ip® ':m'W/ Dam- en Schaakrubriek Gemengde Berichten DAMMEN. -*- SCHAKEN. ioo—° t, 8 Maar: De K.N.V.B. is schatrijk. De sportvelden staan zwart van volk. Vijf-cents detective verhaaitjes worden nog gekocht. De Jazz zegeviert. En dat noemen ze teugenwoordig .Cultuur". „Modeme Cultuur". De goedkoopste plaats op de Zesdaagsche kost 1,76. En de rangen zijn overvol bezet. De menschen zitten er in 'n hoi van smoor en zweetdamp, op harde banken. De fiuweelen stoelen in den kunsttempel zijn bezet mee vrijkaarten! En bij al deuze feiten komt dan nou en dan 'nen „grappenmaker" verwijten aan den jon- gen artist, die gewurgd wordt in lianen van onkruid, dat ie niks voortbrengt in dieen ver- stikkenden akker 't Is 't is van alles. Van alles wat nie edel is! Daar is nog 'nen kant aan 't gevai. Van ook groote beteekenis. Den kletskant. De ouwen kunstneer, d'n man uit de gouwen eeuw, ging's morgens naar z'n atelier, werkte tot den zonsondergang en ging dan 'nen pint drinken. Hij werkte, lijk den seerjeuzen kun- steneer werken mot, bij werkte als 'nen hand- arbeier. Plichtsgetrouw, regelmatig, zonder fratsen! Hij bedreef z'n kunst, lijk den timmerman z'n ambacbt. Na 'nen vermoeienden werkdag is zoo'nen menscb veur alles te spreken, befhalve veur z'n kunst. Z'n ambacbt. De leste jaren is dat krek andersom. Men praat, praat over kunst en er blijft geen tijd om ze te beoefenen! Men kletst malkaar gaten in de sokken, en op 't end is alles weergaren in den kop. De eenvoudigste zaken worden ingewikkeld gemaakt, kunst wordt uitgeplozen tot schei- kundige analyses. En dan Jan of Piet, die toevallig volgens de kletsmajoors' formules nie te analyseeren valt, dieen Jan of Piet kan „dus" geenen kunsteneer zijn! Daar wordt veul te weinig ingezien, dat zulke dingen fout zijn, want dat ze bebooren tot 't oordeel van ons nageslacbt! Geloof gerust, amico: veul mee goud ge- kroonde ,,kunsteneers" van vandaag, die zulke scboone analyse-formules kunnen vaststel- len, ze tellen over 'n balve eeuw al nie meer mee! Terwijl goed werk „eeuwig" is Daar wordt teveul gekletst gecritiseerd, dik-gedaan. Dkar wordt teveul gekonkeld, mee jaloerscbe bedoelingen; geknoeid, uit ego- isme; gepeuterd, uit onmacbt. 't Is meer dan 'n scbandaal, dat den eerste den besten pummel 'n boek, 'n scbilderij, 'n tooneel- of ander werkstuk mag afkeuren in de krant! Want meestal is critiek: „ongeoorloofde conourrentie!" En amico ge mot 'ns probeeren in oew krant te zetten, dat bakker Jansen z'n koeks- kes ongenietbaar en scboenmaker Pietersen z'n scboenen prullig zijn Gij meugt zooiets alleen zeggen van oewen collega, die 'n kunstwerk schiep! Daar wordt te veul gekletst, gekonkeld, geknoeid! Ook dat is van belang te overwegen bij de verwijten, die deuze weken om de koppen van de jongeren kunsteneers worden gesmeten. Ge kunt 'n voorwerp, laat ik zeggen 'n koper beeldje, vastpakken, bekijken en beban- delen of 't 'n gouwen relekwie is. Ge kunt 't 66k vastbouwen, of 't riekt. In beie gevallen is 't tocb betzelfde beeldje! Maar p beie gevallen van .vastbouwen" is sjuust verscbil genoeg om 'n ander te doen gelooven dat 't goud, 6f dat 't rommel is! Dat weet den eersten den besten winkelier al. De manier waarop ie 'n flaconneke, 'n jurkske, 'n pak chocla of wat ook, aanpakt en toont, die manier is veur den klant mees- tentijen deurslaggevend! Nieuwe kunstwerken worden, vastgepakt als vaatdoeken En dan weet ge 't wel, amico. Kom, ik scbei er maar af. 