ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN 4lim torn,.. De Tweelingzusters. No. 9527 MAANDAG 9 NOVEMBER 1936 76e Jaargang Binnenland Buitenland. De burger-oorlog in Spanje Feuilleton TWEEDE BLAD van aw remmen af! DraasBsasKzzstazsas QTJ&ftiXEXXi'lS?". 1ft3GK£Ki2>1B URANT DE KONINKLIJKE FAMILIE TERUG NAAR HEX EOO. (Zaterdagmorgen te ruim 11 uur zijn H. M. de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bern- hard per auto naar Het Loo vertrokken. Zooals gewoonlijk, wanneer de Koninklijke Standaard van het paleis Noordeinde waait, stond eenig putoliek tegenover het paleis te kijken, doch aangezien het voomemen van H. M. om uit te rjjden niet bekend was, was de publieke belangstelling niet zeer groot. Ook niet toen tegen elf uur een groote, zwart ge- lakte limousine voorreed, die geen enkele uiterlijke hofonderscheiding droeg, terwijl de chauffeur ook niet in livrei was. Even later verscheen de Koningin op het bordes, gevolgd door de Prinses en Prins Bernhard. De Konin gin nam actoter in de auto plaats, en de prin ses zette zich voorin op de plaats naast het stuur. Prins Bernhard nam plaats achter het stuur en zonder eenige verder begeleiding reed de glanzende limousine met haar drie hooge inzittenden weg, om zich geheel onop- gemerkt door het stadverkeer een weg te ba- nen naar buiten, in de richting van Apeldoom. HET NATIONAAL HUWELIJKSGESCHENK De grootste blijdschap, die in het geheele land heerscht over de verloving van H.K.H. Prinses Juliana met Z.D.H. Prins Bernhard leeft, schrijft het Handelsblad, ook in water- sportwereld. Maar voor de beoefenaren der watersport, zoo deelt men van die zijde mede, bestaat een bijzondere reden tot verheugenis in het feit, dat het vorstelijk paar groote ingenomenheid heeft uitgesproken over het vooruitzicht, dat het nationaal huwelijksgeschenk in de eerste plaats zal bestaan uit een jacht. Een jacht voor de binnenwateren, dat onze toekomstige Vorstin haar gemaal nader tot de watersport zal brengen. Uit de watersportwereld zijn van verschu- lende kanten stemmen opgegaan, dat door de geheele watersport een bepaald onderdeel van dit jacht zal worden gegeven om te too- men, hoe zeer men verheugd is over de keuze van dit geschenk. Het algemeen comitd tot aanbieding van een nationaal huwelijksgeschenk is in dezen ge- raadpleegd en heeft zich direct met dit denk- beeld vereenigd. De Koninklijke Verbonden Nederlandsche Watersport Vereenigingen, de Koninklijke Nederlandsche Motorboot Club, de Nederlandsche Roeibond, de Noord-Neder- landsche Watersportbond en de Nederlandsche Kanobond hebben nu het initiatief genomen voor dit plan een oproep gericht tot alle wa- tersportbeoefenaren om voor het doel bij te dragen. DE NED. ZUIVELCENTRAEE EN HET KERSTFEEST DER ARMEN. Evenals vorige jaren heeft de Nederlandsche zuivelcentrale besloten, haar medewerking te verleenen, opdat met Kerstmis ten behoeve der armen bak- en braadvet, gesmolten rundvet, gesmoltfin reuzel en/of onvermengde marga rine vrij van heffing verstrekt zal kunnen worden door in aanmerking komende vereeni gingen, waaromtrent o.m. het volgende is be paald: De verstrekking van genoemde producten aan daarvoor in aanmerking komende betooef- tigen zal moeten geschieden door vereenigin gen of instellingen van weldadigheid. Slechts die personen kunnen Kerstgaven in bovengenoemden zin bekomen, die op geenerlei wijze steun ontvangen en niet reeds op grond van de bestaande bepalingen voor verstrekking van onvermengde margarine tegen goedkoopen prijs in aanmerking komen. Vereenigingen en instellingen die voor de verkrijging van de genoemde producten vrij van heffing in aanmerking willen komen, worden uitgenoodigd, zoo spoedig mogelijk een aanvraag bij de Nederlandsche zuivelcen trale in