ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN RHEUHATISCHE PIJNEN KWELDEN KL00STERBALSEM De Tweelingzusters. No. 9529 VRIJDAG 13 NOVEMBER 1936 76e Jaargang Binneniand. Feuilleton Buitenland. Een nieuwe rubriek. De burgeroorlog in Spanje 0IIDEN HEER VAN 60 JAAR TWEEDE BLAD PAOHT EN HYPOfHEEK NA DE DEVALUATIE. WAT CLINGE DOORENBOS ER VAN ZEGT. Door DISTRIBUTIE-RADIO Kunt U direct ontvangen, Dus: toestel- en antenneloos, Wat kunt U meer verlangen? Geen „zoeken" en geen storing meer, U bent direct verbonden, De „zending" wordt U kant en klaar En franco thuis gezonden. Dank zij den KL00STERBALSEM is hij nu weer kras en monter flKKER'S „Geen goud zoo goed" De witste tanden, ZENSCHE Crvfli HET HUWELIJK VAN PRINSES JULIANA. De Tweede Karner heeft over de wetsont- werpen tot goedikeuring van het huwelijk van Prinses Juliana en tot naturalisatie van Prins Bernard tot rapporteurs benoemd de leden Duymaer van Twist, Meijer, Goseling, Bongaerts en Teulings. Geschenk Inheemsche vrouiwen- vereenigingen. iDe Inheemsche vrouwenvereenigingen zul len aian Prinises Juliana ter gelegenheid van haar huwelijk een zilveren schrijfgarnituur aanlbieden. Dit gamituur wordt thans te Jogja vervaardigd. DE DEEEGATIES VAN DE JAVAANSCHE VORSTEN. Aneta meldt uit Batavia: (De beide delegaties van de Vorstenlanden ter bijwoning van het huwelijk van Prinses Juliana, zijn onder enorme ibelangstelling met de Marnix van St. Aldegonde vertrokken. Bij het vertreik waren o.a. aanwezig de vice- president van den raad van Ned.-Indie, de leden van dien raad, diverse departements- hoofden, de gouvemeur van West-Java, de divisie-commanidant en vele andere civiele en militaire autoriteiten. Voorts waren vele Vorstenilanidsche onder- danen te Batavia woonachtig, bij het vertrek aanwezig, terwijl diverse vertegenwoordigers van Vorstenlandsche vereenilgingen uit Solo en Djocja waren overgekomen am een af- scheidsgroet te brengen. Er waren vele bloemstukken Bij het vertrek cirkelde een vijftal leger- vliegtulgen bij de Mamix. De Mangkoene- goro werd vergeizeld door Raden Noto Soe- roto, die hem ails eecretaris ter zijde zal staan. PRINS BERNARD OAVAEERIE-OFFICIER. Bij de Blauwe Huzaren te Amersfoort. Het ligt, naar vemomen wordt, in de be doeling, dat Prins Bernard zoodra hij Neder- landsch staatsiburger zal zijn benoemd zal worden tot oavalerie-officier. Z.D.'H. wordt ingedeeld bij het le half-regiment Huzaren te Amersfoort. Na de plechtige installatie en beeediging zal te Amersfoort door de gezamenlijke offi- cieren der cavalerie den Prins een feestmaal- tijd worden aangeiboden. DE TOEWIJZING OP DE NIEUWE ST AATSLEENIN G. Bij de oip 10 dazer gehouden inschrijving op de 3 pet. staatsleening 1936 is zooals gemeld ingeischreven voor een totaal bedrag van 338.392.500. De toewijizing op deze inschrijvingen heeft op zoodanigen voet plaats, dat alle gevraag- de oblligatien van f 100 ten voile worden be- schikbaar gesteld en dat op de inschrijvingen voor obligatien van f 500 20 en op de ove- rige inschrijvingen 14.15 wordt toege- weizen. VEREENVOUDIGING GEMEENTELIJKE EN PROVINOIALE ADMINISTRATTE. De minister van binnenlandsche zaken deelt in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer, betreffende de beigrooting van zijn departement mede, dat een wetsont- werp, beoogende vereenvoudiging van de ge- meentelijke en de provinciale administratie, samengesteld op basis van voorstellen der cammissie-Kooiman, binnen afzienbaren tijd tegemoet (kan worden gezien. Het ligt