'k Zou er n6g tien brieven over kunnen scbrijven. Maar dit weet ik wel: in deuze weareld, in deuzen menschenakker van louter onkruid, beeft niemand 't recht verwijten te doen aan den jongen artist! Da's vandaag even ongemotiveerd, maar wreeder, als 't water verwijten dat 't nat is! In ieder geval: ik dank God dat er van- 453. Voor beginners (Vervolg). Evenals de beide openingsspelen der „Chef- Noeud"-variant aan het eind van onze vorige rubriek geven we de volgende openingen zon der bespreking. Met bet oog op onze a.s. oplosserswedstrijd zou dat te veel ruimte vragen. Voor nadere bestudering kan men zicb een eenvoudig damwerkje aanschaffen. Hollandse opening. 18—23 20—24 17—21 12—18 7—12 14—20 11X31 20—25 25X34 15X24 1. 33—28 2. 31—27 3. 34—30 4. 39—33 5. 37—31 6. 31—26 7. 26X17 8. 36X27 8. 44—39 10. 40X20 Tot zo ver de opening. Het spel kan nu bijv. aldus worden voortgezet. 11. 41—137 10—14 12. 4641 510 13. 41—36 10—15 14. 50—44 1—7 15. 4440 7—11 Dit is overigens een kwestie van persoon- lijke smaak. Oefening, vooral tegen sterke spelers, moet bier de nodige kennis bijbren- gen. Voorlopig raden we de beginners echter ten sterkste aan: Houdt het spel eenvoudig! Het klassieke Hollandse openingsspel ziet men ook vaak als volgt toepassen. 1823 1. 33—i28 12—18 7—12 20—24 17—21 14—20 2. 39—33 3. 44—39 4. 31—27 5. 3430 6. 37—31 7. 30—25 En niet 3126, omdat zwart dan een schijf wint door 2429, altijd gevolgd door 2934! Men zoeke dit zelf eens uit. 7. 21—26 8. 25X14 26 X 37 9. 42X31 9X20 10. 47—42 49 11. 41—37 10—14 12. 40—34 24—29 13. 33X24 20X40 14. 36X44 daag weinig romans verschijnen! Da's beter j dan in de architectuur, die ook gebukt gaat onder de „Moderne Cultuur", maar ondertusschen stejen bederft onder bouwsels dienouja! Vol. Veul groeten van Trui en als altij geen haarke minder van oewen toet a voe DRe. ZIGEUNERS AAN DE GRENS. Men schrijft aan <,,De Telegraaf': Eenigen trjd geleden las ik bet verslag van ,,Troep zigeuners op grenslijn wacht zijn kans." 'k Zou dat hoofd willen aanvullen met de woorden: „en ook de politic". Het blijikt trouwens ook uit uw artikel, en ik heb het, jammer genoeg voor bet instibuut politie, persoonlijk aan de Belgische grens te Wem- houtslburg onder Zundert ondenvonden. Edoch, dat was in 1011, doch ook daarvoor en daama scbijnt het niet anders te zijn gegaan. Ik noemde speciaal 1911, am te laten zien, waartoe bet kan leiden, als Belgiscbe en Hol- landsche marecbaussees elkaar, door gebrek aan afdoende voorscbriften, laat ik bet noe men minder collegiaal, komen te behandelen, tenwijl zij tocb wekelijks met elkander samen- kamst houden ter bespreking van dienstaan- gelegenheden en er tocb anderling een ver- trouiwbare verboudinig bestaat, althans dient te bestaan. Erigens uit Noord-Ijrabant kregen we van collega's drie wagens met zigeuners ter over- name en uitleiding naar Belgie. Uren waren de wagens reeds aan 't rijden en nog wel an- derbalf uur waren we van de plaats van uit leiding. Dat was voor de zigeunerpaarden een zwaar karwei, ,want op bet toen nog uit kinderboofdkeien bestaande wegdek slinger- den de dissels der wagens berbaaldelijk tegen de flaniken