te dienen op daartoe bij haar te ver- krijgen formulieren. Alleen volledig ingevul- de en onderteekende aanvraagformulieren, welke uiterlijk 23 November 1936 in het bezit zijn van de Nederlandsche zuivelcentrale, Laan van Meerdervoort 84, 's-Gravenhage, kunnen in behandeling worden genomen. De uitreiking van de „Kerstgaven" aan de daarvoor in aanmerking komende behoeftigen zal geheel gratis moeten geschieden en wel v66r 2 Januari 1937. Berekening van kosten in eenigen vorm aan de bedeelden is dus niet toegestaan. De5 merken (banderolles) voor het gesmolten vet en/of de gesmolten reuzel, benevens de wikkelpapieren voor de onvermengde marga rine, bestemd voor de Kerstgaven 1936, zullen slechts geldig zijn tot 1 Februari 1937, zoodat degenen, aan wie deze producten zijn uitge- reikt, deze v66r dezen datum zullen moeten hebben opgebruikt. De prijzen, waartegen de leveranciers bak- en braadvet, gesmolten rundvet en/of gesmol ten reuzel, bestemd voor Kerstgaven, vrij van heffing, aan de bedoelde vereenigingen zullen mogen leveren, zijn vastgesteld op: ten hoog- ste 0,44 per K.G. voor gesmolten rundvet, ten hoogst f 0,32 per K.G. voor bak- en braad vet, ten hoogste 0,60 per K.G. voor gesmolten reuzel. DE SCHRIJFWIJZE VAN DE NEDERL. TAAL. Ontleend is aan het Voorloopig Verslag over de begrooting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen Vele leden verklaarden, het beleid van den Minister ten aanzien van de sohrijfwijze van de Nederlandsche taal allerminst te kunnen bewonderen. Sinds de regeling-Marchant 2 jaren geleden bij het onderwijs werd inge- voerd, heeft zij niet alleen daar, maar ook in het maatschappelijk leven, waar veranderingen in de spelling, blijkens vroegere ervaring, zeer langzaam doordringen, haar weg gevonden. Ook in Oost- en West-Indie, in Belgie en Zuid- Afrika wekt zij bevrediging. Instede dat de regeering den laatsten stap doet op den weg naar de eenheid in de schrijfwijze door voor haar eigen publicaties dezelfde spelling te ge- bruiken als die, welke zij voor het opgroeiend geslacht voorschreef, lokt zij het Koninklijk besluit uit van 18 Juli 1936, dat den chaos, die v66r de besluiten van 1934 bestond, op- nieuw dreigt te doen ontstaan. Ook tegen den inhoud van de nieuwe spellingregels voerden de hier aan het woord zijnde leden bezwaren aan. Sommige leden juiohten het optreden van dezen minister op het gebied van de spelling toe, dat de regeling-Marchant bij het onder wijs weldra geheel door de nieuwe zal zijn ver- vangen. Eenige andere leden, ofschoon niet bevre- digd door de spellingmaatregelen van den minister, verklaarden zich niettemin in zoo- verre daarmede ingenomen, dat nu ten minste gebroken is met de door hen veroordeelde spelling-tMarchant. Zij meenden echter, dat het het beste zal zijn, voorloopig terug te keeren, tot de spelling-de Vries en Te Winkel, zooals deze thans in gebruik is, omdat voldoende ge- bleken is, dat de maatschappij de nieuwe spel ling niet wenscht. DE GOUDWAARDE VAN DEN GULDEN WORDT NIET OPGESCHROEFD. In de Memorie van Antwoord inzake de algemeene beschouwingen op de Rijksbegroo- ting 1937, zegt de Regeering, dat de vrees, dat zij op twee gedachten zou gaan hinken, vol- komen ongegrond is en de half uitgesproken gedachte, dat de regeering den gulden in het buitenlandsch verkeer zoo hoog mogelijk opgeschroefd zou willen zien, is te eenen- male onjuist. Het standpunt der regeering is zeer eenvoudig en volkomen ongepraejudi- cieerd. Zij mist op het oogenblik elk vast gegeven om de waarde van den gulden ten opzichte van buitenlandsche valuta te kunnen beoordeelen. Normaal oefent de stand van de betalingsbalans met het buitenland daarop een beslissenden invloed, maar momenteel wordt die balans sterker dan, gewoonlijk be- invloed