in de bedoeling van den minister daarbij ook het vraagstuk der zekerheidsstel- ling door ambtenaren te betrekken en een voorstel te doen tot eenvoudiger regeling ter zake. De minister hoopt binnenkort ee# voorstel ter zake te kunnen doen verschijnen. DE OPEEIDING TOT RADIO-TELEGRAFIST. De minister van Onderwijis, Kunsten en Wetenschappen heeft goedgavonden om een commissie in te stellen, aan welke wordt op- gedragen te onderzoaken, aan welke eischen en nor- men de opleidingen tot radiotelegrafist aan inrichtingen van nijverheidsonderwijs behoo- ren te voldoen, in verband met de eischen van de practijk, en hoe deze opleidingen behooren te worden geregeld, met name wat betreft de- voorwaarden voor toelating, den duur en de inrichting van het onderwijs, de samen- stelling van het leerplan en de omscihrijving van de leersbof; omtrent de uitkemsten van dit onderzoek aan hem rapport uit te brengen. Tot voorzitter van deze commissie is be noemd de heer W. Polderman, inspecteur van het nijverheidsonderwijs te 's-Gravenhage. NEDERLAND IN DEN VREEMDE. Eenigen tijd geleden werd in een der Lon- densche bioscopen een film over Nederland vertoond, waarin Nederlandsche visschers werden voorgesteld, levende paling etende. De vereeniginig Nederland in den vreemde" werd hiervan in kennis gesteld en heeft thans mogen bereiken, dat deze dwaze passage uit de film werd gelieht. HET INVOERRECHT OP RUW SPIEtGELGLAS. Ingediend is een wetsontwerp tot goedkeu- ring van het Kon. ibesluit van 28 Augustus 1936 tot het tijdelijk buiten werking stellen van het invoerrecht op ruw spiegelglas. Het bedrijf van slijpen en polijsten van ruw spiegelglas wordt in Nederland uitgeoefend door een aantal .kleine fabrieken, welke zich mede met den handel in venstenglas bezig- houden en door 'n foelangrijk bedrijf, namelijk de N.V. Glasmaatschappij te Heerlen, een falbriek waar ongeveer 140 man werk vinden. De toestand van badoelde bedrijven is zeer precair te noemen, als gevoilg van de prijs- politiek van het intemationaal glassyndicaat. De betrokken ministers meenen uit de hun ter beschikking staande gegevenis te moeten afleiden, dat het blijkbaar in de bedoeling van het syndicaat ligt, voomamelijk het bedrijf van de N.V. Glasmaatschappij te Heerlen, welke als eenig outsider nog op de Neder landsche markt levert, te gronde te richten. lEr bestaat grond voor het vermoeden, dat het glassyndicaat in dit streven wordt ge- steund door een regeling met andere buiten- landsche producenten, volgens welke regeling deze producenten zich van de Nederlandsche markt zouden hebben teruggetrokken, zoo- dat het syndicaat zich eventueel geheel van het afizetgebied in Nederland meester zou kunnen maken. De ministers zijn van oordeel, dat genoemd Nederlandsch bedrijf tegen de gesignaleerde pogingen beschermd moet wor den, daar anders dat bedrijf, hetwelk als eenig outsider van een sterk kartel voor het prijspeil van spiegelglas op de Nederlandsche markt van groote beteekeniis is, het onder- spit zal moeten deilven. Afgewacht zal moeten worden, of de ge- troffen maatregel, waarvan de geldigheids- duur op het wettelijlk maximum van den jaar is gesteld, afdoende is. Het is enkel de bedoeling, ruw spiegelglas van het gewoon invoerrecht vrij te stellen, voor izoover dit glas hier te lande verder moet worden bewerkt. EEN NIEUW LEK IN DE EVENREDIGE VRACHTVERDEEUNG. De wet op de evenredige vrachtverdeeling blijkt, schrijft de N. R. Crt., steeds sterker een ongelukkig product van crisiswetgeving te zijn. Zooals men zich zal herinneren, had de regeering bij de voorbereiding van deze wet in onvoldoende mate de vraag onder de oogen gezien, in hoeverre zij toepasselrjk kan zijn op het gebied, dat door de Rijnvaart-acte Naar het Engelsch van PATRICIA WENTHWORTH. (Nadruk verboden.) 