- raat bij de verleening van crediet op te treden. De Regeering gevoelt er niets meer voor, om nog eens een commissie voor advies (van economen) in te stellen voor de beoordeeling van den toestand, zooals deze door de mone- taire maatregelen is geworden. De Regeering is al begraven onder de commissies. Zij be- lemmeren de activiteit; Dr. Colijn gevoelde dus niets voor een nieuwe commissie. De zorg voor de defensie. Ten aanzie%van de Defensie is de Regeering diligent. In 1935 gaven we in Indie en Neder land samen voor de Defensie uit (buiten de pensioenen) 118 millioen, en dat is nu 165 mil- lioen geworden. Een motie zal de Regeering, die zoo hard loopt als zij kan, toch niet harder doen loopen. De Regeering werkt met alien spoed, die ver eischt is, aan de voorstellen. Zrj zullen zoo- dra zij klaar zijn, aan de Kamer worden over- gelegd. Zij zullen evenwel pas op het laatste oogenblik in deze zitting kunnen worden in- gediend. V66r 1938 kunnen we toch niet veel beginnen, daar de lichting 1937 in October van dit jaar voor een deel reeds onder de wa- penen is gekomen. De motie-Bierema is overbodig. Men wach- te in elk geval met een motie tot de plannen der Regeering beter bekend zijn. De democratie is alleen veilig bij diepe levensbeginselen. Wat de wederom afwezige heer Kersten wil, kan alleen onder een dicta- tuur worden verwezenlijkt. Dupliek van Minister Oud. De Minister van Financien, Mr. Oud, ver- dedigde nog eens zijn kijk op de begrooting en de ramingen tegenover de heeren Teulings en De Geer. Bij de begrooting van het Werk- loosheidssubsidiefonds zou hij dieper op de naar aanleiding daarvan besproken kwesties ingaan. Ook als de mometarre toestand zich gunstig zal blijken te ontwikkelen, moet men met het doen van uitgaven nog uiterst voorzichtig zijn. De Minister onderzoekt nu de mogelijk- heid van een vrijgezellenbelasting, maar was het ook eens met den heer Joekes, dat dan het systeem der salarissen voor de ongehuwde ambtenaren moet worden herzien. Motie-Bierema ingetrokken. De heer Bierema (V.B.) wilde geen onzui- vere stemming veroorzaken en trok zijn motie voorloopig terug, om daarop eventueel bij de Defeneie-lbeigrooting terug te komen. De algemeene beschouwingen werden ge- sloten. Hoofdstuk I (Huis der Koningin) werd z.h.s. goedgekeurd. Vergadering van Woensdag 18 November. Rijksbegrooting 1937, Aan de orde zijn de hoofdstukken 2 (hooge colleges van staat) 7a (nat. schuld), 14 (on- voorziene uitgaven) en de wet op de midde- len. Ze worden zonder debat en zonder hoofde- lijke stemminig aangenomen. Evenzoo het wetsontwerp tot heffing van opcenten op enkele belastingen in de begroo- tingsjaren 1937 en 1938 (n.l. 20 opcenten op successiebelasting en schenkingen, evenredige zegelrechten, registratierechten, dividend- en tanti^me-belasting) Octrooi Ned. Bank. Aan de orde is het wetsontwerp tot verlen- ging (met vijf jaar) en wijziging van het aan de Nederlandsche Bank verleende octrooi. De heer Van der Waerden (s.d.) verklaart zich teleurgesteld. Spr.'s verzet gaat tegen hetlater voorbijgaan van de gelegenheid om een grondige wijziging aan te brengen. Nu hebben particulieren,' aandeelhouders, een overwegendeh invloed op primaire gemeen- schapsbelangen behouden. De centrale bank heeft een gemeenschaps- taak te vervullen. Niet alleen de S.D.A.P. ziet dit in. De bank moet in de welvaarts- politiek als een eenheid worden bezien. Ze heeft een gemeenschapstaak en moet daarbij niet door particuliere personen hoe hoog staand ook worden geleid. Het vraagstuk dient grondig te worden onderzocht door een staatscommissie. Dan behoeft de weg naar invloed der gemeenschap op dit primaire volksbelang niet versperd te blijven. De heer Teudings (r.