door speculatieve kapitaalbewegingen. Nederland kocht den laatsten tijd veel buiten landsche fondsen, maar omgekeerd kocht het buitenland in dien zelfden tijd ook Nederland sche aandeelen en zelfs obligaties. Er zal nog eenigen tijd noodig zijn, alvorens de natuur- lijke omstandigheden zijn teruggekeerd. In dien tusschentijd is de taak van het egalisatie- fonds om groote schommelingen te verhoeden en zeker niet om de goudwaarde van den gul den op te schroeven. Er is dan ook niets van dien aard geschied. Overigens kan met voldoening worden ge- constateerd, dat de koers van den gulden over het geheel tegenover den dollar (goud) merk- waardig weinig fluctueert. Zeker niet meer dan andere gedeprecieerde valuta, waar de koersen zich bewegen tusschen twee ongeveer 10 pet. van elkaar verwijderde goudpunten. Voorkoming van groote schommelingen daargelaten, blijft de regeering van meening, dat elk kunstmatig ingrijpen afkeuring ver- dient en dat de gulden zijn eigen niveau moet vinden. Als dat gevonden is, kan men hem de facto vastzetten, in afwachting eener in- ternationale stabilisatie. BOTERPRIJS STIJGT MET EEN STUIVER. (Het „Handels(blajd" schrijft: Tot ongetwijfeld algemeene verbazing is de boteraccijns onrveranderd op 80 cents per kilo vastgesteld, dus thans op 1,47 per ki. 1 o te staan, hoewel de boter-prijs Vrijdag met een stuiiver is gestegen. Als gevolg hie.rvan komt de binnenlandsche groothandelsprijs van boter dus thans op 1,47 per kilo te staan, of een stuiver hooger dan vorige week. Ommiddellijk na de depreciatie van den gul den heeft de regeering, zelfs tussehentijds, den boteraccijns met een dultabeltje verlaagd, zoo dat de eerste binnenlandsche noteering na het loslaten van het goud tot stand kwam op f 1,41. Thans blijkt zij detzen maatregel blijkens de toen uitgegeiven communique's genomen om prijsstijging in het binnenland tegen te gaan geiuidloos tot de helft te reduceeren, althans voor de komende week. De boter wordt thans een stuiiver per kilo duurder, om dat thans de accijns niet is aangepast aan den gestegen boterprijs. Hierop dient thans even goed de aandacht te worden getvestigd als in de laatste dagen van September op de accijnzen-manoeuvre ter voorkoming van prijsstijging. En de vraag doet zich voor, of deze maatregel thans inci- denteel of principieel is, benevens of over eeni gen tijd ook de tweede stuiver er op zal komen in welk geval de binnenlandsche boterprijs dan den vollen inivloed der depreciatie zal onder- vinden, terwijl dit nu reeds voor de helft het geval is. Zelfs kan de vraag worden gesteld, of het systeem van gelefdelijke prijsverhooging na depreciatie na de boter ook tot andere ar- tikelen zal worden uitgeibreid. EEN AMNESTIE? Binnenkort zal de Belgische Kamer zich beizighouden met een wetsontiwerp nopens am- nestie voor vergrijpen, in den oorlog begaan door Vlaamsche „activi'sten". Van Vlaamsohe zijde wordt daar al heel lang op aangedronigen. ZAL BORMS WORDEN BEGENADIGD? Volgens de Demigre Heure zal het wets- ontwerp inizake algemeene amnestie, dat door de regeering bij het parlement is ingediend tot gevolg hebben, dat Dr. Borms, de vroe gere president van den raad van Vlaanderen in zijn burgerrechten zal worden hersteld. DE PAUS. De Romeinsche correspondent van de Eve ninig Standaard meldt, dat de Pans Vrijidag een lichte operatie heeft ondergaan. Bijzon- derheden zijn niet bekend gemaakt, maar de correspondent heeft vemomen dat bloedzui- gers achter elk oor gebruikt zijn om de bloed- druk in het hoofd te vermdnderen. Belgische vrijivilligers voor de Spaansche regeeringstroepen. Verscheidene Belgische bladen publiceeren documenten, waaruit moet blrjken, dat de Waalsche secretaris van de Belgische Sociaal- Democratische Arbeiderspartij, de