der paanden. Aan de grens bleek geen politie te zijn, dus we zagen onze kans schoon en de wagens gingen de grens over. Onmiddellijk over de grens sloegen de zigeu ners hun kamp op en wij derhalve op Hol- landscb gebied, want de zigeuners waren wel uit bet land, maar niet weg. De voorscbrif ten luidden: Zigeuners buiten bet land hou den". Belgiscbe douane en Belgiscbe mare cbaussees werken op dat gebied broederlijk te zamen en zoo verscbenen na eenige uren de Belgische mapecbaussees aan de grens en moesten constateeren wat wij, recbtens, ge- daan badden. Op bun beurt stelden ook de Belgische marecbaussees een bewaking in en weken acbtereen bleven politie en zigeuners waar ze waren, tot grooten overlast voor de buurtbe- woners. Bovendien moest ik berbaaldelijk optreden om kleine intemationale gevecbtjes in de kiem te smoren. 's Zondags was bet zigeunersbow, waarzeggen, enz. lEindelijk op een namiddag kwam de com mandant der Belgische marecbaussees naar mij toe en vertoont mij een telegram, iBhou- dende, dat de zigeuners Belgie in moeten, dan is het met dat bewaken afgeloopen. Gezien de gesprekken, die inmiddels tusscben de Bel giscbe marecbaussees en de zigeuners gevoerd werden vertrouwde ik bet telegram maar half en mijn achterdocht steeg bij.jde minuut. 's Avonds, toen ik door mijn superieur wepd afgelost, deelde ik hem alles mede, ook mijh acbterdocbt. Hij deelde mijn meening niet. De volgende morgen. *s Morgens kwam ik bean afloissen cai wat was in den afgeloopen nacht gabeurdt? De wagens stonden er nog, maar hoe! -iTwee stonden geheel op Nederlandsch gebied, de derde half. De achterwielen stonden op Bel- giscb gebied. 's Avonds te voren, toen bet duister begon te worden, gingen de Belgiscbje marecbaussees met de zigeuners en-de wagens verder Belgie in. De Hollandsche bewaking was blijkbaar tocb ook acbterdocbtig gewor- den en, zonder daardoor in strijd te bandelen met bun voorscbriften, volgde ze het convooi op een afstand. Bij bet eerste estaminet hield bet convooi bait en door de begeleiding, zigeu ners en marechaussees, werd bet noodige moedgevend vocht ingenoanen. Paarden en wagens stonden bij bet cafe. Eindelijk werd het caf6 verlaten en in matig tempo ging het convooi... terug naar de Nederlandscbe grens. Op eenige bonderden meters van de grens werd door de Belgiscbe marechaussees ge- commandeerdTrotter!" (draven), en thans ging bet in snel tempo naar de grens. De Thans een voorbeeld, boe men niet moet spelen. 1. 33—28 18—23 2. 31—27 20—24 3. 34—30 17—21 4. 39—33 12—18 5. 44—39 7—12 6. 50—44? Speel deze schijf niet te vroeg op! 6. 1—7 7. 37—31 14—20 8. 2822? Zo spelen beginnelingen maar al te vaak. 8. 12—17? En zwart loopt waarlijk in de val. 9. 33—29! 17X26 meerslag 10. 3025! 21X 32 het beste 11. 38X27 24X&3 12. 39X28 23X21 13. 25X1 dam. Of bet dus nodig is, dat men de theorie be- studeert Aan de tal van slagzetjes, de „voetangels en klemmen" in de opening, zullen we nog wel eens een rubriek wij den. Men moet ze nu eenmaal kennen! Een enkel voorbeeld ter demonstratie, n.l. de oude ,,Haarlemmer slag". 1. 3328 18—(23 2. 39—33 1218 3. 44—39 7—12 4. 31—26? De juiste zet is 3127. 4. 20—25? Zwart antwoordt symmetrisch en vliegt er meteen in. 5. 2822 17X28 6. 33 X22 18 X 27 7. 32X21 16X27 8. 34—30 25X34 9. 