48) Vervolg. XXXVI. wordt bestreken. Weliswaar verklaarde mi nister Verschuur bij de openbare behande- ling in de Tweede Kamer, dat de ,,eigenlijke Rijnvaart volkomen ongcmceid wordt gela- ten", doch daarmee had de minister de draag- wijdte van de Rijnvaart-acte niet voldoende diep gepeild. Bij de toepassing immers van de wet door de rechterlrjke macht bleek, dat onder „eigenlijke Rijnvaart" ook moest worden ver- staan het vervoer tusschen twee Nederland sche plaatsen, beide in het Rijnvaartgebied gelegen. Hoewel de Hooge Raad hij arresten van 17 December 1934 aannam, dat de wet op dit gebied niet toepasselijk is, omdat de wetgever geen strijd "'et de Rijnvaart-acte gewenscht beeft, is hei. duidelijk, dat de uit- sluiting van een groot deel van het Neder landsche vervoer van de evenredige vracht verdeeling een leelijke streep door de rekening vjas. Blijkens een naderhand uitgegeven com munique heeft de regeering zich bij het be- staan van het lek in de regeling neergelegd. Thans is een nieuwe bres geslagen in de evenredige vrachtverdeeling. De reohtbank te Rotterdam heeft bij vonnis van 29 October 1936, waarvan de rechtsoverwegingen hier- onder volgen, een beslissing gegeven, volgens welke de wet evenmin toepasselijk is op de Maas (in Limburg en verder). De in het onderstaande vonnis aangehaalde regelingen tusschen Nederland en Belgie hebben n.l. op deze rivieren van het punt van bevaarbaar- heid tot in zee een even vrije vaart gevestigd als op den Rijn bestaat. Voor een vervoer tusschen Rotterdam en Maasbracht (het ge- val waarover de rechtbank te oordeelen kreeg) is derhalve geen tusschenkomst van een bevrachtingscommissie noodig en degene, die het zonder deze tusschenkomst stelt, is niet strafbaar. Zou het departement van .handel, nijverheid en scheepvaart nu niet eens een degelijk on derzoek instellen naar den rechtstoestand van de vaart op de Nederlandsche wateren? Tel- kenmale wordt het gebied waarop de even redige vrachtverdeeling werkt, beperkt. Zou het nu ook maar niet beter zijn de wet royaal in te trekken instede haar aan haar eigen zwakte te doen wegkwijnen? De drie centrale landbouworganisaties heb ben zich tot de ministers van landbouw en justitie gewend met een request, waarin zij er dezen op wijzen, dat de waardeverminde- ring van den gulden op het gebied van pacht en hypotheek moeilijkheden veroorzaakt. In Zeeuwsch-Vlaanderen zeggen de Bel- gische eigenaren alle opzegbare pachten op, met het doel de pachtsommen te verhoogen. In sommige pachtcontracten komt de goud- clausule voor, waarvan de eigenaren thans toepassing eischen. In hypotheekacten ko- men bepalingen voor, dat de hypotheek zal zijn opgezegd alleen al door het feit, dat Ne derland den gulden van het goud losmaakt. Hypotheekhouders zien zich nu gedwongen, de geleende geldsom terug te betalen en el ders een hypotheek te sluiten, wat hun in de meeste gevallen niet gelukt. Ook is het voor de pachters zeer bezwaarlijk, een hoogeren pachtprijs te betalen. De drie C.L.O. vragen om maatregelen tegen de genoemde handel- wijzen. (Auteursrecht voorbehouden.) CLINGE DOORENBOS. TELEURGESTELD UIT RUSLAND TERUG. De bekende Fransche schrijvers Andr6 Gide en Roland Dorgeles, die een bezoek