heer Del- vigne, wiens naam reeds eerder werd genoemd in verband met den smokkelhandel van Bel gische vuurwapenen naar Barcelona, ook een werkzaam aandeel zou hebben aan het werven van vrijwilligers voor de Spaansche regee ringstroepen. Volgens de „Nation Beige" is de Belgische communistische partij eveneens werkzaam in denzelfden zin. Aan de vertrek- kenden wordt een vergoeding van 18 francs per dag en een bijslag van 5 francs per kind verzekerd. De recruteering in de Borinage zou geleid worden door het communistische Kamerlid Gandibleu, in het Centrumbekken en in de streek van Charleroi door den commu- nistischen voorman Dessellier. Altijd volgens hetzelfde blad is een groep van 30 man Dinsdag 27 October uit de Bori nage vertrokken met bestemming naar Barce lona. Een tweede groep, 60 man sterk, is ze Vrijdag 30 October achtema gereisd. Boven- dien zouden 57 in Belgie verblijvende Polen, Italianen en Duitschers eveneens naar Spanje zijn vertrokken. De .Nation Beige" beweert, dat ongeveer 600 Belgische onderdanen thans in Spanje aan de zijde van de regeeringstroe pen vechten en beschuldigt de Spaansche am- bassade te Brussel ervan de hand in deze re cruteering van „vrijwilligers" te hebben gehad. Een nobel gebaar. Het telegraafagentschap te Geneve deelt mede dat het internationale Roode Kruis al- daar 400.000 peseta heeft ontvangen van een Spaansche patriotische vereeniging te Buenos- Aires om den slachtoffers van den burger- oorlog in Spanje, afgezien hun politieke over- tuiging, bijstand te verleenen. Een officieuse stap van de Britsche regeering. De Britsche gezant te Hendaye heeft in- structie gekregen den agent der rechtsche troepen aldaar op officieuze wijze ervan in kennis te stellen, dat de Britsche regeering het bombardement van Madrid, waarbij vele vrouwen en kinderen zijn gedood, betreurt. Zij wijst er hierbij op, dat dergelijke gebeurtenis- sen de rechtsche troepen van Engeland zouden kunnen vervreemden. Zooals bekend, zijn tij- dens het luchtbombardement van Vrijdag j.l. 60 kinderen gedood en zijn zij die in de file stonden te wachten om zich van levensmidde- len te voorzien, eveneens gebombardeerd. Spaansche regeering naar Valencia. Een bericht uit Madrid, dat Zaterdagmor- gen in buitenlandsche diplomatieke kringen te Londen ontvangen is, zegt, dat de Spaansche regeering Madrid verlaten heeft en naar Va lencia vertrokken is. Te Madrid heeft zij slechts een oorlogscommissaris achtergelaten. Dit bericht is later in officieele kringen te Londen, naar Reuter meldt, bevestigd. De Britsche zaakgelastigde seinde eerst aan zijn ministerie te Londen, dat de nationalisten uit het Westen en Zuiden Madrid waren bin- nengerukt. In het begin van den avond tele- foneerde hij, dat de situatie toen zoodanig scheen te zijn, dat de nationalisten over de Casa de Campo, aan den oever van de Man- zanares, opmarcheerden in de richting van de modelgevangenis aan de Oostgrens der stad en dat in de buitenwijken ten Zuiden en ten Nodrden gevechten werden geleverd. Later op den avond bevestigde Forbes, dat de natio nalisten de stad in het Westen en Zuiden waren binnengerukt en dat dit speciaal plaats had bij de Casa de Campo en de modelgevan genis. De berichten van nationalistische zijde wa ren nog positiever. Daarin werd gezegd, dat de uit het Westen opmarcheerende troepen van generaal Valera onder voortdurende ge vechten er in geslaagd waren, het centrum der stad te bereiken. Nadat de opmarsch ge- durende drie uur door de artillerie was voor-, Naar het Engelsch van PATRICIA WENTHWORTH. (Nadruk verboden.) 