40X16 en wit wint 2 schijven. Met de ,,Haarlemmer" duidt men ook de volgende slagzet wel aan. Overigens ten on- recbte, daar bier sprake Is van een z.g. ,,groenzet" een naam, die vrij duidelijk de be- doeling weergeeft. 1. 3328 18—22 2. 39—33? Hier moet 31—27 of 3833 of desnoods 3227 gespeeld worden. 2. 22—27! 3. 32X21 16X27 4. 31X22 19—23 5. 28X19 17X30 6. 35X24 en zwart wint 2 schijven. (Wordt vervolgd.) Nederlandscbe marecbaussees dreigden af stand te veriiazenen later dan de wagens aan de grens te komen. Z(j sprongen derbalve in de etensruifachter aan de wagens der zigeu ners bevestigd, en even v66r de grens verlie- ten zij die en waren zoodoende eerder over de grens dan de wagens en konden zij ban- delend optreden. Ook de Belgiscbe mare cbaussees waren meegekoimen. Door gebaren en dreigementen waren de zigeuners niet tegen te houden en zoo geviel bet, dat de Nederlandscbe marecbaussees zicb genoodizaakt zagen eenige revolverschoben in de lucht te lossen, die den commandant der Belgiscbe marechaussees achter een boom dekkdng deden zoeken. Ook aan Belgische zijide werden revolverschoten gelost. Verder is het niet gekomen. Eindresultaat: 2 y2 wagens in Nederland en y2 wagen in Belgie. Dat bet wedenzijdsch vertrouwen der grens- politie door zulke geibeurtenissen een gevoe- ligen diuw krijgt, zal wel duidelijk zijn. Na 25 jaren staan weer twee wielen van zigeunerwagens in Holland esn 2 in Belgie en wacht de politie weer baar kans. Zouden er nu heusch gepn nationale of intemationale bepalingen te maken zijn, waandcor de politie elkander niet behoefde te bedriegen? DE SCHOOL VLJEGT. Midden in de gewijde beslotenbeid van onze school aldus vertelt P. H. Schroder in bet Haarl. Dagbl. staan opeens twee frissche kerels, door de K. L. M. naar ons toegezon- den om de jongens eens wat te vertellen over vliegtuigen en luchtwegen. De leeraar was juist van plan bet voorwoordelijk gezegde nog eens te repeteeren. afijde drama's van Vondel of den medewerkenden-voorwerpszin, maar bij schikt zicb. Achter in de klas kiest bij een plaats en zet zich tot luisteren. Het wordt geen lezing, bet wordt geen voordraobt, bet wordt een les. Een doodge- wone les met vinger opsteken en: beeft ieder- een bet begrepen? en: zeg, hou jij je mond eens, ik beb je tocb niets gevraagd? Er wordt gewerkt met kaarten en met modellen. Hier beb ik een vliegtuig. Welk is het? De vingers vliegen de lucht in. De leeraar kijkt een beetje verbaasd. Het is een heel gewoon vliegtuig, er staat geen naam op. De F. 36, klinkt bet van alle kanten. Niet allemaal tegelijk! Natuurlijk, de F. 36. Waarom Waarom? denkt de leeraar. Maar daar komen links en recbts de bewij- zen aanvliegen. De' e6n weet dit, de ander weet dat. Brave knaapjes, wien je anders met moeite een half antwoord uit de keel haalt, zitten nu het beele uur met hun vinger in de lucht. Hoe zit dat nu met het landingsgestel van den Fokker en van de Douglas? Wie kan me een sleepantenne op het bord teeke- nen? Welke route volgde Ekins, toen hij om de wereld vloog? Wat is een China-clipper Hoe wordt bet boogteroer bediend? Wat ver- sta je nu eigenlijk onder ,,lift?" Het duizelt den armen leeraar. Hij heeft nog niet ddn'keer zijn vinger kunnen opste ken. Hij weet allemaal niet wat een koplastig toestel is en boe een aileron eigenlijk werkt, waarom Ekins