aan Rus- land hebben gebracbt, zijn teruggekeerd en j hebben verklaard door hetgeen zij in de Sov- i jet-unie aanschouwden zeer ontgoocheld te zijn. Zij voelden zich genezen van hun bols- jewistische sympathieen. Gide verklaarde, dat het leven in Rusland veel weg heeft van een nacbtmerrie. Het is er zeer moeilijk iets te eten te krijgen. Verder leeft men onder den voortdurenden angst van verraad te" worden besdhuldigd. Ondanks pres- sie op hem uitgeoefend in Parijsche commu- nistische kringen zal de schrijver een boek publiceeren, dat een fel requisitoir zal inhou- den jegens het bolsjewisme. Dorgeles, die naar Rome is doorgereisd, ver klaarde op zijn beurt, dat hij al even ontgoo cheld uit Rusland was teruggekeerd. Ik heb er niet kunnen vinden, zeide hij, dat ik zou kunnen bewonderen of waarmede ik ook zelfs maar mijn instemming zou kunnen betuigen. De strijd om Madrid duurt voort. Uit de berichten van beide kanten nopens den strijd om Madrid valt op te merken, dat de opmarsch van de rechtschen voorloopig tot staan is gebracht en dat de verdedigers van de stad Woensdag hier en daar zelfs eenige voordeelen hebben behaald. In ieder geval blijkt het verzet te Madrid krachtiger en beter georganiseerd dan men na de slappe verdediging van de toegangs- wegen tot de hoofdstad verwacht zou heb ben. Het bericht, "dat de troepen van Franco wadhten op versterking van hun gemotori- seerde eenheden alvorens den aanval voort te zetten, klinkt dan ook niet onwaarschijn- lijk. Uit de berichten over het gebruik van tanks en snelle vliegtuigen aan den kant der verdediging zou men geneigd zijn op te ma ken, dat die zijde thans inderdaad over mo dern Russisch materieel beschikt. De extremistische voormannen te Barce lona noemen Madrid nu al onneembaar. Dat is natuurlijk overdreven. Madrid moge, als elk huizencomplex van grooten omvang voor de verdedigers belangrijke voordeelen bieden, het blijft in militair opzicht een open stad, die een aanvaller, die over de vereischte moderne strijdmiddelen beschikt en die daarin en in numerieke sterkte den verdedi- ger de bans is, niet blijvend kan ophouden. De verovering van zoo'n stad is echter te kostbaarder, naarmate de technische meer- derheid geringer is en de aanvaller moge teohnisch beter toegerust zijn dan de verde- diger, zijn beschikking over geoefende troepen is toch niet zoo groot, dat hij eenig onnoodig risico mag loopen. Voor het overige staat het ook nog vol- strekt niet vast of de linkschen Madrid inder daad tot elken prijs willen trachten te behou- den, dan wel of zij alleen beoogen zoolang stand te houden tot de troepen, die ten N.W. van de stad opereeren en die bij den val van Madrid gevaar zouden loopen afgesneden te worden, zichzelf in veiligheid hebben gesteld. Naarmate de strijd zich verder ontwikkelt, zal moeten blijken wat het geval is. In een gevangenis te Madrid. Ervaringen van een Amerikaansch correspondent. Henry Gorrell, een speciale correspondent van United Press, die uit Spanje te Hendaye is aangekomen, verhaalt het volgende over zijn avonturen. Hij bevond zich als oorlogs- correspondent op den weg Madrid Toledo, toen hij en zijn chauffeur Navarro, onder verdenking van spionnage gearresteerd wer den en op 6 October in de grootste gevan genis van Madrid werden opgesloten. Deze gevangenis was overvol. De voor twee per- sonen berekende cellen waren door vier men- schen bezet, het was er onbeschrijfelijk vuil en het eten was weerzinwekkend; het werd in een grooten schotel naar