-k.) betoogt, dat een staatsbank nog niet als een socialistische in- stelling behoeft te worden beschoqwd. Er zit- ten groote vraagstukken aan deze materie vast. Bij dit wetsontwerp blijft alles vrijwel bij het oude. Er kan nu een controverse zijn tusschen de leiding der bank en de openbare machten. Het moet zoo geregeld worden, dat beide tot hun recht komen. Een synthese moet worden gevonden. Spr. betreurt, dat de regeering een staats commissie voor bestudeering en reorganisatie van het bankwezen blijkbaar afwijst. Spr. acht thans den tijd niet gekomen, om de ma terie nu in het wetsontwerp onder te brengen. Spr. zal het antwoord van de regeering af- wachten. De heer Westerman betoogt, dat aan het pondenverlies in 1931 00k een staatsbank niet zou zijn ontkomen. Het borstje inwrijven met Dampo. Doos 30, Pot 50 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Ingez. Med. DE SPELLING Bij Koninklijk besluit van 12 November is de gewijzigde regeling van de spelling ook van toepassing verklaard op het eindexamen der hocgere burgerscholen A. HOF-MJETAMOR.PHOSE. De jeugd heeft haar plaats in Ons stille hofleven gevonden. Onder dezen titel schrijft de Haagsche medewerker 25 Sept.) van de ,,Javabode" een aileraardigst artikel over de verandering die door het jeugdige; gelukkige paar in de Hotf- sfeer is gebractot. Wij orutleenen daaraan het tvoigende: De jeugd is met gull en lach en gratievol gebaar de stille vorstelijke paleizen van het Oude Holland binnengetreden. 'Het Hof her- leeft... Als in het sprootkje van Doomroosje, die Sliep in het be too vend e kasteel, is hier een jonge prins gekomen om de hand van de prinses, en ziet, als bij tooverslag openen zich de vensters der paleizen, de lakeien draven af en aan, bloemen geuren in alle zalen, er weerklinkt vroolijk gelach en de Vorstin, de hooge Vrouwe met haar nobelen ernst, deelt in de vreugde en is bekoord en in het hart geroerd door het wonder, dat zich voltrekt. Gelukkiig, 2egt heel ons volk in Oost en West, er is een jong hof gekomen, een nieuw Centrum van cultuuf, een nieuwe bron van licht en leven in de ddistemis van deh tijd. De jakeien van het residentieele paleis, waar het d'e laatste jaren zoo stil was, be- kennen het Volmondig: wij voelen ons vijf- tien jaar jonger! De jonge prins heeft het kunststuk vol'bracht in het nuchtere Holland binnen en vier en twintig uur aller harten te veroveren en zich tot de meest populaire fi- guur van bet land te maken. Een kunststuk Neen. Met kunst- en vliegwerk had dit niets uit te staan. Het was alles zoo prachtig apontaan, zoo zuiver en eerlijk, zOo Van hart tot hart, dat het niet anders kon gelbeuren, dan het gelcopen is. De jeugd heeft haar plaats in het stille hof leven gfevonden. Even staan de hofdignitaris- sen onwennig tegshover haar verschijning; een enkele sohiudt het grijze hoofd. Maar de een na den ander geeft zich gewonnen. De toekomst is aan de jeugd! Grappige geschiedenissen, aandoenlijke moment en uit deze dagen der verjonging drin- gen in de buitenwereld door. Prins Bernhard rookt, pijpen, sigaren en sigaretten en op alle zalen van het paleis, buiten den rooksalon drukte al sedert jaren een streng rcok- veribod. Wijlen Prins Hendrik rookte graag en men vertelt, hoe hij meermalen automa- tisoh naar zijn sigarenkoker greep in vertrek- ken waar het rooken was verboden cm dan, plO'tselinig, de reeds toetastende hand te laten vallen, wanneer het hem inviel, dat hij zich op ivoor rookers verfboden terrein bevond. De jonge prims stapt zijn