twee dagen in Manilla moest blijven en waar de W.C.'s in een Fokker zijn. Maar de jongens weten bet en ze weten nog veel meer. Ze spelen heelemaal niet met pot<- loodjes, ze laten geen linialen vallen, ze kijkeh zelfs niet naar buiten en zijn hun hdele hor- loge vergeten. Heel goed! prijs de nieuwe docent; zeg, jij weet er aardig wat van! Tegen wien heeft bij het? Is het werkelijk Jan? Jan, die de vorige week nog een onvoldoende proefwerk heeft gemaakt over Paus Innocentius n en die schreef: Het Latijnse Reik werd gestigt in 1200? Nu zit hij met een kleur van trots te kijken en zijn vinger is alweer klaar om de lucht in te vliegen, sneller dan de snelste K.B.M.-er. Hoe komen wij aan de letters op bet vliegtuig Nou, dat weet iedereen. Natuurlijk, stel je voor dat je d&t niet eens wist. Zelfs de leeraar beeft bet idee, dat bij daar indertijd eens wat over gelezen heeft. Maar om bet nu zoo 66n, twee, drie te zeggen Nou, als iedereen bet weet, zal ik bet daar maar niet verder over bebben, zegt de K.L.M.-docent en gelukkig overziet bij den leerling daar links in den boek, die zicb een beetje verstopt achter het aardige meisje voor hem omdat bij de eenige is die zijn vinger niet kan opsteken. De oplossing van bet volgende fraaie meer- slagprobleem geven we in rubriek 454. Auteur J. van Sambeek, Berchem. ZWART 1 2 3 4 5 16 26 36 46 Hoe komen we aan die letters? Maakt de K.L.M. zelf die combinaties of boe zit dat? Ja, denkt de leeraar, wie doet dat? De K.L.M. zeker niet, anders zou hij het niet vra gen. Het Rijk zeker. Maar wie van het Rijk? De Koningin waarschijnlijk niet. Dus Ook in de klas is aarzeling. Maar Jan, Jan van het Latijnsa Reik dat gestigt was, Jan wipt haast uit zijn bank van enthousiasme. Het bureau voor Luchtvaart van bet Departement van Waterstaat. De leeraar is nu heel klein. Zulke kleine laararen zie je zelden. De bel gaat. Maar Kees beeft nog wat te vragen over de bagageruimten in de vleugels en Jaap over de mogelijkheid bier in Neder land Douglas-vliegtuigen te bouwen en Jan over de oliedrukpomp van bet landingsgestel en de leeraar profiteert van de gelegenheid en sluipt weg. Hij is zoo klein, dat niemand hem ziet. GOUD UIT FRANKRIJK MEEGKNOMEN. Volgens de Parijscbe couranten bebben twee Nederlandsehe kooplieden, S. te Amsterdam en K., in de buurt van Antwerpen gevestigd, in een tweede-klas coupe van den sneltrein ParijsAmsterdam 22 K.G. 700 gram goud over de Fransch-Belgische grens willen smok- kelen. De waarde vertegenwoordigt ongeveer 600.00 francs. De twee personen ontkennen de eigenaars van bet goud te zijn, maar de Fransche politie vond voldoende termen aan- wezig om ben gevangen te nemen en voor bet parket van Avesnes te leiden. Er waren geen andere reizigers in de coupC aanwezig. De douane kwam bet goud op bet spoor bij het doorzoeken van bagage en ban- ken. Een pakje met goudstukken kwam te vallen, waarna op verschillende punten nog andere pakjes met gezamenlijk 467 stukken van 20 en 320 van 10 dollar gevonden werden. Bij onderzoek van de paspoorten bleek, dat S. en H. sinds den datum van de devaluatie vele iftalen over de grens gekomen waren. Herhaaldelijk moeten ze met zicb zelf in tegenspraak geraakt zijn. Afgescheiden van de inbeslagneming van bet goud kunnen ze met een overeenkomstige boete bestraft wor