binnen geschoven, waarin de gevangenen met de vingers visch- ten. Bedden waren er slechts voor de tien- tallen politie-agenten, in blauwe over-alls die de wacht bieiden. En in de grootere cellen stonden de menschen als haringen in een ton, ,Tot mijn 50ste jaar mankeerde ik nooit iets, maar toen begonnen hevige rheu- matiek-aanvallen mijn leven te ver- gallen. Reeds begon ik te wanhopen, toen een vriend van mijn leeftijd mij vertelde welke wonderbaarlijke onder- vindingen hij had opgedaan met Kloos- terbalsem. Nu ik zelf dit wonderlijke middel heb toegepast, kan ik verklaren, dat ik mij weer jeugdig en monter gevoel als een knaap van 30 jaar, al hoop ik eerstdaags 60 jaar te worden." J. Vr. te H. Anne Belinda heeft niets meer in te brengen. .Anne's hand gaf een zacht drukje tegen zijn wang. ,,Dat is niet noodig." „Ik vraag je niet of het noodig is; ik ver- tel je alleen maar wat ik ga doen." Anne mompelde iets onverstaanibaars. Hij meeade te verstaan, dat ze niet inzag hoe hij alleen kon trouwen. Toen ze dat gezegd had, bloosde ze allerliefst en keek toen weer in het vuur. John sloeg zijn arm om haar heen en er was even een intermezzo. Toen dat voorbrj was, had John zichzelf weer in bedwang en was niet in de stemming om meer nonsens te verdragen. „Ga daar zitten op het haardkleedje het is er lekker warm en dan zal ik je eens precdes vertellem wat ik van plan ben te doen. In de eerste plaats kom je, zooals ik je ge zegd heb, bij Aurora. En als mrs. Courtney je vraagt, kun je een paar dagen naar haar toe gaan. Je gaat uit en vertoont je zelf, ■zoodat iedereen je weer ziet en spreekt. Aurora wil graag, dat je er mee begint, ter wijl je bij haar bent. En dan ga je 4naar Waterdene en blijft bij Jenny tot we trouwen." ,,John, dat kan ik niet!" ,,Ik wou tocb zoo graag, dat je dat niet meer zei; het begint me werkelijk te ver- velen. Je moet eenvoudig. Het zal niet voor lanig zijn, omdat wij onize verloving direct puibliek zullen maken en over een week of drie gaan trouwen. Neen, begin nu niet op- nieuw en zeg niet ,dat je niet naar Water- dene kunt gaan, omdat Jenny en Nicholas je niet hebben willen. Dat wilde je toch weer zeggen, nietwaar?" „Ja." ,,Dat wist ik wel. Luister nu, ik heb er genoeg van. Je hebt Jenny een offer ge bracht, zooals mdsschien een op de tien mil- lioen voor een ander brengen zal en hoe eer- der Jenny en Nicholas op hun knieen zijn, hoe beter het is." Anne's lippen trilden. Ze zei: „Jiohn liefste." En toen: ..Nicholas weet het niet." .Nicholas moet het weten. Neen, Anne, het heeft geen zin. De menschen, die den- ken dat jij de paarlen genomen hebt, moeten de ware toedracht weten. Jenny weet het, jij en ik weten het, Aurora weet het. Degenen, die op de hoogte gebracht moeten worden, zijn je oude kindermeid, meneer Carruthers en Nicholas." Anne klemde haar handen ineen en keek hem opgewonden aan. ,,Toe, John „Ik heb alles uitgedacht. Zoo is het goed. Ik ben niet wraakigierig; 't is niet mijn bedoe ling om Jenny te kwetsen. Juffrouw Jones is haar toegedaan en zoo betrouwbaar als wat. Jullie familie-advocaat zal en moet het weten. Om van Nicholas niet te spreken. Jenny kan het hem zelf vertellen precies zooals ze dat zelf wil. Maar hij zal weten wat Jenny jou verschuldigd is en hij moet doen wat hij kan om de dingen voor jou gemakkelijk te maken. Hij kan een heeieboel doen. Ik wil niet, dat er over jou gekletst wiordt." Anne hief haar hoofd op met een trotsche beweging. ,,Je bedbelt;; dat je geen geklets over je vrouw