46) Vervolg. ,,Vertel me alles dan zullen we samen een weg vinden. Er is altijd een weg als je er naar zoekt. Jij hebt er niet naar gezocht; je bent als een idomme, lieve martelares blijven zitten." O, neen!" ,,Jawel. Je hebt jetzelf op den brandstapel vastgebomden, een heeleboel bout om je heen gehaald en nu zou je je voor je heele leven willen laten rwosteren. Dat zal niet gebeu- ren. Je moet er af komen en mij de heaie geschiedenis van het begin af vertellen." Anne zweeg. Haar hand viel terug in haar schoot. Ze keek er naar, aandachtig, ern- stig. „Je moet het mij vertellen. (Het deert Jenny niet, als je daar soms bang voor bent. Ik heb de bewijizen tegen Jenny al. Kijk eens, Anne, ik zal eerlijk tegen je zijnIk ben innerlijk iwoest geweest op Jenny en ik ver- langde er naar, dat zij haar straf zou krijgen; ik wilde haar doen bloeden; ik wilde, dat zij zou doormaken wat jij doorgemaakt en ge leden heibt." Anne zette haar banden tegen zijn schou- ders als om weg te diuwen. ,,Dat mag je niet dat wil je niet." John bukte zich en kuste haar handen. „Daar ben ik ovenheen. Ik heb het je niet verteld, maar ze is bij mij geweest." ,,Wat wilde ze?" „iZe wilde weten waar jij was." „Je hebt toch niet..." ,,Neen, natuurlijk niet. Ze gaf me een j boodschap vOor je." i „Die he!b je me niet overgebracht." „Ik ben eigenlijk mal om die nu over te J brengen. Je bent veel te goed waar het Jenny bet reft." „Wlat zei ze?" ,,Ze vroeg mij am je de hartelijke groeten te doen van haar en Tony". „iO!" zed Anne. Ze hield de handen even voor haar gezicht en keek Jk>hn toen met een I gelukkigen glimlach aan. ,,Je weet niet j je weet niet hoe 'n verscbil dat maakt." ,,Je bent gouw tevreden! O, Anne, wat een lieve domme schat ben je toch! Je hebt Jenny alles gegeven en nu ben je in den zevenlden bemel omdat ze je baar groeten stuurt!" Anne lachte. „Je begrijpt het niet." ,,Ja, ik begrijp het wel. Het is omdat mijn gevoelens veranderd zijn en ik Jenny niet meer wil laten lijden. Je bent zoo'n lieve schat, dat ik haar niet kan straffen zonder jou te straffen. Ik wil haar geen pijn doen, maar ik wil ook niet, dat ze jou pijn doet. Zij en Nicholas moeten goed worden en alles ge- makkelijk voor je maken." ..Nicholas weet het niet," hemam Anne. John liet een langerekt gefluit hooren. XXXV. De Heldendaad. ..Nicholas weet het niet, en Jenny is bang ze is altijd bang geweest," zed Anne. ,,Ja, dat begrijp ik. Luister, Anne, vertel me nu eens alles, van het begin af." Anne keek langs hem heen in het vuur. Ze had zo'olang gezwegen, dat het moedlijk scheen dat zwijgen te verbreken. Ze had nooit ge- dacht, dat ze het ooit aan ienjand zou ver tellen. Nu leunde ze tegen John's anm en vond woordem. ,,;Het begon een heelen tijd geleden. Je zult niet alles kunnen begrijpen als ik niet alles van het begin af vertel. Ik wil zoo graag, dat je het goed begrijpt, terwiUe van Jenny." „Ik zal het prolbeeren." Jenny is erg lief ze is zoo zonnig en lief. Iedereen houdt van haar en zij houdt van iedereen. Ik ben. heel anders. Maar Jen ny is altijd zoo geweest ze heeft zoo'n lief karakter." John's gezicht verstrakte. ,,Je vergeet, dat ik je zag nadat je met Jenny gesproken had op Waterdene. Je keek alsof ze je vermoiord had. Hoe uitte zich haar lief karakter toen?" „Ze was dood^benauwd. Het was mijn eiigen schuld ik had daar ook niets te maken. Zie je, ik dacht, dat ze het Nicholas verteld had en dat was niet zoo. Daarom wilde zij mij natuurlijk niet hebben en ze was doodsfoang." „0, natuurlijk." Zijn toon klonk droog. ,,Nu, laten we verder gaan. En zeg, lieveling, wijid niet al te veel uit over Jenny's deugden, anders kan ik mijn mond niet houden. Zoo heel veel kan ik niet meer verdragen." ,,Toe, wees lief," zed Anne. „Ik kan je niets meer vertellen als je niet lief bent." ,,Ik ben een en al liefheid." „Dan is het goed. Als je niet begrijpt hoe Jenny is, zul je niets begrijpen. Ik heb je al gezegd, dat ik een heel