pijp en de jonge Prin ses zoekt naar een aschlbak. Zoekt, zoeikt in het eene vertrek en in het aridere. De lakeien, nauwelijks ontiwaakt in het paleis van Doom roosje bij de komst van den jomgen Prins, ge- looven bun ooren nauwelijks bij het bevel, dat met den mecsten spoefi aschbakjes moeten worden gelbrachtin alle vertrekken. De jeugd wint terrein. De Koningin ziet het aan en glimlacht. KERSTVLUGHT VAN DE „IBIS" NAAR INDIS. De ,,Ibis", de nieuwe Douglas; D C 3 van de K.L.M., zal een Kerstvlucht naar Indie maken. Beatuurd door Scholte met Parmentier als medegezagvoerder, zal het luobtmailsdhip, ge dreven door zijn beide motoren van 1000 H.P. elk, lamgs de K.'L,M.-winterroute suizen, om aan de Egyiptenaren, de Irakeezen, de Perzen, de Britsch-Indiers, d'e Sianleezen, de Engel- scben in Simgapore eh ten slotte aan Neder- landsch-Imdie te doen zien, dat de K.L.M voortgaat te vliegen met het meest mode me en het meest comfortabele materieel. Deze Kerstvlucht, zegt ,de Telegraaf, zal in het gewone schema passen en noch bijzon der, noch versmeld zyn. De macbtige moto ren zullen niet worden gebruikt om de vlucht binnen enkele dagen te vollbrengen. In zeven dagen wordt de uitreiis gemaakt, in 6% dag de thuisreis. Op deze wijze zal in Indie en langs de ge heele K.L.M.-route het nieuwe materieel wor den geintroduceerd, waarmee binnen afzien- oaren tijd de K.L.M. de geheele Indie-route iioopt te bevliegen. HUIDIGING DER NAGEDAOHTENIS VAN Mr. HARM SMEENGE. De (heer W. G. Voorthuis te Meppel heeft let initlatief gemomen tot de vormimg van een cornitC tot huldiging van de magedachtens van thans wijlen Mr. Harm Smeemge. Led en van dit comibe zijn de vertegenwoordigers van: de schiippersvereenigimg ,,Schuttevaer", de ver- eeniging tot veredeling van het Ambacht, de liberale staatspartij ,,De Vrijheidsbond", de vereeniging Binnenscheepsvaartcongres, de vereeniging van persomeel in dienst van den Rijkswaterstaat ,,Eendraxjht maakt macht", de vereeniging Volksonderwijs, de vereeniging tot ibevordering van de vakopteiding voor hamdweriklieden in Nederland, de bond van vereenigingen tot het geven van Nijverheids- onderwijs, bet Koninklijk Nederlandsch Land- bcuwcomite, de stichting ,,Meester Harm Smeengefionlds", de vereeniging schoolfonds voor schipperskinderen ,,'Schuttevaer", het Nederlandsch Qnderwijzers Genootschap, de Zuiderzee-vereeniging, de vereeniging tot be- vcrdering van het ambachtsonderwijs in Drente en de Drentsche vereeniging te Am sterdam. Dit comito stelt zich ten doel gelden in te zaimelen, die aan het onderwijs door Mr. Harm Smeenge gepropageerd en gesteimd, ten goede zullen komen, terwijl tevens aandacht zal worden gesch-oniken aan het in levendige herinnering houden van den naam van den overledene door het zoo mogelijk plaatsen van een eenvoudig monument to Meppel, en door te pogen nieuwe scheppingen in den aanstaan- den Noord-Oostpolder naar hem te zien ge- noemd. SALENGRO. f Het overlijden van dezen socialistischen Franschen minister komt wel zeer onver- wachts, Salengiro is op 30 Mei 1890 te Rijs- sel gehoren. Hij heeft aan de SoPbonne gestu- deend ep, te Rijssel teruggekeerd, sloot hij zich bij de socialistische partij aan. Hij heeft een zeer snelle carriCre gemaakt in de poli tick. Vooral den laatsten tijd heeft de persoon van Salengro aan heftige aamvallen van recht- sen kant blootgestaan. Salemgro heeft, toen de oorlog uitbrak, als vrijwilliger diemst ge momen en is in October 1915 in gevangen- schap geraakt. Nog niet zoo lang geleden heeft het nationalistiscbe orgaan Gringoire een campagne tegen den minister van binnen- landsche