den alsmede met inbeslagneming van den be- trokken wagon, waarvan de waarde op een millioen frank geschat wordt. In bet gebeel zou er aldus om en bij twee millioen frank mee gemoeid zijn. TIEN JAAR AAN EEN KETTING. De politie te Palembang heeft in de gang Armstrong op Talang Djawa een griezelige zaak aan het licbt gebracbt. Bij een buisje, ongeveer 300 k 400 meter in de rimboe, werd op bet erf een kooi aangetroffen, waarin een man, zeer summier gekleed, door middel van een ketting en een touw geketend lag. Het bleek, dat deze man reeds gedurende tien lange jaren op een dergelijke manier gebon- den in bedoelde kooi werd vastgebouden. Volgens zeggen zou het slachtoffer, naar bet Pal. N.bl. meldt, gek geweest zijn, waar na men hem op een dergelijke manier had vastgehouden. De politie heeft deze kwestie verder in onderzoek. De ongelukkige is voor geneeskundige behandeling naar het hospitaal vervoerd, waarbij de man moest gedragen worden, aangezien bij door de lange jaren van gevangenschap niet meer in staat was om te loopensb Ook het spreken is hem onmogelijk ge worden. EEN WONDER. De correspondent van Reuter te Lusoka in NOord-Rhodesie meldde dezer dagen bet vol gende wonderbaarlijke verhaal: Een zendeling die op weg was voor een be- zoek aan enkelen zijner gemeenteleden moest dieht struikgewas passeeren en zag eens- klaps op korten afstand een leeuw, die uit een bosehje te voorschijn sprong. Het dier brulde, stak zijn staart op en maakte zicb gereed voor een sprong. Een seconde stond de zendeling als vastge- nageld; bij was ongewapend en in wanhoop smeet hij den bijbel, dien bij onder den arm droeg, in de ricbting van het dier, dat een akelig gehuil aanhief en de volgendie seconde dood voor zijn voeten viel. De zendeling veegde het angstzweet van zijn voorhoofd, raapte zijn bijbel op, mompelde een dankgebed voor zijn redding en vervolgde zijn weg. Toen hij daarbij den boek van het bosebje omsloeg stond hij opnieuw, hevig schrikkende, stil. Vlak voor hem stond een jager die een nieuwen kogel in zijn geweer deed. WIT 47 48 49 50 Wit speelt en wint. Pruisische Partij. Wit: Salwe Zwart: Marshall Weenen 1908. e7e5 Pb8c6 Pg8<6 d7d5 Pc6a5! 1. 2. 3. 4. 5. e2e4 Pgl—f3 Rfl—c4 Pf3g5 e4Xd5 Dit is de beste voorzetting: door een pion- offer wint Zwart tijd om gebruik te maken van de slechte positie van het paard op g5. De practijk geeft bet voordeel aan Zwart, maar een enkele meester is van meening, dat bet witte spel heel goed te houden is. Derhalve een verschil in app^eciatie tusschen Tarrasch, die zegt: Pg5 is een echte stumperzet, en Tartakower, die antwoordt: Wel een stum perzet, maar een zeer goede. Ook is nog mogelijk 5. Pd4, maar zoo- wel met 6. d6 Dd6: 7. Rf7:t (Pf7:? dan Dc6) als na 6. c3 b5 7. Rfl! blijf„t Wit in bet voor deel. 6. d2d3 Dit wordt beschouwd als sterker dan 6. Rb5t C6.-7. dc6: bc6: 8. Re2 h6. 9. Pf3 e4. 10. Pe5 met moeilrjkheden op e5. 6b7—b6 Op andere zetten speelt Wit Pc3 om later het andere paard naar e4 terug te halen. 7. Pg5f3 e5e4 8. Ddle2 Nu dreigt de4: want de raadsheer is door de dame gedekt. 8Pa5Xc4 9. d3Xc4 Rf8e5 Sterker is volgens sommigen 9Re7. 10. Pe5? 00. 11. 00 Te8! en de dreiging Rd6 brengt Zwart minstens zijn pion terug. Of 10. Pfd2 Rg4. 11. f3? ef3: 12. Pf3: 00. 13. 