eind terug moet gaan. Het begon al het laatste jaar van de oorlog, toen we zestien waren. Jenny logeerde bij nicht Jenifer en ze had een of andere liefdes- geschiedenis met een man, dien ze in een cantine ontmoet had, waar nicht Jenifer werkte. Ik helb hem mooit gezien, dus ik kan je niet vertellen hoe hij er uitizag. Hij schreef Jenny en Jenny schreef hem. En later, toen hij met verlof thuis kiwarn..." Ze aarzelde schreef hij en vroeg aan Jenny obi in de stad te komen en hem in een hotel te ont- moeten. Ik begrijp niet hoe hij durfde, maar de menschen houden Jenny altijd voor odder dan zij is en John, je begrijpt het, hd Jenny Httfl isWt Ml BWR zeed kan mnschiea d behouden bt^- deafc zQ uw remmea bereid, werd om 10.40 het bevel tot den op marsch gegeven. Als een lawine stortten de nationalisten zich op de roode militie, die, blijkbaar zonder leiding wegvluchtte, met achterlating .van duizenden dooden en gewon- den en talrijke tanks. Spoedig bereikte Valera, volgens de nationalistische radiozenders, Pra- dera San Isodore, in de nabijheid van de Puerto del Sol. Ook een af.deeling onder bevel van kolonel Asencio zou, volgens een te Per- pignan door Reuter ontvangen bericht reeds in Madrid zijn. Daarentegen seint de Havas-correspondent te Madrid, dat de regeeringstroepen, ondanks den druk, die bij Leganes en Carabanchel op hen werd uitgeoefend, geen duimbreed zijn ge- weken en de versterking rond Madrid hebben verbeterd. Volgens een onbevestigd bericht zouden de aanvallers nabij Carabanchel zelfs vier K.M. zijn teruggedreven, terwijl verder werd medegedeeld, dat verwoed wordt gevoch- ten bij Villaverde, dat aan de buitenwijken van Madrid grenst. Over den toestand in de stad seint Havas, dat men daar duidelijk kon hooren, dat het kanonvuur in hevigheid toenam en dat het gedonder der in de straten van Madrid opge- stelde kanonnen zich vermengt met dat van de inslaande granaten der nationalisten. In de volkswijk Lavapies zijn verscheiden huizen beschadigd en zouden eenige slachtoffers zijn gevallen. Daarna is bevel gegeven de huizen te ontruimen. iSedert Zaterdag ziet men geen nationalis tische vliegtujgen meer boven de stad, doch wel hebben geruimen tijd regeeringsvliegtuigen boven de stad gezweefd. Voetgangers en voertuigen ontwaart men bijna niet meer in de straten, doch wel reden Zaterdagmiddag laat nog trams. Doordat het geheele personeel in eenige uren werd gemo- biliseerd, moesten talrijke winkels sluiten; de bedienden zijn naar de loopgraven voor de muren der stad gezonden, om den aanval tegen te houden. De uittocht der vluchtelingen geschiedt thans nog langzaam. Men ziet onder hen velen, die geen voertuigen konden krijgen en slechts met een matras op den rug de stad verlaten. De menschen op straat loopen zwij- gend verder en hier en daar ziet men men schen en dieren tegen elkaar gedrukt staan, te midden van allerlei niet te definieeren voor- werpen, die op bedden of stoelen lijken. En voortdurend blijft het kanon donderen. Blijkbaar om den moed onder de bevolking er in te houden, maken de bladen vergelijkin- gen tusschen den toestand te Petrograd op 7 November 1917 en dien te Madrid op 7 No vember 1936. Volgens den D.N.B.-verslaggever te Tala- vera de la Reina zouden de nationalistisch ge- zinde politie-agenten te Madrid en de fascis- ten, in opstand zijn gekomen, om zich te ver- eenigen met de oprukkende nationalisten. Over hetgeen aan het bevel tot het offensief op Madrid voorafging, seint hij, dat alle voorbe- reidingen voor het binnenrukken, toen gereed waren. Naast de afdeelingen der gendarmes zouden reeds duizenden leden der Spaansche phalanx en der Carlistiscihe militie in de na bijheid van Madrid zijn aangekomen. Zij zouden tot taak hebben, de stad na de verovering door