zaken imgespannen en hem er van beschuldigd, in den oorlog te zijn gedeserteerd. Hij zou, volgens de beweringen van het blad, dat deze beschuidigingen met getuigenverkla- rirngen staafde, zijn gedeserteerd en dientenge- volge door den Franschen krijgsraad ter dood zijn veroordeeld. Zeer onlangs heeft een com missie, onlder voorzitterschap van generaal Gaimelin, deze beschuLdigimgen voor onjuist verklaard. Uit de archieven van het departe- ment van oorlog is gebleken, dat Salengro niet door den krijgsraad ter dood is veroor deeld, maar integemdeel is vrijgesproken van de beschuldiging van desertieen dit, hoewel Salengro vanwege zijn gevangenschap in Duitschlamd zich niet persoonlijk heeft kim- nen verdedigen. Hoe het ook zij, het gedrag van Salengro in Duitschlamd wekt niet den indruk, dat de nu averleden minister zich in den oorlog aan lafhartige gedragingen zou hebben schuldig gemaakt. In Duitsche gevan genschap werd van hem n.l. verlangd, dat hij arbeid zou verrichten in een munitiefahriek. Hij heeft dit echter geweigerid en, met andere krijgagevamgenen, een soort staking doen uit- breken. Hij is daarom, na in drie inetanties te hebben teredhtgeistaan, tot twee jaar arbeids- dienst veroordeeld, die hij in een kamp voor strafgevangenen te Kottfbus, in Pruisen, heeft doorgflbracht. Na den oorlog in Frankrijk teruggekeerd, vestiglde hij zich te Rijssel. Daar is hij in 1919 in den gemeenteraad en in den departemen- talen raad gekozen. In 1925 werd hij burge- meester van Rijssel. Rijssel vaardigde hem in 1928 af naar de Kamer. Hij kwam spoeidig in de leiding van de partij en ook in de leiding van de Kamer- fractie van de SJF.I.O. LCon Blum heeft hem hij de vonming van het kaibinet op 4 Juni de portefeuille van hinnenlandsche zaken aange- boiden. Het bleek apoedig, dat het ambt van minis ter van bimnenlandsche zaken in de regeering van het voLksfront zeer veel van den persoon van Salengro eisehte. De reacties op het cp- treden van het lin'ksche ministerie onder de aibeidersklasse hefbben Salengro handen vol werk gegeven. In het begin karakteriseerde zijn politiek zich door een ver-gaamde toegeef- lijikheid aan die arlbeiders, die de overwinning aan de steombus door stakingen, bezettimgen van fabrieken en andere inlbreuken op den imdiividueelen eigendom wenschen te accen- tueeren; later zag ook Salengro de onheilen van zijn toegeeflijke politiek in en verklaarde hrj zich een tegenstander van het bezethouden van werkplaatsen en falbrieken door de arbei- ders. Nochtans heblben zijn daden niet in bij- zomder sterke mate van de nieuwgegroeide overtuiging blijik gegeven. Salengro heeft persoonlijk herhaaldelijk ge- tracht in aPbeidsconfiicten te bemiddelen. Men zal zich herinneren, dat de moeilijkheden te Rijssel, in de textielindustrie aldaar, wel bij- 2X>mder groot waren. Salengro, die als burge- meester van Rijssel uiteraard een bijzonder gezag had, heeft gepoogd te intenvenieeren. Vele moeilijiklheden zijn inderdaad uit den weg geruimd. Belangrijke ontspamning kwam er echter eerst, nadat Blum persoonlijk te Rijs sel met werkgevers en werknemers had ge- comfereerd. Of het overlijden van Salengro een belang- rijik verlies zal blijken te zijn voor het kabi net, -zal uiteraard in sterke mate afhangen van de geschiiktheid van den cpvolger. De campagne van uiterst rechts, die den laatsten tijd tegen Salengro's persoon gevoerd is en die natuurlijk ook het geheele kabinet trof, zal, nu het Object van de aamvallen is overleden, niet woortduren, al heeft de bestrijding in de krachtige reden, die Blum bij de imterpellatie Becquart gehoudei* heeft, de