wilt hebben. Daaroim wil ik niet met je trouwen; er zal gepraat worden." ,,Dat bedoel ik heelemaal niet. Ik wilde maar, dat je niet zoio'n onzin zei. Ik bedoel, dat er geen gepraat over jou, hoor je over jou, wensch. Ik denk niet aan de gevoelens van je echbgenoot; ik denk aan jou en je behoorde. dat nu toch wel te begrijpen. Iedereen, die over jou leugens gehoord heeft, zal nu de waarheid vememen. Dan komt Jenny er nog veel en .veel beter af dan ze verdient. Ik heb haar geschreven. Je kunt> de brief lezen als je wilt." iHij nam een enveloppe uit zijn zak, haalde er een velletje papier uit en legde het open op Anne's knie. Ze las het, in John's flinke handschrift; „Beste Jenny, Anne en ik trouwen. Ik hoop, dat je blij zult zijn, omdat wij het zijn. Anme gaat een week bij Aurora logeeren; daar- na vind ik, dat ze bij jou moet komen en bij je blijven tot we trouwen. Ik ben er van overtuigd, dat je niets liever wilt dan dat Anne vanuit Wlaterdene trouwt. Ze hoeft niet langer dan een dag of veer- tien te blijven, omdat we zoo gauw moge- lijk willen trouwen." Anne wierp hem een killen blik toe, ont- ving er een terug, die haar verwarde en ging toen voort met lezen: ,,Ik vind, dat je Nicholas heter alles kunt vertellen van die paarlengeschiede- nis. Het zal je dan makkelijker vallen ORIGINEEL TER INZAGE Onovertroffen by brand-en snijwonden Ook ongegvenaard als wryfmiddel by Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Schroefdoos 35 ct. Potten: 62'/2 ct. en f 1.04 (Ingez. Med.) zoodat er geen ruimte was om te gaan zitten of liggen. Op de binnenplaats van de gevan genis, die in normale tijden plaats voor hon- derd menschen bood, stonden vijfhonderd lieden, desonidanks hadden zij het in de fris- sche lucht nog beter dan de ongelukkigen in de cellen. Ik zag een vrouw in een pelsman- tel, die minstens duizend gulden moet hebben gekost, op den grond liggen huilen. Vijf dagen had zij reeds in deze ruimte doorgebracht. Een priester in burgerkleeding deelde met Navarro en mij eenige sardines; toen een man, die naast me stond, hem hoorde ver tellen, dat hij geestelijke was, trad hij op ons toe en verzocht hem om zijn zegen. Maar toen hij met gevouwen handen neerknielde, stootte de priester hem terug en verzocht hem de handen in de zakken te steken. Hij vreesde door de bewakers als geestelijke her- kend te worden. Een andere gevangene, een politie-agent, die reeds eenige dagen in deze eel had door gebracht, stond plotseling op en begon, klaar- blijkelijk in een toestand van gestoorde gees telijke vermogens, een rede te houden over den slechten toestand, waarin de politie ver- keerde. Twee bewakers rjlden op hem toe en sloegen hem tegen den grond. Af en toe verschenen er eenige bewakers, die verschillende namen afriepen; vele gevan genen meldden zich, terwijl anderen bleven zwijgen, daar zij meenden, dat zij werden afgehaald voor een terechtstelling. De executies vonden gewoonlijk in den vroegen morgen of den laten avond plaats; de delinquenten werden per automobiel naar een stille buurt gebracht gewoonlijk naar de unive^siteitsstad uit de auto gestooten en, indien zij trachten te vluchten, van ach- teren neergeschoten. Nadat ik, na 5 uren in de gevangenis te hebben doorgebracht, werd vrijgelaten, begaf ik mij naar de universiteits- stad en zag daar vele lijken op straat liggen. Aan een van de dooden was een briefje, waar op te lezen stond: „Deze man is X, een mu- sicus, die van fascisme verdacht wordt". Be- woners van deze buurt