de witten van communistische elementen te zuiveren en de orde te herstellen. was het soort meisje, dat nergens kwaad in ziet. •Sommige meisjes zijn nu eenmaal zoo. Het is niet alleen onschuid, maar het is een soort vehblindheiid. Ze vond het grappig en j ze schreef hem drie brieven am hem te ver- tellen hoeveel pret ze zouden hebben en wat 1 ze allemaal zouden doen. En toen stierf hij. Ik hoorde het pas jaren daarna, toen Jenny 1 met Nicholas verloofd was. Zijn portret stond in dien tijd in alle kranten. En op een keer kwam ze vreeselijk opgewonden uit de 1 stad terug. Ze had een week bij nicht Jenifer gelogeerd en ze vertelde, dat een vrouw haar gevolgd was, die geprolbeend had haar geld af te persen. Ze was buiten zich zelf en ze zei, dat die vrouw de drie brieven bezat, die ze aan dien man igeschreven had ze waren naar zijn huis gestuund met zijn andere be- zittingen. Die vrouw beweerde, dat ze met hem ge- trouwd was en ze zei, dat ze de brieven aan Nicholas zou laten zien, als Jenny ze haar niiet voor vijfhoniderd pond wilde afkoopen. John, ik smeekte Jenny om Nicholas alles te vertellen. Ik zei, dat hij haar geloaven zou; dat iedere man, die werkelijk van een vrouw houdt, haar geloaven zal. Maar ze ging den volgenden dag naar de stad en 's arouds kwam ze terug met de brieven en wij verbranden ze. Ze had het paarlsnoer be- leend, dat Nicholas haar gegeven had." ,,Wat "een dam kind!" zei John. ,^Arme Jenny! Ze was buiten zichzelf van vreuigde. Ze lachte en zong en danste met mij rond zoo geweldig apgelucht was zij. Zij houdt zoo geweldig veel van Nicholas." ,,Ik begrijp niet waarom." Anne barstte in lachen uit. „iO, John, wat ben jij toch grappig! Je houdt niet van elkaar omdat je er een be- paalde reden voor hebt." John zei wat hij niet had willen zeggen! „Je had toch zeker niiet veel reden om van Jenny te houden." Toen, terwijl Anne een schok kreeg, riep hij: „Wat ben ik toch een mispunt!" pakte haar vast en kuste haar. Anne kuste hem terug, met zachte verwij- tende kussen. ,,Je bent heelemaal niet lief. Je hebt be- loofd lief te zijn en het lijkt er niets op. Zul je nu lief zijn?" ,,Ik weet het niet. Ik zal het probeeren. Ga voort." „Ik weet met meer waar ik gebleiven ben." „Dat dat domme kind haar paarlsnoer had beleend." Anne duiwde hem weg en keek naar hem met lachende oogen, waarover plotseling een schaduw viel. „Ja, ze beleende het. Ze kreeg vijfhonderd pond voor en ze was er vreeselijk blij mee. En toen het gaat soms zoo eigenaardig schreef Nicholas haar en vroeg haar in de staid te komen en het paarlsnoer mee te bren gen, want hij wilde het laten taxeeren voor een venzekerimg. De parels hadiden aan zijn moeder toelbehoord en iemand had hem ver teld, dat de waarde van paarlen geweldig ge stegen was. Jenny was zich zelf niet meer toen ze dien brief kreeg. Ze had een snoer namaakpaarlen gekocht en er de juiste slui- ting aan laten zetten. Die man van het pandjeshuis heeft het voor haar in orde ge maakt; hij had namaakpaarlen in zijn win kel en hij zei tegen haar, dat niemand het zou merken het zou mij zelf ook niet opgeval- len zijn. En Jenny dacht, dat ze het snoer zou kunnen dragen en als ze getrouwd was, zou ze genoeg geld kunnen sparen om haar eigen paarlen terug te koopen. Ze dacht, dat alles heel gemakkelijk zou kunnen gaan, en toen Nichola's brief kwam wist ze zich geen raad. Ze zat op den grand met haar hoofd in mijn schoot en schreide vreeselijk. Ze zei, dat ze liever dood wilde zijn dan dat Nicholas het weten zou. Neen John Jenny is nu eenmaal zoo. Ik wist gewoon niet wat ik tegen haar zeggen moest en vroeg haar, als ze het Nicholas niet vertellen kon, of ze het nicht Jenifer niet toevertrouwen wilde." (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 5