opposltie wel in sterke mate den mond gesnoerd. De Parijsche correspondent van de N. R. Crt. meldt:' De minister van bimnenlandsche izaken is geheel omverwacht gestorven, al zegt men dat hij aan een slagaderontste'king leed en zich de laatste dagen niet wel gevoelde. Men kan vesband zoeken met het schan- daal dat Vrijdag in de Kamer zijn hoogtepunt bereikte. Van de beschuldiging van desertif voor den vijand in 1915 is niets bewezem, veel- ear heeft de militaire wielrijder, die Salemgr: toen was, zich moedig gedragen, althan-s ir krijgsigevamgenschap, toen de Duitsche over- heid hem in een munitiefahriek aan het weri wilde zetten. Dit sterfgeval maakt aan di< lgitatie een eirnde. In het andere geval zou het weekblad Grin goire ze venmoedeiyk hebben voortgezet, a .vas de minderheid in de Kamer, die in zijr schuld geloofde, danig geslonken. Salengro trad al vroeg in de socialistisch' -eweging. Na zijn studie vestigde hij zich t "tijissel, zijn gebaortestad, waar hij raadslid e' n 1925 iburgemeester werd. In die functi i heeft hij eenige malen Nederlandsche autori- teiten cntivangen, o.a. den heer J. A. N. Patijn, thans gezant te Brussel, toen burgemeester van den Haag, en den heer Bverwein bij een beizoek aan de jaailbeurs daar ter stede. iSal-engro was er de man niet maar om zijn overtuiging te verdoezelen. Daaraan en aan zijn administratieve kwaliteiten had hij het te damken, tot minister 'van foinnenlamdsche zaken bemoemd te worden. Dit ambt heeft hem veel marigheid en weinig voldoening ge- sdhomken. Vooral in het begin van het nieuwe bewind stomd hij vooraan bij de regeling van de arbeidsgeschillen. Men kent de beteekenis van de textielnijverheid in het Noorden. Sa lengro heeft zich daanmede de grootste moeite getroost. Dat er op zijn beleid allerlei aan te merken viel, behoeft geen betocg. Af en toe vergatop- peerde hij zich ook in zijn redevoeringen, al deden de verslagen dienaangaande zijn woor- den niet altijd het voile redht. In elk geval gemoot hij het vertrouwen van de meerder heid. Dit was door die weerzinwekkende cam pagne verstenkt. indien U poetst met wat goeds, dus met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. (Ingez. Med.) TE VEEL VROUWEN IN OOSTENRUK. In Oostenrijk zijn ongeveer 8 pet. meer vrouwen dan mannen. Van hen, die in beroe- pen werkzaam zijn, is 30 pet., t.w. 1.070.000 vrouwen. Voor den afgeloopen cursus waren alleen al voor de omderwijzersacademie 2000 meisjes ingeschreven. De Oostenrijksche mid- d;:lbare scholen teld en bij den vorigen cursus 20.800 meisjes. Aan de hoogescholen studeer- den 3800 meisjes. Vroeger, d.w.z. voor 1914, teiden de hoogescholen 3 pet. meisjesstuden- ten. Dit jaar zijn het er al 19 pet. Er is een ontzaglijk overschot aan afgestudeerde en stu- deerende meisjes. Op het oogenblik telt Oos tenrijk 900 leeraressen voor midrielbaar onder wijs, 665 vrouwelijke artsen, 138 vrouwelij.ke tamdartsen, 314 apothekeressen, 468 kunstena- ressen met academische opleiding en 166 vrou welijke advocaten. EET MEER JAM. De Duitschers, aldus Reuter uit Berlijn, moeten meer jam eten. De oveTheid heeft een groote campagne ingezet, om de bevolking te anitaeeren jam inplaats van boter op het brood te smeren. Op deze wijze zou vet worden be- spaard. Vierhoniderd fabrieken ^ullen groote hoe- veelheden jam gaan leveren. Naar schatting zullen in de volgemde twaalf maamden meer dan 100 millioen K.G. jam worden geprodu- ceerd, een toememing van 75 milliloen KXJ., vergeleken met de overeenkomistige periode van 1932/'33. In hoofdzaak zullen pruimen en appelen tot jam worden verwerkt. De Duitschers vinden dat