00 Rc5f en Wit staat heel onpleizierig. Maar de zet f3, die de e-lijn opent, zoodat koning en dame even ongelukkig komen te staan, is slecht; beter is De3 Rf5 (dreigt Pg4) 12. h3 met houdbaar spel. Wij geven de voor- keur aan 9Re7. 10. Pd4, waarna Rg4? De3 zeker onvoordeelig is. Beter is 10 c6, waarmee' Zwart zijn pion terugwint; Wit antwoordt 11. Pc3 en staat zeer behoorlijk, althans beter dan Zwart. Wij geven derhalve de voorkeur aan 9Rc5. 10. iPf3d2 Andere zetten, als 00, h3 en c3, zijn niet zoo sterk. 11. Pd2—b3 Rc8—g4 12. De2fl Niet Dd2 e3! fe3: Re3: met voordeel. 12Rc5b4t Een merkwaardig maneuver, dat dient om het veld d3 te verzwakken en de ontwikke- ling van Pbl te bemoeilijken. Wit moet ant- woorden met Pc3, waarna Zwart hem door Rc3: desgewenscht een drievoudigen pion op de c-lijn kan geven; bet spel staat dan gelrjk. -^2 c2c3 Of 13. Rd2 Rd2:f 14. Pld2: Te8. 15. h3 e3! met sterken aanval. 13. 14. 15. 16. Rb4e7 Rg4b5 Rh5g6 Pf6d7 Pd7e5 h2h3 g-2—g4 Rcl—e3 Marcheert naar d3. 17. Pbl—d2 18. 0—0—0 Pel ziet er heel ongelukkig uit. b7—b5! Pe5d3j- Dd8Xd5 18 19. 20. 21 c4Xb5 Kcl—bl Kbl—al Geeft den pion zonder strijd terug. Zeer sterk in aanmerking kwam 21. c4 Db7 en a6, waarna Zwart een zeer sterken aanval heeft maar Wit een pion. In de partij krijgt Zwart zijn aanval zonder pion achter. 21Dd5Xb5 22! f2f4 a7a5 Natuurlijk niet ef3: e/p Pf3: waardoor het zwarte paard zijn steun verliest. Er dreigt nu a5a4. BRIEVENMALEN AANGESPOELD VAN EEN VERONGELUKT POSTVUEGTU1G. Wo ens dag zijn aan de kust van Kent drie groote postzakken aangespoeld afkomstig van het in September verongelukte vliegtuig Boa- dicea. Twee der 3 zakken waren goed geslo- ten en de brieven meer dan 10.000 zullen voor het overgroote deel aan de afzenders kunnen worden geretoumeerd. De derde zak met aan- geteekende brieven was geheel door het zee- water doorweekt en de inboud was nog slechts een massa pup of brei gelijk. GOUD UIT DE RIVIER. In de Oostrivier bij New York (stad) zonk 150 jaar geleden het Britsche fregat Hussar. De uitvinder Simon Lake wil nu pogen bet schip of liever zijn inboud machtig te worden. Immers de Hussar was in New York aange- komen, toen de Engelscben bezig waren de stad te ontruimen. De vludhtelingen begaven zicb met al bun tilbare have en al bun goud en zilver aan boord. Volgens tijdgenooten zou er wel voor een waarde van een millioen pond sterling aan edel metaal aan boord zijn ge weest. De bedoeling was, dat bet schip zicb zou begeven naar Newport in Rhode Island, waar zich een Britsche vloot bevond. Maar het liep nog in de Oostrivier op een rots en verging. De achtersteven ligt op ongeveer 70 voet onder water. De rest van het schip zit dik onder bet slik. Daarom bebben duikers er nooit in kunnen doordringen. De uitvinder Lake nu beschikt, naar hij zegt, over een methode, om zich van de schatten van de Hussar meester te maken. Slaagt hij erin zijn plan te volvoeren en levert bet wat op, dan zal zoowat 90 pet. van de goudvangst voor Lake zijn en de rest voor de regeering. Boven dien kunnen er bistoriscb merkwaardige reli- quieen worden opgevischt. En dan verwacbt men nog iets: de geraamten van een aantal ongelukkige Amerikaansche gevangenen, die zich geboeid in de diepste ruimen van bet schip bevonden. EEN 103-JARIGE ZORGT VOOR ZIJN EIGEN GRAFSTEEN. Te Sidcup, in Kent (Engeland), woont