vertelden mij, dat zij verschillende malen gezien hadden, hoe neer geschoten lieden, die men slecht had geraakt, op straat dood lagen te bloeden. De meeste arrestaties vonden plaats op grond van verraad en de gearresteerden wer den meestal ter dood gebracht. De verklaring van generaal Mola, dat er zich in Madrid duizenden fascisten zouden bevinden, heeft alleen reeds honderden executies tengevolge gehad. indien U poetst met wat goeds, dus met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. IVOROL lief voor Anne te zijn. Daarbij zul je jezelf prettiger voelen als hij het weet hij bevindt zich in een verkeerde positie. Anne heeft het mij niet verteld, ik heb het zelf ontdekt. De man zelf heeft je ring met den smaragd opgemerkt en de bediende, die je geholpen heeft, was een bewionderaar van je haar. Daarbij ver- (moedde ik het al langer. Wees niet angstig ik ben niet van plan je te kwetsen. Juffrouw Jones moet het weten, Mr. Carruthers en Nicholas, omdat ze denken dat Anne het gedaan heeft en dat kan ik niet verdragen. Je kunt het Nicholas ook beter dadelijk vertellen, om dat ik morgen, Maandag in den namid- dag loom, om alles eens uit te praten. Zie je, de menschen hebben over Anne gepraat en zich afgevraagd waar ze al deizen tijd geweest is en daar moet een eind aan komen. Dat kan heel gemak kelijk als wij ons weer vereenigen. Maar als jij en Nicholas niet helpen, blijven de menschen denken, dat er iets verkeerd is. Dus wil je het Nicholas wel dadelijk ver tellen? Anne laat je hartelijk groeten. J. M. W." Anne sloeg haar oogen op, zag een glimp van John's kin, zuchtte en zei: „Wat een haast heb jij"! „Natuurlijk heb i'k haast." ■Hij pakte den brief aan, stak hem in de envelioppe, plakte haar dicht en stond op ,,Ik ga nu even naar de bus." „John, doe.dat alsjeblieft niet!" ,,Ik ben er over een minuut weer. Ik wil, dat Jenny den brief met de eerste post krijgt omdat ik mijn plannen voor morgen gemaak't heb. Direct na het ontbijt ga ik naar juf- Ingez. Med.) fnouw Jones, daama naar Carruthers. Ik zal hem zeggen een rekening te openen voor je bij Lloyd's. Ze moeten je handteekening hebben, maar dat kan Dinsdag wel. Carru thers zal am te beginnen vijfhonderd pond storten. Dan ga ik koffiedrinken en daama vertrek ik naar Wiaterdene." Anne staarde hem met een eigenaardig bulpeloos gevoel aan. Met den brief in zijn hand liep hij naar de deur. Daar keerde hij zich om. ,,Je kunt mrs. Fossick-Yates het beste mor gen na het ontbijt vertellen, dat dringende redenen je noodzaken om weg te gaan. Aurora verwacht je hier tegen theetijd. Als je er dan nog niet bent, zal ze je komen halen. Maar ik meen, dat het beter is als Aurora en mrs. Fossick-Yates elkaar niet ontmoetten. Ik gelaof niet, dat ze samen goed zullen op- schieten. Daarom moest je maar zorgen voor de thee hier te zijn. Ik kom tegen zeven uur. Aurora heeft me ten eten gevraagd." Hij ging weg en sloeg met een besliste he- wegung de deur achter zich dicht. Anne liet haar kin op haar hand rusten en ze vroeg zich af waarom ze niet boos was. Ze voelde, dat ze boos had behooren te zijn. Ze had moeten zeggen, dat ze geen bankreke- ning verlangde, niet bij Aurora wilde komen, of verloiofd wenschte te zijn. Maar aan den anderen kant, al zei ze deze dingen dan schenen ze toch geen indruk te maken. Ze voelde zich slap en zwak en nogal gelukkig. Horroeks opende de deui' en begon, lang- zaani en met afkeurenden blik, voor de thee te zorgen. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 5