niet zoo'n prettig vooruitzicht. Velen herinneren zich de oor- logsjaren, toen jam bijna geheel de plaats van boter imnam. Enkele bladen maken bierop voorzidhtige toespelingen. DUITSCHLAND EN ZIJN RIVIEREN. Het Zwitsersche standpunt. Een bijzondere correspondent van Havas te Geneve bericht, dat Zwitserland zich niet bij een collectief protest, tengevolge van de Zaterdag door Duitschland gepleegde schen- ding zal aansluiten. Het Zwitsersche standpunt is het volgende: Zwitserland is geen partij bij het verdrag van Versailles, het is onderteekenaar van den modus vivendi van 4 Mei j.l. betreffende de scheepvaart op den Rijn. Art. 3 van dezen modus vivendi houdt in dat de onderteeke- naars het recht hebben tot opzegging zonder voorafgaand overleg, mits deze opzegging geschiedt voor 15 November. Hitler hield zich dus bij de opzegging binnen de grenzen die de modus stelt. Daar Zwitserland geen onderteekenaar van Versailles is, is het b(j de geheele aangele- genheid slechts gelnteresseerd voorzoover het den modus betreft. Deze is door Zwitserland onderteekend daar hij Zwitserland een etappe leek op den weg naar een nieuwe algemeene regeling, waartoe Zwitserland zeker zou zijn uitgenoodigd. Daarom gelooft de federale raad, dat hq niet voldoende juridisch gerech- tigd is zich in het Internationale debat te mengen. Besloten is dus geen bijzonder protest te uiten tegen de door Duitschland begane schen- ding en zich ook niet eventueel aan te slui- ten bij een protest, uitgaand van zekere on- derteekenaars van het verdrag van Versailles. WILHEM II IN JULI 1914. Een wandeling in een park, schrijft Theo- door Wolff, oud-hoofdredacteur van het Ber liner Tageblatt, boven een studie over den geestesstaat van den ex-keizer in Juli 1914. Hij sluit zich in groote lijnen aan bij de uit spraak van een Italiaansch ambassadeur, die Wilhelm II en kanselier Bethmann Hollweg veel minder misdadig achtte dan men denkt en duizend maal dommer dan men aanneemt. Wolff meent, dat de eerste niet geloofde aan het gevaar. Hij dacht niet, dat hij in de nood- zaak zou komen te verkeeren, zijn woord ge- stand te doen. Hij was van meening, dat Rus- land niet ten bate der moordenaars van den Oostenrijkschen aartshertog het zwaard zou trekken en Roemenie niet over stag zou gaan. Hij verwachtte storm, maar temidden van de wilde baren zou de Duitsche keizer onwrik- baar als een rots zqn. De scbrijver herinnert, aan de bekende kantteekeningen door Wilhelm gedurende den tocht aan boord van de Hohenzollern in de Noordelijke wateren op papier geworpen, die van zenuwachtigheid en dorst naar daden ge- tuigden, maar deze drang werd aangewak- kerd door de innerlijke stem, die hem voor- hield, dat hij niet tot daden zou behoeven te komen. Wolff spreekt vervolgens over het onder- houd, door den keizer, den kanselier en on- der-s'taatssecretaris Zimmermann, diens eenige vertrouwelingen, in een park gevoerd. Beth mann Hollweg wilde evenmin den oorlog, maar bouwde op de zwakte en oriderlinge on- eenigheid van Frankrijk en Rusland evenals op trouweloosheid van Engeland en de kunst van het bluffen, dat Biilow in de Bosnische crisis gelukt was. De toen aangenomen hou- ding vaagde te Weenen alien twjjfel weg. De werving van recruten in Spaansch-Marokko. Naar Havas uit Tanger meldt, gaan de lei- iers der rechtsche troepen voort In de Ipaansche zone van Marokko inheemsche ecruten te werven, welke bestemd zijn voor ie operaties in het moederland. Deze recruten worden afgericht door „Afri- •.aansche jagers", die het kader vormen van de nieuwe eenheden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 2