de 103-jarige Frederick Jansen. Ten einde geen menscb eenigen last te doen, wat de leus van heel zijn leven geweest is, heeft hij zelf voor zijn grafsteen gezorgd, met bet noodige op- scbrift, en dien laten neerleggen op de door hem gekgzen grafplaats op het vredehof van Sidcup. Alleen dag en jaartal moeten nog ingevuld worden. EEN TANK OMGEVALLEN. Op den weg tusscben Andover en Aldersbot is Woensdag een door twee soldaten bestuurde militaire tank, na een oneffenbeid op den weg gemaakt te bebben, tegen bet talud opge- reden en daar omgevallen en in brand gevlo- gen. De beide soldaten wisten zicb met lichte brandwonden te redden en de brand is met chemische hulpmiddelen vrij spoedig gebluscht. De tank is zwaar bescbadigd. Het verkeer naar beide zijden bad een vol half uur ver- traging. IS MARS „VERROEST"? Wat roest is, weten wij. Niet slechts de technicus moet er zicb mede bezig houden, maar ook iedere buisvrouw ergert zicb aan de roestvlekken, die zoo gemakkelijk ontstaan en zoo moeilijk te voorkomen zijn. De chemie duidt met roest de bruinroode laag, waarmede ijzer bij een vochtige temperatuur bedekt wordt, aan. Daar deze laag niet samenhan- gend is, besohermt zij bet daaronder liggende ijzer niet voor verdere verroesting. In Duitschland beeft men uitgerekend, dat in de jgren 1890 tot 1923 meer dan 40 per cent der metaalproductie verroest is. Wan- neer er nu een dergelijk percentage door oxy- deeren vemietigd is, komt men van zelf tot de vraag of bet roestproces niet op een ge- geven oogenblik alle metalen der aarde kan aantasten. De Amerikaansche geleerde dr. Henry Norris Russel beeft deze vraag in een wetenschappelijke voordraobt in bevestigen- den zin beantwoord. Hij beeft voorspeld, dat de aarde veroordeeld is door verroesting ten onder te gaan. Dr. Russel behoort niet tot die Amerikanen, die een these slechts om der wille van sensatie opstellen. Hij staat bekend als een van de meest kundige personen op bet gebied van de scheikundige analyse. Na da ontdekking van de spectraal analyse bebben in de laatste tijden scbeikundigen, natuurkun- digen, geologen en biologen met de astrono- men samengewerkt, om de atmosfeer der ver- 23. Tdl—bl f7f5 Om afsluiting van den raadsheer door f4— f5 te voorkomen. 24. Pb3d4 Db5a4 25. b2b3 Da4—d7 26. g4Xf5 Rg6Xf5 27. Dflg2 c7c5 .Een nieuw pionoffer, gelijk men zal zien. 28. Pd4Xf5 Dd7Xf5 29. Dg2Xe4 Re7—f6! Wit had berekend, dat Pc3 en Re7 aange- vhllen waren, zoodat dameruil onvermijdelijk was, waarna hij met een pion v66r de toe- komst rustig tegemoet kon zien. a b c d e f g h Stand na 29Rf6. Indien nu Df5: dan Rc3:f Tb2 Rb2:t en Tf5: met winst. 30. De4c4f Kg8h8 31. Pd2e4 Ta8e8 Bedreigt zoowel Pe4 als (bijv. na Pc5:) den Re3. Bijv. 32. Dd3: De4:! 33. De4: (anders volgt De3:) Rc3:t en Te4: met winst. Indien Pd6 dan De6! Pe8: Dc4: en Rc3:t 32. Pe4Xf6 Tf8Xf6 33. Re3cl Tf6e6 34. Rcl—a3 Te6e2 Hier werkt de toren verlammend op bet witte spel. Een toren op de zevende lrjn is volgens Nimzowitscih een pionoffer waard. 35. Thl—dl Pd3el 36. Ra3Xc5 Tegen de dreiging Pc2t is geen kruid ge- wassen. Zelfs het qualiteitsoffer Tdcl zou na Pc2t Tc2: Dc2: tot een spoedig einde leiden. 36Pel—c2f 37. Kel—b2 Pc2—b4f! Wit geeft op. Ta2: mat is niet te voor komen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 6